„Into the night" onderhoudende komedie-thriller Chawwa en de barende vrouw „Fletch": aardige komedie voor regenachtige dagen „Man of flowers" in het Filmhuis Radio Drieënhuizen in ban Oranje Nachtfilm Appelmarkt: „De vrouw in het zand" „Falling in love" in de Dinsdag movie cyclus ZAKELIJKHEDEN jaai sad* BRONSPLASTIEKEN IN 'T CLAEVERENBLAD Dia's over Rusland op avond NBVP sto: lp lpd toni slzij DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 kijk op de film „Into the nlght", USA 1985 Regie John Landis. scenario Ron Koslow. camera Ro- ben Painter muziek Ira Newborn, montage Malcolm Campbell, met Jeff Goldblum. Mi chelle Pfeiffer, Dan Akroyd. eva Genre: thriller/komedie Keuring 12 jaar Te zien in Cinema, Amersfoort. (Van de filmredaktie) Eigenlijk is het meest opvallende aan de film „Into the night" van John I Landis het feit, dat zo'n zestien Hol- lywood-regisseurs een rolletje spe len in deze thriller-komedie. Zoals Roger Vadlm als Franse gangster baas. Paul Mazursky als producent, en Don Siegel als een man, wiens hond in de lift wordt doodgeschoten. Voor wie er een sport van wil maken, kan tijdens het kijken de namen noteren van David Cronenberg, Da niel Petrie, Jack Arnold, Paul Bartel, Carl Perkins, Jim Henson, Lawrence Kasdan, David Bowie, Colin Higgins, V#»-a Miles en noa vele anderen, die In meer of mindere mate een rol spelen of hebben gespeeld in de wereld van de film. Bovendien heeft de film een nogal Hitchcockiaans karakter met Michelle Pfeiffer als de voor Hitchcock's films gebruikelijke kille blonde schoonheid in de hoofd rol. John Landis werd befaamd door zijn muzikale komedie „The Blues Bro thers' en door de van dik hout zaagt men planken-komedie „National Lam poon's Animal House". In „An Ameri can Werewolf in Londen" ging Landis meer dan voordien op een soort kombi- natie van twee genres over, die van komedie en horrorfilm. Met ..Into the night" trekt Landis deze lijn door Spanning en humor dus in deze thriller-komedie, waarin het draait om zes perfekte smaragden, ooit eigendom van de Sjah van Iran Deze smaragden zijn de VS ingesmokkeld en in handen van de jonge vrouw Diana (Michelle Pfeiffer), die dus wordt belaagd door de geheime agenten van de SavaK, oe Iraanse geheime dienst Ruimtevaart-ingenieur Ed Okin (Jeff Goldblum) leidt een saai. uiterst verve lend leven Hij raakt even geschokt als blijkt, dat zijn vrouw hem bedriegt, maar toch ook niet echt. Terwijl hij nog in geschokte toestand op straat rijdt, komt hij op het vliegveld terecht, waar hij zowaar net op tijd komt om de eerder genoemde Diana uit de klauwen van drie zwaar gewapende mannen te red den En daarmee begint voor onze Ed een allerminst saai avontuur „Into the night" is een onderhou dende film, dat wel. Toch krijg je ook nu weer de indruk, dat Landis er niet in is geslaagd om de juiste mix te vinden tussen komedie en thriller. Je moet van dit soort kombinaties hou den, hoewel ik verreweg de voorkeur geef aan een met humor gelardeerde thriller, dan aan een horror-komedie zoals Landis' „American Werewolf in Londen". (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Van vrijdag tot en met maandag 18 november vertoont het Filmhuis Appelmarkt de Australi sche film „Man of flowers" van regis seur Paul Cox. De voorstellingen beginnen, zoals gebruikelijk, om acht uur. Charles, tussen traditionele en moder ne kunst, tussen traditionele en moder ne liefde vindt zijn hoogtepunt in een konfrontatie tussen de twee mannen, die eindigt in een wrange grap De gesprekken in deze film zijn door hun lengte, onderwerp en woordkeus subtiel en humoristisch cox oenaaruKi dat nog eens door zijn bijzondere aan dacht voor ironische details. In een tekenklasje voor volwassenen zien we bijvoorbeeld een lerares „Teken wat je ziet" opdragen. Achteloos laat Cox zien dat sommigen het