„Controle moet antwoord geven op indringende vraag van burger: overheid, geef je mij wel waar voor mijn geld?" Leusdenaar H. Mennes neemt afscheid als direkteur Amersfoortse Accountantsdienst: H. Mennes wegens publikaties onderscheiden met Kruitnagelprijs DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 interview AMERSFOORT/LEUSDEN „De accountancy die ope reert in een bestuurshuishouding ontmoet de bestuurs kunde en zal van daaruit voor de overheid een aantal nieuwe funkties kunnen en moeten opbouwen. Funkties, die typisch gericht zijn op de controle en de effektiviteit van de diverse facetten van het overheidsbeleid. De accountancy bij de overheid kent specifieke problema- tieken en daaraan was in de literatuur en in de studie heel weinig aandacht gegeven. Als je in die bestuurshuishou ding te werk wordt gesteld met je ervaring van het particuliere bedrijfsleven verkeer je in de meest gunstige omstandigheden om die disharmonie in aandacht te onderkennen. Het is het boeiende en verrijkende geweest in mijn fungeren dat ik dit heb mogen ontdekken. Ik heb daarover gepubliceerd - u bent hier, en dat nieuwtje is gisteren binnengekomen, ik vond het leuk voor de Leusder Krant: ik krijg daarvoor op 20 januari 1986 de Kruitnagelprijs uitgereikt. Dat werk heb ik met veel plezier gedaan, en ik ben ook blij dat het College van B. W. van Amersfoort daar altijd zijn medewerking aan heeft willen geven." Aan het woord is de heer H. ennes (1924, Amsterdam), ac- luntant, tot voor korl direkteur van Accountantsdienst van de ge- eente Amersfoort, voorzitter van Werkgroep Direkteuren van Ge- eente Accountantsdiensten, re- ikteur van de overheidsrubriek in maandblad De Accountant van Orde Nederlands Instituut van egisteraccountants NIVRA en jorzitter van de bibliotheekcom- issie van het NIVRA. De heer Mennes nam na 25 jaar /meentelijke dienst en 39 jaar countancy op dinsdag 10 de- •mber afscheid van zijn werk ing, waarbij hij in de Amersfoort- Raadzaal uit handen van burge- eester A. Schreuder de versier- ilen van Ridder in de Orde van anje Nassau ontving Met veel elan en doordacht on- irbouwen spreekt de Leusdenaar /er de accountancy, waarin hij na middelbare school door de irlogsomstandigheden - hij wilde Huur- en scheikunde studeren, at toen niet mogelijk was en :countancy kon hij in de avondu- n en op zaterdagmiddagen doen terecht kwam. Hij werkte op irschillende accountantskanto- en kwam in 1960 bij de ge- eente Amersfoort. „Ik heb daar nooit spijt van ge ld. De problematiek die ik daar itmoet heb en de mogelijkheden e het mij gegeven heeft om op het erheidsterrein in alle beschei- inheid enige pioniersarbeid te •rrichten geven mij erg veel vol- >ening." COUNTANTSVERKLA- NGEN Graag wil ik enkele vragen stel- over accountancy in het alge den, temeer daar men mom en - si nogal eens hoort over niet kkende accountantsverklarin- n en kritiek van de zijde van de er Lakeman „Het is mooi om even op dit iderwerp in te haken Een ac- untant controleert de jaarreke- ig van een onderneming. Wan- er een accountant een goedkeu rde verklaring geeft bij een jaar- tening zegt dat niets over de derneming zélf: alleen over het financieel beeld dat de onderne ming geeft over het afgelopen jaar en over de stand aan het eind van het jaar, de balansdatum. Wanneer het een onderneming slecht gaat, en de balans en verlies- en winstre kening met de toelichting plus het directieverslag laten dit ook duide lijk blijken, geeft de accountant een goedkeurende verklaring. Uit het beeld kan de lezer opmaken dat het rrtfet de onderneming slecht gaat de gegeven foto is goed. Dus het kan heel goed zijn dat er een goedkeurende accountantsverkla ring bij de jaarrekening is en dat de onderneming later toch failliet gaat. De jaarrekening is de informatie van de directie naar buiten De accountant geeft een oordeel over het goed of niet goed zijn van deze gegeven informatie." ,,U noemde de naam Lakeman. In de vorige ledenvergadering van het NIVRA heeft de heer Bosman de heer Lakeman grondig van re pliek gediend. In het begin toen de heer Lakeman optrad hebben wij als beroepsorganisatie gesteld dat de heer Lakeman een nuttige funk- tie had. Het is altijd zinnig als een kritikus van een beroep op zwakke