I Wie op onze school werkt, moet niet alleen akbekwaam zijn, maar ook een groot agoog" n „Ik ben geen ik-man" )irekteur MAVO-Muurhuizen neemt afscheid DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 Reportage 11 door Henk Poots 1947: HAARLEM WERSFOORT/LEUSDEN - „Toen had Amersfoort nog iets speci- kon je nog proeven wie echte Amersfoorters waren", zegt de E. C. Zuiderwijk, die in 1963 hoofd van de St. Joseph Ulo - „de ooi van Litjens" - van de Westsingel, vlak bij de Bollebrug werd tomende vrijdag officieel afscheid neemt als direkteur van de (0 Muurhuizen. Hij vervolgt: „Nu is Amersfoort qua inwoners net indefinieerbaar als elke andere plaats. Alleen de binnenstad heeft iets karakteristieks." Als hoofd van die Ulo, later van de Mavo in Uluurhuizen en wonend in de Hendrik van Viandenstraat heeft de r Zuiderwijk de ontwikkeling van Amersfoort ruim 20 jaar van ij kunnen volgen. aar hij en zijn vrouw zijn er niet rouwig om, dat ze drie jaar terug - de omdat het huis in de Van Viandenstraat te groot was met de deren de deur uit - naar de Berkenlaan in Leusden zijn verhuisd, it is hier heerlijk wonen en we hebben geen parkeerproblemen." scholen samengevoegd tot de Ma vo Muurhuizen. „Het heeft meer dan 10 jaar geduurd voor we er in geslaagd zijn het zover te brengen, dat de school gedeeltelijk de binnenstad kon ver laten." Aan de Parelhoenstraat komt dan als afzonderlijke school, de Kardinaal de Jong Mavo. die nu overigens die oude Ulo-school aan de Westsingel weer als dépendan ce in gebruik heeft. De Mavo Muur huizen blijft echter gevestigd in de school aan de Muurhuizen, een kolossaal gebouw uit het midden van de vorige eeuw, dat niet vol doet aan heel primaire eisen, die nu aan een schoolgebouw worden ge steld. ,,We hebben het geluk gehad, dat in augustus 1985 het gebouw van de KLOS, de opleidingsschool voor kleuterleidsters, aan de Swee- linckstraat vrijkwam en daar is nu de onderbouw - de eerste twee leerjaren - ondergebracht." )ns gesprek met de heer Jerwijk gaat niet over die verhui- naar Leusden, wel over de 20 jaar dat hij aan het RK irtgezet onderwijs in Amersfoort oonden was. Want - en dat stelt ils eis - de nadruk moet op de ooi, niet op de mens Zuiderwijk, en. och eerst wat persoonlijke ge- ens. Geboren in Haarlem in '5 staat hij vlak na de bevrijding 945 voor de eerste maal voor de in het dorpje Rijpwetering, de oorteplaats van wielrenner p Zoetemelk. ,,lk weet, dat er n Zoetemelkjes in de klas zaten, ar Joop was daar niet bij spoedig echter moet hij in laire dienst, wordt opgeleid voor ending naar - toen nog - Ne- lands Oost-lndié. „Dat is er niet gekomen, maar ik heb wel alle nizoensplaatsen van Nederland :ien. Omdat ik onderwijzer was ik na twee jaar met groot lof gestuurd. Ik kwam toen in arlem als onderwijzer bij de ooi waar ik zelf leerling op veest was. Al vrij snel ben ik naar een Ulo - of was het een b? - ook in Haarlem gegaan en irtot 1963 gebleven 1963: AMERSFOORT dat jaar volgt de aanstelling tot ifd van de St. Joseph Ulo in ersfoort, een jongensschool, meisjes waren op de Heilig Hart Met de invoering van de imoetwet in 1968 worden die UITGESTELD AFSCHEID De heer Zuiderwijk heeft die ver huizing niet meegemaakt, want hij is al meer dan een jaar niet meer aktief. „Toen in 1983 voor mensen van 59 de mogelijkheid geopend werd om met vervroegd pensioen te gaan - ik was 58 - heb ik gezegd jammer. Toen het jaar daarop die mogelijkheid werd herhaald heb ik er graag gebruik van gemaakt." De afscheidsreceptie, die de stichting RK Mavo de heer Zuiderwijk nu aanbiedt is dan ook een uitgesteld