,Zo keuren we een illegale vestiging feitelijk goed' „Fraaier omspringen met gemeente-eigendommen" Houtproduktie op losse schroeven Grondverkoop leidt tot discussie bestemmingsplan Paardenmaat over Verduin (PvdA) over aanschaf woonwagens: Naar aanleiding van verkoop brandweerauto: Commissie heeft veel kritiek op plannen: Prijswinnaars winkeliersactie Commissie akkoord met budget Hamershof-Noord plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente Leusden gaat twee woonwagens kopen voor de bewoners van de sloperij bij het hockeyveld. Eén wagen is heel hard nodig, die komt er deze maand nog, de tweede volgt in januari volgend jaar. Met de aanschaf is een bedrag gemoeid van 50.000,-. De financiering loopt - zoals gebruikelijk in dit soort zaken - via het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De gemeente betaalt alleen rente en aflossing. Dat deelde wethouder Fons Ummels (CDA) gisteravond mee tijdens de vergadering van de commissie Financiële en Economische Zaken. De ge meente Leusden zal de wagens gaan verhuren voor een bedrag van 450,- per maand. De eerste wagen die er komt. is hard nodig, zo verklaarde de wet houder. Eén van de wagens, waar in de betrokkenen momenteel ge vestigd zijn, lijdt aan dermate lek kage. dat daar geen menswaardig bestaan meer in kan worden ge leid. Met de tweede wagen is min der haast, dat kan wachten tot begin volgend jaar. Geen van de commissieleden had er moeite mee, dat op basis van dit gegeven tot deze aanschaf over werd gegaan. Waar de PvdA wel bezwaar tegen aantekende was. dat de gemeente op deze wijze formeel een illegale vestiging goedkeurde. Immers, de betreffen- (van één onzer verslagge vers) LEUSDEN - „We moe ten fraaier omspringen met gemeente-eigendom men, en dit soort zaken zichtbaar maken." Dat zei gisteravond Ep Oostra (D'66) tijdens de vergade ring van de commissie Fi nanciële en Economi sche Zaken, naar aanlei ding van een voorstel tot de verkoop van de oude brandweerauto van Ach terveld. Die wagen moet 2.500,- opbrengen Tijdens de verga dering bleek, dat er geen open baarheid is gegeven aan het feit, dat deze brandweerwagen te koop was. „Om het voertuig zo gunstig mogelijk en zonder hoge kos ten van de hand te doen, is gekozen voor een beperkte in schrijving.'' zo schrijven B W. in hun toelichting op het voorstel. Gisteravond bleek, dat de gang van zaken er mogelijk mede toe heeft geleid, dat de laatste inschrijver tevens de hoogste was. „Ik wil in dit verband niets suggereren, maar het lijkt me een wat vreemde gang van za ken," aldus Oostra ,,We kun nen zoiets beter publiceren, zodat men in het openbaar kan bieden. Zo springen we fraaier met de gemeentelijke eigen dommen om." Wethouder Fons Ummels beaamde die stelling. Overigens komt het bedrag, dat met de verkoop aan de ge meente ten goede komt, ter beschikking van de vrijwil lige brandweer. Die kan er de oude brandweerwagen, die men zelf heeft gerenoveerd, weer mee rijdend houden. de autosloperij is illegaal aan het Valleikanaal gevestigd, en uitein delijk is er formeel toestemming gegeven voor maar één woonwa gen. Dat de gemeente nu instemde met het plaatsen van twee nieuwe, mede van gemeentewege gefinan cierd, was iets waar Corri Verduin (PvdA) tegen in het geweer kwam Ep Oostra (D'66) constateerde, dat men die situatie feitelijk al lang accepteerde. Ook Alrich Parson (VVD) nam het laconiek op. Hij stelde de wet houder voor, de wagens bouwkun dig op een dergelijke manier te plaatsen, dat ze niet plotseling ver plaatst zouden kunnen