Meer aandacht voor het andere Leusden Een vaste en duidelijk koers Beroepskracht voor 't Vooronder in '86 Politiek vuurwerk in Leusden Nu durven - investeren in de toekomst Kies voor een hart in de politiek IQ 1 eusd Krant exclusief DINSDAG 24 DECEMBER 1985 „Visie '86" U vraagt mij een politieke visie, van persoonlijke aard, over de plaatselijke politiek en mijn ver wachtingen voor 1986. Ik ben niet erg goed in 't koffie- dikkijken, speculeren over toe komstige ontwikkelingen en/of het verzinnen van geruchten. Het valt mij overigens wél op dat sommigen onder ons daar duidelijk minder moeite mee hebben dan ik en daarvan luide, zowel schriftelijk als mondeling, „kond" doen. Als ama teur-commentator zal ik mij dan ook bepalen tot de waarneembare aspecten van de liberale politiek in Leusden. Ik verwacht dat de WD de hoofdlijnen van beleid, zoals die de laatste jaren zijn gevoerd, zal door trekken. Voor de bevolking van Leusden was dat, naar mijn mening, een goed beleid. Ik krijg daar regelmatig de bevestiging via de contacten met individuele inwoners van Leusden van. Daarom verwacht en vertrouw ik dat de verkiezings uitslag voor de WD voor de ko mende gemeenteraadsverkiezin gen minimaal eenzelfde percenta ge als in 1982 zal zijn. Een gemeentelijk bestuur ken merkt zich door onderwerpen van zakelijke aard, uitzonderingen daargelaten. Omdat bij zakelijke onderwerpen de pragmatische be nadering tot betere besluitvorming leidt, dan een idealistische, ben ik om een voorbeeld te noemen, met de vraag of hier een warenhuis en een supermarkt moeten komen heel vlug klaar Ja! Dat geldt trou wens ook voor welzijnsvoorzienin gen. Als er echt behoefte aan is, dan is het de moeite waard om die voorzieningen tot stand te brengen. Als voorzitster van de Vrou wenraad ga ik graag op uw uitnodiging in. Voor 1986 denk ik allereerst aan het 10-jarig bestaan van de Vrouwenraad, dat we in maart zullen vieren. Terugblikkend op deze 10 jaar kan de Vrouwenraad zeg gen dat we in deze periode een goed overlegorgaan hebben opgebouwd, waarin alle vrou wenverenigingen en groepen van Leusden participeren. We hebben o.a. meegewerkt aan 't tot stand komen van een veili ger schoolfietsroute naar Amersfoort, beter verlichte fietsroutes in Leusden en zeer belangrijk: 't vrouwenontmoe tingscentrum 't Vooronder. Dit ontmoetingscentrum, geves tigd m de kelder van 't ge meentehuis, is bedoeld als ont moetingsplek voor alle vrou wen in Leusden. Elke dinsdag ochtend is er open ochtend waar iedereen, met kleine kin deren, welkom is. Verder wor- der er thema-ochtenden en avonden georganiseerd. Nu kom ik bij mijn wens voor 1986: een part-time beroeps kracht voor 't Vooronder. Het Vooronder wordt volledig ge rund door vrijwilligsters en dat kost vele vrouwen elke week opnieuw vele uren. Doordat het een succes is, en zeer intensief wordt gebruikt be staat er de behoefte aan des kundige begeleiding van al on ze vrijwilligsters. Hopelijk lukt in 1986 wat in 1985 met door ging. Uiteraard wens ik ook dat er bij de komende verkiezingen weer wat meer vrouwen in de gemeenteraad verkozen wor den. Hermien Gierman, voorzitster Vrouwenraad 't Vooronder zou m 1986 een part-time beroepskracht moeten krijgen, vmdt de Vrouwenraad. verai voor\ jaarg een g Al van d gen v jaar". Pirn B voon DeH Politiek vuurwerk in 1986? De donkere en sombere dagen voor politiek Leusden lijken in 1986 te gaan verdwijnen door lichtpun ten aan het politiek firmanent: Leus den '85 en de te verwachten ver schuivingen bij de zetelverdeling na de gemeenteraadsverkiezingen van 19 maart. Mijns inziens is de huidige gemeenteraad niet meer representatief voor de bevolking die zij vertegenwoordigt. Daarom zullen er m 1986 grote