Rabobank beschermt Kantongerecht Amersfoort privacy cliënten met nieuw loket „Bosbouw is geen redelijk alternatief" Kinderen genieten van feestprogramma in De Til 50-jarig DWS organiseert zondag groot concours ZAKELIJKHEDEN. feaistfer* krwnfc KPO-lezing over borst en baarmoederhalskanker Tips voor Thuisblijvers ABTB-diskussie-avond: DE LEUSDER KRANT: Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij KANTOOR LEUSDER KRANT plaatselijk nieuws A rbeidersbe weging GRONINGEN - In het Groninger Museum is van 24 november tot en met 5 januari een tentoonstelling ter gelegenheid van honderd jaar sociaal-democratische arbeiders beweging in Groningen. Getoond worden spotprenten, affiches en cartoons van Albert Hahn. Het Gro ninger Museum is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 13.00-17.00 uur. Scheepvaartmuseum SNEEK - Op 23 november is er in het Fries Scheepvaartmuseum in Sneek een open dag. Activiteiten zijn onder meer een antiekkeuring en demonstraties modelbouw. De open dag is van 10.00-17.00 uur Nederland uit water ASSEN - In het Drents Museum in Assen is van 22 november tot en met 12 januari de tentoonstelling ..Nederland uit water" te zien met foto's, fossielen en reconstructiete keningen over hoe Nederland zich tegen het water heeft geweerd Het Drents Museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 09 30-17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Janus de Winter UTRECHT - In het Centraal Mu seum in Utrecht is van 23 novem ber tot 10 februari een overzichts tentoonstelling ingericht van het werk van Janus de Winter (1882- 1951). Het Centraal Museum aan de Agnietenstraat 1 is geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 14.00-17 00 uur 60 kunstenaars AMSTERDAM - In het Stedelijk Museum van Amsterdam is van 22 november tot 6 januari een ten toonstelling te zien van zestig kun stenaars. Het werk brengt een ver slag uit van hun ontwikkeling in de periode van 1980-1985. Het Stede lijk Museum is dagelijks geopend van 11,00-17 00 uur Darwin HAARLEM - In het Teylersmu seum in Haarlem is van 23 novem ber tot en met 9 maart een tentooi stelling ingericht over het leven et werk van Charles Darwin De ope ningstijden van het museum ziji van dinsdag tot en met zaterda; van 10 00-16.00 uur en op zate: dag en zondag van 13.00-17.0( uur. |ev< jev< Snellius II-expeditie ;jn( LEIDEN - In het Rijksmuseut van Geologie en Mineralogie i n e Leiden is tot en met 27 april ee tentoonstelling te zien over d Snellius ll-expeditie die van 1984 tot juni 1985 in Indonesi werd georganiseerd Op de ter toonstelling is de zee-expeditie i iaar beeld gebracht en worden de gege vens en resultaten van het ondei zoek getoond. Het museum is ge opend op maandag tot en m, vrijdag van 10.00-17.00 uur eno zondag van 14.00-17.00 uur Hi - museum is op feestdagen gesk ten Onderwijs aan blinden ZOETERMEER - Tot en met januari is in het Nationaal Schi museum in Zoetermeer een ti toonstelling ingericht over de wikkeling van het onderwijs blinden tot 1900 De tentoonstelln is zo samengesteld dat zienden visueel gehandicapten een indi krijgen van de moeilijke omstam heden waaronder het ondei aan blinden plaatsvond schoolmuseum is geopend woensdag van 14.00-17 00 uur op zondag van 14.00-16.00 uur. M otorenruilmarkt DRUNEN - In het Autotron Drunen wordt op 23 en 24 nover ber een motorenruilmarkt gehi den Op de markt zijn 150 stand met onderdelen, foto's, tijdschij ten, werkplaatsboeken en groot aantal complete motoren zien. De ruilmarkt is op