„Legend", adembenemend fraaie fantasy van Ridley Scott Gotcha! Amerikaanse student op vrij er s- en spionagevoeten „A bell for Nirwana", in het Filmhuis „A Clockwork Orange": geweld in satire DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 kijk op de film Beeld uit ..A Clockwork Orangevan Stanley Kubnck. te zien in de dinsdag mov cyclus van Grand. film, betwijfel ik. Imiddels heeft een televisie-kijkende generatie kennis gemaakt met vrijwel alle soorten geweld die we kennen. Desondanks Is de boodschap ongewijzigd gebl ven en is „A Clockwork Orange" no even aktueel. Beeld uit: ..Sweet Movie (Van de filmredaklie) AMERSFOORT - In de nachtvoorstellingen van het Amersfoortse Filmhuis Appelmarkt kan men vrijdag 6 en zaterdag 7 december a s. kijken naar de film ..Sweet Movie" van de Joegoslavische regisseur Dusan Makavejev De film werd in 1974 in Amsterdam op een provo-boot opgenomen. Makavejev maakte met ..Sweet Movie" een geruchtmakende film - zeker voor die tijd - maar wie de film nu terug zal zien, zal zich verbazen dat men zich toen zo druk maakte over zoveel ongein Want ..Sweet Movie" kan - ondanks de pretentie's waarmee hij is gemaakt, gevoeglijk als mislukt worden beschouwd Als curiositeit uit een nogal turbulent tijdperk is ..Sweet Movie" wellicht nog het bekijken waard, ook al zal men de journaalopnamen van opgegraven concentratiekamp-slachtoffers wellicht als minder plezierig ervaren De rest is navenant, maar minder schrijnend, ook al heeft hetgeen Makavejev laat zien weinig met een visie te maken en krijg je al snel het gevoel, dat de regisseur wat al teveel geestverruimende middelen tijdens het filmen heeft gebruikt. Soms levert dat een geniale film op. Deze keer is dat duidelijk op een bad trip uitgelopen. (Aanvang 23 uur) (Van de filmredaktie) THE BREAKFAST CLUB. (Grand). Schitterende film rond een groep jonge ren. die op een zaterdagmorgen op school terug moet komen om hun „straf" uit te zitten Hun opdracht vertel in een opstel waarom je hier zit Regis seur John Hughes is er in geslaagd een zeer onderhoudende film te maken, mede dankzij het meer dan voortreffelij ke spel van zes jonge acteurs en actrices, (alle leeftijden) LEGEND (Grand). Visueel schitterend gefilmd „sprookje" over de fascineren de strijd tussen goed en kwaad in oeroude tijden, van regisseur Ridley Scott, de maker van de visueel al even fraai gemaakt SF-film ..Alien". Span nend en amusant voor jong en oud, vaak van adembenemende schoonheid mede dankzij het camerawerk van Alex Thomson. Aanbevolen, (alle leeftnden) PRIZZI'S HONOR (Grand). Opvallen de Mafia-film van Hollywood-veteraan John Huston met Jack Nicholson en Kathleen Turner in de hoofdrollen. Hus ton maakte met „Prizzi's Honor" een film, die enerzijds de gangsterfilm op de hak neemt op een ironische, persifle rende wijze en anderzijds teveel serieu ze elementen in zich draagt om in evenwicht te kunnen blijven Maar het blijft schitterend om naar gekke Jack en fraaie Kathleen te kijken in hun bizarre spel met dood en leven, (twaalf jaar) INVASION USA. (Grand) Liefheb bers van karakte-expert Chuck Norris kunnen hun hart weer eens ophalen. Deze de laatste tijd opmerkelijk produk- tieve acteur speelt de hoofdrol als ex-CIA-agent Matt Hunter in „Invasion USA", die weer aktief wordt als zijn Russische aartsvijand Rostov hem daartoe op eigen grondgebied dwingt. De Russische KGB-agitator heeft een groots opgezette aktie in petto voor de Amerikanen, maar hij wil daarvoor eerst zijn aartsvijand kwijt. Harde