naaktmodel kopië ren, maar ook dat één leerling druk bezig is de ruimte waar hij zich bevindt te schetsen en een ander aan iets werkt dat een stilleven li|kt te gaan worden. Ook deze terloopse details maken de film even sterk als humoristisch van inhoud (Van de filmredaktie) THE BREAKFAST CLUB. (Grand) Schitterende film rond een groep jonge ren. die op een zaterdagmorgen op school terug moeten komen om hun „straf" uit te zitten. Hun opdracht, vertel in een opstel waarom je hier zit. Regis seur John Hughes is er in geslaagd een zeer onderhoudende film te maken, mede dankzij het meer dan voortreffelij ke spel van zes jonge acteurs en actrices (alle leeftijden) I FLETCH. (Grand) Aardige komedie van regisseur Michael Ritchie over een verslaggever, die zich in allerlei ver mommingen steekt om achter de waar heid te komen in een nogal gevaarlijke drugszaak, waarbij verslaggever Fletch zelf ook aardig in het nauw wordt gedreven. Grappige hoofdrol van Che vy Chase, (alle leeftijden) PRIZZI'S HONOR. (Grand) Opval- lende Mafia-film van Hollywood-vete- raan John Huston met Jack Nicholson en Kathleen Turner in de hoofdrollen Huston maakte met „Prizzi's Honor" een film, die enerzijds de gangsterfilm op de hak neemt op een ironische, persiflerende wijze en anderzijds teveel serieuze elementen in zich draagt om in evenwicht te kunnen blijven. Maar het blijft schitterend om naar gekke Jack en fraaie Kathleen te kijken in hun bizarre spel met dood en leven. (12 jaar) MAD MAX IN DE DONDERKOOI. (Grand). De films rond Mad Max zijn zo langzamerhand een must aan het wor den. De Australische regisseur George Miller is nu al weer aan de derde aflevering toe en het moet gezegd, opnieuw weet deze science fictionfilm te overtuigen door een grote verbeel dingskracht en inventiviteit. Een film. die sfeer uitademt en tevens van het begin tot het einde blijft boeien door veel spanning en aktie Naast Mei Gibson als Mad Max. zangeres Tina Turner in een hoofdrol. Als extraatje. (12 jaar) MASK. (Grand). „Mask" is het ver haal van een zestienjarige jongen, die door een ernstige ziekte mismaakt door het leven gaat Zijn door de ziekte vervormde gezicht is als een masker uit een horrorfilm „Mask" vertelt van het gewone dagelijkse leven van deze jon gen temidden van zijn vrienden vriendinnen op school en thuis mei; moeder (gespeeld door Cher, die eri Gouden Palm mee won). „Masir redelijk gemaakt, maar zonder de i n C dimensie van de mismaakte hoofdj soon, zou de film wat al te simpel, inhoud zijn. (alle leeftijden) FALLING IN LOVE. (Grand) pathieke love-story in de dinsdag m<| cyclus. Zie ook elders in deze rubrj (alle leeftijden) RAMBO. (Cinema). Wie heeft in dels niet kennis genomen van de on looflijke staaltjes van moed. veert en doorzettingsvermogen van Syt< ter Stallone als de Amerikaanse ve machine Rambo. die in de Vietnam jungle de inmiddels verloren oorlog, eens dunnetjes over doet? Wie de nog niet heeft gezien, kan nog steed IcilS Cinema terecht en wel voor de zes* de week (16 jaar) Lan INTO THE NIGHT. (Cinema Hitchcockiaanse thriller-komedie de Amerikaanse regisseur John waar alles draait om smaragden uil land van de Sjah Iraanse gehei agenten. Franse gangsters, een mc meid en een saaie ruimtevaart-in nieur. In de nacht is echter alles mo lijk.