Veel auto voor je geld Facelift voor Range Rover Een lust voor het oog Laagvliegen leusder k Nieuwe Toyota Celica: Subaru XT Turbo 4WD: Mazda lanceert nieuwe RX-7 Renault 21: Henk Budding DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 info in de cockpit zijn we verrukt over de stoelen Vooral voor de besuurders- zetel nemen we ons petje diep af. Perfect! Dankzij de uitgebnede (en kele elektrische) verstelmogelijkhe- den en het in diverse standen te verstellen dnespakig sportstuur is een optimale zitpositie altijd moge lijk. De achterbank biedt slechts plaats aan kinderen. Een helder overzichtelijk dash board geeft alle informatie. Een benzine-verbruiksindicator vinden De Range Rover Vogue; een imposante verschijning. Range Rover schaart zich met het topmodel Vogue in de vrij kleine rij exclusieve automobielen. Om in die categorie geen terrein te verliezen maar integendeel de verkoopcijfers juist op te schroeven, wijzigde men het één en ander aan deze luxe vierwieler. Behalve veranderde details aan koets en interieur bezit de Vogue nu een electronisch ingespoten V8-motor met 20% meer vermogen (165 pk), een nieuwe automatische vierversnel- lingsbak en aangepaste wielophanging. Naast een verhoging van het vermogen van 94 kW (127 pk) naar 123 kW (165 pk) steeg het maxi mum koppel van 263 Nm naar 280 Nm. Het toegepaste Lucas „L" electronische inspuitsysteem ver leent de motor topprestaties van meer dan 170 km/u en geeft souples se bij lage toerentallen. Deze helse machine staat alleen in de Vogue vierdeurs. In de tweedeurs Vogue blijft de beproefde carburateurver sie gehandhaafd Vanwege het toegenomen ver mogen moest de wielophanging aangepast worden. Vooral aan ver mindering van „rollen" van de carrosserie en verbetering van de besturing werd veel aandacht be steed. Progressief werkende veren alsmede gewijzigde schokbreker- demping zorgen voor een comforta beler weggedrag, zonder afbreuk aan terreinkwaliteiten. Rond de lichtmetalen velgen lig gen speciaal door Michelin ontwor pen radiaalbanden. Deze sloffen produceren weinig geluid, hebben gunstige rij-eigenschappen bij hoge snelheden en bieden goede terrein- grip. In de aparte voorspoiler van geperst polyurethaan zien we twee extra kwarts halogeenlampen. In de indrukwekkende cabine veranderde nogal wat, zoals: een centrale plaats voui uc u»e voorheen links van de bestuurder zat, schakelaars en panelen voor de kachel en een nieuw paneel voorzes drukschakelaars. Nog steeds missen we een al dan niet afsluitbaar dash boardkastje. Wel komen we tussen de voorstoelen een af te sluiten bakje tegen. Dankzij de nieuwe ZF vierbak „automaat" kon men de transmissietunnel versmallen, wat ten gunste van de beenruimte kwam voor de voorinzittenden Men le vert de Vogue ook met een vijfver snellingsbak. KORTE RIJIMPRESSIE Tijdens de persintroductie van de vernieuwde Range Rover Vogue stonden enkele wagens klaar voor een eerste ri|-indruk, waar we na tuurlijk rap gebruik van maakten. Majestueus staat hij erbij Alleen de hoge instap (opstap) wijst er al op dat we een kanjer binnenstappen Forste stoelen bieden mede door de verstelbaarheid van hoogte- en hel- lingshoek een prima zit. Comforta bele, wegklapbare armsteunen in het midden maken deel van de uitrusting uit. Als een koning op zi|n troon kijk je over het overige ver keer. Na een vlotte start horen we de schitterende brom van de achtcilin der uit het vooronder. Danzij een perfect werkende stuurbekrachti ging sturen we de zwarejongen door de smalste straatjes alsof we m een mini zitten. De rondom bekrachtigde schijf remmen vragen normale pedaal- kracht en doen hun werk prima. Op de grote weg sprint de Vogue pro bleemloos naar zijn top van 170 km/u. Het Spartaanse hotsen en klotsen blijft volledig uit. Met zo'n krachtpatser rijdt men, bij wijze van spreken, moeiteloos de hele wereld rond. Met het bochtenwerk heeft de wagen evenmin veel moeite. Wel helt de koets dan nogal over. In het terrein staat de Range Rover zijn mannetje