S Kwestie rond kavel-verkoop moet via rechter worden opgelost Bibliotheek verlaagt contributie jongeren Ex-directeur bestraft voor inkomen naast uitkering Isl Commissie Algemene Bestuurszaken akkoord in meerderheid: Oud papier aktie van De Wegwijzer Vandaag in de Leusder Krant Motorrijder licht gewond Blijhof houdt rommelmarkt Frühschoppen in Achterveld VOOR RUIM EEN TON AAN KLEDING GESTOLEN !IJ INBRAAK Jonge volwassenen lezen steeds minder: leusder krant Amersfoortse politie start aktie tegen potenrammers" AUTOlSSEU BP Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Geen krant ontvangen? VOLVO SERVA AMERSFOORT rkrant DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 17e JAARGANG NO. 60 Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie Asschatterweg 19 'Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie: 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,65 per kwartaal Uitgave BDU BV (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De commissie Algemene Bestuurszaken heeft gisteravond in de kwestie rond de delegatie aan B W van de verkoop van een aantal bouwkavels volstaan met te conste- ren, dat daar niet op terug te komen valt. De overgrote meerderheid van de commissie was, met burgemeester J. W. Rademaker, van mening, dat gedane zaken geen keer nemen. De enige vraag, die de gemeenteraad zich in deze kan stellen is, of men een dergelijke handelswijze ook in de toekomst toe wil passen. Aangaande de kwestie rond „kavel 25", verkocht aan een koper, terwijl een andere gegadigde er een reservering op had, daar werden geen mededelingen over gedaan. „Die zaak s onder de rechter", aldus de burgemeester, „en daar kunnen we dus geen mededelingen over doen". Het ziet er overigens wel naar uit, dat hoe die zaak ook draait of keert, het de gemeente Leusden geld gaat kosten. Zowel de partij, die het voorlopige koopkontrakt heeft getekend, als de gepasseerde gegadigde, hebben een schadeclaim ingediend )ij de gemeente. Dat betekent, dat als de één gelijk krijgt, de ander schade lijdt, en omgekeerd. Afronding van de lopende gerechtelijke procedure is pas te verwachten in februari olgend jaar. Uit betrouwbare bron verna men we verder, dat de gemeente Leusden inzake de beslaglegging op het betreffende perceel, tot twee <eer toe geweigerd heeft, een oankgarantie af te geven ,,Dat neeft een gemeente niet nodig, er s nog nooit een gemeente failliet gegaan. En zeker voor Leusden is jat volstrekt irrelevant", zo beves- jgde burgemeester Rademaker gis- eravond - met zoveel woorden - le tot tweemaal gedane weigering na de gemeentelijke advocaat. De >eslaglegging op de grond zal niet eerder worden opgeheven, totdat lie bankgarantie is gegeven. Die mpasse duurt al een dag of tien. :ENS De discussie gisteravond was vat ingewikkeld. Enerzijds lag er le principiële vraag, of de delegatie tan B W, om percelen grond te «erkopen, op te vatten viel als een rchte machtiging, als een echt nandaat. Anderzijds speelde daar 3e kwestie rond kavel 25 tussen- loor. Het één is verbonden met het inder. Corri Verduin (PvdA) had graag nadere inlichtingen willen hebben over de kwestie rond die ene kavel Burgemeester Rademaker stond dat echter niet tot. Nadat Corri Verduin naar voren had gebracht, dat éls het al niet zou gaan om een algemeen delegatie-besluit, de ge meenteraad toch gehouden was daar controle op uit te oefenen - en zij was overigens van mening, dat van een dergelijk delegatiebesluit geen sprake was - kapte burge meester Rademaker die discussie verder af met de woorden: ,,lk hoop, dat de rest van de commissie het oneens is met mevrouw Ver duin". ONRECHTMATIG De wezenlijke vraag ligt besloten in de betekenis van een zinsnede in de voorlopige koopkontrakten, zo als de gemeente Leusden die han teert. Die luidt: „behoudens goed keuring van de gemeenteraad". Het college verwoordde gister avond als haar mening, dat de delegatie van de verkoop aan B Burgemeester J. W M Rademaker ..Geen mededelingen, aangezien zaak onder de rechter is". W die goedkeuring al inhield. PvdA en D66 bleken van