(ruisvereniging Achterveld heeft goed jaar achter de rug lieuw café opent in december root aantal verkeersmaatmaatregelen wordt aan nader onderzoek onderworpen EHBO in Achterveld organiseert reanimatiecursus Muziekopleidingen bij Lisiduna werpen vrucht af Gezamenlijk kaarttoernooi in jarige Til Libellen (2) plaatselijk nieuws LEUSDEN - Een groot aantal verkeersmaatregelen, zoals dat rorige week in de commissie Openbare Werken en Ruimte lijke Ordening werd behandeld, zal eerst nader worden be keken. Ter vergadering bleek, dat de verschillende commis sieleden het niet eens waren over een aantal voorstellen, of dat aanwezige omwonenden van mening bleken, dat maat regelen zoals ze werden voorgesteld, niet goed of niet volle dig goed waren. Wethouder Jan Wagenaar (VVD), voorzitter van de commis sie, nam daarop een aantal voorstellen terug. Ze zullen na der worden uitgewerkt en er zal overleg komen met omwo nenden. Daarna zullen, in een later stadium, de nieuwe voor ellen weer in de commissie worden behandeld. iCHTERVELD - De ledenverga ring van de Kruisvereniging ichterveld werd vrij goed be- ocht. De voorzitter opende de ergadering en verwelkomde He aanwezigen. Vervolgens leed hij een aantal mededelin- en. loor de algemene ontwikke- ngen is het terugdringen van Ie kosten in de gezondheids- org duidelijk naar voren geko- nen. Dit heeft tot gevolg dat de nensen nu vlugger uit de zie- enhuizen worden ontslagen en lat de ouderen nu veel later ge- iruik gaan maken van de be- aardenzorg. Dit heeft tot ge- 'olg dat er steeds meer werk (oor de wijkverpleegkundigen tornt. De samenwerking tussen de verenigingen van Leusden en Achterveld is nog steeds teel goed. Vanaf 1 december zal er door wijkverpleegkundi gen ook avondservice worden /erleend. de geweldige groei van .eusden is het team van wijkver- ileegkundigen uitgebreid. Er is iu ook een mannelijke wijkver- ileegkundige. )e Achterveldse wijkverpleegkun- iige heeft in het afgelopen jaar ien eigen woning betrokken. De voning boven het kruisgebouw fordt nu bewoond door de inmid- I leis aangestelde ziekenbezoek- - i!er /erder wordt bekeken of er een 4 nogelijkheid is bij het Kruisge- «uw een praktijkruimte te bou- *en voor de plaatselijke huisart- tn Dit zou de samenwerking tussen de artsen en de wijver- pleegkundigen zeker ten goede komen. Door de uitbreiding van Leusden is het kruisgebouw daar te klein geworden. Indien er een nieuw gebouw komt. zal daar ook ruimte worden gemaakt voor het admini stratieteam. Dat verblijft nu in een gehuurd gebouw in Achterveld. De administratie van de ver eniging, die werd behartigd door de heer J. van Burgsteden, is overgegaan naar de administratie van de regio. Alleen de ledenad ministratie wordt nog door hem gedaan Het spreekuur van de verpleeg kundigen is van 13.00-13.30 uur. De notulen van de vorige leden vergadering werden goedge keurd. ACTIVITEITEN Uit het jaarverslag van de wijkver pleegkundige E. Geerts bleken in het afgelopen jaar de volgende activiteiten te hebben plaatsge vonden: Verpleegbezoeken 1296, dagelijkse wasbeurten 963, weke lijkse wasbeurten 191, injecties 42, incidentele verpleegkundige handelingen 162. bejaardenbe- zoeken 156, reumazorg 31. kan kerpatiënten 28, revalidatie 63, begeleiding na ontslag uit zieken huis 20. overige 56. prenatale aangelegenheden 40, zuigelin gen- bezoeken 102, en ingeschre ven 34, kleuterhuisbezoeken 106, zittingen zuigelingenbureau 24, zittingen kleuterbureau 14, ge- hoortesten 20 Uitgeleend