5 STOKT ■M w Tante en het tuimel raampje- VERDWAZING jaarwisse ling bekeken- TMe,mag ik roken? ROKEN MOET MOGEN. I. P. V. O. Prick Fazant 1986 jiirsieL job U weet het, ik weet het. 1985, inderdaad, is alweer bij na geschiedenis geworden. Een obligate zin, die in de komende dagen ettelijke ma len zal worden uitgesproken of met evenveel overgave zal worden neergepend. Tjonge, verzuchten we dan collectief, wat géat die tijd toch snel. Voor je het weet ben je oud en de dagen zat. En elk jaar op 31 december, of zoals dat heet ,,opde drem pel van oud naar nieuw", is het vaste prik. De beloftes die ge daan worden, de wensen die worden geuit en de eed die afgelegd wordt. In het alge meen moetje daar uiterst voor zichtig mee zijn, vind ik, wantje weet toch bij voorbaat dat de wil er best is, maar het vlees toch maar zwakjes blijft. Ik kan het weten, want de belofte die ik met ernstig ge moed in de laatste minuten van het jaar steevast afleg is ,,ik stop in het roeken Ik ben wel zo verstandig om er niet bij te zeggen wannéér in het jaar dat wonder zal geschieden, maar toch: het begin is er Met moeite begin je dan - nauwelijks de slaap uit je ogen vanwege de wel erg korte nachtrust - de volgende mor gen aan het nieuwe jaar Kijkje met ontzag naar de dikke scheurkalender die aan het eind van het jaar net zo dik zal zijn en je denkt bij jezelf, dat er bijna geen doorkomen aan is. Maar elke keer weer is het toch van: ,,Wat gaat de tijd toch snel". Je steekt een sigaartje op en je blaast de rook naden kend in de richting van de kalender. 1 januari 1986 En je beseft opeens, datje nog maar 364 dagen over hebt om de kort tevoren afgelegde belofte na te komen Zo zou aan het eind van het jaar mijn scenario voor de stap over de drempel er uit hebben gezién. *ware. het niet dat ik door d&sfQëretten- en shagfa- brikanten op andere gedach ten ben gebracht. Die heren hebben - slim als ze zijn - iets aardigs voor ons bedacht, zodat we zonder eni ge gemoedsrust het nieuwe jaar paffend kunnen beginnen. Advertenties, posters, folders Met daarop de mededeling, datroken moet mogen. Zelf zou ik zo n zin nooit bedacht kunnen hebben, maar alla als fabrikant hoef je na tuurlijk geen taai-purist te zijn. Roken moet mógen". Pfft. Daar gaan in één klap de goede voornemens van hon derdduizend verstokte rokers Niks stoppen. Roken moet mogen. Met de hartelijke groeten van het Voorlichtingsbureau sigaretten en shag uit Den Haag. Hoezo, niet roken?" zegt de heer in de trein ,,Dit is een met-roken coupé, waarde heer,is het vriendelijke ant woord, waarop de rokende heer zijn hoed heel elegant optilt en zegt. ,,U hebt gelijk, ik groet u allen zeer Of: ,,Punt van orde meneer de voorzitter, waar zijn de as bakken?" vraagt een doorge rookte vergaderaar, lichtjes in paniek. ,,Die zijn er uitsluitend in de pauze. Van Helsdingen, is het vriendelijke antwoord van de voorzitter. ,,lk dank u wel.zegt Van Helsdingen. de goeie sul. Of .Tante mag ik roken?" Waarop tante heel tolerant ant woordt met ..Als je met jouw lange armen even het tuimel raampje openzet.En het neefje is ook niet op z'n mond gevallen zo blijkt: ,.U bent een schat. Van dat soort proza dus En onder elke tekening Roken moet mógen. Honderdduizenden Van Helsdingen zitten op 31 de cember klokslag twaalf bij hun inderhaast aangelegde tuimel raampje en steken met wellust in hun ogen een hele dikke sigaar op. Met een schuin oog naar