Oh, vermaledijde dop Kantlijn Fietser voor paal. (1) Fietser voor paal. (2) Fietser voor paal. (3) Fietser voor paal. (4) Paddestoel 1 Paddestoel (2) Liberaal Leusden (5) Liberaal Leusden (6) Liberaal Leusden (7) Liberaal Leusden (8) Liberaal Leusden (9) Liberaal Leusden (10) Bastion Canvassen (3) Canvassen (6) Garantie I.P.V.O. Prick Canvassen (1) Canvassen (2) Canvassen (4) Canvassen (5) DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 loep op Leusden Redaktie: Hans Mosterd Bijdragen: Pierre Bont, Janus Visser, Bert Vos, I. P. V, O. Prick Een van de meest betrouwbare pijlers in onze samenleving, dat kan niet anders, dat moet de ANWB zijn. Nauwelijks ver scheen de eerst fietser op onze toen nog zanderige landweg getjes, waar de postkoets nog voor de nodige onveiligheid zorgde, of er werd in Nederland een vereniging opgericht om de belangen van de fietser te be schermen. Dat dezelfde ANWB in de loop der jaren meer heil zag in de automobilist en die nieuwe elite nu tot in de verste uithoeken van onze planeet begeleidt, zo dat je zonder ANWB-papieren niet als een volwaardig lid van onze geautomobiliseerde sa- De ANWB-paddenstoel. menleving wordt beschouwd, la ten we dan maar even buiten beschouwing. Maar betrouw baar is de ANWB wèl.Denk je. Wie als argeloze fietser (maar argeloos fietsen is gevaarlijk) langs 's Heren weggetjes fietst zonder een goede, door de ANWB goedgekeurde fietskaart, zal toch op een kwalijk moment voor een merkwaardige verras sing komen te staan. Neem nou bijvoorbeeld deze paddestoel. ANWB-paddestoel nummer 24222. Hebt u er trouwens ooit wel eens bij stilgestaan, dat je, als je alle paddestoelen op een rij zet óók een heel eind komt? Maar goed, deze paddestoel dus. Op zich niks bijzonders, zult u na een vluchtige blik zeggen. Gewoon een paddestoel. Maar daar zullen de Stoutenburgers een tikkeltje genuanceerder over denken. Als een liefhebberend fietser de weg naar Stoutenberg zou vragen, zou hij verbaasde blikken ontmoeten. De eenzame wielrijder, die deze paddestoel zou consulteren, zou niemand hebben om opheldering te ge ven. Stoutenberg, 1.9 kilometer. Dat moet dus met een beetje goede wil best te vinden zijn, denk je dan. Na enig nadenken dachten we de oplossing gevonden te hebben. Dat moet Leusden-cen trum zijn, dachten we toen. Een stoute berg. Rood van kleur enEen berg vol misverstan den en vergissingen. Dat kan niet missen, toch? Een paars getinte, bakstenen berg aan 't Erf. Waarna we het probleem toch maar voor alle zekerheid aan geografisch beter geschoolde Leusdenaren voorlegden. Zie daar, de oplossing! Een literair goed onderlegde schilder van paddestoelen. Luid de de konklusie. Daar keken we van op. Kijk, ze werd ons uitge legd. Die winterschilder van de ANWB had natuurlijk net een boek van de befaamde dichter Gerrit Achterberg gelezen. Zag op z'n kladpapiertje het woord Stoutenburg en Achterveld, raakte in de war en. Het mag nog een wonder he ten, dat het niet gewoon Stouten- veld en Achterberg is gewor den.(LV) Blijven we intussen met nog een probleem zitten. Onze fotograaf, die de bijgaande fraaie foto van paddestoel nummer 24222 maakte, is intussen voor nader commentaar onbereikbaar (ATV en zo), terwijl hij als een onbe zorgde fietser even vergat aan te tekenen, waér dit onbetrouwba re paddestoeltje te vinden zou zijn. We kunnen natuurlijk gewoon eventjes naar de ANWB bellen, waar ze alles weten, maar de ervaring heeft ons geleerd, dat die mensen daar zwaar overbe zet zijn en de desbetreffende informatie-nummers óók. Dus houden we het wat eenvoudiger en vragen onze fietsende lezers om