werden 256 artikelen aan 134 leden. De voorzitter deelde mede dat de contributie ongewijzigd blijft, dus ook in het komende jaar f 41,50 zal bedragen. Uit het financieel verslag bleek dat men het ook het afgelopen jaar weer had kunnen redden. Vervolgens werd een bestuurs verkiezing gehouden. Aftredend was mevr. M L. Rooks-Krol, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Door het bestuur was als kandi daat gesteld mevr. C.A de Vette- Blom. Daar er geen tegenkandi daten waren, werd zij met alge mene stemmen gekozen. De voorzitter dankte mevr. Rooks voor het vele werk dat zij, in de zes jaar dat zij als bestuurslid werkzaam was geweest, voor de vereniging had verricht. Haar werd een aandenken aangebo den Na de rondvraag werd de vergadering gesloten en volgde een korte pauze. Hierna werd het woord gegeven aan mevr. C Stalebroek. Zij is diëtiste en houdt elke vierde don derdag van de maand spreekuur in het kruisgebouw Zij hield een lezing met als titel 'Eten doen we allemaal, maar... Voeding is nodig voor de gezondheid We eten niet voor de honger, doch het is gezel lig en lekker.' GOEDE KEUS Door alles wat er tegenwoordig aan voedsel op de markt komt, is het wel moeilijk een goede keus te maken. We leven in een wel- vaartstijd, doch we zullen er toch -USDEN - Cafe De Brouwerij is de naam van hef nieuwe café dat rond de verjaardag van Sint kolaas aan de Zwadeweg in Leusden geopend zal worden. Het wordt een bruin cafe waar tomamelijk bier te verkrijgen zal zijn - vijf laps schenken vele soorten buitenlandse bieren - maar far men natuurlijk ook terecht kan voor een kop/e koffie en een gezond broodje De zaak, zal burende de hele dag open zijn voor een drankje, dart gooien en het beluisteren van muzikale tiviteiten zo laten de initiatiefnemers Walrick Halewi/n en Richard Bunnik die ook Mariposa" in hersfoort runnen, weten. Hel pand waar een horeca beslemming op rust zal opgesierd worden met lo's en verhaalt/es over bier en een mini brouwerijketel Met de komst van dit café is Leusden de 'ftste twee jaar uitgebreid met drie drankgelegenheden. DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 (van één onzer verslaggevers) Ia verkeersremmende maatrege- n in de wijk Claverblad/Wilden- jrg zijn voorlopig opgeschort, et name het voorstel, om met Bgversmallingen in de Blad raat en de Claverenbladstraat te oberen de hoge snelheden van jto's te voorkomen, bleek voor omwonenden onaanvaard baar. Oe problemen in genoemde stra len worden veroorzaakt door de geringe overgang tussen burae- neester Van de Postlaan en Tij- nensenpoort, waaruit niet duide- ijk blijkt dat men een woongebied nrijdt. Bovendien geeft de vorm ,an de bochten op de punten, vaar de Tijmensenpoort overgaat n Bladstraat naar rechts en Cla- erenbladstraat naar links, veel te eel gelegenheid om daar met ioge snelheden doorheen te rij- len. Wethouder Wagenaar be- loot dan ook, de voorstellen te ug te nemen. De omwonenden :egde hij toe, ze binnen veertien lagen uit te zullen nodigen voor en gesprek, dat binnen een maand plaats zal vinaen Overigens bleek ter vergadering, dat ten aanzien van de Kuperssin- gel ook overleg gaande is met aanwonenden over verkeersmaat regelen. Ook daar wordt met veel te hoge snelheden gereden. MENTALITEIT Zowel wethouder Jan Wagenaar als ambtelijk medewerker Hank de Jager wezen er in dit verband op, dat ook de aanleg van ver- keersbelemmerende maatregelen niet kan voorkomen, dat er soms met te hoge snelheden wordt ge reden. Henk de Jager: „De bedoeling van verkeersdrempels, asver- schuivingen en wegversmallingen is, de automobilist duidelijk te ma ken, dat er langzaam gereden moet worden. Het zijn attentie-te kens. Als men er gevolg van zou willen zien in het verkeersgedrag, dan zouden we ze om iedere der tig meter moeten aanleggen." De overgang tussen Burgemeester van de Postlaan en Tijmensenpoorl is niet duidelijk genoeg. In die zin, dat automobilisten niet duidelijk genoeg merken, dat ze een woongebied inrijden. Bovendien zijn de bochten naar links (Claverenbladstraat) en rechts (Bladstraat) te flauw, zodat die met hoge snelheid genomen kun nen worden. UITWERKEN De verkeerssituatie aan Landjon ker, bij de speelplaats ter hoogte van Beekridder, zal nog nader worden bekeken. Het probleem daar is. dat men het er wel over eens is, dat maatregelen voor overstekende kinderen nodig zijn. Maar wil men dat niet doen in de vorm van drempels of dergelijke, omdat Landjonker een door gaande route is. De gedachten gaan nu uit naar waarschuwings- lichten, maar dat wordt nog nader uitgewerkt. Ook de te nemen maatregelen op de kruising van Smoussesteeg en Jachtpad met Beekridder en Landjonker worden nog eens on der de loep genomen. Het pro bleem daar is de onoverzichtelijk heid. Die wordt deels opgelost met het laag houden van de be groeiing. Bovendien wordt ge dacht aan een parkeerverbod. Dat laatste echter levert problemen op, omdat er onvoldoende alter natieve parkeermogelijkheden in de direkte omgeving zijn. Het fietspad langs de Hessenweg, tussen de dorpskom en de Klettersteeg. zou dienen te verdwijnen bij de reconstructie van het kruispunt van Hessenweg en Klettersteeg. Op voorstel van Joop van Loenen (CDA) wordt nu bekeken of het niet verstandiger is, dan het hele fietspad maar weg te halen. FIETSPAD Een heel andere zaak betreft het fietspad, dat momenteel langs de Hessenweg vanuit Achterveld richting Barneveld ligt Het kruis punt Hessenweg-Klettersteeg wordt gereconstrueerd - ook al in verband met de ontsluiting van De Fliert - en daarbij wordt voorge steld. om het stuk fietspad tussen Achterveld en dat kruispunt op te heffen. Het is immers een onover zichtelijke situatie, als dertig me ter na een kruispunt er plotseling fietsers op de rijweg verschijnen Joop van Loenen (CDA) was het daar wel mee eens. maar vroeg zich af, of het dan niet beter zou zijn, om het hele fietspad maar weg te halen. Er blijft dan ten slotte nog maar een honderd vijf tig meter fietspad over, waar fiet sers telkens naar over moeten steken, en dat levert gevaarlijke situaties op Die zaak wordt nader bekeken. Ook in Achterveld is de vraag ont staan om een verkeersdrempel op de kruising Van Geynstraat-Ren- tinckstraat. Verkeerstechnisch wordt de noodzaak daarvan niet ingezien. Maar Henk Ossendrijver (CDA) zal - in verband met een aantal bezwaren - nog eens met de omwonenden praten, zodat ook daar nog geen zekerheid be staat over wat er gaat gebeuren. FIETSPADEN Tenslotte kwamen de fietspaden in Leusden, en met name de ver lichting ervan, nog aan de orde. Eerder publiceerden we al. dat het college van B&W een aantal doorgaande routes in gedachten had, dat 's nachts verlicht zou worden De commissie bleek van oordeel, dat ook het fietspad langs de Groene Zoom voor die maatregel in aanmerking kwam, met name ten behoeve van de bewoners van ClaeverenbladA/Vildenburg. Bo vendien werd nog gevraagd, eens te kijken naar de fietsverbinding tussen Leusden Centrum en Leusden Zuid. STOUTENBURG Een