mening, dat dat niet het geval was. Ep Oostra( D66) ging zelf zover, te stellen dat het zeer wel mogelijk was, dat tussen 1981 en 1985, toen die formulering in de voorlopige kontrakten gehanteerd werd, een aantal verkopen alsnog door de gemeenteraad bekrachtigd zouden moeten worden. „Als er bij nadere beschouwing al verschil van me ning is over een vraag, wat het betekent, een optie te hebben „tot", of „tot en met", mag men dit ook wel eens nader bezien", aldus Oostra. De burgemeester beriep zich ten aanzien van de rechtsgeldigheid op het feit, dat de betreffende delegatie-besluiten de goedkeu ring hebben gekregen van Gede puteerde Staten. Bovendien heeft bij geen van al die transacties ooit een notaris zich afgevraagd, of het zo wel kon", aldus de burgemees ter, die hieruit concludeerde, „dat we daarom rustig aan kunnen ne men, dat de gemeenteraad het goed gedaan heeft" Gerrit Valkhof (VVD), Harm Offe reins (GPV/SGP) en Ton Zwart (CDA) bleken het standpunt van het college te steunen Voor wat betreft de kwestie rond de omstreden kavel, verklaarden zowel Ep Oostra als Corri Verduin, zich erbij neer te kunnen leggen, dat de uitspraak van de rechter in die kwestie afgewacht zal moeten worden. Corri Verduin wenste daarbij aangetekend te zien, dat ze in de inmiddels gevormde commissie, die de vraag rond de opties en/of reserveringen nader zal gaan bekij ken, ook deze kwestie nog aan de orde wil stellen. Wat die commissie betreft, werd gisteravond overigens duidelijk dat die inmiddels is gevormd Ge meentesecretaris Reijer van Gooi deelde mee, dat de laatste fractie tien dagen geleden heeft gemeld, wie namens haar in die commissie zitting zal nemen. Dat was op zich verwonderlijk, en duidt mogelijk aan, hoezeer men ten gemeente huize met de kwestie zit. Vragen onzerzijds over de kwes tie werden op „voorlichting" on beantwoord gelaten. Betreffende de kwestie zelf werd verwezen naar de vergadering van gister avond Daar zouden mededelingen worden gedaan. Die werden gister avond dus niet gedaan. Een vraag naar de samenstelling van de commissie werd zeven da gen geleden niet beantwoord. „Dat was nog niet bekend", zo luidde de mededeling En dat, terwijl gister avond bij monde van de gemeente secretaris dus werd meegedeeld, dat de samenstelling van die com missie, ten tijde dat de redaktie van deze krant die vraag stelde, al drie dagen bekend was. Bovendien heeft de samenstelling van die commissie, inhoudelijk met het geen in de zaak rond de betreffen de kavel een rol speelt, niets te .naken Overigens is bij de kwestie rond de delegatie van ver koop, die de gemeenteraad deed aan het college van B W, ook de mogelijke afwij king van de bij die delegatie gestelde voorwaarden aan de orde. Zo zouden kavels ver kocht zijn, beneden de prijs, die bij die delegatie als één der voorwaarden was vastge steld. Zie ons commentaar op pagina 5. LEUSDEN - „Gelukkig werken we nu nog met een systeem dat mensen in principe worden ge loofd". Dat zei de Utrechtse offi cier van justitie, mr. H. Droesen, dinsdag tijdens de zaak tegen een 48-jarige inwoner van Leus den. Deze ex-directeur werd ver weten dat hij naast een uitkering had gewerkt. Mr. Droesen vond dat de man bestraft moest wor den om op die manier het Neder landse stelsel van sociale zeker heden te beschermen. De verdacht was directeur van een bedrijf dat eind 1982 failliet ging Na het faillisement belandde hij in de WW. Al snel bleek dat er geen baas te vinden was voor wie hij kon werken. Daarop besloot de inwoner van Leusden als zelfstan dige op kleine schaal de werk zaamheden van zijn voormalige bedrijf voort te zetten. Dat deed hij van december 1982 tot juni 1983, terwijl hij nog de WW-uitkering incasseerde. Vol gens de verdachte heeft hij in die periode niets met zijn werkzaam heden verdiend. Hij zou zich daar om van geen kwaad bewust zijn Toch had de Leusdenaar zijn aktiviteiten volgens de officier van justitie moeten melden. Het zou heel normaal zijn dat een startende ondernemer geen winst maakt. Mr. Droesen vindt het oneerlijk om kosten, die andere beginnende