The Goonies", spannende avonturen an jongeren in de traditie van .Indiana Jones' faran en de Toverketel', spannend lagisch avontuur van Disney „Hot Chili": krommende tenen 3NDERDAG 19 DECEMBER 1985 kijk op de film „DE GOONIES": NA DE FILM, NU HET BOEK Steven Spielberg bedacht het verhaal, scenarioschrijver Chris Columbus maakte er een film script van en Richard Donner verfilmde het tot een schitterend avonturenverhaal in de traditie van Indiana Jones. Wie de avon turen van de Goonies nog eens na wil lezen, kan daarvoor te recht In de Nederlandse uitgave van „De Goonies". geschreven door James Kahn en gebaseerd op de film. Het boek verscheen bij uitgeverij Loeb te Amster dam. is 250 blz. dik en kost in paperback-uitvoering 25,-. ie Goonies", USA 1985. Regie rd Donner; produktie Steven >erg, Frank Marshall en Kathleen ïdy. Scenario Chns Columbus »er. verhaal van Steven Spielberg, ra. Nick McLean; montage Mi- Kahn; muziek. Dave Grusin; ma- Sloth: Craig Reardon. Thomas R an e.a. Visuele effecten: Michael ster. Speciale effecten Matt ney. Matte paintings Christopher Animatie Charlie Mullen. Met. Astin, Josh Brolin, Jeff Cohen, Feldman, Kerri Green, Martha ton, John Matuszak. Ke Huy e.v.a. Genre- avonturenfilm, op ïaarde schat. Keuring: alle leeftij- le zien in Euro Cinema. Amers- Kerstpremière. BERT VOS gisseur, producer, scena- hrijver en bedenker van rojekten, Steven Spielberg, het druk gehad in de atge- tijd. Hij stond aan de wieg .Back to the future" van seur Robert Zemeckis en de het verhaal ook maar voor „The Goonies" van seur Richard Donner, die Ie eerste Superman-film af- de had bewezen grote takei-produkties goed aan nnen. Spielberg is zelf bo- ien bezig met de regie van color people", gebaseerd et boek van Pulitzer-prijs- ares Alice Walker. Een druk ventief baasje. inventieve spreekt duidelijk uit Goonies" waarvoor Spielberg de een verbod op die zolder aan het snuffelen slaan, ontdekt Mickey een heel oude kaart, waar de zeerovers- schat van Eenoog Willy staat aangege ven. En een schat vinden zou beteke nen dat ze niet hoeven te verhuizen en De Goonies kunnen de drang om op zoek naar de schat te gaan niet weerstaan Als zij bij een oud. vervallen restaurant aan de kust hun speurtocht beginnen, worden ze gekonfronteerd met de Fratelli-bende. waarvan Francis net uit de gevangenis is ontsnapt. Deze bende heeft het vervallen restaurant als basis gekozen, omdat het afgelegen ligt en de diepe kelders erg geschikt zijn om Sloth in op te bergen. Sloth is een gigantische kerel met een ernstig mis maakt gezicht Het zwarte, kinderlijke schaap uit de Fratelli-familie. Angstaan jagend om te zien, dat wel De Goonies laten zich niet direkt afschrikken, want ze voelen, dat ze op de goede weg zijn. En dat blijkt al spoedig als ze via een geheime toe gang afdalen in de uitgestrekte grotten- stelsels onder het oude restaurant, achtervolgd door de woedende Fratel- li's. terwijl de weg voor hen is bezaaid met gevaarlijke, dodelijke valstnkken Zoals gezegd: alle registers wor den dan opengetrokken en de meest onwaarschijnlijke dingen krijgen een realistisch karakter in een ongeloof lijk avontuur, dat geheel in de traditie van „Indiana Jones" is opgebouwd. Het knappe van deze schitterende avonturenfilm is ongetwijfeld de zorgvuldige mixing van humor en spanning. Scenario-schrijver Chris Columbus, die deze twee elementen ook toepaste in „Gremlins" lukte dat niet altijd, waardoor je het gevoel kreeg naar een film te kijken, die op twee gedachten hinkte. „The Goon- Angstige spanning op de gezichten van de Goonies Scène uit de gelijknamige film ies" Is wat dat betreft perfekt van opbouw. De film is geschikt voor jong en oud. Regisseur Richard Donner is er in geslaagd een film te maken, die ook volwassenen zonder meer zal boeien juist door de ..Indiana Jones'-aanpak. Wat een getrainde geheim agent als Indiana Jones in z'n eentje deed, dat doen de Goonies in hecht groepsver band en het gaat hun uitstekend af De speciale en visuele effecten zijn - en dat kun je echt aan Spielberg overla ten - weer uiterst ingenieus en inven tief. Niets is te gek en het aardige is, ondanks die overdaad aan schok-effec- ten. die bijna onafgebroken op de kijker afkomen, de hoofdrolspelers zonder meer overeind blijven en steeds het belangrijkste van het verhaal in blijven vullen. En - ook dat moet gezegd worden - de jonge acteurs en actrices zijn uitstekend op dreef Kinderen zul len zich zonder moeite met hen kunnen identificeren en daar staat