TOYOTA Naast geschilpunten bieden zich politieke openingen aan Raad wijst kritiek PvdA op welzijnsbeleid af Boeiende lezing over vioolbouw leusden; St. Nicolaasfeest AUTO EEMHAVEN Gemeentebegroting voor 1986 zonder noemenswaardige discussie aangenomen: leusder hnnt Lezing Gereformeerde Bond in het Trefpunt Voensdag 4 december ftkze mkinrke/emeenbeA Leusden plaatselijk nieuws Kunst uit vele landen in De Drietand Dinsdag 3 en woensdag 4 decem ber, wordt er in de Drietand, Neptu- nusplein 34, een eenmalige expositie gehouden. Tussen 13.00 en 21.30 exposeren kunstschilders van over de gehele wereld er hun werk. Er zullen zo'n 250 olieverfschilderijen en aquarellen te zien zijn met de meest uiteenlopende onderwerpen. De schilderijen, die voor het meren deel een klassieke en realistische sfeer hebben, laten landschappen zien, duin- en zeegezichten, bloem stukken, stillevens en andere motie ven. Ook zijn er aan de collectie een aantal moderne werken toegevoegd. Het betreft hier een reizende ten toonstelling. die reeds in vele plaat sen in Nederland te zien is geweest. Ze heeft als doel de werken van binnen- en buitenlandse kunste naars voor een breed publiek toe gankelijk te maken. De prijzen, die (advertentie) Uw dealer voor Amersfoort e.o. Nljvettieidsweg 63 Amersfoort 033-631620 variëren van honderd tot driehon derd gulden, worden bewust laag gehouden. Door de grote belangstel ling van het publiek, en de nog geringe bekendheid van de overi gens getalenteerde kunstenaars, Is het mogelijk gebleken deze prijzen te handhaven. DINSDAG 3 DECEMBER 1985 van één onzer verslaggevers) EUSDEN - Tijdens een uitermate saaie raadsvergadering is ifgelopen donderdagavond de begroting voor de gemeente eusden voor volgend jaar aangenomen. De op- en aanmer- tlngen van de verschillende fracties waren alle terug te voe- en op hetgeen zij in eerste instantie al uitvoerig in hun alge- nene beschouwingen hadden weergegeven. Opvallend was Ie irritatie, die bij tijd en wijle bleek met betrekking tot de nhoudelijke kritiek, die de PvdA op een aantal punten had. ,Het wordt vervelend, steeds geconfronteerd te worden met lezelfde kritiek", zo luidde de stellingname van Evelien Hom, fractievoorzitter van de CDA-fractie. Daarin kreeg zij lijval van de VVD bij monde van Lily van Amerom, die op- nerkte, dat de PvdA ,,een wrange algemene beschouwing" lad opgesteld, waar dezelfde kritiek ook uit sprak, als al aren het geval was. ,Dat klopt", antwoordde Corri Verduin namens de socialis es ,,We hebben inderdaad al jaren dezelfde kritiek. En CDA n VVD kenmerken zich al jaren door dezelfde zelfgenoeg- ame houding. En ik vrees, dat dat even irritant is", och deden zich tijdens het debat een paar momenten voor, waarop diegenen, die nog eens hopen mee te maken, dat tan de twee-deling in de Leusdense gemeentepolitiek een linde komt, hun hoop mogen vestigen. Bij verschillende lelegenheden bleek, dat zowel de PvdA als CDA en VVD iehoefte hebben tot een nader gesprek met elkaar. Dat was lolitiek gezien dan ook het enige interessante, dat er tijdens leze begrotingsbehandeling plaats vond. londer kleerscheuren voor het :ollege - dat overigens niet ver- uimde, zich in het boetekleed te uilen betreffende een aantal za- elijke gegevens, die de gemeen- iraad het afgelopen jaar te laat «reikten, om daar qua besluit- orming nog iets mee te kunnen oen - werd de gemeentelijke be- iroting voor 1986 aangenomen, let enige voorstel tot wijziging, erdere verlaging van de reini- mgsrechten en afvalstoffenhef- ng. ingediend door Ep Oostra D'66) en gesteund door de PvdA, ierd bij gebrek aan verdere steun erworpen. terder waren er geen voorstellen, n speelde de discussie omtrent Ie kritiek op het gevoerde beleid ich voornamelijk af in de sector elzijn. Daarin bleef het college loeiteloos overeind Met name uitdaging van wethouder Fons Immels (CDA, financiën) gericht an de PvdA. om concreet aan te (even, waar 'welzijn' het afgelo- en jaar had moeten inleveren, teef onbeantwoord. Wel hand haafden de socialisten hun opvat ting, dat de groei van Leusden in de meerjarenbegroting ook ver taald diende te worden in deze sector Toch was het juist op dit beleids terrein, dat er openingen versche nen tussen PvdA enerzijds, en CDA en VVD anderzijds De aan dacht, die het CDA in haar be schouwing