ook prima Sterker nog, er zijn maar weinig soortgenoten die hem evenaren, laat staan verbete- A1 met al een veel rijplezier brok Engels geweld, waar men evenwel stevig voor in de buidel moet tasten. De Range Rover vierdeurs Vogue „vijfbak" kost 94.500,- Voor de Vogue „automaat" telt men 102 600,- neer. inclusief BTW. Met grijs kenteken komen deze bedragen op resp. 66.500,- en 72.000,- (incl. BTW). Volgend jaar maart beleeft Renaults jongste aanwinst, de 21, zijn première. Dit gebeurt op de Autosalon van Genève. Deze helemaal nieuwe fraaie creatie gaat de R 18 vervangen. En terecht, want na bijna acht jaar productie raakt het publiek uitgekeken op de „achttien". Van meet af aan HOGE MIDDENKLASSER brengt Renault de 21 in elf uitvoeringen op de markt, te weten vier uitrustingsniveaus, vijf verschillende motoren en twee versnellingsbakken. Importeur Renault Nederland verwacht de eerste 21-ers begin mei in Nederland. Vertoefde de R 18 in het zoge naamde middenklassesegment, de R 21 gaat een stapje vooruit. Dat hogere middenklassesegment ver tegenwoordigt ongeveer 26.4% van de totale markt in Europa: in Italië 1 op 5, in Engeland 1 op 3 en in Frankrijk, West-Duitsland en Ne derland 1 op 4 auto's. Een bijzonder belangrijk segment derhalve. Zoals de R 25 een geslaagde koets heeft, zo zal iedereen beamen dat Renault met de R 21 opnieuw de plank raak slaat. Door de stroomlijn te versterken, verkreeg men een Cw-waarde van slechts 0.29. Een bijzonder gunstig resultaat, wat me de te danken is aan de vorm van de schildbumpers, de geringe afmeting van de luchtinlaat voor en het strakke aansluiten van portieren en ruiten. Nieuwe Mazda RX: stond er tijdens het ontwerpen toevallig een Porsche in de buurt? Binnenkort verschijnt er op de Nederlandse markt een gloednieuwe RX 7, Mazda 's exclusieve sportzvagen. De benaming bleef gelijk, maar het produkt veranderde. De wagen staat bol van de modernste technologie. Weer wordt het een zogenaamde 2x2 sportcoupé, aangedreven door Mazda 's beroemde rotatiemotor Dit beroemde motorconcept bezit een brandstofinjectiesysteem en dubbele inlaatpoorten voor een gefaseerde inlaat. Het maximum vermogen van 110 kW (1 50pk) stelt dit scheurijzer in staat in 8 seconden van 0-100 km/u te sprinten om uiteindelijk een topsnelheid van 210 km/u te bereiken. Enkele van de vooruitstrevende technische aspecten electronisch afstelbare schokdempers en een gedeeltelijk meesturende achterwielophanging Op de komende Autosalon in Brussen januari a s.) beleeft de nieuwe Mazda RX 7 zijn Europese première, gevolgd door een introductie medio februari '86. Schitterend, foeilelijk! Uitspraken die slaan op Subaru's jongste aanwinst, de XT 4 WD. Turbo en afkomstig van de vele belangstellenden tijdens onze proefrit met de wagen. Eerlijk gezegd moeten wij ook erg wennen aan de sciencefiction-achtige koets. Een 445 cm lange sportcoupé met een kleine cabine, uitgerust met veel licht getint glaswerk. Subaru gaat de XT 4 VVD Turbo leveren met een 1.8 liter turbogeblazen injecticmotor. Tevens is er keus uit een vijfversnellingsbak of een „automaat". UITGEKIEND ONDERSTEL Veel aandacht besteedden Suba- ru-ontwerpers aan de luchtweer- stand. Door een sterk aflopende motorkap die in een bijna mes scherpe neus eindigt, een wigvor mige lijn, een enorm hellende voor- en achterruit, speciale portiergre pen, wegklappende halogeen kop lampen, een voorspoiler, vlakke bodem en wieldoppen en bijzonder gevormde zijspiegels bezit Suba ru's nieuwe vlaggeschip een zeer gunstige Cw-waarde van 0.29 Een wisser scharnierend rond een excentrische as houdt de ge laagde voorruit schoon. In rust stand verzinkt deze grotendeels achter de motorkap. Verder note ren we aan de buitenzijde: kop- Strakke lijnen en veel glasiverk, kenmerken van de nieuwe Renault 21 Doordat de geopende kofferdek sel de bagageruimte helemaal vrij laat en dankzij de lage tildrempel belaadt men deze ruimte makkelijk. Een groot ruitoppervlak biedt een uitstekend zicht rondom Binnen