tante natuurlijk, maar die had al gezien, dat het tuimel raampje alvast was openge zet Jammer alléén, dat het geen sigaret of zware is. maar tja, die zijn wat gevaarlijker vanwege het teer en zo en je wilt toch wel iets beteren, niet waar? Of verlengen, het is maar hoe je het bekijkt. Onder elke poster staat met grote letters „Zo ziet u maar weer: met rokers valt altijd te praten.En zo is het maar net. Klokslag twaalf, 31 decem ber, druk ik mijn laatste sigaar uit en mijn pijp gaat in de prullebak denk ik. Want met roken stoppen moet mógen Zeker als je geen tuimelraampje hebt en je tante zelf een verstokte rook ster is. Ik wens u overigens een heel plezierige jaarwisseling toe en hoop u in 1986 via deze rubriek weer te ontmoeten. En denk svp aan dat te korte lontje. Want wees nou eerlijk, wat moet u nou met zo 'n hond je? V Alsie met puw lange amietieven liet tuimelraampje opetcet Ubenteen schat \VVWAHHMt NUII'I ,\ll -)l \K1 I 11 -t IM -Jt'. tVVSM •4VMSIU1-, GEEN COLUMN VAN SPAANS Helaas zult u in dit laatste nummer een aflevering van 'Spaanse ontboezemingen' moeten missen. Het was de bedoeling, dat al onze co lumnisten in dit laatste num mer van 1985 een bijdrage zouden leveren. Voor de heer Spaans is dit echter helaas onmogelijk geble ken Geveld door ziekte moest hij opgenomen wor den in het ziekenhuis en is het voor hem helaas niet mogelijk zijn bijdrage te le veren aan deze columnis ten-pagina. Uiteraard spijt ons dat bij zonder. Wij wensen de heer Spaans vanaf deze plaats van harte beterschap toe en hopen hem spoedig weer in onze kolommen te kunnen begroeten Sporlverdwazing: presteren met geweld, en de moraal de plomp in Wat me al jaren grotelijks verbaast, en waar ik het aan het eind van dit jaar toch eens met u over zou willen hebben, is de hoogst eigenaardige gang van zaken in de vader landse sportwereld. Niet zodra heeft de eerste de beste idioot een winnend doel punt gescoord, of het vader land hangt ademloos aan 's mans of 's vrouws lippen, om daaruit te vernemen, wat de betreffende sporter denkt. Meestal valt dat behoorlijk tegen, daar niet van, maar deze gang van zaken gaat veel verder, dan men zo op het eerste gezicht in de gaten heeft Want wat nergens in ons maatschappelijk bestel wordt getolereerd, mag in de sport. De ene doodschop na de andere wordt ons via de treur buis door de strot geduwd, en bij het beoordelen daarvan komt de commentator nauwe lijks verder, dan de kwalifikatie, dat het hier omeen professio nele overtreding" gaat Om van de bestuurlijke gang van zaken in die wereld niet te spreken Het faillissement van ehet Prins Willem Alexandercen- trum in.Zoetermeer zou daar bij, in Leusden, een aantal mensen eens aan het denken moeten zetten voor wat betreft de mogelijkheden van een Huis van de Sport. Want als het streven van de grote voor stander van dat Huis. wethou der Jan Wagenaar, doorgaat, staat nog maar te bezien, wat voor maffia we binnen Leus- de ns grenzen krijgen Dat heb ik bijvoorbeeld heel sterk met een groot aantal bestuurderen uit de sportwe reld. als ik ze op de treurbuis aanschouw: ik zou nooit van mijn leven een tweedehands auto kopen van één van die lui. Dus wat moeten we met al die sportieve bestuurderen hier, vraag je je dan af Maar los daarvan, als we al dat gedoe, ook wel sportver- dwazing genoemd, eens op een rij zetten, dan is het opval lend, hoe de dames en heren zich aan allerlei geldende