JACQUELIEN EPSKAMP FILMT IN LEUSDEN Jeugdige Leusdenaren spelen hoofdrol in korte speelfilm „De Voddeman" Gerestaureerd orgel wordt met concert in gebruik genomen Boekje over orgel verkrijgbaar bij secretariaat St. Josephparochie: „ledereen wil wel eens een keer met Jack Nicholson werken, maar ik wil gewoon een goede film maken" Reportage DONDERDAG 21 NOVEMBER 1985 ren a eope [£r?' LEUSDEN - „Het is vandaag wat uitgelopen. Ik ben een za,^ eetje doorgedraaid, hoor." Jacquelien Epskamp veront- 17q chuldigt zich voor het lange wachten. „We wilden vandaag eventien scènes opnemen. Dat is erg veel. We hebben er nu even gedaan." ;inds maandag is Jacquelien, samen met zo'n zeven anderen, jseurlan het filmen in Leusden. „De voddeman" heet de rolprent gie i neen 11-jarig meisje uit Leusden speelt de hoofdrol. ril ee De filmploeg die deze week in Leusden en omgeving vertoeft, bestaat er a it studenten van de Nederlandse Filmacademie in Amsterdam Scena- an ji o-schrijfster en regisseuse Jacquelien Epskamp staat aan het hoofd van onesi 8 equipe. Zij verhuisde op 11 -jarige leeftijd van Scherpenzeel naar eusden. In verband met haar studie woont Jacquelien in Amsterdam, ditie i aar haar ouders zitten nog steeds hier gegt ondi cquelien Epskamp geeft regie-aanwijzingen aan één van de jeugdige. is dense amateurs i m» LEUSDEN - Precies vijftig jaar na de laatste opknapbeurt moest het orgel van de St. Jozefkerk in Leusden wederom ge restaureerd worden. De tand des tijds liet het mu ziekinstrument niet on aangetast. Met de actie „Een halve ton voor een hele toon" werd het nodi ge geld bijelkaar gehaald. Zondag 24 november klinken de eerste officiële klanken uit het nieuwe or gel. „Wij kunnen het ons niet voorstellen ons kerkgebouw zonder orgel. Liturgie ..vieren heeft iets van een feest en waar feest is. is muziek en zang.'' Zo begint pastor B J. ter Bekke zijn voorwoord in het boekje over het 124-jaar oude orgel van de St. Jozefkerk Dat werkje is het resultaat van het speurwerk van A. J. van Kooij. die zelf ruim dertig jaar het orgel bespeelde Van Kooij gaat in zijn verhaal terug naar 1861 In november van dat jaar werd het orgel met de nodige taferelen (waaron der het inzegenen van het mu ziekinstrument) in gebruik ge nomen. Het was het tweede orgel van de kerk. Zijn voor ganger, in 1816 geïnstalleerd was na 45 jaar trouwe dienst afgeschreven Bouwer van het nieuwe or gel was de Duitser Wilhelm Rutter. Deze Rütter (1812- 1887) bouwde in zijn leven 32 orgels, waarvan er zeven in Nederland staan Het instru ment dat hij maakte voor de parochie in Hamersveld zou oorspronkelijk 23 registers krij gen In het uiteindelijke con tract werd dat aantal terugge bracht tot 19. verdeeld over twee klavieren en een vrij pe daal. FRONTPIJPEN Het nieuwe orgel zou vóór Pinksteren 1861 opgeleverd worden Enkele wijzigingen en een briefwisseling over de or gelkast en de frontpijpen gooi den roet in het eten. Pas op 14 november kon Rütter zijn werk voltooien. De totale kosten van het instrument bedroegen 3.914 gulden. De parochianen zorgden voor een bijdrage van maar liefst 3500 gulden De eerste veranderingen aan het oorspronkelijke orgel vonden plaats in 1924 Belang rijkste wijziging was de aan sluiting van een ventilator, die voortaan de windvoorziening van het apparaat regelde Dat was mogelijk omdat Hamers veld toen was voorzien van een elektriciteitsnet Tien jaar later was het tijd voor een grote restauratie De centrale verwarming die inmid dels was aangelegd had fatale gevolgen voor het orgel De verwarmde lucht zorgde voor windlekkage. Daardoor waren spoedig enkele registers niet meer te gebruiken. Het kerkbestuur besloot tot een algehele vernieuwing van het orgel De kast met de frontpijpen bleef in de oude staat Het binnenwerk echter werd totaal vernieuwd. Het ou de sleeplade-systeem moest wijken voor het electrisch- pneumatisch-kegellade-sys- teem. Dat had tot gevolg dat de aanslag van de toetsen stuk ken lichter werd Bovendien kon de speeltafel verplaatst worden Bij afwezigheid van de dirigent kon de organist de