„Les uns et les autres": magistrale film van Claude Lelouch Spaanse ontboezemingen c .Passione d'Amore' in Filmhuisnacht Spoorbomen geplaatst Stad Amersfoort Filmkeuze DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 „Les uns et les autres" Frankrijk 1980 Regie Claude Lelouch Scenario: Lisa Fer- ran en Claude Lelouch Camera Jean Bofte- ty Montage Paul Bertault, muziek. Francis Lai en Michel Legrand (en Ravel) Met James Caan, Robert Hossein. Nicole Garcia. Geraldine Chaplin Evelyne Bouix. Jacques Villeret en vele anderen Genre groots opge zet generatie-epos met muziek als rode draad Keuhng alle leeftijden. Lengte 190 minuten. Te zien in Cinema 1 in Amersfoort) DOOR BERT VOS „Les uns et les autres". De een en de ander. Een eenvoudige titel voor een magistrale film van de Franse regisseur Claude Lelouch, die in 1982 in Nederland terecht volle zalen trok en daarna verschillende al even succesvolle reprises beleefde. Een film over mensen. Mensen in een van de belangrijkste historische momen ten van onze wereldgeschiedenis: voor, tijdens en na de tweede wereld oorlog. Mensen uit verschillende landen, die echter allemaal een ding gemeen hebben: en dat Is de muziek, zang, ballet. Het Is de universele taal van de muziek, die hen bindt, on danks al dat andere dat hen al dan niet tijdelijk scheidt. „Les uns et les autres" vertelt in ruim drie uur het verhaal van deze mensen Fransen. Duitsers. Russen en Amerika nen Levensgeschiedenissen, die zich uitstrekken over de vijftig jaar tussen 1936 en nu. Een verhaal, zoals Lelouch zelf zegt. met grote en kleine, trieste en komische momenten, maar vooral en tertainment. Een film over mannen en vrouwen met een gemeenschappelijke taal. de muziek. Het is die rode draad, die door de hele film op knappe wijze verweven zit. ..Les uns et les autres" is het verhaal van Boris en Tatiana Itovitch. twee mensen in het Rusland van toen. die het Rusland van nu hebben ontvlucht. Het verhaal van Simon en Anna Meyer, pianist en violiste bij het orkest van de Folies Bergère, maar ook beiden Jood Het verhaal van de veelbelovende Duit se pianist en dirigent Karl Kremer, die bezet Parijs binnenmarcheert op de triomfantelijke muziek van zijn legeror- kest en Les uns et les autres" is ook het verhaal van Jack Glenn (en zijn vrouw Suzanne), die triomfen viert met zijn jazz-orkest en een van de bevrij ders van Parijs wordt Claude Lelouch vertelt hun verhaal op meesterlijke wijze Verweeft de le venslijnen van de hoofdpersonen tot een kleurrijk mozaïek Een indrukwek kende mozaïek ook. met vooral de muziek als alles overheersend element: muziek, dans. ballet. De bruisende mu zikale wereld van Moskou. Parijs. Ber lijn en New York in de vooroorlogse jaren gevangen in beelden, die de onbezorgdheid van die tijd weerspiege len. Muziek in oorlogstijd en dan de muziek van de bevrijding, uitbundig als een carnaval in Rio. Wat volgt is de nieuwe tijd. de op komst van de rock and roll, de zestiger jaren met hun nieuwe waarden, de sexuele bevrijding en de vindingrijkheid van een andere jeugd in een opnieuw opgebouwde wereld op de puinhopen van verwoeste steden en verwoeste levens „Les uns et les autres" Is een filmisch epos van allure. Waarbij de vaak sterk uiteen lopende muziek stijlen zijn samengebundeld tot de muziek van het leven, uitmondend in een schitterende apotheose: de bij na dertig minuten durende „Bolero" van Ravel, gevat In een Indrukwek kende choreografie met Maurice Be- jart, uitgevoerd door het gezelschap van het „Ballet du XXe siècle" met Jorge Donn in een virtuoze balletso lo. Een film om drie uur lang te onder gaan. Niet alleen voor muziekliefheb bers. maar zeker ook voor hen met historisch besef en gevoel voor schoonheid en drama. Scène uit „Les uns et les autres" met Evelyne Bouix. