worden Fousert moet afgewikkeld Klacht familie procedureel ^loutproduktie in Leusden inancieel nog niet rond Lokale omroep weer stapje dichterbij Inzake giftige struiken rond Achterveldse kinderspeelplaats: Bijeenkomst in Trefpunt Commissie: „Programmaraad representatief" J. Bernard lid Sportstichting Commissie ABZ akkoord met verklaring voor Lokale Omroep Gerard Kok was beste disk-jockey Ab Hofstee Niet meer delegeren aan dit college te manier, waarop de populieren voor houtproduktie eventueel worden ingeplant, zal zodanig zijn dat er geen schade aan het wegdek, stspaden of riolenng kan ontstaan. Anders dus dan in het verleden aan sLapperseweg het geval was. (Archieffoto Leusder Krant) plaatselijk nieuws Soms komt een bericht wat laat door. Dan ben je weken verder en je krijgt opeens een telefoontje Of we wisten dat Ab Hofstee was overleden? Ab? Nee, dat wisten we niet Dan zouden we er beslist over hebben bericht Want Ab hoor de al een geruim aantal jaren bij Leusden Bij veel manifes taties werd hij als doorgewin terde artiest immers gevraagd om acte de prèsence te geven en hij zei zelden nee, als hem weer eens een uitnodiging be reikte Ab Hofstee Een aardi ge man. 'k Herinner hem nog van veel vroeger, toen hij nog niet in Leusden woonde en hij een keer optrad voor het bedrijf, waarvoor ik werk. Boer Voort huizen zou optreden, zo werd verteld en als zodanig was Ab in die tijd populair dankzij zijn rol in de KRO-serie Stadhuis op stelten". Het was 1966 en er werd toen nog met plezier naar TV gekeken. Groot was echter onze ver rassing, toen we niet een als boer verklede Hofstee het po dium op zagen komen, maar een man, die duidelijk iets an ders wilde laten horen en zien. Samen met zijn vrouw bracht hij een Weens programma, dat klonk als een klok. Daaraan moest ik nog vaak terugden ken, als ik hem tegenkwam in het dorp. Ab Hofstee. De laatste jaren zagen we hem steeds minder Zelfs in zijn favoriete cafe De Swartesteegh ontbrak hij steeds vaker En opeens dat telefoontje. ,,Ab Hofstee is overleden, wist u dat?" Nee. we wisten het niet Want dan zouden we u beslist eerder hebben verteld over de man. die met prachtige stem de Weense operette-melodieën zong en in niets deed denken aan de creatie, waardoor hij befaamd werd boer Voorthui zen. We zullen hem missen. V De burgers van Leusden zullen, mét de raadsleden, de gerechtelijke uitspraak af moeten wachten inzake de kwestie rond „kavel 25", zo als we het gemakshalve zul len noemen. De gemeente verkocht die, terwijl een ander dan de ko per, een reservering had op het betreffende bouwper ceel. Die eerste gegadigde nam dat niet, en liet beslag leggen op het bouwperceel, hetgeen bekrachtigd werd door de onafhankelijke rech ter. Een poging om, via een bankgarantie van de ge meente, die beslaglegging mogelijk op te heffen wordt van de zijde van de gemeen te Leusden tot twee maal toe afgedaan met: ,,een ge meente heeft dat niet nodig, een gemeente gaat niet fail liet". De burgemeester van de gemeente Leusden zegt in een openbare vergadering naar aanleiding van toch niet geheel ten onrechte geuite kritiek van de zijde van een gekozen gemeenteraadslid kommentaar - in dit geval mevrouw Ver duin van de PvdA - tegen die commissie, dat „hij hoopt dat de rest van de commis sie het met mevrouw Ver duin oneens is". Dat mag als een geheel nieuwe wijze van voorzitten worden be schouwd. Diezelfde voorzitter con stateert terecht, dat een ge nomen besluit in dit geval niet terug te draaien is. „De enige mogelijkheid is, dat de raad zich afvraagt of men dergelijke delegatie-beslui ten in de toekomst nog wil nemen". In de voorlichting wordt - op last van hogerhand - ge zegd, dat op een met name genoemde plaats en tijd me dedelingen zullen volgen. Op genoemde tijd en plaats wordt raadsleden die meer willen weten dan goed wordt geacht, de mond ge snoerd, met een beroep op de overige commissieleden, van wie de voorzitter meent te moeten zeggen „te hopen dat ze het oneens zijn met mevrouw Verduin". Ook me dedelingen blijven - met een beroep op de rechter - uit. De samenstelling van een commissie kan niet worden meegedeeld. De commissie