afscheid. In de eer ste plaats omdat hij die receptie niet wilde houden in de Muurhui zen, maar in een gebouw „waar De heer Zuiderwijk „Ik ben geen ik-man wel accommodatie is en bovendien omdat hij graag wilde dat zijn oud ste zoon, die werkzaam is bij een sterrenwacht in Chili, ook aanwezig zou zijn. Samen met de twee ande re zoons en de dochter zal die nu het afscheid van zijn vader bijwo nen BIJZONDERE SCHOOL Er graag gebruik van gemaakt Die woorden zijn blijven hangen Is het om de spanningen en frustra ties waaraan vooral de oudere lera ren blijkens de signalen onderhevig zijn, dat de heer Zuiderwijk met vervroegd pensioen is gegaan'? Dat blijkt niet het geval. „Omdat ik de laatste jaren niet meer voor de klas stond heb ik daar zelf aan de Zuiderwijk - het musiceren - waar door hij lid is van een paar orkes ten, het lekker druk heeft en veel lingen voor zijn geweest, zeker nooit achter hebben gelopen Dat kwam omdat we in de beginperiode lijve weinig van ondervonden, ik heb geen klagen gehad. Maar ik vind datje in een tijd, waarin zoveel jonge mensen staan te trappelen om een baan als je met pensioen kunt gaan je plaats vrij moet ma ken." Maar er speelt nog iets anders mee, dat de beslissing zal hebben beïnvloed De hobby van de heer kamermuziek beoefent. Die muzi kale aanleg bleek al op de Kweek school in Beverwijk, maar onder ouderlijke pressie werd het toch het onderwijs „De Mavo Muurhuizen is uitge groeid tot een bijzondere school in de regio", zegt de heer Zuiderwijk „De omstandigheden hebben meegebracht, dat we de ontwikke- Bt IMMMMF vrij veel leerlingen hadden, die op internaten in de stad en omgeving verbleven, veelal met grote indivi duele problemen kampten." Dat heeft gemaakt, dat de Mavo Muurhuizen een school voor indivi dueel gericht onderwijs is gewor den, min of meer klaarstond - misschien beter - al over een flinke ervaring beschikte, toen in de twee de helft van de zeventigerjaren de golf van echtscheidingen loskwam met alle problematiek, die daaraan voor het kind verbonden is. Maar niet alleen dat kind moest worden opgevangen: de Mavo-leerling uit de zeventiger jaren is een andere dan de Mulo-leerling uit de tijd daarvoor. Die Mavo-leerling be schikt duidelijk over minder intel lectuele bagage - zoals de heer Zuiderwijk het noemt - als de vroe gere Mulo-leerling en de instelling is totaal veranderd. „We moesten de structuur in de school en de didactische aanpak en de paedagogische begeleiding daaraan aanpassen Dat vroeg toch wel om heel enthousiaste mensen en die waren er of kwamen er. Het was een vrij jong team, de oudste is nu zo een 50 jaar Als de vroegere direkteur van de Mavo Muurhuizen dat zo zegt licht hij maar een deel van de sluier op. namelijk, dat het er niet om ging het onderwijs aan te passen, aan de collectiviteit maar aan de individue le leerling. Op zuiver ideële motie ven is de Mavo Muurhuizen een school met individueel gericht on derwijs geworden. „Er was en is behoefte aan een school voor de leerling, die tussen wal en schip dreigt te raken als hij bij ons niet terecht kan, nu de gelegenheid krijgt een evenwaardig diploma te verwerven. We hebben daardoor wel een bepaald etiket opgeplakt gekregen, maar we hebben de regio een hele grote dienst bewe zen dat deze school in het dien stenpakket is opgenomen Naast de leerlingen die zich di- rekt voor de Mavo Muurhuizen hebben ingeschreven is er in de tweede en derde klas altijd een flinke instroom van leerlingen van andere scholen. Er is weieens ge suggereerd dat de opvang van leerlingen, die elders niet tot hun recht kwamen, uit