verkeersmaatregel, die wel zal worden uitgevoerd is het aan leggen van een gestrate berm van een halve meter breed in de bocht Hessenweg-Horsterweg in Stou- tenburg. Daar bleek namelijk, dat de bocht vooral voor vrachtver keer te krap was. ACHTERVELD - De plaatselijke E.H.B.O. afdeling in Achterveld organiseert weer een reanima- tie-cursus. ledereen kan aan deze cursus deelnemen. Niet al leen degenen die in het bezit zijn van een E.H.B.O. diploma doch ook degenen die een der gelijk diploma niet bezitten zijn van harte welkom. De cursus zal bestaan uit drie les sen van twee uur en wordt gege ven op de dinsdagavonden 26 no vember, 10 en 17 december 1985 in Ons Gebouw te Achterveld. Voor opgave en/of inlichtingen kan contact worden opgenomen met de secretaresse van de ver eniging. mevr. Chr. Jansen-Kitse- laar. Schoonderbekerweg 3a Achterveld, te! 03425-1589 Het volgen van een dergelijke cur sus heeft al veel mensen het le ven gered Door het toepassen van reanimatie kunnen personen die een hartaanval krijgen nu le vend het ziekenhuis bereiken aan moeten denken dat we ons eten zodanig samenstellen dat we ziekten voorkomen Eetgewoon ten veranderen is heel moeilijk Daar hebben we zeker een goede hulp en steun voor nodig van o.a. onze gezinsleden en ook ande ren. Door de reclame op tv wor den ons veel dingen opgedrongen die we beter niet zouden kunnen eten Ook is het van groot belang altijd eerst goed op de verpakking te lezen waaruit het artikel bestaar Men is aan bepaalde dingen ge hecht zoals onder meer vermi celli. Men wil dit alleen eten als het mooi geel is Doch de gele kleur wordt veroorzaakt door een kleurstof. Gezonder is het de on gekleurde vermicelli te kopen. Vervolgens vertoonde zij de film van de Nederlandse Hartstichting met als titel 'Gewicht is de schaal'. Hierin kon men zien wat de basis is voor een gezonde voe ding voor een gezond leven Naar aanleiding van de lezing en de film konden er vragen worden gesteld. Hiervan werd een goed gebruik gemaakt en werden be paalde dingen goed uitgelegd en toegelicht. Mevr. Stapelbroek werd bedankt voor hetgeen zij deze avond had gebracht en mocht bloemen in ontvangst nemen waarna deze bijeenkomst werd gesloten LEUSDEN - In Jongerencentrum 'De Til' wordt donderdag 21 no vember weer een kaartavond gehouden. Om 19.00 uur wordt begonnen met een toernooi van 4 ploegen van 12 personen van het FNV. de ABTB, de Postdui venvereniging en De Til. Deze spelen schutjassen. Verder wordt deze avond de nor male maandelijkse kaartavond gehouden waarbij voor iedere be langstellende de gelegenheid is voor deelname aan Schutjassen of Klaverjassen. De inschrijving Een libelle begint het le ven door, meestal onder water, uit het ei te krui pen. De larve kan de sterke eischaal verbre ken doordat de kop sterk uitzet, waardoor de eikap als een deksel open springt. Dan begint ze zich, met behulp van drie borstelachtige staartste- kels, naar buiten te schuiven. Als de larve uit het ei is kunnen we ei genlijk nog niet van een echte larve spreken, want het lichaam is nog omgeven door een huls, zodat poten, antennen en vangmasker nog dicht tegen het lichaam aange drukt zitten. Dit stadium noemt men pronimfe. Deze periode duurt, af hankelijk van de soort, een paar minuten tot en kele uren. De in de huls opgesloten larve ver breekt deze door sterk op de zwellen, waardoor de huid tenslotte open breekt. Larven van libellen, ook wel nimfen genoemd, ontwikkelen zich onder zeer verschillende om standigheden, in