ZWEMBAD BAVOORT GAAT IN VLAMMEN OP „Ik heb geen idee, van waar brand ontstaan is Schade wordt voorlopig geraamd op 7,5 miljoen: Sport overdag: AKTIVITEITEN OP ZWEM- GEBIED STOP GEZET Badmeester Jan Wanrooy: Volgende week woensdag meer bekend over abonnementen en zwemlessen Optreden brandweer voorkwam gifwolk Aktiviteiten De Haaien lamgelegd DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 (van de redactie) LEUSDEN - Eén van de belangrijkste gebruikers van zwembad Bavoort, de zwem en poloclub „De Haaien", zit na de verwoesting van het bad uiteraard in de proble men. Alle sportieve activitei ten van de Haaien zijn door de brand op korte termijn lamgelegd. Dinsdagavond - de avond dat de brand uit brak - zat het bestuur juist in vergadering bijeen, zodat meteen na het bekendwor- den van de voor de vereni ging rampzalige brand met een kon worden begonnen met het treffen van maatre gelen. Getracht zal worden om alle polo-en zwemtrainingen zoveel mogelijk doorgang te laten vinden. Het bestuur probeert op korte termijn noodoplossingen te treffen, om ook de competitie-wed strijden te kunnen laten spe len, aldus een mededeling van voorzitter Alex Fieseler van de Haaien, die de leden op korte termijn op de hoog te hoopt te brengen van de verdere gang van zaken. LEUSDEN - Sport overdag heeft in verband met de brand gisteravond van zwembad Bavoort alle aktivi teiten op zwemgebied volle dig stopgezet. Over eventue le uitwijkmogelijkheden naar andere zwembaden is nog niets bekend gemaakt. Sport overdag dat een geva rieerd sportprogramma biedt aan mensen met veel vrije tijd overdag, heeft dit bij monde van mevrouw Biesta laten weten. De overige akti viteiten waaronder tafelten nis, biljarten en tennis, gaan normaal door. Voor verdere inlichtingen kan men Sport overdag bel len op het gemeentehuis, te lefoon: 941247. De vlag in top en net zwembad in brand een navrant beeld vastgelegd door onze fotografen Jan Pit en Janus Visser een soortgelijk centrum van de Hobbit/Meent-brand nog aanwezig was. „We hebben een paar dagen nodig om de balans op te maken", liet een woordvoerder van de ge meente weten. Vanochtend om negen uur heb ben we een campagne gestart voor wat er nu moet gebeuren", zei de gemeentelijke man gisteren. ,,Er zijn eerste aanzetten gedaan voor nieuwbouw. Bovendien wordt er gekeken naar de mogelijkheden om de activiteiten die in Bavoort plaatsvonden elders door te laten gaan." Men wil vooral uitwijken naar zwembaden in omliggende ge meenten Het zwembad Hoevela ken stelde gisteren al een aantal uren beschikbaar om de lopende lessen af te maken. „Vanaf 20 november hopen we meer te kun nen vertellen. Mensen die informa tie willen hebben over lessen, nog te betalen abonnementen en der gelijke. kunnen ons dan bereiken via het telefoonnummer van Ba voort, 940270." Zwembad Bavoort bevond zich midden in een her- en nieuwbouw project Het oudste gedeelte werd 19 jaar geleden gebouwd, acht jaar later gevolgd door de rest In 1981 werden er voor zeven ton energie besparende installaties aange bracht. De nieuwe recreatieve voorzieningen, die in de komende jaren gerealiseerd zouden worden, zouden in totaal 1 75 miljoen gulen gaan kosten. Van die vernieuwin gen waren de kleedaccommoda ties voor het buitenbad bijna vol tooid. NIEUWBOUW Het nieuwe zwembad komt op dezelfde plaats waar dinsdag het oude afbrandde De gemeente Leusden zal daar nog het nodige geld in moeten steken, omdat de verzekering alleen de herbouw zo als het was, vergoedt. Als gevolg van strengere voorschriften op het gebied van veiligheid en hygiëne moeten er in het nieuw te bouwen zwembad voorzieningen getroffen worden die in het vorige complex niet aanwezig waren. Dat bouw werk viel wat die eisen betreft in een overgangsregeling. „Feit blijft, dat de gemeente Leusden met zijn ruim 25.000 inwoners niet zonder eigen zwembad kan", aldus de heer Van de Wall Bake, voorzitter van de zwembadstichting. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „Ik heb echt geen idee waar de brand eigenlijk ontstaan is", aldus badmeester Jan Wanrooy die samen met collega Hetty Koot dinsdagavond in het zwembad aan het werk was. Het zoeken naar een brandhaard werd door het personeel al snel opgegeven toen er uit de ventilatiekanalen in plaats van frisse lucht alleen maar steeds grotere rookwolken kwamen. Op het moment dat de eerste slierten rook uit he ventilatie systeem kwamen, waren er zo'n zestig mensen in het zwembad. De meerderheid van de aanwezigen bestond uit jongeren die er net een uurtje zwemtraining op hadden zitten bij hun zwemclub „De Haai en" Om kwart voor acht was het zwembad juist openge gaan voor het „gewone" pu bliek Heel precies weet Jan Wanrooy het niet, maar hij schat dat er tegen achten, toen de rookontwikkeling begon, slechts tien tot 15 mensen in het water lagen Eén van die mensen was Anita van Dok Mevrouw Van Dok was al om zeven uur in het zwembad aanwezig, om een half uurtje onder de zonnebank te gaan liggen Zoals gebruike lijk ging ze daarna zwemmen. „Dat was echter maar van korte duur", vertelt mevrouw Van Dok nadat ze van de eerste schrik was bekomen. „Ook in het verwarmde bad kwam er rook uit de ventilatie openingen. Het badpersoneel maande ons het water uit te komen, omdat men zelf niet wist wat er aan de hand was. We hebben ons eerst verza meld in de hal van het zwem bad. Omdat het zich allemaal niet ernstig liet aanzien, moch ten we ons snel aankleden. Het zwembadpersoneel is geen moment in paniek ge raakt en heeft op een rustiqe manier iedereen het zwembad uitgekregen", zo luidt het re laas van Anita van Dok. Personeelslid Jan Wanrooy was ook anderhalf uur na het ontdekken van de brand nog erg rustig, al kondigt hij aan dat hij „nu wel aan een pilsje toe is." Het verhaal van Jan Wan rooy sluit volkomen aan bij hetgeen de zwemmers vertel len. „Zo tegen achten merkten we dat er wat rook uit het circulatiesysteem kwam. Om dat het systeem over het hele zwembad loopt is niet snel na te gaan waar de rook vandaan komt", begon Jan Wanrooy zijn niet al te opgewekte ver haal „Een snelle rondgang door het zwembad bracht geen op heldering zodat we begonnen zijn iedeeen uit het water te halen en de kinderen die zich aan het aankleden waren te vertellen dat ze op moesten schieten. Dank zij de mede werking van de Haaientrainer Baars en bestuurslid Leusink verliep de hele operatie in en kele minuten. Pas toen we de absolute zekerheid hadden dat er niemand meer in het zwem bad aanwezig was, hebben we de brandweer gewaar schuwd", aldus het verhaal van badmeester Jan Wanrooy. HUILEN De brand die het zwembad totaal verwoestte, trok veel pu bliek. De politie had geen pro bleem om de grote stroom kijkers op gepaste afstand van de vuurzee te houden. „Ik kan wel huilen als ik dit allemaal zie", aldus gemeentebode Jan Bergsma. die tien jaar in het zwembad als badmeester ge werkt heeft. De persconferentie gisteren in het gemeentehuis met van links naar rechts, de heren Van de Wall Bake, Van Zoeren, Upperman en Tigchelaar Tegen de klok van acht uur sloegen plotseling de vlammen uit het dak, voor het eerst aan de oostkant van het gebouw. „Mijn voorlopige conclusie was, dat het tussen het dak en het plafond al lange tijd smeulde", zei de brand weercommandant gisteren tijdens een persconferentie. „Dat kan best een half uur geduurd hebben. Als er een rookmelder was geweest, hadden we veel eerder kunnen weten, waar het zat." Vermoed wordt dat de brand in de machinekamer is ontstaan. De rook trok grotendeels via de afzuig kap in de keuken van het restaurant weg en kwam in steeds grotere hoeveelheden via de ventilatieka nalen weer naar binnen. Het zoe ken naar de vuurhaard werd daar door extra bemoeilijkt. VERLOREN Al snel concludeerde de brand weer dat de zaak niet meer te houden was. Ze concentreerde