maatschappelijke regels ont trekken Met medeweten van, wat zeg ik, grotendeels dankzij de sportjournalistiek. Want nergens heb ik nog gelezen, dat meneer Van der Louw na zijn zo ferm gedane uitspraken, dat hij niet lang meer zou zitten in een bestuur, dat een motie van afkeuring aan de broek kreeg, nu ook maar eens op moet hoepelen. Om maar wat te noemen En nergens heb ik nog gele zen. dat meneer Van der Gijp, die er een gewoonte van maakt om naar alles te trap pen, dat beweegt, waarbij het meegenomen is als dat bij toeval ook nog een keer een voetbal betreft, eens voor de rechter zou moeten worden gedaagd wegens het regelma tig toebrengen van zwaar li chamelijk letsel. En nergens heb ik nog gele zen, dat meneer Van Ettikho- ven voor de rechter maar eens zou moeten verantwoorden, dat hij zich als scheidsrechter tegen een Marokkaanse spe ler racistisch uitliet in de zin van „Ga jij maar terug naar waar je vandaan komt Dat soorl dingen, begrijpt u wel. Want in tegenstelling tot „normale opvattingen", wordt al dat gedoe nog recht gepraat ook. Van der Louw's vertrek, zo begrijp ik, zou een verlies voor het voetbal zijn, omdat hij zo n goede bestuurder is. Nou ja, laten we daar verder maar niet op ingaan. Van der Gijp 's gedrag wordt bij Studio Sport goedgepraat met de opmerking, „dat hij altijd zo doet, als hij niet goed speelt. Waarom wordt die man dan eigenlijk opgesteld, vraag je je dan af. En zo 'n opmerking van Van Ettikhoven krijgt misschien ge volgen volgens het vreemdste fenomeen in de sportwereld: de eigen rechtspraak van de bond Daar koop ik ook niks voor, dat is net zon maffe instelling, als het medisch tuchtrecht, de Raad voor de Journalistiek en de gang van zaken binnen de club van nota rissen Met dit onderscheid, dat als het echt de spuigaten uitloopt, de zaken in die wereld tenminste nog een vervolg krij gen voor de gewone recht bank. Waar ze thuishoren dus In dit verband heeft het mis schien niet zo veel zin, om erop in te gaan. maarts het toch wel vermeldenswaard de gezond heid van de sporters, die ons blijkbaar zo ter harte gaat. De grote teen van surfer Van den Berg, de achillespees van voetballer Van Basten, de ge kneusde ribben van hockeyer Kruize, de gebroken rug van coureur Rothengatter en noem maar op En wat ze eten, de sukke laars. Bruin brood, als ontbijt een zachtgekookt eitje, en dat soort wetenswaardigheden. En dan, natuurlijk, voor de liefhebbers, hoe het staat met de sex voor en na de wedstrijd Kortom, al dit soort ver schrikkelijke prietpraat bereikt bij tijden een niveau, waarbij wat mij betreft niet meer kan worden volstaan met het op trekken van de neus: zoiets roept om maatregelen. Want waar leidt dit allemaal toe? Tot een normvervaging van jewelste. Ga maar eens kijken bij de junioren voetbal Ze trap pen elkaar onderuit of het niks is, en nemen beslissingen van de scheidsrechter nooit ge woon, zoals ze vallen. Nee hoor. dat moet gepaard gaan met een hoop getrek aan kle ren, een grote mond, verwijzin gen naar het eigen voorhoofd, en de rest. En kwalijk nemen kun je ze dat niet. Want er wordt ze niet anders geleerd: bij de pupillen staan soms vaders langs de lijn tek sten uit te spreken, die je niet voor mogelijk houdt. Echt in de trant van „Leg hem neer, Jan tje". Waarbij de gezagsgetrou we ouweheer misschien het grote geld wel voor de ogen flonkert, dat straks middels de sportcarriére van het kind in het verschiet