aktie dus in deze film, voor de liefhebbers van dit genre (16 jaar) ALL OF ME (Solo voor twee) Liefheb bers van voortdurende gekke bekken- trekkerij komen volop aan hun trekken in de verder erg magere komedie: ..All of me", waarin acteur Steve Martin z'n fraaiste bek voor kan zetten om het publiek op zijn hand te krijgen. Het verhaaltje draagt daar echter niet zo erg aan bij de geest van een schatrijke, overleden vrouw (Lily Tomlin) bezoekt de man en neemt bezit van zijn lichaam Het is duidelijk, dat de fratsen van Steve Martin daardoor een goede grond krij gen, want vrouwen handelen nu een maal anders dan mannen De titel zegt het al: het wordt een solo voor twee. De slapstick-achtige komedie biedt echter te weinig variaties op het grond-thema om steeds te blijven boeien, (alle leeftij den) A CLOCKWORK ORANGE, (movie- cyclus Grand). Uitstekende, inmiddels klassieke film van de befaamde regis seur Stanley Kubrick, waarin op intelli gente. maar tevens harde wijze het geweld in de hedendaagse samenle ving aan de orde wordt gesteld, door middel van een enigszins futuristische film. (16 jaar) GOTCHA! (pik, ik heb je. Cinema 1). Grappige, bij vlagen spannende akt* komedie over Amerikaanse student, d tijdens zijn vakantie in Parijs betrokke raakt bij intriges van geheime dienste' "liQ in Oost-Berlijn wordt achtervolgd do J de KGB en tenslotte zijn beste talente in dienst van zijn vaderland stelt Met Anthony Edwards als de studo uu Jonathan en Linda Fiorentino als d verleidelijke Sasha. de vrouw die he in het avontuur sleept en van ee jongen een man maakt, (alle leeftijden MO LES UNS ET LES AUTRES. (Cineffl >0 uu 2) De Franse regisseur Claude L< 5 ui louch maakte met „Les uns et k ^sfot autres' een schitterende firn, die ooki Nederland terecht volle zalen trok D. film toont in een drie uur durend 'Ut kaleidoscoop het leven van verschillen )o uu de families in Europa van 1936 tot ni fcrve En al die families zijn verbonden do 15 uu de universele taal van de mens d g muziek. Muziek, die dan ook als ee )o ul rode draad door de film verweven 1 >cht. Een warme film. een reprise meer da jq uu waard. De film komt overigens volgen jaar uit in de dinsdag movie cyclus (ad 50 ul leeftijden) TRAFFIC SCHOOL (Euro Cinema )0 Uü Zotte komedie rond verkeerszondaa' (0 ui die opnieuw rij-examen moeten aflo srsfo' gen Dat dit op brokken uitloopt, behoe geen betoog, ook al moeten we ofns daar nu ook weer niet al teveel vfOO-IS voorstellen. De film kent echt grappa 50-1 hoogtepunten, maar helaas ook zor en dan tamelijk flauwe, oudbakk* grappen. Van de makers van ,,Po& OG Academy". Met de broer van Bill 3.^ phy. John, in de hoofdrol, (alle leeft qq den) (Van de fllmredaktle) AMERSFOORT - Erg aardig Is het feit, dat men van 6 tot en met 9 december in het Filmhuls Appel markt voor de verandering eens naar een Koreaanse film kan kijken. Het is de film „A bell for Nirwana" van regisseur Park Chul-soo en werd gemaakt in 1983. Zuid-Korea gaat niét door voor een rijk filmland, maar de komende jaren zou het wel eens een van die onver wachte plekken kunnen blijken waar iets aardigs te ontdekken valt. Er wor den per jaar zo n ruim tachtig speelfilms geproduceerd en volgens kritici uit Seoul lijken zij op de bij ons beter bekende Japanse films, met een iets meer westerse inslag ..A bell for Nirwana" ziet er ook een beetje Japans uit, wat eigenlijk niet merkwaardig is als je bedenkt dat Korea tot het einde van de Tweede Wereld oorlog een Japanse kolonie was Het verhaal van de film begint