„Ik beschouw het als een persoonlijke overwinning dat de voorzitter me gezegd heeft, dat ik nog een jaar mag blijven" Leusdenaar Rob Baan, trainer van FC Den Haag: een echte trainer wil met een ploeg lief en leed delen in mijn tijd heb ik voetballers als Gullit, Rijkaard en Ronald Koeman getramd. twintig jaar geleden was het net zo moeilijk om een baan te vinden, als het nu is journalisten zijn mijn vijanden. misschien had ik het bij de KNVB in Zeist wel rustiger gehad. van mijn twaalfde tot mijn twintigste heb ik m alle jeugdelftallen van Sparta gespeeld. het is erg moeilijk, om het trainerscircuit binnen te komen DINSDAG 24 DECEMBER 1985 interview door Frits van Breda WERKWEEK LEUSDEN - De 42-jarige trainer van de eerste divisie club FC Den Haag woont met zijn gezin al bijna acht jaar in de Leusdense wijk Rozen- daal. Trainer Rob Baan haalt bijna elke week de kolommen van de grote nationale kranten of de grote voetbaltijdschriften. Ondanks het feit dat het FC Den Haag erg goed gaat, de club gaat ruimschoots aan kop in de voetbal competitie, botert het niet al te best tussen trainer Rob Baan en 'zijn' voorzitter Dé Stoop. Leusden lijkt erg ver af te liggen van Den Haag met al zijn voetbalproblemen. Rob Baan, zijn vrouw en de twee opgroeiende dochters den ken er dan ook niet over om weer te gaan ver huizen. „In Leusden heb ik volop privacy. Het schijnt nu pas tot mijn buren door te dringen dat ik de man ben die af en toe met grote kop pen in De Telegraaf sta. We kunnen hier ten minste behoorlijk anoniem door het leven gaan", aldus de veelbesproken trainer van FC Den Haag. Onze medewerker Frits van Breda had een uit voerig gesprek met Rob Baan. „Echt het aller laatste interview van dit jaar", zo verzekert Rob Baan. Rob heeft zich voorgenomen om de kerstvakantie helemaal aan zijn gezin te wij den. Geen voetbal, geen journalisten en liefst ook geen telefoontjes als het aan de familie Baan ligt. Hoe ziet een werkweek van een voetbaltrainer er nu uit? "Als we met de zondag beginnen. Als we een uitwedstrijd spelen ben ik vaak van tien tot tien van huis." "Ik rijd altijd met de bus mee, sa men met de spelers Ook al zou de bus langs Leusden komen dan ga ik eerst naar Den Haag Ik moet toch zeker kijken of ieder een er is en of iedereen fit is?" "Bij een thuiswedstrijd kan ik wat later van huis. Ik probeer dan ook voor Studio Sport weer thuis te zijn. Ik ga dan kijken hoe de an dere clubs het hebben gedaan. Op maandag verzorg ik twee trai ningen Ik ga dan pas 's middags van huis. Dinsdagmorgen moet ik vroeg van huis voor de ochtend- training met de beroepsspelers. Woensdag is dan mijn officiële vrije dag Als het even kan ga ik dan echter naar andere clubs die spelen om daar spelers te bekij ken. Als er een Europacupwed strijd in Nederland is ga ik daar heen. Donderdag is er dan weer een ochtendtraining en de vrijdag verloopt op dezelfde manier als de maandag. Zaterdag ben ik de hele dag in touw met trainingen. Zaterdagavond bezoek ik altijd wedstrijden van eerste divisie clubs om onze toekomstige te genstanders te bekijken SUPPORTERS Voetballen jullie zelf dan nooit op zaterdagavond tijd iets weten, dat nog niet be kend is Ik heb vaak gegronde re denen om iets voor me te houden Er zijn soms grote financiële be langen mee gemoeid "Als het bijvoorbeeld voortijdig bekend wordt dat FC Den Haag graag een speler wil hebben dan drijft dat gelijk de prijs op Ook in het persoonlijke vlak heb ik eigen lijk een hekel aan journalisten In een land waar Story en Privé nu eenmaal gretig aftrek vinden lijkt het heel belangrijk te zijn om het de belangen van een journalist en mijn belangen zijn vaak tegenstrijdig dat deze periode voor iedereen in het betaald voetbal een span nende tijd is. Rond de kerst wor den altijd nieuwe kontakten ge legd Ik wacht maar rustig af of er iemand komt Eén ding