Op 't Startblok wordt rollenpatroon doorbroken leusder krant 1 Informatie-avond Rooie Vrouwen: LOEP OP LE Libellen (4) Sinterklaas (4) Sinterklaas (5) Geen hoge druk. Llllllang Sinterklaas (1) (Sinterklaas 2) Sinterklaas (3) Alziend oog Kippevoer DINSDAG 3 DECEMBER 1985 loep op Leusden De rustpauze, waarin de libelle met de kop naar beneden uit de larvehuid hangt, wordt gebruikt om de opperhuid van het borststuk en de poten te laten verharden en kan, afhankelijk van de tem peratuur. een paar uur duren. Wanneer de poten stevig genoeg zijn ge worden. richt de libelle zich met een ruk op, grijpt de lege larvehuid of de stengel daarboven vast en gelijk wordt het achterlichaam uit de huid getrokken. Nu worden de vleugels opgepompt door bloed in de vleugel aders te persen. Het nog aanwezige water wordt uit de arm verwijderd zo dat het nu nog dikke en in elkaar geschoven li chaam zich gaat strekken en de normale vorm aan neemt. Dit hele proces, vanaf het uit het water komen tot het klaar zijn om te vliegen, kan verschei dene uren duren. Omdat ze. gedurende die tijd. volkomen weerloos zijn en een gemakkelijke prooi vormen voor hun vijanden, verlaten ze het water in de regel na zonsondergang en be ginnen de vlucht na zonsopgang. Daardoor kunnen we de gedaante verwisseling slechts zel den waarnemen. De pas verschenen libel is een lichtgekleurd en slap diertje met glin sterende vleugels. Het duurt wel een paar dagen voordat ze hun enorme vliegkunst meester zijn en hun kleurenpracht volledig is ontwikkeld. Bij de meeste soorten zijn het wijfje en het man netje verschillend van kleur. De mannetjes ge ven er de voorkeur aan in de buurt van het water te blijven om zich na enige tijd. als ze geslachtsrijp zijn geworden, een terri torium te veroveren. De wijfjes verwijderen zich van het water en zwer men meer uit. Ze hebben dan geen andere zorg dan het zoeken naar voedsel wat, zoals al eer der opgemerkt, bestaat uit vliegende insecten, in hoofdzaak vliegen, mug gen en vlinders, of schoon kleinere familie leden ook niet worden versmaad. De grote fa cetogen zijn er op ge bouwd naar alle kanten te kunnen zien. Onder die ogen zit een bek waarmee het snel kan toehappen en aan de po ten bevinden zich haken waarmee de prooi vast gehouden kan worden. De maaltijd wordt in de regel vliegend gebruikt. Wanneer ze de vlieg kunst volkomen meester zijn kunnen sommige soorten, als ze op volle kracht vliegen, een snel heid bereiken van zestig kilometer per uur. (wordt vervolgd) G.van L. werken, religie en tradities en wo nen Ook de ouders kregen niet het gevoel dat de school met iets speciaals aan de gang was ge gaan. Wel deden de ouders mee aan enquêtes, gehouden door schoolverlaters, waarbi| binnen de thema's vragen stonden over taakverdeling bij het op vakantie gaan, werken en wonen Na en kleine anderhalf jaar hier mee bezig te zijn, concludeert het team van het Startblok dat haast ongemerkt veel veranderd is, in soms kleine dingen. Opmerkin gen als 'Ik zoek sterke jongens om de bank te verplaatsen' wor den niet meer gemaakt, en nieu- mand vindt het nog gek wanneer een jongen het ieuK vinat om Roodkapje te spelen Ze denken dat het doorgewerkt heeft bij de speeltjes die de Sint al aan de Leusdense burgers had verstrekt, de PvdA maar steeds bleef azen opdehemnog resterende goed gevulde zakken Ook de wethouders werden in Sint's toespraak uitvoerig belicht. Zo kreeg wethouder Jan Wagenaar van hem, wegens al te grote voortvarendheid, een fraai „slow-motion-machien En wethouder Gijs van Woudenberg kreeg te horen, dat hij de schijn van de politieke underdog wist op te houden. „Een beetje rondkijken, en een ander laten zeggen, wat jij wilt", zei Sint. Terwijl de hele raadszaal plat lag van het lachen, keek Gijs rond Gemeentesecretaris Reijer van Gooi wordt en plein publiek ook veel te weinig gewaardeerd, begrepen we. Hij was „uniek", „een verhaal apart", aldus de Sint, en feitelijk al de vierde wethouder, zodat die er dus niet hoeft te komen. De