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Van vrijdag tot en met maandag 25 november draait in het Filmhuis Appelmarkt de film „Tristana" van regisseur Luis Bu- nuel met in de hoofdrollen Catherine Deneuve, Fernando Rey en Franco Nero. De film dateert uit 1970, duurt (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de nachtvoor stellingen van het Filmhuis Appel markt draait op vrijdag- en zaterdag avond vanaf 23.00 uur „Passlone d'Amore" van de Italiaanse regis seur Ettore Scola. Ettore Scola brak in 1977 door met de film ..Una giornata particolare'waarin Marcello Mastroianni als de homosexu- eel in de tijd van Mussolini eenzaam in huisarrest zit Sophia Loren speelt zijn sympathieke buurvrouw die met hem avances aanknoopt Deze twee had den. ondanks hun kommervolle omge ving iets sprankelends over zich. In Scène uit Scola s ..Passione d'Amore „Passione d'Amore' gaat Scola nog een stukje verder. Hij maakte een film over een omgeving waarin iedereen met opgeheven hoofd de schijn op houdt met kwinkslagen, net zolang tot de gruwelijke werkelijkheid niet meer vermeden kan worden en in alle hevig heid losbarst. „Passione d'Amore" speelt zich af in een garnizoenplaats in het Italië van 1862 Een jonge knappe ritmeester heeft een verhouding met een knappe vrouw Hij wordt echter overgeplaatst naar een garnizoenplaats. Hartstochte lijke brieven kunnen het gemis van zijn geliefde nauwelijks compenseren. De kolonel van het garnizoen heeft een nicht in huis. Ze heet Fosca en wordt zowel door zichzelf als door ieder die haar tegen komt als zeer lelijk be schouwd Toch durft Fosca verliefd te worden op de knappe jonge ritmeester Alhoewel deze jongeman een verhou ding had met een jonge mooie vrouw, weet hij geleidelijk zijn afkeer voor Fosca te overwinnen Daarvoor in de plaats komt een morbide aantrekkings kracht die hem in de armen drijft van de lelijke vrouw De film is volgens Ettore Scola een diagnose van deze passie de kracht van de liefde van de vrouw die lelijk en ziek is gaat over op de man die gezond is en die verliefd wordt door infectie Inhoudelijk herken je duidelijk ei gen thema's van Scola. De romanti sche clichés In de film worden door Scola gehumaniseerd, gerelativeerd en geïroniseerd. Voor dit doel koos Scola een novelle van Iglnlo Ugo Tarchetti, gepubliceerd na diens dood in 1869. Tarchetti moest weinig hebben van de klassieke romantiek. Dit vind je ook terug in de film van Scola. „Passione d'Amore" Is een liefdesverhaal, maar met ingebouw de kritiek op de romantiek. Scène uit „Tristana" 105 minuten en is gebaseerd op de roman van Benlto Pérez Galdos. Jo sé F. Aguayo stond achter de came ra. De film begint elke avond om 20.00 uur. Tristana is een beschrijving van de provinciale petite bourgeoisie" die, op het eerste gezicht tenminste, lijkt te schommelen tussen melodrama en psychologische analyse Bunuel roept de ongerimpelde kalmte van een platte landsstadje op de stille straten, de zondagse wandelingen, het huiswerk, het café na de mis, de vrouwen die in de keuken in de weer zijn. Hij kiest voor ogenschijnlijk conventionele stijl, maar hij heeft volledige controle over zijn aanpak en zoals in al zijn films gaat realiteit voortdurend over in poëzie Tristana wordt door haar stervende moeder toevertrouwd aan de zorgen van een oudere heer. Don Lope Deze heeft een sterke neiging tot non-confor- misme. vooral als het religie betreft Hij is een typisch voorbeeld van een groot aantal Spanjaarden die weliswaar sterk beïnvloed zijn door hun katholieke op voeding. maar in de overgang van volwassenheid naar ouderdom willen bewijzen dat ze nog het verlangen hebben zich vrij