„St. Elmo's Fire": turbulente emoties in groep jongeren „Back to the future": humor en fantasie in een spel met de tijd |Bud Spencer Terence Hill als „Miami Super Cops" Ingmar Bergman in Filmhuis-nacht Filmkeuze DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 kijk op de film deze amusante SF-komedie, waarin duidelijk de hand van Steven Spielberg te herkennen is. Het is altijd boeiend om een film te zien. waarin wordt gespeeld met tijdpa- radoxen Het simpele voorbeeld zoon reist terug in de tijd om zijn grotvader dood te schieten, is al in allerlei origine le en ook totaal onverantwoorde versies beschreven In ..Back to the future' is de tijdparadox op zich knap uitgewerkt, zonder dat men een steekje laat vallen Alles klopt als een bus nou ja. op enkele kleinigheidjes na. maar dat is de zorg van Marty McFly als hij er uiteinde lijk in slaagt - mede dankzij de hulp van professor Brown - om terug te keren naar zijn eigen wereld, vóórdat „Back to the future" is een film komedie, waarin naast groots opge zette scènes, alle zorg Is besteed aan een sprankelende dialoog, de basis van een goede komedie. Er zitten tal van originele grappen in verwerkt, zoals de scene in de danszaal, waar Marty zijn toekomstige ouders tot elkaar moet zien te brengen, terwijl hij op het podium tot verbijstering van zowel toeschouwers als musici ais invallend gitarist een daverend nummer van de In 1955 volslagen onbekende Chuck Berry brengt. Je ziet de bandleider naar de telefoon hollen om Berry te bellen met de boodschap:Chuck, luister, ik denk dat dit de nieuwe sound is, waar je naar zoekt..." Het zijn dit soort speelse grapjes, die op allerlei ma nieren door het verhaal heen verwe ven zijn en „Back to the future" tot een geslaagde film maken over het fenomeen „reizen in de tijd". Met een slot. waaruit je zou kunnen vemoe- den, dat het einde nog steeds niet in zicht is en Marty McFly nog allerlei verrassingen te wachten staan. 995 clusiel clusief isten. „Miami Supercops". Italië 1985 tegie Bruno Corbucci Produktie Max Volkoff; scenario Bruno Corbucci uciano Vincenzoni; Silvano Ippoliti, nuziek Carmelo Michelangelo La lionda Met Terence Hill. Bud Spen- :er, chief C B Seay. Jackie Castellano a Genre aktie-komedie Keuring al- b leeftijden. Terence Hill Bud Spencer. Soms ink je met enige weemoed aan iren geleden, toen aktie-komedies an dit tweetal nog echt leuk waren, liet dat Terence en Bud niet heel erg un best doen, niks dan lof hoor, «aar toch Bud Spencer en Terence Hill zijn in nieuwste film van de Italiaanse regisseur Bruno Corbucci. die ook het scenario schreef, opnieuw twee agen ten Standplaats Miami Niks nieuws onder de brandende zon van Florida dus Uiteraard zijn het „supercops zoals het dit tweetal betaamt. Doug (Terence Hill) heeft problemen, want een bekende moordenaar, Garret, is op vrije voeten en hij heeft de hulp nodig van zijn vriend Steve (Bud Spencer), die inmiddels het beroep van politie agent verruild heeft voor een veel lukra- tievere bezigheid het runnen van een vliegschool. Steve heeft afscheid van de politie genomen, omdat hem teveel beperkingen werden opgelegd Na veel moeite slaagt Doug er in zijn vriend over te halen opnieuw (tijdelijk) in dienst te nemen om samen Garret te schadu wen. die hen ongetwijfeld regelrecht naar de miljoenenbuit zal leiden, waar voor Garret de nodige jaren in de gevangenis doorbracht De twee super cops. die normaal dienst draaien om niet op te vallen, slagen er en passant in om Miami van allerlei gespuis te zuive ren voordat ze ook maar iets aan de Garret-zaak hebben kunnen doen Maar uiteindelijk komt er schot in de zaak en