Opnieuw een schot in de roos? de 480 ES Het beste verbeterd Honda cross motoren 198 Opel Kadett Sedan: Goed toegerust de winter door m h door Henk Budding Spectaculair Volvo nieuws: Nieuwe Mercedes S-klasse: Tips uit de praktijk: PC sn I reportage DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 BCHStf^T* RIDDERKERK - Naast fraaie en technisch op hoog peil staande au tomobielen levert Honda ook su blieme motorfietsen voor op de weg en in het terrein. Onlangs nam dit fameuze Japanse merk de „weg fietsen" onder handen. Binnenkort brengt Honda gloednieuwe Ac cord's, Prelude's en een nieuw mo del: Aero-deck op de markt. Voor 1986 lanceert Honda te vens gewijzigde crossmotoren. Naast kleine uiterlijke veranderin gen, zoals het open ,,CR" logo en goudkleurige velgen veranderde er aan de techniek het eén en ander. Hondacrossers timmerden het af gelopen seizoen stevig aan de weg. Zij behaalden in het nationale kam pioenschap en in de Grand Pnx geweldige resultaten. Zo werden Hondanjders Nederlands kam pioen in de 125 en 250 cm3 klasse en wereldkampioen bij de 500 cc'ers. Bovendien won Gert Jan van Doorn zes manches in de 250 cm3 Grand Prix en Dave Strijbos zeven manches in de 125 cm3 GP's. CR 250 R. Honda voorziet de cilinderwand van de CR 250 R thans van een NiCaSil coating, een dunne laag van een nikkel-silicum-koolstof sa menstelling, direct aangebracht op de aluminium cilinderwand. Dez< keiharde coating maakt de gietijze- ren cilinderbus overbodig. Dankzij de NiCaSil coating verbetert de t' zuigersmering en zijn de wrijving* verliezen lager. Tweetakt motoren met een hoog y/i topvermogen komen in het lage- en middentoerengebied meestal trek kracht tekort. Door toepassing van het zogenaamde Atac-systeem, dat het uitlaatvolume bij lage toeren-, tallen vergroot, kreeg de machini 1 meer vermogen onderin. Echtei nog beter is het om de hoogte var de uitlaatpoort en daarna de poort oppervlakte en de uitlaattiming aai te passen. Dit Power Port systen past Honda nu op de CR 250R toe Algemene veranderingen aan d< iar Honda CR 125, 250 en 500 R zijn ur groter luchtfilterhuis en filterele lat ment voor betere luchtvulling, AC ass generator met nieuwe stator er vliegwiel met grotere diamete ior voor meer traagheid, voorremschij met betere modderafvoer en lage gewicht, achterrem met breder remvoeringen, de Pro-link over brenging is soepeler in het midden gebied en loopt progressief op te 9a' gen het eind van de veerweg plu n een nieuw type Dunlop zandban ha| den. |Tot BORN - Geruime tijd deden geruchten de ronde over een gloednieuwe Nederlandse Volvo. Enkele spionaeefoto's lichtten al een glimp van de sluier op, evenals berichten uit het hart van de fabriek. Doordat er plotseling zoveel gegevens uitlekten besloten de Volvokopstukken in Helmond hals over kop de laatste sluiers van de 480 ES te lichten en presenteerden zij toch helemaal onverwacht Volvo's nieuwste model, de Volvo ES aan een kleine groep. Veel andere Nederlandse autojournalisten, onder wie uw verslaggever, lazen 't grote nieuws voor het eerst in een Portugees autosportblad tijdens de introductie van de Opel Kadett Sedan te Lissabon. Maar goed, hij is er: een wonderschone automobiel, ontworpen en ontwikkeld in eigen land. Mercedes S-klasse: comfort in optima forma. achtcihndermotoren stuwen de wa gens voort. Deze motoren zijn afge- stemd op optimale aandrijving me loodvrije superbenzine. Aangeziei ongelode superbenzine nog overal leverbaar is, past Daimler Benz een multifunctioneel systeen voor mengselbereiding en ontste j a king (MF-systeem) toe. Met een ko fe, deerstekker onder de motorkaj roept men een aangepast ontste kingsveld op, al naar gelang