aan het bibliotheekwe zen schonk bood naar de mening van Jan Jacobs perspectieven, hetgeen in de CDA-banken werd beaamd. De emancipatie was het onderwerp, waar PvdA en VVD meer op één lijn bleken te zitten van betaalbare, goedkope wonin gen. Het was weer Ep Oostra (d'66), die dit aan de orde stelde, daarin gesteund door de PvdA Harm Offereins (GPV/SGP) zag een tegenstelling in het voorstel Hij verweet Oostra, op deze ma nier een deel van de gemeen schapsgelden toe te willen laten komen aan een kleine groep men sen. ,,En daar waren mllie geen voorstander van, toen net om het CAI-tarief ging, met ditzelfde ar gument", aldus Offereins. Ook Sjef ten Berge (VVD) bracht die mening naar voren. Oostra pareerde dit met de op merking, dat wat als een subsidie te beschouwen was, iets anders was dan het verlagen van een hef fing of een gemeentelijke belas ting. ,,Als we subsidie geven aan een sportvereniging, dan profi teren daar ook alleen maar die mensen van, die toevallig die sport bedrijven. Dat is de aard van subsidie", aldus Oostra. Waarna het onderwerp verder niet meer ter sprake kwam. Dat zal waar schijnlijk wel gebeuren, als het re- serveringsbeleid aan de orde komt. Sjef ten Berge merkte vervolgens op, dat hij het college moest advi seren het recente WSL-onder- zoek te bezien in het licht waarin het zou zijn opgesteld (In het rap port wordt geconcludeerd dat Leusden in de toekomst vooral goedkope huurwoningen nodig heeft, red.) ,,Zo'n advies wordt toegeschreven naar de wensen van de opdrachtgever En dat moet men dan ook zo lezen", al dus Ten Berge Gert de Weerdt (PvdA) reageerde daarop met te zeggen, dat dat dan misschien ook voor andere adviezen gold, zoals het recente advies van DHV over de geluids wal langs de Groene Zoom MILIEU Waar het het aanstellen van een nieuwe milieu-inspecteur betreft, ligt binnen het college van B&W een geschilpunt op tafel Dat bleek uit de opstelling van de ver schillende collegeleden Eigenlijk alle partijen, de een met wat meer nadruk dan de ander, bepleitten dat het college zich zou moeten buigen over de vraag, hoe binnen de begroting het geld vrij te ma ken voor een dergelijke functie Het aanstellen van een aparte medewerker of het aanwenden van vrijkomende ambtelijke werk tijd als de tweede fase van Leus den voltooid zou zijn. passeerde de revue. De wethouders bleken er wel oren naar te hebben, maar burgemees ter Rademaker was van mening, dat de toetsing, zoals die thans gebeurt, aan alle eisen voldeed. Toch zegde het college toe, hier binnenkort op terug te zullen ko men BRANDWEERGARAGE Met betrekking tot de toekomstige brandweergarage namen de ver schillende partijen, zoals bekend, geen eensluidend standpunt in. Waar het CDA zich onomwonden uitsprak voor vestiging van een nieuwe brandweergarage onder één dak met de gemeentewerf op de plaats, waar nu - tijdelijk - de gemeentewerf is gevestigd, nam de VVD een meer afwachtende houding aan. De PvdA wees deze suggestie helemaal af, de socia listen zijn van mening, dat dit de weg opent naar woningbouw in het gebied Langesteeg, ervan uit gaand, dat de brandweergarage een min of meer centrale plaats in zal moeten nemen in Leusden- Centrum. Wethouder Jan Wagenaar (VVD) kon hier nauwelijks nadere mede delingen over doen, de suggestie van het CDA zal meegenomen worden in de studie naar verschil lende mogelijkheden die momen teel in de maak is. Wel wees hij erop, dat de tijdelijkheid van de huidige gemeentewerf voor waarde was geweest in het over leg met de provincie, om de werf daar te mogen plaatsen ,,Op basis van het feit, dat de werf daar tijdelijk kwam, zijn destijds bezwaarschriften afgewezen Wil len we van die tijdelijke nu een definitieve oplossing gaan maken, dan zullen we daar toch eerst overleg met de betreffende gede puteerde over moeten voeren", aldus Wagenaar Samenvattend bevatte de dis cussie over de gemeentelijke begroting weinig nieuws. Het kwam grotendeels neer op een herhaling van reeds eerder in genomen, en inmiddels ruim bekende standpunten. Politiek gezien was hetgeen Al- rich Parson in rijm opmerkte - in een poging Sinterklaas te eve naren, die het begin van de bij- eenkomste opluisterde, (zie Loep op Leusden van deze week) - de kern van de zaak. ,,Met spanning wachten wij op uw nota 'reserveringsbeleid komt'ie wel, komt'ie