blijkt, dat Garret is vermoord Waarschijnlijk door zijn partner, die al laren dood is Op zich niet zo n briljant gegeven Sinds we in Nederland kennis hebben mogen maken met het A-Team en de dames van Foxfire, kennen we dit geijkte verhalenpatroon eigenlijk van haver tot gort en ook Bruno Corbucci itrus- ver- :er te :t air- o" is plaat- Litlaat :moe- een „St Elmo's Fire" is een film over jonge mensen, die samen met elkaar zijn opgetrokken op de middelbare school en elkaar daarna niet los kunnen laten. Ze blijven bij elkaar als groep en delen eikaars lief en leed. Kirbo Kager (Emilio Estevez) ver dient de kost als barman in het café „St Elmo'sterwijl hij verder tracht te stu deren voor meester in de rechten. Hij ontmoet een jeugdvriendin Dale Biber man (Andie MacDowell) en raakt zo gefixeerd op haar. dat hij alles op alles zet om haar liefde te winnen. Billy Hixx (Rob Lowe) is het meest vrijgevochten. Zijn enige liefde is zijn saxofoon, al het andere is onderge schikt en dat geeft uiteraard de nodige problemen, zeker wat betreft zijn vrouw en kind, die hij sterk verwaarloost. Kevin Dolenz (Andrew McCarthy) wil schr.jver worden, maar tot nu toe be perkt zich dat tot het samenstellen van „In memoriams' van bekende perso nen voor een Washingtonse krant. Ke vin is wat cynisch van aard en zijn ogenschijnlijke afstandelijkheid vloeit voort uit zijn voortdurende worsteling met zijn gevoelens. De meest opvallende figuur in de groep is Juliana („Jules") van Patten (Demi Moore). Zij werkt op een bank. maar verliest zich regelmatig in fanta sieën over de beste manier om haar stiefmoeder te laten sterven en de direkteur van de bank te verleiden Alec Newburry (Judd Nelson) heeft politieke aspiraties en om zich veilig te stellen brengt hij zijn kamergenote Les lie (Ally Sheedy) er toe met hem te trouwen Leslie Humphries (Ally Sheedy) ten slotte wil architecte worden en laat zich. zoals vermeld, verleiden om met Alec te trouwen Zeven jonge mensen, die zich nauw met elkaar verbonden voelen en daar door nog minder gemakkelijk los kun nen komen van hun voormalige studen- Als de meest excentrieke we tenschapper van de stad je beste vriend is, die, verguisd door des kundige en leek, er in slaagt om een auto uit te vinden, die in staat is door de tijd te reizen; als zo n vriend je dan betrekt in zijn uitvinding, terwijl hij bezig is om terroristen te slim af te zijn, dan kan het niet anders, dan is je naam Marty McFly. En soms zou je dan wensen een andere naam te hebben en in een andere stad te leven. Want geloof me, het is lang niet altijd even plezierig om een uitvinder tot vriend te heb ben. En bovendien: wat heb je er aan als zo n vriend je in moeilijk heden brengt en bovendien nog terug in de tijd, dat je moeder nog op vrijersvoeten ging en prompt verliefd op je wordt? ..Back to the future' is de titel van de film. geregisseerd door Robert Zemec- kis en geproduceerd door Steven Spiel berg. waarin Marty McFly (Michael J Fox) in een bijzonder vreemde situatie terecht komt. Dr Emmett Brown is er in geslaagd om van een „gewoneDeLo- rean bolide een schitterende tijdmachi ne te maken Werkelijk een staaltje van perfektie. aangedreven door een sterke kernreactor Juist als professor Brown zijn nieuwste geniale uitvinding aan zijn jonge vriend Marty demonstreert, ko men terroristen het uranium opeisen, waar de verstrooide uitvinder zo jolig mee aan het stoeien is. Er wordt driftig geschoten en de geleerde valt dodelijk ïnsin 'd en erden Tot racht De groep van zeven. Scène uit ,,St Elmo's Fire in ge n. In e boli •mzet ekt de en pi i haat en we dan is glad leurij moet an die wor n vil ff lakelt et er{ ;r pre ver de n lof geng» ingste De XT St. Elmo's fire". 