plekken in dat beroep wijst. Wij hebben als NIVRA ogenblikkelijk een maatregel genomen en het COPA opgericht, Commissie Over leg Publieke Accountantsverklarin gen. Deze commissie, waarvan ik zelf voor de overheidssector lid ben geweest, werkte onder leiding van professor De Jong, heeft verschil lende accountantsrapporten on derzocht in relatie tot de jaarreke ningen van ondernemingen en heeft met de accountants die ver antwoordelijk waren voor die rap porten daarover goed overleg ge voerd. Sindsdien dacht ik dat er maar weinig zaken zijn geweest, waarvan men kan zeggen dat de accountants daarin gefaald zouden hebben." ,,Wie objectief het materiaal bestu deert dat Lakeman heeft bekriti seerd zal tot de conclusie komen na de uitspraken van het Gerechts hof en de Hoge Raad dat het allemaal best meevalt het beroep functioneert naar behoren. Er is geen enkele reden om daar onge rust over te zijn." ACCOUNTANT BIJ DE OVERHEID Wat houdt accountant-ziin bn de overheid in 9 Wat is het verschil met accountancy in het bedrijfsleven?'1 .Accountancy beoefenen bij de overheid is een andere zaak, dan accountancy beoefenen bij de on dernemer. Daarmee komt u op het terrein, waarop ik een bepaalde rol heb gespeeld. Ik heb een jaar of vijftien bij particuliere accountants kantoren gewerkt, en toen ik in 1960 naar de gemeente Amers foort ging ben ik van de ene in de andere verrassing gevallen. Dat mag u niet te negatief beoordelen, maar je merkte dat je met een heel andere mentaliteit, een heel ande re sfeer, een heel andere omgeving aan het werken was. De beoefe ning van de accountancy in een bestuurshuishouding heeft mij geïnspireerd om verschillende arti kelen te schrijven, waardoor ik een jaar of acht geleden ben uitgeno digd om op te treden als redakteur van de nieuwe rubriek overheid in ons vakblad. Ik denk met genoegen terug aan de velen die ik heb kunnen stimuleren om hun gedach ten over de ontmoeting tussen ac countancy en bestuurskunde te ventileren." ,,Ook bij de gemeenten, en nu praat ik dus over de lagere overhe den, controleert de accountant de rekening. Maar voor die gemeente rekening is er in het algemeen heel weinig belangstelling. In wezen geeft de jaarrekening informatie over de mate waarin de doelen die een onderneming zich heeft ge steld, zijn bereikt. Gaan we kijken naar een gemeenterekening dan zien we tot onze verbazing dat men daar helemaal geen belangstelling voor heeft. De rekeningen komen soms meer dan een jaar na datum uit en men constateert dat de reke ning in overeenstemming is met de begroting. Ook komt het voor dat er heel belangrijke verschillen zijn, credietover- en onderschrijdingen. Die worden vaak met de mantel der liefde bedekt, tenzij er politiek voer in zit." .,De verklaring voor de geringe belangstelling ligt in het feit dat de gemeenterekening geen antwoord geeft op de vraag of de doelen, die een gemeentebestuur zich stelt, bereikt zijn Dat is vreemd, want uiteindelijk zou de burger moeten weten of het geld goed besteed is. Kort geleden was er een onderzoek waaruit tevoorschijn kwam dat het onderwijs mogelijkerwijs gefaald heeft. Een groot percentage leerlin gen komend van de basisschool beheerst de Nederlandse taal dus danig slecht dat ze nauwelijks een briefje kunnen schrijven of een verhaaltje vertellen. Nu hebben we al die jaren miljoenen en miljoenen aan onderwijs uitgegeven en die kinderen beheersen de Nederland se taal niet eens1" BEDOELINGEN ,,De bedoelingen van de over heid kun je vaak niet eens achter halen, maar het nuchter verstand en de gezonde waarneming zeg gen dat je redelijkerwijs mag ver wachten dat kinderen die van de basisschool komen een behoorlijke beheersing hebben van de Neder landse taal, een cultuurgoed van de eerste orde." ,,Hier stuit je op het vraagstuk van de effektsmeting. welk effekt hebben die uitgaven gehad? Wil je belangstelling wekken voor een gemeente- of een overheidsreke- heer Mennes werd afgelopen dinsdag, uiteraard in het bijzijn van zijn echtgenote, onderscheiden. In de rsfoortse raadszaal speldde Amersfoorts burgemeester A. Schreuder de heer Mennes de bijbehorende ierselen op. De heer H. Mennes, scheidend direkteur van de Accountantsdienst van de gemeente Amersfoort ning, het voorbeeld