Om het goede speelgoed te kunnen kiezen, moet men naar het kind kijken Speelgoedsuggesties rote belangstelling oor kunstmarkt "DE LEUSDER KRANT: KANTOOR LEUSDER KRANT INSDAG 3 DECEMBER 1985 Reportage EUSDEN - Sinterklaas, het feest om elkaar anoniem te >n merken, hoe we over elkaar denken. Dat kan bij grote nsen nog weieens vervelend uitpakken. Voor kinderen ekent het feest. Zij zijn rond deze tijd allemaal lief. terklaas is een verwenfeest, en laten we dat zo houden... Ie goede betekenis van verwennen. Bij oprecht verwen- doet de gever een hoop moeite, is de verpakking, de otie, de gedachte en het gebaar veel belangrijker dan de oud, de financiële waarde of de grootte van het ge- lenk. rig jaar werd voor één en een kwart miljard gulden aan relgoed in de speelgoedzaken verkocht, waarvan 70% in laatste vier maanden van het jaar. Dat is niet allemaal gr rekening van Sinterklaas. In de laatste maanden van jaar werden in verhouding iets meer kinderen dan in de I van het jaar geboren, en dus zijn er wat meer verjaarda- i, men viert Kerstmis, en in de winter hebben kinderen der speelgoed nodig dan de zand, de zee, en de zon van romer. Maar toch, omgerekend per kind komt het neer op |eveer I 250,-! onmiddellijk ontkent zoveel voor een kind te hebben igeschaft, moet misschien de geschenken van opa, oma, tes, buren en de 'zaak' nog meerekenen. Het kan ook ekenen dat andere gezinnen nog meer hebben uitgege- oor Marianne Valck ODZAAK EN LUXE steeds is Sinterklaas dè gele- fieid om speelgoed te geven lus om aan speelgoed te den- Speelgoed geven staat he- nog vaak per definitie voor /ennen. Speelgoed geven kan fennen zijn, maar is het niet Wie toegeeft dat spelen be- bij het natuurlijke gedrag een kind, zal moeten toege- dat speelgoed daar bij KAN sen. Speelgoed kan noodzaak om te kunnen functioneren kind Zoals een stofzuiger no- s bij het functioneren als huis- En zodra die kapot gaat, igt geen huisvrouw een iwe voor haar verjaardag tegenover staat ook in het ihouden menig stuk totaal on- lig mooi te wezen. Zo is er ook ipeelgoed een verschil tussen en noodzaak. Luxe voor de_ /engelegenheden, noodzaak nele jaar door; zodra het nodig )at is geen pleidooi voor meer kopen, wel voor meer ver- »ide aanbieding. Het hele jaar kan betekenen; natuurpro- len, kosteloze materialen, ver ging (viltstiften), wat weggezet pnieuw pakken, aanvulling (le- aken), maar ook die nieuwe RANTWOORD wanneer Sinterklaas dan dat verwenfeest blijft, waarbij elgoed eenmaal per jaar wel bijzonder in het zonnetje ge wordt. dan valt er te pleiten verantwoorde verwennerij, een gezonde maaltijd, heel ler kan zijn. antwoorde verwennerij kost iite, inzet en inventiviteit. Ge in verwennen is het gemakke- te wat er is. Je geeft wat ze sn hebben en moppert ach- if dat ze er nauwelijks mee KI»/ t l V 'v* JK «r- A v - 'Vvf r Een overzicht van een deel van het speelgoed, dat in dit artikel wordt genoemd. spelen, dat het zo duur was of zo snel kapot. Kinderen weten uitstekend wat ze willen hebben. Ze kunnen best kiezen. De kleintjes willen ge woon uit die boekjes alles. De grote kinderen zijn selectiever, die willen Little Pony, Troetelbeer, He Man, Zoids en wat ze verder op de televisie zagen. Kortom ze kunnen wel kiezen, maar kiezen niet verstandelijk, meer op uiter lijkheden. Wanneer je ze vraagt wat ze willen eten zeggen ze ook PATAT, dat onverantwoorde maar af en toe zo lekkere (en zo makke lijke) voedsel. Uiterlijkheden zijn, licht (je), bewe ging, geluid, kleuren (hoe meer, hoe beter, lichtgevend is mooier dan gewoon), grootte van doos en inhoud, losse onderdelen en hoe veelheid details. De invloed van de televisie is groot. Bewezen is dat speelgoed via de Ster tot tien maal zo goed verkoopt. Af en toe iets krijgen wat -totaal onzinnig is, maar wel prachtig, is natuurlijk best leuk, mits het de uitzondering is die de regel bevestigt. Van een snoepje ga je heus niet dood. maar vaker een appel is wel beter. Verantwoord verwennen kost moeite Om verantwoord te ver wennen moet je je kind kennen. Weten wat voor type het is; een RAUWER, DOUWER, BOUWER of SCHOUWER, of een van de mengvormen. Welke interesse heeft dat kind, welke mogelijkhe