worden. „Dat heeft op zich niets met het onderhavige geval te maken," zei hij, „maar de ervaring leert dat die dingen nogal eens worden door verkocht." Het is de bedoeling, dat de wa gens eerst hun diensten bewijzen op het huidige sloopterrein. Indien dat in een later stadium wordt verplaatst naar de Valleilaan, nabij de tennisbanen, is het de bedoeling dat beide wagens mee-verhuizen Dat ontlokte aan Corri Verduin extra bezwaren „Feitelijk betekent het aannemen van dit voorstel het sanctioneren van de huidige plaats. Er bestaan nu eenmaal ernstige twijfels over de vraag, of dat nieuwe terrein wel op de voor gestelde plaats komt," zei zij. Daarop stelde zij wethouder Um mels twee vragen: in de eerste plaats of hij nog van mening was, dat de nieuwe plaats voor de slope rij nog altijd haalbaar was (zijn ernstige bezwaren, red.), en in de tweede plaats, of dit voorstel bete kende, dat de betrokken woonwa genbewoners als zodanig door het Woonwagenschap waren erkend. Op beide vragen antwoordde de wethouder bevestigend Het sloopbedrijf, naast de hockeyvelden De gemeente gaat twee woonwagens kopen voor de bewoners (Foto Janus Visser.) (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het ziet er naar uit, dat het plan voor houtpro duktie op de nog niet als zodanig in gebruik zijnde tweede rijstroken in Leusden, op losse schroeven staat. Behalve de woordvoerder van het CDA had eigenlijk iedere fractieverte genwoordiger in de commissie Financiële en Economische Zaken gisteravond kritiek op het plan, zoals het er nu uitziet. Harm Offereins (GPV/SGP) ging gemak voor heel Leusden bekij- LEUSDEN - De prijswinnaars van de Sinterklaasakties van de gezamenlijke winkeliers in Leus den zijn bekend. De fotoprijs^- vraag bleek erg moeilijk te zijn en leverde slechts twee winnares sen op: de dames B. Mathijsen en H. Vallentijn ontvingen een waardebon van 25,- voor het goed oplossen er van. De kassabonnenaktie leverde wat meer gelukkige winnaars op. Tien hoofdprijzen a honderd gul den werden in de vorm van waar debonnen uitgereikt aan T. Stro- bach, J. van de Broek, W. Saremba de Kruijff, C Dam-de Groot, W. Sirag, M van Maanen. M de Grijs, K. van Wakeren, L. Dunnewijk en R. Tijmensen. met zijn kritiek het verst. „Ik ben niet van zins, om voor zo n romme lig plan te stemmen Het is ronduit knullerig, het werd gepresenteerd op een knullige manier. En nu het zo rommelig is gebracht, en er bovendien zo hals-over-kop een beslissing over moet worden geno men, ben ik van mening dat we dat niet moeten doen. Dan kunnen we beter die hele sitautie eens op ons ken," aldus Offereins Met zijn kritiek duidde hij op de wijze, waarop het plan vorige week tijdens de vergadering van de com missie Openbare Werken en Ruim telijke Ordening gepresenteerd werd. Daar werd duidelijk, dat sub sidie voor aanplant alleen wordt gegeven voor bomen die buiten de bebouwde kon worden gepoot daar werd duidelijk, dat als die bomen langer dan vijftien jaar staan, er een herplantplicht geldt; daar werd niét duidelijk, waar nou precies welke soort bomen zouden worden aangeplant, zo bleek Offe- reins van mening. „U moet mij maar eens aanwij zen. langs welke wegen welke bo men aangeplant zullen worden." zo hield hij wethouder Fons Ummels (CDA) voor. Wat voor Offereins helemaal de deur dicht had gedaan was het feit, dat hem vorige week pas tijdens de presentatie duidelijk werd, dat er geen sprake zou zijn van het beplanten van de hele Groene Zoom, maar van slechts twee stukken. Kortom, voor hem kon de zaak