raad èn daad. Wie kan ons vertellen, waar deze paddestoel te vinden is, maakt een fraaie kans op een lekkere taart en dat is nooit weg in deze tijd vol feestelijke dagen, niet waar? Wat moet u doen? Pak uw fiets, trek uw regenjas aan, neem een broodje mee voor onderweg en begin uw speur tocht door de schitterende dre ven van de gemeente Leusden. De paddestoel op de foto wijst u redelijk de weg. Als u in Scher- penzeel begint en u rijdt 9,1 kilometer in de richting van Stoutenberg, moet u ongetwij feld de bewuste paddestoel te genkomen. Noteer de exacte plaats, vul dat aan met uw naam en adres met telefoonnummer en stuur het uiteindelijke resul taat vóór dinsdag 17 december a.s. naar ons redaktie-adres: As- schatterweg 19. Dat is vanaf Stoutenburg ongeveer vijf kilo meter richting Leusden-cen- trum. Onder de juiste inzendingen verloten we graag de taart. (LV) Het nieuwe nummer van „Libe raal Leusden"is verschenen. Hoewel we blijkbaar (nog) niet op de verzendlijst van de VVD staan (maar dat geldt ook voor het verenigingsorgaan van het CDA) hebben we toch beslag weten te leggen op een exem plaar. Want sinds we weten, dat collega Noorland in zijn eigen lijfblad de plaatselijke pers on der de loep wil nemen, hebben we ons bereid verklaard dat ook heel graag te willen doen met „Liberaal Leusden". Bij deze dus. In de „Persrubriek" van het VVD- blad vindén we weer enkele aar dige zaken. Wat dat betreft wor den we niet teleursteld. Eerst krijgt onze collega van de Amersfoortse Courant een veeg uit de pan (pen) onder het kopje: Is dit een correct bericht? Het gaat over de kritiek van de PvdA op het feit, dat de gemeente de namen van uitzendbureaus naar uitkeringstrekkers heeft gezon den. De verslaggever van AC ge bruikt tweemaal het woord „lijkt", terwijl het beter zou zijn geweest hier „blijkt" te gebrui ken. VVD-PR-voorzitter Noor- land beoordeelt daarom het des betreffende bericht als „ge kleurd". „De voorpagina van de Leusder Krant van 5 november was bijna geheel gewijd aan de nieuwe plaatselijke groepering „Kies vereniging Leusden '85". De pre sentatie van dit gezelschap onte vreden Leusdenaren dat zich in bestaande andere partijen niet kan vinden, werd kennelijk erg hoog geacht." Is dit een correct bericht? Nee, want de heer Noorland bedient zich van het woord „kennelijk" terwijl hij beter zou moeten we ten en dat is dus gekleurd Blijkbaar wordt het tijd om de heer Noorland toch nog enige basisprincipes van plaatselijke journalistiek bij te brengen. Eén keer in de tien jaar wordt op plaatselijk niveau een nieuwe politieke partij geboren. Dat is gewoon nieuws. Voorde politiek in Leusden zelfs groot nieuws, want het betekent, dat de be staande partijen blijkbaar niet geheel tot tevredenheid van een deel van de Leusdenaren funk- tioneert. Het behoort dan ook tot de verplichtingen van een plaatse lijk nieuwsblad om dat nieuws groot te brengen. Op de voorpa gina dus. Of zoals de heer Noor land het zelf zo graag wil zien: een plaatselijk nieuwsblad dient puur nieuws te brengen, liefst goed geschreven en zo volledig mogelijk. We dachten met ons voorpaginaberichtover „Leus den '85" hieraan volledig te heb ben voldaan. Maar blijkbaar zijn we toch wat te ver gegaan. Op een voor de VVD onwelgevallige wijze hebben we de woordvoerder blijkbaar te veel laten vertellen over hun on genoegens ten opzichte van de bestaande plaatselijke partijen. Vandaar ook, dat blijkbaar die geruchtenstroom (zie Loep op Leusden van donderdag 28 no vember) binnen enkele frakties zo aardig op gang is gekomen. En blijkbaar doet Peter Noorland daar nu nog een klein