eslaaga Vallei-concert ulgaars Kamerorkest eslaagden reanimatie-cursus EHBO Kerstkaarten in Blijhof Laatste trekkingen Valleiloterij ZAKELIJKHEDEN. Kerst in St. Jozefkerk Schooljeugd Leusden kan weer zwemmen Subsidie SOHA op agenda Trompettist German Marstadt weer gast bij Jazzpodium De Hakhorst Kadavermelding tijdens de feestdagen Provinciale griffier mr. P. van Zanten neemt afscheid Staten vergaderen: plaatselijk nieuws 4 DINSDAG 17 DECEMBER 1985 tWIJ- dan ijs tot rood il zei- achte 3r de oces- LEUSDEN - Ruim 200 mensen waren afgelopen donderdagavond getuige van een grandioos concert van het ]ulgaars Kamerorkest onder leiding van Kamen Goleminov. Met name het viool-spel van publiekstrekker 'icht :hristiaan Bor was voor menigeen een streling van het oor gens i~/e( optreden van het Bulgaarse gezelschap vond plaats in het kader van de Vallei-concerten en werd gegeven ^e! de Nederlands Hervormde Kerk m Leusden-Zuid. Het was voor de eerste keer in de geschiedenis van de 'allei-concerten dat er een compleet orkest een uitvoering gaf Voorheen waren het enkel kleine ensembles die 1 iun medewerking verleenden Op het programma stonden werken van Handel, Torelli, Haydn en Kjurktchijsky Violist Bor was te horen in het loolconcert in E groot van Johann Sebastian Bach. De uitvoerende musici werden keer op keer overladen met dedl" taande ovaties van het publiek, dat zo blijk gaf van haar waardering en het Nieuws uil het bedrijfsleven een LEUSDEN - Negen inwoners van Leusden. die in oktober jongstleden slaagden voor het examen van de j EHBO reanimatie-cursus, ontvingen vorige week donderdagavond hun diploma. Burgemeester Rademaker I reikte het in De Heerd aan hen uit De cursus was georganiseerd door de dames B Pot en G. Cohen en duurde drie avonden van twee uur Dokter Stolk uit Amersfoort gaf de lessen. Er deden in totaal tien mensen mee Het doel van zo'n reanimatie-cursus ismensen die getroffen worden door een hartstilstand zodanig te kunnen helpen dat hun hart weer normaal gaat functioneren Gezien de belangrijkheid van deze zaak (dank zij reanimatie worden de levens van tientallen mensen per jaar gered) wordt ook in het komende cursusjaar weer een reanimatie-cursus georganiseerd. LEUSDEN - Café De Brouwerij aan de Zwarteweg in Leusden opende afgelopen vrijdag definitief de deuren voor de klanten. De initiatiefnemers Walrick Halewijn (foto) en Richard Bunnik hadden hun handen vol met het tappen en schenken van de welkomst-drankjes voor de eerste bezoekers Het pand, waar al een horeca-bestemming op rustte, werd in twee maanden verbouwd tot een gezellig en sfeervol bruin café. Een van de opvallende vondsten is de mini-brouwenjketel van gips. die een loze ruimte siert. De twee eigenaars, die in Amersfoort het café Mariposa runnen, schenken in hun nieuwe Leusdense bedrijf I maar liefst 22 verschillende soorten bier Men kan er de gehele dag terecht voor een drankje en een hapje Met name jongeren zullen zich er ongetwijfeld thuisvoelen (van éen onzer medewerkers) Met ingang van maandag jongstleden volgen de leerlingen van de Leusdense basisscholen weer zwemlessen. Aanvankelijk was het de bedoeling om de leerlingen voortaan éénmaal per veertien dagen lessen te laten volgen in het Amersfoortse sportfondsenbad. Het blijkt ech ter mogelijk om, zonder financië le consequenties voor de ou ders, elke week zwemles te ge ven. Deze week wordt beschouwd als een week ,,op proef' voor wat betreft het schoolzwemmen. Er is een rooster opgesteld voor alle Leusdense scholen. Alle kinderen die deelnemen aan het school zwemmen zullen elke week precies een half uur les krijgen. De reden dat deze week een ..proefweek" wordt genoemd is gelegen in het feit dat en niet precies weet of de busdienstregeling helemaal haal baar is De VAD, die het vervoer van en naar het zwembad regelt heeft inmiddels laten weten dat het vervoer naar Amersfoort en weer terug waarschijnlijk even