in de ijskast. Daarbij zal overigens, gezien zijn kritiek, een rol hebben gespeeld dat vorige week ook bleek, dat er een combinatie kan worden ge maakt van „groenplannen". Dat zou betekenen, dat met de op brengst van houtproduktie langs de rand van Leusden deels een duur zaam beplantingsplan voorde kern van Leusden gefinancierd zou kun nen worden Daar zal Offereins met zijn opmerking, „om de hele situa tie eens te bekijken" mede op hebben gedoeld. Corri Verduin (PvdA) kwam terug op de kritiek van haar partijgenoot Gert de Weerdt, zoals die vorige week al werd verwoord: mogelijk belemmering van de lichtval op wandel- en fietspaden, wat de vei ligheid niet zou bevorderen, en het niet in de exploitatie opnemen van snoei-kosten, om dat te voorko men. Ook Ep Oostra (D'66) liet zich in die zin al eerder uit. Alrich Parson (WD) was er met zijn fractie nog niet uit, zei hij Wel merkte hij op, dat het hem erg onverstandig voorkwam, om tege lijkertijd op een groot aantal plaat sen in Leusden beplanting aan te brengen met zo'n karakteristieke uitstraling, als die van populieren „Dat zal onvermijdelijk leiden tot een gewenningsproces bij de bur gers En als die bomen dan gekapt moeten worden, ook allemaal min of meer gelijkertijd, zal dat onge twijfeld leiden tot protesten. De enige manier om dat te voorkomen zou zijn, om bij al die bomen een groot bord te plaatsen met de tekst. „Dit is een proefprojekt". „Kortom, dat lijkt me niet ver standig Als we het al zouden willen overwegen, dan zou de aanplant in fasen moeten gebeuren, zodat niet in één keer grote kaalslag plaats zou vinden. Ze kappen De Treek toch ook niet in één keer?" aldus Parson Een poging van ambtelijk mede werker Slagter, om de zaak weer op de rails te helpen met de opmer king „dat het toch om minimale bedragen ging," leidde tot precies het tegenovergestelde, dan wat hij beoogde „Precies. Het gaat om minimale bedragen Juist daarom moet dat nog eens goed bekeken worden Want wie vertelt het straks de burger, dat er voor een miezeng winstje van twintigduizend gulden allemaal van die mooie bomen moeten worden omgehakt?", zo hield Parson hem voor Bram Vroon (CDA) liet de discus sie aan zich voorbij gaan, zodat niet duidelijk is. hoe het CDA over dit plan denkt. Maar nu al kan men vaststellen, dat het college van B&W er volgende week donderdag een hele kluif aan zal krijgen, om dit door de gemeenteraad te krijgen. Libellen (slot) De manier van vliegen bij li bellen is geheel anders dan die van andere insecten. Alle andere viervleugelige insecten bewegen hun vleu gels gelijktijdig op en neer. De libellen bewegen hun vleugels tegengesteld. Als het voorste vleugelpaar naar boven gaat dan be weegt het achterste paar naar beneden en omge keerd. We horen ze rit selend en knisperend voor bij scheren. Dat is dan ook alle geluid wat ze maken. Andere insecten als bijen, vliegen, hommels en mug gen maken een zoemend geluid waarvan de toon hoogte nogal verschilt en afhankelijk is van het aantal vleugelslagen. Bij de hom mel is dat bijvoorbeeld tweehonderd keer per se conde, een kamervlieg doet dat driehonderd maal en een steekmug zelfs meer dan zeshonderd keer per seconde. Een libelle maakt in die tijd hooguit zesen twintig tot achtentwintig vleugelslagen en aangezien het menselijk oor pas een zoemtoon hoort van meer dan dertig trillingen per se conde, vliegt de libelle voor ons geruisloos. Als ze geslachtsrijp zijn ge worden, wat bij sommige soorten twee tot drie dagen duurt en bij andere soorten vier weken, zoeken