de ti gebruiken brandstof. Alle „zespitters" krijgen stan daard een vijfversnellingsbak, dr achtcilinders een vierversnellingi automaat met koppelomvormer. «t( Ha Jc imi bel Het klinkt bijna ongeloofwaardig, maar harde cijfers bevestigen het: dit jaar leverde Opel al ruim 50.000 Kadett's af bestemd voor de Nederlandse markt. Bijna een verdubbeling van het aantal van vorig jaar. De concurrentie kijkt dan ook likkebaardend toe. Overigens, de Kadett slaat niet alleen in ons land alle records. Ook in de ons omringende landen en ver daar huiten scoort de nieuwe Kadett zeer hoog. Een verhoging van de verkoop ten opzichte van vorig jaar met 87% in frankrijk en 324% in Spanje is geen sinecure. In Nederland bezit de Kadett dit jaar in de compacte middenklasse een marktaandeel van maar liefst 25%. De hoogste score in heel Europa. Opel rust echter nog steeds niet. Komende week lanceert men een Kadett Sedanversie op basis van de succesvolle Hatchback. Volgens onze bescheiden mening gaat ook deze uitvoering hoge ogen gooien. Wel bestaat een grote kans op concurrentie binnen eigen huis. Veel Asconanjders zouden best eens een stapje terug kunnen doen naar de Kadett Sedan. De tijd zal het leren. VEEL KEUS 1 Voorlopig brengt Opel alleen een vierdeurs Kadett Sedan in drie ver schillende uitvoeringen, een LS, GL en GLS. Qua motorgamma is de keus gelijk aan het drie- of vijfdeurs modellenprogramma. Alleen de GSi laat nog even op zich wachten. Men kan kiezen uit zes benzinemo toren variërend van 1.2 liter (55 pk) tot 1.6 LS motor (90 pk). Daarnaast zien we natuurlijk de 1.6 liter dieselkrachtbron goed voor 40 kW (55 pk). Standaard beschikken alle Ka- dettjes over een vierversnellings- er amper. Het geaccidenteerde ka rakter van het gebied vertoonde veel bochten en soms een puur slecht wegdek. De wagen gedraagt zich ondanks die on-Nederlandse omstandighe den probleemloos. Prima gevorm de stoelen houden ons gedurende 't betere gooi- en smijtwerk stevig op onze plaats. Een zo goed als neutraal stuurkarakter zorgt er voor dat de bestuurder altijd pal achter het roer blijft. Het blijft lekker stil in de Sedan. In de Combo horen we het specifie ke blikgeluid, wat niet vreemd is vooreen „besteller". Vaak worden zulke auto's bekleed met houten zijwanden of vloer, waardoor deze herrie veel minder is. Onze Sedan en 'Combo testwa gens beschikken over de 1.6 liter motor goed voor 66 kW (90 pk). In combinatie met een vijfbak accele reren deze wagens respectievelijk een 0-100 km/u in 11 0 en 14.0 seconden en ze bereiken een top snelheid van 180 en 165 km/u Opel geeft voor de Sedan 1.6 en voor de Combo 1.6 een brandstofver bruik op van gemiddeld 7.3 en 7.9 liter per 100 km. Op de bereikbaarheid van hen dels en pook valt niet af te dingen Hoewel de voorwielen moeten stu ren en aandrijven, laat de besturing weinig te wensen over. In de „twee- zits" Combo beschikken de inzit tenden over dezelfde faciliteiten als in de Sedan Alleen de slaapstoelen ontbreken. Via de wijd openslaande deuren belaadt men de Combo probleem loos. De forse laadruimte biedt plaats aan 2 m3 vracht. Er is geen drempel. Het maximum laadver mogen bedraagt 635 kg Voor de Combo 1.6 S moet men 20.269,- neertellen. De 1.3 N kost f 19.149,- en de 1.6 diesel komt op 21.600,- Prijzen inclu sief BTW. Overigens vervangt de nieuwko mer absoluut de 300-serie n:et. Deze succesvolle modellenreeks moet nog tot aan de '90-jaren mee. Toch gaan de Volvotechneuten te Helmond op de 480 ES doorbordu ren om tegen die tijd ook een revolutionaire vervanger van de 300-serie op straat te zetten. NEDERLANDS FABRIKAAT Aangezien Volvo Car B V sinds enkele jaren voor 70% in handen is van de Nederlandse