I „Het is heel moeilijk om nieuwe ontwikkelingen in de gehandicaptenzorg gerealiseerd te krijgen" LEUSDER KRANT rs. L. Veltmeijer koninklijk onderscheiden bij vertrek Revalidatie Instituut Muiderpoort Het is wel eens moeilijk om voor dit werk vakmensen te behouden Als het over koffie of thee gaat, weet iedereen ongeveer de prijs bONDERDAG 19 DECEMBER 1985 interview nee, stuur jt om ol te >kke- etni- vzijn sfstijl een nulti- e le- met laan trwijs ïven. eling nden I, om nder- >m te vaar- slag lichte van- ldrin- inde- t, dat voor- ïgen- ag te Dtive- voord d mi. Dm te r de te zin ieling aan- is mi| leble- verse hun waar- >r on- leer jerlin- afde- |d dat e het in de sden, CDA- ssolu- ;olutie steun subsi- d van uit de )lstein jsden EUSDEN- „Tot mijn afscheid was ik directeur van Revali- ie Instituut Muiderpoort te Amsterdam. Een revalidatie- itrum voor gehandicapten met een veertigtal bedden, die huurden van het Burgerziekenhuis, en 300 a 400 patiënten imbulante behandeling, met nogal wat specialisaties op schillende terreinen. Ik neem afscheid op het moment dat rond is voor een fusie met de Revalidatie Kliniek rtoom. Het RIM en het RKO gaan samen een nieuw alidatiecentrum bouwen aan de Overtoom, dat RCA gaat en, Revalidatiecentrum Amsterdam en Omstreken, dat hét lisch revalidatiecentrum gaat worden voor de Amsterdam- egio. Het is best plezierig dat ik dat allemaal kon afronden rdat ik wegging. Ik heb aan de voorbereiding van die fusie veel gedaan samen met mijn collega de medisch directeur Vial. Hij en mijn opvolger de heer drs. H. van Dam zullen /oorlopige directie van het nieuwe centrum vormen." it zegt de Leusdenaar drs. L. F. A. J. Veltmeijer, die op 12 ember de versierselen van Officier in de Orde van Oranje isau in het Amsterdams Tropeninstituut kreeg opgespeld ir burgemeester mr. J. W. M. Rademaker voor het vele dienstelijke werk dat hij in de loop van de tijd ten aanzien het begeleiden van de revalidatiepatiënten heeft verricht. Iet Revalidatie Instituut Mui- loort heeft ongeveer 150 per- elsleden, en ik denk dat het we centrum met 100 bedden 00 patiënten in ambulante be deling ongeveer zo n 300 per- elsleden zal omvatten Erg blij ik dat er nu een revalidatiecen- komt in de stad voor mensen Ie stad, zodat ze in de eigen eving kgnnen revalideren stal moesten ze namelijk naar >n toe. iel revalidatiecentra zijn ont- h uit vroegere sanatoria, die in jd dat de tuberculose definitief ir de knie was ander emplooi jen gezocht. Veel van die cen- jgen vaak moeilijk bereikbaar 1 bossen. Zo gaat nu bijvoor- het revalidatiecentrum De jstraat in Leersum naar ht, en zal daar beter te berei- zijn. Ook voor hen liggen er «bouwplannen heer Veltmeijer is bedrijfse- lom. Hij studeerde in Rotter- en rondde zijn studie af naast verk Dat viel wel eens tegen in id. „Maar niet altijd gelukkig." van mening. In 1948 kreeg hij baan bij de Boeren- en Tuin- Onderlinge, een sociaal-ver- irmgsorgaan voor de land- In 1953 ging deze bedrijfs- niging fuseren en na die fusie hij langzamerhand op tot isvervangend direkteur van igrarisch Sociaal Fonds en het ijfs Pensioenfonds voor de lbouw ANDERINGEN SOCIALE ZEKERINGEN 1967 verandert er heel wat in ociale verzekeringen In Ne- nd wordt de ongevallenverze- g opgeheven: er komt een dsongeschiktheidsverzeke- geregeld bij de Wet op de dsongeschiktheid, de W A O. Sociale Verzekeringsbank moest de uitvoering van de onge vallenverzekering beëindigen en het begeleiden van de uitkerings gerechtigden krachtens de WAO ging naar de Gemeenschappelijke Medische Dienst De Sociale