„Dankzij onze goede naam kan ik nu selecteren ,J en een gevarieerd programma samenstellen" rt Ben Bonke exposeert in Claeverenblad Bulgaars Kamerorkest concerteert met Christian Bor in Leusden Creatieve handwerken verkocht Cees Vial over derde seizoen van creatief centrum en open werkplaats: 'u: Morgenavond start kunstmarkt in 't Claeverenblad Bestrijding ongedierte DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 j ®N' van de boerderij was wonen ge combineerd met een vrij beroep ..Ik heb er zelf een sociaal-culturele bestemming aangegeven," aldus Vial ..Ik mag het bijvoorbeeld ook helemaal bewonen VERLOEDERD Boerderij t Claeverenblad. ge bouwd in 1603 en opgenomen op de monumentenlijst, verloederde snel na het vertrek van de eigenaar in 1972 Dat was een boer die als gevolg van de flinke groei van Leusden daar geen overlevings kansen" meer zag. Lange tijd stond he* pand leeg en de gemeente wilde er het liefst zo snel mogelijk vanaf Maar omdat de boerderij op de monumentenlijst stond, kon dat niet zomaar Dus wilde de gemeente het inmiddels h^lf v^rgahe gebQUty slijten, aap,ie- mand die het een bestemming kon geven ,,De gemeente had al genoeg oude boerderijen omgebouwd tot sociaal-culturele ruimten.' zo legt Ceses Vial de handelwijze van het plaatselijke bestuur uit Boven dien is de bezettingsraad van al die kleine ruimten veel te laag." Na veel wikken en wegen kocht Vial de boerderij voor het symboli sche bedrag van een gulden. Hij naaide zich daarmee wel een res tauratieplicht van bijna een miljoen gulden op zijn schouders Het plan voor de restauratie lag al klaar en de gemeente zou voor een tege moetkoming in de kosten ten be drage van twee ton zorgen. Acht jonge werkloze bouwvak kers werden voor de opknapbeurt ingezet. Dat was mogelijk dankzij een subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken, waardoor het hele project goedkoper uitviel dan ge pland. Desalniettemin was er toch nog zo n 8.5 ton nodig Het eerste half jaar werkten de acht jongeren samen met twee vol waardige bouwvakkers De laatste zes maanden kwamen onder ande re een rietdekker, een electriciën en een stucadoor de ploeg verster ken. Eind juni 1983 werd de boer derij opgeleverd. OPEN HUIS ,,Het is éen gigantische toestand geweest om het dincf te herstelleb;" herinnert Vial zich. „Meteen toen het werk klaar was, hebben we open huis gehouden. Drie dagen lang. Ik heb toen het hele huis opengesteld om in een keer van de drukte af te zijn. Het is toen enorm druk geweest.' In september 1983 gooide het creatief centrum de deuren open „Er zijn veel soortgelijke centra. waar ze werken met vakdocenten en slechts op bepaalde tijden open zijn.' legt Cees Vial uit. „Mijn prin cipe is echter wie wil, moet op elke tijd terecht kunnen in zo'n so- ciaal-cultureef'cehtrum.' ledereen die geïnteresseerd is, kan zich laten inschrijven (kosten 10,-) en krijgt dan een sleutel van de deur. ,,Dan kan ie- draaien, spinnen etcetera, etcete ra Ook is er een donkere kamer voorde fotografie-liefhebbers Men moet echter wel lid zijn van de club om binnen te kunnen. Er worden ook cursussen gege ven. En iedereen die zich geroepen voelt, kan zelf lesprogramma's ver zorgen Het aanwezige materiaal is dan, zo nodig, te gebruiken „Dat is groepsbezoeken wordt er veeo de werken gepraat Mensen vi het interessant om te horen \y bedoeling van de kunstenaar BAAN De