schepje bovenop. Dat noemen we nou écht gekleurdOf dit uit naï viteit is gebeurd of uit andere overwegingen is niet te zeggen, duidelijk is echter wel", dat de auteur er andere gedachten over heeft dan wij Om het geheel nog eventjes af te ronden: zou er misschien iets gedaan kunnen worden aan die verzendlijst? Wie aan de weg wil timmeren, dient toch zeker het enige plaatselijke nieuwsblad (met een monopolie-positie zo als de heer Noorland dat zo aardig suggestief weet te om schrijven) op de hoogte te blij ven stellen van het wel en wee van één van de grootste politieke partijen in Leusden. En dan wel graag op tijd.(LV) overtuigen toch ook begrijpe lijk? Dat het om werven gaat, en verder niks. zijn", geldt dat dus ook hier. Wie geen arrogantie heeft, kan ze ook niet afleggen. Laat ik in al mijn argeloos heid nou altijd hebben gedacht dat ik wel wist hoe dat zat, met een garantie! Nu ik had uiter aard der zaak beter moeten weten, waar het Leusden be trof, maar een mens blijft altijd hopen, nietwaar Helaas dus Het met-ontvankelijk verkla ren van zulke onbenullige boekwerken als de Dikke Van Dale beperkt zich in Leusden overigens niet tot het woord ..garantie" Zoals recent ge bleken is. gaat dat ook op voor de betekenis van het woord .reserveren" Nu wisten we al dat ieder vogeltje zingt, zoals het gebekt is Maar dat dat ook zou bete kenen, dat bij al dat anders bekken ook plotseling een nieuwe betekenis van woor den ontstaat, is mij vroeger nooit'geleerd. Maar dat ligt natuurlijk aan mijn schooloplei ding. Het aardige aan die twee woorden, die in dit verband in Leusdense opspraak zijn ge komen is, dat ze verband met elkaar houden. De reservering vooreen bouwkavel- voor wie dat nog niet begreep, daar gaat het dus over - zou name lijk een bepaalde garantie in moeten houden. Helaas dus. In Leusden bleek een garan tie, verleend middels wat een reservering heet te zijn, niet wat er in het woordenboek over te vinden is. Afgeleid van het werkwoord garanderen, houdt een garantie zoveel in, dat men ergens voor in staat, iets waarborgt. Helaas dus. En een reservering, dat voorbehouden, in reserve hou den, bewaren betekent in ge woon Nederlands. dat schijnt in Leusden ook al anders te kun nen. Kortom, het wordt hoog tijd, dat de hoogmogende heren, die voor deze geheel nieuwe verklaring van de Nederlandse Taal verantwoordelijk zijn, het dan op zijn minst voor de dom me burger, die er zo onder hand niets meer van begrijpt, laten uitwerken. Ik zie dan ook met vreugde een voorstel in de gemeenteraad tegemoet, waarin wordt gevraagd, mede werking te verlenen aan het aanstellen van een taalkundi ge. Dit om de besluitvorming duidelijker te maken voor het volk. Dat spreekt. Want het lijkt me teveel ge vraagd. om bestuurlijk gezien datgene te doen dat elders gebruikelijk is: de normale uit leg van onze taal in beleid gestalte geven. Want wat te denken van het volgende probleem? Akkoord, er komt een taal kundige En wat zou die nu aanmoeten met de volgende beleidsmatige aanpak? De burgemeester garandeert een commissie, aai ae gemeente geen garantie af zal geven. Vier dagen later blijkt dat toch gebeurd te zijn Het taalkundige probleem dat zich hier voor doet laat zich, naar ik vrees, niet slechts vertalen in een taalkundige aanpak. Met an dere woorden: het simpel vol staan met het verwijzen naar wat in de taalkunde een dub bele ontkenning heet, dat gaat hier helaas niet op We zullen dus een scheiding moeten maken. De essentiele vraag hierbij lijkt me wat in dit verband te beschouwen als taal, en wat als beleid. Is, bijvoorbeeld, het geven van de garantie