1985. USA Regie Joel Schumacher. Produktie. Lauren Schuier Scenario Joel Schumacher Carl Kurlander. Camera: Stephen H Burum. Montage Richard Marks. Mu ziek David Foster Met Emilio Estevez, Rob Lowe, Andrews McCarthy, Demi Moore. Judd Nelson, Ally Sheedy. Mare Winningham e.v a. Genre jongeren op weg naar volwassenheid. Keuring alle leeftijden Te zien in Grand. Amers foort We ontkomen er niet aan: films •ver jongeren, die worstelen met lun identiteit, of druk bezig zijn met lun groei naar volwassenheid zon- l Ier afscheid te kunnen nemen van lun jeugd. Een film als „The Break ast Club" valt onder dit genre en met :en beetje goede wil zelfs „Gotcha!". Wet de komst van dit tamelijk ver- ïieuwende genre, in de vijftiger jaren onder meer vertegenwoordigd door James Dean, zien we ook steeds meer jonge acteurs en actrices, die op meer dan voortreffelijke wijze gestalte geven aan deze generatie bijna-twintigers. Ook In de film „St. Elmo's Fire" zijn deze acteerprestaties weer opval lend aanwezig, waardoor ook deze film een voortdurend genoegen is om naar te kijken, ondanks het toch wel enigszins rommelig verhaal, dat wellcht inherent is aan de gemoeds rust van de hoofdrolspelers. Wie de film „The Breakfast Club" heeft gezien, zal enkele bekende ge zichten egenkomen. zoals Emilio Este vez, Judd Nelson en Ally Sheedy. terwijl Rob Lowe en Andrew McCarthy in „Class" een rol speelden. Kortom, een nieuwe generatie filmacteurs en -actri ces is bezig het filmdoek te veroveren en dat doet ze zeer overtuigend &L „Back to the future", USA 1985 Regie Robert Zemeckis Produktie Steven Spielberg. Frank Marshall en Kathleen Kennedy, scenario Robert Zemeckis en Bob Gale; camera Dean Cundey. montage Arthur Schmidt en Harry Keramidas; Visuele effecten In dustrial Light Magic-team; stunt-coör dinator Walter Scott Met Michael J Fox. Christopher Lloyd; Lea Thompson. Crispin Glover; Claudia Wells e v.a. Genre science fiction-fantasie over tijd paradox. keuring alle leeftijden Kerst- première 1985. getroffen neer Marty bedenkt zich geen moment en duikt de door-de-tijd-reizen- de-auto in en start Als je beschoten wordt door woeden de terroristen, dan kijk je niet zo nauw en zal het je zonder meer een zorg zijn waar je terecht komt. Dat wordt dan 1955 Dertig jaar terug in de tijd en tot Marty's verbijstering blijkt ook nog. dat het uranium van de reactor is uitge werkt. zodat een terug naar het heden voorlopig uitgesloten is Dan ontmoet hij in het stadje dat nog maar nauwelijks lijkt op de middelgrote stad van zijn eigen tijd. een aardig meisje, dat zijn moeder blijkt te zijn. En dat meisje wordt prompt verliefd op hem, terwijl een opgeblazen krachtpatser genaamd Biff haar het hof maakt en de dan nog jonge George McFly (Marty's toekomstige va der) een ongelooflijke sul blijkt te zijn, die zonder enige hulp nooit zal trouwen met Lorraine Baines Kortom Marty's bestaan hangt af van een huwelijk tussen Lorraine en George To be or not to be dat is de brandende vraag in Scène uit: ..Back to the future" met Michael J Fox als Marty McFly. op op maar ti alle deren Scène uit ..Back to the future" van regisseur Robert Zemeckis (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de komende maanden zal het Filmhuis in haar nachtvoorstellingen een film van de bekende Zweedse regisseur Ingmar Bergman vertonen, te beginnen op 13 en 14 december (aanvang 23.00 uur) met „De grote stilte" uit 1962. Voor januari '86 staat „Wilde aard beien" op het programma. DE GROTE STILTE In een vreemd land waarvan zij de taal niet verstaan en waar