heeft namelijk zijdelings te maken met de kwestie. En ondanks het feit, dat de sa menstelling al drie dagen be kend is, „kan men daar geen mededelingen over doen, want dat weten we nog niet". Moeten we verder gaan? Een gemeenteraad, die haar eigen funktie respec teert, zou zoiets niet nemen. Maar gezien de houding van de leden van CDA en VVD, die In de commissie Algemene Bestuurszaken niet verder kwamen dan mee te delen, dat ze zich vasthiel den aan het delegatiebesluit, waar de hele toestand op stoelt, mag men zich ernstig afvragen in hoeverre een deel van de gemeenteraad zich eigenlijk bewust is van haar funktie: controleren, onder meer. En niet met een delegatiebesluit als stro halm overeind blijven. Mocht dat besef echter toch in meerderheid aanwe zig zijn, dan zal de gemeen teraad van Leusden in elk geval zo verstandig moeten zijn, om aan dit college van burgemeester en wethou ders helemaal niéts meer te delegeren. Hetgeen zich dient uit te strekken tot de uitgifte van gemeenschapsgelden voor de aanschaf van nietjes en paperclips. En uiteraard tot de verkoop van bouwka- hm DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN/ACHTERVELD - De familie Fousert, wier doch tertje afgelopen zomer in het ziekenhuis belandde na het eten van giftige bessen van stuiken rond een speelterrein in Achterveld, zal nog even moeten wachten op antwoord van het college van B. W. De heer en mevrouw Fousert hebben in een schrijven aan de gemeenteraad een schade-claim ingediend, ten bedrage van 455,-. „Maar u begrijpt, al waren de kosten die we hebben moeten maken, maar een tientje geweest, dan hadden we dat ook aangekaart. Het gaat ons niet alleen om de hoogte van het bedrag. Het gaat principieel over de vraag, hoe de gemeente in deze kwestie heeft gehandeld," zo lichtte Jan Fousert de toe tijdens de vergadering van de commissie Open- Werken/Ruimtelijke Ordening, afgelopen dinsdag. )e heer Fousert in gesprek met Henk Ossendrijver, bij de gewraakte gusterstruiken, afgelopen zomer. (Archieffoto Leusder Krant) De kwestie rond de giftige strui ken, en de afhandeling daarvan van gemeentelijke zijde waren voor de familie Fousert aanleiding, een brief te schrijven aan de gemeente raad. Dinsdagavond lichtte Jan Fousert dat schrijven toe tijdens de commissie-vergadering. Hij lichtte drie elementen toe. „Het gaat om drie zaken. In de eerste plaats de veiligheid van speelplaatsen, ten tweede de dui delijkheid over de besluitvorming en in de derde plaats de rechtvaar digheid van bestuur," aldus Fou sert. Voor wat betreft de veiligheid van de speelplaatsen wees de heer Fousert erop. dat ook de daar te plaatsen speeltoestellen aan zeke re veiligheidseisen moeten vol doen. Hetzelfde zou volgens hem moeten gelden voor de beplanting Inzake de duidelijkheid over de besluitvorming wilde de heer Fou sert graag weten, wie verantwoor delijk was geweest voor de keus van het aangeplante materiaal Wat de verantwoordelijkheid be treft was de heer Fousert van me ning, dat die duidelijk bij de ge meente lag. Dat concludeerde hij uit het telefoongesprek tussen de heren Bangmaen Rademaker, res pectievelijk adjunkt-direkteur van de GGD en burgemeester van Leusden. De burgemeester nam tijdens dat gesprek een eerder genomen besluit van B. W. in heroverweging, uit oogpunt van veiligheid Daarmee erkende hij, aldus de heer Fousert, de gemeen telijke verantwoordelijkheid. Het derde aspekt, de rechtvaar digheid van bestuur, zag de heer Fousert graag gehonoreerd mid dels een opdracht van de gemeen teraad aan het college van B. W. om inzake de ingediende schade claim in overleg met de familie Fousert te treden. „De claim is afgewezen, de hele manier van doen van het college in haar cor respondentie was erop gericht, om met gebruik van bagetalliserende termen, die hier en daar gewoon beledigend waren, én met gebruik van ondeugdelijke en irrelevante argumenten, haar verantwoorde lijkheid te ontlopen," aldus Jan Fousert SELECTIEVER In een eerste reactie van wet- van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De vraag, of de niet gebruikte wegstroken in .eusden de komende vijftien jaar aangewend gaan worden oor houtproduktie, leidde afgelopen dinsdag tijdens de lommissievergadering van Openbare Werken en Ruimtelijke Irdening tot een uitputtend betoog over de mogelijkheden. 