Leusdense kunstenaars exposeren in Zeist ixpositie fantasie-wereld ïen Bonke in 't Claeverenblad plaatselijk nieuws DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 Een textielcollage van Annie van de Zande Schutterhoeflaan Keren we terug van ons uitzicht op de brug van de Ruitenbekerlaan naar de Arnhemseweg, dan komen we eerst nog langs een huisje dat enigszins in het bos verscholen ligt Het verhaal wil dat een trouwlustige longeman kans zag dit huisje in de tijd van twee weken te bouwen. Het is niet groot; een woonkamer en een keuken met een „klompen- hok" en boven twee kleine slaapka mers. Toch zouden later, in de Tweede Wereldoorlog, in datzelfde kleine huisje enige Joden de kans krijgen te overleven. We volgen de Arnhemseweg «eer en zien links een mooi bos met oude eiken- en beukenbomen en rechts hebben we het uitzicht op de buitenplaats „Leusder-End", gebouwd in 1916 als onderkomen /oor de burgemeester van Leus- Jen en Stoutenburg, twee aparte gemeenten met een eigen ge meenteraad, maar met dezelfde lurgemeester De burgemeester is x>k een lid van de adellijke fann ies die zo'n groot stempel druk ten op het aanzien van Leus- Jen. Veel van de inwoners /an Leusden hebben hem dan )ok als kind gekend. Als hij door Jen wordt aangesproken dan is het net „Meneer Karei", doch onder fikaar spreekt men heel oneerbie- lig over „Kareltje" Voor de bouw van de buiten gaats kreeg hij van zijn vader het Jiterste stukje grond, dat nog bij de Treek hoorde en dat tevens tegen Ie grens van Amersfoort aan lag, iet einde van Leusden, dus „Leus- Ier-End" n 1930 ging Meneer Karei verhui- :en naar „de Heiligenbergen ging iet buiten over aan een bankier uit Amsterdam die op de plaats kwam »onen. Nadat deze bankier door fen vliegtuigongeluk om het leven cwam heeft het huis enige jaren eeggestaan In 1937 werd het ver- 'ocht aan een RK instelling die er iet Klein Semenarie in vestigde. Na in de oorlogsjaren als onderko men van de Duitsers te hebben gediend, heeft de stichting er na de oorlog de Technische School „Don Bosco" in gevestigd Maar we gaan nu eerst naar links, want er blijkt door het bos een grindwegje te lopen en dat wegje heet heel voornaam de Schutter hoeflaan, ook zonder straatnaam bord. Op de hoek staat een kruide nierswinkel. In de etalages van die winkel kunnen we mooie figuren bewonderen, gemaakt van kren ten. rozijnen, bruine bonen, erwten, rijst en gort. geflankeerd door wan kele bouwwerken van pakken luci fers. koffie en thee, sigaren en sigaretten Achter de toonbank staat de vrouw van de kruidenier, want de kruidenier zelf is onderweg om de boekjes met de bestellingen bij de klanten op te halen of. met de mandfiets, de bestellingen te be zorgen. De winkel dient dan ook meer voor een vergeten of onver wacht boodschapje en daarvoor worden meestal de kinderen ge stuurd. Voor die kinderen staan op de toonbank twee stopflessen; één met zuurtjes en één met schuimpjes, om als beloning uit te delen Al naar gelang de grootte van het bedrag, dat besteed wordt en het aantal kinderen dat om de boodschap komt. krijgen ze een zuurtje of een schuimpje. De meeste artikelen in de winkel zijn onverpakt Grote en kleine open bakken onder de schappen bevatten suiker, zout, meel, peul vruchten, rijst, bloem, krenten en zovoort. Die artikelen worden met een koperen schep uit de bakken geschept, in de gewenste hoeveel heid afgewogen en in grauw papie ren zakken verpakt Die zakken hangen in verschillende maten aan een rek boven de toonbank. Vloei bare artikelen als slaolie, azijn, stroop en petroleum worden vanuit het vat in litermaten afgemeten en achterzijde uit te breiden. Het ant woord was „Zolang je niet op de weg bouwt ga je je gang maar". Hoewel men hier prachtig woont is, geografisch geziende plek toch niet zo geslaagd Het woongebied- je ligt afgezonderd zowel van Amersfoort als van Leusden, in een soort Niemandsland Voor de kin deren is het naar de school in Leusden even ver als naar de scholen in Amersfoort De afstand bedraagt zowel voor het een als het ander ruim drie kilometer en aan gezien kinderen van de lagere school nog geen fiets bezitten, moeten ze de afstand lopen. De kinderen die naar Leusden gaan hebben het voordeel dat ze tussen de middag kunnen overblijven, daar de middagpauze maar een uur duurt Die naar Amersfoort gaan hebben een pauze van twee uur en moeten de afstand dus viermaal afleggen. Doch dat onge mak wordt weer ruimschoots ver goed door de enorme speelmoge- lijkheden die hier