nam de ruimte ten opzichte van de R 18 aanmerkelijk toe. Afhankelijk van de versie neemt het comfort toe door tal van voor zieningen zoals: een in hoogte ver stelbaar stuur, een in hoogte verstel bare bestuurdersstoel die op gebo gen verstelrails is gemonteerd, net zoals in de R 9 en R 11, centrale vergrendeling van de deuren, kof ferdeksel en tankdopklep door mid del van een infrarood zendertje. Zelfs rundlederen bekleding is mo gelijk MOTORKEUS Renault blijft voorlopig nog sum mier m zijn 21-informatie. Zoals gezegd komen er voorlopig vijf motoren. Een 1.71 (76 pk), 1.7 1 (90 pk) en een 2.0 1 (120 pk), alle drie benzinemotoren. Voor de kilome tervreters heeft Renault een 2.11 (67 pk) en 2 1 I turbo (88 pk) diesel- kracht. Opvallend is, dat beide 1.7 1 machines dwars voonn staan en de overige in lengterichting Natuurlijk drijven ze allemaal de voorwielen aan. Naar gelang het aantal peka's bieden deze viercilinders de 446 cm lange R 21 een topsnelheid van 160 tot 200 km/u. lampsproeiers, automatische an tenne plus dubbele uitlaatpijp en klapdak. Als we de motorkap opslaan, blinkt ons een fraai stuk techniek tegemoet Subaru borduurde door op de al bestaande lichtmetalen viercilinder boxermotor, met als resultaat genoemde motor die goed is voor 100 kW (136 pk) bij 5600 tpm. Het max. koppel van 196 Nm bereikt de motor bij 2800 tpm. Deze getallen verzekeren hoge prestaties en veel souplesse. Vol gens Subaru haalt de XT (vijfbak) een topsnelheid van 200 km/u en de XT (automaat) 192 km/u. De wagens accelereren in respectieve lijk 9.5 en 10.4 sec. van 0 - 100 km/u. Normaliter wordt bij de handgeschakelde versie het groot ste deel van het opgewekte vermo gen naar de voorwielen overge bracht. In de greep van de gesty- leerde versnellingspook vindt de piloot een drukknop waarmee hij - electrisch - de achterwielen kan bijschakelen. Dit kan tijdens iedere snelheid. De „automaat" beschikt, behalve een schakelaar voor al dan niet werkende vierwielaandnjving over nog een stand: de „meeden kende vierwielaandnjving". Dit systeem waarborgt een overbren ging van de tractie naar alle wielen zodra weers- c.q. wegomstandighe- den daar aanleiding toe geven, zo als sterk optrekken of remmen en het gebruik van de ruitenwissers. Standaard heeft de XT een ach- terdifferentieel met beperkte slip. Onafhankelijke wielophanging ge combineerd met electropneumati- sche veerelementen voor geeft comfort en bochtvastheid. Hoogte sensoren meten de invering van elk wiel afzonderlijk en de veerele menten houden het niveau van de wagen steeds constant. TWEE MAAL TWEE Via de wijdopenslaande portie ren duiken we in de cabine. Bij een maximum hoogte van 133 cm kan men niet van instappen spreken. Het in de hoogte en de lengte te vertellen stuur en een in alle stan den te stellen bestuurdersstoel staan borg voor een optimale stuur- positie. De „automaat" krijgt van huis uit een digitaal dashboard. De „handgeschakelde" doet het met een conventioneel instrumenta rium. Wij prefereren laatstge noemd systeem. Al dat geschitter en geflikker leidt maar af. Voor hebben de inzittenden ruimte te over. Achter biedt de wegklapbare bank slechts plaats aan kinderen of de hond Reden voor Subaru om dit meubelstuk van skaibekledmg te voorzien. Natuurlijk staat de cockpit ook bol van allerlei standaard accessoi res, zoals toerenteller, afsluitbaar kastje, turbodrukmeter, klokje, kaartleeskampjes, centrale deur vergrendeling en electrisch te be- Rijden met de Subaru XT associeert men met laagvliegen Een dezer dagen presenteren Toyota-dealers een gloednieuwe Celica-serie. De koets onderging een metarmorfose, de aandrijving verhuisde van achter naar voor en tenslotte paste Toyota de techniek aan de komende jaren aan. De nieuwe Celica's staan dan ook bol van technische hoogstandjes. Toyota levert zijn jongste aanwinst net als voorheen als Coupe en Liftback. Bijna vijftien jaar al brengt Toyota de Celica op de overvolle automarkt. In die jaren nam Toyota deze sportieve Celica