)'66 wil reserve grondbedrijf /oor woningbouw gebruiken PvdA wil professionele steun /oor het vrijwilligerswerk „Compromis sluiten, of aan de kant gaan staan?" Reünie op De Bongerd Info-ochtend Vrije School Amersfoort CDA-er Klop in Achterveld over kwestie rond euthanasie: LEUSDER KRANT gemeenteraad DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 ICi*llBllS Algemene beschouwingen (van één onzer verslaggevers) EUSDEN - De fractie van D66 constateert in haar algemene beschouwing, dat de toezegging van het college van B&W, om een zo groot mogelijke groep minder draagkrachtigen een woning aan te willen bieden in 't Ruige Veld, overeen komt met de woningbehoefte, zoals blijkt uit het recente onderzoek van de Woningstichting. In dat verband wijst de )66-fractie op de reserve van het grondbedrijf. Met name de Stille reserve - de negatieve boekwaarde van de nog uit te jeven grond - is voor de democraten aanleiding, het college e vragen die reserve te gebruiken voor het bouwen van goedkope woningen. .Goedkope huurwoningen zouden ge- eatiseerd kunnen worden bij een lage, eventueel symboli sche, grondprijs. Deze woningen zullen bestemd zijn voor de eigen bevolking", zo stelt de D66-fractie. democraten gaan in hun alge- iene beschouwing uitvoerig in op e financiële situatie. De wijze an afschrijving, die bij vergelijk- are objekten op verschillende lanieren heeft plaatsgevonden, acht men niet juist. Het belem mert naar de mening van de de mocraten, een overzichtelijk in zicht dat tot een planmatige aan pak kan leiden. Ook de kwestie van de tarieven duikt weer op in de algemene be schouwing. D66 is van mening, dat de hele bevolking van Leus den pas profiteert van het finan ciële welzijn van de gemeente, als de reinigingsrechten en de afval stoffenheffing worden verlaagd Daartegenover stelt de D66-frac- tie dan, dat de CAI-kosten moeten worden opgevangen met een kos tendekkend tarief. LOKATIES De fractie van D66 merkt met be trekking tot de plek voor een nieuwe brandweerkazerne op. dat rekening zal moeten worden ge houden met een verschuiving van het zwaartepunt van Leusden, in planologisch opzicht. Dit in ver band met de norm-opkomst-tij- den, die voor de brandweer die nen te worden gehanteerd. De D66 fractie wijst er in dit verband op, dat uitbreidingen in het noor den van Leusden en wijziging van de verkeersstromen na de aan sluiting op de A-28 tot een ver schuiving van accenten zullen lei den. Daarmee moet bij de keus van een lokatie voor de nieuwe brandweerkazerne rekening wor den gehouden, vinden de demo craten Met betrekking tot de verwezenlij king van een begraafplaats wijst de D66-fractie erop dat. als geko zen wordt voor een lokatie naast de begraafplaats van Amersfoort, onderzocht moet worden of men goedkeuring kan krijgen voor een samenwerkingsverband met de buurgemeente. MILIEU 'Fundamenteel fout' noemt de fractie het, dat het college van B&W voorlopig wil volstaan met 'marginale toetsing', waar het het milieu betreft. ,.De gemeente mag haar verantwoordelijkheden, ook jegens haar burgers, hier niet ont kennen". schrijft men. En ,,Een aktief milieubeleid hoort onverkort bij het algemene takenpakket" En daar krijgt de gemeente van het rijk voor betaald, zo zijn de democraten van mening. BEZETTING D66 is van mening, dat er meer dan in het verleden een zorgvul dige afweging moet plaatsvinden, als er bedrijventerrein verkocht wordt, over de bedrijfsbezetting per verkochte vierkante meter. De fractie stelt daarom voor dat de gemeenteraad voor de onderteke ning van een contract, vertrouwe lijk op de hoogte wordt gebracht om afwijzing van een voorlopige koopovereenkomst te voorkomen Bovendien is de D66-fractie van mening, dat nu in principe is be sloten over de aansluiting op de A 28, met spoed moet worden vast gesteld, welk bedrag ten laste kan en/of moet komen van het werk- gelegenheidsgebied. ONDERWIJS De fractie van de democraten wijst er in haar algemene be schouwing op, dat in het beleids programma was opgenomen; ,,Aan