veranderin gen gaan plaatsvinden in de plaat selijke politieke verhoudingen. In 1986 kan er een emde komen aan de machteloosheid, die ik als inwo ner van Leusden (en velen met mij) in de afgelopen jaren ervaren heb Onduidelijke beslissingen, om streden besluiten, grote verliezen aan gemeenschapsgelden en arro gant optreden van „onze" gemeen tebestuurders liggen ten grondslag aan deze machteloosheid en de daaruit voortvloeiende onvrede. Politiek Leusden moet deze onvre de zien als een gevolg van haar lakse en ïnwonersonvnendelijk ge meentebeleid. De politieke partijen moeten deze onvrede onder de bewoners niet ontekken, maar de hand m eigen boezem steken! De politieke partijen in Leusden die nen zich af te vragen waarom er zo'n vruchtbare voedingsbodem is ontstaan voor een nieuwe politieke groepering als Leusden '85. Daarbij zullen zij zeker ontdekken dat er veel schort aan het contact dat politiek Leusden heeft onderhou den met de inwoners van de ge meente Leusden. Leusden '85 is een signaal, voorkomend uit een falend gemeentebeleid! Mijn wens aan politiek Leusden: doe iets met dit verhaal m 1986 enook na de verkiezingen. De gemeente Leusden heeft in de afgelopen jaren voornamelijk gestreefd naar nieuwbouw en de uitbreiding van Leusden. Dat er ook mensen in die huizen kwamen wo nen, werd door de bestuurders als erg lastig ervaren. In 1986 kunnen al die mensen laten weten hoe ze het gemeentebeleid waarderen. Daar om verwacht ik, mede door de deelname van Leusden '85 aan de gemeenteraadsverkiezingen, een grote verandering m het politieke klimaat van Leusden en zie ik, als inwoner, het jaar 1986 met veel genoegen en vertrouwen tege moet. Wat mij betreft begmt het politiek vuurwerk na 19 maart pas echt, maar dan wel in de gemeente raad met Leusden '85. Ben Stoelinga Leusden '85 Een visie voor 1986 van meer persoonlijke aard over de Leus- dense politiek. Eigenlijk een on mogelijke opgave want, visie - u zult het met mij eens zijn - laat zich niet tot 1 jaar beperken, dat zal dan ook zeker uw bedoeling niet zijn. In de nota van aanbieding voor 1986 had het college zo'n mooie volzin: „Te voorkomen, dat de ge volgen van de besluitvorming van nü als lasten worden afgewenteld op de inwoners van straks". Ja maar die inwoners van straks zijn wel de kinderen van nü. De kinderen die nu hun basisopvoeding ontvangen, die nü de kansen moeten krijgen voor ontplooiing en.die straks zullen leven in het milieu waarover wij nu beslissingen nemen! Wat laten wij die inwoners straks achter? Een zak met geld, een vette bankrekening? (De afgelopen 4 jaar zijn de reserves met 10 miljoen gegroeid.) Of laten wij iets na van werkelijke waarde voor het gehéle leven van die mwoner van straks! Durven wij nu te investeren in de toekomst, in onze jeugd? Dan zullen wij nu meer moeten doen voor een goed milieu, goed onderwijs, goe de jeugdopvang en jeugdbegel ding. Leusden is zo gelukkig dat -"l" echt de mogelijkheid heeft jeugd van zeer jong tot bijna v- wassen op allerlei gebied bezig houden, mits wij luisteren naar honderden vrijwilligers die z hiervoor steeds weer inzetten. 1 vrijwilligers hebben recht op royale ondersteuning en zo no< professionele begeleiding. Geef ook het onderwijs en vaak enthousiaste ouders wat mize ret ruimte voor extra activiteit) Wacht niet af, maar durf vooruit lopen op niet te stuiten maatscfy pelijke ontwikkelingen. Waan^^^ pas Engelse les als het wette verplicht wordt of de aanschaf j computers zo lang mogelijk uits len? Durf en bedenk dat de mi ners van straks nu al (en tered kritisch over onze schouder m kijken en ons op onze daden bed delen. De invulling die wordt ge) ven aan een gelijk uitgangspunt 1 beleid kan zo totaal verschillt^ zijn. Dat magals maar bewusj keuze wordt gemaakt. Doe en dj mee is de grote wens voor 1980 Ep Ooi fraküevoorzitter ij Vanaf mijn plek als vrouw in de plaatselijke politiek wil ik graag mijn verwachtingen voor 1986 vertellen. Het is jammer dat ook in Leus den de vrouwen in de politiek meer uitzondering zijn dan regel. Zou dat komen omdat er geen behoorlijke kinderopvang is of is het een mentaliteit die blijkt uit de woorden van een hoge Haagse ambtenaar. Hij zie: „Bij een nieu we man in de politiek vragen we ons af „wat zou hij kunnen" en bij een vrouw „zou ze wat kunnen". Ik denk dat vrouwen heel wat kunnen en vooral veel begrijpen. Bijvoorbeeld het verdriet als je je kinderen nooit wat extra kunt ge ven. Geen vakantie, geen „disco"- kleren, geen sportclub, muziekles of zelfs wat zakgeld. Een gemeentelijke huishouding is niet wezenlijk anders dan de eigen huishouding. Je moet altijd keuzes maken, want er is nooit geld genoeg voor alle wensen. Geen ouder zal sparen voor dne winter jassen voor de een als een ander gezinslid nog geen schoenen heeft. Iedere ouder zal een kmd met minder mogelijkheden extra hel pen en zorgen dat de andere kinde ren met letterlijk de kaas van zijn brood eten. Ook m de Leusdense huishouding moet door de politiek steeds gekozen worden, waarbij Welzijnsvoorzieningen, ja! Maar niet als werkverschaffing en op kosten van de gemeenschap. ook geluisterd moet worden naar minderheidsgroepen en minder heidsstandpunten en niet alleen naar burgers die goed hun woordje kunnen doen en de juiste weg getjes weten te vinden. Werkgele genheid is belangrijk, maar we moeten ook luisteren naar mensen die zich ongerust maken over een verffabnek op 100 meter afstand van hun huizen. Een goede uitvals weg voor de auto is belangrijk, maar binnen de bebouwde kom moet de auto 'n stapje terug doen voor de voetganger en de fietser. Aandacht geven aan de belangrijke agrarische sector, maar niet de overbemesting gewoon zijn gang laten gaan. Wel aandacht schenken aan een mooie woonomgeving, maar niet vergeten betaalbare wo ningen te bouwen, zodat Leusdena- ren die de hoge woonlasten niet (meer) kunnen betalen verplicht zijijn naar Amersfoort te verhuizen. Naast alle goede dingen die ge realiseerd zijn in ons mooie dorp denk ik dat naar dat andere Leus den te weinig geluisterd wordt. Zo onststaat het gevaar van een twee deling m Leusden, waarbij veel mensen kunnen genieten van onze mooie voorzieningen en veel ande ren door geldgebrek geen gebruik kunnen maken van deze voorzie ningen, maar wel verplicht worden door middel van de gemeentelijke belastingen mee te betalen. 1986 is een belangrijk jaar omdat op 19 maart een nieuwe gemeente raad gekozen wordt. Ik vind dat de fractie van de Partij van de Arbeid de stem van dat andere Leusden steeds weer heeft laten horen en we zullen dat blijven doen. Het liefst met een wethouder in het college voor een duidelijk eigen beleid. Niet voor spek en bonen zoals ons in 1982 alleen maar werd toege staan, maar naar de sterkte van h aantal gekozen zetels. Niet mei maar ook niet minder. Com Verdu fractievoorzitter Partij van de A-j be Goede politiek houdt vóór alles rekening met de mens. Bij alle beraadslagingen, onderhandelin gen en beslissingen gaat het in goede politiek en de concrete men selijke persoon, als individu en als deel van de gemeenschap. Verder schenkt goede politiek heel bijzon dere aandacht aan de problemen en noden van de zwakke en de machteloze mens. Men moet de grote bomen durven snoeien en de kleine plantjes „lucht", „licht" en „leven" te geven, dat kleine beetje „zon", dat niemand missen kan! Kies voor een hart in de politiek. Dit zijn niet mijn woorden - al zou ik dat graag willen - maar