9 Houtproduktie aan de rand van Leusden, en een structurele pbouw van een bomenbestand binnen de bebouwde kom, of ok daar bomen, die meer in de houtproduktie passen, met de ijbehorende financiële onderbouw, het kwam uitvoerig aan orde. Mhoewel het voorstel, waar de zich over diende te bui- zich beperkte tot houtproduk- we publiceerden erover in krant van afgelopen dinsdag kwam bij de toelichting naar dat er meer mogelijkheden aren. Ze werden uitvoerig toegelicht door mevrouw Van Cuyck en de heer Leek, van het Wageningse Bosbouwproefstation „de Dorsch- kampDaarbij bleek, dat de moge lijkheid bestaat om, naast het pla ten van bomen aan de rand van Leusden. binnen de bebouwde om houder Jan Wagenaar (WD) vroeg de wethouder zich af, of de ge meente meer mocht doen dan par ticulieren, of zelfs meer moest doen. „Moeten wij selectiever zijn met beplanten, dan de burger," zo stelde hij. „En dan volgt de vraag, of we als gemeente risico's moeten uitslui ten. Allerlei planten zijn giftig, niet alleen de bessen, maar ook de bladeren. En ook andere zaken leveren gevaar op, zoals loslopen de honden, uitwerpselen, wespen, en waterpartijen. De vraag is, of dat aan dat soort zaken niet te ontko men valt," aldus Wagenaar. De wethouder citeerde tenslotte uit de brief van dokter Bangma over de kwestie „Hoewel ik met u van mening ben. dat niet alle giftige struiken kunnen worden verwij derd, en dat ook in principe onjuist acht, ben ik van mening dat dit gewas niet rond kinderspeelplaat sen moet worden aangeplant." Daaraan ontleende de wethouder de stelling, dat het college niet alleen stond in haar overtuiging, dat het niet weghalen van de strui ken bestuurlijk gezien juist was. Ambtelijk medewerker Van de Kamp stelde vervolgens, dat de beplanting in Leusden ook in ande re plaatsen wordt aangetroffen. „Het is normale aanplant, die ook elders wordt aangetroffen op plaat sen, waar kinderen spelen, in het gros van de gemeenten," aldus de heer Van de Kamp. TOEKOMST Vanuit de vergadering werd er vervolgens op aangedrongen, dat de betreffende struik (ligutrum vul- garus) niet opnieuw zou worden aangeplant bij kinderspeelplaat sen. Daar was iedereen het over eens. Voor wat betreft de wijze van handelen van het college, daar was niet iedereen over te spreken Gert de Weerdt (PvdA) proefde uit de woorden van wethouder Wagenaar „een poging om de zaken om te draaien". Bovendien vond hij de voorbeelden, die de wethouder in zijn betoog had aangehaald, niet relevant. Daar sloot Harm Offereins (GPV/ SGP) zich bij aan. Offereins was bovendien van mening, dat de woordkeus, die het college in haar briefwisseling met de familie Fous- sert had gebezigd „niet de geluk kigste" wa6 geweest. Ep Oostra (D'66) beantwoordde de vraag, of de gemeente selectie ver zou moeten zijn dan de burger, met een onomwonden „ja" „De gemeente heeft een voorbeeld functie De natuur kunnen we niet veranderen, maar rond speelplaat sen kunnen we er wel rekening mee houden," zei hij. Henk Ossendrijver (CDA) bleek dezelfde mening toegedaan voor wat betreft de speelplaatsen, terwijl Alrich Parson (CDA) van mening bleek te zijn, dat er weliswaar geen sprake was geweest van onbe hoorlijk bestuur, „maar je moet er wel van leren Sjef ten Berge (VVD) noemde in dat verband voorlichting als moge lijkheid. Het bleek, dat een con cept-folder, waarin wordt gewezen op het grote gevaar dat schuilt in tachtig tot negentig procent van de tuin-beplantingen, al klaar is. Tenslotte werd men het erover eens, dat de bestaande speelplaat sen - dat zijn er in de gemeente Leusden 165 - bij het onderhoud nader zullen worden bekeken op het punt van aanwezigheid van giftige struiken. Voor wat betreft de brief van de familie Fousart werd besloten, dat een concept van het antwoord van B W. voor de raadsleden ter inzage komt te liggen Indien het antwoord de familie Fousert niet bevalt, staat de mogelijkheid tot beroep bij de gemeenteraad open. LEUSDEN - Zondagmiddag 8 december is er weer