burgemeester roemde de Sint zowel als voorzitter, en als gastheer, „met soms het hart iets te uitbundig op de tong. „Doe als de Paus", zo luidde het advies, „kus eerst de grond, en ga dan verder met geleegd gemoed". Opvallend aan dit alles was de afwezigheid van wethouder Fons Ummels. In zijn uitvoerige betoog liet Sint iedereen en alles de revue passeren, maar niet de wethouder van financiën, die opgehouden bleek te zijn: hij kwam pas, toen de Sint al lang vertrokken was. Als redaktie vonden we dat toch een beetje sneu. Waar Ep Oostra als „Epje" met veel succes ten tonele werd gevoerd, had Sint „Fonsje" helemaal vergeten. Dat kan natuurlijk niet. LEUSDEN - Op woensdag 27 november organiseerden de Rooie Vrouwen in Leusden, een informatieavond over het doorbreken van rolpatronen binnen het onderwijs. Zij had den alle schoolteams van basisscholen in Leusden uitgeno digd deze avond bij te wonen. Althans de vrouwelijke leden 'an deze teams. De avond werd bezocht door ongeveer der tig vrouwen, waarbij slechts een tweetal teamleden van scholen. De Montessori school 't Ronde «vas ruim vertegenwoordigd door negen moeders die op eigen ini tiatief de avond bezochten Het earn van de openbare school 't Startblok kwam een toelichting geven over het project 'rolpa- 'roondoorbreking binnen het on derwijs', zoals dit op deze school anderhalf schooljaar aan de gang s. Het hele team was daarvoor aan wezig, behalve het hoofd van de school, die het onderwerp niet toe •on lichten omdat het een man is De school had gekozen voor een nleidende diaserie; 'Meester waar is juf?', gemaakt door de Stichting Leerplan Ontwikkeling, n deze serie werd de werkwijze toals gevolgd op 't Startblok het ■neest benaderd Daarbij werd in gegaan op het 'onbewust leerpro ces', waarin de verdeling van rol- werd bevestigd bij de kinderen onderling, het geacceepteerde overwicht in ruimte van de jon gens op het schoolplein bijvoor beeld. Daarnaast het vertrouwde beeld coals te zien en lezen is in illustra tes en tekst; stoere jongens en corgzame meisjes, en de manier waarop leerkrachten met elkaar fmet de kinderen omgaan. Hier- werd opgemerkt hoeveel on- verwacnie weerstand kan ont staan bij het onderkennen van de gehanteerde verschillen. HOUDING Mevrouw Schuurmans vertelde vervolgens hoe het thema 'rolpa troon doorbreking in het onder wijs' op de basisschool 't Start blok in Achterveld langzaam uit gegroeid was tot een veranderde houding Niet langer mocht gesproken wor den over een project, men was er niet altijd meer bewust mee bezig, het was een mentaliteit op deze school geworden waar men zuinig op was. Bij de start werd. in sa menwerking met de Onderwijs Advies Dienst en de Pedagogi sche Academie, gekozen voor een aanpak die in alle facetten van de school en schoolse aktivi- teiten zou doorwerken. Kinderen kregen daardoor niet het gevoel dat ze bezig waren met een pro ject, terwijl toch voordurend aan dacht werd besteed aan het ge lijke mogelijkheden scheppen aan jongens en meisjes. De aandacht die werd besteed aan de rollenpatronen en de toet sing van de zin en onzin daarvan, kwam aan de orde binnen de veel meer, omvattende thema's over kinderen, getuige enkele opmer kingen van de ouders, maar zijn zich bewust van het 'sociaal wen selijke gedrag' dat veel kindere op school vertonen Binnen het team zijn nauwelijks specifieke mannelijke of vrou welijke taken te bekennen, de ver antwoordelijkheden zijn verdeeld Af en toe lopen leerkrachten tot hun eigen verbazing tegen ge woontes aan, die stoelen op de oude rolpatroon-verdeling Daar kan in een goede sfeer om gela chen worden Die goede sfeer waarbinnen het proces zich heeft afgespeeld, acht het team mede veroorzaakt door de indirecte vorm die gekozen is. Op een aan tal scholen waar men meer the magericht heeft gewerkt op de mogelijke wrijvingen tussen man nen en vrouwen, zijn wel conflic ten ontstaan Kortom, het was een avond vol discussiestof, waar meer scholen wat mee zouden kunnen doen. Zij kunnen