zijn, ruimte en gelegenheid in overvloed. Ze kunnen hutten bouwen en voet ballen in het Voorbos, in de bomen klimmen, een ritje maken op het paard van de boer als het in de wei loopt en als ergste kwajongens streek: een appeltje pikken in de boomgaard achter de wei Voor de dagelijkse boodschap pen is een dergelijke ligging voor de huisvrouw geen bezwaar, alles komt aan de deur: melkboer, bak ker, slager, groenteboer, kruide nier. visboer en petrolieman. Ook komen er, zij het minder regel matig, mensen langs de deur met „negotie", een koffertje gevuld met veters, spelden, naalden, elastiek, garen. band. kammetjes enzo voort. De huisvrouw hoeft dus geen boodschappen te gaan doen en tenslotte hebben ze ook de kruide nier op de hoek nog. Toch ligt het wel geheel min of meer geïsoleerd en dat zal het wel altijd blijven. LEUSDEN - Twee beelden de kunstenaars uit Leusden, Wicky Nobels en Annie van de Zande exposeren momen teel samen met twee Amers- foortse collega's in Slot Zeist te Zeist. De organisatie van die tentoonstelling is in han den van Janssen Inter Art, een in Leusden gevestigd im- pressariaat voor beeldende kunstenaars. Wicky Nobels toont met haar zijde aluminium assemblages een unieke kunstenares te zijn. Zij weet met een minimum aan middelen trefzeker een harmonie te bereiken tussen beweging en rust Zij volgde haar opleiding aan de St. Joost kunstakademie in Breda en leefde lange tijd met haar man in het verre Oosten. Daar gaf ze vorm aan haar creativiteit. Na haar terugkeer in Nederland, 14 jaar geleden, heeft ze zich heel gericht beziggehouden met de tex tielkunst. Sinds een paar jaar maakt Wicky Nobels ook kerami sche plastieken Annie van de Zande richtte zich oorspronkelijk op het vervaardigen van abstrakte wandkleden, waarbij vorm en kleuren uitdrukking gaven aan haar gevoel. Ze werd in haar ontwikkeling gestimuleerd door Wil Stikkers. Die gaf haar de impuls tot een meer en meer experimentele aanpak. Werkstukken van beide Leusde- naren zijn dagelijks te bezichtigen in Slot Zeist tussen 10 00 en 17 00 uur. Op zaterdag en zondag is de expositie van 14.00 tot 17 00 uur geopend, 's Maandags is de galerie dicht Leusden aan zal trekken, mensen die niet op een of andere manier afhankelijk van hen zijn en dat op die manier hun invloed op het wel en wee van Leusden zal afnemen Alleen de eigenaar van de bui tenplaats „Schutterhoefeen zeer sociaal voelend mens, is het daar niet zo mee eens. In het uiterste puntje van zijn bezittingen verkocht hij een hoekje bos aan een gepen sioneerde marechaussee, die daarin een aardig huisje liet bou wen wat aanvankelijk zijn uitweg had op de Ruitenbekerlaan. Later werd. tussen de weilanden door, een grindwegje aangelegd naar de Arnhemseweg Na verloop van tijd werd tegen de rand van dat bos een tweede hoek je verkocht ten behoeve van de bouw van een huis en zo ging het in versneld tempo verder, zeer tot ongenoegen van de overige adellii- ke families, die hier allesbehalve gelukkig mee zijn. Het landelijke karakter van de gemeente zou op deze manier verloren dreigen te gaan. Voorlopig loopt het daar zo'n vaart nog niet, want op één huis na beperkt de bebouwing zich tot de linkerzijde van de weg. De huizen zien aan de achterzijde uit op het bos en aan de voorzijde hebben ze een prachtig uitzicht over de wei landen. En met de grasbermen aan weerszijden blijft het laantje toch wel landelijk. Dat landelijke karakter is mis schien de reden, waarom in het koopkontrakt van de grond de be paling is opgenomen dat er geen huizen met een zogenaamde ge broken kap gebouwd mogen wor den Dat is dan ook wel de enige beperking. Ook de gemeente is niet lastig; als de rooilijn maar wordt aangehouden dan ben je vrij om te bouwen wat je wilt. Bouw- en Wo ningtoezicht wordt uitgeoefend door de plaatselijke architect die beslist niet moeilijk doet Zo weet ik van iemand die vergunning ging vragen om zijn woning aan de LEUSDEN - Tot en met 29 december is er in 't Claeveren- )lad, De Brink 16, een hele mooie tentoonstelling te zien van Ben Bonke. Galerie 't Claeverenblad is vrij toegankelijk op zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. De beelden van Ben Bonke vor men een aangename verrassing. Ze getuigen in hun gevarieerde vormen van een trefzekere harmo nie. die des te meer verbazingwek kend is omdat er gewerkt wordt met een combinatie van materialen, die weinig gemeen hebben en die moeilijk in logisch evenwicht van vorm en structuur met elkaar in verband gebracht kunnen