tanks drei gend door de straten rollen, zijn twee zusters. Ester en Anna en het zoontje van de laatste, per trein onderweg naar een onbekende bestemming Ester voelt zich ziek en zij onderbreken de reis om hun intrek te nemen in een hotel, waar de jongen door de lege gangen dwaalt en de spanning tussen de twee zusters groeit Ester, zwijgend en somber, heeft aanvallen van wur gende benauwdheid en Anna. de jong ste. pikt uit verveling een man op in een café. die zij meeneemt naar het hotel, waar het conflict tussen de twee vrou wen vervolgens tot een uitbarsting komt. Anna geeft te kennen dat zij verder wil reizen; Ester blijft achter om te sterven en reikt de jongen een papiertje aan. waarop drie of vier woor den staan geschreven in de taal die zij niet spreken (Van de filmredaktie) SANTA CLAUS (Grand). Amusan te kerstfilm voor de hele familie over een Kerstman-assistent (Dudley Moore) die heel wat brokken maakt (alle leeftijden). ST. ELMO'S FIRE. (Grand) Goed gemaakte film over een groep bijna- twintigers, die de stap naar volwassen heid nog niet kunnen of durven maken en zich blijven vastklampen aan hun schoolgewoonten Humor en ernst in een turbulente film vol emoties (alle leeftijden) BACK TO THE FUTURE. (Grand) Schitterend futuristisch spektakel, waarin jongen terug reist door de tijd en terecht komt in de vijftiger jaren, waar zijn moeder verliefd op hem wordt. De hand van Steven Spielberg is in deze film duidelijk te herkennen Humor en aktie. (alle leeftijden) INVASION USA. (Grand). Liefheb bers van karate-expert Chuck Norris kunnen hun hart weer eens ophalen Deze de laatste tijd opmerkelijk produk- tieve acteur speelt de hoofdrol als ex-CIA-agent Matt Hunter in ..Invasion USA die weer aktief wordt als zijn Russische aartsvijand Rostov hem daartoe op eigen grondgebied dwingt (16 |aar). THE BREAKFAST CLUB. (Grand) Schitterende film rond een groep jongeren, die op een zaterdag morgen op school terug moet komen om hun „straf" uit te zitten Hun opdracht vertel in een opstel waarom je hier zit. Regisseur John Hughes is er in geslaagd een zeer onderhoudende film te maken, mede dankzij het meer dan voortreffelijke spel van zes jonge acteurs en actrices (alle leeftijden). THE KILLING FIELDS. (Dinsdag movie cyclus) Sterke, dramatische film over journalistiek en vriendschap in de gruwelijke oorlog van Cambodja, waar een Amerikaans journalist noodge dwongen zijn Cambodjaanse vriend en tolk in de steek moet laten (Grand. 12 jaar) MIAMI SUPER COPS. De nieuwste aktie-komedie met Bud Spencer en Terence Hill, waar het illustere tweetal achter een miljoenenbuit aan gaat en en passant Miami van allerlei gespuis verlost Beslist niet de beste film van dit duo. (Cinema 1). LES UNS ET LES AUTRES. (Ci- name 2). De Franse regisseur Claude Lelouch maakte met „Les uns et les autres" een schitterende film, die ook in Nederland terecht volle zalen trok. De film toont in een drie uur durende kaleidoscoop het leven van verschillen de familie s in Europa van 1936 tot nu En al die familie's zijn verbonden door de universele taal van de mens: de muziek Muziek, die dan ook als een rode draad door de film verweven zit (alle leeftijden). GOTCHA! (pik, ik heb je. Cinema 1). Grappige, blij vlagen spannende aktie- komedie over Amerikaanse student, die tijdens zijn vakantie in Parijs betrokken raakt bij intriges van geheime diensten, in Oost-Berlijn wordt achtervolgd door de KGB en tenslotte zijn beste talenten in dienst van zijn vaderland stelt Met Anthony Edwards als de student Jonathan en Linda Fiorentino als de verleidelijke Sasha. de vrouw die hem in het avontuur sleept en van een jongen