van het onder wijs is landelijk, dan zul je de gemeenterekening moeten eva lueren tot een beleidsverantwoor ding. Dat eist dat je de doelen aan het begin scherp formuleert. Dat lukt niet altijd, maar je kunt op basis van redelijke verwachtingen uit spreken dat men, als men zoveel miljoenen uitgeeft voor de politie, alle booswichten oppakt, of althans een bepaald percentage ..Behalve dat je de doelen moet omschrijven moet je ook de nor men vaststellen Je hoeft niet ólle booswichten te pakken om goed te functioneren, maar of je 20 of 80% pakt maakt groot verschil uit. Ik ben er dus een sterk voorstander van dat een rekening ook van de lagere overheid wordt geëvalueerd tot een beleidsverantwoording Aan de an dere kant stuit dit op problemen Eén der problemen is namelijk zullen gemeentebesturen en amb telijke apparaten bereid zijn om tot zo'n effektmeting over te gaan en daar in het openbaar publicatie aan te geven9 Hier is sprake van belan gentegenstelling." CONTROLE-INSTANTIE „Daarom ben ik van mening dat het veel beter is dat vanuit een controle-instantie deze effectme ting wordt gedaan. Dat is een ver schijnsel dat de laatste jaren heel sterk opkomt. Wij vinden in Canada dat vanuit een contrölesector de „comprehensive auditing" plaats vindt Auditing wil zeggen controle Verder zien wij in de Angelsaksi sche wereld de „value for money auditing" opkomen de indringende vraag van de burger overheid, geef je mij wel waar voor mijn geld? Heb je mijn kinderen goed opge leid. heb je goed voor de openbare orde gezorgd? Al die miljoenen die naar gezondheidszorg gaan: wor den de mensen ouder, worden ze minder ziek. worden ze beter ver zorgd9 Je kunt soortgelijke vragen stellen op het gebied van sport, cultuur en recreatie, en ga zo maar door. De moeilijkheidsgraad om de vragen te beantwoorden hanqt af van de mogelijkheid waarin je de doelstellingen van tevoren hebt kunnen formuleren èn van de mo gelijkheid om de effekten te meten en de prestatienormen aan te leg gen. Zijn die mogelijkheden niet aanwezig dan houd je altijd nog het element van de redelijke verwach ting overJ.' „Kort geleden is in Amsterdam een congres gehouden over mana gement audit: naar de overheid toe vertaald: hoe kunnen wij er toe komen om na te gaan of de over heid zijn geld goed heeft besteed? Is de organisatiestructuur goed van de verschillende lagere overhe den? Hoe is het met de efficiency van de besluitvormingsprocessen? Hoe is het met de vergadercultus? Hoe is het met het kostenbewust zijn van de ambtenaren?" „Ik heb wel eens in een congres gezegd „Niet iedere ambtenaar hoeft iedere dag voor de spiegel te gaan staan om te kijken wat hij die dag gedaan heeft en welke reke ning hij aan de gemeenschap pre senteert. Maar van de leidingge vende figuren mag dat van tijd tot tijd wél verwacht worden. Door het begrotingsmechanisme zijn deze zaken altijd versluierd geweest maar in de laatste jaren ontstaan in de westerse wereld de vraagstellin gen daarnaar. Voor mij is dit aanlei ding geweest om me meer in het bijzonder in de rapportage van Amersfoort te bewegen, hetgeen je overigens niet altijd in dank wordt afgenomen Maar dat hoeft ook niet." DUIDELIJKE POSITIE „De controle-instanties zullen een duidelijke en sterke positie in de wet moeten krijgen. Het zou het mooiste zijn wanneer er bij wet een orgaan werd opgericht dat onge veer vergelijkbaar zou zijn met de Algemene Rekenkamer voor de Rijksoverheid, een orgaan dat be paalde bevoegdheden heeft Zo'n funktie moet stevig verankerd zijn Op het ogenblik zitten we in de situatie dat de gemeentewet wordt gewijzigd. De doelmatigheidscon- tröle, de tweede taak naast de rechtmatigheidscontröle voor de registeraccountant, wordt expliciet genoemd Een tweede punt in de nieuwe wet die binnenkort in het bied. Mede met behulp van hen zullen de doelen gesteld, de nor men geformuleerd en de prestatie metingen ingeschat moeten wor den „Wanneer we het laatste ac countantsrapport over Amersfoort nemen kunt u daar in vinden dat er altijd nog belangrijke credietover- schrijdingen zijn, die weliswaar af nemen doordat de Raad in verband met de ombuigingen en bezuinigin gen er meer belangstelling voor heeft gekregen. U kunt daar ook lezen dat de accountant bij