ligt. Als het jong maar hard genoeg wordt, be grijpt u wel? Waanzin is het, en niets anders Want waar we collectief aan voorbijgaan is, dat - naar prestatie gemeten - het in een net schoppen van een met lucht gevulde lederen zak in geen enkele verhouding staat tot wat de gemiddelde winke lier de laatste jaren heeft ge presteerd, met het open hou den van zijn winkel. Dat laatste spreekt alleen maar minder aan Zo luister ik persoonlijk ook altijd met groot genoegen naar de vaderlandse wielrenner, die er in de Tour de France in is geslaagd, een etappe te win nen. Nou-ik-heb- vandaag-dus -eigenlijk-de-hele-dag-mee- van-voren-gezeten- want- vanmorgen-bij-het-opstaan- voelde-ik-het-al-dat-de-be- nen-goed-waren-dus. Zulke teksten, uitgesproken in een tempo waarmee vergele ken een waar spervuur slechts afsteekt als een armzalige stotterpartij, ik ben er dol op. Niet zozeer vanwege het in houdsloze geklets, als wel vanwege het feit, dat ook daar, geheel privé, zo mijn geheel eigen gedachten bij pleeg te ontwikkelen Dat zijn er nogal wat Maar om het kort te hou den, volgt hier alleen de con clusie, waar we ook in het komende jaar mee zullen moe ten leven. Het zijn sterke benen, die de veelzijdige gevolgen van de sportverdwazmg kunnen dra gen En, naar het zich laat aanzien, kunnen wij dat maat schappelijk helaas niet op brengen. Vandaar dan ook mijn wel gemeende wens voor het ko mende jaar: Ik wens u allen een zeer sportief 1986. Met aan u de vrijheid, hoe u dat woordje „sportief" wenst uit te leggen Mits dat maar niet verkeerd gebeurt, natuurlijk Elke jaarwisseling wordt, ik weet niet hoe lang al, duidelijk gekenmerkt door weinig meer zeggende cliché 's. Dat het jaar weer zo snel voorbij is gevlo gen, hetgeen vaak wordt ver kondigd, is klinkklare onzin Iedereen weet al bijvoorbeeld op 1 december, dat ruim vier weken later de koek op is, of zo u wilt, het jaar weer verstreken is. Dan moetje niet zielig doen vind ik en dat mensen elkaar rond 1 januari een goed, een gelukkig, een voorspoedig, een gezegend en zelfs een zalig Nieuwjaar toewensen, is ook al zo iets Ik wil nog wel aannemen, dat men meent, wat men zegt, maar niemand kan daar ook maar enige in vloed op hebben. Wat denkt u zelf - zeg dat eens eerlijk! - bij het maken van al die fraaie voornemens, die doorgaans juist in de don kere dagen na de Kerst uitge sproken worden Daar komt in de regel immers ook geen moer van terecht. Dat weet iedereen en toch gaat men door, alsof er niets aan de hand is. U wenst zich in goede gezondheid een nuttig en aan genaam lidmaatschap van uw sportclub. U zult extra uw best doen om alleen of met uw teamgenoten zoveel mogelijk wedstrijden te winnen, kam pioen te worden en vervolgens te promoveren. Dat laatste is leuk meegenomen, ook al weet u vooruit, dat daardoor de volgende competitie weer moeilijker wordt U neemt zich voor om sportiviteit, respect voor de tegenpartij en ontzag voor de scheidsrechter hoog in uw vaandel te zetten, want iedereen heeft recht op pro bleemloze sportbeoefening U gaat komend jaar uw con tributie zonder morren op tijd betalen en u volgt stipt en met enthousiasme zelfs de verve lendste training U bant egoïs me naar de achtergrond en stelt u zelf volledig in dienst van het collectief Hoewel deelnemen belangrijker is dan winnen - althans yolgens een van 1863 tot 1937geleefd heb bende sportieve baron - zult u alles doen om uw teamgeno