duur is als het vervoer binnen de Leusdense gemeentegrenzen. Dit heeft voor de ouders de plezierige bijkomstig heid dat het schoolzwemmen niet meer gaat kosten. Zoals bekend dragen ouders van kinderen die zwemlessen volgen één gulden bij in de vervoerskosten. Als deze week het rooster goed blijkt te voldoen dan zal hetzelfde rooster gehandhaafd blijven tot aan de grote vakantie. Voor de Leus dense schooljeugd gaat er niet veel veranderen De zwemlessen in het sportfondsenbad worden namelijk gegeven door de oude, vertrouwde Leusdense zwemonderwijzers. LEUSDEN - Op de agenda van de vereniging van Pro vinciale Staten voor ko mende woensdag staat on der meer het subsidie aan de Stichting Opvang en Herstel van Alcoholisten (SOHA) in Leusden. Enkele andere punten op de agenda zijn de indeling van de provincie in samenwerkingsgebieden voor gemeenten, een subsi die voor het Verzetsmuseum in Amsterdam, een subsidie regeling voor energie-op wekkingsinstallaties en de verordening grondwaterhef fing. Die laatste voorziet in een heffing van bijna acht cent op iedere ku bieke meter water, die aan het grondwater wordt onttrokken De épbrengst is bedoeld voor het on derzoek dat nodig is voor het op stellen van een grondwaterplan Bovendien zal de provincie er eventuele schadeclaims, bijvoor beeld wegens verzakkingen als gevolg van waterwinning, mee be talen Per onttrekking zijn de eer ste 48.000 kubieke meter oven- Sens van heffing vrijgesteld e Staten vergaderen woensdag 18 december. De vergadering be gint om een uur 's middags. Om de agenda af te werken, zal die vergadering donderdagavond om 20 00 uur worden voortgezet. LEUSDEN - Tientallen kinderen hebben zaterdag in de Blijhof kerstkaarten gemaakt. De jeugdige Leusdenaartjes waren daar, getuige de foto, zeer intensief mee bezig. Het maken van de kaarten, waarvoor allerlei materiaal beschikbaar was, kon tussen 10.00 uur en 13.00 uur gebeuren Voor de allerkleinsten was er een crèche LEUSDEN - Er heerste een gezellige sfeer afgelopen donderdagavond bij het Jazzpodium in de Hakhorst. De swingende solist was Dick Rijnshoeven, mondhar monica, bijgestaan door het trio Wiebe Haanstra. Er werden bekende stukken gespeeld zoals: 'Bluesette' en 'Killer Joe'. Deze nummers, speciaal voor mondharmonica, werden met veel enthousiasme vertolkt Hopelijk zien we Dick nog eens terug Verdere gasten waren Dick Abel. gitarist van het BBC-orkest en Harry Stoneham en tenorsaxofo nist Arthur Marcussen. Donderdagavond 19 december zal het laatste Jazzpodium plaats vinden Tijdens de feestdagen zal er géén Jazz zijn in de Hakhorst. Als waardige afsluiter zullen de Hilversumse muziekstudenten German Marstadt. trompet, Ra phael Soffner, bas en René Koe nen, drums met pianist Wiebe Haanstra wederom een concert geven Vooral trompettist German Marstadt maakte enkele weken geleden grote indruk Voor de jazz-liefhebbers die dit gemist hebben een goede reden om don derdag wel te komen LEUSDEN - In de kantine van de hockey-club werden afgelopen zaterdag de laatste twee trekkingen van de Val leiloterij gehouden. Onder toezicht van de notarissen D. Spek en P. Buters verrichtte men de tiende maandtrek- king en de eenmalige Super trekking. Het kansspel heeft in totaal 40.000 gulden opge bracht. De hoofdprijs van de Supertrek king. een personenauto, ging naar mevrouw Groenhuijzen in Leus- oen voorudi zij echter in naar nieuwe aanwinst kan rijden, moet ze eerst ,,even" haar rijbewijs zien te halen De tweede prijs, een vliegreis naar Spanje voor twee personen, ging naar de heer H Visser uit Haarlem. De overige prijzen van de Super- trekking zijn de lotnummers 238, 519, 016. 427. 453, 207 265. 228 en 040 Bij de tiende maand- trekking vielen de prijzen op de loten 435, 613, 515. 430,082 178, 028, 060, 298. 090. 220. 040. 