EEN LUXE IN ASISSCHOOL Seen noodzaak voor ieuwe basisscholen Woningbouw niet hét middel om leefbaarheid te garanderen it/ÜL Botsing op Arnhemseweg WEGWUS VOOR OUDEREN d 3l en stoel moeten veertig jaar mee: mbtelijke notitie over toelatingsbeleid in aantocht: GS naar aanleiding van inspraak op nota over kleine kernen-beleid: INFORMATIEGIDS VOOR OUDEREN VERSCHENEN A Shot of Rhythm Blues zaterdag in De Geut [LEUSDEN Sinterklaas feest Blijhof Sinterklaas feest KPO in De Kom Kop-staart- botsingen op S-9 Zondag Disco in Ons Gebouw Volkskerstzang voor heel Leusden op 16 december POStdllivenshOW (ttez weekinciegemeente/ Leusden 2 DCNDERDAG 28 NOVEMBER 1985 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) •Is en stoelen moeten volgens de nieuwste manier van begroten hg jaar mee in het basis-onderwijs LEUSDEN - Met de intrede van de nieuwe basisschool als vervanging voor de oude kleuter- en lagere school is niet alleen de inhoud van het onderwijs veranderd. Be stuurlijk is er ook het één en ander gewijzigd. Elke school heeft nu een direkteur of di- rektrice en elke school heeft een wettelijk verplichte me dezeggenschapsraad waarin ouders en leerkrachten zit ten. Ook de financiëring van het basisonderwijs is totaal ver anderd. Er wordt in het ver volg gewerkt met zogenaam de „normbedragen" die de landelijke overheid heeft be paald. Nu al kan vastgesteld wor den dat de „normbedragen" niet in alle gevallen toerei kend zullen zijn om bepaalde zaken aan te schaffen. Een werkgroep is onder leiding van de Drentse gedeputeerde Lon- do tien jaar bezig geweest om een financieringssysteem te maken voor de basisschool Een rapport, dat genoemd is naar de voorzitter van de werkgroep, is nu de grond slag geworden voor het bekosti gingsstelsel van het basisonder wijs Het Londo-rapport gaat ervan uit. dat een schoolgebouw ..sober en doelmatig" ingericht moet zijn. Voor de gemeentebegroting heeft het Londo-rapport de konse- kwentie gehad dat de betrokken ambtenaren nog geen ervaring hadden met de te volgen metho diek ,,Er zullen dan ook wel wat foutjes in de begroting zitten", al dus het hoofd van de afdeling onderwijs maandagavond tijdens de vergadering van de gemeen schappelijke medezeggenschaps raad voor het openbaar onderwijs In het verleden kreeg de ge meente het grootste deel van het geld dat besteed was voor onder wijsdoeleinden van het Rijk terug. Toch zijn er wel jaren geweest dat de gemeente 800 000.- moest toeleggen op het onderwijs In de toekomst zouden in theorie alle uitgaven door het Rijk vergoed moeten worden Dat dit ook daad werkelijk zal gebeuren is nog maar de vraag VEERTIG JAAR Als voorbeeld werd genoemd de situatie met betrekking tot de zoge naamde leerlingensets Een leer lingenset is de tafel en de stoel die elke leerling nodig heeft. Het Lon do-rapport gaat ervan uit dat een leerlingenset veertig jaar meegaat Alhoewel de gemeente zal pro beren om met de gegeven normbe dragen uit te komen weet men nu al dat veertig jaar voor een leerlingen- set wel een erg lange periode is om meubels af te schrijven BEGROTING In de gemeentebegroting voor 1986 wordt ervan uitgegaan dat elke leerling 97,50 kost voor wat betreft de leermiddelen. Met dit bedrag zal elke school uit moeten komen Eén ding is niet veranderd in het nieuwe bekostigingssysteem Elke cent die aan het openbaar onder wijs wordt uitgegeven zal ook in de toekomst uitgekeerd moeten wor den aan het bijzonder onderwijs In het vervolg zal niet elk jaar, maar elke periode van vijf jaar bekeken moeten worden hoe het uitgaven patroon is geweest. Elke vijf jaar zal er dan ook een verrekening plaats moeten vinden De lager onderwijswet van 1920 is voor