den? Daarvoor moet je het kind zien spelen zonder zelf opge merkt te worden. Zien waarmee hij speelt, hoe, hoelang, hoevaak, waar en in welke rol. Zodra je een beeld van dit spelende kind hebt opgebouwd ga je op een andere manier naar de speelgoedwinkel toe. Wie weet dat hij die avond boerenkool eet, heeft het bij de slager niet zo moeilijk Zo wordt in de speelgoedwinkel het kind het uitgangspunt en niet langer het speelgoed. Conclusie: in al die prachtige fol ders is te lezen wat de winkelier in 'voorraad heeft Maar of daar iets bij is voor uw kind, weet die winke lier niet. Hij kent uw kind niet, noch de omstandigheden en de mogelijkheden. U kunt het weten. Met andere woorden, een zeer (pedagogisch en kwalitatief) ver antwoorde rammelaar voor een kind van twaalf jaar is een zeer onpedagogisch cadeau, tenzij de mogelijkheden van dat kind pas sen bij die rammelaar (gehandi capt) of de mogelijkheden van die rammelaar passen bij het kind (sambaballen). Waar op letten in de winkel Ga regelmatig kijken, voordat u tot een aanschaf besluit. Wan neer u weet wat er te koop is, bent u niet langer te overdonderen met stapels onbekende spellen en kunt u beter vergelijken Ga eens heel vroeg Het winkel personeel heeft dan meer tijd om u iets uit te leggen. Bedenk dat alles wat NIEUWS heet te zijn, daarom nog niet nieuw, laat staan goed is Bedenk daarbij dat wat u in uw leven al aan speelgoed gezien heeft, voor kinderen onbekend kan zijn; zoals kartonnen bouwplaten en aan- kleedpoppen, evenwichtsspelle- tjes of hele oude gezelschaps spelletjes (Het fietsstap STAP OP bij voorbeeld). Betrek de verpakking bij uw oor deel: Een goede doos kost soms meer dan de inhoud Kies daar voor alleen wanneer de functie van de doos, het bij elkaar hou den van de inhoud, noodzakelijk is. Kortom, bij voorbeeld bij een spel met veel losse onderdelen. Maar bij een pop... of een auto. Laat u niet in een hoekje zetten waarin u niet thuis hoort. Op de verpakking staan soms jongens en meisjes afgebeeld die de in druk wekken dat dat speelgoed uitsluitend voor jongens, dan wel meisjes is bedoeld. Matador bij voorbeeld, kleine doosjes; een meisje, middelste dozen, een jon gen èn een meisje, grootste do zen met hetzelfde systeem alleen iets meer, alleen jongens. Makke lijke spelletjes; een meisje; iets moeilijker; meisje en jongen; moeilijkste strategie spellen; al leenjongens. Afbeeldingen afgeleid van televi siefiguren (marchandising), van meneer de Uil tot He Man, blijven leuk zolang dat figuur op de televi sie verschijnt. De spelletjes met Nils Holgerson kunnen naar zol der, de puzzels met Pippie Lang kous mag u afstoffen. Voor een spelletje waarmee u denkt lang te kunnen spelen kunnen dergelijke afbeeldingen de speelduur beper ken Voor een kortdurende inte resse. bij voorbeeld bij puzzels, kan het leuk zijn. Bedenkt daarbij dat de fabrikant veel moet betalen om die afbeel ding te mogen gebruiken Dat gaat ten koste van de prijs, of de kwaliteit van het speelgoed. One-item-verpakkingen. dozen waarmee bij voorbeeld een kas teel gebouwd kan worden, geven dikwijls een prachtig voorbeeld weer. Te moeilijk voor het kind, maar vader zet het wel in elkaar. Dan moet het voorlopig in elkaar blijven, want vader blijft niet aan de gang. Is het kasteel eenmaal uit elkaar, dan komen de onderde len bij de rest die er al was Het kind maakt daar nu van alles mee. maar zelden datzelfde kasteel. Zijn fantasie is groter. Een basis doos geeft ook voorbeelden, maar een bredere basis, waarmee het kind direct aan de gang kan. Alles waar een mechaniekje in zit, of beweging door deurtjes, schar nieren of liften, gaat vroeg of laat kapot Onverantwoord speelgoed is dat speelgoed dat verwachtingen wekt die het niet waar kan maken. Bij voorbeeld scheefgezaagde blokken, gipsmallen met kleine details die nooit tot een goed re sultaat kunnen leiden Speelgoed met zoveel aangegeven mogelijk heden dat het kind niets meer kan verzinnen om ermee te spelen Goede merken hebben een ser vice-afdeling voor reparatie, aan vulling of vervanging Te bereiken via uw speelgoedwinkelier. Be waar daarom de bonnen. Alle bepalingen beperken Een blank houten auto kan in