de woorden van Phil Bosmans. Maar met deze gedachten probeer ik mijn politie ke leven inhoud te geven, en het daadwerkelijk m praktijk te bren gen. Deze gedachte past helemaal binnen de C van Christelijke poli tiek, waar de CDA over aangespro ken wil worden. Het programma voor de penode 1986-1990 is op mensen gericht met verantwoordelijkheden die via de gemeente naar de burgers lopen, maar ook de eigen verantwoorde lijkheid en de creaüviteit om tot een goede samenleving te komen, heeft in dit programma een grote plaats Maar niet als werkverschaffings projecten op kosten van de ge meenschap. Door een zakelijke opstelling vanuit een liberale visie van de WD, hebben wij m Leusden de laatste jaren in goede samenwer king met de christelijke partijen een stempel kunnen drukken op het bestuur. Ik denk dat de betrok ken partijen over de behaalde re sultaten meer dan tevreden mogen zijn. Daarom verwapht ik dat de WD- frakties aan de vorming van een kelingen voor 1986 een vaste en duidelijke koers zal blijven varen. Wij hebben ons altijd ingezet om duidelijk te zijn in onze uitlatingen, verwachtingen etc. Dat ons dit met altijd in dank is afgenomen is vanzelfsprekend. Po litieke realiteit is soms moeilijk te accepteren. Het mag echter nooit een argument of reden zijn dit te ontwijken of daarvoor weg te lo pen. Als gevolg daarvan zijn publi citaire stormen over ons heen ge gaan. Vanuit de nieuwsvergarende visie misschien wel juist, maar van uit mijn optiek te eenzijdig, vaak onbegrepen civof onvolledig en tè veel op de man gespeeld. Ik ken de nieuwe WD-fraktiele- den voldoende om de verwachting te durven uitspreken dat zij met eensgezinde en duidelijke inzet het m 1986 wel zullen klaren. Aan een voorspelling over de vraag welke frakties aan de vorming van een nieuw college zullen meedoen, durf ik mij niet te wagen. We) hoop ik dat wat er ook uitkomt het een sterk en goed samenwerkend college zal zijn. Immers, het goed functioneren van de raad is mede-afhankelijk van een goed dagelijks bestuur. In goede harmonie kunnen dan be sluiten worden genomer ten voor dele van de gemeente Leusden en zijn bewoners. Hoogachtend, J. H. A. M. ten Berge fraküevoorzitter WD ingenomen. Met een dankbare blik achterom, zie ik dat er heel veel zaken in ons dorp voor mensen zijn gerealiseerd. Met de blik vooruit moeten we zorgen dat de voorzie ningen, zoals bibliotheek, muziek school, sportclubs en accommoda ties op een aanvaardbaar peil ge handhaafd kunnen blijven. Nie mand mag ten beste van bezuini gingen tussen de wal en het schip vallen. Niet langer wachten met besHssmgen over computer- onderwijs. 1986. Zal ook het jaar van het voltooien, het stabiliseren zijn, al leen bouwen voor onze eigen Leus- denaren, zoveel als mogelijk is, de woningen die de mensen willen. Het zal ook het jaar zijn waann we eindelijk wat kunnen doen voor onze overledenen in Leusden, en dat is net zo hard nodig dan allerlei andere voorzieningen 1986. Het jaar waann ik voor de derde keer de CDA-kar als lijst trekker mag trekken. Ik ben daar mooier zijn dan de CDA-fractie te starten met een vrouw en te sluiten met een vrouw? Ik ben optimistisch en positief en ga enthousiast de verkiezingen tegemoet. Wel ben ik me er van bewust, dat we plannen kunnen maken, wensen mogen hebben, maar dat we met zonder de hulp en steun van God onze Vader kunnen. Ik wens u allen een geluk kig en zalig Kerstfeest en de aller beste wensen voor 1986. Evelien Blom heel gelukkig mee en best trots op, maar ik kan dat met alleen, de tegenwoordige fractie en de meuwkomers werken zeker zo hard aan het CDA ideaal. In de komende raadspenode zullen er twee zetels bijkomen en wat zou er

Leusder Krant | 1985 | | pagina 10