„Resultaten zijn niet te meten, maar het feit dat je mensen hulp geeft is voor mij essentieel" ARTIKE Wrange wetenschap (Steffie Stokvis over nieuw maandblad Artikel 19": sinds de Korea-crisis zijn tussen de 300 en 500 journalisten om het leven gebracht. redaktioneel zijn we nog met tevreden het belangrijkste is, dat men het blad inhoudelijk zeer positief beoordeelde we willen meewerken aan het in kaart brengen van censuur. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 interview neb *r j LEUSDEN - „Een ieder heeft recht op vrijheid van mening en meningsuiting. Dit recht omvat de vrijheid zonder inmen ging een mening te koesteren en door alle middelen en ongeacht grenzen inlichtingen en denkbeelden op te sporen, te ontvangen en door te geven." Ziedaar de tekst, die de voorpagina van het nieuwe maandblad „Artikel 19" siert, artikel 19 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, zoals die op 10 december 1948 in de Verenigde Naties werd aanvaard. Het bestaansrecht - want daar hoeft helaas niet aan te worden getwijfeld - van het nieuwe maandblad ligt opgeslo ten in het veel geciteerde woord van de Vlaamse schrijver Willem Elsschot: „Want tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren." Een gesprek met initiatiefneemster en redaktie-lid van Artikel 19", de in Leusden woonachtige journaliste Steffie Stokvis maakt dat meer dan duidelijk. sla •ple m /an wal tev s mo ïaar lingl mei: stopi i orr Lie-ta niet e at de e zo gr idaa i aan hetzt stop adder VOO' seen, n in tgen :e wir achi gei koml form te fungeren voor meningen over censuur Want daar kan men ook nog verschillend over denken En tenslotte willen we het werk publiceren van schrijvers en jour nalisten, die het slachtoffer zijn van censuur DOELGROEP Een specifieke doelgroep heeft de redaktie van .Artikel 19" niet voor ogen. In die zin. dat men ervan uitgaat, dat journliasten, schrijvers en ook juristen als eerste in aan merking komen. ,,Maar eigenlijk hopen we op iedereen, die geïnte resseerd is in artikel 19 van de Verklaring, iedereen die geinteres- door Hans Mosterd De oorsprong van het nieuwe maandblad is te vinden in een n mc werkgroep van Amnesty Internatio nal, de beroepsgroep journalistiek .Het woord maakt al duidelijk, waar 9ede net om gaat gemuilkorfde journa ls listen, of erger. Want wie een eind chtei vorjg jaar gepubliceerde lijst van ten1gevangen gezette, ..verdwenen" of vermoorde journalisten inziet, heeft verder weinig vragen meer. In tal van landen worden journa listen vanwege hun beroepsmatige aktiviteiten in van kwaad tot ergere mate in de uitoefening van hun beroep belemmerd En bleef het daar maar bij verdwijningen en ordinaire moorden zijn aan de orde van de dag. Wat dat betreft hoeven we in ons land J nog maar terug te denken aan de chud^.ffl^^i^pp^qgtyier kers-m El QN-mëdewerkèrs i Salvador in de lacune op dit terrein in ons taalgebied voorzien Het is daarbij geen toeval, dat de mensen, die oorspronkelijk deelna men aan de beroepsgroep journa listiek van Amnesty International voor het overgrote deel dezelfde mensen zijn, die de redaktie van het nieuwe blad vormen. Henk Aben, Steffie Stokvis, Dick Verkijk, Hans de Vreij en Daan Bronkhorst - alhoewel de laatste er volgens Steffie geen prijs op stelt als zodanig te worden genoemd, maar er wel het werk voor doet - vormen de redaktie Van beroep zijn ze journalist, bij het Algemeen Dagblad, bij de Wereldomroep, free-lance, als correspondent voor verschillende bladen in Oost Euro pa gevestigd, sinoloog Het zou te ver voeren, om alle namen uit het colofon te noemen, maar het zijn allemaal mensen, die zich zeer betrokken voelen bij dit werk, en waarop nooit vergeefs een beroep wordt gedaan, ,^us Steffie Stokvis. seerd is in de democratie", zegt Steffie. En die moeten er meer dan voldoende zijn, gezien ook het feit, dat meerdere instanties zich in een steeds belangrijker mate bewust worden van het gegeven, dat hier daadwerkelijk een probleem wordt aangekaart, dat om maatregelen vraagt In ons land is bijvoorbeeld de vak bond van journalisten (NVJ) bezig met het oprichten van een organi satie, die als een soort-data-bank voor journalisten dienst moet gaan doen, ,,CHIPP" genaamd. Die af