(12jaar) TRAFFIC SCHOOL. (Euro Cine Zotte komedie rond verkeerszonda die opnieuw rij-examen moeten gen. Dat dit op brokken uitloopt, beh geen betoog, ook al moeten we daar nu ook weer niet al teveel voorstellen Van de makers van „I AcademyMet de broer van Bill phy. John. in de hoofdrol, (alle Ie den) akuren n in Le 2. tel ischap Eemli i.00 tol lot 10.1 estant: dins donder ns/bej, idag v ns/bej van ns/bej P, '9 DIVERSEN. Verder kunnen de deren nog weer eens genieten va Nederlandse jeugdfilm „Pinkel voor de laatste week in Euro. Tenslotte in Duo naast het porno de aktiefilm „Wild Geese waarin huurlingen een spektaki reddingaktie op touw zetten (16 ja Groi tot 1' de 24-i iantoor Ö3763É leentel m< ervelc Amei 5-133: Otot 1f onisc emlan telefo LEUSDEN - Tot en met 24 no vember is in 't Claeverenblad van Cees Via! aan de Brink 16, een tentoonstelling te zien van brons plastieken van Chawwa De galerie is 's zaterdags en 's zondags van 14.00 tot 17.00 uur gratis toegan kelijk Chawwa Wijnberg laat in Galerie 't Claeverenblad brondplastieken Meryl Streep en Robert de Niro in ..Falling in love te zien in de Dinsdag Movie Cyclus van Grand. (door Bert Vos) AMERSFOORT - „Falling in love" van regisseur Ulu Grossbard Is zonder meer een sympathieke love-story. Dat komt in belangrijke mate door het spel van Robert de Niro en Meryl Streep als twee getrouwde mensen, die na een toevallige ontmoeting verliefd op elkaar worden. Want het verhaal zelf Is uiterst eenvoudig van opzet en biedt nauwelijks verrassingen in dit al veel beproefde genre. Wie overigens van dergelijke love-story's houdt, zal zich daar beslist niet aan storen, want het subtiele spel van Meryl Streep en Robert de Niro biedt voldoende voor zo n anderhalf uur genoeglijk film kijken. Het belangrijkste decor is het New Yorkse stadsleven zo rond Kerstmis en de interlokale metro, die de binnenstad met de buitenwijken en tuinsteden verbindt. Dat zijn ook de plaatsen, waar Frank Raftis (Robert de Niro) en Molly Gilmore (Meryl Streep) elkaar meest heimelijk ontmoeten. Ontmoetingen, die uiteindelijk piet geheim kunnen blijven, zodat de twee gelieven tenslotte hun keus moeten bepalen Een. zoals gezegd sympathieke en ondanks de eenvoud boeiende film. die nog als aardige bijzonderheid heeft, dat het de eerste film na „The Deer Hunter" is, waarin Meryl Streep en Robert de Niro weer samen de hoofdrollen vervullen. van vrouwen zien. Het zijn compac te vrouwen, om niet te zeggen zeer gezette robuuste vrouwen, die Chawwa uitbeeldt. Ze hebben on gelooflijke dikke dijen en buiken Zijn tonnerond Het schijnt dat Chawwa zelf zo dik is of is geweest en daarin twee fasen heeft meege maakt: de eerste dat ze haar gezet heid niet aanvaardde en in haar plastieken haar gefrustreerdheid daarover kwijt moest, en de tweede dat zij zichzelf had geaccepteerd en er (vrolijke) beelden over kon maken. In het beeld dat zij Humanae Vitae noemt vecht zij het begrip aan dat de vrouw er is om te baren Een vrouw ligt op de grond en er zijn heel wat kinderen op komst Een Germaan die het blonde ras supe rieur vindt en de Paus die grote roomse gezinnen wil, staat boven op de vrouwen om van haar te eisen dat ze veelvuldig baart. Vol afschuw beeldt Chawwa het ver schijnsel van de vrouw als baarma- chine uit. Een groot aantal vrouwen heeft zij in een bronsplastiek op een rij gezet, om de solidariteit en het maatje zijn onder vrouwen vorm te geven Verder neen zij veei stem mingen onder vrouwen weeraeae- ven. Een mooi zacht beeldje is het plastiekje van de vrouw die verdriet heeft. Er zijn ook vrouwen die moe zijn van het wachten, of die het wachten moe zijn en in de starthou ding schieten. veelvuldig wordt het baren uitge beeld, een lichamelijke bezigheid in een houding waarmee de mees te vrouwen toch wel moeite heb ben. Bij Chawwa is het een licha melijk proces waaraan veel vrou wen liever wat abstracter terugden ken. Onelegante opensperring van de onderbuik ontsiert toch voor hen wel grotendeels de komst van een nieuwe wereldburger. Chawwa beeldt dat zonder enige schroom uit. Er is één beeld bij dat in zichzelf dóórloopt Het zou een zelfverdedi ging kunnen zijn. In elk geval een type dat het met zichzelf goed gevonden heeft. De vormen lopen dóór en duiden een gesloten stel ling aan. De kopjes van de vrouwen zijn heel klein Die doen minder terza ke. Het is dat grote leven bren gende