de ver schillende geslachten el kaar op. De mannetjes, die zich meestal in de nabijheid van water opgehouden heb ben, gaan zich een territo rium afbakenen waarin ze geen ander mannetje van dezelfde soort dulden. De wijfjes, die wat verder uitge zwermd zijn, zoeken ook het water weer op. Wanneer een mannetje een wijfje verovert, gebeurt dit door een plotseling toepak- ken met de zogenaamde tangen, die zich geheel aan de achterzijde van het lijf bevinden. Daarmee pakt hij haar achter de kop. Er ont staat dan een zogenaamde paringsketen. Het wijfje hangt vrij en buigt het li chaam onderwaarts naar voren, zodat de paring kan plaatsvinden. Hierna kan met het afzetten van eieren worden begonnen, wat bij de verschillende soorten ook geheel verschillend ge beurt. Bij sommige soorten blijft de paringsketen in stand en is het mannetje het wijfje bij het afzetten behulpzaam. Dat zijn voornamelijk de soorten waarbij de eieren onder de bladeren van wa terplanten worden ge plaatst. Het wijfje verdwijnt daarbij geheel of gedeelte lijk onder water. Bij andere soorten knapt het wijfje het alleen op en legt met een legboor de eieren in afge storven plantedelen. Totaal worden ongeveer honderd vijftig eieren afgezet. Ook zijn er soorten die de eieren gewoon in het water leggen en daarbij dicht bo ven de waterspiegel vlie gen. Daarbij wordt het ach terlijf steeds even in het wa ter gedoopt en een ei afge zet. Nog anderen laten de eieren gewoon van grote hoogte in het water vallen. De kans om in gunstige om standigheden terecht te ko men is met de laatste me thode uiteraard veel kleiner dan bij de zorgvuldig ge legde eieren en daarom legt, bij die soorten, het wijfje soms wel aantallen van meer dan duizend stuks. G. v. L. DINSDAG 10 DECEMBER 1985 falfWltï toestaan van detail-handel van au-1 to-onderdelen," zo verwoordde hij zijn visie. Daarbij bracht Corn Verduin nog ter sprake, dat er sprake zou zijn van het als gemeente meewerken aan oneerlijke concurrentie „Want i naar verhouding komt zo'n detail handel dan wel erg goedkoop aan I de grond, als je het vergelijkt met de winkeliers in onze winkelcen tra," aldus Verduin Alrich Parson bleek van mening, dat als de zaken zo verdeeld lagen, de hele kwestie rond het bestem mingsplan maar eens helder boven i tafel moest komen. Daarop besloot wethouder Fons i Ummels (CDA) met te zeggen, dat hij de weergegeven meningen door zou geven aan het college. Gezien echter de haast met het voorstel, mede in het licht van de met een tragere vorm van besluit vorming te den/en WIR-premie. zal het voorstel waarschijnlijk wel op de raadsagenda blijven staan over een begrotings-technisch as- pekt van de zaak. Een deel van de krediet, dat in totaal 762.000,- bedraagt, wordt namelijk overge heveld vanuit het grondbedrijf Het gaat om een bedrag van 94 000 - en de vraag was. of de gemeenteraad dit al had goedge keurd, of dat er een nieuw vote- ringsbesluit zou moeten worden genomen. Dat bleek niet het geval te zijn, waarna alle fracties akkoord gingen. Alleen de PvdA had één beden king. Het betrof hier het feit. dat de uitvoering van de werkzaamheden ondershands zal worden aanbe steed aan de firma Van Schoonho ven. „Hier wordt wéér ondershands aanbesteed, en daar hebben we moeite mee," aldus Corri Verduin namens haar fractie. (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een grondverkoop van een perceel bouwgrond op het werkgelegenheidsterrein „Paardenmaat" heeft gister avond tot een uitvoerige discussie over het bestemmingsplan voor het