dat je geen garantie zult geven, beleid? Is het garanderen, dat je geen garantie zult geven, om het na vier dagen toch te doen, be leid? Of is het beleid, het woord garandere bestuurlijk dusda nig in te vullen, dat we straks allemaal één ding zeker weten Als deze burgemeester iets garandeert, gebeurt het niet En omgekeerd, natuurlijk. Dus als u daar vast rekening mee houdt, dan kunt u er van op aan, dat er opnieuw en alsnog een andere uitleg aan het verhaal gegeven zal wor den. Helaas dus Maar wel een garantie, na tuurlijk. De bewoners van de wijk Clave- renblad/Wildenburg kunnen ge rust zijn. Tijdens de komende verkiezingskampagnezal libe raal Leusden deze wijk niet lastig vallen met propaganda mate riaal. Dat concluderen we na het lezen van de laatste aflevering van Liberaal Leusden, het partij blad van de plaatselijke VVD. Daarin wordt onder meer uitge legd, dat de liberalen zich voor de komende verkiezingen zullen gaan bedienen van de zoge naamde bastions-strategie. Die houdt in, zo hebben de plaatselijke liberalen opeen re cente propaganda-bijeenkomst van de partij vernomen, dat de partij zich moet concentreren op die wijken, waar de VVD bij de vorige verkiezingen sterk uit de bus kwam. Daar wordt dan welis waar nog aan toegevoegd,dat de andere wijken uiteraard niet uit het oog mogen worden verloren, maar die opmerking heeft zich zelf tussen haakjes en daarmee buiten de hoofdstrategie ge plaatst. Claverenblad/Wildenburg is hiermee buiten het politieke blik veld van de liberalen geraakt. Nietomdatdie wijk-u mocht dat misschien denken - zo weinig mensen geneigd zullen zijn, om VVD te stemmen. Nee, de waarheid is eenvoudi ger: die wijk stond er bij de vorige verkiezingen nog niet. Met als logisch gevolg, dat de VVD zich daar geen bastion toe kan rekenen, (hm) Schrik niet, maar het ziet er se rieus naar uit, dat er binnenkort in Leusden „gecanvast" gaat worden. De liberalen zullen er, zo vernemen we uit hun laatste par tijblad, zorg voor dragen. Simpel en rechtlijnig denkend als schrijver dezes is, lag de conclusie voor de hand: de be zem gaat er bij de liberalen door. Hun lijsttrekker Jan Wagenaar immers, is werkzaam in de auto banden, dus wat ligt meer voor de hand, dan dat men een nieu we term gebruikt, om het hele spuiweci van cJe grond af op te bouwen. Canvas is tenslotte de basis van de autoband, nietwaar. Mis dus. „Canvassen", aldus Pe ter Noorland, de redacteur en propagandist der Leusdense li beralen, legt het ons als volgt uit: „Eén van de activiteiten die tot doel heeft de VVD-kandidaten aantrekkelijker te maken voor de kiezers is het „canvassen". Deze uit het Engelstalige deel van de wereld overgewaaide term kan in goed Nederlands gewoon met „werven" worden aangeduid." Maar waarom, beste Peter, houd je de zaken dan niet sim pel? Dat maakt het voor de kie zer, die zich door zoiets laat „Er wordt echter," zo vernemen we verder uit het betreffende canvas-verhaal, „opeen heel di- rekte, persoonlijke manier ge worven: de kiezers worden di- rekt benaderd op de plaatsen waar zij graag komen, èn thuis." Dat leidt dan al weer snel tot de conclusie dat de VVD in de ver kiezingstijd niet langer bereid is, de mensen met rust te laten. Was je even aan het volleyballen, libe ralen langs de lijn; na de sport een biertje kopen (we passen ons woordgebruik gemakshalve even aan), een VVD'er aan de bar; thuiskomen, een liberaal op de stoep. Het worden dus leuke tijden. Nou, zo erg wordt het helemaal -niet. „Over politiek behoeft nau welijks te worden gepraat," zo vervolgt Noorland zijn college. „Men moet laten zien, dat men er