informatie krijgen bij de Onderwijs Advies Dienst en na tuurlijk de openbare basisschool "t Startblok' in Achterveld De bloembollen waarmee het team voor de uiteenzetting be dankt werd zullen worden over handigd aan het afwezige school hoofd Hij mag ze verzorgen. De wethouders Gijs van Woudenberg en Jan Wagenaar. als respectievelijk ..politieke underdog en als ontvanger van een .slow-motion-machien" Zo te zien waren ze daar niet ontevreden mee. (advertentie) De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heelt' Alles' Bi) de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartles bestellen om de nieuweling in t gezm bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken mot voorbeelden klaar U kunt meenemen om thuis de kaan. die u leuk vindt uit te zoeken Voor wat het lettertvpe betrett heelt u de keus uit hand- ol machmeleiteis Vandaar dat het ons niets verbaasde dat toen de Sint het pand verliet en in zijn haast enige papieren van onder zijn superplie liet vallen, daar het volgende gelegenheidswerkje tussen bleek te zitten: „Onze Fons gaat sinds een tijd over het geld, en Leusden raakt aan winst uit 't grondbedrijf niet uitgeteld. Dat komt, zowel door Fonsjes beleid, als door de gulle hand van de rijksoverheid. De woningbouw en 't inverdien-effekt, die hebben Leusdens kas heel knap gespekt. Jezelf daar op beroemen, is niet nodig: het luid trompetgeschal daarover is dus overbodig. En ook overigens is er voor Fonsje nog wel wat te leren, zoals die afwijking van hem, gelegen in 't adstrueren. Hoe zit dat. Fons, is gewoon „toelichten" niet duur genoeg? Zulk taalgebruik hoort thuis in een Leidse studentenkroeg. Verbeter dat dus in de komende tijd, en richt je taalgebruik niet meer op ijdelheid. Want zelfs zo'n simpele ijdelheid der ijdelheden, die is en blijft in strijd met goede zeden. Zo, Sint heeft het eens gezegd, en is nu klaar, maar pas erop, hoor, Fonsje, tot volgend jaar." Sint. We waren wat blij, dat we de hand op deze tekst konden leggen, (hm) Voor de stemming over de begroting vroeg burgemeester Rademaker vorige week donderdag, of er nog raadsleden behoefte hadden aan een pauze. Niemand reageerde, hetgeen al onmiddellijk aangaf, welk een spannende discussies er die De Sint bleek te beschikken over een belérend vingertje. Burgemeester Rademaker verloor donderdag tenslotte- heel eventjes maar-zijn zelfbeheersing. Hij herwon die, door de letter „L" van het woordje „lang" zéér langdurig uitte spreken. Aanleiding waren begrotingsperikelen, waarvan de burgemeester niet ten onrechte van mening was, dat de kaarten inzake de onderhavige kwestie, al lang geschud waren. „Er wordt te vaak gerepeteerd over dingen, die we al llllllang weten", luidde burgemeesters tekst, gericht aan de oppositie, maar eigenlijk aan de gehele gemeenteraad. Een stille hoop ter redaktie is nu, dat de raadsleden zich deze uitspraak nog tot in lllllengte van dagen zullen herinneren, (hm) DE LEUSDER KRANT Asschatterweg 19, leleloon 941495. Redaktie: Hans Mosterd Bijdragen: Janus Visser. ..Aartsvaderlijk", zo kon de houding van de Sint het beste worden omschreven. En terecht, natuurlijk Wat zou men anders verwachten van een bisschop. Meldden we vorige week nog, dat de dames en heren raadsleden het mischien wel moeilijk zouden krijgen met hun aankopen ter gelegenheid van een verjaardag op vijf december, die vrees bleek ongegrond. De snelle afhandeling van de begroting bezorgde hen allen een vrije vrijdagavond. Meldden we bovendien, dat ze aan die verjaardag misschien wat weinig aandacht konden schenken door de agendering van de commissies van deze week, ook die vrees bleek afgelopen donderdag geheel ongegrond. Hoe de beste man het wist, mag een raadsel heten te zijn, maar de raadsvergadering van afgelopen donderdag werd - haast-geopend door degoed- heilig-man. En wat'ie niet allemaal wist. Helemaal op rijm, kreeg iedereen zijn deel. Tsjongejonge, wat had de oude baas allemaal niet af-gerijmd. Op geestige wijze liet de Sint ons