een bijeen komst in het Trefpunt in Leusden- Zuid. Deze bijeenkomst begint om 16.00 uur, en niet zoals in het kerkblad stond om 18.30 uur. Onderwerp van gesprek is de vraag of maatschappelijke proble men in de kerk besproken moeten worden; hoe men zich dat voorstelt, of wat men dan wel belangrijk vindt. Hierover gaat men in de jeugd dienst in januari verder Speciaal de jongeren zijn van harte welkom. te kiezen voor een meer structurele aanpak Dat zou ertoe kunnen lei den dat er een bomenbestand wordt opgebouwd, dat honderd jaar mee kan, zonder dat dat de gemeente veel geld hoeft te kos ten. In een bepaalde variant van de houtproduktie zou dat zelfs geld op kunnen brengen. Het vervelende van de discussie was, dat de hele toelichting, die ruim een uur in beslag nam, nau- welijk betrekking had op het voor stel. Want tijdens de discussie bleek, dat de commissie zich uit sluitend wenste uit te spreken over het gebruik van de grondstroken voor houtproduktie, zoals ook het voorstel aangaf. Tenslotte bleek met niet over tuigd van de cijfers Daartoe zal men trachten, die op een rij te zetten voor de commissie Finan ciële en Economische Zaken van komende maandag. Indien dat niet lukt, komt het onderwerp volgende maand ter sprake Overige bezwaren, zoal het mo gelijk veroorzaken van schade aan wegen, fietspaden en rioleringen, die de bomen met hun wortels zouden kunnen veroorzaken, ble ken in de aard van de beplanting voorkomen te kunnen worden LEUSDEN - De heer J.H.A. Bernard uit Leusden wordt be noemd tot bestuurslid van de Stichting Lichamelijke Opvoe ding en Sport „Leusden". Hij volgt daarmee de heer G. Bolk op, die aftredend was en zich niet meer herkiesbaar stelde. J. Bernard werd voorgedragen door de Raad van Advies van de Sportstichting De commissie Alge mene Bestuurszaken nam deze voordracht gisteravond bij accla matie over (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De uitzendingen van de Lokale Omroep Leusden zijn weer een stapje dichterbij gekomen. Maandag avond gaf de commissie welzijn en onderwijs te kennen dat zij de programmaraad van de lokale omroepstichting represen- tatief acht voor de Leusdense bevolking. Een verklaring van dien aard is nodig om een zendmachtiging te krijgen. Al eerder heeft de Stichting Lokale Omroep Leusden aan de minister van WVC een vergunning gevraagd om uitzendingen te mogen verzorgen via het plaatselijk Centraal Antenne Systeem. Over de afgifte van zo'n vergunning beslist de verantwoordelijke minister niet eerder dan dat hij van de gemeenteraad te horen heeft gekregen dat de lokale omroep representatief is voor de plaatselijke bevolking. Binnen de stichting Lokale Om roep Leusden zal het beleid be paald worden door de programma raad Deze programmaraad is sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van alle Leusdense organisa ties. Organisaties die niet in de programmaraad zijn vertegen woordigd hebben dat aan zichzelf te danken, zo valt op te maken uit het raadsvoorstel dat het college heeft gemaakt Iedere plaatselijke organisatie, die op grond van de zogenaamde kabelregeling in aan merking komt voor een plaats in de programmaraad, is uitgenodigd om in die raad een afgevaardigde te benoemen. GEEN BEZWAAR De politieke partijen in Leusden zijn het, gelet op de reacties in de commissie welzijn en onderwijs, volkomen eens met het voorstel van het college Dit voorstel komt er op neer dat er naar het ministerie een bnefje gaat met de zogenaam de representativiteitsverklaring. Wel maakten enkele raadsleden van de gelegenheid gebruik om enkele kanttekeningen te plaatsen bij het voorstel. „Ik ben niet zo kapot van stichtin gen," zo verklaarde Ep Oostra (D'66) De heer Oostra had liever gezien dat de lokale omroep geko zen had voor de verenigingsvorm „Dan kan men immers ook aan de leden contributie vragen," zo meende hij Al eerder had Jan Jacobs (PvdA) ook gesproken over de stichting en de statuten die men heeft opgesteld. In die statuten is omschreven dat het bestuur zich zelf aanvult als daar aanleiding toe is. „Een beetje jammer, maar ik heb er niks mee te maken", zo gaf het PvdA-raadslid toe. Tijdens de behandeling