weet ik al wel Ondanks het feit dat er het één en ander is gepasseerd met onze voorzitter kan ik ook het vol gend seizoen bij FC Den Haag te recht Zelfs de voorzitter van FC Den Haag kan het zich niet per mitteren dat hij mij ontslaat "Het gaat nu eemaal erg goed met Den Haag Ik beschouw het namelijk niet goed genoeg om professioneel voetballer te wor den Ik had het geluk dat ik toege laten werd tot de ClOS-opleiding Dat instituut leidde onder meer op voor het diploma kandidaat-oefen- meester, het tegenwoordige B-di- Dloma" .De dienstplicht heb ik voor mij persoonlijk als een vervelende zaak beschouwd Ik wilde graag in de voetballerij aan de slag. In het leger werd ik ingedeeld bij de inspectie van de Technische Dienst terwijl ik natuurlijk best als sportinstructeur mijn diensttijd had willen uitdienen" ..Mijn eerste job was jeugdtrainer bij Fortuna-Vlaardingen en Sparta. Na een jaar werd ik aan gesteld als full-time trainer bij ADO in Den Haag Ik heb daar on der meer zes jaar de jeugd ge traind. Verder was ik daar assis tent-trainer onder mensen als Happel en Jezek Ik ben daar zes jaar in dienst geweest Toen ik het aanbod kreeg om hoofdtrainer te worden bij FC VVV in Venlo heb ik die baan aangenomen. Ik heb daar vijf jaar met veel plezier ge werkt" ..Het was daar wel iets anders wo nen dan hier in Leusden", weet mevrouw Baan te vertellen .We waren daar hele beroemdheden. Ik geneerde me soms rot In win kels werd ik soms voor alle an dere mensen geholpen, alleen omdat ik de vrouw van Rob was In Leusden is dat gelukkig niet zo ledereen gedraagt zich hier heel gewoon Ik denk ook dat het één van de redenen is dat we het hier zo fijn vinden" JEUGDVOETBALLERS Hoe is de periode bij de KNVB in Zeist verlopen Het was een erg fijne tijd Ik heb met jonge voetballers gewerkt, die nu nationale bekendheid ge nieten Ik ben bijvoorbeeld trainer van Jong-Oranje geweest Een elftal met voetballers in de leef tijdsgroep van 18 tot 21 jaar In mijn tijd heb ik voetballers als Gullit, Rijkaard en Ronald Koe man en gétraind. een erg leuke tijd" ..In mijn KNVB-tijd heb ik ook nog twee wedstrijden met ons natio naal elftal meegemaakt als inte- rim-coach Het was in de periode van de kwalificaties om de wereld kampioenschappen 1982 Ik heb de twee wedstrijden tegen Cyprus als coach bijgewoond De periode in Zeist was best een plezierige tijd. ik had het er bij wijze van spreken tot aan mijn pensioen vol kunnen houden "In die periode ben ik trouwens ook nog even actief geweest in Leusden Ik heb een jaartje ge voetbald in het zaalvoetbalteam dat Dick Opstelten geformeerd had Door mijn drukke werkzaam heden heb ik het overigens in dat jaar vaak af moeten laten weten Waarom bent u dan toch naar Den Haag gegaan, als het in Zeist eigenlijk goed ging "Ja een goede vraag Ik denk dat het komt omdat je als trainer toch wat meer wilt Een echte trainer wil met een ploeg lief en leed de len. Als het even kan een ploeg naar goede prestaties brengen Ik heb een aanbieding van FC Den Haag één keer afgeslagen Toen ze het jaar daarop weer kwamen heb ik ja gezegd Elke voetbalenthousiast weet in middels dat het tussen Rob Baan en de nieuwe voorzitter van FC Den Haag niet erg botert In de pers is week in. week uit verslag gedaan van de ruzie die de twee zouden hebben Heeft Rob Baan er achteraf geen spijt van dat hij bij FC Den Haag is gaan werken Terugkijken doe ik niet al te veel Natuurlijk vind ik het hele gedoe zoals het in de krant komt niet leuk Misschien had ik het bi| de KNVB in Zeist wel rustiger gehad Maar om te zeggen dat ik spijt heb van mijn beslissing, gaat me nu te ver." VIJANDEN "Journalisten zijn mijn vijanden zo meent Rob Baan Al bij de aan vang van het gesprek met onze medewerker had Rob Baan dat al duidelijk laten weten Rob legt ook uit waarom hij deze mening is toegedaan "Kijk, de belangen van een jour