grootste droom van Cees is om meer aktiviteiten in 't Cla renblad te organiseren. Met n; t ov lope pla; ssel let ii Afw ektr sis" •USI ke k e te- het te la an h< LEUSDEN - Mensen die in de ko mende wintermaanden last krij gen van ongedierte (bijvoor beeld ratten en muizen) moeten direct contact opnemen met de Dienst Gemeentewerken, tele foon 033-941594. Daar kan men advies en/of hulp vragen voor het bestrijden van het onge dierte. Om te voorkomen dat u onge wenst bezoek krijgt van ratten en muizen, kunt u zelf een aantal maatreaelen nemen etenswaren zó bewaren dat ze onbereikbaar zijn voor muizen en ratten, ventilatie-openingen in buiten muren en plaatsen waar leidin gen en buizen onder de vloer worden doorgevoerd, controle ren en repareren; bij het voeren van vogels ge bruik maken van vooelhuisies of 't Claeverenblad na de opknapbeurt Behalve als woonhuis voor Cees Vial fungeert het ook als creatief centrum en open werkplaats dereen erin wanneer zij willen," aldus Cees Vial, die verder verklaart dat deze aanpak goed werkt. „Het loopt formidabel, le dereen die een sleutel heeft, voelt zich ook voor een stukje verantwoordelijk." Momenteel zijn er ruim zes tig leden. En dus ook zestig sleu tels. De honderd sleutels die Vial nog in voorraad heeft, wachten op een eigenaar. CURSUSSEN In de werkplaats kan men schil deren, etsen, boetseren, potten ook de reden waarom diverse orga nisaties hier een cursus houden." vertelt Cees Vial Een aantal materialen is in 't Claeverenblad zelf te koop „Aan een winkel begin ik niet," zegt de eigenaar/beheerder. „Ik weet niet hoe groot de omzet is. Het kan ook niet. omdat we daarvoor te klein schalig zijn." Los van al deze creatieve aktivi- teiten, is de galerie de belangrijkste pijler waarop 't Claeverenblad draait. Dat onderdeel groeide ster ker dan verwacht. „Het is interes sant om de spanning tussen de be zoekers en het geëxposeerde werk te ervaren,' legt Vial uit „Vooral bii overdag, omdat er dan wemigl^W| bruik wordt gemaakt van het en zijn faciliteiten ,,lk zou gi mijn baan willen opzeggen omd meer tijd voor te hebben," gel Vial De eigenaar van 't Claeveiêrlanc blad vindt het maar vreemd, datpkte I niet zo makkelijk te regelen „Mensen die werkloos zijn, krir geen baan. Ik wil mijn baantje ki es en dat lukt niet Het liefst zou hij de hele mensen fn zijn boerderij willen vangen. „Maar als de houten p< 's avonds eenmaal dicht is. kon niemand meer in. Al hebben >and zeven sleutels." faar. ie vj urd, i ■d. Ji .as h Oass >p zi< Heerlen en thans wonende en werkende in Ubachsberg, heeft zich vooral toegelegd op beel dend vormen in hout en combi naties met steen en metaal. In zijn reliëfs en vrijstaande beel den wordt steeds een verbinding tot stand gebracht tussen ener zijds de struktuur en vorm van het materiaal en anderzijds de onderwerpen menselijk figuur en landschap. Het landschap wordt daarbij sterk gestileerd en dient vaak als ondersteuning van de - minder gestileerde - figuur. In de reliëfs ligt de nadruk op het landschap, daar aan voegt de kleuring van de ge- déelten van het hout een extra dimensie toe. In de vrijstaande beelden speelt vooral de menselij ke figuur het hoofdthema De laat ste jaren heeft hij zich ook toege legd op het plaatsen van ruimtelijke objekten welke aan veranderingen onderhevig zijn. Deze zijn met behulp van film- en diaserie s vast gelegd. Het