Verzekeringsbank had een revalidatiecentrum, dat niet mee over kon gaan Dat cen trum werd de zelfstandige stichting Revalidatie Instituut Muiderpoort, welke naam het centrum dankt aan het feit dat het tegen het Amster damse Muiderpoortstation ligt. ei genlijk in de tuin van het Burgerzie kenhuis Van dit Instituut heeft de heer Veltmeijer nu afscheid geno men in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd „Van groot belang is dat de Sociale Verzekeringsbank in het revalidatiecentrum streefde naar vernieuwing van vele zaken Om een voorbeeld te noemen in de tweede wereldoorlog waren de An gelsaksische landen ver vooruitge gaan in de prothesiologie, het ma ken van prothesen In Nederland was daarin een achterstand ont staan. Dokter Wester van de Socia le Verzekeringsbank wilde die ach terstand inhalen, stuurde artsen naar Engeland en begon een eigen centrum waar hij been- en armpro- thesen maakte. Er waren nog andere groepen patiënten die men naar de geza menlijke afdeling van de Sociale Verzekeringsbank en het Burger ziekenhuis haalden. Zo waren er nog weinig mogelijkheden voor het verplegen van dwarslesiepatiën- ten. Daarmee is men in het centrum begonnen omstreeks 1950. Later is men er ook mensen met hersenlet sel en amputatiepatiënten gaan behandelen. Dit soort verpleging is altijd bij het centrum gebleven, waardoor het zijn voortrekkers- funktie heeft kunnen behouden PSYCHOLOGISCHE AFDELING Het RIM heeft een vrij grote psychologische afdeling, gericht op beroepskeuze-advies voor gehan dicapten Dit is een belangrijk facet van het RIM, waarmee met de uiterste zorgvuldigheid wordt om gegaan „Met iemand die op oudere leef tijd van beroep moet veranderen, moetje extra voorzichtig zijn, waar mee ik uiteraard niet wil zeggen dat het advies voor jeugdigen niet zorgvuldig moet gebeuren Eigen lijk hebben wij het liefst dat we de volwassen mensen zelf tot een keuze brengen, zodat de betrokke ne zelf tot uitdrukking brengt in welke richting zijn aanleg, zijn be kwaamheden en zijn belangstelling liggen, en hij aan de hand daarvan geholpen wordt om zelf zijn keuze te bepalen In de Europese Gemeenschap bestaat een netwerk van revalida tiecentra, die door de Europese Commissie zijn aangewezen Sa men met het Revalidatiecentrum in Hoensbroek mag het RIM in het netwerk participeren „Wij hebben in oktober 1985 een symposium in Amsterdam gehad, omdat het netwerk tien jaar be stond. Het netwerk is gericht op het uitwisselen van deskundigheden, die er in de verschillende lidstaten bestaan. Op het ogenblik wordt er vanuit het netwerk geprobeerd een netwerk te maken van documenta tie- en informatiecentra voor ge handicapten. Dat heet Handinet In Nederland wordt er een nationaal netwerk opgebouwd." Naast zijn netwerk als algemeen direkteur van het RIM was de heer Veltmeijer jarenlang bestuurslid van de Geleidenhondenschool in Amstelveen. Tot dusver was hij ook voorzitter van afdeling Amsterdam van AVO Nederland, een veren ging van en voor gehandicapten, waarin ook in Leusden elk jaar wordt gecollecteerd Niet-gehandi- capten zijn ook lid van de vereni ging. AVO probeert mensen weer aan het functioneren te krijgen en heeft bevoegdheid tot arbeidsbe middeling. Een aantal functies zal de heer Veltmeijer vanuit Leusden ook na zijn pensionering aanhou den. Drs. L F. A J Vellmei/er ONTWIKKELING NIEUWE BEENPROTHESEN Zo heeft het centrum kortgele den een nieuwe beenprothese ont wikkeld voor bejaarden Het is nog niet zo ver dat deze overal gemaakt kan worden. Wel is het al zo ver dat de eerste prothesen er zijn, en