met het gegeven dat de Japanners aan het einde van die oorlog geld en materiaal tekort kwamen voor de benodigde mu nitie en heel Korea afstroopten naar metalen voorwerpen die bruikbaar wa ren voor kogels en bommen Zo pakken zij ook (waar gebeurd) de eeuwenoude klok uit de Kaeam-sa tempel, die tot kogels wordt omgesmolten De kleine Jongdu is er getuige van dat zijn vader, op weg om de klok te luiden voor zijn stervende moeder, wordt vermorzeld onder de kar, waarop de klok wordt afgevoerd. Hij zweert niet eerder te rusten eer hij een nieuwe klok kan gieten, om zo zijn voorouders te behoe den voor een val in de hel. Jongdu trekt jarenlang van dorp naar dorp waar hij snoep aanbiedt, in ruil voor koper. Zo ontmoet hij de tekenares Sukwha. Deze ontmoeting is tegelijkertijd een konfron- tatie met het moderne stadsleven van Seoul, waar het zoeken naar het Nirva na. „die paradijselijke staat van opti maal geestelijk welbevinden'op een heel andere wijze geschiedt. Sukwha wil Jongdu helpen bij i iet maken van de klok Ze verlaat hiervoor haar verloofde en trekt bij Jongdu in „Gotcha!" USA, 1985 Regie Jeff Kanew, produktie Paul G. Hensier; scenario Dan Gordon; camera King Baggot; montage Michael A Steven son. muziek Bill Conti, met Anthony Edwards. Linda Fiorentino. Nick Corn. Alex Rocco. Maria Adames e v a. Gen re thriller-komedie; keuring: alle leeftij den; te zien in Cinema 1, Amersfoort. (Door Bert Vos) Jonathan Moore (Anthony Ed wards) Is een aardige student. Maar hij heeft een nogal hinderlijke hobby. Samen met zijn vrienden houdt hij achtervolglngs-spelletjes op de campus van de universiteit waar hij studeert. De kunst is om elkaar met Anthony Edwards in ..Gotcha' (Van de filmredaktie) een waterverf-pistool te grazen te nemen. Jongensachtige spelletjes, waar Jonathan echter veel plezier aan beleeft en waarin hij zich echt kan uitleven. Met de meisjes wil het echter maar niet lukken. Hoewel zijn beste vriend Manoio (Nick Corri) hem regelmatig van tips voorziet, lijken de meisjes aan hem voorbij te lopen. Als Jonathan en Manoio de kans krijgen om hun vakantie in Europa, in Parijs, door te brengen, beginnen ze zoete dromen te dromen over de gewil lige Franse meisjes De praktijk is aan vankelijk wel iets anders, ook al slaagt Manoio er via een truc in om toch een (zij het Zweeds) meisje naar de geza menlijke hotelkamer te krijgen Terwijl Jonathan ietwat mistroostig de tijd doorbrengt in een bistro, komt hij in kontakt me de erg aardige, maar ook wat mysterieuze jonge vrouw Sasha (Linda Fiorentino). die laat blijken in hem geïnteresseerd te zijn Dat is het begin van een spannend avontuur, dat Jonathan tot in Berlijn brengt, waar KGB-agenten het blijkbaar opeens op zijn leven hebben voorzien Maar ook al heeft Jonathan dan weinig ervaring met vrouwen, hij is niet voor niets de beste in dat kinderlijke spelletje op de campus, „Gotcha!" Regisseur Jeff Kanew (in Nederland vrijwel onbekend) heeft met „Gotcha!" een amusante aktie-komedie gemaakt, die vooral de jongeren zal aanspreken. Wat dat betreft sluit Kanew's film rede lijk aan bij de steeds groeiende rij nieuwe, jonge regisseurs, die zich bezig houden met films over jongeren Daar mee maakt het publiek tevens kennis met veel nieuwe gezichten; jonge ac teurs en actrices, die vaak erg onbevan gen optreden voor de camera en daar mee het publiek al heel snel voor zich weten te winnen. „Gotcha!" Is overigens niet direkt opzienbarend, daarvoor is het ver haal op zich misschien wat te een voudig, maar de