'oningtekort in provincie moet ind eeuwwisseling zijn opgeheven y Kruisvereniging start avondzorg LEUSDEN, I Evelien Blom lijsttrekker CDA Leusden ïtwerp-streekplan binnenkort ter visie: eusden mag na 1986 nog 750 huizen voor eigen behoefte bouwen fingo-avond De Til" 1 Ipen huis >t. Josephkerk net Kerstmis leusder krant Tekenwedstrijd „Verknal het niet voor ons": Hoofdprijs viel waarschijnlijk in Leusden Adviesorgaan gemeente heeft compleet bestuur Kerststukjes maken bij Blijhof Vanavond kerstfeest bij NCVB weekindecjemmte/ plaatselijk nieuws T IINSDAG 17 DECEMBER 1985 USDEN - Om alle inwoners van de provincie Utrecht on- irdak te bieden moeten er in het jaar 2000 428.000 wonin- i zijn. Gedeputeerde staten van Utrecht, het dagelijks be- uur van de provincie, willen dat dit aantal huizen er bij de uwwisseling ook staat. Daar is een nieuwbouwpro- amma van ruim 102.000 woningen voor nodig. De meeste n die huizen zullen komen in de stadsgewesten Utrecht en nersfoort, in het hart en in het noordoosten van de provin- teken staan van de aktieve wer ving van bedrijven. In het vooront werp-streekplan reserveerden GS voor bedrijfsterreinen de ruimte, die nodig zou zijn bij een econo mische groei van 31/2% Dat per centage is in het ontwerp-streek- plan gehandhaafd en dient ook als basis voor de reservering van ruimte voor de vestiging van kan een statistische methode wordt de berekening van de woningbe hoefte nog verfijnd Door daarbij nadrukkelijk rekening te houden met de leeftijdsopbouw van de be volking per afzonderlijke ge meente, ontstaat een betrouw baar beeld In principe mag elke gemeente het aantal woningen dat volgens staat in het ontwerp-streek- (n voor de provincie Utrecht I voorontwerp verscheen me- 1984 Bevolking, gemeente- Jsturen en andere belangheb- nden kregen gelegenheid te reageren. Veel van die akties zijn in het nu door GS stgestelde ontwerp verwerkt (n 15 januari tot 15 maart 1986 het op het Provinciehuis en op gemeentehuizen in de provin- i ter inzage. Gedurende die pe- de kunnen bij Provinciale Sta- van Utrecht bezwaren tegen t ontwerp-streekplan worden in- diend. FRONDEN sver afronden van het be- aande stedelijke gebied dan uit- eiden is de filosofie, die als een de draad door het streekplan apt. Nieuwbouw binnen de enzen van de bestaande bebou- ng, gekombineerd met stads-en irpsvernieuwing, krijgt voor- ng. Het wonen in de provincie >rdt geconcentreerd in de stads gewesten: Utrecht en Amersfoort met de gemeenten die deze ste den omringen. Vanwege de economische zuig kracht van deze gebieden wordt hier met een iets grotere woning behoefte rekening gehouden dan op grond van het huidige inwoner tal zou zijn te verwachten In het noordwesten van de provin cie heeft Mijdrecht een belang rijke rol bij de huisvesting van wo ningzoekenden uit die streek. In het zuidoosten heeft Veenendaal een vergelijkbare taak. In het zuidwesten (de Lopikerwaard) is een gemeente met zo'n regionale funktie voor woningzoekenden niet nodig. ROOSKLEURIG De economische situatie ziet er iets rooskleuriger uit dan op het moment dat het voorontwerp ver scheen. Was er toen nog sprake van een in vier jaar van 8000 tot 48 000 toegenomen aantal werk lozen. inmiddels is dat aantal tot onder de 40.000 gezakt. Om dat cijfer verder omlaag te krijgen blijft het provinciale beleid in het toren. GS hechten veel belang aan de ontwikkeling in de stadsgewesten van de zogeheten randstadgroen structuur: recreatievoorzieningen en bossen, die een groene onder breking vormen van het stedelijke gebied Ten opzichte van het voorontwerp zijn nieuwe bosper celen gepland in de Rui- genhoekse polder en in Laagra- ven-Zuid, het eerste ten noord oosten en het tweede ten zuid oosten van de stad Utrecht Het is de bedoeling op diverse plaatsen ook agrarisch gebied bij de ste den toegankelijk te maken voor stadbewoners op zoek naar ont spanning. EIGEN BEHOEFTE Bij de beoordeling