is, zich in de ander geïnteres seerd betonen (iedereen krijgt immers graag aandacht die op een prettige manier gegeven wordt) en men moet de kiezer iets geven: een folder, een stic ker of iets dergelijks." Wim Kan schreef ooit het le gendarische nummer „Lijmen Jan, Lijmen Jan". Dat zou je hier ook van toepassing kunnen ver klaren. „Jongens, nergens over praten, gewoon een beetje aar dig wezen, geeft die mensen een stickertje en zo, dan komt het wel goed. Verder hoef je er geen boodschap aan te hebben." Nog afgezien van de vraag, of de VVD zichzelf dient met zo n lachwekkende politiek, is het de vraag of de partij zich juist op die punten waar men mogelijk zeer wel over een visie beschikt, niet onsterfelijk gênant opstelt als dit advies wordt opgevolgd. Een variant op het lied van Kan luidtals volgt: „Slijmen Jan, slijmen, Jan, Slijmen met z'n allen. Maar de echte narigheid zit in de staart: „Slijmen tot je niet meer kan, en dan maar laten vallen". Dat is een politieke bood schap, die inderdaad aan duide lijkheid helemaal niets te wen sen over laat. 't Is ook vooral zo aardig. zich in de ander geïnteres seerd betonen, ledereen krijgt immers graag aandacht die op een prettige manier gegeven wordt. Zeker weten. Vooral als je van tevoren weet, dat die aandacht na 19 maart ophoudt. 't Wordt vermoeiend, nog éven tjes doorbijten: „Bij dit canvas sen dienen schroom en arrogan tie te worden afgelegd" lezen we in het Evangelie van Noorland. Tssss, nooit geweten dat dat bestond, zeg. En, als we recent nog vernamen dat wie publi ceert, dat mensen „uit de veren zijn gekomenook suggereert, ,dat ze in de veren gedoken Per regel wordt het duidelijker: En waar mikken we dan uiteinde lijk op? Jawel, op de eeuwige twijfelaars. „Komt men iemand tegen die duidelijk doortrokken is van socialistische ideeen, dan heeft een discussie geen zin," lezen we. Een stickertje voor die arme misleide sukkel, dan misschien? Nee hoor, onverveerd verder met: „men kan beter de tijd be steden aan anderen die twijfelen of de liberale beginselen toege daan zijn." Nou wordt het pas echt mooi. Mensen die de liberale beginse len zijn toegedaan moeten dus nog overtuigd worden, dat ze op de VVD moeten stemmen. Dit even los van de twijfelaars. Wie de liberale beginselen is toegedaan, daar wordt in de VVD tegenwoordig tijd aan besteed. Anders valt het niet uitte leggen. Bij de verkiezingen gaat de VVD dus aandacht besteden aan mensen, „die de liberale begin selen zijn toegedaan." De enige vraag die nu nog rest is, of dat voor het eerst, of voor het laatst gaat gebeuren, (hm) Volgens de heer Rademaker gaat de gemeente echt niet failliet. Dat kan natuurlijk wel zo zijn, maar persoonlijk zou ik dan toch wat voorzichtiger zijn als college. Want hoeveel kavel- en goed kope grond-affaires. tennishal len, giftige ligusterstruiken, prochemko-klusjes, en derge lijke zaken zouden er nodig zijn om politiek failliet verklaard te worden Die gigantische luifel boven het benzinestation aan de Ha- mersveldseweg is natuurlijk niks bijzonders Onze gemeentelijke wel standscommissie (mocht die er zijn) heeft toch ook de bouw van het gemeentehuis goed gekeurd en die schotel en an tenne er bovenop toch ook toegestaan? Twee koppen naast elkaar in de krant ..Leusden groeit' en Bert de Vries komt naar Leus den De profilering van het CDA gaat nu wel wat te ver De vraag is natuurlijk of ie werkelijk komt Vanwaar dat ongeloof, broe der? Antwoord ..Elke CDA-mede- deling heeft twee kanten. Net als bij Den Uyl, maar die weet tenminste welke twee kanten ie bedoelt. Als ik het dus goed begrijp, zit Evelien