on dernemers in het begin van hun werkzaamheden zelf betalen, van de gemeenschap te plukken. De ruim 15.000 gulden, die de man in die periode (1982 - 1983) van de steun had ontvangen, zou daarom, wat mr. Droesen betreft, terugbe taald moeten worden Daarnaast eiste hij een straf: vier weken ge vangenisstraf voorwaardelijk. „Een zielig geval", noemde poli tierechter, mr K. Bieger, deze affai re. Hij beperkt de straf daarom tot 1000 gulden boete voorwaardelijk LEUSDEN - Via een oud papier aktie willen de kinde ren van basisschool De Wegwijzer geld inzamelen voor een video-recorder. Speciaal voor dit doel staat er maandag 9 december de hele dag een container op de parkeerplaats bij de Biezen- kamp. Iedereen kan daarin zijn oud papier kwijt. Hoe voller de container, hoe ho ger de opbrengst. Des te eerder kan men op De Weg wijzer de video-recorder aanschaffen. Hobbit wordt op bestaande fundamten herbouw pag. 3 Tankstation Van't Klooster gisteren heropend pag. 3 Gemeentepolitiek pag. 6 Loep op Leusden pag. 6 Interview met Leusdenaar mr. F Boersma, initiatiefnemer informatica- universiteit pag. 7 Leusdense cartoonist Harry Goldsmann aan het woord pag. 9 Sport pag.11 Filmnieuws pag.12 Servicepagina pag.13 DOKTERSDIENST tel. 948111 LEUSDEN - Bij een aanrijding afgelopen dinsdag is de bestuur der van een motor licht gewond geraakt. De botsing vond plaats op het kruispunt van de Horster- weg en de Randweg. Automobi list G. D. uit Leusden verleende daar geen voorrang aan motor rijder R. R. uit Harderwijk. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033-940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel nr. 03420-94911 LEUSDEN - Mensen die met Sinterklaas of Kerstmis een pre sentje krijgen wat ze al hadden of die nog oude spulletjes hebben, kunnen dat bewaren voor een grote rommelmarkt in de Blijhof. Die vindt begin januari volgend jaar plaats. De organisatoren vragen of de mensen die het één en ander hebben staan, dat nog niet willen weggooien. Binnen kort wordt bekend gemaakt waar men de spullen kwijt kan. ACHTERVELD - Zondagmor gen zal in D' Ouwe Peerdestal weer het Frühschoppen worden gehou den De aanvang is om 11 30 uur. De muzikale medewerking zal de ze morgen worden verzorgd door de in Achterveld inmiddels bekend geworden muzikanten de Bevelan ders. die weer gezellige Oostenrijk se muziek ten gehore zullen bren gen LEUSDEN - Bij een inbraak de nacht van dinsdag op loensdag in een sportzaak winkelcentrum De Hamers- K>f is voor ruim een ton aan leding en schoeisel gesto- m. De dader(s) kwam(en) de winkel nnen, nadat ze het slot van de tordeur hadden geforceerd. Ten- s-shirts, ski-kleding, overige JOrtkleding en sportschoeisel erden meegenomen De schade wordt geraamd op sn bedrag tussen de 100 000,- i 150.000,-, waarbij de politie tnadrukt dat het om een voorlopi- raming gaat. De precieze inven- nsering vond nog plaats. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De Leusdense bibliotheek gaat de contributie voor jongeren van 18 tot 21 jaar verlagen. Het bestuur van de bibliotheek hoopt de betreffende categorie jongeren weer meer aan het lezen te krijgen. Ook wil het bestuur de opstap naar een hoger contributietarief wat geleidelijker laten verlo pen. Jongeren onder de 18 jaar kunnen trouwens nog altijd een gratis lidmaatschap van de bibliotheek krijgen. De lege rekken in de sportzaak getuigen in stilte van de inbraak. De politie stelt een technische onderzoek in. De jaarrekening van de biblio theek over 1984 en de begroting voor het volgend jaarwerden maan dagavond behandeld in de verga dering van de commissie welzijn en onderwijs. L)e Leusdense biblio theek heeft het jaar 1984 afgesloten met een tekort van ruim driehon derdduizend gulden De gemeente past dit tekort bij. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUI Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1,29 per regel (43 cent per mm) Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur geopend Zaterdags gesloten len worden opgeroepen aan gifte te doen van tegen hen gericht geweld, of afpersing. Volgens de politie doen homose- xuelen zeer zelden aangifte van geweldpleging, waar zij het slacht offer van zijn. Ook de politie treft JJ LEUSDEN/AMERAFOORT - De Amersfoortse politie be gint in samenwerking met een aantal maatschappelijke instanties een projekt ter be strijding van lichamelijk ge weld tegen, en afpersing te gen homosexuelen. Men zal een publiciteitscampagne starten, waarin homosexue- (adverlentie) drah'r \oor Amersfoort c.o. Amslerdamseweg f Tel 033-630154 echter blaam, zo deelde een woordvoerder mee op de perscon ferentie, waar het nieuwe projekt werd aangekondigd. „In het verle den is „niet al te vriendelijk op aangiftes gereageerd." Ook heeft onderzoek aange toond, dat homosexuelen weinig van de politie verwachten na een aangifte Bovendien zijn zij vaak bang, een slechte naam te krijgen, voelen zij zich bedreigd door de oaueiui ncuutin medelijden met de dader(s). Bovendien bestaat er angst voor het niet bewaren van de anonimiteit. De publiciteitscampagne gaat van start met het ophangen van affiches in 127 openbare gebou wen in Amersfoort. Daarin worden mishandelde of bedreigde homo sexuelen opgeroepen aangifte te doen. Bovendien worden er strooi- folders verspreid. Een ander aspekt van de aktie is, dat de politie op deze manier in zicht probeert te krijgen in de plaat sen, waar bedreiging of mishande ling zich voordoen Daarover is nog te weinig bekend. Ook voor het volgend jaar wordt gerekend op een fors tekort In haar begroting over het volgend jaar gaat de gemeente er van uit dat er 369.200 bijgedragen moet wor den. Daar komt dan nog een bedrag van 14.000,- bij voor een part time administratieve kracht die in het verleden door het Rijk werd betaald ZATERDAG OPEN „Kan de bibliotheek niet net als vroeger op zaterdagmorgen open?" zo vroeg Evelien Blom (CDA) zich maandagavond hardop af. Het feit dat de bibliotheek niet meer op zaterdag open is voor het publiek, kan geen kwestie van be zuiniging zijn, zo had de fractievoor zitster van het CDA vastgesteld (advertentie) Fluorweg 43 - Amersfoort tel. 033-622263 Allround Japanese occasion centre, met meer den 50 occasions in alle Japanse merken. Uw oll>ciai Mazda-dcaler op - 10 minuten rijafstand van uw hu>s A AMERSFOORT LEUSOEN Volg de Dorden naar n - AUTO ISSELT Industrieterrein Oe tssett SOEST mazoa Ook voorzitter Van Woudenberg had inmiddels vastgesteld dat het sluiten op zaterdagmorgen met zich mee had gebracht dat er vrijdag avonds soms mensen in de rij staan voor de bibliotheekbalie. „Dat bevordert het halen van een boek nu niet bepaald," aldus de wethou der. Het antwoord blijkt erg simpel. Sinds enige tijd heeft ook het biblio theekpersoneel een cao Hierin staat dat een medewerker maar 1 x in de drie weken op zaterdag hoeft te werken Voor de zaterdagse dienst komen in Leusden vier me dewerksters in aanmerking. Bij openstelling van de bibliotheek zijn er minstens twee personeelsleden nodigDit betekent dat het onmoge lijk is om de bibliotheek op zaterdag morgen open te houden Toch zal er overleg met het bibliotheekbestuur op gang komen waarbij bekeken zal worden of in ieder geval de volwas senen niet op zaterdagmorgen als vanouds weer in de bieb terecht kunnen. LEENRECHT Hoe het in de toekomst met het leenrecht of de auteursvergoeding moet, weet op dit moment nog niemand. In principe is het zo dat er een afspraak is om in het vervolg auteurs mee te laten profiteren van het feit dat hun boeken gelezen worden door het publiek. Deze auteursvergoeding kan op een aan tal manieren geregeld worden. Te denken is aan een verhoging van de contributie of het innen van een klein bedrag bij elke keer dat een boek geleend wordt Het Leusdense bibliotheekbe stuur hoeft op korte termijn nog geen definitief standpunt in te ne men Zoals het er nu naar uitzien zal de invoering van het leenrecht niet eerder plaatsvinden dan op 1 janua ri 1987 De leden van de commissie wel zijn en onderwijs hadden maandag overigens geen enkele kritiek op de wijze waarop de bibliotheek in Leus den functioneert

Leusder Krant | 1985 | | pagina 1