driemaal onder handen. In Nederland maakte de Celica zijn debuut in 1971, in 1978 gevolgd door een tweede generatie en in 1982 door een derde. Importeur Louwman en Parqui zette totaal zo'n 17.000 exemplaren op de weg. Maar over onze hele aardbol gingen er maarliefst 2.745.000 stuks „over de toonbank". De Celica anno 1986 moet het succes voortzetten, maar dat is voor de Toyota top blijkbaar geen punt, gezien de chauvinistische uitspraak van de heer Akihiro Wada, hoofd ontwerp en ontwikkeling van de nieuwe Celica verleden week tij dens de internationale persintro ductie in het Zuidfranse Nice: „We bieden een perfecte auto aan!" Kort maar krachtig. Deze sympathieke Japanner zag echter een paar klei nigheden over het hoofd, ten eerste dat de concurrentie ook niet stil zit en vervolgens dat de prijzen van de Toyota's in Nederland er niet om liegen. Maar hierover later meer. VOORWIELAANDRIJVING Na uitgebreide studie verkoos Toyota een voorwielaangedreven Celica. Ruimtewinst in de cabine en vooral een lager totaal gewicht plus een compactere vormgeving deed de balans overslaan. Toyota wist veel voorkomende nadelen van voorwieloverbrenging zoals reac ties m de besturing (stuur klappert in de handen en de wielen spinnen) grotendeels te ondervangen door een geraffineerde onafhankelijk wielophanging rondom en boven dien worden de nadelige effecten gereduceerd door een vertraagde ontstekingstijd. waardoor het afge geven vermogen naar de aandrijfas sen met 10% vermindert. Tevens verstevigde men de body, door de afstand tussen voorste en achterste scharnierpunten van de onderste L-vormige draagarmen te vergro ten. Toyota bouwde maar liefst meer dan 250 prototypes van de Celica die aan honderden betrouwbaar heids- en servicegevoeligheids tests deelnamen. Ove Andersson, twee maal winnaar van de Safary Rally was onder andere een criticus. Na de test sprak hij slechts een woord „Gefeliciteerd!", waarmee hij be vestigde dat Toyota alle negatieve aspecten van voorwielaandrijving had weten te elimineren en de voordelen naar voren te brengen teneinde een ware „fun-to-drive" auto te creëren. MOTOREN Bij de nieuwe Celica kan men kiezen uit twee benzinemotoren: een 1.6 L carburatuer- en een 2.0 L injectiegevoede krachtbron. De 1.6. liter (1587 cm3) bereikt zijn max. vermogen van 63 kW (68 pk) bij 5600 tpm en beschikt over een max. koppel van 135 Nm bij 3600 tpm. Voor de 2 0 liter zijn deze cijfers resp 110 kW (150 pk) bij 6400 tpm en 180 Nm bij 4800 tpm. Vooral met de kakelverse 2.0 liter zestienkleppen krachtbron ver groot Toyota zijn voorsprong wat betreft de multivalve techniek. Dit potente blok bezit alle kenmerken van moderne motorenbouw: vier kleppen per cilinder (uiteraard twee in- en twee uitlaatkleppen), twee bovenliggende nokkenassen, elek tronisch gestuurd brandstof injec tiesysteem en ruim gebruik van lichtmetaal ter beperking van het gewicht Als topsnelheid geeft Toyota voor deze helse machine 210 km/u en een acceleratietijd van 0-100 km/u in 8.7 sec. op, wat niet dienen ramen. Al met al een uitrus ting die zelfs voor de meest ver wende automobilist niets meer te wensen over laat of het moet air conditioning zijn. Een „Airco" is overigens tegen meerprijs te plaat sen. EERSTE INDRUK Na de vlotte start laat de uitlaat vanaf de eerste meters een gemoe delijke brom horen, zoals sportcoupé betaamt. Tijdens accelereren en boven 150 neemt het motorgeluid flink toe. We reden op een nat waardoor we het verschil voor- en vierwielaandrijving uitste kend konden ondervinden. Met pekaas alleen op de voorste wielen en een stevige druk op de rechter- pedaal spinnen de voorwielen zelfs nog in zijn derde versnelling. In de bochten treedt dan een enorm on derstuur op Niet verwonderlijk met zoveel „power" in het vooron der. Drukken we de rode knop de pook in voor schakeling vierwielaandrijving dan leven we plotseling in een heel andere we reld. Weg „spin". Gedwee, maar wel rap laat de wagen zich alle kanten opzetten. Wanneer anderen het gas