Staat mogen we spreken van een vaderlands product Wel besliste Volvo Zwe den dat de wagen over voorwiel- aandrijving moest beschikken. Aan de totstandkoming van de 480 ES ging zes jaar ontwikkeling vooraf. Met een lengte van 426 cm en een breedte van 171 cm en een hoogte van 132 cm hoort Volvo's jongste aanwinst tol de categorie compactcars. Toch biedt het inte rieur ruim plaats aan vier inzitten den plus nog een flinke hoeveeheid bagage. Door zijn vloeiend verlo pende daklijn, het vrijwel ontbre ken van uitstekende delen en toe passingen van allerhande aërody namische grappen, schatten we de Cw-waarde tussen de 0 30 en 0.32. Dwars voorin plaatst Volvo een nieuw ontwikkelde viercilinder benzinemotor met een cilinderin houd van 1721 cm3 Dit blok staat tesamen met een handgeschakelde vijfversnellingsbak borg voor een maximum vermogen van 80 kW (109 pk) en een hoog koppel over een breed toerenbereik. Volvo claimt een max. snelheid van meer dan 190 km/u en een acceleratie van 0-100 km/u binnen tien secon den. Rondom'verzorgen schijfrem men het soms onmisbare houtwerk Vóór bezit de wagen onafhankelij ke wielophanging, achter een lichte starre as. Het interieur voert Volvo vol gens zeggen buitengewoon com pleet uit, onder meer met geavan ceerde electronica. Zo past Volvo een centrale schakeleenheid toe die zevenentwintig functies bedient, zoals centrale portiervergrende ling, diefstalalarm en vertragings schakelaar voor de interieurver lichting. Een speciaal ontwikkeld informatiecentrum verschaft conti nu informatie betreffende vitale gegevens. Volvo toont de 480 ES voor het eerst aan het grote publiek tijdens de autotentoonstelling in Genève komend voorjaar. Medio 1986 wordt de auto leverbaar op de belangrijkste Europese markten. Importeur Volvo Nederland Per sonenauto B V schat de prijs rond de 40 mille of meer. Fraai gelijnde slokop met prima rij kwaliteit en. De winter staat weer voor de deur met zijn plotseling invallende kou, onverwachts gladde wegen en regen, mist en modder. Het is nu de tijd de auto, maar ook het eigen rijgedrag aan de nieuwe situatie aan te passen. De winter associëren we onder meer met strooizout en invretende roest. Derhalve is het de eerste taak de auto zo te conserveren, dat hij ook in het komende voorjaar nog kritische blikken kan doorstaan. Geen tierlantijnen maar een gewoon goed afleesbaar intrumentarium. GRONDIGE WASBEURT Allereerst krijgt de auto een grondige wasbeurt: carrosserie, on derkant en motorcompartiment worden gereinigd. Tijdens het war me jaargetijde hebben steentjes, die door de wielen tegen de binnenkan ten van de spatborden zijn geslin gerd, daar de beschermende laag beschadigd. Die moet nu, maar pas nadat hij volkomen gedroogd is, worden bijgewerkt. En bedenk wel: de steentjes hebben op die plaatsen voor onheil te zorgen, die het slecht toegankelijk zijn. VERZORGING VAN DE LAK Daarna worden de lakbeschadigin- gen verholpen. Hierbij dient u uw ogen zorgvuldig vooral onder de „gordellijn" de kost te geven. Bij zonder kwetsbare plaatsen zijn de zones onder de bumper, de felsran- den van voor- en achterspatborden, de deurstijlen, de onderkanten van de deuren en de drempels. Het is' ook belangrijk erop te letten, dat de afvoeropeningen aan de onderkant van de portieren open zijn. Vervol gens zetten we de auto met een goed middel in de was en de carros serie glanst weer en is weer be schermd. De verchroomde delen (bumper, sierstnps, wieldoppen) hebben behoefte aan een speciaal polijst- en conserveringsmiddel PORTIEREN EN INTERIEUR Spuit met bijvoorbeeld een ge bruikte wegwerp-injectiespuit (voor eenmalig gebruik) ca. 0.5 cc machineolie in elk deurslot (ook in dat