herha ling er op aandringt dat de admini stratieve organisatie goed moet zijn de funkties moeten goed ge scheiden worden. Met de nieuwe comptabiliteitsvoorschriften moet er voor gezorgd worden dat de ambtenaar die de ambtelijke ver antwoording draagt voor de begro ting een ander moet zijn, dan de- geen die de ambtelijke eindverant woordelijkheid draagt voor de reke ning „Verder zijn er tal van interes sante opmerkingen over de subsi dies die verleend zijn en het ge bruik van de subsidies Voorts ha meren wij er altijd op dat gesubsi dieerde instellingen een verant woording moeten geven waaruit blijkt dat het geld niet alleen vol gens de begroting is besteed maar dat datgene wat gepresteerd is het geld waard is. Weer die centrale vraag: value for money. Krijgt de burger wéar voor zijn geld9 De Consumentenbond stelde onlangs dat de verantwoording van instel lingen die subsidies krijgen veel te wensen overlaat." „Interessant is ook nog dat kort geleden in het kabinet ter sprake is geweest of de gelden die gemeen ten uitgeven in medebewind, dus gezamenlijk met de hogere overhe den, niet door de Algemene Reken kamer gecontroleerd zouden moe ten worden. Deze Kamer is echter al zwaar belast en daarom zou het beter zijn om te komen tot een Algemene Rekenkamer Lagere Overheden." EVOLUTIE ,,ln hoeverre zullen ARLO-amb- tenaren zich onafhankelijk kunnen opstellen de overheid is ook hun baas9" „Ik denk aan een evolutie vanuit de bestaande accountantsdienst naar zo'n Rekenkamer toe. Het heeft er naar uitgezien dat ge meenten van een bepaalde grootte verplicht zouden worden om een accountantsdienst in te stellen. In dat geval is de functie voldoende beschermd. Een zwak punt in de nieuwe wetgeving is echter dat men wèl eisen stelt aan de funktio- naris, maar dat men hem geen positie geeft die sterk genoeg is Ik door een grondige controle die objektief gebeurt en waarvan de rapportage met de nodige zorgvul digheid plaatsvindt, versterkt wor den. Wanneer u zegt de burgers zijn vaak vijandig tegenover de overheid denk ik dat dat komt doordat we dit element missen men kan zich niet meer beroepen op een instantie die dat eerlijk en naar beste weten verricht. Vaak is het nu zo dat wat naar buiten komt opportunistisch en incidenteel is. Als er een schandaaltje is wordt het breed uitgemeten in pers, op radio en televisie. Maar het gaat om een grondig, evenwichtig niet insinue rend onderzoek. De eisen moeten duidelijk geformuleerd worden, en dan heeft u gelijk, dan kun je altijd tegen de burger zeggen in die deskundigen kun je vertrouwen hebben. Dan moet er ook een bepaalde tolerantie zijnAls er 40% van de booswichten in een zekere stad worden gepakt en 60% niet, kan het best wezen dat de politie met zijn beperkte apparaat een héél goede prestatie heeft gele verd. Maar die mensen die het slachtoffer zijn geweest van die 60% vinden dat helemaal niet. Dat zult u ook hebben wanneer die verhouding 90% tot 10% is Dan zullen die 10% die in hun eigen individuele belang zijn geschaad blijven mopperen op de politie." ,,lnde komende decennia zullen we moeten laten zien dat de demo cratie een goede vorm van samen leven is. Door schandalen krijgt men een vertekende indruk van het functioneren en dat is zeer gevaar lijk. „Dat is juist Hier ligt ook een belangrijke taak voor de afdeling Voorlichting, maar u weet ook dat de chefs van de afdelingen voor lichting op deze punten met elkaar strijden Ga je het standpunt van een bepaald bestuur verdedigen, of ga je met een grote mate van objektiviteit naar de burgers toe?" „U bent een groot voorstander van de democratie als bestuurs- stelsel, ik onderschrijf dat volledig als je als burger bestuursmacht instelt volgt verantwoordingsplicht maar ook controle op de doelberei king, die leidt tot evenwichtige en goede informatie aan de burger. Iedere dictatuur, ieder totalitair re gime loopt stuk op de geestelijke weerbaarheid van het individu Als je de burger niet goed informeert en hij met verkeerde ideeën rondloopt door verkeerde publiciteit door par tijpolitieke belangen ingegeven komt de burger vijandig tegenover zijn eigen overheid te staan, terwijl wij zoals u zegt in een democratie zélf het bestuur zijn Maar u weet ook dat de democratie al lang