een man maakt (alle leeftijden) TRAFFIC SCHOOL (Duo) Zotte ko medie rond verkeerszondaars. die op nieuw rij-examen moeten afleggen Dat dit op brokken uitloopt, behoeft geen betoog, ook al moeten we ons daar nu ook weer niet al te veel van voorstellen De film kent echt grappige hoogtepun ten. maar helaas ook zo nu en dan tamelijk flauwe, oudbakken grappen. Van de makers van ..Police Academy" Met de broer van Bill Murphy. John, in de hoofdrol (alle leeftijden) JEUGD. „Dik Trom weet raad is de titel van een Nederlandse jeugdfilm, die op zaterdag en woensdag in Euro te zien is (alle leeftijden) Plezier inSaint Elmo s Bar De groep van zeven kan met moeite afscheid nemen van het studentikoze leven van voorheen Scène uit ..St Elmo's Fire van regisseur Joel Schumacher eer hebben een zekere faam op te houden als de onoverwinnelijke kracht patsers. maar de laatste jaren hebben regisseurs, en dus ook Corbucci. ver zuimd orn juist dat handelsmerk volle dig uit te buiten ter maskering van het magere verhaal Ook in „Miami Super cops" zijn de echt inventieve knokpartij en op de vingers van één hand ruim schoots te tellen en dat verhoogt de feestvreugde dus nauwelijks Het is dan ook een raadsel, dat dit soort films nog wordt uitgebracht in een tijd. dat de Nederlandse bioscopen naar eigen zeggen door het diepe dal gaan en alles op alles moeten zetten om voldoende publiek te trekken Dat kan alleen maar door kwaliteit te brengen Met een film als „Miami Supercops" breng je als bioscoopexploitant slechts een imitatie van al die TV-serie's, die op zich al een goede reden kunnen zijn om eens een avondje naar een goede film in de bioscoop te gaan De enige hoop van de exploitanten ligt dan in de vaak geuite veronder stelling dat het publiek toch wel gaat. omdat het een film van Spencer Hill betreft. Een mager excuus. tenleven Hun voortdurende plaats van samenkomst is het café ..St. Elmo's", waar het vuur van hun jeugd in alle hevigheid blijft branden, zonder dat zij zich rekenschap geven van hetgeen zij zichzelf en anderen aandoen. Dat er uiteindelijk toch gekozen zal moeten worden, is duidelijk. Het is tenslotte de „losbandige" Jules, die als een soort katalysator de groep als samenbindend geheel op losse schroe ven zet en hen met de neus op de feiten drukt Regisseur en scenarioschrijver Joel Schumacher heeft met „St. El mo's Fire" een uitstekende film afge leverd Een film, die veel herkenbaars te zien geeft voor de jongeren van vandaag. Turbulent, vol emoties, vol humor ook, maar met een diepere kern, waardoor de film na afloop op het netvlies blijft hangen. „St. Elmo's Fire" is een intensieve film. waarin de emoties over elkaar heen buitelen in eer. niet te beheersen spel van aantrekken en afstoten Het thema doet op zich denken aan Law rence Kasdan's „The Big Chili" waarin de zestiger jaren-generatie zich reken schap geeft van haar idealen en wat er van terecht is gekomen In „St. Elmo's Fire" moeten die idealen nog allemaal gestalte krijgen en is alles veel uitbundi ger. intensiever van aard, maar in we zen is er niet veel veranderd Iedere periode kent z'n eigen cultuur, maar de problematiek van het volwassen wor den blijft vrijwel gelijk Emilio Estevez en Andie MacDowell in een scène uit St Elmo's Fire laat niets na om ons duidelijk te maken wat de clou van het verhaal is Voeg daarbij de daarbij gebruikelijke en ta melijk monotone synthesizer-muziek die te pas en te onpas begint te dreu nen. en je waant je werkelijk voor je eigen beeldbuis thuis Natuurlijk. Terence Hill en Bud Spen- Bud Spencer Terence Hill in aktie in ..Miami Super Cops"

Leusder Krant | 1985 | | pagina 11