de fanta sie alle kleuren hebben, een rode auto niet. Leuk zolang het kind zijn spel aanpast aan zijn invallen. Een pop met een lachend gezicht kan niet huilen, een piaspop wordt nooit zindelijk, een pop met navelstreng is nooit .ouder" dan acht dagen, een pop met een plasser nooit een meisje Een goede pop heeft een vage ge zichtsuitdrukking, dus een vage mond en geeft daardoor de meeste interpretatiemoge lijkheden Verder op te merken bij poppen haar volledig ingeplant, kambaar eventueel wasbaar Haren met krullen, vlechten of ander moois zien er na één wasbeurt heel an ders uit Vingers naar binnen ge bogen in een halve vuist, is mak kelijk bij het aankleden. Te slap- pearmen en benen is lastig bij het aankleden Gewricht in de nek geeft meer uitdrukkingsmogelijk heden. Bij wasbare poppen liefst waterdichte gewrichten. Dit vooorkomt vijf dagen uitlekken. Sommige poppen blijven drijven. Fijn voor poppemoeders die hun kinderen naduiken. Constructiesystemen Bedenk dat lego zo'n goed systeem is dat je dreigt te vergeten dat er ook nog andere goede systemen zijn. Niet alle kinderen houden van het zelfde. Sommigen willen spijke ren (Matador) of schroeven (SIO- montage) of schuiven (Fischer Technik). Uitproberen zou leuk zijn. Jam mer dat die speel-o-theek in Leus den nog niet open is. Let altijd op de afwerking. Bekijk niet alleen de doos, ook de in houd. Let op mogelijke aanvullin gen Spelletjes Peuters spelen sor- teerspelletjes; sorteren van kleur, afbeelding of combinatie (indiaan hoort bij wigwam). Kleuters spelen de eerste gezel schapsspelletjes. kwartetten, ganzenbord en andere ever greens, en vooral de spelletjes met wat fantasie: Maskers, alles doen wat moeder doet enzo voorts. Kortom raadspelletjes en spelletjes waarbij geluk en onge luk in het spel ziet (de put). Middenbouw (6-9 jaar) spelen graag vaardigheidsspelletjes waarbij uitkomt wat ze kennen of kunnen. Veel competitiespelletjes waarbij geluk of ongeluk in de speler zit. (Mikado). Bovenbouw Strategie (of deduc tie) spellen zoals schaken, spook slot, Monopoly, Haas en schild pad en alle spelletjes die volwas senen ook op eigen niveau mee kunnen spelen. Let op: Kinderen winnen veel. Een veel gehoorde, treurige vraag is Heeft u een GEZELSCHAPS- spelletje dat ze alleen kunnen spelen? Hoewel het Veiligheidsinstituut trouw begin november de kranten haalt met de publikatie van een lijst gevaarlijk speelgoed, zal de nauwkeurige consument vaststel len dat de speelgoedwinkels over het algemeen een kwalitatief goede collectie voert. Het gevaar lijke speelgoed wordt meestal ge vonden bij de 'niet-geëigende ka nalen', die rond Sinterklaas een graantje mee willen pikken. Speelgoed uit de winkel is altijd een noodoplossing; alleen dan te gebruiken zodra het origineel niet te gebruiken is. Dus echte klei of krijt in plaats van pasticine of gisp Maar een pop omdat met die pop te doen is wat met het baby broertje niet mag. Met een echte hamer, zaag of nijptnag, in plaats van die niet werkende speelgoed gereedschappen Maar een schaalmodel omdat met het origi neel zo moeilijk in huis te ma noeuvreren is. Jammer is dat er nog zo weinig zelfstandige speelgoedwinkeliers zijn. Bijna alle winkeliers zijn gebonden aan een inkooporganisa tie Om dat mooie boekje uit te geven zitten ze vast aan een beperkte collectie. Deze collecties bestaan zoveel mogelijk uit de best verkoopbare produkten die de gemiddelde Nederlander aan spreken Een begrijpelijke politiek, maar wie wat bijzonders wil, krijgt het daardoor wel moeilijk, ledereen wordt geacht uit de zelfde beperkte ruif te eten. Maar voor wie moeite wil doen, hierbij een paar alternatieve sug gesties Ze zijn allemaal verkrijgbaar, maar niet allemaal bij de plaatselijke winkeliers. Opvragen van het verkoopadres bij de im porteur kan helpen. Disney Poppin'pals (CBS Sio Amsteram). Voor peuters die van peuteren en kiekeboe spelen houden. Ping Win; Jumbo Amsterdam; een spel waarmee hele kleintjes, hele grote en hele oude mensen eindeloos afschuifplezier kunnen hebben. Haas en schildpad (Ravensburger, Amersfoort) een spel waarbij kinderen uit de bovenbouwklassen heel speels en spannend iets leren over sparen