Huziekconcours met goede restaties en veel belangstelling eugdtheater „Eendracht" racht boeiend toneelspel islaagd concert nieuw gel van St. Jozefkerk Verkeerscontrole: Ouderen gaven het slechte voorbeeld Studenten uit Hilversum op Jazzpodium Libellen (3) JAAR DWS VERLOREN TROUWRING" plaatselijk nieuws LEUSDEN - De Rijkspvlitie te Leusden hield gisterochtend een verkeerscontrole, speciaal gencht op het weggedrag van fietsende scholieren. De con trole werd gehouden op het kruispunt van de Burgemees ter de Beaufortweg en de Groene Zoom In totaal kregen 51 fietsers, voornamelijk in de leeftijd tus sen de twaalf en zestien jaar. een bekeuring. De overtredin gen waren het rijden door rood licht, of het schuin oversteken van het kruispunt. De speciale controle werd tussen acht en negen uur 's morgens gehou den. De politie meldde als bijzon derheid, dat met name oude ren in een aantal gevallen het slechte voorbeeld gaven, door een voor de stoplichten wach tende groep van tien tot twintig fietsers te passeren, en zelf toch over te steken. ,,Het viel ons op", aldus een woordvoer der van de politie, ..dat het vooral de ouderen waren die het slechte voorbeeld gaven. Want met zon weggedrag kweekt men bij de jongeren natuurlijk wel een verkeerde mentaliteit." compleet succes. Mia Ummels, die die zou functioneren als souffleuse zat stilletjes op de eerste rij naar de verrichtingen van de toneelgroep te kijken. De souffleursrol was noodgedwon gen overgenomen door Melita Veenstra. Mevrouw Ummels had bij een uitvoering van het volwassenentoneel van Een dracht, op het toneel een zo genaamde 'zweepslag' opgelo pen. Het kruipen in een souf fleurshokje is voorlopig daarom uit den boze. De bezoekers van de voorstel lingen van het jeugdtoneel van Eendracht kijken nu al weer uit naar het volgende optreden van het jeugdtheater. het instrument niet onaangetast had. Met de actie 'Een halve ton voor een hele toon' kwam het be nodigde geld binnen Een woordvoerder van de St. Jo zefparochie was zeer tevreden i over het programma van zondag ,,Het was een prima concert. De solisten speelden goed en het ge mengd koor heeft de mis van Pe- rosi schitterend uitgevoerd". LEUSDEN - Als je Jazz wilt gaan spelen op een mond harmonica, word je al gauw geconfronteerd met een aantal praktische proble men; ten eerste is er vrijwel niemand die les geeft op dit instrument zodat je het zelf maar uit moet zoeken. Heb je de muzikaliteit, de feeling en volharding om door te zetten en het echt te leren dan zal iedereen je vergelijken met Toots Thielemans. Misschien is het daarom dat er maar enkele mensen zijn die deze frustraties overwonnen Eén van die weinigen is Jan Verwey, die afgelopen donderdag de gast was op het Hakhorst Jazz Podium. Petje af voor deze even beschei den als begaafde musicus Géén imitaties, géén plattitudes, maar een duidelijke eigen stijl. Zoals gebruikelijk 'verkenden' de musici elkaar gedurende de eer ste set maar al snel was de vonk overgeslagen Prachtige ballades als Body and Soul en Over the rainbow, waarbij een aantal me nen helaas niet muisstil kon luis teren, zoals de meerderheid, maar óók stevige swingers als Green Dolphinstreet, Now's the time en Blue Bossa werden geïn spireerd vertolkt. Prima solo's ook van pianist Wiebe Haanstra. bas sist Willem Meyboom en drummer Ab v d. Berg Voor de thuisblijvers die ongelijk hadden. Jan Verwey komt 9 januari 1986 wederom in De Hakhorst Komende donderdag 28 novem ber is er jam-session met MPA Jazz-opleidingstudenten uit Hil versum, waaronder bassist Ra phael Soffner en een zéér ta lentvolle jonge drummer, René Koenen. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. tevreden met de door de ver enigingen bereikte resultaten Het publiek heeft steeds kunnen ge nieten van muziek op kwalitatief hoog niveau, wat uiteindelijk ook bleek uit de hoge scores die de deelnemers behaalden Dat de akoestiek van de kerk ook mee werkte aan een ongestoord luis tergenot. werd ook zondag weer eens bewezen BRONZEN PENNING De jubilerende vereniging, die het concours organiseerde on der auspiciën van de Aarts Dio cesane Bond St. Willibrord en de Federaie Katholieke Muziek- bonden in Nederland, kreeg na afloop namens de bond uit han den van de heer Schennink de bronzen bondspenning uitge reikt. DWS-voorzitter Willem Wouters nam deze penning met genoegen in ontvangst. De heer Schennink prees de in zet en het organisatie-talent van DWS. ,.Het is niet de eerste keer, dat DWS een dergelijk concours organiseerde en uit ervaring weten we, dat ze dit uitstekend doet. Ook het con cours van vandaag heeft dat weer bewezen. De organisatie verliep uitstekend en we heb ben steeds op schema kunnen werken". Ook de jury en de lady-speaker werden uiteraard in deze dank betrokken. Voor zowel de jury als lady-speaker was het een zware dag. UITSLAGEN Oe uitslagen zifn als volgt Begonnen werd in de introductie-aldeling door de vereniging Sl Antonius uil Vragen der Hel verplichte werk van deze ver eniging v/as 'Aliette Ouverture van A Del- becg en hel keuze-werk 'Op de Bornhof' van P B Bisselink Tot aan de pauze traden vervolgens op St Caecilia uit Heeten met KI koraal-fantasie en Deep river rhapsodie' Fanlare St. Hen- ncue uit Rossum met 'Preatorius suite en Fantasie al la carte Fanfare St Gregonus uit Varsselder met Theme Vane en 'Mi- chiel Adriaanszoon Fanfare St Caecilia uit Hoogland met 'Concertstuk en Music to relax' de afdeling harmonie uil lobith met Smfonie concertante en Vastenavond- muziek' Na de pauze kreeg men met het optreden van de verenigingen St Carolus uit Mont foort met'Poinl of return' Zieuwent uit Zieu went met 'Poolse bruiloftsdans en 'Suite on a hymn' de Volharding uit Stokkum mei Var on a Japanese folksong en Vaude ville suite Amicilia uit IJsselstein met Rhapsodie Norvégienne' en Legend' en Vooruitgang uit Stiphout met Images' en •Spartacus' Het eerst optredende korps uit Vragender werd door de |ury geadviseerd deel te gaan nemen m de tweede afdeling Het korps uit Heelen kreeg een 1e prijs met 273 punten. Rossum een 2e pri|s met 260 punten Vars- se.velder 1e prijs mei 264'punl Hoogland Ie prijs mei promohe met 292' punt en Lobith 1e prijs met promotie en lol van de jury met 326 punten Montloort 2e prijs met 267'; punt. Zieu went ie pri|s met 288'puni Stokkum ie prijs met 288 punten IJsselstem ie prijs met lof van de jury met 326 punten en te pnjs voor Stiphout met 312 punten Zoals bij alle insecten kunnen bij libellen alleen de larven groeien. Het la ter daaruit voortko mende insect neemt nooit in lengte toe. De dunne huid van de larven heeft een bepaald trek- vermogen en wanneer het maximum daarvan is bereikt, moeten ze van huid verwisselen. Ze zijn dan een paar dagen heel rustig en komen gedu rende die tijd niet van hun plaats. Ook wordt er in die tijd niet gegeten. Tot een paar dagen na de vervelling blijft de huid van de larve nog erg zacht en licht van kleur. Daarna wordt die lang zaam harder en donker der. Het aantal vervellingen bij libellelarven varieert, afhankelijk van de soort, van tien tot vijftien keer. Per soort staat het aantal vervellingen vast hoe wel, afhankelijk van de omstandigheden, een kleine variatie mogelijk is. Bij gunstige levens voorwaarden kan het aantal kleiner zijn. Ook de levensduur van de larven is zeer verschil lend en hangt eveneens samen met de soort en de omstandigheden waaronder ze leven. Er zijn soorten waarvan het larvestadium slechts acht weken duurt, terwijl bij anderen drie jaar no dig is om volwassen te worden. Die moeten dus een paar maal overwinte ren, in welke tijd