meest recente werk bestaat voor een gedeelte uit ob jekten van aluminium, eventueel gecombineerd met steen of ple xiglas Verder bevat zijn werk objekten, ontstaan door toevoeging van ver schillende bestaande onderdelen, onder andere mechanische, die een beweging suggereren, of daadwerkelijk bewegen Hij heeft gestudeerd aan de Stadsacademie te Maastricht, o.a. bij G. Schoffelen en P Killaers Na zijn studie heeft hij enkele jaren in het onderwijs gewerkt, als leraar handvaardig heid Maar de laatste 7 jaar was hij alleen nog werkzaam als beeldend kunstenaar Sinds maart 1981 heeft hij regelmatig gewerkt en geëxposeerd in binnen- en buiten land. De galerie is vrij toegankelijk Openingstijden Zaterdags en Zon dags van 14.00-17.00 uur Voor groepsbezoek kan buiten deze tij den een afspraak worden gemaakt (tel 033-943472). LEUSDEN - Van 7 tot 29 de- De Brink 16, zijn beelden, objek- cember exposeert Ben Bonke uit ten en sieraden. Ubachsberg in 't Claeverenblad. Ben Bonke 35 jaar, geboren te Werk van Ben Bonke, te zien in 't Claeverenblad. tooide zijn studie bij Jascha Heifetz in Los Angeles aan de University of Southern California. Zijn officiële debuut maakte Christiaan Bor in 1966 op zestienjarige leeftijd met het Concertgebouworkest. Hij staat bekend om zowel zijn hoge spelcul- tuur en instrumentale vaardigheid als om zijn fijnzinnige en indringen de vertolkingen. Behalve in Bach's vioolconcert zal Christiaan Bor te beluisteren zijn in het dubbelconcert voor viool en trompet van Georg Philipp Tele- mann Verder worden werken ten gehore gebracht van Joseph Haydn en Kjurtchisky. Het concert begint om 20.15 uur, kaarten worden a 12,50 vanaf 19.45 uur aan de zaal verkocht (65+ en CJP 10,-). Jongeren tot 18 jaar hebben gratis toegang. Christiaan Bor. voertafels en voor zonsonder gang het overgebleven voedsel verwijderen. - houtstapels niet tegen buiten muren maken en ongeveer der tig centimeter vrij van de grond houden. In gebouwen en huizen met cen trale verwarming zorgen farao mieren en kakkerlakken nog re gelmatig voor hinder. Met een goed georganiseerde bestrij- dingsactie bent u snel van al het ongedierte af De gemeentewerf is open voor on- gediertebestrijding op alle werk dagen van 09.00 uur tot 12 00 uur en van 13.00 uur tot 16 00 uur. LEUSDEN - De verkoop van zelfgemaakte handwerken heeft het verzorgingstehuis v .,re bejaarden 't Hamersveld een bedrag van f 703.45 opgeleverd. En dat binnen twee uur tijd. Er h no< dan ook van alles te koop. van babykleertjes tot corsages en van dekservetten tot t-shirts Dal bejaarden erg creatief zijn bezig geweest bleek uit het feit dat de meeste zelfontworpen spulletjes broodjes over de toonplank vlogen. De zelfgemaakte kaarten waarop afbeeldingen aangebrs waren met gekleurd stopverf waren binnen een mum van tijd verkocht Met deze handwerkenverkc zijn de aktiviteiten van 't Hamersveld niet afgelopen Bijna iedere dag kunnen bewoonsters bewoners aktief bezig zijn. Binnenkort worden er kerstmenu's en kerstkaarten gemaakt voor bewoners van het huis zelf. LEUSDEN - Honderdzestig sleutels voor een en hetzelfde slot. Een opvallend aantal, dat ongetwijfeld een vermelding ver dient in het Guiness Book of Re cords. De eer gaat naar Cees Vial, eigenaar en beheerder van boerderij 't Claverenblad in Leusden. ..Eigenlijk heb ik drie banen" zegt hij. „Het huishou den, de onderwijsbegeleidings