beide tf gen geopend van 10 00-18.00 il D€ st s< e eus esfl I» Nieuws uit het bedrijfslef mij' fenli he an,' Deie id ie trefl st di eliei Ik ti nen it ni Ze v i-scf intei lat is DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 Een jeugdige inwoner van Bar- neveld was na het nuttigen van de nodige pilsjes, 's nachts op de Wencopperweg de macht over het stuur kwijt geraakt en met zijn auto via de berm en een rij betonnen paaltjes in een wei land terecht gekomen. Hij moest hiervoor op de straf zitting van 14 november terecht staan, want - zoals de officier zei - het feit dat z'n auto total loss was, was niet voldoende straf. De wet eist dat je je auto behoorlijk onder controle hebt. De officier vroeg f 175,—boete op te leggen. "Wat heeft u hier op te zeggen?" informeerde de kantonrechter. "Weinig" was het antwoord. Hij werd conform de eis ver oordeeld VERWARREND Een automobilist was de v Schaf- felaarstraat in Barneveld ingere den, ondanks een bord dat aan geeft dat beide richtingen 's mid dags gesloten zijn. ,,Een verwar rende situatie" vond hij. 's mor gens mag het wel, 's middags niet en 's avonds weer wel. Ik woon daar pas en ken Barneveld nog niet zo goed. Bovendien reed ik achter anderen aan die hetzelfde deden. Maar ja, die bleken een ontheffing te hebben." De officier wilde wel rekening houden met de geringe draagkracht van en eiste f 25,— "Maar dat is echt het mi nimum. U bent gewoon fout ge weest". Dat vond de kantonrech ter ook. MANKEMENTEN Iemand was op de weg Hoevela- ken-Nijkerk aangehouden omdat hij in een oude auto reed, waar van alles aan mankeerde: ban den, stuurinriching, remmen. De auto was onmiddellijk naar de sloop afgevoerd. De officier eiste voor alle drie de mankementen f 40,—. "Dus f 120,— in totaal" sprak hij ter verduidelijking. Verdachte, gewend om in het da gelijks leven te onderhandelen, stelde voor: "Laten we er f 100,— van maken Maar zo werkt het kantongerecht niet en de kantonrechter veroordeelde dan ook conform de eis. Een vader en dochter uit Leusden stonden eveneens terecht voor het rijden in een oude auto met de nodige mankementen De auto, die in beslag genomen was, wilde de officier verbeurd laten verkla ren. ..Maar er hoort ook een geldboete gegeven te worden, anders kun nen anderen net zo lang blijven rijden tot ze aangehouden wor den" motiveerde de officier zijn eis: 1 100,— voor de dochter, die er in gereden had en f 150.— voor de vader als eigenaar. De laatste kreeg echter vrijspraak I V.m. een verkeerde datum in de tenlastelegging. De vader beklaagde zich erover dat hij van de politie niets van zijn eigendommen uit de auto had mo gen halen. ,,Een nieuwe accu, de LEUSDEN - „Buiten is het koud en hier binnen in „De Til" is het lekker warm. Jullie hebben je vrije woensdag middag. En omdat „de Til" vijftien jaar bestaat, hebben we speciaal voor jullie Chris- tiaans Jeugdshow hier naar toe gehaald om op deze ma nier ook jullie bij het jubi leumfeest te betrekken*1. Zo ongeveer luidde het wel komstwoord dat voorzitter G. v.d. Hengel tot de kinderen richtte. Het afgelopen weekend werd benut om een ieder boven de twaalf jaar in de feestelijkheden rond het vijftienjarig bestaan te laten delen. maar gistermiddag waren het de kinderen die speciale aandacht kregen. Christiaan van Christiaans Jeugdshow had zijn programma zodanig opgebouwd, dat het zowel de kleinsten als de wat oudere kinderen blééf boeien. Door van het ene onderwerp naar het andere over te springen, een goocheltruc er tussen door te gooien