nalist en mijn belangen zijn vaak tegenstrijdig Een journalist wil al- bereikte werd ik meteen, na een selectie, bij Sparta aangenomen Van mijn twaalfde tot mijn twintig ste heb ik vervolgens in alle jeugdelftallen van Sparta ge speeld" ..Het idee om voetbaltrainer te worden dateert van die tijd Ik was BELANGRIJK privé-leven van bekende mensen uitvoerig bekend te maken Dat gaat zover dat mijn salaris zelfs nog niet zo lang geleden in de krant stond Mevrouw Baan vult haar man aan "We vonden dat helemaal niet leuk. Het was zelfs nog niet eens het goede bedrag. Hadden we maar. wat er toen in de krant stond' Wat dat bedrag dan wel was heb ben we niet gevraagd, niet in de laatste plaats omdat we het op dit punt volstrekt met Rob Baan en zijn echtgenote eens zijn Rob Baan is trouwens wel zo eerlijk om toe te geven dat hij ook niet zonder journalisten kan "Eerlijk is eerlijk. Als er geen jour nalisten zouden zijn, zou niemand mijn naam kennen Ik zou niet we ten hoe ik dan aan de slag moest blijven Het is nu eenmaal zo dat je in ons wereldje niet solliciteert naar een baan, maar gevraagd wordt. Je wordt pas gevraagd als je naamsbekendheid hebt KONDITIES Het kontrakt met FC Den Haag loopt dit seizoen af Weet u nu al wat u in september gaat doen? Ik maak me daar eigenlijk geen al te grote zorgen over. Het is wel zo als een persoonlijke overwinning dat de voorzitter mij gezegd heeft dat ik een jaar mag blijven Of ik dat ook daadwerkelijk doe weet ik nog niet Dat zal mede afhangen van de kondities waarop ik kan blijven dat 1% komt om de politie te sar ren." MOOIE KANTEN U blijft dus trainer ondanks het feit dat dit vak veel nadelige kanten heeft? "Jazeker, het vak heeft ook veel mooie kanten. Ik ben werknemer maar kan voor 99% bepalen wat ik doe Ik kan beslissen over mijn eigen werkindeling, mijn trai ningsschema en noem maar op Het is ook erg leuk als je met je club successen behaalt. Bij FC VVV zijn we een keer kampioen geworden, een ervaring om nooit te vergeten. Ook bij Den Haag gaat het tot nu toe erg goed "Nadeel is wel. dat je weinig tijd voor je gezin hebt, Ook laat het werk niet toe dat je veel vrienden en kennissen hebt Sociale kon takten mis je wel eens." "Ook de toekomst is nooit zeker Als je vijftig bent is het wel ge beurd met het trainerschap Je moet dan zien ergens anders aan de slag te komen Verder is voet ballen voor mij gewoon een vak en niet zoals voor veel mensen een soort religie Voor trainer Rob Baan zit het jaar er op. Het bestuur heeft geen geld uit willen trekken voor een trainingskamp in Spanje, iets dat Rob Baan op zijn verlanglijstje had staan. Het gezin Baan wil even niets van voetballen horen. De kerstdagen worden met de familie doorgebracht. "Als het even kan een fikse wandeling langs het strand en een bezoek aan vrienden in Limburg", zo vult me vrouw Baan haar man aan. lOCENT sjes ir e korf ïeftijd ebben s) hur 'oe komt een zo bekende voet' oeqer altramer als Pob Baan eigenlijk ijs d|( Leusden terecht? de. ïvene i klok poule' 3 hur dstrij- minu' zuller in bie- staan 15.50 draai- heeft eelne- t eve lopen sport-' In 1978 kwam ik in dienst bij de ;NVB als docent bij de trainers- (pleiding. In die functie heb ik nensen als Zwartkruis en Rijvers eassisteerd Voorwaarde was 'n^'jj chter. wel dat ik in de buurt van "eist zou komen wonen Tot dat noment was ik trainer van FC 'VV in Venlo De afstand naar !eist was dus nog al groot" We zijn vanuit Venlo een keer of ier een hele dag huizen gaan kij- in Zeist en omgeving We ionden niets naar ons zin vinden, 'otdat mijn broer Frans, die al geen an9 in Achterveld woont, ons at- ent maakte op dit huis in het plan lozendaal. We zagen dit huis ge- jk zitten Probleem was echter lat er kapers op de kust waren, :odat we snel moesten beslis- ;en" Op de terugweg naar Venlo kwa- nen mijn vrouw en ik tot de con- lusie dat