wat betreft de gelijkstelling tussen openbaar en bijzonder on derwijs nog steeds van kracht De nieuwe basisschool heeft daar geen enkele verandering inge bracht. A' ifvaij ef>n_oaze/ tnedewerfcers) [.EUSDEN - „In Leusden zullen er geen nieuwe openbare iisscholen worden gebouwd." Deze uitspraak deed het ofd van de afdeling welzijn en onderwijs van de gemeente usden maandagavond tijdens de vergadering van de meenschappelijke medezeggenschapsraad voor het open- ar onderwijs. Zonder het woord „schoolgrenzen" te willen gebruiken ndigde de betreffende ambtenaar, de heer S. Lakeman, wel i ambtelijke notitie aan waarin het toelatingsbeleid van klingen op openbare scholen geregeld zal worden. Om de leerlingen op een even wichtige manier over de bestaande scholen te verdelen zal de ge meente pogingen in het werk stel len om regulerend op te treden Ondanks het feit dat men zich zal moeten uitspreken over een soort toelatingsbeleid wil de gemeente de vrijheid van schoolkeuze zo weinig mogelijk aantasten, In ieder geval is nu al duidelijk dat de gemeente Leusdenbewoners yërTcie w/jk iQ}averepbjaci<Wiiden- grote to^lqpp) paarde ..oucje' schor, len niet van plan is om nieuwe scholen te bouwen, wordt veroor zaakt door door het feit dat progno ses aantonen dat de situatie over een jaar of vijf totaal veranderd zal Zl,n Over vijf jaar zal het aantal klaslokalen ruim voldoende zijn om alle kinderen in de basisschoolleef tijd op te vangen bura zal a.ttepjeren op de- openba re "basisschool rn Leusden-Zuid- ,,'t Palet". Voor veel kinderen zal de afstand naar deze school aan merkelijk korter zijn dan de weg naar een school in de ..oude wij ken". Veel ouders schijnen het zogenaamde Pon-spoorlijntje als een barrière te beschouwen en sturen hun kinderen liever naar een school in Leusden-Centrum i het verleden heett de gemeen- .eusden schoolgrenzen gekend )f leerlingen van openbare scho- In de praktijk betekende dit dat gemeente bepaalde naar welke •I een kind mocht gaan Later tet systeem van ..schoolgren- weer losgelaten In de praktijk ctioneert alleen de Noorderin- gnog als een soort schoolgrens )it laatste is gedaan om duidelijk naken dat de Heerd een ..groei pol" is. Dat betekent dat de neente het alleen aan de Heerd stond om zich uit te breiden Alle lere openbare scholen hadden maximum bereikt als er acht ssen waren Dit jaar is de gemeente gecon fronteerd met een onverwacht gro te toeloop naar ,,De Hobbit". Dit maakte het noodzakelijk dat er bij ..De Hobbit" twee lokalen bij moes ten komen De onfortuinlijke school moest vanwege een brand uitwij ken naar noodlokalen Dat zijn er tien geworden terwijl de oorspron kelijke school slechts acht lokalen telde De belangstelling voor ,,De Hobbit" komt vooral uit de nieuwe wijk Claverenblad'Wildenburg. De gemeente had in haar planning niet gedacht dat de noodzaak voor nieuwe lokalen al zo snel zou ont staan. Dat de gemeente, ondanks de LEUSDEN - Voor de ne gentiende maal viert Leus den op maandag 16 decem ber haar volkskerstzang voor alle inwoners van Leus den. Deze bijeenkomst, zo als in voorafgaande jaren georganiseerd door het co mité Bolkskerzang begint om 19.00 uur en wordt ge houden in de R.K. kerk st. Josef aan de Hamersveldse- weg. Medewerkenden aan deze avond zijn J W. M Radema ker, burgemeester. Cantorij Marcuskerk, o I v dhr. H. Pie- terse; R.K Dameskoor, o.l.v dhr H Nichting. mevr. H Wes- seling; P Verbad. Franke Jongsma. A v.d. Tweel. orga nist; G. Vaarkamp, trompet LEUSDEN - Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht willen zich best soe pel opstellen ten opzichte van woningbouwplannen voor kleine kernen. Maar het is, volgens het college, een illusie