419 en 131 Inlichtingen zijn verkrijg baar bij Carla ten Broek, telefoon 033-945886 Groenlingen Op de rozebottels, die in de gemeenteplantsoenen en als wegbeplanting hier veel te vinden zijn, zien we in dit jaargetijde vaak en veel groene vogels. Het zijn Groenlingen of, zoals ze ook vaak worden genoemd, Groenvinken. Ze hebben nog meer volksnamen waar van Kersvink en Vlasvink er een paar zijn. Die volksna men geven terecht de fami lieband aan want ze zijn in derdaad van de vinkenfami- lie. Ze wonen wel graag op stand, we vinden ze veel in villawijken en mooie par ken, ofschoon ze ook wei te vinden zijn in kleine bosjes en boomgaarden. Ze geven als nestplaats de voorkeur aan coniferen en altijd groen blijvende bomen, waarin gemakkelijk een nest verstopt kan worden. Vooral de hulst heeft aftrek. De vogels zijn olijfgroen met veel geel op de vleu gels en de staart, een geel groene stuit, witachtige snavel en vleeskleurige po ten. Het wijfje is valer en met minder geel. Aan de plompe kegelsnavel is te zien dat we met een echte vegetariër te doen hebben. Kleine en grotere zaden worden met de snavel ge broken en zonnepitten staan bovenaan op de lijst. Ook de zaden in de rozen- bottels worden in de herfst graag gegeten. De vruchten veranderen dan in bekertjes die van binnen diep zijn uit gehold. Het gaat oe vogels voornamelijk om de pitten die in de bottels zitten en niet om de vitaminerijke buitenkant. In de tijd dat hij naar de gunst van een vrouwtje dingt vliegt de Groenling als een vleermuis en zingt daar bij een melodieuze triller die wel wat aan de triller een kanarie doet denken. Ook worden de vrouwtjes "versierd" door met afhan gende vleugels op de grond sprongetjes te maken, waarbij de kop achterwaarts wordt opgeheven en de vleugels en de staart wor den gespreid, zo ongeveer als huismussen dat doen. Ook daarbij zingt hij zijn hel dere trillers die eindigen In een variërende lokroep. Maar het meest bekend is wel zijn hees en nasaal ge roep vanuit een hoge boom top. Het wat slordige nest wordt gebouwd op een onderlaag van twijgen en bestaat uit een los bouwsel van gras, mos en fijne wortels en wordt bekleed met wol en haar. De vier tot zes blauw witte eieren, met aan de stompe pool roodachtige vlekken en bruine stippen, worden door het vrouwtje gedurende twee weken be broed, in welke tijd ze door het mannetje van voedsel wordt voorzien. Meestal twee broedsels per jaar. De jongen, die voornamelijk met insekten worden groot gebracht, verlaten na veer tien dagen al het nest, hoe wel ze dan nog niet kunnen vliegen. Ze klauteren eerst nog een poosje in het struikgewas rond voor ze hun vleugels uitslaan. G.van L. LEUSDEN - De kadavermelding tijdens de kerstdagen en de jaar wisseling kunnen op de gebruike lijke wijze plaatsvinden Kadavers die vóór dinsdag 24 december, 10.00 uur zijn gemeld, zullen voor de Kerkst worden opgehaald, mits het grote kadavers zijn De overige kadavers worden de vrijdag daarna opgehaald De zelfde regeling is van toepassing in de week, die begint op maan dag 30 december. Tijdens de kerstdagen en op Nieuwjaarsdag worden geen kadavers opge haald LEUSDEN - Tijdens de vergade ring op woensdag 18 december a.s., om 17 00 uur, neemt griffier mr. P van Zanten afscheid van Provinciale Staten van Utrecht. De heer Van Zanten, die de grif fiersfunctie 22 jaar heeft bekleed, maakt per 1 januari 1986 gebruik van de mogelijkheid tot ver vroegde uittreding. Voor externe relaties is er op don derdag 19 december om 15.30 uur een afscheidsreceptie Paushuize (Achter Sint Pieter in Utrecht). Voorafgaande aan de statenver gadering van 18 december (13.00 uur) zal de opvolger van de heer Van Zanten worden beëdigd Het is de huidige adjunct-griffier T Renes LEUSDEN - In de St. Jozefkerk werd gisteravond de traditionele Volkskerstzang gehouden. Het was de negentiende editie, zoals gewoon lijk georganiseerd door het comité-Volkskerstzang. In de krant van donderdag komen we terug op het zangspektakel van maandagavond.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5