de komst van enige vorm (van één onzer verslaggevers) EUSDEN - Het feit dat het niet is gelukt een tijdelijke half- me begeleidster te vinden voor het vrouwenontmoetings- entrum en de problemen bij Tussentijds, zijn voor de PvdA- ractie aanleiding in haar algemene beschouwing nog eens an te dringen op de komst van een klein team van twee of rie beroepskrachten voor ondersteuning van vrijwilligers werk. De socialisten wijzen er daarbij op, dat de ervaring in eusden inmiddels heeft geleerd, dat zoiets heel goed func- oneert, met name in het jeugd- en jongerenwerk. In de- elfde paraaf over welzijn vraagt de PvdA verder om initiatie- en voor goede kinderopvang, een gemeentelijk steunfonds oor gevallen, waarin de geldende sociale wetgeving niet oorziet, en om een brochure met een informatief totaal verzicht ten behoeve van cliënten van sociale dienst en olkshuisvesting. RESERVE ie socialisten hebben kritiek op et feit, dat het college van B&W de afgelopen raadsperiode niet is geslaagd, een meerjarige ognose van het budget te ma- en met een daaraan gekoppeld ivesteringsplan en een perso- eelsplan. Het kritisch doorlichten van de reserves op doel en om vang is niet gerealiseerd en "zelfs het eenvoudige voornemen om al leen de marktrente aan de reser ves toe te voegen, is niet ge beurd". schrijft de PvdA-fractie in haar algemene beshouwing. De al forse reserves zijn in de af gelopen vier jaar nog eens met tien miljoen gulden toegenomen, zonder dat daar een verantwoord reserveringsbeleid bij is vastge- stld, stellen de socialisten. En al hoewel de gemeentelijke belastin gen en tarieven niet veel zijn gestegen, hebben de inwoners van Leusden wel zwaar ingele verd op het pakket en het niveau van de voorzieningen, zo blijkt de PvdA-fractie van mening. ,,Het zogenaamde "inverdien-ef- fekt", het kernstuk van het finan ciële beleid van de huidige wet houder, betekende dat in Leus den de uitkeringen van het Rijk om de voorzieningen mee te laten groeien met de Bevolkingsgroei, in Leusden niet voor dat doel zijn aangewend" De socialisten om schrijven dat als "ongerechtvaar digde verrijking van de gemeente ten opzichte van haar inwoners." ,,Dat betekent niet, dat we willen potverteren. Wij willen een verant woord reserveringsbeleid". schrijft de PvdA-fractie. ,.Het is volstrekt onverantwoord als de in woners van Leusden door hoge belastingen en tarieven en steeds afkalvende voorzieningen de prijs moeten betalen voor reserverin gen, waar geen enkel inhoudelijk plan aan ten grondslag ligt", zo vat de PvdA haar kritiek samen. Voor een beter overzicht van de gemeentelijke financiën en een beter inzicht in de toekomst van de financiële ontwikkeling pleitten de socialisten voor een voorjaars nota, een automateringsplan en het uitbreiden van het aantal kos- tenplaatsen in de begroting. PERSONEEL De PvdA-fractie spreekt zich uit tegen het verstrekken van subsi die aan de personeelsvereniging Het voorstel van B&W, om spraakverordening binnenkort weer in discussie wordt gebracht Recente zaken, zoals de gang van zaken rond Prochemko en de geluidswal langs de Groene Zoom zijn voor de socialisten aanleiding geweest, een eigen ontwerp van een inspraakverordening in te die nen. ONDERWIJS De PvdA-fractie dringt er bij het college op aan. dat het invoeren van computers op het basis-on derwijs wordt gestimuleerd. Zowel financiering, als het bijscholen van leerkrachten dient deel uit te maken van het beleid, stelt de PvdA. Voor wat betreft het toelatingsbe leid van kinderen op de openbare scholen verzoekt de PvdA-fractie het college, erop toe te zien dat dit geen leerlingen-stop voor het openbaar onderwijs wordt. Met betrekking tot welzijn, houdt de PvdA-fractie eerder geuite kri tiek in stand, met name ten op zichte van het zogenaamde meer- jarenperspektief. De daarin ge raamde kosten-stijging betreft openbare werken, ruimtelijke or dening en verkeer, maar geen kosten-stijging met betrekking tot sportvoorzieningen en sociaal- culturele akkommodaties. De