en grap pen te maken, lukte het hem door lopend de aandacht van de kinde ren te houden. Een duif, die hij als zijn kippetje voorstelde dat te heet gewassen was en nu gekrompen en gebleekt, was zo een voorval dat de kinderen deed schateren. Ballonnen die in beesten veran deren en paraplu's die bloemen ACHTERVELD - In verband met het 50-jarig jubileum van de muziekvereniging „Door wils kracht sterk" (DWS) wordt zon dag een concert muziek-con- cours gehouden in de St. Jozef kerk in Achterveld. Dit concours wordt georganiseerd door de ju bilerende vereniging, onder aus piciën van de Aarts Diocesane bond van muziekgezelschappen St. Willibrord en de Katholieke Federatie van Muziekbonden in Nederland. DWS heeft al meer dere malen een dergelijk muziek concours georganiseerd in Ach terveld en die zijn steeds een succes gebleken. Dankzij de grote inzet van de leden van de verniging, de mede werking van het kerkbestuur (dat de kerk voor dit concours beschik baar stelt) en de geweldige mede werking van de Achterveldse mid denstand is het mogelijk een der gelijk concours te organiseren. Zondag zal het weer een drukte van belang worden in Achterveld omdat er al een groot aantal vereni gingen hebben ingeschreven voor deelname aan dit concours. Ze komen uit diverse plaatsen in ons land. De deelnemende verenigingen spelen zowel in de laagste als in de hoogste afdelingen De zeer des kundige jury bestaat uit de heren P Bakker uit Wommels, P Verbrug- gen uit Assen en A de Vries uit 's Hertogenbosch De aanvang van het concours is om 12 30 uur en de entree bedraagt 5,-. De muziek vereniging DWS hoopt dat er een grote belangstelling zal zijn. zodat men na afloop weer terug kan zien op een geslaagd muziekconcours. bleken te bevatten met daarbij het felbegeerde goocheldiploma dat iedere assistent uit de zaal kreeg, sloeg aan bij het jonge publiek. Zet daarnaast het gemak waarmee Christiaan praatte met de kinderen en succes was verzekerd. De poppenkastvoorstelling, waarin Jan Klaassen de hoofdrol had, echter zonder zijn Katrijn, maar met Boris Boef en de politie agent, riep bij de kinderen uiteraard alle sympathie voor Jan Klaassen op Toen de Til na het sluiten van de gordijntjes en bij het verlaten van de zaal ook de inwendige mensjes op een lekkernij tracteer- de, konden de kinderen hun moe ders verzekeren dat dit een prachti ge middag was geweest. ACHTERVELD - In verband met het toekomstige beleid voor land- en tuinbouw zijn het laatste jaar de discussies hierover in alle hevigheid losgebarsten. De KNTB wil de leden van de landbouworganisaties laten meepraten. Naar aanlei ding hiervan hield de ABTB Achterveld in samenwerking met de ABTB Hamersveld in Ons Gebouw een discussieavond. Hoe zal de toekomst er uit gaan zien en wie zal er boer kunnen blijven? Daarover gaat het vraag stuk. „Nieuwe kansen binnen be staande mogelijkheden" is het dis- kussie-thema dat de ABTB heeft gekozen voor de geplande avond en. Dit om zo de verlangens en de gevoelens van de leden te weten te komen. Overschotten van veel pro- dukten uit de landbouw en „hoe moet het verder" waren de onder werpen waarover werd gediskus- sieerd De gespreksleider, G. Tij mensen, sprak met de aanwezigen de diskussiebrochure door Hierna volgde een goede gedachtenwis- seling over welke oplossingen er zouden kunnen komen om het landbouwbeleid weer beter gestal te te kunnen geven. Het bleek echter wel dat het niet zo gemakkelijk is als sommigen wel denken. Door allerlei beperkingen, die er al gekomen zijn