van het raadsvoorstel over de lokale om roep kwamen ook de financiën nog even ter sprake. Evelien Blom, fractievoorzitster van het CDA, vroeg zich hardop af hoe het nu met de geldmiddelen van de lokale omroep moet Haar fractie heeft al bij de algemene beschouwingen laten weten niet vooraan te zullen lopen als het gaat om het geven van subsidie aan de lokale omroep. Mevrouw Blom suggereerde wel dat zij er voor is om de lokale omroep hulp te verlenen als dat in het vermogen van de gemeente ligt. Zij dacht daarbij aan het uitle nen van apparatuur die wellicht op het gemeentehuis aanwezig is en niet vaak gebruikt wordt. Op de suggestie van één van de mede werkers van de lokale omroep om ruimte in het gemeentehuis ter beschikking te stellen, wilde me vrouw Blom op dit moment nog niet ingaan. Lily van Ameron (VVD) merkt op dat haar partij „moeite heeft met alle regelingen in kabelland" Me vrouw Van Amerom zei te rekenen op steun van het bednjfsleven als de lokale omroep daadwerkelijk gaat uitzenden. FEBRUARI OF MAART Met het afgeven van de zoge naamde representativiteitsverkla- ring is een laatste hindernis weg genomen om te komen tot daadwerkelijke uitzendingen. Als de voltallige raad nog deze maand haar formele goedkeuring aan de betreffende verklaring geeft, is ver der het wachten op de minister. De lokale omroep Leusden rekent er op dat de benodigde goedkeuring niet al te lang op zich zal laten wachten Men rekent er op in fe bruari of maart met de eerste uit zendingen te kunnen beginnen LEUSDEN - De commissie Al gemene Bestuurszaken (ABZ) stemt in met de afgifte van een zogenaamde representativiteits- verklaring ten behoeve van de Ruim dne /aar geleden ontving burgemeester Rademaker de nota Lokale Omroep Leusden Nu. december 1985, is de realisering van de L O L weer een stapje dichterbij ACHTERVELD - De KPJ organiseerde een discjoc- keywedstrijd in de Moespot. Aan deze wedstrijd namen vijf personen deel. Ruim 50 KPJ-ers waren deze avond aanwezig. Elke deelnemer kreeg een half uur de tijd om zijn zelf uitgezochte platen aan elkaar te praten en de muziek op het juiste moment te starten. De prestaties werden door een deskundige jury beoordeeld De jury bestond uit de heren Wim Boersen van Bebo Disco, Huub van Laar van Black Power en Gert Daatselaar van Red Star Er werd gelet op de houding van de presentator en zijn presentatie van het geheel. De uitslag was 1 Gerard Kok, 2 Rina Herder, 3. Ben van Middelaar, 4 Johan van Dru- ten en 5 Gebrand Blom De deel nemers kregen een kado-bon aan geboden. Het was een zeer gezellige avond en uit de reacties van de aanwezigen bleek dat een dergelij ke avond zeker voor herhaling vat baar was. Stichting Lokale Omroep Leus den (LOL). Die verklaring is noodzakelijk voor de stichting, omdat zij anders geen kabelver gunning krijgt en dus niet kan uitzenden. Afgelopen maandag boog de commissie welzijn en onderwijs zich al over de kwestie. Ook zij ging akkoord met de afgifte van de verklaring Gisteravond was het de beurt aan de commissie ABZ Daar kwamen vrijwel dezelfde vragen op tafel als maandag. E. ten Voorde van de L O L gaf gisteren nog enige uitleg. Zo stelde hij, dat in principe iedere vereniging lid kan worden van de gemeente raad „Die raad stelt vast welke programma's er gemaakt moeten worden en in welke omvang", aldus Ten Voorde Ook liet hij weten dat er binnen de stichting overwogen wordt om een vereniging (naar het Hilver- sumse voorbeeld) op te richten. Wel zouden er dan de nodige garanties moeten komen, zodat de leden van die vereniging aan hun trekken komen. Het al of niet doorgaan van de L.O.L hangt nu voornamelijk af van de financiële haalbaarheid De ge meente stelt zich vooralsnog terug houdend op ten aanzien van ver zoeken om subsidie. Bij de L.O.L. verwacht men, dat de gemeente in de toekomst op dit standpunt terug zal ko men. Woordvoerder Ten Voorde noemde gisteravond de Bra bantse gemeente Goirle als voorbeeld. „Die stelt jaarlijks 70.000 gulden structureel be schikbaar op grond van het be wezen maatschappelijk nut", zo zei hij. „Daar hopen wij ook op".

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5