te maken. Daarom nemen ze een blufferige houding aan en stoppen ze praktizerend katholiek te zijn Don Lope is een hypocriet ten voeten uit. zijn edelmoedigheid en maatschappijkritiek zijn een facade, waarachter zich egoïsme, een conser vatieve morele code en reactionaire j ideeën verschuilen Uit een mengsel van vrees en nieuwsgierigheid stemt Tristana erin toe met hem naar bed te gaan. maar dit roept al snel walging bij haar op. Ze wordt verliefd op een jonge schilder. Horacio. wat bij Don Lope een intense jaloezie opwekt. Tristana verlaat hem en vertrekt met Horacio uit Toledo Twee jaar later keert ze ziek bij Don Lope terug. Ze heeft een tumor en een van haar benen moet geamputeerd worden Haar verlangens zijn zo opge kropt en haar hunkering naar het onmo gelijke geluk zo intens dat ze in een soort waanzin wegglijdt loep op Leusden Rondgang Het is alweer een aantal weken geleden, toen het nog wel eens mooi weer was, dat we in zo n prachtig, oud brink dorp terecht kwamen, ergens in ons mooie vaderland Zon onvervalst brinkdorp; een groot grasveld, omringd door zwaar geboomte, een blank kerkje, een fraai geres taureerd stadhuis wat oude boerderijen, een paar winkels waar nog een belletje gaat. Zelfs nog een in gebruik zijnde dorpspomp, oude straatjes met nederige woningen die nog vaag duiden op de vroege re armoe Wat is het dan nu. buiten het vakantieseizoen, stil in het dorpje Om de dorpskern de gebrui kelijke nieuwbouw, tegen el kaar opbiedende bungalows met prachtige tuinen, wat rech te woningwet-straatjes die met elkaar de landelijkheid van zo'n dorp vermoorden. Maar daarvoor hoef ik niet zover te gaan, dat vind ik naast m'n deur. Ik mis in het dorp van die zware landbouwpaarden, zwoegend voor beladen wa gens. Ze zijn ook hier vervan gen door tractoren die, tot m 'n grote ergernis, landbouwma chines verplaatsen waarop met grote letters het merk „Mengele" staat De zeergeleerde heer dr J Mengele. arts in het kamp ..Auschwitzdie honderddui zenden Joden heeft laten do den, was zeer nauw verbon den bij de landbouwfirma Men gele. Hier en overal in het land zie je de Mengele's rondrijden M'n boezemvriend, die lang in Auschwitz heeft gezeten, heeft van verre de zeer geleerde Mengele bezig gezien. Met z h zweepje aanwijzend wie de gasovens inging en wie nog even meemocht. Ook in ons brave dorp zie ik de Mengele 's rijden en nu, veertig jaar later, word ik er nog wild van. M'n lijfmedium, das een krant, heeft er ook een artikel aan besteed. Ondanks die ergenis hadden we toch een paar fijne dagen in die mooie nazomer Rondgang II En toen was het leuke week end plots uit; hartkloppingen en ademnood deden me, dank zij een snelle arts, in nachtelij ke uren in het ziekenhuis be landen. Dan verandert het hele le ven. Met slangetjes en draad jes aan een vaste plek verbon den en een niet aflatende zorg van doktoren, zusters en broe ders bepalen dan het leefgetij En wat een geluk als je na een aantal dagen weer naar huis kan, uiteraard met allerlei voor schriften. Dan voel je dat er toch veel mensen zijn die meeleven De zorg van de naaste familiele den. vooral zij die m'n vreugd en m 'n leed deelt. Ik kwam ook nog in de politieke problemen met een kaart van een Blankie uit Zuid-Afrika. ,,Jij moet gou gesond word'stond er op Wat moet ik daar nou mee9 Terug sturen? Ik was er erg blij mee. zo snel en zo ver weg. Ik zal het maar in de groep op tafel gooi en En nu mag ik weer op de vlakte, zij het zeer rustig en kalm Er blijkt na die weken niet veel veranderd te zijn in het dorp Wat erg leuk is, is dat de fiscus op de dag van het glas- ophalen de welstand van de buurt kan schatten aan de hand van het soort lege drank flessen dat op de straten staat Misschien