en investeren. Knikkerbaan (Kiddycraft Borka Etten Leur) om steeds weer an dere knikkerbanen te construeren. Trouwens wat dacht U van de nieuwste knikkers, de zilveren (olies) of de regenboogjes De smurvenknikkers zijn nog steeds in De Chinees is uit. Dan liever nog Piraten of Pink Panthers. Voor wie dat Japans is, koop maar Japanners, ook knikkers. Pluche poes, waar je met je arm helemaal in kunt, of de echte Teddy met schijfgewrichten die 360° kunnen draaien, die hard, zwaar is, en kan ziten Dakin, Wilrijk België. Plasdur boetseerklei van Ses, drie kleuren waarmee alle kleuren zijn te mengen Een pot wit erbij en u kunt zelf aan de gang Gelukkig verpakt in vacüumpotjes, want dé klei wordt vanzelf hard. Zonder die potjes zit je binnen een week met steenklomp jes. Springtouw in vier hippe kleuren Nederlands fabrikaat. Met jog- gingveer, en kogellager in de handvaten. Toy Service - Tilburg. Heel duur, maar o zo mooi; een stoomwals van messing om hele maal zelf in elkaar te zetten. Dan rijdt hij fluitend zonder te lekken door de kamer Ook te gebruiken voor stoommachineassecoires Wilesco Sweering Almere. En wie een alternatieve speelgoedwinkel zoekt; vol o.a orgineel Engels speelgoed; Firma Klap in Bussum. Onder andere; puzzels in verschillende lagen, aktiviteitenspel, houten naaimachine om borduurkaarten te maken, goede blokken en nog veel meer, dat u bijna nergens anders ziet. Adres: Boslaan 37. Bussum De Pluche Poeswaar een kmd me'de arm m kan ÖSDEN - Een gezellig druk bezochte kunstmarkt in boer- 't Claeverenblad, De Brink 16. Een lang weekend irin een achttal exposanten werk te koop aanboden, rk van allerlei kwaliteit en prijs. 'Geef eens kunst kado' het motto van de markt, waar een ieder iets van zijn ling kon vinden. Plantinga die op was er met zijn keramische tarere- e wijze met keramiek o g )en waarvan degenen die hem volgen behalve een aantal be kende stukken ook weer nieuw werk konden bewonderen Dik Plantinga is heel matig met zijn kleuraangifte, geeft hier en daar een essentiële toets maar vindt toch vooral zijn kracht in de sober heid waarmee hij in vorm en kleur zijn vervreemdende beelden met 1ei soorten kunst waren aanvseztg De verschillende kunstenaars lichtten de technieken, die ze gebruiken, toe aan het publiek een knipoog uit het leven gegre pen weergeeft Cees Stokman had een collectie reprodukties van bekende mees ters en liet olieverfportretten zien, geschilderd naar kleurenfoto's De schilderingen vormden een zeer getrouw beeld van de foto. konden sprekend gelijk worden genoemd Je kan portretten be stellen via formulieren, waarop je het doekformaat, de uitvoering (portret, bovenlijf, volle lengte of dubbel portret) en nadere gege vens moet vermelden Leo Aardenburg liet een collectie zwart-wit pentekeningen en olie- veriboiHiuwi.je.i t.en, voornamelijk van landschappen en mooie plek jes. Traditioneel benaderd Jet Verleysdonk toonde textiele werkvormen heel fijne naaldwerk jes waarin kleur- en materiaal keuze vaak het onderwerp be paalden Hanneke Oort bracht keramiek aan de man, schalen, kandelaars, potjes in groene tinten en van een gangbare vormgeving Wies Verploegh was aanwezig met de van haar bekende prenten van insekten en griezels, schilde rijtjes van poppen er. gepen seelde stads- en boerderijgezich ten Jan de Valk exposeerde tekenin gen en emails, ruim van opzet, gevoelig van kleurstelling Last but not least Bart van Oyen met krijttekeningen in sepia en grijs van apen en vogels en ab stracte acrylschilderingen Wie van kunstmarkten houdt kwam er zeker aan zijn trekken Met de komende feestdagen in het vizier gingen er heel wat et sen, keramische objecten en te keningen over de tafel Claeve- renbladexploitant Cees Vial kon tevreden zijn over de belangstel ling van de zijde van het publiek en over de hoeveelheid verkochte werken Wat u nog niet wist, vertellen wij Wat u maar wilt, drukken wij Want achter het meest complete nieuwsblad van Leusden staat de meest complete drukkerij van Midden-Nederland. Vraag informatie Asschatterweg 19, tel. 033-941495 De verkopen waren goed op deze kunstmarkt. (advertentie)

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7