te denken dat de voor zieningen in de kleine ker nen kunnen worden veilig gesteld met het bouwen van flinke aantallen woningen. „Woningbouw is niet hét middel om de leefbaarheid te garanderen", aldus het col lege van Gedeputeerde Sta ten. Deze uitspraak is gedaan naar aanleiding van reacties in het ka der van de inspraak op de nota van GS over het kleine kernen-be leid. Gedeputeerde Staten willen niet ingaan op de tijdens die inspraak ronde gedane suggesties, om het aantal bewoners van kleine ker nen op peil te houden middels het verruimen van het woningbouw beleid Het college stelt zich wel iswaar positief op tegenover de woningbouw, maar wijst er tevens op. dat het landelijke gebied zijn karakter moet behouden In het algemeen heeft woningbouw op plaatsen binnen de kern dan ook de voorkeur boven uitbreidingen aan de rand Bovendien zien GS de bouw van extra woningen niet als een mid del om de daling van het voorzie ningenniveau tegen te gaan ..Al gemene maatschappelijke pro cessen, zoals gezinsverdunning, schaalvergroting en toegenomen mobiliteit spelen hierbij voorals nog een overheersende rol", al dus Gedeputeerde Staten De drie inspraakavonden die het college in de maand september hield over de nota kleine kernen- beleid. trokken ongeveer 150 be zoekers Van gemeentebesturen en van belanghebbende organi saties werden ruim 30 schriftelijke reacties ontvangen. Een definitief standpunt heeft het college nog niet bepaald. Dat zal pas gebeu ren. nadat verschillende staten commissies zich in een gezamen lijke vergadering, op 2 december, over de nadere bepaling van een standpunt van GS hebben uitge sproken De nota kleine kernen-beleid zal dan waarschijnlijk in de vergade ring van provinciale staten van volgend jaar januari worden be handeld In Leusden, Achterveld en Stoutenburg Uitgave van de Vereniging voor Wel zijn Ouderen Ie Leurden (WOL) in sa menwerking met bel Bureau Voorlich ting van de gemeente Leurden. LEUSDEN - Deze week verscheen een bijgewerkte uit gave van de informatiegids voor ouderen. Onder de titel 'Wegwijs voor Ouderen' is deze produktie in samenwer king tussen de Vereniging voor Welzijn Ouderen te Leusden (WOL) en het gemeentelijke bureau voorlich ting tot stand gekomen. De gids wordt toegezonden aan alle inwoners van de ge meente Leusden, die dit jaar 65 worden, ol dat inmiddels zijn. Voor alle overige belangstellenden is de gids gratis af te halen op de volgende adressen: - ontmoetingscentrum voor ouderen 'De WOLboom', Ha- mersveldseweg 2a te Leusden, - verzorgingstehuis 't Hamersveld, Asschatterweg 34 te Leusden; - Kruisgebouw, Rozengaarde 33 te Leusden; - Kruisgebouw, De Roo van Alderwereltlaan 13 te Leusden Zuid; - Verpleegtehuis Lisidunahof, Lisidunahof 18 te Leusden; - verzorgingstehuis St.Jozef, Hessenweg 218 te Achter veld; - bureau voorlichting, gemeentehuis, 't Erf 1 te Leusden Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie Martin Hermens. Hans Mosterd (emdredaktie) Redaktle-secretariaat: Boudwina de Boer. Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer lol uilerlijn maandagmiddag I2 00 uur, voor hel donderdagnummer lol uilerlijk woensdagmiddag 12 00 uui Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Kram Asschallerweg 19. Leusden-Centrum Op werkda gen geopen van 09 00 lol 12 00 uur en van 14 00 lol 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie) -941494 (redaktie) Abonnementsgeld. '64,60 per jaar, 1 32,80 per half jaar. f 16,65 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te nebben omvangen Is dal niet het geval neem dan komaki op mei 002e hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lussen 18 30 en 19 30 uur) lel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u koniakt opnemen mei onze inspekteur bezorging overdag 03420- 94206 Nabestellen foto's De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto s kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's). bi| vooruitbetaling op giro 871441 t.n.v BDU b v te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal nummer van krant pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10.