korting staat voor.Clearing House kers. het is fantastisch, als je het enthousiasme ziet van alle medewer- welijks is te merken. Gemiddeld bevat elk nummer 48 pagina's, en met een beperkte mai ling probeert men instellingen te interesseren, en specifieke doel groepen, zoals leden van de PEN en journalisten Adverteren zit er niet in". zegt Steffie Stokvis, ,,dat kunnen we ons financieel niet ver oorloven." De uitgever mikt uiteindelijk op een abonnee-bestand van tussen de 1500 en 2000 Dat zou beteke nen, dat ook de prijs omlaag zou kunnen. Indachtig het feit, dat bij instellingen meer mensen het blad lezen, betaalt men daar 160,- voor een jaarabonnement Voor particulieren bedraagt de abonne mentsprijs 125,- per jaar. en in de losse verkoop (het blad is bijvoor beeld in Leusden bij boekhandel De Hamershof verkrijgbaar) kost het 12,50. POLITIEK ,,Die prijs is echt het minimum, waar het voor kan", zegt Steffie Stokvis. ,,De mensen werken alle maal voor niets, of praktisch voor niets Vandaar ook. dat we met een bescheiden budget kunnen vol staan. En subsidie van de overheid willen we niet, omdat zoiets al gauw een vorm van politieke censuur met zich mee kan brengen." ,,Dat geldt ook voor advertenties, waarvan we van mening zijn, dat dat alleen zou kunnen van bijvoor beeld uitgevers, die middels wat ze op de markt brengen aansluiten op onze doelstellingen. Eind deze maand verschijnt er bijvoorbeeld een Nederlandse vertaling van het boek ..They shoot writers, don't they". Dat is een boek van de ,,Maar het belangrijkste is toch wel. dat ook bij een telefonische enquête heel duidelijk is gebleken, dat men het blad inhoudelijk zeer positief beoordeelde." ENTHOUSIASME ,,Het dubbel-nummer dat nu op de markt komt, is het beste tot nu toe Maar redaktioneel zijn we nog niet tevreden. Maar je moet het dan ook niet onderschatten, hoor. Een nieuw blad opzetten vergt hoe dan ook al de nodige energie, en met een blad met de inhoud, die wij er aan willen geven gaat dat nog veel meer op. Er is zo veel te doen. zo veel te organiseren. Uit bepaalde landen is het bijvoorbeeld heel moeilijk, om informatie te krijgen Dan is er extra veel graaf- en spitwerk nodig Maar daar staat tegenover, dat het echt fantastisch is, als je het idea lisme ziet van echt alle medewer kers. Het enthousiasme van de mensen HOOP ,,De resultaten van ons werk zijn natuurlijk nooit te meten. Maar het feit, dat je mensen hulp geeft, is voor mij essentieel Als je dan later hoort van iemand, die in de gevan genis heeft gezeten, en die zegt: ..Je hebt me hoop gegeven", dan is dat precies, waar we voor bezig zijn". „Het moet toch verschrik kelijk zijn, als iemand ergens in de gevangenis zit in de vaste overtuiging dat er nog nooit iemand van hem of haar gehoord heeft. Dan lijkt me dat een hele essentiële ge dachte, dat je denkt: „Ik hoop, dat er ergens in de wereld iemand aan me denkt, iemand met me bezig is." „Vooral voor mensen in eenzame opsluiting. Daar is dat toch essentieel voor, denk ik." Steffie zwijgt. Ze kijkt voor zich uit en zegt dan, heel zachtjes, „tenminste, dat hóóp ik". jagai ÜeroorzasW#. of^te-weten waf,ër 's Ofhet nu gaat om hétvértalen van vjsiet gebeurd, en om ons te blijven ealiseren, wat helaas aan de orde zan de dag blijkt te zijn Mocht er vooral de laatste jaren een toename blijken voor de wijze vaarop en de mate waarin in veel tenden geweld wordt gedaan aan het betreffende artikel in de Univer- Daar j van odig: Rijksie lar'9 )tie in ngste1fc hapje 56,6 Verklaring van de Rechten van lijkscxie Mens-het probleem speelt uiter ts ,e aard al veel langer. ..Het echte probleem begon eer ier. sinds de Korea-crisis zijn tus sen de 300 en 500 journalisten om iet leven gebracht", stelt Steffie itokvis. ïertig ch Bf kur ;woon JLAD eestje ir 198 In de hele wereld was er tot voor een artikel, of om de lay out van het blad, dat is niet aan de orde. WERK Naast het geven van informatie, stelt de redaktie van .Artikel 19" zichzelf meer eisen ,,We willen meewerken aan het in kaart bren gen van censuur, gericht tegen journalisten, en kunstenaars Want ook schrijvers en dichters zijn slachtoffer van censuur", aldus Steffie Daarnaast willen we de achter gronden weergeven van