of valt een film mee. „The Goonies" is zonder meer een topj>er in z'n (helaas te weinig beoe fende) genre. Een pure avonturen film, waarin alle klassieke elementen zijn verwerkt en van een modern jasje zijn voorzien. Want de „kids" uit „The Goonies" blijven natuurlijk wel kinderen uit het televisie-tijdperk ook al verdwalen ze lelijk in het roemruchte verleden van Eenoog Willy en zijn al even gevaarlijke, begerige trawanten Astin als Mickey en Josh Brolin als broer Brand in The Goonies Spanning en sensatie in de onderaardse avonturen van de Goonies in de gelijknamige film van Richard Donner, gebasseerd op een verhaal van Steven Spielberg ..The Goonies' behoort zonder meer tot hetzeltoe genre, met dit verschil, dat Spielberg een groep jongens en meis jes in de leeftijd van 13 tot 17 jaar de hoofdrol gal Deze kids, die zichzelf ,,de Goonies" noemen, hebben problemen omdat één van hen moet verhuizen De vader van Mickey en Brand zit zwaar in de schulden en zal zijn huis moeten verkopen Dat betekent tevens verhui zen naar een andere stad en de Goon- basis legde en Chns Columbus (even als voor ..Gremlins") het scenario schreef. Want „The Goonies" is zonder meer een uiterst opwindend avonturen verhaal. waarin alle registers worden opengetrokken en het publiek geen moment rust wordt gegund om even op adem te komen Steven Spielberg heeft altijd al de neiging gehad om zijn fantasieën uit zijn jeugd om te zetten in spannende films met een ouderwetse aanpak. Ouder wets in de goede zin van het woord Spannende jongensverhalen kregen hierdoor een supeneure verfilming, zo als dat tot uiting kwam in „Indiana Jones and the Temple ol Doom" en „Raiders of the Lost Ark' Twee films, die hij samen met George Lucas maak te en die ongetwijfeld tot de beste in het genre behoren ies zien hun clubje dan ook uit elkaar vallen De vader is conservator van een museum en heeft thuis op zolder nogal wat spullen staan, die hij zelf heeft verzameld Als de Goonies ondanks De Goonies betrapt door de sadistische Ma Fratelli (Anne Ramsey) Scène uitThe Goonies'' van Richard Donner vertoonde Legend" van Ridley Scott. Hel zoetsappige, dat veel Disney-films kenmerkt, heeft deels plaats gemaakt voor een iets hardere aanpak Wellicht onder het motto, dat de kinderen van deze tijd door de televisie iets meer gewend zijn dan vroeger Dat moet kunnen, zullen ze in de Disney-studio's gedacht hebben en zijn aan het werk gegaan met een tantasy-verhaal, waar in het gaat om de strijd tegen de uiterst kwaadaardige Gehoornde Koning (de Dood. de Duivel), die de wereld wil veroveren via de Zwarte Toverketel Die ketel kan er voor zorgen, dat de in het verleden gedode knjgers van de Gehoornde Koning weer tot leven zul len komen om dood en verderf over de planeet te zaaien Taran is het hulpje van Dalban en die weet welk onheil de wereld te wachten staat als de Ge hoornde Koning in zijn opzet slaagt Dalban heeft namelijk een bijzonder varkentje, Hen Wen, die bijzondere gaven heeft en in de toekomst kan kijken Met die gave moet het natuurlijk erg gemakkelijk zijn om de Zwarte Toverketel te vinden en het is dan ook logisch, dat de Gehoornde Koning alles op alles zet om vanuit zijn zwarte kasteel het varkentje te vangen Twee van zijn draken krijgen de opdracht om Hen Wen te pakken en daar slagen ze in, omdat Taran eventjes niet goed oplet Taran heeft echter steeds ervan gedroomd ooit een held te worden en hij grijpt nu zijn kans ..Taran en de Toverketel is een spannende film vol aktie en avontuur Natuurlijk, ook hier weer gaat de stnjd tussen goed en kwaad, maar dat mora liserende toontje in veel vorige Disney- films ontbreekt nu grotendeels Het gevolg hiervan is misschien wel. dat de spanning soms net wat te weinig wordt gerelativeerd, maar gelukkig kan er ook genoeg gelachen worden. Bijvoorbeeld om Fliere Flam de Minstreel, even dapper als zijn harpje, om het knaag- grage beestje Gorgi. dat zo graag vriendje wil zijn met Taran. het wat cynische elfje Doli of de drie grappige heksen Orddu. Orchoch en Orwen Voor al te kleine kinderen kunnen som mige scenes misschien wat al te eng Taran met het wonderbiggetje Hen Wen m een scene uit .Taran en de Toverketel worden en daarom wordt ook een ad- viesleeftijd van tenminste 6 jaar aanbe volen Maar het blijft desondanks na tuurlijk wel een pure Disney-film. kleur- njk en vaak fantasie-njk getekend, met tal van speciale effecten, waarvan er veel via nieuwe elektronische opname technieken tot stand zijn gekomen Ondanks