gebied geleid. Dat gebeurde tijdens de vergadering van de commissie Financiële en Economische Zaken. De hele discussie was dus feitelijk buiten de orde, maar dat was mede een gevolg van het feit, dat het om een nagekomen voorstel ging, dat niet in de andere commissies was behandeld. Oorzaak daarvan was, dat de zaak voor één januari komend jaar rond moet zijn, anders zou de betrokken ondernemer zijn WIR-premie mislopen, zo werd meegedeeld. Het college van B&W heeft over eenstemming bereikt met de heer W. J. Blom uit Amersfoort, over de verkoop van de betreffende bouw- kavel. Het is de bedoeling, dat de heer Blom daar een automateria- lenhandel op begint. En juist dat aspekt, de aard van het bedrijf, leidde tot een uitvoerige discussie over de gang van zaken met be trekking tot het bestemmingsplan voor het betreffende werkgelegen- heidsgebied Zoals bekend, is detailhandel op een industrieterrein in het alge meen niet toegestaan In het verle den is daar in Leusden ook al het nodige over te doen geweest. Het ging toen om het bedrijf van de gebroeders Visser. Daartoe werd een extra bepaling opgenomen in de ontwerp-voorschriften van het ontwerp-bestemmingsplan. Want ondanks het feit, dat al haast vijf jaar geleden de betreffende be stemming haar beslag kreeg, is er nog nooit een bestemmingsplan voor het gebied, er is slechts spra ke van een ontwerp, terwijl het terrein met regelmaat verder wordt volgebouwd. Ep Oostra (D'66) legde als eer ste de vinger op de zere plek. „B&W kunnen vrijstelling verlenen. Zo zitten we straks weer met een grote winkel a la Van Galen. Een automaterialenhandel. dat is een verkapte winkel op het bedrijven terrein. En dat kan de bedoeling niet zijn van een industrieterrein," aldus Oostra. Hij kreeg bijval van Corri Verduin (PvdA), die het nog iets aanscherp te. „We hebben als gemeenteraad afgesproken, dat we geen winkels op het industrieterrein willen Die bepaling in het ontwerp over de verkoop van auto's én onderdelen is er pas in gekomen, nadat we onder die voorwaarden met vesti ging van dat bedrijf akkoord waren gegaan. Op deze manier wordt het ontwerp-plan gewoon na iedere klant weer aangepast," zei hij Alrich Parson (VVD) was het met die visie niet eens. Zoals hij de bepaling las, zou er wel degelijk detailhandel in auto-onderdelen zijn toegestaan. „En dat we het ontwerp iedere keer aanpassen is niet juist. Er is op het betreffende terrein sprake van twee sectoren: bouwmaterialen en keukeninrich tingen, en de auto-branche," aldus Parson. Ep Oostra was het met die visie weer niet eens. „Als je toestaat, dat een reparatie-bedrijf ook onderde len verkoopt, kun je het ene als een logisch vervolg op het andere be schouwen." aldus Oostra „Maar dat is heel iets anders, dan het (van éen onzer verslaggevers net terrein „Paardenmaatzoals het erin /anuari 1981 bijlag. Sindsdien is het praktisch vol gebouwd, maar een bestemmingsplan is er nog niet. (Archieffoto Leusder Krant). LEUSDEN - De commissie Financiële en Economische Zaken is gisteravond ak koord gegaan met een kre diet van haast acht ton voor het bouw- en woonrijp maken van het gebied Hamershof- Noord. Zoals bekend zullen daar een AH-vestiging, enkele winkel-units, het definitieve (hoofd-)postkantoor en - bui ten dit plandeel - een Hema worden gevestigd. Boven dien is er in een tweede bouwlaag ruimte voor wonin gen gereserveerd. Alle gemeenteraadsfracties kon den instemmen met het voorstel Even ontstond nog een discussie

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5