zich op het oude binnenbad om dat zoveel mogelijk te redden Maar ook daar was geen beginnen aan. De combinatie van roofmate (een hard soort isolatie-materaal), kurk en asfalt op dak en plafond was fataal. „Dat brandt als een plas olie", zo zei Upperman In totaal waren er zeventig brandweerlieden bij de bluswerk zaamheden betrokken. De Leus- dense brandweer kreeg, behalve uit Achterveld, assistentie van de collega's uit Amersfoort (naast een speciale eenheid voor de gevaarlij ke stoffen ook een lage drukwagen en hoogwerker) en uit Soesterberg (eveneens een lage drukwagen). De hele operatie werd geleid vanuit de regionale verbindings-comman- dowagen, die snel ter plaatse was. In een poging het oude gedeelte te redden, werden twaalf brand weerspuiten op het dak gezet met een capaciteit van 5000 liter water per minuut. Na tweeëneenhalf uur blussen moest dat minder worden, omdat de druk op het water daalde. Daardoor zouden elders proble men kunnen ontstaan Tegen 02.00 uur kon het sein „brand meester" gegeven worden. Dat betekende dat de brand zich niet meer uitbreidde en dat verde geen extra hulp meer nodig was. Behalve het buitenbad is het hele zwembad (inclusief restaurant, bar en administratie) verloren gegaan Tot woensdagochtend 05.00 uur is men bezig geweest met het nablus sen. Diezelfde ochtend startte een onderzoeksteam van de recherche het technisch onderzoek. Ook zijn gisteren de vaten met chloor en zoutzuur weggehaald. CRISISCENTRUM Op het gemeentehuis is woens dag een crisis-centrum ingericht. Dat bevindt zich in de kelder, waar (van de redaktie en medewerkers) LEUSDEN - „De grootste brand die we ooit in Leusden meegemaakt hebben." Zo omschrijft brandweercommandant J. Upperman de vuurzee die zich dinsdagavond meester maakte van zwembad Bavoort aan de Bavoortsewg. Precies drie maanden na de brand in sportzaal De Meent en openbare school De Hobbit (12 augustus j.l.) werd Leusden opgeschrikt door opnieuw een felle brand. De oorzaak js nog onbekend, de schade zo'n 7,5 miljoen gulen. Leusden ontsnapte die dinsdagavond aan een enorme ramp. In het zwembad waren vaten met chloor en zoutzuur aanwezig. Snel optreden van de brandweer voorkwam dat die vaten konden smelten en de giftige stoffen zich konden mengen. Zou dat wél gebeurd zijn, dan had de wind het gevaarlijke chloorgas over Leusden verspreid. Commandant Upperman: „Even was er sprake van Leus den te onruimen of in ieder geval de inwoners te adviseren om ramen en deuren te sluiten." voor recreatie-zwemmers. Jan Wanrooy, technisch instructeur, probeerde met enkele mensen de haard van de rook te vinden. Die werd niet gevonden, zodat uit vei ligheid iedereen uit het water weg gehaald werd. Die operatie verliep opvallend rustig. Commandant Upperman, die rond 19.45 uur de brandmel ding kreeg, hierover „Er was geen paniek. Ik dacht in eerste instantie aan een klein binnenbrandje Onder leiding van de comman dant werd opnieuw gezocht naar de brandhaard. Bij het restaurant werd een raampje geforceerd om daar en in de machinekamer erach ter een kijkje te kunnen nemen. „We zijn twee keer teruggeweest", aldus Upperman, „maar we heb ben niets kunnen vinden." Dat was uiteindelijk niet nodig, imdat de betreffende vaten tijdig taar buiten werden gebracht." Dat :on dankzij de aanwijzingen van terman Tessels, „het technische leweten van het zwembad", vol lens de commandant. Veel méér was niet mogelijk, der toeziend oog van de brand er en honderden toeschouwers g het zwembad totaal verloren, perman: „Het is abnormaal dat t zó kon gebeuren terwijl we er bij nden. Er zijn dan ook heel wat straties bij de brandweerlieden: nnen we nou wel iets of niet?" Er waren zo'n zestig mensen in t zwembad toen de eerste rook rd ontdekt. Jongeren van de emclub De Haaien hadden net n training achter de rug en het embad was juist opengegaan

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5