wordt de I Bel. hier door nader herzien, 't is maar een idee 't Kan ook dat het glas weer in de vuilniszak gaat. Het lijkt of bomen en struiken deze zomer door de nattigheid sneller gegroeid zijn, in alle buurten wordt er braaf gerooid. De Dodeweg gaat ook zijn naam nog meer eer aan doen enerzijds een kale, geasfal teerde vlakte, anderzijds flink ingekorte bosjes Het ooit ge renommeerde hotel-restau rant Oud-Leusden", nu een voerbak van onze nationale groot-grutter, is bijna niet meer te vinden, evenals de begraaf plaats ..Maranatha Oud Leus den eens de oorsprong van het Leusden van nu, is fini. Ooit zou hetLeusden Westgaan heten, zoals LeusbroekZuid' werd. Rondgang III In Leusden-Zuid wonen lie den die van wanten weten, van de hoed en de rand en van knollen en citroenen Die laten zich door de managers van Leusden Zenuwen Centrum'' geen oren aan d'r kop naaien. Ook geen Prochemko of ander soort oren. Gelijk hebben ze. Overigens vind ik dat er een commissie van topambtena ren. zo die er zijn, vertegen woordigers van de politie en Claverenbladers naar Oost- Berlijn en China moeten om de muren-problematiek te bestu deren. Daar hebben ze weet van muren We kijken tenslot- ten niet op een paar centen in ons goede dorp Dan hebben we nog Achter veld, ook wel eens gedacht aanLeusden-Oost DieAch- tervelders hebben eigenlijk nergens een boodschap aan. Die redden het zelf wel, het zijn echte zelfdoeners Als het no dig is, zetten ze nog een de monstratie op touw om hun gelijk aan te tonen. D 'r is wel eens vaag gedacht m het verleden om Stouten- burg Leusden-Noord te noe men Nou, dan was de boot wel aan geweest. Stoutenburgers zijn goede mensen, maar ze drinken te weinig. Als straf wordt dan de glasbak wegge haald, wat denken ze daar wel' Daar in die buurt staat nog de Dierenhoeve te koop Dat is een pracht project voor ge meentelijke aankoop. Er zijn stevige, stalen kooien met uit lopen naar buiten. Daar zou den aardig wat kleine crimine len in opgeborgen kunnen wor den en net als vroeger, op water en brood met spelden en groene zeep Daar dreigde m h vader vroeger mee als ik weer eens iets had uitgehaald Verder is er niks aan de hand in ons dorp Misschien zijn we wat royaal met de pegulanten uit de hand gelo pen begrotingen, stroppen met tennis en andere toestanden. Af en toe lees ik daar wat over en dan geloof ik dat het goed zou zijn als er een soort raad van toezicht kwam die dat alle maal eens bekeek. Ik ben weer aardig bij met het dorp, maar ik moet me er niet te druk om maken James Caan als Jack Glenn bij de bevrijding van Parijs. Scene uit „Les uns et les autres". (Van de filmredaktie) The Breakfast Club. (Grand). Schit terende film rond een groep jongeren, die op een zaterdagmorgen op school terug moeten komen om hun „straf" uit te zitten. Hun opdracht vertel in een opstel waarom je hier zit. Regisseur John Hughes is er in geslaagd een zeer onderhoudende film te maken, mede dankzij het meer dan voortreffelijke spel van zes jonge acteurs en actrices. (Alle leeftijden) Fletch. (Grand) Opvallende Mafia- film van Hollywood-veteraan John Hus ton met Jack Nicholson en Kathleen Turner in de hoofdrollen. Huston maak te met „Prizzi's Honor een film, die enerzijds de gangsterfilm op de hak neemt op een ironische, persiflerende wijze en anderzijds teveel serieuze elementen in zich draagt om in even wicht te kunnen blijven Maar het blijft schitterend om naar gekke Jack en fraaie Kathleen te kijken in hun bizarre spel met dood en leven (Twaalf jaar Mad Max in de donderkooi. (Grand) De films rond Mad Max zijn zo langza merhand een must aan het worden De Australische regisseur George Miller is nu al weer aan de derde aflevering toe en het moet gezegd opnieuw