dat er een aantal patiënten wordt uitge kozen om te kunnen bekijken of het inderdaad een goede prothese is. „We hebben voor de bejaarden prothesen subsidie gekregen van het IOP (GH), het Innovatie Onder zoekprogramma hulpmiddelen ge handicapten, een fonds dat door de departementen van Economische Zaken en Volksgezondheid werd ingesteld Ik denk dat het belangrijk is dat er een paar centra zijn waar zulke vernieuwingen plaats kunnen vinden, en ik denk dat dit in het nieuwe RCA ook zo zou kunnen," aldus drs. Veltmeijer „In het centrum is ook een ban- dageloze onderbeenprothese ont wikkeld Onze orthopedische in strumentenmakerij startte in 1964 met de vervaardigign van onder beenprotheses zonder dijcorset volgens de PTB-methode van Rad- cliff en Foort. Deze prothese werd bevestigd door middel van een bandageriem, die over de knie schijf liep en via de achterzijde het dijbeen omsloot. Deze PTB-metho de was niet zonaer naaeien ue patiënten klaagden over irritaties van de huid, aldus onze instrumen tenmaker, als gevolg van pompen en draaien van de prothese. Dit was voor ons de aanleiding om naar een betere oplossing te zoe ken Via dokter Vial kwamen we in contact met professor Baumgart- ner van de universiteitskliniek Bal- grist in Zurich, die al geruime tijd ervaring had met de gemodificeer de KBM-onderbeenprothesen Na ons bezoek aan de universiteitskli niek zijn we er zelf in geslaagd de KBM-prothese verder te ontwikke len. REALISATIE NIEUWE ONTWIKKELINGEN HEEL MOEILIJK „Het is ook heel moeilijk om de nieuwe ontwikkelingen in de ge handicaptenzorg gerealiseerd te krijgen Het betreft vaak zulke klei ne series, dat geen enkele fabri kant er aan durft te beginnen Soms los je zo iets niet op. maar |e moet het wel bliiven proberen!" Naast de orthopedische instrumentenmake rij en de orthopedische schoenma kerij beschikt het RIM over een afdeling revalidatietechniek waar aan een ontwerpbureau is verbon den Zo is er door het RIM een bed tegen doorliggen ontwikkeld Er is nu een fabrikant die de produktie ervan op zich genomen heeft Maar je ziet toch dat een en ander ook voor die fabrikant moeilijk tot ont wikkeling komt Eerst moet ieder een erkennen dat het een goed ding is En dat gaat héél. héél traag Kunt u zich voorstellen zo'n ont- werpbed is er Dan moeten éérst alle mensen van het verpleegkun dige team zeggen dat het inder daad een verbetering is Daar zijn heel wat mensen bij betrokken. Dan moet men ook nog in de gelegenheid zijn om daarin te kun nen investeren, want zulke dingen znn niet goedkoop Dan blijkt dat het voor een fabrikant niet makke lijk is om zo'n ding te gaan maken en dan blijkt het bovendien nog heel moeilijk te zijn om het aan de man te brengen Pas wanneer er veel van ver kocht worden, kan de prijs wat omlaag Dat is ook zo n probleem Een econoom zegt dan dat het deelmarkten betreft, die ondoor zichtig zijn U moet zich voorstel len. als het over koffie of thee gaat weet iedereen ongeveer de prijs omdat het een markt is die veel doorzichtiger is. Hier is het over zo veel bedrijven verdeeld1" Veltmeijer ..Ik neem afscheid op het moment dat alles rond is voor de fusie met de RKO (advertentie) Natuurlijk kunt u een advertentie zetten in de Leusder Krant, het meest complete t ,0 nieuwsblad van Leusden. Maar nog véél aardiger is natuurlijk één van die smaakvolle geboortekaartjes uit de veelzijdige kollektie van de een complete krant, een complete drukkerij. Asschatterweg 19, Leusden. Telefoon 033-941495. Modelboeken thuis ter inzage.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 5