niet, komt'ie op tijd?" Naar het zich laat aanzien, zal pas dan - de nota daarover is toegezegd voor volgend jaar - een politiek interessante dis cussie plaats hebben over de nabije en de verdere toekomst van Leusden. WONINGBOUW Voor wat betreft de woningbouw bleven de zaken na een uitvoerige discussie eveneens ongewijzigd. De vraag, die hier ten principale aan de orde was, betrof het aan wenden van reserves uit het grondbedrijf - de zogenaamde 'stille' reserve - voor het bouwen assie en Adriaan Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktle: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretariaat: Boudwina de Boer, Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer tol uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur voor hel donderdagnummer lot uiterlijk woensdaqmiddaq 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatlerweg 19 Leusden Centrum Op wetkda gen qeopen van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tol 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie) -941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 164,60 per jaar, f 32.80 per half jaar. f 16.65 per kwartaal Klachten bezorging Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- ol donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat met het geval neem dan kohtakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur) lel 033-940691 Bij geen gehoor Kuril u kontakt opnemen mei onze 'ispekteur bezorging overdag 03420- 94206 Nabestellen foto's De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's-kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s). bij vooruitbetaling op giro 871441 t n v BDU b v te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant pagina waarop de foto werd geplaatst Nabestellen kost 5 - per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10.- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm) D kunt ook contant betalen op ons kantoor Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvanqt u ae gewenste foto('s) thuis De LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- -krantenkombinatie te Barneveld. 0p woensdag 4 december a.s. zul- n St. Nicolaas en zijn Pieten, bege- id door het jeugdorkest van de R.K. armonie Wilskracht, het Cultureel ■antrum de Flint bezoeken. Rondom 1 bezoek treden de bekende jeugd- rienden Bassie en Adriaan op. Zij ten enkele nummers zien die in het reus en variété voorkomen, onder ndere balans-acrobaat, even wichtskunstenaar en goochelaar. Het programma begint om 14.00 uur en eindigt ca. 16.30 uur. Kaartverkoop begint op 27 november aan de kassa van de Flint (werkdagen van 12 30-14 00 uur en 16 30-17 30 uur) en bij de kantoren van de Bonds spaarbank. De toegangsprijs is 2,50 p p en ieder bezoekend kind krijgt een kleine verrassing. De belangstelling voor deze avond was groot. LEUSDEN - Vioolbouwer Alexander Oosten gaf lezing voor leerlingen van de muziekschool Leusden. Jaqueline Monné, vioollerares van de muziekschool had zaterdagavond Alexander Oosten, vioolbouwer, uitgenodigd om een lezing te geven aan leerlingen van deze school in de schuur van boerderij Hakhorst. Er was veel belangstelling voor deze lezing, ook de kinderen wa ren rijk vertegenwoordigd Het was de eerste keer dat iets derge lijks georganiseerd werd. Jaqueline Monne: ..Het is be doeld als achtergrondinformatie bij de lessen en om de mensen meer begrip bij te brengen voor de hoge kosten van een viool en het onderhoud ervan. Bovendien is er tijdens de les geen gelegen- - -r rij» »>«-oe;pp» Alexander Oosten kreeg een opleiding bij een vioolbouwer in Den Haag Daarna ging hij nog ruim een jaar in Mittenwald in Duitsland studeren aan de viool- bouwschool. daar er in Nederland geen scholen zijn voor dit vak Sinds 1971 is hij zelfstandig en heeft een muziekinstrumenten winkel in Rijswijk erbij Op het ogenblik zijn er dertig vioolbou wers in Nederland. ..Voor het bouwen van een viool heb ik negen maanden nodig, het is een geboorte", zegt Alexander Oosten ..De eerste schreeuw is bepalend'' Na uitgebreid de geschiedenis van de viool verteld te hebben met behulp van dia's, liet hij samen met zijn vrouw een stuk van Tele- mann horen op zelfgebouwde vio len Het hout, waarvan deze vio len gemaakt waren, had hij in Duitsland gekocht ,,Het is puur snobisme