film biedt voldoende identificatie voor de jongeren om te kunnen blijven boelen. De suspence en aktie naast de komedie-achtige aanpak maken van „Gotcha!" een amusant geheel, ook al kun je vooral in het Berlljnse gedeelte van de film duidelijk merken, dat hier een Ameri kaan aan het werk is, die heel toeval lig de situatie rond Berlijn met de Muur en de mythe als een internatio naal spionage-centrum goed kon ge bruiken. Een Europeaan zou dat on getwijfeld iets subtieler hebber aan gepakt. Kubrick baseerde de film en zijn visie daarin op het boek van Anthony Bur gess. Die visie komt er op neer. dat er hard geweld, zacht geweld, mentaal geweld en bemoeizuchtig geweld be staat en dat, zo lang de mensheid zichzelf niet kan veranderen door zijn inzicht te vergroten, ieder experiment om hem van de zucht naar geweld te genezen, kansloos zal falen. Dat er vaart de hoofdpersoon Alex (Roddy McDowell), die wegens moord in de gevangenis terecht komt en wordt ge confronteerd met dit soort moderne genezingssystemen, hoofdzakelijk ge baseerd op vergaande indoctnnatie, kei harde hersenspoeling en onderwerpen de intimidatie. Kubrick's film wordt in sommige krin gen ervaren als een film met fascisti sche tendenzen, maar dat is ons in ziens onjuist. „A Clockwork Orange" legt feilloos het falen van onze samen leving bloot op een hard-satirische wij ze, die zoveel jaar na de première nog steeds haar kracht niet heeft verloren Niet meer en niet minder Of de schok van het getoonde geweld nog net zo hard zal aanko men als bij het uitkomen van deze „Legend". USA 1985 Regie: Ridley Scott Produktie ArnonMilchan, scena rio. William Hjortsberg, camera Alex Thomson; muziek: Jerry Goldsmith, montage Terry Rawlings. speciale ef fecten supervisie. Nick Allder; model- supervisie Peter Voysey; met: Tom Cruise. Mia Sara, Tim Curry. David Bennent, Annabelle Lanyon eva. Gen re fantasy; keuring alle leeftijden Te zien in Grand. Amersfoort. (Door Bert Vos) Regisseur Ridley werd vooral be kend door zijn groots opgezette en succesvolle science fiction-thriller „Allen" en de gewelddadige SF- verfilming van een roman van Philip K. Dick: „Blade Runner". „Legend" Is van een geheel ander kaliber. Het is een sprookje voor jong en oud en vertelt van oeroude tijden en de strijd tussen goed en kwaad, tussen duis ternis en licht. De tijd van de laatste eenhoorns, toen de elfen, dwergen en kobolds nog gezien werden en de demonen de duisternis tot een angstaanjagend fenomeen maakten, waarin het bijzonder slecht toeven was. Er zijn al eens eerder regisseurs geweest, die dergelijke ingrediënten hebben gebruikt voor een film, maar die kwamen veelal niet verder dan een oninteressante verzameling fi guren zonder hart. In een verhaal, dat zelden een sprankje orginallteit ver toonde. Ridley Scott, die met ..Alien op een De laatste eenhoorns. Openingscenes ..Legend opmerkelijke wijze met name visueel heel sterk een goed verhaal wist te vertellen, herhaalt die krachttoer met „Legend Het verhaal over de eeuwige strijd tussen goed en kwaad, licht en uit de fraaie fantasy van Ridley Scott duisternis, is het verhaal van de mens heid en het valt niet mee om daar nog iets origineels aan toe te voegen Scott en zijn scenarioschrijver William Hjorts berg doen dat wel Naast de visuele belevenis, die „Legend zonder meer is, vertelt Scott het verhaal met veel humor en relativeert daarmee de woestheid van „Duisternis die er op uit is de aarde van alle licht te ontdoen De opperdemon Darkness (Duister nis). een rol