weet deze science fictionfilm te overtuigen door een grote verbeeldingskracht en inventiviteit Een film. die sfeer uitademt en tevens van het begin tot het einde blijft boeien door veel spanning en aktie. Naast Mel Gibson als Mad Max zangeres Tina Turner in een hoofdrol. Als extraatje. (12 jaar). Mask. (Grand) „Mask" is het verhaal van een zestienjarige jongen. d»è door een ernstige ziekte mismaakt door het leven gaat Zijn door de ziekte vervorm de gezicht is als een masker uit een horrorfilm. „Mask" vertelt van het ge wone dagelijkse leven van deze jongen temidden van zijn vrienden en vriendin nen op school en thuis met zijn moeder (gespeeld door Cher, die er een Gou den Palm mee won) „Mask" is redelijk gemaakt, maar zonder de extra dimen sie van de mismaakte hoofdpersoon, zou de film wat al te simpel van inhoud zijn. (Alle leeftijden). Broadway Danny Rose. (Grand). Recente film van Woody Allen, waarin hij zelf een impressario van enkele weinig succesvolle artiesten speelt Met vaderlijke zorg ontfermt Danny Rose (Allen) zich over zijn beschermelingen. ..Broadway Danny Rose" is een grappi ge. bij vlagen ontroerende, goed ge maakte. typische Woody Allen-film met Mia Farrow in een schitterende hoofd rol. (Grand, dinsdag movie cyclus, alle leeftijden). Les uns et les autres. (Cinema 1De Franse regisseur Claude Lelouch maakte met „Les uns et les autres" een schitterende film. die ook in Nederland terecht volle zalen trok De film toont in een drie uur durende kaleidoscoop het leven van verschillende families in Eu ropa van 1936 tot nu. En al die families zijn verbonden door de universele taal van de mens de muziek Muziek, die dan ook als een rode draad door de film verweven zit. Een warme film, een reprise meer dan waard De film komt overigens volgend jaar uit in de dinsdag movie cyclus (Alle leeftijden). Rambo. (Cinema 2). Wie heeft inmid dels niet kennis genomen van de or looflijke staaltjes van moed. vecht en doorzettingsvermogen van Syh ter Stallone als de Amerikaanse ve machine Rambo. die in de Vietnam jungle de inmiddels verloren oorlog eens dunnetjes over doet9 Wie de nog niet heeft gezien, kan nog steec Cinema terecht en wel voor de zei tiende week. (16 jaar). Traffic school. (Euro Cinema). 2 komedie rond verkeerszondaars. opnieuw rij-examen moeten aflegt Dat dit op brokken uitloopt, beh geen betoog, ook al moeten we daar nu ook weer niet al teveel voorstellen. De film kent echt grapj hoogtepunten, maar helaas ook z< en dan tamelijk flauwe, oudbak grappen. Van de makers van „Pc Academy". Met de broer van Bill phy, John. in de hoofdrol (Alle lei 7 den). Diversen. „Dik Trom weet raad i< titel van een Nederlandse jeugdfilm, op zaterdag en woensdag in Eurt zien is. (Alle leeftijden). In Duo viert in beide zalen deze wee erotiek hoogtij met ..Viva Vanessa, undresser" (en dan zal men wel onze eigen Vanessa bedoelen) en i andere zaal beleven zombies erotis nachten Hoe dat er wel uit ziet9 neer kunnen we alleen naar raden tegen Vanessa kunnen ze niet op. v naar haar mag men kijken als mei jaar is. de zombies zijn al op 16-ja leeftijd te bezichtigen Woensdag voor het laatst. Wie nieuwste film van regisseur John dis ..Into the night" nog niet I gezien, heeft vandaag (woensdag) een kans. Ook „Wild Geese II" vóór het laatst te zien 11 oeg< zijr 3e eklo maa icht mm Scène uil „Broadway Danny Rose' lerer Tot der c LEUSDEN - Deze week zijn de spoorbomen bij de spoorwegovergang in de Maanweg geplaatst. Daar mé de laatste fase van de reconstructie afgerond De werkzaamheden ter plaatse zijn al voorde afgelopen zo begonnen, en met het plaatsen van de spoorbomen heeft de overgang nu haar definitieve.gezicht" gekreg Aiei

Leusder Krant | 1985 | | pagina 16