niet meer alleen fungeert door het invul len van het rode stipje van de burger De burger heeft inspraak, en heel recent is er een discussie parlement komt is dat het verslag van de controlerende instantie openbaar wordt gemaakt, iets dat in Amersfoort al jaren gebeurt, maar de belangstelling van de pers is niet om over naar huis te schrij ven. Een derde punt is dat het toezicht van Gedeputeerde Staten op het financieel gebeuren aan merkelijk vermindert. Als straks ge meenten op tijd zijn met hun begro ting en rekening oefent G S nau welijks meer enig toezicht uit." „Dit past mijns inziens in de ontwikkeling van de maatschappij in de oude gemeentewet van Thor- becke werd het toezicht van G.S. ingesteld met het oog op de betrek kelijk onmondige burger, maar nu de burger mondiger is geworden kan het toezicht van G.S. afnemen en kan dat van de burger toene men. Ik ben er zeer verheugd over dat de heer Cordes, president van de Algemene Rekenkamer, in een interview heeft gezegd dat het wel eens lonend kon zijn om de direc teuren van de gemeentelijke ac countantsdiensten meer bevoegd heden te geven." DESKUNDIGHEDEN „Hoe zal een controle-instantie een deskundig oordeel over de diverse facetten van het gemeente lijk beleid kunnen geven9" „Zo'n controle-instantie zal meerdere deskundigheden moe ten bevatten, zoals ook de Algeme ne Rekenkamer meerdere discipli nes omvat. Daarmee kom je in kontakt met de deskundige op ie dere sector van het verzorgingsge bepleit een sterke onafhankelijk heid voor de kritische controle functie die bij de lagere overheid moet worden uitgeoefend, en die zich ncht op: was there value for money9" De burger zal het gedelegeerde vertrouwen dat hij aan de overheid geeft bevestigd vinden als het con- tróle-apparaat goed funktioneert. „Ja Wij zeggen wel eens Een goed bestuurder heeft recht op controle. Vroeger zeiden we ook in de wat engere accountancy een goed administrateur heeft recht op controle. Goede bestuurders vre zen de controle niet en willen er zélf aan meewerken Natuurlijk kun je niet op alle gebieden elk jaar alles onderzoeken. Dat zal dan eens dit. dan eens dat onderwerp zijn, zoals de Rekenkamer dat ook doet. Het is een keuze en die keuze is een bestuurlijk aspect. Net zo goed als de wijze waarop je rapporteert, een bestuurlijk aspect is. Zo'n ARLO zal altijd een bestuurlijk orgaan zijn binnen het kader van onze staats inrichting. Er blijft overigens voor de accountantsdiensten binnen zo'n gemeente altijd een behoorlij ke taak over." ..Als je dit soort zaken publieke lijk bekendmaakt verstevig je het vertrouwen van de burger in de overheid Mensen staan vaak vij andig tegenover de gemeente, de overheid, maar in een democratie zijn wijzèlf de gemeente, de over heid: een parlementaire democra tie is een zéér goede manier van met elkaar omgaan in een staat. „Het vertrouwen van de burger in zijn gekozen overheid kan alleen op gang gekomen over het reteren- dum Ook dèt is weer een vorm om de burgers meer te laten oordelen over het overheidsbeleid, hoewel je bij het referendum moet oppassen dat je niet op vóóroordelen gaat steunen Wim Kan heeft eens ge zegd toen hem de vraag werd gesteld wat hij van een enquête dacht: „Een enquête is de mensen vragen naar een mening die ze niet hebben „Ik heb het achteraf in mijn fun geren altijd ontzettend jammer ge vonden dat het vak staatsinrichting op de middelbare scholen als quantité négligeable wordt behan deld U weet dat op de Technische Hogeschool in Twente onderzoe ken worden gedaan, waarbij de studenten op bepaalde onderdelen van het overheidsbeleid worden gezet Professor Hoogerwerf heeft een boek geschreven over het suc ces en het falen van het overheids beleid. Die kant moeten we méér en méér op." De heer Mennes heeft veel publicaties over dit onder werp op zijn naam staan, heeft in een negental vakbla den hierover gepubliceerd, inleidingen op congressen gehouden. „Een accountant is min of meer een studiebol," besluit hij. „Accountancy is iets dat je hele leven in beslag neemt als je het goed doet. Het heeft zóveel aanknopingspunten met het maatschappelijke en bestuurlijke leven. He komt met zoveel interessevelden in aanraking!"

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5