te denken dat alleen oude violen, zoals een Stradivarius, mooi zouden klin ken", meent Alexander Oosten Op de tafel achter in de schuur lagen allerlei onderdelen van vio len tentoon gespreid In de pauze en erna werd Alexander Oosten bestormd door de mensen die hem allerlei vragen stelden De avond was zeer geslaagd, vooral door de enorme belangstel ling die het publiek toonde voor het bouwen van een viool De directeur van de muziek school. Henk de Ridder besloot de avond met een dankwoord aan de Rijswijkse vioolbouwer ACHTERVELD Woensdag 4 december 9.00 uur: Handwerk-hobbyclub De Moespot Donderdag 5 december 13.30 uur: Bejaardensoos Ons Gebouw Vrijdag 6 december 20.00 uur: Kaarttoernooi De Hessenkar Zaterdag 7 december 20.00 uur: Disco Show De Klaveet Zaterdag 7 december 20.00 uur: Gehuwden bal Café Buitenlust Zondag 8 december 11.30 uur: Frühschoppen D'Ouwe Peerdes- tal Zondag 8 december 14.00 uur: Disco De Klaveet Maandag 9 december 20.00 uur: Volksdansen De Moespot Dinsdag 10 december 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem Ons Ge bouw Dinsdag 10 december 17.15 uur: gratis Judo Avanti Sportzaal W. v Amersfoortstraat. Dinsdag 3 december 20.00 uur: Commissie OW/RO. commissieka mer gemeentehuis, 't Erf I Donderdag 5 december 9.30 uur: Sinterklaasfeest KPO, De Kom, Hamerseveldseweg Donderdag 5 december 20.00 uur: Commissie ABZ, commissie kamer gemeentehuis, 't Erf I De lezing werd met dia 's geïllustreerd lezing is: de verzoening, leder een is van harte welkom. Jan Jacobs (PvdA), vrees voor niveau welzijnsvoorzieningen LEUSDEN Ds. J. Vos van Nijkerk houdt op woensdag 11 december een lezing voor de afdeling van de Gereformeerde Bond te Leusden. Dat doet hij in het Trefpunt naast de dorpskerk om 20.00 uur. Het thema van de (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De kritiek van de PvdA op het Leusdense wel zijnsbeleid werd tijdens de begrotingsvergadering van afge lopen donderdag flink van tafel geveegd. CDA en VVD waren van mening dat in Leusden helemaal niet zo slecht gesteld was met de sociaal-culturele voorzieningen als de PvdA deed vermoeden. ,,We zitten eerder in een te ruim, dan in een te klein jasje wat wel zijnsvoorzieningen betreft", aldus Evelien Blom namens de CDA- fraktie .Zeker in vergelijking met andere gemeenten," En Lilly van Amerom (VVD): ,,De woorden van de PvdA zijn wrang en zuur. De partij heeft oogkleppen op: er is juist veel gebeurd in de welzijns sector in Leusden" De socialisten wilden dat de stij ging van de kosten voor de so ciaal-culturele voorzieningen in het meerjaren-perspectief opge nomen zou worden Te meer om dat met de kostenstijging van openbare werken, ruimtelijke or dening en verkeer wél rekening wordt gehouden ..Omdat de structurele bedragen gelijk blijven en het aantal inwo ners toeneemt, betekent dat dat er minder geld per inwoner be schikbaar is", aldus Jan Jacobs van de PvdA Hij vreesde dat hier door het niveau van de voorzie ningen achteruit zou gaan stand gebleven en voldoen aan de behoefte" Het her-invoeren van het automa tisme 'meer inwoners - meer geld voor welzijnsdoeleinden' wees Ummels van de hand .Binnen het bestaande budget is vermeer dering van de aanwending moge lijk". zei hij tot slot Daarmee doelde de wethouder op een an dere verdeling van de beschik bare centen- Handhaven Wethouder Gijs van Woudenberg, die het welzijnspakket in zijn por tefeuille heeft, deelde die vrees niet ,,Het huidige niveau van de welzijnsvoorzieningen moet ge handhaafd worden", zei hij in de tweede termijn. Fons Ummels, als wethouder ver antwoordelijk voor het finaQCiële beleid van de gemeente, sloot zich bij Van Woudenberg aan ,,We leven nog steeds op te grote voet", deelde hij de raad donder dagavond mee Van de PvdA eiste hij, dat de partij zou aanto nen dat de Leusdenaren zwaar in geleverd hebben voor de betref fende voorzieningen Toen die bewijzen niet op tafel Wethouder Ummels ..We leven nog steeds op te grote voet". kwamen, ging wethouder Ummels over op de tegenaanval ,,De mu ziekschool heeft slechts 11 leer lingen op de wachtlijst staan en bij de bibliotheek wordt het komend jaar voor 150.000 gulden nieuwe informatiedragers aangeschaft", liet hij weten ,,Het jeugdwerk en de sportaccommodaties zijn in

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3