PvdA wil dat nog eens ter discus sie stellen. j,s, .w.. wasplaatsen per vierkante meter bedrijventerrein. Ook vindt deze partij het noodzakelijk, vast te stellen welk bedrag van aansluiting op de A-28 ten laste moet komen van het werkgelegenheidsgebied van voortgezet onderwijs binnen de gemeente Leusden wordt grote waarde gehecht Op even tueel zich voordoende vestigmgs- mogelijkheden zal zo goed moge lijk worden ingespeeld." ,,'De tijd voor geduldig afwach ten", zo stelt de D66-fractie nu. .is voorbij". Het college wordt dan ook gevraagd, of het denkt, zelf initiatieven te kunnen nemen om de wens naar voortgezet on derwijs in Leusden te vervullen Tenslotte vraagt de fractie van D66 om een beleidsvisie van het college van B&W met betrekkinq tot het sociaal-cultureel en maat schappelijk werk. Dit. omdat de fractie van mening is. ,,dat het be leid vooruit dient te lopen op te voorziene maatschappelijke ont wikkelingen zoals meer vrije tijd, groei van de informele sector, ver grijzing, gezinsverdunning, infor- matie-toevloed en dergelijke." f 10.000,— subsidie te geven in verband met het 15-jarig jubileum wijzen de socialisten af. Het be leid van de Raad kan zich daar niet mee verenigen, en in het ver leden zijn daarom regelmatig ver gelijkbare aanvragen afgewe zen stelt de PvdA-fractie Extra financiële middelen, maar ook personeel vindt de PvdA no dig voor de controle op het milieu INSPRAAK De PvdA wil. dat de bestaande in- e reünie op De Bongerd kon moeilijk beter in beeld worden gebracht. LEUSDEN - Deze week taat „De Bongerd" in het 'ken van het tien-jarig be- 'aan. Dat begon vorige week rijdag met een reünie annex sco voor oud-leerlingen, ede door het feit, dat de emeente Leusden in het ju- 'leum geen aanleiding zag, en kleine subsidie voor de estelijkheden te geven, was ten niet in staat geweest. Ie voormalige leerlingen >n te schrijven. Dat had wel evolgen voor de opkomst, aar ondanks dat was het «li efen leuk treffen, waarbij 'en uitgebreid de gelegen- eid te baat nam, om oude 'assefoto s' nog eens te be- ïken. Ook deze week staat bol van de Ifiteiten, naar aanleiding van het jubileum. Vanochtend vroeg werd een nieuwe vlag in top gehesen, en morgen volgt er voor de oudere leerlingen een vossejacht De klei nere leerlingen maken een speur tocht onder begeleiding, in de di- rekte omgeving van de school Woensdag is er vanaf 14 00 uur een spelkermis en een rommel markt, die duurt tot negen uur s tagalpa, een plaatsje in Nicaragua, waar de NOVIB een projekt heeft lopen. Donderdag organiseert men op school een play backshow s Avonds is er voor de oudere leerlin gen een toneelopvoering van „Eendracht" in 't Roys Beyaart Voor de |ongere leerlingen komt er een goochelaar naar de school AMERSFOORT - De Vrije School in Amersfoort (Romeostraat 74) houdt op zaterdag 23 novemoer een informatie-ochtend. Tussen 10.00 en 12.00 uur kan iedereen vrij rondkijken in de lokalen waar lesmateriaal is tentoonge steld. Onder het genot van een kopje koffie kan men praten met leerkrachten. Voor de allerklein sten is er opvang mogelijk. Na dere informatie is te verkrijgen bij de Vrije School, telefoon 033-727622/630164/750258. ACHTERVELD - Het beginselprogramma van het CDA spreekt over eerbied voor het leven. En een van de vier kern begrippen die het CDA hanteert, is het begrip 'gerechtig heid'. Mensen moeten tot hun recht kunnen komen. Actieve levensbeëindiging past niet in dat kader. Anderzijds is het de vraag of het kunstmatig in leven houden recht doet aan de menselijke waardigheid. ,,Het bezit van onze mo derne technieken stelt ons voor een moeilijk dilemma", zo concludeerde de heer Klop afgelopen donderdag op een openbare vergadering van het CDA in Achterveld. Hij sprak op deze avond, die slechts door een enkele belangstellende werd bezocht, over euthanasie. Klop Is adjunct-directeur van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA in Den Haag. Hij schreef het euthanasie-artikel in het CDA- programma. Het Wetenschappelijk