ze zeer traag zijn en niet eten. Wanneer een larve vol groeid is zoekt hij een plaats waar hij uit het wa ter kan kruipen om atmo sferische lucht op te ne men. Hij klimt tegen de stengel van een water plant op tot de kop en het voorste deel van de borst uit het water komen. Zo blijft hij twee tot drie da gen zitten en verdwijnt alleen bij gevaar weer onder water. Deze tijd kunnen we beschouwen als het popstadium bij andere insecten (bijv. vlinders), want nu heeft de inwendige verande ring plaats waarin de larve verandert in een li- belle. iËT*fc Tenslotte kruipt de larve met zijn van haken voor ziene poten omhoog tot ongeveer een halve me ter boven water en klemt zich goed vast. Als de huid goed droog is gaat hij heen en weer bewe gen waarbij hij opzwelt tot de larvehuid ter hoogte van de borst breekt. De scheur in de lengterichting verbreedt zich van boven de ogen tot de vleugelbasis en de libelle drukt zich naar buiten. Langzaam komen de poten tevoorschijn die zich paarsgewijze uit de larvehuid vrijmaken. Ze buigen het lichaam naar achteren om en hangen tenslotte met de kop naar beneden. De poten hangen er slap bij en alleen het achterlijf steekt nog in de larve huid. Dan treedt er een pauze op. (wordt vervolgd) G.van L. i IISDAG 26 NOVEMBER 1985 iOEN - Het gerestaureerde irgel van de St. Jozefparo chie in Leusden werd zondag middag officieel in gebruik ge nomen. Ruim 250 mensen wa ren naar de kerk gekomen om te luisteren naar de eerste klanken uit het vernieuwdde orgel. Aan het concert werkten mee: de organisten Steef van 't Slot en Jan van Spaendonck, de trompet tist Hans van Hees en het paro chieel Gemengd Koor van de St Jozefparochie onder leiding van Jan van Spaendonck Uitgevoerd werden toccata's van Martini en Gigout, de Missa Pontificalis van Perosi, de Passacaglia van Bach en een sortie van Lefébure-Wély. Het 124 jaar oude orgel moest een noodzakelijke restauratie on dergaan, omdat de tand des tijds TERVELD - De jubilerende muziekvereniging DWS is er op- w in geslaagd om een vlot verlopende en geanimeerd muziek- :ours te organiseren ter gelegenheid van haar vijftigjarige jubi- i. Afgelopen zondag was de St. Josephkerk de hel dag goed ild met belangstellenden, die konden genieten van een geva- programma, gebracht door elf deelnemende muziekver- ingen, die in totaal 480 muzikanten in aktie brachten. Vooraf- •de aan dit concours vond zaterdagavond een Heilige Mis waaraan het jubilerende DWS muzikaal medewerking ver- de, samen met het Jongerenkoor. De kerk was voor die gele heid vrijwel geheel gevuld en de kerkgangers konden getuige van een indrukwekkende dienst. OE ZAAK weester Rademaker mocht >ncours zondagmiddag ope nen en dat deed hij met veel ge noegen, zoals hij de aanwezigen vertelde Hij vond het een goede zaak, dat een dergelijk concours binnen de gemeentegrenzen werd georganiseerd Hij wenste het organiserende DWS en de deelnemende muziekkorpsen veel succes toe. VERSCHILLENDE AFDELINGEN Er werd gespeeld in verschillende afdelingen, waarbij elke deelne mende vereniging een verplicht werk en een keuzenummer te spelen kreeg. Die nummers kon den onder de afdeling 'fanfare' of 'harmonie' vallen. Op grond van de beoordelingen v«m uc ju.y, oe- staande uit P. Bakker uit Womels. P van Bruggen uit Assen en A de Vries uit Den Bosch, kon worden vastgesteld in hoeverre een ver eniging was gegroeid om in een hogere categorie te kunnen wor den geplaatst. Daarnaast werden er prijzen uitgereikt op grond van de geleverde prestaties De verschillende optredens wer den aan elkaar gepraat door la dyspeaker Ria Kleinpenning uit Zevenaar. die daarbij de ver enigingen introduceerde bij het publiek en een korte uitleg gaf van de te spelen nummers. Een taak, die haar goed af ging. KWALITEIT De jury was in n Jest