lichaam waar het om gaat. Mevrouw Smit, net gepromoveerd in de kerfysica, zit barensgereed om de nieuwe levens te vernieti gen. terwijl in het beeld Mijn Moe ders Moeder juist de continuïteit van het menselijk leven wordt uit gebeeld. Vrouwen geven het leven door. In de bundel „Vrede, een kunst" (Uitgevenj Sjaloom), schreef Chawwa Wijnberg een sprookje ANCO MALI 'hoeve Bosvi urg, H< nhoute veld te nboon Nieuws uit het bedrijfsle jrsveic Prim nng. A nersvt !el 94' één d LEUSDEN/AMERSFOORT - Bij Radio Drieënhuizen met ves tigingen in Amersfoort op de Leusderweg en winkelcentrum „de Bieshaar" in Leusden-Zuid staat vanaf 12 november acht dagen lang de belangrijke en alles beslissende voetbal inter land tussen Nederland en België centraal. Tot en met de dag dat Oranje met de Rode-Duivels in de Rotterdamse Kuip in de clinch gaat voor een ticket naar de Wereldkampioenschappen in Mexico (1986), houdt Radio Drieënhuizen een bijzondere verkoopaktie met ARISTONA- KTV's. Iedere klant die in Leusden of Amersfoort in de periode tot en met 20 november klokslag 18.00 uur een kleurentoestel van bovenge noemd merk aanschaft, kan geld terugverdienen ais Neoeriand zich ten koste van België voor de eind ronde in Mexico weet te plaatsen. Per gescoord Nederlands doel punt, gemaakt in de normale speel tijd en eventuele verlenging - straf schoppen na afloop tellen dus niet mee - krijgt iedere koper van een Aristona-ktv 50.- retour Indien Nederland de Belgen met grote cijfers weet te verslaan, en dat is in het verleden wel eens vaker ge beurd, dan kan de retoursom uitvallen. Mocht Nederland zich of hoopt niet kwalificeren dan niemand geld terug. De lederen voetbal (een vijfje .gj bij aankoop gratis werd verkre* r! is dan een schrale troost wat wegneemt dat Radio DrieënhA^, de komende dagen leeft in de van Oranje onder de slogan gulste Oranje,supporter LEUSDEN - Dinsdagavond ek tijdens een bijeenkomst van Nederlandse Bond voor R landsvrouwen een diaserie va' heer Kuipers worden vertoond* ei de Russische steden Moskof Leningrad. De bijeenkomst gehouden in 't Vooronder, en gint om 20.00 uur. De avo*1 toegankelijk voor alle vrouwe' Leusden. Amers '6948. leusd uur gr huis", n V berei n Ai 'amilie iet alc 46, Ai 3373. tVerer te Lei ekuur I kntru 6.00 Joom. tkuur U: u aai tel. 9" 'dan c WOLb 'ntrun reldsev tel. 9 teg t/f uur e dinsd •an de Chevy Chase en Dana Wheeler-Nicholson inFletch (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de nachtvoor stellingen van het Filmhuls Appel markt kan men vrijdag 15 en zater dag 16 november a.s., elke avond om 23 uur, kijken naar de Japanse film „De Vrouw in 't zand" van regisseur Hirishi Teshigawara. Een klassiek meesterwerk. Een onderwijzer uit Tokio maakt een korte vakantiereis langs de kust. Hij mist de laatste bus en als de bewoners van een dorpje in de buurt hem onder dak aanbieden, accepteert hij dit graag. Tot zijn verbazing blijkt dit te bestaan uit een klein huisje in een diepe zandkuil, alleen te bereiken via een touwladder Er woont een jonge vrouw, wiens taak het is nachten lang zand weg te schep- ven now pen. dat haar huisje dreigt te vei gen De vrouw verlaat de kuil ro de man de volgende ochtend wi trekken, bemerkt hij dat de touwl is opgehaald. Hij probeert van alle zijn gevangenschap te beëim maanden gaan voorbij, ontsna; wordt een obsessie voor hem. Op nacht krijgt de vrouw hevige pijnen blijkt een abnormale zwangersch; zijn en de dorpelingen komen ha; zijn verzoek halen. In de haast men de touwladder. De man staal in oog met de vrijheid. Hij kan tem ren naar Tokio, hij is vrij. of miss toch met? Zeven jaar later wok officieel als vermist geregistreerd. Ier- er bereik lel. 031 HA-Pa psavor jagavc iet adi den. 0 73. IA, Sti( van Al Kbaar, 33-94' s: As$ or Ter or Goe or Ove ,n chiese 30-11 ervelö la )r Var ekuren uur