van Tim Curry, beveelt zijn afzichtelijke onderdanen om de laatste eenhoorns te doden en de hoorns van de gedode dieren bij hem te brengen. Want. zo zegt een overlevenng, als de laatste nog levende eenhoorns gestor ven zullen zijn. zal de aarde in duister nis worden gedompeld en zal het Kwaad hebben overwonnen In het woud leven Jack. een jonge flierefluiter en Lili, een schone woud prinses. Jack is verliefd op Lili en zij op hem. Ze beminnen elkaar onder het zwoele bladerendak van het woud, zich koesterend in de warmte van een stra lende zon. tussen de fraaie vlinders en de kleurrijke bloemen. Het leven is een sprookje De twee zijn een verzinne beelding van het Licht, van de Goed heid. Als Lili op een kwade dag ver het bos in dwaalt en daar de laatste Een hoorns ontmoet, is zij er onbedoeld de oorzaak van. dat één der gehoornde paarden wordt gedood en de hoorn wordt gestolen door de demonen van Darkness. De duisternis slaat toe. een gruwelijke winter valt over het voordien warm-zinderende woud en het lijkt er op. dat Darkness de wereld in zijn macht heeft gekregen Maar er is nog hoop. want er is nog één eenhoorn in leven. Samen met de goedaardige dwergen Gump, Screwball. Blix en Blunder en het tamelijk jaloerse elfje Oona, onder nemen Jack en Lili een enerverende Linda Fiorentino en Klaus Loewitsch in ..Gotcha1" Een van Stanley Kubrick's meest befaamde films Is zeer zeker „A Clockwork Orange", waarmee hij zich na „2001In zekere zin opnieuw bezig hield met de toekomstfilm. Anders dan In „2001" Is er In „A Clockwork Orange" echter sprake van een behoorlijk portie realiteit: het toenemende geweld van van daag. doorgetrokken naar een zeer nabije toekomst. aar sden énbt 130. In de spelonken van Darkness Beeld uit „Legend" zoektocht naar de verdwenen hoorn en komen tenslotte terecht in de duistere, gruwelijke onderwereld van Darkness. Daar begint de echte strijd tussen goed en kwaad, tussen licht en duisternis. „Legend" is een zeer fraai gemaakte fantasy, waarin tal van aardse mythen en legenden op een onnadrukkelijke wijze zijn verwerkt. Visueel gezien is „Legend" een lust voor het oog. ook al zal men in het begin misschien enige moeite kunnen hebben met de wellicht wat al te overdadige dosis romantiek en paradijselijke sferen, waarin Ridley Scott de kijker overrompeld dompelt. Toch is dat beeld bijzonder funktioneel als kontrast met wat hierna komt de kilte die over het woud valt en de duistere spelonken van het eeuwige kwaad en zijn trawanten, waar het hellevuur met boosheid brandend wordt gehouden en men zich verlustigt in de pijn en het verdnet van de mensen in het verkilde woud. Ridley Scott wist van „Legend" ondanks de bekende mythische ge gevens een spannend en amusant avontuur te maken, niet alleen voor jong, maar zeker ook voor oud. Een 2, te tsch I Eei volwassen sprookje van een ader 9 00 benemende schoonheid, me< tot 1 dankzij de schitterende fotogral esta van cameraman Alex Thomson, d£): d onder meer het camerawerk verrlcl done te voor John Boormans's „Exca bur" en met „Legend" zijn visut ins/fc talenten opnieuw bevestigd. ndac Voeg daarbij de fantasievolle sp dag clale effecten van Nick Allder en zi ins/t groep deskundigen en men heeft ei ;ag v film van hoog niveau, amusant, gra ins/t pig en spannend. En dat kan eige t Gi lijk maar zelden van een film geze< 0 tot worden. de 2 (ante 637( leen D): 0. tervi An 25-1C 0 tot foni ëml tele Ier- ben tel. IHA- psa\ dage net aden ïn 773.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 12