van de kofferbak) Bij het in drukken van de spuit deze weer langzaam terugtrekken, zodat de olie in de slotcilinders goed wordt verdeeld Daarna de sleutel enkele malen insteken en weer uittrekken en het sluitmechanisme ronddraai en. Bevroren deursloten en defroster-sprays, die meestal op het kritieke moment niet bij de hand zijn, kunt u nu vergeten. Wat betreft het interieur het volgende. De vettige film op de binnenkant van de ruiten bestaat voor het grootste deel uit verdamp te weekmakers, afkomstig uit de kunststofonderdelen, condensatie van uitgeademde lucht en bij rokers ook nog de sigarettenrook, die erop is neergeslagen. Deze film wordt nu met een ruitenremigingsmiddel volkomen verwijderd. Bij het rij den in het donker zult u zich daarna verbazen over het geringe verblin dende effect van tegemoetkomend verkeer. En nog een tip. bij besla gen ruiten nooit met de hand wis sen, want die bevat vet en dit zorgt dan weer voor verblindende reflec tie. Vóór het invallen van de eerste vorst moet aan het water van de ruitenwisserinstallatie nog anti vries worden toegevoegd. Daarna deze even in werking stellen, zodat de beschermende vloeistof tot in de sproeiers kan doordringen. Daar het koude jaargetijde tevens ook UTRECHT - Begin september beleefde de vernieuwde Mercedes S-klasse op de I A.A te Frankfort zijn wereldpremière. Deze week lanceert Daimler-Benz deze fraaie S-lijn in Nederland. Met de S-serie anno 1986 en een binnenkort te verwachten nieuwe T-serie com pleteert „Das Haus" zijn program ma. Al met al een logisch vervolg op de aërodynamisch gelijnde 190- en 200/300-serie Met de wijziging van de S-serie ging Daimler-Benz lang niet zo drastisch te werk als bij de 190 en 200/300. Eigenlijk is het niet meer - maar ook niet minder - dan een perfectionering van de aërodyna mica en kleine veranderingen aan koets en interieur. Met inbegrip van de nieuwe vlaggeschepen 560 SEL en 560 SEC telt de S-serie veertien varianten. TOPKLASSE Sinds jaar en dag bezet de Mercedes-Benz S-serie een top- plaats in zijn klasse. Prestaties, comfort, ruimte en veiligheid staan op uitzonderlijk hoog peil (evenals de prijs). Om een „oud" en nieuw S-model goed van elkaar te onderscheiden moet men ze naast elkaar zetten. Dan vallen andere bumpers, gesty- leerde wielen, lagere skirts en glad uitgevoerde stootvlakken op de flanken op. In het afzonderlijk lux ueuze interieur bevindt zich een gecombineerd blok waarschu wingslampjes. Standaard beschikken de „top pers" 560 SEL en 560 SEC over een Anti-Blokkeer-Syseem van de rem men, differentieel met beperkte slip, een in lengterichting verstel baar stuur met memoryschakeling, niveauregeling, electnsch schuif- dak, airconditioning, verwarmde buitenspiegels en buitentempera tuurindicator. Krachtige zes- en De Mercedes SL beschikt over een hardtop-dak RIJ-IMPRESSIE Zelfs een autojournalist rijdt nit regematig in Daimler-Benz toppa"1 ducten. Slechts éen enkeling ka zich immers zo'n superlimousin aanschaffen. Onlangs maakten w echter enkele uren gretig van d gelegenheid gebruik om met ee paar S-klassers in de omgeving va de thuishaven van importei aar Mercedes-Benz Ned. N.V Utrecht te stoeien. Eigenlijk allee om de hoge gradatie van comforti souplesse van de motoren wei eens te ervaren. Wagens met topsnelheid van ruim 200 km/u ka en mag men nu éénmaal niet o onze snelwegen uitproberen Zowel de wagens voorzien va de „vijfbak" als de „automaat schakelen perfect. Chauffeur passagier(s) rijden onder alle otr standigheden vorstelijk. Geen spi onzuiverheid in de besturing. e- cellente rij-eigenschappen, enon soepele motoren en een ongecon pliceerd njgedrag dragen daar tc Usc bij. Dat geldt voor