van woning bouwplannen van gemeenten gaan GS uit van de 'eigen be- hoefte'-visie Tot de eigen wo ningbehoefte van een gemeente rekent het college die woningzoe kenden. die een economische of maatschappelijke binding met de plaats hebben Met behulp van de aangetoonde woningbehoefte nodig is Maar in de praktijk zal dat niet overal mogelijk zijn Na tuur en landschap en agrarische belangen kunnen grenzen stellen aan de mogelijkheden tot uitbrei ding van een kern. evenals de lig ging (bijvoorbeeld in een buffer zone tussen stadsgewesten) Ook stedebouwkundige overwegingen kunnen een rol spelen - past een uitbreidingsplan fraai in de be staande bebouwing, of krijgt een kern er juist een lelijke 'puist' door. Behalve aan de vraag of een wo ningbouwplan nodig is om in de eigen behoefte van een gemeente te voorzien, zullen GS bestem mingsplannen ook aan deze rand voorwaarden toetsen LANDBOUWSCHADE Uit het ontwerp-streekplan is het no pay, no cure-beginsel ver dwenen. Het hield in dat GS be stemmingsplannen die tot on evenredige schade voor boeren zouden leiden slechts willen goedkeuren, als het betrokken ge In het ontwerp-streekplan, zoals dat binnenkort ter visie komt te liggen, is voor Leusden de bouw van nog 750 woningen in 't Vliet voorzien. Archieffoto Leusder Krant, foto Janus Visser). meentebestuur uitzicht kon bie den op vergoeding van die schade GS vonden het niet juist de bescherming van natuur en landschap af te wentelen op de boer, die voor zijn inkomen van de grond afhankelijk is. Dat stand punt huldigt het college nog steeds Het heeft het no pay, no cure-be ginsel echter geschrapt om een aanvaring te voorkomen met mi nister Winsemius van VROM. die er onoverkomelijke bezwaren te gen bleek te koesteren Boven dien gelden er al bestemmings plannen voor bijna al het lande lijke gebied in de provincie, en heeft de minister erkend dat even tuele schade voor de landbouw bij de beoordeling van bestemmings plannen moet worden betrokken Dat klemt des te meer in Utrecht, waar de landbouw volgens GS in een benade positie verkeert De schaarste aan grond heeft tot ge volg dat de bedrijfsgrootte achter blijft bij die, elders in het land. Daar komt de superheffing op melk nog bij In Utrecht, waar 90% van de cultuurgrond in ge bruik is bij rundveehouders, komt die extra hard aan. STREEKPLANDEEL GEBIEDEN De stad Utrecht in het midden van de provincie, streeft naar de bouw van 15.000 nieuwe huizen tot de eeuwwisseling Het ontwerp- streekplan gaat in ieder geval uit van 11 500 huizen in de periode tot 1995 Gedurende deze pe riode zullen naast Utrecht ook Houten, Maarssen en Nieuwegein woningzoekenden uit de regio moeten opvangen. Houten blijft langer groeikern (tot 1993) en kan binnen de rondweg 2000 wonin gen extra bouwen, plus n CHTERVELD - Op Tweede erstdag zal van 15 00-16.00 uur i de St -Josephkerk te Achter- ïld een bandopname worden ge raaid van The Young Messiah EUSDEN - Woensdag 18 de- rnber wordt in het jongerencen- 'De Til* een bingo-avond ge- juden De aanvang is 20 00 uur et is de bedoeling dat er mini- lum 15 rondjes worden gespeeld iet elk drie prijzen Het zal geen vond worden met grote prijzen, aar er wordt juist getracht er een ezellige avond van te maken met ;le kleine prijsjes en een deelne- lersinleg. die voor ieder, dus ook ior jongeren is op te brengen, e prijsjes zullen bestaan uit erstbrood, kransen, cake, kip en ele verschillende glazen en eventueel enkele andere ge bruiksvoorwerpen Deelname staat open voor iedere belangstel- lende KAARTEN Donderdag 19 december wordt in het jongerencentrum 'De Til' de vierde kaartavond van het sei zoen gehouden De inschrijving vindt plaats tussen 19.30 en 19 50 uur. Zoals gebruikelijk is er gele genheid voor Schutjassen en Kla verjassen. De prijzen zullen dit jaar gedeeltelijk in de Kerstsfeer liggen Deelname staat weer open voor iedere belangstellende De avond geldt voor het seizoenkam pioenschap. De aanvang is weer 20.00 uur The Young Messiah is een muzi kale variatie op het Kerstverhaal Het wordt een uurtje waarin men volop kan genieten van zeer mooie muziek en lichtspel Na af loop is de kerk nog open tot 17 00 uur In die tijd is er gelegenheid om de kerststal, de mooie bloem- versiering en het mooie interieur van de kerk te bezichtigen Op Eerste Kerstdag zal de kerk ook geopend zijn van 16.00-17 00 uur. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens. Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretariaat: Boudwina de Boer. Mia Veen. Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie). 941494 (redaktie). Abonnementsgeld: 65,60 per jaar, f 33,30 per half jaar. 16,90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441. t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10 - voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. De winnende tekening komt waarschijnlijk uit Leusden, maar de af zender heeft verzuimd, zijn of haar naam te adres te vermelden Een verzuim dat met spoed moet worden hersteld. LEUSDEN - De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en de Neder landse Stichting Geluidhinder (NSG) hebben voor school kinderen uit de groepen 6. 7 en 8 een tekenwedstrijd geor- qaniseerd. Het motto van deze wedstrijd was 'Verknal het niet voor ons' Tot uitdruk king moest worden gebracht de - veelal ernstige -hinder die het ondeskundig en op onjuiste, dus onverwachte tijdstippen ontsteken van vuurwerk voor mens en dier veroorzaakt. De afgebeelde tekening is in de prijzen gevallen Helaas heeft de inzender ver zuimd om zijn of haar naam en adres op de achterzijde te vermelden Uit het poststem pel viel op te maken, dat de tekening in Leusden is ge post Vol spanning wachten Die renbescherming en Neder landse Stichting Geluidhinder af of de maker van deze teke ning zich meldt. Dus. winnende tekenaar, bel maar gauw op naar 01829- 4455 en je krijgt verheugend nieuws te horen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - De dreigende be- stuursproblemen binnen de ge lederen van de gemeenschappe lijke medezeggenschapsraad voor het openbaar onderwijs in de gemeente Leusden behoren tot het verleden. Het heeft er even naar uitgezien dat niemand bereid gevonden zou worden om de opengevallen plaatsen in het bestuur te bezetten. Vol vertrou wen gaat het kersverse dagelijk se bestuur beginnen aan het tweede jaar van de medezeggen schapsraad. In de vergadering van vorige maand werd de heer R Huijgens benoemd tot voorzitter van hel nog jonge gemeentelijke advies- en in spraakorgaan. Al vanaf de oprich ting in januari van dit jaar moest de GMR het stellen met twee leden in het dagelijks bestuur. Een derde kandidaat werd niet gevonden. De beide bestuursleden stapten enke le maanden geleden op omdat zij geen deel meer uitmaakten van de medezeggenschapsraad van ,,hun" school. Toen zich ook tijdens de vorige maand gehouden verga dering geen kandidaten aandien den is de kersverse voorzitter zelf aan het werk gegaan. Binnen een termijn van drie weken vond de heer Huijgens twee gegadigden voor een bestuurspost Tijdens de maandag gehouden vergadering van de medezeggen schapsraad werd de direkteur van de openbare basisschool ..De Bon gerd", Harry Boon, bij acclamatie gekozen tot vice-voorzitter. De heer Willem van Kempen, die na mens de ouders deel uitmaakt van de medezeggenschapsraad van ,,De Hobbit werd bij diezelfde gelegenheid gekozen tot secreta ris. Het nieuwe dagelijkse bestuur staat voor de niet geringe taak om de gemeenschappelijke medezeg genschapsraad ook daadwerkelijk ..handen en voeten" te geven Op 16 januari heeft het nieuwe bestuur een afspraak met de wethouder van Onderwijs, de heer Van Wou denberg, Bij die gelegenheid zal het bestuur alle nog lopende zaken aan de orde stellen. LEUSDEN - Bij Blijhof bestaat, evenals voorgaande jaren, ook nu weer de gelegenheid om kerst stukjes en -versieringen ie ma- ken. Aanstaande woensdag 18 december kunnen kinderen van j vier tot en met twaalf jaar daar voor bij Blijhof terecht De zelfgemaakte creaties mogen - uiteraard - mee naar huis worden genomen. De kosten zijn voor Ie- den f 1.50 en voor niet-leden f 2,50 LEUSDEN - Vanavond om 20 00 uur viert de NCVB in Leusden Zuid samen met de Hervormde Vrouwengroep kerstfeest De avond wordt gehouden in het Trefpunt in Leusden Zuid en begint om 20 00 uur LEUSDEN - Met ingang van 1 december 1985 is de regionale kruisvereniging Leusden-Achterveld gestart met het geven van verpleeg kundige zorg in de avond uren in de dorpen Leusden- Zuid, Leusden-Centrum, Stoutenburg en Achterveld. De hulp is in de eerste plaats bedoeld voor ernstig zieke mensen, die de laatste fase van hun leven in hun eigen huis willen doorbren gen. Ook hulpbehoevende bejaarden en gehandicapte mensen, die zelfstandig woi- nen, komen ervoor in aan merking. De regionale kruisvereniging stelt de avondzorg in om de patiënt betere hulp te bieden zodat hij zij wellicht (langer) thuis kan blijven én om te voorkomen dat de omgeving te zwaar belast wordt en het niet meer aan kan Het is absoluut niet de bedoeling dat familie, buren vrienden die de patiënt verzorgen zich gaan terugtrekken De werkzaamheden worden ver richt tussen 18 30 uur en 23.00 uur zeven dagen per week. Behalve de avonddienst is één van de wijkver pleegkundigen 's avonds bereik baar om telefonische vragen te beantwoorden Ook kan zij bij acu te situaties of veranderingen zor gen dat de avonddienst langs komt Voor meer informatie kan men bellen met de wijkverpleegkundige tijdens de spreekuren. Buiten die tijden kan bij spoedgeval gebeld worden met 033-941218 (overdag van maandag tot en met vrijdag). LESUDEN - Evelien Blom is wederom lijsttrekker van het CDA voor de gemeente raadsverkiezingen. Dat werd gisteravond bekend gemaakt na een besloten algemene vergadering in De Korf. T. Zwart en J. van Loenen, mo menteel nog raadslid voor het CDA, stelden zich niet meer beschikbaar voor een volgende raadsperiode. Per soonlijke redenen liggen daaraan ten gronslag. De kandidatenlijst waarmee het CDA-Leusden-Achterveld de ko mende verkiezingen tegemoet gaat. ziet er als volgt uit. 1. E Blom-de Groot 2 G van Woudenberg 3 A. Ummels 4 A Vroon 5 M Boersen Evelien Blom is weer tot lijsttrekker van het CDA gekozen 6. J Konijnenbelt 7 H Ossendrijver 8 W van de Kar-Sanders 9. D. de Jong 10 N Egberts 11 B. van Oosterom Nieuw op de kandidatenlijst zijn de nummers 5 en 6 Zij nemen de plaatsen in van T. Zwart en J. van Loenen LEUSDEN Dinsdag 17 december 20.00 uur: Kerstbijeenkomst NBPV, 't Vooron der. Dinsdag 17 december 20.00 uur: Vergadering Planadviesgroep, 't Trefpunt Dinsdag 17 december 20.00 uur: KPO bijeenkomst, Groot Krak- horst Dinsdag 17 december 20.00 uur: Kerstviering NCVB-Z met Her vormde Vrouwen Groep, 't Tref punt Woensdag 18 december 14.00 uur: Kerststukjes maken bij Blijhof, Ansfriduslaan 49 Voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Woensdag 18 december 20.00 uur: Bingo-Avond in De Til Donderdag 19 december 20.00 uur: Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 't Erf 1. Donderdag 19 december 20.00 uur: Kaartavond voor jongeren in De Til Donderdag 19 december 20.30 uur: Jazzpodium in De Hakhorst, met solist German Marstadt (trom pet) ACHTERVELD Woensdag 18 december 9.00 uur: handwerkhobbyclub De Moespot Donderdag 19 december 14.30 uur: Kerstviering bejaardensoos, Ons Gebouw Donderdag 19 december 19.30 uur: KPO-kerstviering, D'Ouwe Peerdestal Vrijdag 20 december 20.00 uur: ledenvergadering De Eemelaar, clubgebouw sportpark Zaterdag 21 december 20.00 uur: Disco Show, De Klaveet Zondag 22 december 14.00 uur: Disco. De Klaveet Maandag 23 december 20.00 uur: Volksdansen, De Moespot Dinsdag 24 december 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem, Ons Gebouw

Leusder Krant | 1985 | | pagina 3