concurrentie- overwegingen geschiedt. De heer Zuiderwijk zegt zeer beslist: „Con currentie past niet bij het onder wijs!", stelt dat een school een open gemeenschap moet zijn in die zin, dat iedereen er de kans krijgt, waar men niet van te voren drem pels inbouwt waar mensen en kin deren over struikelen. Mede daarom heeft de Mavo Muurhuizen zich in het begin van de jaren 70 gemeld voor deelname aan het door het Ministerie van Onderwijs opgezette landelijke Ma- vo-projekt - waarbij meer aandacht op de leerling zou vallen - en dat begeleid werd door de drie landelij ke paedagogische studiecentra „Daardoor heb ik Koelman leren kennen, die nu mijn opvolger is. Hij was toen aan het Katholiek Paeda- gogisch Centrum in Den Bosch verbonden." De schaalvergroting, die het ge volg was van de Mammoetwet, is niet aan de Mavo Muurhuizen voor bijgegaan, maar met een 350 leer lingen - „in 1968 waren het er meer, nu is het aantal vrij constant" - is het toch een niet zo grote school „Ik ben er persoonlijk van overtuigd, dat de leerlingen, die wij op onze school hebben en er sa men met hun ouders bewust voor gekozen hebben, voor elke schaal vergroting minder kansen krijgen De heer Zuiderwijk pleit dan ook vooreen kleinschalige en overzich telijke school, is blij, dat hij het als „man van de direktiekamer" lang heeft volgehouden om alle leerlin gen bij naam te kennen In het verdere gesprek bena drukt hij, dat het het team is, dat probeert een zo goed mogelijk „produkt" voor dat kind te brengen. „Wie op onze school werkt moet niet alleen vakbekwaam maar ook een groot agoog zijn - als je dat niet kunt val je uit de boot -, is 's avonds bek-af, want naast de lessen is er de begeleiding - mentoraat en huisbezoek het samen overleg gen, dus vergaderen." Een kleine school brengt met zich, dat gesteld wordt dat het aantal keuzevakken er minder zou moeten zijn ,,lk heb het altijd op mijn fatsoen getrokken als we een leerling een bepaald pakket niet zouden kunnen bieden. Het heeft bij ons altijd eerste priori teit, dat de leerlingen hun eigen pakket - het pakket dat bij hen past - kunnen kiezen en krijgen. Als je het goed organiseert kan je ook op een kleinere school zo een 35 a 40 verschillende pakketten aanbie den." De school heeft niet alleen tot taak de leerlingen zo goed mogelijk op de maatschappij voor te berei den, ook hen een goed staatsbur ger te doen zijn. Voor de Mavo Muurhuizen komt daar nog bij de levensbeschouwelijke basis, wat niet tot religieus fanatisme, tot in doctrinatie. mag leiden. „Dat leidt tot onvrijheid en onderdrukking. Een geschiedeniseraar zal ook over de actualiteit informeren, maar dan objectief." AFSCHEIDSRECEPTIE Op 29 november neemt de man, die - zoals hij dat nu doet in de kamermuziekensembles - ook bin nen het team van de Mavo Muur huizen lang de eerste viool heeft gespeeld: „ik ben geen ik-man" - officieel afscheid nemen. Na een eucharistieviering - om 13.30 uur - in de kapel van de Zusters van O.L Vrouw aan de Zuidsingel, is er - van 15.30 tot 17.30 uur - een afscheidsreceptie in het schoolgebouw aan de J.P. Sweelinckstraat 4. e i «urn iMiimt,,tdn h if»i .,,^,11, i*n De Ruitenbeek vorige maal bleven we staan et kruispunt De Hertekop. We nu onze wandeling beginnen, p de hoek, voor het jachthuis, een richtingbord van de YB en daarop kunnen we lezen de afstand naar Nieuw-Leus- 2,2 km bedraagt Wie die naam iw-Leusden heeft uitgevonden ik niet. Wel weet ik dat het een is voor de PTT, want het komt I eens voor dat brieven, aldus Iresseerd, eerst een reisje ma naar Nieuw-Leusden in Over- Kennelijk