de men sen, die het betreft, en de achter gronden van de manier waarop de mensen worden vastgehouden. De omstandigheden, waaronder ze in for Information of Press People" Dat zou moeten uitgroeien tot een effectieve organisatie, die daad werkelijk bijdraagt aan de veilig heid van journalisten, waar ook ter wereld Ook Amnesty International is daar in geïnteresseerd En tekenend voor de ernst van het hier behandelde onderwerp is ook. dat het Internationale Rode Kruis bezig is met voorbereidingen die moeten leiden tot de opening van de ,,hot line". Dat wordt een telefoonnummer in Genève, dat uitgevers, redakties en journalisten direkt toegang geeft tot de organisatie, in gevallen waar zich problemen voordoen waarbij men zich tot het Rode Kruis voor hulp kan wenden. AKTIES In het recente verleden onder nam de beroepsgroep journalis tiek, binnen het kader van Amnesty International, al vele akties. Men voerde akties voor journalisten in Zuid-Afrika, voor een Poolse dich ter, voor een schrijver in Tsjecho- slowakije Men organiseerde een grote aktie tegen de verdwijningen in Argentinië, die uitgebreid in pers, radio en TV kwam, en zo werd vorig jaar een lijst gebundeld, waarin een opsomming wordt gegeven van wat er in verschillende landen gaande is. Het is een trieste opsomming van verdwijningen en moorden in landen over de hele wereld. Argentinië. Bahrein, Brazilië, Chili, China, de CSSR, oftewel Tsjecho- slowakije, El Salvador, Egypte, Ethiopië, de DDR, Griekenland, Guatemala, Haïti. Honduras. Indo nesië. Iran, Kenia. Libië, Maleisië, Mauretanié, Nicaragua, Nigeria. Paraguay, Peru, de Filippijnen, Zuid-Afrika, Suriname, Syrië, Tai wan, Tunesië, Turkije, Uruguay, Rusland, Vietnam, Joegoslavië, Zambia en Zaïre worden genoemd, en dan zijn we niet eens volledig. Wat het wel aangeeft, is dat de akties van de beroepsgroep jour nalistiek binnen Amnesty zich keert tegen iedere vorm van censuur, in willekeurig welk land zich die voor doet. Hetzelfde geldt voor „Artikel 19", waar de redaktie artikelen wijdt aan censuur in Polen, journa listiek in Suriname, kunstenaars in Turkije, en censuur in Rusland. Dit, om maar eens een bescheiden greep te doen uit de eerste twee nummers van ..Artikel 19". GESTART Het blad is een uitgave van de Leusdense Uitgeverij Alandsbeek, en is gestart in september Men maakte inmiddels drie nummers, voor september en oktober, en een dubbel-nummer voor november en december, dat dezer dagen ver scheen Het blad wordt met een beperkt budget gemaakt, wat ech ter aan de verzorgde uitgaven nau- hoofdredacteur van „Index on i Censorship". Zoiets zou zich mo gelijk lenen voor adverteren m ons blad op een manier, zoals ons dat voor ogen staat." REACTIES ,,De reacties, die we tot nu toe kregen, waren erg positief Inhou delijk in elk geval, en wat de uitvoe ring betreft, dat was eigenlijk heel raar Er was een groep mensen, die het rommelig vond. en een andere groep die duidelijk liet merken, dat ze het prachtig vond. Echt van „Zo moet een blad met deze in houd er uitzien' Daartussen zat geen andere mening Zelf vind ik het sober, maar heel netjes. Vooral de lay out vind ik goed verzorgd, en het is gebonden hè, het valt niet uit elkaar, wat je tegenwoordig met paperbacks nog wel eens hebt. Dat vind ik zo vreselijk, als zoiets uit elkaar zou vallen. Het bindwerk is dan ook naar verhouding in de totale kostprijs nogal prijzig, maar daarmee leveren we in elk geval een degelijk blad af", zegt Steffie. het vergt enorm veel werk. een blad met deze inhoud. ort maar eén blad, dat aan deze de gevangenis zitten, soms als pecifieke toestand aandacht be- teedde: het Britse „Index on Cen orship". Hef nieuwe blad KPJ .Artikel 19" wil slachtoffer van marteling, en soms met als laatste gegeven, dat er executies plaats vinden „Daarnaast vinden we het be langrijk, om te proberen als plat- uwbou Inemi Blde earn den ïind ;n pri|! de aam tn met e spelli rs niet i de wa< ïg vrijw nnen sAnsen vooral in het geval van eenzame opsluiting lijkt het me essentieel, dat denkenergens in de wereld denkt iemand aan me, is iemand it me bezig. Tien jo<ir Helsinki. Koude drukte'' De Arabische pers in Israel Censuur in Polen. Extra. De Stromal met de Rode Rand. De ^aak Schumacher. Journalist in Suriname. Een ieder heeft recht op vrijheid van mening en menings uiting Pil recht omvat de vrijheid zonder inmenging een mening te koesteren en door alle middelen en ongeacht grenzen inlichtingen en denkbeelden op te sporen, te ontvangen en door te geven De titelpagina van het eerste nummer van Artikel 19". inmiddels zijn drie nummers verschenen Om aan te geven, hoe ernstig de situatie is, waar „Artikel 19" over publiceert, geven we hier de gegevens letterlijk weer van één, willekeurige, pagina uit het boekje „Jour nalists and human rights", een uitgave van de Professio nal Group of journalists van Amnesty International, uitgegeven op 25 september 1984. Het betreft Suriname, Syrië en Taiwan. SURINAME Brahm, Berhr, in december 1982 geëxecuteerd, uitgever van „Mokro", een communistisch weekblad (de regering ontkent de executie). Kamperveen. Andre, journalist, voormalig minister, geëxecuteerd Rahman, Lesley, verslaggever voor Waretiid. begin december 1982 geëxecuteerd Slagveer, Jozef, geëxecuteerd in december 1982, journalist van „Informa'voormalig eigenaar van tijdschrift „Aktueel Wijngaarde, Frank, journalist van ABC-radio, geexecuteerd begin december 1982. SYRIË Hatmal, Jamil, eenzame opsluiting, zwaar gemarteld, overgebracht naar Mezze militair hospitaal, huidig lot onbekend Ai Shulak, Zouhier, free-lance journalist, advocaat in mei 1975 werd de orde gegeven tot voortgezette detentie, huidige lot onbe kend Shammali, uitgever van de krant Al Thawra, sinds 1972 zonder proces in gevangenschap in de Mezze gevangenis in Damascus, huidige lot onbekend. Khilo, Michel, bestuurslid Union of Arab writers, schrijver en journalist, gearresteerd op 5 oktober 1980, nog steeds in gevangen schap, zonder in staat van beschuldiging te zijn gesteld TAIWAN Chang Chung-Hung, gearresteerd in 1979. in 1980 tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld Chang Hua-inin, gearresteerd in 1979, in 1980 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld Chen Chu, gearresteerd in 1979, in 1980 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Chen Po-Wen, gearresteerd in 1979, vrijgelaten. Weer gearres teerd in december 1979, in 1980 tot zes jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld Chi Wang-Sheng, gearresteerd in 1979. in 1980 veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Chiu Mao-Nan, gearresteerd in 1980, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf Chou Ping-Teh, gearresteerd in 1980. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Hsu Tien-Hsien, in 1980 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld Huang Hua, gearresteerd in 1976. veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Huan Hsin Chieh, gearresteerd in 1979. in 1980 veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf Hung Chi-Liang, gearresteerd in 1979, vervolgd in 1980. vonnis niet beschikbaar Li Ching-Jung, gearresteerd in 1979. in 1980 veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Li Chung-Sun, beschuldigd van opruiing in november 1970, beschuldigd van lidmaatschap Chinese Communistische Partij in december 1971, veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In 1975 verzacht tot vijftien jaar gevangenisstraf Lin Hung-Hsuan, gearresteerd in 1980, in hetzelfde jaar veroor deeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Lin Yi Hsiung, gearresteerd in 1979 In 1980 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf (zijn vrouw en tweelingdochters zijn vermoord) Lu Hsiu-Lien, gearresteerd in 1979 In 1980 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf. Zijn slechte gezondheid (schildklier of kanker) werd in 1982 gemeld, en in 1983 bevestigd De lijst van Taiwan gaat verder op de volgende pagina Waar het om gaat is, hier te illustreren, middels een willekeurige greep uit het voorhanden zijnde materiaal, dat in allerlei landen journalisten, schrijvers en dichters worden vervolgd Waarbij de wetenschap, dat de hier weergegeven feiten nog maar een slappe weergave vormen van de elders in het geciteerde boekje voorkomende moorden en verdwijningen, die wetenschap alleen maar des te schrijnender maakt.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9