we het huis in Leusden oesten nemen Tegen midder- lacht belden we naar Leusden lat de koop door kon gaan Ach teraf gezien heeft niemand meer ioor een Eurowoning in Leusden ietaalt dan juist wij Het was in de ijd dat de huizenprijzen tot een ioogtepunt waren gestegen. Toch hebben we er nooit spijt ge- lad dat we hier zijn komen wo- ïen We hebben trouwens een map moeilijke tijd gehad in het egm. Ons huis in Venlo konden e namelijk niet vlot van de hand oen" evrouw Baan valt haar man hier pontaan bij ,,Toen we hoorden lat ons huis in Venlo verkocht as, was het voor ons een soort ievrijdingsdag" t eind- teger ela ei CIRCUIT ook nog twee wedstrijden met ons nationaal elftal als interim-coach loe wordt iemand nu eigenlijk 'oetbaltrainer. wat bezielt iemand )m de voetballerij als beroep te \iezen? Jit het antwoord wordt duidelijk lat voetbal altijd al een belang- ijke plaats innam in het leven van iet gezin waarin Rob Baan op- jroeide ..Alleen ma vloekte wel sens als we weer met zijn allen laar het voetbalveld gingen op sondag Achteraf denk ik dat ze iet best fijn vond dat we met zijn illen een paar uurtjes ophoepel- Jen",begint Rob Baan zijn jeugd- /erhaal .Ik ben geboren en getogen in de Rotterdamse wijk Spangen, vlak laast de deuren van Sparta Mijn ►ader was altijd al een trouwe iupporter van Sparta Het was laast vanzelfsprekend dat ik met nijn broers Frans en Rob ook elke huiswedstrijd bijwoonde Ik was ►est jaloers op mijn oudere broer :rans dat hij al bij Sparta voet- lalde toen ik alleen nog maar op Uraat een balletje mocht trappen Toentertijd mocht je pas met je waalfde jaar lid worden van een 'oetbalclub Toek ik die leeftijd "Nee, dat behoort tot het verle den Er is geen club en geen bur gemeester die ons met onze sup porters zaterdagavonds wil ont vangen Onze supporters hebben jammer genoeg een slechte naam Ik vind dat eigenlijk niet te recht De pers gooit alle suppor ters van Den Haag op één grote hoop Dat is niet juist Ik ben er persoonlijk van overtuigd dat het supportersprobleem over zou zijn als we kans zouden zien om de tien tot vijftien raddraaiers te pak ken Meer zijn het er beslist niet Dat handjevol relschoppers zijn criminelen die hun crimineel ge drag kunnen uitvoeren onder de dekmantel van de grote massa "Dat we bij het publiek een slechte naam hebben voor wat betreft de supporters die we heb ben komt vooral door de media. Ik zal een voorbeeld geven Nog niet zo lang geleden hadden we tus sen de tienduizend en twaalfdui zend man op de tribune Het zag er naar uit dat we de veertiende overwinning op een rij zouden be halen in de wedstrijd tegen Volen- dam. Dat zou een unicum wor den. vandaar dat ook de TV ruim schoots aandacht wilde besteden aan de wedstrijd Bij de stand 5-1 voor ons wordt er een bom op het veld gegooid Notabene vanaf de eretribune Natuurlijk de bom uit voerig op de TV De bomgooier was toen al gepakt. Het bleek de één of andere psychopaat te zijn Onze supporters kregen natuurlijk weer de schuld "Ik weet zeker dat 99% van de bezoekers aan een wedstrijd voor het voetballen komen Misschien de pers gooit alle supporters van Den Haag op één hoop. dat is niet juist U had toen het diploma voetbal trainer Is het dan makkelijk om aan de slag te komen? ,,Het tegendeel is waar Ook toen zat er geen enkele club om een trainer te springen. Ook nu is, laat ik het maar noemen dat trainers- circuit. een club van bekenden Het is erg moeilijk om dat circuit binnen te komen Dat is trouwens ook nu nog zo" ,,Als je er van uitgaat dat de KNVB elke twee jaar zo'n twintig betaald-voetbal-trainers opleidt, terwijl er maar 56 mensen be roepshalve in het betaald voetbal als trainer, coach of technisch-di- recteur werkzaam zijn, hoef ik je verder niks te vertellen Twintig jaar geleden was het net zo moei lijk om een baan te vinden als

Leusder Krant | 1985 | | pagina 13