Blom de knoopjes van haar jurk af te tellen: komt ie wel, komt ie niet, komt ie wel Nog een kop ,.Sint plaatste kado langs Groene Zoom". Het is natuurlijk de vraag, wie die muur echt als een ge schenk beschouwt Konijntje in de Wetering ,,lk lees, dat de gemeente fraaie woonwagens koopt voor de trekvogels onder haar bur gers. Nu mijn holletje wat voch tig begint te worden, aangetast is door schimmel en op het punt staat in te storten, kan ik zeker óók op een nieuw onder komen rekenen op kosten van de gemeenschap Gemeente-ambtenaar: ..Hele maal fout, konijntje! Je mag daar helemaal niet zitten Dat hol van je hoort daar niet en dus weten we officieel ook niet, dat je daar woont Collega-konijntje, al lang ver huisd naar de Vel uwe „Je had toch kunnen weten, dat op de plek waar je nu woont straks een woonwagenkamp komt? Stom hoor om nu bij de ge meente aan te kloppen Konijntje in de Wetering ,,ls het erg als ik er niks meer van begrijp? Ze hebben me hier toch jarenlang getolereerd Vraag Als de gemeente met de verkoop van een oude brandweerwagen al vreemd omspringt, is het dan verwon derlijk, dat we niet meer vreemd opkijken als het om duurdere zaken gaat?" Cynische L eusdenaar Op het gemeentehuis kijken ze tóch elke keer weer alsof we op elke slak zou leggen. Maar dèt zou pas doodvermoeiend wor den Als we de hoeveelheid zout, die regelmatig op de grootste slakken wordt gelegd hadden moeten gebruiken voor de gladheidsbestrijdmg, zouden we na één fikse sneeuwbui niet meer genoeg zout over heb ben. Culinaire Leusdenaar:Wel er eens bij stilgestaan wat voor enorme waarde die gemeente lijke slakken eigenlijk verte genwoordigen? Het gebruik van zout zou eigenlijk verbo den moeten worden Kop Houtproduktie op losse schroeven Zo te lezen is de gemeente een slechte doe-het-zelver. Als we niet oppassen, moeten we met al die bomen langs onze doorgaande wegen reke ning houden met een forse uitbreiding van de illegale au tosloperij in De Wetering 'k Ben overigens benieuwd, wanneer de eerste gemeente lijke houtvester wordt aange steld Als ive straks door al die ge meentelijke bomen ons bos niet meer kunnen zien, hebben we gelukkig nog ons kabelnet voor de broodnodige kommu- nikatie. als je dan tenminste geen forse decoder nodig hebt om al die merkwaardige vanuit het rode bastion verzonden signa len te ontcijferen Kommunikatieve Leusdenaar: „Nee hoor, we hebben dan toch onze lokale omroep en die brengt alles straks helder over Cynische Leusdenaar: „Oh .is dat de reden waar om de gemeenteraad geen geld voor Omroep Leusden beschikbaar wil stellen? Oh, vermaledijde dop, je levert zo een strop. Geef je verzet op, stop, we vallen te veel op. Straks gaat men nog beweren, dat wéér die hoge heren - die 't maar met afleren - op andermans zak teren. Oh, vermaledijde dop, we vallen teveel op. Je levert zo een strop geef je verzet op, stop. Straks komen we nog m de krant en dan weet weer het ganse land dat ik - als niet-betalend klant - moet balanceren, langs de rand. Oh, vermaledijde dop, geef je verzet op, stop. We vallen teveel op, je levert zo een strop. Zo knjg ik het toch echt te kwaad, want zelfs in de gemeenteraad houdt het verzet hanteerbaar maat, al gaat het om een snode daad. We vallen teveel op, oh, vermaledijde dop. Geef je verzet op. stop, je levert zo een strop Want zo kan ik toch nooit verhullen, dat ik met doe. als andere onbenullen - die daar dan ook nog té veel over lullen - ik laat met mijn zakken, maar slechts mijn tank vullen. Oh, vermaledijde dop, we vallen teveel op f Piere Bont

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7