meende men dat n Oud-Leusden ook een iw-Leusden hoorde te het eenvoudig Leusden te men komt schijnbaar bij nie- tl op, want in het verleden en later, heeft het ook nog Leus- ik geheten. Ook hoor je het al eens Kerkebuurt noemen. mag daar schijnbaar geen heten, want ook thans K het Leusden-Zuid. Zou het ^^beter Leusden-West. of nog Jtr Zuid-West zijn? gaan dus onze wandeling nangen en wel in de richting 'W-Leusden. We kunnen rustig 9 ten op de rijweg lopen, want er oegenaamd geen verkeer De ers in beide richtingen maken, £ns de vele kuilen in het weg- liever gebruik van het rijwiel- en de enkele auto of paard en ten horen we vroeg genoeg temen om even aan de kant te an het ruiterpad wordt onder J f gebruik gemaakt door de tehaussee, die op het platte lorde en gezag handhaaft en Senst zowel op de fiets als te fd uitoefent. Door hun optreden die mannen bij de bevolking gevreesd dan geliefd Maar Pover later meer. #pak een veelvuldig gebruiker f het ruiterpad is Buis, de Vee p'Ur die, wegens zijn postuur, ^^|*sial „Buisje" wordt genoemd. Hij maakt er zijn beroep van om het vee. dat door de boeren uit de wijde omgeving op de veemarkt in Utrecht wordt verhandeld, en per spoor wordt vervoerd naar het sta tion in Amersfoort, daarheen te brengen of op te halen en lopend op het juist adres af te-leveren. De meeste boeren hebben zelf geen.veewagen en die kunnen ze wel huren bij de wagenmaker, maar voor een enkele koe is het voordeliger om ze door Buisje te laten vervoeren Buisje ziet niet op tegen een paar uurtjes lopen, want zijn klanten wonen tot onder Scher- penzeel en Renswoude. Met tien tot veertien koeien, aan elkaar ge bonden, wordt 's middags om een uur of drie de reis begonnen. Buisje voorop met het touw van de eerste koe in de hand en ijverig geholpen door zijn vrouw, die de achterhoe de vormt en met haar stok, maar vooral met haar stem de dieren tot grotere spoed aanspoort Dat gaat vaak zover dat de koeien een sukkeldraf aannemen. Buisje en zijn vrouw sukkelen dan mee. De dieren hebben er in de regel eerder genoeg van dan hun begeleiders. Na een paar honderd meter lo pen zien we aan de linkerhand een laantje, aan weerszijde geflan keerd door een wit huis en afgeslo ten door een ijzeren tolboom. Door de aard van de verharding, kolen gruis en sintels, wordt het door de omwonenden het Zwarte Laantje genoemd, maar meer officieel heet het de Ruitenbekerlaan Hoe offi cieel is moeilijk te zeggen, want u zult in Leusden vergeefs naar straatnaambordjes zoeken Leusden is zijn tijd al ver vooruit, we kennen hier namelijk al de postcode De gemeente is ver deeld in wijken die gemerkt zijn met de letters A-B-C- enzovoort. Verder heeft elke woning een nummer. Het postadres luidt bijvoorbeeld: J. Jansen. Leusden G-14, en straat namen komen er niet aan te pas. De naam „straat" komt hier ook niet voor De namen, die de bevol king aan de wegen hebben gege ven, eindigen op -laan, -weg of -steeg. Wat denkt u van namen als Kikkersteeg, Watersteeg, Maan- steeg of Schoolsteeg. Voor inwo ners van Leusden heel gewone namen, maar stedelingen klinkt het wat ongunstig in de oren. Als we dat Zwarte Laantje, of ook wel het Zwarte Weggetje, of de Ruitenbekerlaan inslaan, wat we met enige schroom doen want de afsluitboom en de bordjes Verbo den Toegang doen niet erg uitnodi gend aan, zien we een laan met aan weerszijden een rij beukebo- men. Opmerkelijk is wel dat die bomen op het eerste gedeelte ken nelijk veel longer zijn dan die op het achterste gedeelte De oorzaak is dat de toegang tot de boerderij „De Ruitenbeek" in het verleden is ge De