alle modellen. *i -i r~-i-.lv c" Al met al uiterst comfortabe reislimousines waarvoor men w de nodige penningen neer tellen De prijzen lopen 87.350,- voor de 260 SE 237.300,- voor de 560 SEC ei .10 1 n u foai Ronde belijning zonder uitstekende delen dragen bij tot een lage Cw-iuaarde bak. Tegen meerprijs van 656,- plaatst Opel echter een „vijfbak", wat het overwegen ten zeerste waard is. Ook een automatische transmissie behoort tot de moge lijkheden. Men moet hiervoor 1.972,- extra neertellen. Nu we het toch over prijzen hebben, ten opzichte van de vijfdeurs Kadett- versies liggen de pnjzen van de Sedans 680,- hoger. Opeis prijs lijst voor de vierdeurs begint bi) 20.995,- voor de 1.2 S en loopt op tot 28 491,- voor de 1.6 diesel GLS. RIJ-IMPRESSIE Om een eerste indruk met de diverse Kadett's met dikke kont op te doen „verscheepte" Opel de Nederlandse autojournalistiek naar een zonovergoten Lissabon. In de omgeving van deze wereldstad was ons hoofdgerecht de Sedan, waar we de eerste honderden kilometers mee aflegden. De Kadett Combo, de nieuwe gestroomlijnde bestel wagen van Opel vormde een smake lijk toetje De Kadett met echte kofferbak is exact 22 cm langer dan de Hatchback en bezit een totale lengte van 422 cm. Die extra 22 cm komt volledig ten gunste aan de bagageruimte. Onder de tot op de bumper sluitende achterklep schuilt een bagagevretende niimte, goed voor een totale inhoud van 550 liter (41% meer dan de hatch back). Nóg ruimtegebrek, dan de achterbank in zijn geheel naar vo ren klappen, waardoor een vlakke laadvloer ontstaat De laadcapaci- teit bedraagt dan maar liefst 1230 liter. Bij de dure GLS kan men de achterbank zelfs in twee ongelijke delen neerklappen. Deze handige voorziening is bij de goedkopere versies tegen meerprijs leverbaar. General Motors zocht een prima entourage (slechte wegen) uit om de jongste aanwinst aan de rand te laten voelen. Immers de Portugese wegen zijn over het algemeen niet de meest gladgestreken stukken beton. Echte snelwegen kent men Veel ruimte voor passagiers en bagage het natte is, helpt oma's huismid deltje tegen doorweekte schoenen ook om het interieur droog te houden een oude krant onder de vloermat zuigt sneeuw- en zoutwa ter op. Deze moet natuurlijk wel af en toe worden vervangen. MOTORCOMPARTIMENT Een blik onder de motorkap net zo belangrijk als alle andere voorbereidingen. Indien nodig moet de luchtaanzuigslang in de winterstand worden gezet. Bij som mige merken gaat dit automatisch. Geoxydeerde plugverbindingen in de wirwar van elektrische bedra ding zijn u dankbaar, als u ze even met contactspray besproeit. Nieu we bougies en een controle van de ontstekingsinstallatie, de accu, het koelwater en de verlichtingsinstal latie in de garage vormen de afron ding van voorbereidingen voor de winter. WINTERGEREEDSCHAP Er zijn enkele stukjes gereed schap, die nu de interieuruitrusting dienen te completeren ijskrabber voorde ruiten, defroster-spray (bij voorbeeld om vastgevroren ruite- wisserbladen los te krijgen), zak lamp en een wollen deken. De beide laatste dingen leert u pas goed waarderen, wanneer u in op gewaaide sneeuw vast komt te zit ten. Daartoe behoort ook nog een gevulde reserve-jerrycan in de kof ferbak. Naar gelang uw woonplaats en reisdoel dient ook nog een extra stel winterhanden (op velgen) klaar te staan, zodat - indien nodig - snel kan worden gewisseld Als u deze adviezen heeft opge volgd, kan de winter weinig verras singen meer voor u in petto hebben. Men is niet meer overgeleverd aan het toeval, maar men heeft het plezierige gevoel de nodige voor zorgsmaatregelen te hebben getrof fen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 14