speeltafel zó verplaatsen dat hij zelf leiding kon geven aan het koor. INWIJDEN De firma Pels uit Alkmaar verrichtte de grote ombouw, die in totaal 5500 gulden kost te Enkele parochianen, die volgens een bericht in de Eem- bode onbekend wensten te blijven, namen de financiële consequenties voor hun reke ning Op zondagmiddag 17 no vember 1935 om drie uur werd het orgel plechtig ingewijd door pastoor Croonen Na het offi ciële kerkelijke gedeeltegaf Jan de Wit, de toenmalige direc teur-organist van de parochie van O.L.Vr. te Bussum, een concert. Vijftig jaar later (om precies te zijn: vijftig jaar en één week) is het weer zover. Een voltooi de restauratie, een officiële in gebruikname en een orgelcon cert. Zondag 24 november tus sen 15.00 en 16.00 uur in de St. Jozefkerk aan de Hamers- veldseweg te Leusden Mensen die geïnteresseerd zijn in het boekje ,,Het orgel van de St Jozefkerk in Leus- den-C van de heer A. J. van Kooij. kunnen kontakt opne men met het secretariaat van de St. Jozefparochie. Hamers- veldseweg 51. tel 033-941261 (iedere werkdag van 9.30 tot 11 30 uur). Het boekje kost één gulden en bevat naast het verhaal over de geschiedenis van het orgel ook enkele leuke, historische bijlagen komt ze van de stad naar het platteland Daar maken twee jon gens haar bang met een dode kat en vanaf dat moment denkt ze steeds aan de dood. Haar moeder, die zelf bang is voor de dood. wimpelt elk gesprek hierover af De volgende dag komt het meisje thuis uit school en ziet ze de voddeman fietsen. Die identificeert ze met de dood. omdat hij precies dezelfde zakken bij zich heeft als die, waarin de twee jongens de dode kat stop ten. Het meisje raakt in paniek, omdat ze denkt dat die voddeman haar komt halen ..Het is een eenzelvig meisje, dat haar pop als beste vriendin heeft, legt Jacquelien uit ,.Ze is emotio neel nog lang niet gerijpt. Het onbe grip voor haar angsten wordt alleen maar groter." Wie een ..happy end" verwacht, komt bedrogen uit ..De film krijgt een open einde Ik houd niet van films waarin alles ineens goed af loopt. De kijkers mogen zelf uit- maen of het meisje over haar ang sten heen groeit, of dat ze in haar fantasiewereldje blijft leven Jacquelien kan haar film moeilijk bij een bepaald genre indelen. ..Het is geen komedie en ook geen horror-film. Er zitten wel thriller elementen in, maar een psycholo gische thriller is het ook weer niet." BULGARIJE De eerste scène, waarbij een dode kat wordt verbrand, verhaalt een beetje een eigen belevenis. „Toen ik vorig jaar in Bulgarije op vakantie was. vond ik een gewond zwerfkatje. Dat heb ik toen meege nomen en verzorgd Toch ging het dood De volgende dag werd het verbrand Dat is overigens de enige eigen ervaring die Jacquelien in haar film verwerkte. ..Zodra je iets gaan schrijven over jezelf is het niet interessant,,' vindt zij. ..Verzinnen is leuker. Het is ons vak om allerlei dingen te bedenken en ze vervol gens gestalte te geven. Daarvoor komen mensen naar de bioscoop; om een stukje van die droomwereld te zien De locatie-keuze voor de opna mes lag voor de hand ..Ik kom hier vandaan, dus ik ken de omgeving hier. Het bedenken van shots is ook makkelijker, want je ziet alles voor jé We hadden ook in Amsterdam- Noord kunnen gaan filmen, maar daar heb ik die voordelen niet De familie van Jacquelien draait deze week ook mee in de filmwe reld Haar ouders doen de catering Dat houdt in zorgen dat het eten en drinken op tijd klaarstaat. ,,Daar komt veel bij kijken." aldus me vrouw Epskamp nadat ze zojuist de hele crew van bami heeft voorzien „Ik houd wel van zoveel drukte in huis Het was bij ons vroeger altijd druk." ROLVERDELING Twee professionele acteurs spe len in de rolprent mee De moeder rol wordt vertolkt door Truus te Selle, een vrij bekende actrice die naast veel televisie-werk ook twee keer een hoofdrol speelde in een Nederlandse speelfilm. Theo de Groot van de Amsterdamse toneel groep Baal geeft de vader-figuur gestalte De overige rollen worden inge vuld door amateurs. De Amersfoor- ter Janus Verhaar speelt de vodde man ..Die rol