worden. Dat Ben Bonke er overtuigend in slaagt zeer verschillende materia len en vormen met elkaar te combi neren én in overeenstemming te brengen, vervult je met ver- en bewondering. Soms gaat hij uit van het materiaal en geeft daar combi naties van vorm en lijn aan Soms heeft hij een idee en kiest daar zijn materialen bij Uitdrukkelijk is hij als eigengereid vormgever aanwezig. De thema's waarmee hij zich bezighoudt zijn landschappen en mensen. Zijn landschappen brengt hij meest gestileerd in reliefs Zijn mensfiguren brengt hij als ruimtelijk vrijstaande beelden Hij heeft een voorkeur voor hout, steen, alumi nium en ijzer, voegt daar hier en daar plexiglas aan toe. Wat dat steen betreft: hij hakt er niet in als een traditioneel beeld houwer voor wat betreft zijn mensfi guren. Er is een rijzig subtiel vrou wenlichaam te zien, waarvan de ranke benen van glad gepolijst hout zijn, waarop een steenvorm is aan gebracht, die gedeeltelijk ruw is gelaten en gedeeltelijk is bewerkt en waarvan twee delen zijn glad gepolijst één borst en de buik, die serene accenten vormen in een bijzonder gevoelig geheel GRILLIG Diverse staande figuren zijn gril lig van vorm en materiaalkeuze Er is een staande figuur van ijzer waarop als het ware een brok albast is „gedrapeerd". Een ande re staande figuur doet je in de lach schieten; die is vorm gegeven uit een stuk rieten strandstoel, waar heel delicaat een schoen onder uit komt, en waarvan het bovenlijf uit aluminium bestaat. Ook hier is weer een eenheid in materiaal en aansluitende vorm bereikt die frap pant is Een wachter uit hout en ijzer is een robuuste figuur, die de karakte ristiek van het halt houden in zich draagt Op fikse ijzeren beugels is een stevige plank bevestigd, die in ijzeren banden is gevat. Op de plaatsen waar ongelijksoortige ma terialen qua vorm in elkaar over gaan en aansluitingen moeten op leveren, zijn logische verbindingen aangebracht Een karakteristiek voorbeeld daarvan vormt de ijzeren riek die in een houten propeller overgaat. SAMENSTEL Frêle gestileerd is het beeld van de landschapstoel Het is een sa menstel van drie stoelachtig alumi nium frames in verstilde lijnen, met rood. blauw en melkachtig ple xiglas als opstaand element, waar op het liggende vlak blanke kiezels zijn geplaatst Ook leisteen platen, ruw bewerkt met liggende, gladde aluminiumstrips gecombineerd en een golvend brok steen waar over heen een plank met barsten ge deeltelijk is uitgestoken en in kleur is aangezet, vormen suggestieve landschappen Twee kiezelstenen liggen, in gaten aangebracht, in een plank In de lengte gehalveerde boom takken vormen grillig zachte ver bindingsstukken naar het brok steen aan de basis het geheel is gevat in een ijzeren frame De sieraden in de vitrine zijn mij wat te robuust. Die moeten door mannen gedragen worden, denk ik zo. Met de rijdende objekten waar van onderdelen bewegen en la waai maken doet Ben Bonke per formances op straatmanifestaties. Deze objekten zijn van de meest uiteenlopende materialen samen gesteld ROLSTOELVORM Ben Bonke heeft ze ontwikkeld vanuit de rolstoelvorm, en hij zou er graag in een revalidatiecentrum als De Hoogstraat een demonstratie mee geven, zodat rolstoelgebrui kers kunnen zien welke bizarre rijdende objekten uit het voorwerp waarmee zij hun ziekte moeten opvangen in Ben Bonkes fantasie wereld zijn ontstaan in daarvoor meegebrachte kannen, potten of flessen gedaan Voor die boodschapjes kunnen we de hele week terecht van 's morgens acht tot 's avonds acht en 's zaterdags zelfs tot tien uur. Toch zijn er altijd mensen die na slui tingstijd nog iets nodig hebben Ze melden zich dan bij de achterdeur van de winkelier. Bang om een klant te verliezen durft deze dan niet te weigeren, ofschoon het erg gewaagd is De marechaussee is onverbiddelijk en de boete voor overtreding van de winkelsluitings wet is erg hoog Als we uitgeKeKen zijn op oe etalages van de kruidenier lopen we door het Voorbos, zoals het door de laanbewoners wel wordt genoemd en wat eigenlijk wel een groot woord is voor die paar hon derd bomen, al zijn het prachtige zware eiken en beuken En dan zien we voor ons de eerste nieuw bouwwijk van Leusden. Het bijzondere aan deze uitbrei ding van Leusden is wel. dat de grootgrondbezitters nergens an ders grond verkopen voor woning bouw Ze zijn van mening dat nieuwbouw mensen van buiten De Schutterhoeflaan omstreeks 1930, zoals ze werd getekend door A van Leeuwen

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9