zal er mis schien wat tijd vrij komen op de bedrijven om te benutten. Daar het financieel toch zal moeten kunnen, werd er naar een alternatief ge zocht dat misschien een oplossing zou kunnen brengen. De alternatie ven die naar voren kwamen waren houtproduktie, of verder gaan in de veredeling voorzover hiervoor nog mogelijkheden zijn, zoals visteelt. Het fokken van rendieren, het houden van kalkoenen of het over schepen on «^harroinroduktie (eieren of varkens, al deze alterna tieven zullen veel studie en voor lichting vragen om de economische haalbaarheid te weten te komen Bosbouw in de landbouw zou volgens de aanwezigen weinig om vang krijgen. Dit omdat in een tijd van overschotten de prijzen onder druk staan en de bosbouw pas op latere termijn financieel voordeel zal opleveren terwijl men de op brengst nu nodig heeft. Verder gaan in de veredeling met alle onzekere vooruitzichten die er nog kunnen komen bood volgens de aanwezigen ook weinig perspec tief. Men dacht, dat het zoeken naar betere rassen met betere produk- tie-eigenschappen de meest voor de hand liggende oplossing zal zijn., aangezien hier de mogelijkheden nog niet ten einde zijn. Op een aantal vragen werd zo veel mogelijk antwoorden gege ven. ACHTERVELD - De KPO afde ling Achterveld hield een bijeen komst over het thema baarmoe derhalskanker en borstkanker, nader toegelicht door de gynae coloog Van Egmond van het St. Elisabethziekenhuis in Amers foort. Niet bepaald een opwek kend onderwerp, maar wel ui terst belangrijk om te weten, hoe de ziekte kan ontstaan, hoe men het kan ontdekken en wat er aan gedaan kan worden, als het voortijdig wordt ontdekt. De heer Van Egmond vertelde uitgebreid over de verschillende stadia bij kanker en over de ver schillende behandelingen hierbij. Borstkanker is verraderlijk. Men heeft geen pijn en daardoor wordt het ook veel later ontdekt Het is heel belangrijk, dat vrouwen zich aanleren om geregeld zelf borston derzoek te doen, met name na de menstruatie. Baarmoederhalskan ker is in een vroeg stadium te ontdekken en bijna altijd te gene zen Belangrijk hierbij is het uit- strijkje. Hoe vaak dit moet gebeu ren, hangt af van de leeftijd van de vrouw Denk aan bevolkingsonder zoek voor baarmoederhalskanker. Ook werd besproken welke vrou wen meer risico lopen om borst kanker of baarmoederhalskanker te krijgen. Opvallend is dat tegen woordig op vroegere leeftijd baar moederhalskanker voorkomt. Dit heeft o.a. te maken met veel part- nerwisseling en daarbij wisselend seksueel kontakt. Vooral ook op zeer jeugdige leeftijd. Na deze zeer duidelijke, heldere uitleg konden vragen worden ge steld. Hier werd een druk gebruik van gemaakt De vragen werden allen naar genoegen door de heer Egmond beantwoord. Voorzitster mevrouw Van Soesbergen dankte dr. Van Egmond voor zijn bereid heid op deze avond aanwezig te willen zijn en voor zijn duidelijke uitleg. (advertentie) Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informal ie: Asschatterweg 19, tel. 033-941495. Vrijwilligers gevraagd LEUSDEN - De Werkgroep Onderdak zoekt op korte termijn vrijwillig(st)ers. De werkgroep zet zich in voor de opvang van mensen in crisissituaties; dit ge beurt in samenwerking met de vier maatschappelijke diensten PSC, MDE, JAC en de GSD. Het is voor de werkgroep van belang dat er voldoende vrijwillig- (st)ers zijn voor het werk dat be staat uit telefonische bemiddeling en organisatorische werkzaamhe den, waaronder een vergadering op de donderdagmorgen. Voor meer inlichtingen en opgave