dienst en de aktiviteiten in 't Claeverenblad." Het creatief centrum en open werkplaats aan De Brink draait momenteel zijn derde seizoen. En niet zonder succes. Morgen avond start een driedaagse kunstmarkt, waaraan acht kun stenaars deelnemen. „Er zijn hier maandelijks wisse lende exposities, legt Cees Vial, sinds 1959 werkzaam in de beel dende vorming, uit „We hebben dan ook een hele hoge bezoekers score tussen de 550 en 650 per tentoonstelling Voor het overgro te deel zijn dat Leusdenaren Maar uit het gastenboek blijkt, dat de be zoekers van steeds verder weg ko men „Ik ben bezig een goede naam op te bouwen. Het loopt nu goed. Tot september volgend jaar zit ik al vol met exposities. Ik kan nu selec teren en een gevarieerd program ma samenstellen. Als je begint, is dat moeilijker." Bezwaren omtrent horeca-aktivi- teiten die in 't Claeverenblad zou den plaatsvinden, dreigen een smet te werpen op die goede naam Cees Vial noemt de bezwa ren echter klinklare onzin. „Bij be sloten groepsbezoeken wordt wel eens jus d'orange of koffie ge schonken,' legt hij uit „Bovendien zijn hier vergader ruimten te huur Daar wordt regel matig gebruik van gemaakt. Deze aktiviteit is nodig om het geheel ex ploitabel te houden. Er drukken gi gantische lasten op dit dak. Er moet elke maand veel geld boven tafel komen." BRIEFJE Volgens Vial kwamen de bezwa ren los naar aanleiding van een briefje dat hij stuurde naar Leus- dense bedrijven Daarin stond dat er vergaderruimten te huur zijn in de boerderij „U kunt daarbij volle dige verzorging onzerzijds genie ten, ofwel juist jn eigen handen ne men," luidde de zinsnede die en kele horeca-exploitanten in het ver keerde keelgat schoot „Dat briefje is een eigen leven gaan leiden," vermoedt Cees Vial. „Dat verhaal van horeca-aktivitei- ten in 't Claeverenblad is flauwekul. Toen ik er van de gemeente een telefoontje over kreeg, schrok ik wel Maar ik denk er niet meer aan Waarom zouden hierdoor proble men ontstaan? De oorspronkelijke bestemming Boerderij 't Claeverenblad in 1982, vlak voor de restauratie Het half vergane pand werd veranderd in een bewoonbaar geheel. fonietta" werd in 1950 gevormd door een groep musici uit het orkest van de Bulgaarse Nationale Om roep In 1972 bereikte „Sinfoniet- ta" internationale doorbraak tijdens een toernee door West-Europa. Het orkest staat sedert 1973 onder leiding van Kamen Goléminov (45), in 1964 deelnemer aan het Hilver- sumse dirigentenconcours. Christiaan Bor studeerde viool bij Herman Krebbers aan het Amster damse Muzieklyceum, waar hij in 1969 cum laude slaagde. Hij vol- LEUSDEN/BARNEVELD - De Stichting Valleiconcerten, die jaarlijks een zestal kamer muziekconcerten verzorgt in Leusden en Barneveld, gaat op bijzondere wijze aandacht besteden aan de afsluiting van het internationale mu- ziekjaar 1985. Men is er in geslaagd - mede dankzij fi nanciële steun van de ge meente Leusden - een extra concert te organiseren, dat zal plaatsvinden op donder dag 12 december in de NH kerk te Leusden-Zuid. Uitgenodigd hiervoor is het Bulgaars Kamerorkest „Sin- fonietta", dat de Nederlandse violist Christiaan Bor zal be geleiden in het vioolconcert in E grote terts van Johann Sebastian Bach, éen van de componisten aan wie het mu- ziekjaar '85 is gewijd. Het Bulgaars Kamerorkest „Sin- Hef Bulgaarse Kamerorkest ..Sinfonietta"

Leusder Krant | 1985 | | pagina 6