- voor luchtfoto s (formaat 20 x 25 cm), li kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis De LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Een van beide autos belandde na de aanrijding in de heg naasl de ri/baan LEUSDEN - Bij een botsing op het kruispunt Arnhemseweg - Maanweg liepen maandagmiddag rond 17.15 uur twee personenau to's flinke schade op. V. M D uit Nijmegen reed met zijn Opel de Arnhemseweg op. zonder daarbij voorrang te verlenen aan de Leus- denaar J D in zijn Ford Sierra Er deden zich geen persoonlijk ongelukken voor LEUSDEN - Op zaterdag 30 november dendert de bluesex pres weer door jongerencen trum de Geut aan de Zwarteweg. De jaren zestig drukken een zeer duidelijk stempel op de afleve ring van de blueshappening aan staande zaterdag. Het motto back to the sixties verovert steeds meer Nederlandse podia en ook Amersfoort maakt zich op voor een groot zestiger jaren- festijn in december. De Leus- dens bluesliefhebbers hoeven niet zo lang te wachten. A shot of rhythm and blues brengt onver valste zestiger jaren klanken. De groepsleden hebben allemaal een ervaring die teruggaat naar de Haagse popscene van de ja ren '60. Destijds het bolwerk van de Ne derlandse popmuziek met tot de verbeelding sprekende namen als The Motions. The Golden Earings en the Sandy Coast De leden van A Shot of Rhythm Blues pakten afgelopen voorjaar de draad weer op met een optreden in de Geut ein sindsdien is het vrijwel wekelijks raak met optredens voor volle za len. De band is in zekere zin een familie-aangelegenheid De Leus- dense bassist Jan Willem van Wijk weet zich vergezeld van z'n broers Marc van Wijk op drums en Boude- wijn van Wijk slaggitaar. Zanger, sologitanst Peter Klink maakt de groep kompleet Het repertoire van de groep bestaat voor een belang rijk gedeelte uit Rolling Stones nummers van het eerste uur, aan gevuld met ondermeer nummers van Dave Edmunds en de oude bluesmagier John Mayall Ook tij dens de pauzes kan men rekenen op muzikale hoogstandjes uit de ja ren zestig en zeventig met als vaste maandelijkse verzoeklplaat Stair way to heaven, de beste popsong aller tijden De Geut opent zaterdag haar deuren om half negen. De entree bedraagt 3,50. Houders van een geutpas betalen 2.50. LEUSDEN - Zaterdag 30 novem ber is het weer zover want dan komt Sinterklaas bij Blijhof langs en zal Blijhof er voor zor gen dat het een onvergetelijke dag zal worden. Op het programma staat een heerlijke tekenfilmserie die ge schikt is voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar Er is een voorstel ling van 10 30 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 15.30 uur Voor le den is dit feest gratis; voor met-le den is een beperkt aantal kaartjes beschikbaar a f 3,- De toegangs kaartjes moeten afgehaald wor den op Blijhof, Ansfriduslaan 49 op woensdag 27 november van 19.30 tot 21 00 uur De lidmaat schapskaart moet meegebracht worden LEUSDEN - Donderdag 5 de cember gaat de Katholieke Plat telands Organisatie het sin terklaasfeest vieren. Leden van de KPO mogen een medelid verrassen met een pakje tot vijf gulden met een gedicht op rijm Het sinterklaasfeest begint om 9 30 uur in De Kom aan de Ha- mersveldseweg. LEUSDEN - Op vrijdag 29 en zaterdag 