het gebruik van die nieuwe technieken is de produktie van deze film echter geen ..fluitje van een cent" ge weest. maar een omvangrijk en ar beidsintensief karwei, waar zeven iaar voorbereiding in is gaan zitten en maar liefst vijf jaar echte produktie-tijd Met zo n ruim 2.5 miljoen tekeningen is dat ook geen wonder, ook al hebben daar honderden animatie-tekenaars aan ge werkt Inmiddels is men in de Walt Dis ney-studio's al weer bezig met de 26e avondvullende tekenfilm: „Basil of Baker Street", die waarschijnlijk in 1987 in première zal gaan Het is het verhaal van een bijzondere muis, die als een Sherlock Holms, samen met zijn assistent dr. Dawson, allerlei buitengewone avonturen beleeft. Wat dat betekent, kunnen we over Taran en prinses Elonie in Taran en de Toverketel van Walt Disney twee jaar gaan bekijken. Eerst komt „Taran en de Toverketel" aan de beurt. Vanaf donderdag als kerstpre mière. dus en alweer slechter en smakelozer dan de vorige Zwiepende zweepjes van een dolgeworden nymfomane SM- er. een walgelijke Duitser, die werkelijk alle foute karakter-eigenschappen van zijn landgenoten met heel veel plezier met zich mee torst, veel geflapper met blote konten en wippende borsten. En dat alles moet dan ook nog ..gepeperd" heten Zoutloze ..humor' waar smaak nog kraak aan zit Een Cannon-produk- tie De kampioen van de smakeloos heid. En mocht u maar niet genoeg kunnen krijgen van deze ongein, dan kunt u tot overmaat van ramp oók nog eens in Duo terecht, waar van dezelfde produ cers ..Hot Bubblegum de boot in" draait Wat een feest Bert Vos schillende generaties, hebben geno ten van zulke inspirerende en nog steeds vaak gedraaide tekenfilms als „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", „Pinokkio" en „Bambi" om er maacenkele van de 25 te noemen, die sinds 1937 uit de studio's van Walt Disney zijn gekomen. De 25e avond vullende tekenfilm van Disney gaat deze week in Nederlandse première en heet „The Black Couldron", in het Nederlands vertaald als „Taran en de toverketel". Het is een goed gebruik, dat Disney-films in het Nederlands worden nagesynchroniseerd en daardoor bereikbaar worden voor een groter kinder-publiek, dat dan niet afhankelijk is van het wel of niet kunnen lezen van ondertitels. Daar staat dan weer tegenover dat we de originele stemmen moeten missen van o.m John Hurt, Susan Sheridan. Freddy Jones en Nigel Hawthorne, maar in dit geval is dat niet erg onder leiding van Arnold Gelderman zijn professionele Nederlandse ac teurs en actrices er in geslaagd om de stemmen uitstekend In te vullen en dat is in het recente verlden wel eens anders geweest. Zie bijvoor beeld de compleet mislukte na- synchronisatie van „Het grote Ewok- avontuur", dit jaar. ..Taran en de Toverketel" is gemaakt in de traditie van Walt Disney, maar het is ook duidelijk dat we terecht zijn gekomen in een totaal ander filmtijd- perk In de tijd van de grote spektakel films met veel speciale effecten De tijd van de fraaie fantasy-film. waarin de strijd tussen goed en kwaad ruim wordt uitgemeten, zoals in het kort geleden (van de filmredaktie) Williams Sachs is de regisseur, de produktie was in handen van Menahem Golan en Yoram Globus Het ..verhaal' speelt zich af in een luxe hotel in Mexico waar vier jongemannen in de nauwelijks ontgroeide puberleeftijd als hotel-hulpen in het hoogseizoen vooral Amerikaanse gasten behulpzaam moe ten zijn En die gasten zijn hoof zakelijk vrouwen, fraai geschapen en van plan om er een fijne vakantie van te maken Hot Chilli" werd dus de titel van dit misselijkmakende werkje. waarin werkelijk alles werd gedaan om elk spoortje van kreativiteit in onderbroe- kenlol te smoren Wie met wat al te krappe schoenen naar deze vertoning zou gaan kijken, zou problemen met zijn kromme tenen kunnen krijgen Alweer een film in het ..Porky-genre" ran en de Toverketel". 1985 igie: Ted Berman Richard Tich (tie Joe Hale; gebaseerd op „De (en van Prydain" van Lloyd Ale- muziek. Elmer Bernstein, ani- onder leiding van Walt Stanch- ;peciale fotografische effecten Meador e.a. Nederlandse na- Meta Sound, regie Ar- met de stemmen van Croiset. Nathalie Wijers, Coen Aryans. Luc Lutz, Johnny sr.. Carry Tefsen, Adele Joost Prinsen e.v.a. fantasy-animatie-film; keunng Adviesleeftijd. ongeveer ^^en ouder Te zien in. Cinema. Premiere Nederland. BERT VOS Walt Disney zijn over de hele wereid. Miljoe- ideren, verspreid over ver- Taran en de grappige Gorgi in taran en de Toverketel

Leusder Krant | 1985 | | pagina 11