loslaten of zelfs remmen, duwen we de gaspedaal nog eens in Op een groot besneeuwd er beijsd parkeerterrein probeerden we beide aandrijfsystemen. Tot grote verbazing van enkele vracht wagenchauffeurs die daar hun ge vaartes geparkeerd hadden. In four-wheel-dnve-stand laat de boli de zich gedwee alle hoeken omzet ten. Gaat het te hard dan breekt de „kont" uit en maakt hij een pi rouette, Sjoukje Dijkstra in haai goede jaren waardig. Schakelen we over op voorwiel aandrijving dan is het oppassen geblazen. Op de glad de ondergrond schiet het scheurij zer alle kanten op en het gas moet snel los om niet onder een van die kolossale truks onthoofd te wor den. We reden alleen met de „vijf-|>ver bak"-versie, die perfect schakelt Precies en direct, maar niet erj licht, waardoor de bestuurder pre cies voelt wat er gebeurt. Over de stuurbekrachtiging niets dan lof Een fijne, beslist niet opdringerige!enl stuurhulp. Subaru rekent voor zijn jongste topmodellen stevige prijzen De XT Turbo 4WD vijfbak kost f 52 995,-. Voor de „automaat" inclusiel automatisch inschakelbare vier wielaandnjving, digitaal dashboard en boordcomputer komt 5.000,- bijPrijzen inclusief BTW, exclusief afleveringskosten mn lun Ier tun asti Wet tieu betekent dat de 1.6 L een luilak is. Zijn top is 170 km/u en 0-10 in 12 4 sec. Standaard beschikken alle versies over een vijfversnellingsbak. Tegen meerpijs kan de liefhebber zich op de 2.0 L een automatische transmis sie met vier versnellingen aanschaf fen, wat de bestuurder keus biedt uit twee schakelpatronen, een econo misch en een sportief. In de 1.6 L verzorgen geventileerde schijfrem men vóór en trommelremmen ach ter het ho-houw-werk De 2 0 L heeft achter ook schijfremmen Een tandheugelbestunng (in de 2.0 L bekrachtigd) staat borg voor prettig sturen. RIJIMPRESSIE Tijdens genoemde introductie aan de Franse Rivièra kregen we alleen de Celica 2.0 GT Liftback te zien. Voor de testritten stond even eens „slechts" dit model ter beschik king. Door zijn sterk aflopende neus met, in rusttoestand, gesloten kop lampen. forse voorspoiler, sterk hellend glaswerk rondom en spoiler op de achterklep oogt de Celica bijzonder sportief. Rondom de fraai gestyleerde velgen zien we 196/60 VR 14 Dunlop SP laagprofiel slof fen. Dankzij opvallend dunne raam spijlen en bovendien twee van bin nenuit verstelbare buitenspiegels is er veel zicht rondom. Onmiddellijk na het plaatsnemen we enigszins overbodig op zo'n scheurijzer. Snel blijkt de makkelij ke bediening van de „racer" en het welhaast probleemloze rijgedrag. Zelfs op een nat wegdek komen we niet voor onaangename verrassin gen te staan. Toyota stemde de vijfbak uitstekend op de mogelijk heden van de motor af. Het schake- lenverloopt licht en direct, terwijl het korte pookje prettig onderhand- bereik zit Zowel van motor- als windgelui den blijven we zo goed als ver schoond. Alleen boven de 5000 tpm nemen we een lichte brom waar. Acceleratie, souplesse, hoge top snelheid, de Celica 2.0 GT heeft het allemaal in huis Op de grillige bergwegen ten noorden van Nice probeerden we de wagen stevig uit. Tijdens fors boch tenwerk profileert de Celica een Met de Celica Liftback raffelden we enkele honderden snellekilometers PRIJZEN vrijwel neutraal stuurgedrag, waar bij de stuurbekrachtiging een hand je helpt. Overigens is het een stuur hulp van het betere soort Veel hulp bij lage snelheid die afneemt bij „high speed". Over de venng ook niets dan lof. Stevig sportief, maar zeker niet Spartaans. Al met al is het nieuwe Celica- programma een welkome aanwinst in de turbulente autowereld, waar mee we tevens bijna automatisch bij het prijskaartje terechtkomen. Klas se en exclusiviteit dient betaald te af. worden, dat geldt ook voor deze Toyota Celica-serie. Voor de Celica 16 Coupé ST telt men 30.850,- neer. De Celica 1.6 Liftback ST komt op 32 350,-. De Celica 2.0 GTTwin Cam 16 kost 48.500,- en voor de „automaat" komt daar 3900 - bij.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10