spoorbrug met twee sporen, die het tijdens de laatste wereldoorlog zwaar te verduren kregen, getekend door A. van Leeuwen wijzigd, De hoeve had vroeger een uitweg via het Lockhorsterbos op de Dorresteinsesteeg, wat we kun nen zien op een oude landkaart. Ook is dat nog, als we op de spoorbaan staan, duidelijk te zien Maar dat staan op de spoorbaan zou ik u beslist willen ontraden, want dat is heel wat gevaarlijker dan staan op het kruispunt „De Hertekop", vanwege het drukke verkeer op de spoorbaan. Die spoorlijn is ook de oorzaak van het verleqqen van de toegang tot de boerderij In 1892 werd deze lijn aangelegd als directe verbinding van Amster dam, via Amersfoort, met het zuiden van het land en heeft zelfs verbinding met het ^Roergebied. Enige malen per dag denderen dan ook internationale treinen, getrok ken door enorme stoomlocomotie ven, met een snelheid van 85 a 90 km per uur over de rails. Meerdere malen per dag rijden er lokaaltjes met iets geringere snelheid en ook is er veel goederenvervoer. Trei nen. vaak bestaande uit meer dan 80 wagons, zwoegen over de spoorbaan. Het merendeel van de wagons bevat steenkool de voor naamste energiebron in deze tijd en afkomstig uit Limburg en het Roergebied. De lijn heeft een dub bel spoor. Eén spoor is later, in de oorlogsjaren, door de bezetter ge sloopt om te gebruiken voor oor logsdoeleinden. Om de bocht van de Ruitenbe kerlaan, links van ons, zien we een baanwachtershuis. In vroeger ja ren werd van hieruit de overweg van de Lockhorsterweg bediend. Gaan we iets verder dan komen we op de brug over de Lunterse beek Vanaf die brug hebben we een prachtig uitzicht over het snel- stromende water Rechts komt de beek vanachter de boerderij met een scherpe bocht op ons toe. Voor ons zien we de oude boerderij „De Ruitenbeek", niet oud in de zin van de bouwvallig, maar oud in de geschiedenis. Het is namelijk een van de oudste hoeven in de omtrek. Achter de boerdern steken twee flinke hooibergen hun roeden, ge maakt van gedisselde eikebomen, in de lucht Daarnaast de wagen- loods met gierbak, disselwagens, kaasbrik, tentwagen en de gebrui kelijke landbouwwerktuigen Links staat de varkensschuur en achter het erf de kippenschuur. Stroomafwaarts zien we op korte afstand de spoorbrug over de beek met op de achtergrond het Lock horsterbos Die spoorbrug is een ijzerconstructie en, zoals later zou blijken, van een onverwoestbare kwaliteit Tegen het einde van de oorlog werd door het verzet met tussentijd van een week, tot twee maal toe met behulp van een springlading, een aanslag ge pleegd op de spoorbrug Beide keren met een pover resultaat Als vergelding liet de bezetter de eer ste keer het baanwachtershuis, met alles wat er in was, in de lucht vliegen. De bewoners mochten het huis verlaten met niets meer dan de kleding die ze droegen. De tweede maal ondergingen vier woningen op de Schuttershoeflaan hetzelfde lot Tenslotte, toen de bevrijders naderden, deden de Duitsers het zelf, doch moesten het ook een keer herhalen, voor de brug on bruikbaar was Kort na het einde van de oorlog werd een nieuwe betonnen spoor brug gebouwd De spoorlijn heeft echter nooit meer de oorspronkelij ke bestemming herkregen en is gedegradeerd tot het huidige „Ponlijntje". Noot: De oude landkaart, waarop de vroegere uitweg van „De Ruiten beek" via het Lockhorsterbos op de Dorresteinsesteeg voorkomt, is een kaart, vervaardigd door landmeter Bernard de Roy. De kaart dateert uit 1692, en werf gemaakt in opdracht van de heren Watergraaf en de Hoge Heemraden.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 11