Visser, heeft zijn fantasie de vrije loop kunnen laten Ouders van spelers en leden van 'Eendracht' hebben volgens aanwijzingen van de heer Visser een fantastisch mooi onderwaterdecor vervaar digd. Samen met de door de ou ders gemaakte toneelkleding kon er voor wat betreft de 'aankleding' van het toneelstuk al eigenlijk niets meer fout gaan. Onder regie van Dicky Rep heb ben de zes spelers en speelsters van de jeugdtoneelgroep vorige week enkele malen op een voor treffelijke wijze laten zien. dat to neelspelen niet uitsluitend een zaak voor volwassenene is. Erwin Hermans, Lisette Visser, Barbara Rep, Jorrit Peters, Tineke Kool en Erwi Wiertz, hadden liever gezien dat er wat meer spontane reacties uit de zaal zouden komen. Dat dit niet gebeurde is waarschijnlijk te danken aan het feit dat het toneel stuk spannend was en erg goed gespeeld werd. De toeschouwers hebben in haast ademloze span ning het eind van het stuk afge wacht. Het toneelstuk 'De verloren trouw ring' speelde zich af in een sprookjesachtige sfeer onder wa ter. Alleen het begin van het to neelstuk speelde zich boven wa ter af. Een sluiswachter (gespeeld door Erwin Hermans) had zich het leven heel anders voorgesteld. Hij had gedacht dat het baantje van sluiswachter hem de nodige rust zou brengen. Zijn bazige vrouw Klaartje, op de planken gezet door Lisette Visser is er de oor zaak van dat het leven tot nu toe niet zo rustig verlopen is Klaartje is van het bazige type en zorgt dat haar man op elk uur van de dag wel wat te doen heeft. Dat is zo ongeveer de situatie als het toneelspel begint. Boven de kademuur verschijnt dan plots het gezichtje van Adelheid (gespeeld door Barbara Rep). Adelheid is een zeemeermin en wel één van de twee die nog in het rijk van ko ning Neptunus leven. In een po ging Adelheid uit het water te ha len verliest de sluistwachter zijn trouwring. Er zit voor hem niets anders op dan met Adelheid mee onder water te gaan zoeken. Tij dens de zoekactie komt de sluis wachter vervolgens in contact met dokter Inktvis. De rol van dokter Inktvis werd vertolkt door Jorrit Peters. Ondanks het feit dat zijn gezicht vrijwel geheel schuil ging achter een groot masker had de zaal geen moeite om de teksten van de inktvis te volgen. Even ziet het er naar uit dat Machteld, de tweede zeemeermin in het zeerijk aan de haal gaat met de sluis wachter Machteld, gespeeld door Tineke Kool, ziet haar plannen echter op het laatste moment ge dwarsboomd door de komst van vrouw Klaar op het toneel. Koning Neptunus. op de planken gezet door Erwin Wiertz, brengt de no dige rust en zorgt dat ook hier weer het gezegde 'eind goed, al goed' van toepassing is. De toneelgroep werd op een fraaie wijze gekleed door de me dewerking van ouders. Vooral de staarten van de 'zeemeer minnen' dwongen bewondering af. Dank zij de grimeuses Gerda van de Hengel en Alie Tijmen sen en de man aan de knoppen Jan van de Hengel werd het op treden van het jeugdtheater een SOEN - De jeugdafdeling de plaatselijke toneelver- ng 'Eendracht' heeft afge- i week laten zien waartoe staat is. Na de generale re- e van woensdagavond trad poep jongeren op voor de bare basisschool 'De Bon- Het ging toen om een be- n voorstelling ter gelegen- van het tienjarig bestaan de basisschool. Vorige k zaterdag was de Leus- ;e jeugd in de gelegenheid het toneelspel 'De verloren *ring' te gaan zien. Jeugd- ter 'Eendracht' trad zater- tweemaal op in de grote van 't Ros Beyaart'. Dat toneelspel de aanwezigen te boeien kan opgemaakt jen uit het feit dat de over- end jonge toehoorders in dse stilte het toneelavon- volgden. oneelstuk 'De verloren trouw- van schrijver Jan Staal ill zich voor het grootste deel r water af. De 'vaste' decor erper van 'Eendracht', Victor

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5