e 1)W] m aanvu den-Zi mburg 30. „Fletch", USA 1985 Regie Michael Rit chie Scenario Andrew Bergman, gebaseerd op een verhaal van Gregory McDonald; camera Fred Schuier, montage. Richard A Harris, muziek: Harold Faltermeyer; met Chevy Chase, Joe Don Baker. Dana Whee ler-Nicholson, Richard Libertmi en Tim Ma- theson Genre: komedie Keuring alle leeftij den Te zien in Grand. Amersfoort (door Bert Vos) Het aardige van de filmkomedie „Fletch" zit 'em niet zozeer in het verhaal, als wel in de wijze, waarop acteur Chevy Chase (Foul Play. Cad- dyshack) er in slaagt om als een soort inspecteur Clouseau In allerlei vermommingen de show te stelen. Want daar gaat het eigenlijk om. Chase is in deze komedie van regis seur Michael Ritchie (The bad news Bears. The Candidate. Downhill Racer en The Survivors) een zeer hard werkende verslaggever, die via allerlei vermommingen zich in de plaatselijke drugswereld probeert te werken tenein de er achter te komen, wie de grote baas achter de steeds uitbreidende handelin de stad is Terwijl hij daar zeer inventief mee bezig is, komt hij in kontakt met Alan Stanwyk (Tim Mathe- son) die hem een lukratief aanbod doet Fletcher moet de man tijdens een in scène gezette inbraak doden tegen een vorstelijk honorarium van 50.000 dol lars. Doel van dit alles is te voorkomen, zoals Stanwyk Fletch vertelt, dat zijn vrouw niets van de verzekering krijgt als hij door zelfmoord komt te overlijden. Stanwyk heeft nog maar korte tijd te leven wegens een ernstige ziekte en wil een eind aan zijn leven maken. Het klinkt de intelligente speurneus nu niet bepaald logisch in de oren en de beste Stanwyk ziet er ook niet bepaald ziek uit. maar hij accepteert het aanbod Natuurlijk stelt hij wel een onderzoek in naar de idioot, die zijn eigen moorde- De Australische regisseur Paul Cox. van oorsprong Nederlander, levert met „Man of flowers alweer zijn zesde speelfilm af Dat Cox vroeger fotograaf is geweest, blijkt uit zijn speciale aan dacht voor uiterlijke vormen, zonder dat hij trouwens in uitsluitend „mooifilmerij vervalt. I De „Man of flowers" in deze film, Charles, heeft een bijzonder ontwikkeld gevoel voor esthetiek Hij is een eenza me. oude man die rijk genoeg is om zich te omringen met de prachtigste kunst voorwerpen en een passie heeft voor bloemen Hij leeft in een fantasiewe reld, geobsedeerd door jeugdherinne ringen. Door amateuristisch aandoen de familiefilmpjes komen we er achter dat zijn moeder en tantes, allen impo sante vrouwen, van grote invloed op hem zijn geweest. Zijn daaruit voort vloeiende onzekerheid in de omgang met vrouwen heeft hij gesublimeerd tot een hartstocht voor esthetiek en schoonheid Chevy Chase in een van zijn talrijke vermommingen als de speurende verslaggever Fletcher in „Fletch" van Michael Ritchie naar uitgezocht heeft. Daarbij komt hij in kontakt met de vrouw van Stanwyk en tja, daarna loopt alles nog meer uit de hand dan al het geval was. Het verhaal kent wat al teveel toe valligheden, waardoor de geloof waardigheid enigszins wordt aange tast, maar dankzij Chevy Chase als de man met de „duizend gezichten" werd „Fletch" toch een aardige kom- die, erg geschikt voor de regenachti ge dagen als van de laatste tijd. Niet meer en niet minder. Eens in de week nodigt Charles de mooie Lisa. zijn „kleine bloem", uit om tegen betaling een striptease uit te voeren, muzikaal ondersteund door fragmenten uit Donizetti's „Lucia di Lammermoor" Lisa is gecharmeerd van de aardige, maar wat bizarre man, die zim leven in dienst van de kunst lijkt te stellen. Zij zelf heeft een relatie met een brute kunstschilder, die een aantal jaren geleden beroemd was, maar is blijven steken in achterhaalde action- painting De tegenstelling tussen haar gevoelens voor deze kunstenaar en Scène uit „Man of flowers".

Leusder Krant | 1985 | | pagina 16