poelen, drinkputten, moerassen, sloten en beken. Ze zijn in staat in bijna alle soor ten zoet water te leven als het niet te warm, te zuur of te zout is. Er zijn zelfs libellen, onder an dere de platbuik, waar van de larven een volko men uitdroging van hun woongebied kunnen overleven. Ze drogen dan in de modder en kun nen dat zes weken en zelfs langer volhouden. Wat een libellelarve alle maal eet? Het is vol doende om te zeggen dat het enorme rovers zijn en alles eten wat dierlijk is en wat ze te pakken kun nen krijgen. Ze schrikken er zelfs niet voor terug hun eigen soortgenoten te verorberen. Een klein verschil in grootte is reeds voldoende. Het zijn zeer trage dieren die uren op dezelfde plaats kunnen zitten. Komt er een prooidier in hun richting en binnen bereik dan schiet de on derlip naar voren. De ha ken, die aan de top zit ten, openen zich om de prooi te grijpen, waarna de lip het slachtoffer in de mond trekt. In rust ligt die lip opgevouwen on der de kop en het borst stuk en verbergt het la gere deel van de voor kant. Daarom wordt die lip het masker genoemd. De slanke larven van de juffers hebben drie blad- vormige staartaanhang- sels waarmee ze zwem men en die tevens die nen als kieuwen. De lar ven van de glazenmakers zijn veel groter en dikker. Ze missen echter de roei- plaatjes van de juffers en halen adem door hun darmkanaal. (wordt vervolgd) G.van L. kan gedaan worden van 19.30 tot 19 50 uur. terwijl het spel om 20 00 uur begint. Uiteraard zijn er deze avond ook prijzen beschik baar en telt deze avond voor het seizoenkampioenschap. Er zal ook aandacht worden be steed aan het 15-jarig bestaan van 'De Til' kan worden opgedaan in het sa menspel. Vervolgens doet men A- examen en wordt men opgeno men In het orkest, om daarnaast opgeleid te worden voor het B-di ploma De contributie is voor ju niorleden f 80,— en voor senior leden f 100,—per jaar met daar naast f 150,— lesgeld voor de duur dat men wordt opgeleid voor het diploma A en B LEUSDEN - De interne oplei- bouw 't Blijhot. dan wel thuis. men naast dit individueel lesge- dingen binnen muziekver- Heeft men de nodige kennis en ven opgenomen in het leerlingen- eniging Lisiduna beginnen techniek opgedaan, dan wordt orkestje, zodat de nodige ervaring hun eerste vruchten af te werpen. Zo kan gerust ge steld worden als men terug blikt naar de prima resulta ten die werden behaald tij dens de KNF-muziekexa- mens begin deze maand te Woudenberg. Van de veertien leden van Lisi duna slaagden A Vollaard/55 pnt, H. Vollaard/591/2 pnt, J. Tij- mensen/64 pnt, C. Coenen/63 pnt, E. v d Berkt/65 pnt, S. Dee- nik/64 pnt, T.v. Rhee/55 pnt, A v. Heusden/53 pnt, M. Schou- ren/571/2 pnt, T. v. Eijden/64 pnt, J.C. Spronk/58 pnt, en bij de tam boers K. Vaarkamp/641/2 pnt, J v.d. Kamp/591/2 pnt. en allen voor het A-examen. Dit is het eerste diploma dat men kan behalen om vervolgens door te gaan met B, voor zover Lisi duna betreft, want er zijn dan nog weer hogere examens. Gezien de financiële konsekwen- ties is hoger opleiden van de leer lingen bij Lisiduna nog niet moge lijk en gelukkig ook nog niet direkt nodig. Wel zijn de diploma's A en B belangrijk, voor zowel de ver eniging als voor de leden, om zo doende een goede muzikale basis te leggen voor goed musiceren in de toekomst Voor deze interne opleidingen heeft Lisiduna kans gezien diverse mensen aan te trekken die de leerlingen indivi dueel les geven in repetitiege-

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5