Instituut bracht een rapport uit waarin stond, dat actieve euthanasie in de meeste gevallen niet noodza kelijk is. Het rapport was niet ne gatief over gevallen van passieve en directe euthanasie. Passieve euthanasie betekent dat pijnstil lende middelen worden toege diend, waarbij het risico aanwezig is dat deze uiteindelijk de dood tot gevolg kunnen hebben Indirecte euthanasie houdt in dat de medi sche behandeling wordt gestaakt, omdat men daar geen heil meer in ziet. STAATSCOMMISSIE Omdat de regering bang was voor een even langdurige en moeilijke discussie als bij de abortuswetge ving, werd een staatscommissie ingesteld ten tijde van het kabinet- Van Agt. Aan de hand van de be vindingen van de Staatscommis sie wil men tot een euthanasie wetgeving komen. Het rapport van de Staatscommissie stelt dat actieve euthanasie in bepaalde gevallen moet kunnen De meer derheid is het daar mee eens, maar een minderheid, waaronder ook het CDA, vindt dat actieve eu thanasie strafbaar moet blijven. De meerderheid van het parle ment heeft als uitgangspunt zelf beschikking van de mens Dat maakt de positie van de regering moeilijk. Het CDA kan geen ver antwoordelijkheid dragen voor een liberale wet. De heer Klop: ,,We kunnen dus twee dingen doen: Aan de poli tieke zijlijn gaan staan, of mee doen en een wet realiseren die nog zo dicht mogelijk bij onze ei gen standpunten staat". En dat betekent een compromis met de VVD STANDPUNTEN De eigen standpunten van het CDA vindt men terug in het verkie zingsprogramma: - passieve euthanasie, dus als de patiënt er zelf om vraagt, is niet strafbaar, - passieve euthanasie is even eens toegestaan als er sprake is van een 'onomkeerbaar verlo ren' bewustzijn. (De kans dat het bewustzijn nog zal terugke ren is medisch gesproken nihil), - indirecte euthanasie is ook niet strafbaar; - men keer zich wèl tegen het be wust toedienen van een overdo sis morfine met de dood als ge volg. Verder vindt het CDA het een kwalijke zaak dat het waarheids getrouw invullen van een overlij densverklaring niet bewezen kan worden. AANVAARDBAAR De vraag is nu hoever men kan gaan. wat er nog aanvaardbaar is om tot een compromis te komen. De heer Klop noemde vier moge lijkheden: „Het ene uiterste is volstrekt geen actieve euthanasie Het andere uiterste „Zelfbeschikking van de mens" Daartussen zitten nog twee moge lijkheden. Men zou kunnen beslui ten tot een zelfde situatie als in de abortuswetgeving. In een noodsi tuatie is euthanasie dan wel toe gestaan Maar het ligt niet vast wanneer werkelijk sprake is van p^n noodsituatie, dus dat lijkt me advertentie geen ideale oplossing" De eniae mogelijkheid leek de heer Klop, dat euthanasie niet strafbaar is, als een arts daartoe gekozen heeft in een 'moeilijke overmachtssituatie'. Zo'n situatie moet in de wet worden vastgelegd en een arts zou in zo'n geval altijd een collega moeten raadplegen Hij hoopte, dat men voor de ver kiezingen nog met een dergelijk compromisvoorstel op tafel kan komen. VERTROUWD Klop merkte nog op dat het aantal gevallen dat een mens in een noodsituatie komt en zelf om le vensbeëindiging vraagt, de laat ste tijd onrustbarend is toegeno men. Hij denkt dat dat te maken heeft met het feit dat overlijden uit het dagelijks leven is wegge haald. In een eigen vertrouwde omgeving komt dat haast niet meer voor. Het meehelpen aan 'vertrouwd sterven', door bijvoor beeld meer mogelijkheden tot thuishulp, zou volgens hem een goed beleid zijn Natuurlijk kunt u een advertentie zetten in de Leusder Krant, het meest complete nieuwsblad van Leusden. Maar nog véél aardiger is natuurlijk één van die smaakvolle geboortekaartjes uit de veelzijdige kollektie van de een complete krant, een complete drukkerij. Asschatterweg 19, Leusden. Telefoon 033-941495 Modelboeken thuis ter inzage. De PvdA wil, dal ook de sliiging van kosten voor sociaal-culturele voorzieningen, zoals de bibliotheek, in het meerjaren-perspektief worden opgenomen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7