bovendien weten, waar zijn politieke voorkeuren lagen. Burgemeester Rademaker verwelkomde de Sint. Want was hij in alle gevallen geestig bezig, bij de behandeling van de PvdA werd hij zowaar ernstig. Het is dan ook te hopen, dat Sint dit leest, zodat hij volgend jaar alle fracties op dezelfde manier benadert. Anders zou de argeloze toeschouwer eens op de gedachte komen, dat de goed-heilig-man alleen de socialisten serieus neemt als politieke partij. Datzal vast z'n bedoeling niet geweest zijn. Zijn kerkelijke afkomst verloochende de Sint in elk geval niet, toen hij zei, dat alle CDA- kindertjes hem eigenlijk even lief waren. Maar zagen we daar niet een niet geringe blos opstijgen in het gelaat van de fractievoorzitter van die partij, toen Sint opmerkte, dat die zijn hartedief was? Ook de liberalen, zo vond de Sint, speelden het spel zoals het hoorde.Maar.„zekibbelden wel met elkaar", bleek de Sint van mening. Alhoewel, dat was nu weer over, „want de kandidatenlijst is klaar", zo meldde de Sint. Je zou waarachtig denken, dat hij - helemaal in Spanje-een abonnement op de Leusder Krant had. In elk geval bedacht de Sint de VVD-fractie met een computertje, zodat ze samen schooltje konden spelen. Harm Offereins, zo vond de Sint, was ontwapenend eerlijk. „Want wat las ik pas, GPV/SGP missen visie". Nou, wie daar tegenwoordig nog eerlijk voor uitkomt, zo was de strekking van Sint's woorden, verdiende hulde. Ep Oostra van D'66, zo vond de Sint, had het op z'n eentje lang niet altijd gemakkelijk. „Maar je blijft goed overend", voegde de Sint daar aan toe. Een vermaning had hij ook nog: voor spelen met het grondbedrijf was Ep nog te klein. Van de socialisten kon de Sint maar moeilijk velen, dat na alle avond wel niet waren gevoerd. „Niemand behoefte aan beraad?" herhaalde de burgemeester, en wederom volgde er geen reactie. „Niemand hoge druk", vroeg de burgemeester vervolgens. Daarbij doelde hij op het veelvuldige gebruik van de toiletten tijdens de eerder ingelaste twee pauzes, werkelijk het enige waartoe die onderbrekingen een-overigens gezien die drukte zeer nuttige- funktie hadden. Niemand had hoge druk. En ook van enige politieke druk was geen sprake, (hm) Gijs van Woudenberg was sterk op dreef, donderdag. Dat had voor enkele aanwezigen een waarschuwing moeten betekenen, maar zelfs burgemeester Rademaker werd een keer door Gijs afgetroefd. Dat gebeurde op het moment, dat de burgemeester vol vervoering sprak over de volgens hem uitstekende wijze, waarop de controle over het milieu in het Leusdense is geregeld, en wordt uitgevoerd. „Wat we nog eens zouden kunnen bekijken", zei burgemeester Rademaker daarbij, „isof we nietalle ambtenaren, die zijn belast met een controlerende funktie, kunnen samenvoegen tot een soort Alziend Oog". Waarop Gijs van Woudenberg zei: „Dat had het CDA gezegd kunnen hebben", (hm) Gelukkig ontbrak ook de agrarische component weer niet, tijdens de behandeling van de Leusdense begroting. Henk Ossendrijver, u weet wel, Achtervelds burgemeester, hield tegen wethouder Wagenaar een uitvoerig pleidooi over een nieuw fonds, dat in het Haagse gestalte is gegeven. Een kruispunten-knelpunten-oplos singsfonds, als we het goed van Henk begrepen. Waarschijnlijk zal dat dan ook wel beheerd worden door een commissie van Eisenbahnknotenpfunkthinund- herschieber (vooral dat laatste), maar Ossendrijver benadrukte, dat men er in Den Haag snel bij zou moeten zijn, om geld uit die pot te reserveren voor een paar kruispunten In de gemeente Leusden. Vervolgens stond hij op, en liep de raadszaal door naar Jan Wagenaar, die hij een plastic zakje overhandige met een briefje eraan, ledereen verkeerde in de veronderstelling, dat het Henk's pepernoten waren, die hem net door Zwarte Piet ter hand waren gesteld. Tot Jan Wagenaar het raadsel oploste. Het was een zakje kippenvoer, met daaraan gehecht een tekst die inhield, „dat Jan er als de kippen bij moest zijn", (hm)

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5