kan men zich wenden tot Karin Vaar tjes. telefoon 621969 (723000) of Truus van der Sande, telefoon 942100. GLADHEID Een inwoner van Soest had een ernstig ongeluk veroorzaakt toen hij met zijn auto 's nachts tegen een boom vloog, waarbij alle vier inzittenden zwaar lichamelijk let sel opliepen. De oorzaak zou plaatselijke gladheid geweest kunnen zijn. "Maar ook gladheid is geen excuus" vond de kan tonrechter. „Je moet in de winter met dit soort omstandigheden re- kening houden en je snelheid aanpassen". „Ik reed maar 40 50 protesteerde verdacht. „Des- noods rijdt u 10!" „Dan kun je net zo goed op de fiets gaan" vond verdachte. „Beter misschien" beaamde de kantonrechter en veroordeelde conform de eis tot f 150,—. ruimte tussen de cliënt aan h loket en de wachtende cliënt. T vens is de kap geluid-isolerendi ter hoogte van de ogen en mof afgeschermd. Het loket, dat momenteel z proeftijd beleeft, werd ontwikkeld samenwerking met de architekti Bruin uit Zevenaar "H De Rabobank hoopt op de- manier tegemoet te komen aam klachten van de cliënten. Die kis ten hebben veelal betrekking c het meeluisteren van wachten: A cliënten, het gebrek aan privacy!; I opzichte van de naastgelegen ketten en de hinder en opdringe' heid van de wachtende klanten LEUSDEN - De Rabobankor- ganisatie gaat wat doen aan de bescherming van de privacy van haar klanten. Met name de media en de consumenten besteden de laatste tijd veel aandacht aan dit onderwerp. Binnen het Rabo- bank-concern zijn nu enkele stu dies gaande met betrekking tot die privacy. Vooruitlopend op de resultaten daarvan, heeft onder andere de vestiging in Leusden al (voorlopige) stappen onder nomen. Het gaat om een loket dat be staat uit een stalen frame met daarop geplaatst een transparante kap. Het frame zorgt voor een tank vol benzine, maar ik mocht er nog geen pen uithalen. Anders was het niet lonend voor de slo per, zeiden ze. En toen ik die poli tieman hier op de zitting als ge tuige wilde hebben, kreeg ik te ho ren dat ik daar voor betalen moest!" het gezicht van de offi cier drukte vele vraagtekens uit. Betalen voor een getuige is zeker niet de bedoeling. De kantonrechter vond, na een en ander gehoord te hebben, dat hij de eis van de officier om de auto aan het verkeer te onttrekken maar niet moest inwilligen. "Ik vertrouw er dan wel op dat u 'm zelf naar de sloop brengt". De rouwstoet van Nicolaas van Os (Flehite). „Nederlandse Keramiek 1985" heet de grootse manifestatie van het jubilerende Kapelhuis. De tentoonstelling wordt gehouden in het Kapelhuis, Museum Flehite, de Zonnehof en de Elleboogkerk. De grote zaal van museum Flehite is ingeruimd voor het bijzonder mooie werk van Nicolaas van Os: de rouwstoet van Philips de Schone. De stoet bestaat uit twaalf beelden. Expositie hedendaagse ikonen Met medewerking van het KRO- Omroeppastoraat zullen enkele iko- nen-schilders in de week van 24 tot en met 30 november een expositie houden van hedendaagse ikonen in de St. Franciscus Xaverius kerk aan 't Zand 29. Ue opening van oe ten toonstelling vindt plaats op zondag morgen 24 november tijdens de Eu- charistie-viering van 11.00 uur. Deze Eucharistieviering wordt door de KRO op de televisie uitgezonden. De openingstijden zijn: zondag van 11.00 tot 17.00 uur, maandag tot en met donderdag van 3.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 19.00 uur. I Het aangepaste loket bij de Leusdense Rabobank moet de privacy vant I cliënt beschermen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 4