is hem op het lijf geschreven Hij doet het fantas tisch Jeroen en Joost Wijnands uit Leusden. respektievelijk 16 en 12 jaar. spelen de twee jongens. De hoofdrol is weggelegd voor de 11-jarige Willemijn Raat uit Leusden Speciaal voor de film kreeg ze een hele week vrij van school „Ze doet het prima.' aldus Jacquelien. die graag met kinderen werkt. ,,Ze heeft veel geduld ..Het voordeel van het werken met kinderen is dat ze veel sponta- JacQuehen Epskamp achter de camera. ..Gewoon een goede film maken. ner zijn en zich makkelijker inleven Beroepsacteurs zijn meestal alleen met hun eigen rol bezig. Kinderen niet Die willen alles weten. Ze dragen ook zelf dingen aan ,,Aan de andere kant," zegt ze, ..is het moeilijk omdat ze geen scholing hebben. Ze zijn nooit eerder op de filmset geweest Alles is nieuw en onwennig De eerste dag vinden ze geweldig, de tweede dag gaat wel Daarna willen ze meestal liever met hun eigen vriendjes spelen.' GOEDKOOP De kosten van de 16 mm-film. die ongeveer twaalf minuten gaat du ren. zijn opvallend laag ..Normaal kost een soortgelijke produktie 120.000 gulden," legt Jacquelien uit. ..Maar omdat wij de apparatuur van school hebben en iedereen gratis meewerkt, komen wij goed koop uit. Alleen het filmmateriaal, het transport en de catering kosten geld Zesduizend gulden Een groot deel van de opnamen vindt plaats in een huis aan de Van Diepenheim Scheltuslaan te Leus den-Zuid. ..Die mensen die dat huis ter beschikking stelden, weten niet waar ze aan begonnen zijn Dat valt altijd tegen, hoe goed je ze ook voorbereid," zegt Jacquelien Zelf zou ze haar huis nooit voor zoiets ..uitlenen" ,,Ja bent je huis kwijt. De stoppen slaan wel eens door. Er moet een hele hoop apparatuur het huis in." En even later: ,,Er zijn maar weinig mensen die het een tweede keer doen.' Wat gaat er met de film gebeuren als deze klaar is? Jacquelien: ,.Hij wordt vertoond op school. Ook komt de NOS de film bekijken en kan hij eventueel verkocht worden Ik wil de film ook een keer in Leusden draaien. Op 1 februari moet het helemaal klaar zijn." SCHRIJVEN Na de opleiding in Amsterdam wil Jacquelien doorgaan met het schrijven van scenario's. ,,De meeste Nederlandse speelfilms mislukken nog. omdat het ver haal slecht is. Er zijn maar weinig goede scenario-schrijvers in ons land." Daarnaast wil ze ook een bio scoopfilm maken. „Met wie? le dereen wil wel eens een keer met Jack Nicholson werken. Maar ik droom er echt niet van om met beroemde acteurs te werken. Gewoon een goede film maken. Dat is wat ik wil." Martin Hermens „Hoe ik op die academie te- cht ben gekomen? Dat is ei- nlijk van zelf gegaan. Ik heb m enlang allerlei andere dingen i het gebied van de film ge- an," vertelt ze na een ver- Deiende dag. „Als je in Neder- tid iets met film wil doen, moet eerst naar de academie." e school biedt veel faciliteiten, oral wat kostbaar materiaal treft. „Ook kom je er in contact st de filmwereld," aldus Jac- elien. „Je rolt er gaande weg Ik had vroeger geen idee wat nen allemaal inhield. Dat be fit nu langzaam te komen. Ze volgt de opleiding scena- >-schrijven/regisseren. Mo- Jnteel zit ze in het derde jaar. lat is een soort generale repeti- voor de stage-periode en de an h T ends eindexamenfilm. In dat derde jaar moet je een scenario inleve ren. Als dat goed gevonden wordt, krijg je geld om het te verfilmen." JOURNAAL Jacquelien had al twee andere scenario's ingeleverd voordat ze met het verhaal van ,,De vodde man" op de proppen kwam ..Dat was een toevalstreffer. Het werd geschreven tussen het eerste en het laatste journaal op een zondag avond. Ik heb het in één keer uitgetikt Meestal ben je er lang mee bezig „De voddeman" gaat over een meisje van 10 jaar, dat voor het eerst in aanraking komt met de dood. Samen met haar ouders Op de film-set in Leusden Het gerestaureerde kerkorgel van de St. Jozefparochie Dankzij de actie .Een halve ton voor een hele toon' kon de opknapbeurt, die hard nodig was. uitgevoerd worden Zondag klinken de eerste klanken

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5