30 november houdt de postduivenvereniging „Leus- den" haar jaarlijkse duiven- show. De 216 duiven, ingezet door de leden van p.v. „Leus- den"' zullen vrijdag de gehele dag worden beoordeeld op schoonheid en conditie, door een erkende keurmeester lid van de Nederlandse groep van keur meesters. De uitslag van deze keuring kan door iedere belangstellende wor den aanschouwd op vrijdagavond van 20.00 uur tot 23.30 uur en zaterdag van 9 00 uur tot 13.00 uur Behalve een gezellig samenzijn op vrijdagavond, biedt p.v Leusden de mogelijkheid om de duivenmel ker zijn hok te versterken door middel van bonnenverkoop van on der andere prominente liefhebbers uit haar eigen vereniging. Een en ander zal zich afspelen in het club lokaal van p.v. Leusden. gelegen op het terrein van ijsclub Zwanen burg. het Jan Banninksportpark LEUSDEN - Twee kop-staart botsingen op de S9 zorgden giste ren voor flink wat blikschade. De eerste aanrijding deed zich rond 07.15 uur voor Orrv een nog on bekende reden knarae B P uit IJsselmeer achter op de auto van R B. uit Maassluis. Tegen 10 00 uur vond de tweede botsing plaats. De bestuurder van een Mercedes reed achter op de auto van T J. K uit Leusden. die moest remmen voor een file Alle automobilisten kwamen met de schrik vrij ACHTERVELD - Op zondag 1 december is er weer de tweewe kelijkse disco-avond in Achter veld. Deze keer draait in Ons Gebouw aan de Hessenweg de J.B.L. Roadshow. Deze discotheek heeft grote be kendheid gekregen toen ze eind zeventiger jaren als Alfred Lagar- des Betonshow door het land heeft gereisd Rond 1980 heeft JBL ook nog als Hitkotheek door Nederland gezworven (als toenmalige disco van de Hitkrant). De aanvang van de disco-avond in Ons Gebouw is 20.30 uur Achterveld Vrijdag 29 november 20.00 uur: Kaarten KPJ-Loterijclub, De Hes- senkar. Zaterdag 30 november 14.00 uur: Avanti judo demonstratie, gymzaal. W. van Amersfoortsestraat. Zaterdag 30 november 20.00 uur: Discoshow, De Klaveet Zondag 1 december 14.00 uur: Disco, De Klaveet. Zondag. 1 december 20.30 uur: Disco, Ons Gebouw Maandag 2 december 20.00 uur: Volksdansen De Moespot. Dinsdag 3 december 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem, Ons Ge bouw Donderdag 28 november 19.30 uur: Raadsvergadering in verband met de begrotingsbehandeling Donderdag 28 november 19.30 uur: Raadsvergadering, behande ling begroting, raadszaal ge meentehuis 't Erf I Vrijdag 29 november 19.00-22.00 uur: Kunstmarkt boerderij 't Clae- verenblad. De Brink 16 Vrijdag 29 november 20.00 uur: Film Ghost Busters, De Til, Ha- mersveldseweg 30 Zaterdag 30 november en zon dag 1 december: Weekend confe rentie School v. Wijsbegeerte, Do- deweg Zaterdag 30 november 10.00- '3.00 uur: Schaats- en sleden uilbeurs, IJsclub Zwanenburg, De Til, Hamersveldseweg 30 Zaterdag 30 november 10.30- 14.00 uur: Sinterklaasfeest bij Blij hof. Ansfriduslaan 49 Zaterdag 30 november 14.00- 17.00 uur: Kunstmarkt boerderij 't Claeverenblad, De Brink 16 Zaterdag 30 november 19.00 uur: Lezing over vioolbouw door Ale xander Oosten, georganiseerd door de muziekschool, Schuur Hakhorst, Waarden 25a Zaterdag 30 november 20.30 uur: A shot of Rhythm Blues. De Geut, Zwarteweg Zondag 1 december, 14.00-17.00 uur: Kunstmarkt boerderij 't Clae verenblad. De Brink 16 Maandag 2 december 20.00 uur: Commissie Welzijn/Onderwijs, commissiekamer gemeentehuis 't Erf I Dinsdag 3 december 20.00 uur: Commissie OW/RO, commissieka mer gemeentehuis, 't Erf I Donderdag 5 december 9.30 uur: Sinterklaasfeest KPO. De Kom. Hamerseveldseweg Donderdag 5 december 20.00 uur: Commissie ABZ, commissie kamer gemeentehuis, 't Erf I

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3