ten met een zege te plezieren. Die mensen rekenen nu een maal op u en daarin wilt u ze beslist niet teleurstellen Zelfs als u daar niet om gevraagd wordt, stelt u zich direct en onbaatzuchtig beschikbaar voor allerlei verenigingswerk en zo zijn er nog legio op een betere wereld gerichte zaken, die u zich voorstelt te zullen gaan doen. Ik zal voor u dui men. al weet ik, dat goede voornemens doorgaans niet al te lang duren. Ik beéindig de laatste bijdra ge van 1985 aan deze rubriek serieus en zonder klagen graag met een paar ook al klassiek geworden nieuw jaarswensen en -wensjes. Ik Nieuw Hagenauwe. een overdekte accommodatie is de wens voor het nieuwe jaar hoop voor u allen op een goe de gezondheid, zodat u over een maand of wat ook weer actief kunt zijn bij de bekende collecte ten behoeve van min derbedeeldesporters. Ik wens u veel genoegen en daarbij de best mogelijke resultaten in de beoefening van uw tak(ken) van sport De clubs aan de top van de ranglijst mogen van mij die goede positie behouden en de kampioenstitel behalen. Een leuk feest is nooit weg en versterkt de onderlinge rela ties. De houders van de rode lantaarn en zij, die in de nabij heid ervan verkeren, wens ik sterkte en de nodige stekkies omhoog om toch nog aan de gradatie te ontkomen De mid denmoters wil ik troosten met te zeggen, dat er na de huidige competitie nieuwe kansen zul len ontstaan in de volgende wedstrijdenreeksen en je kunt nu eenmaal niet allemaal tege lijk de hoofdprijs winnen. In de zeer sportieve gemeente Leusden bestaan nauwelijks nog accommodatie-proble men en dat is prachtig. Ieder een moet een deel van zijn of haar vrije tijd sportief kunnen besteden en daarom wens ik de clubs, die nog geen eigen voorziening hebben - zoals o m een van de ruiterclubs en de schietvereniging in Leus den - spoedige verbetering van hun positie Voor een luchtkasteel is geen bouwvergunning vereist. Als spoedig de vergunningen voor de realisatie van het Huis van de Sport worden afgege ven. bewijst de overheid, dat die droomwens van o.a wet houder Wagenaar werkelijk heid is. Voor Leusden is dat complex (maar dat is mijn per soonlijke mening) een uitste kende promotie. Tenslotte wens ik de beoefe naren van een bepaalde tak van de wandelsport - met na me alle krantebezorgers - een ook financieel zeer lonende laatste tippel van 1985 door het dorp. (519) PC Op veel kersttafels zal hij weer deel uitmaken van het menu, hoewel hij er dan wel smakelijk, maar lang zo mooi niet uitziet als tijdens zijn leven: de fazant. Oor spronkelijk is het een broedvogel van het Zwarte- Zeegebied, die zich van daag over geheel Europa, Azië en Noord-Amerika heeft verspreid. Algemeen wordt aangenomen dat de Romeinen de fazant bij ons hebben ingevoerd. Of dat nu gedwongen of vrijwillig is gebeurd maakt geen ver schil; de vogel heeft zich hier uitstekend aangepast en wordt thans in vrij groten getale en in alle leefgebie den aangetroffen. Het is een voorname vogel, vooral de haan met zijn bont en metalig glanzend veren- pak, zijn lange staartveren, de rode kale vlek om het oog, de witte band om de hals en de donkergroene kop met oorpluimen. De hen daarentegen is onop vallend bruingeel met zwarte schakeringen. Dit, om tijdens het broeden niet op te vallen aan de talrijke vijanden. Door import is er echter veel variatie in het verenkleed ontstaan. De fazant is een hoender achtige vogel, ongeveer zo groot als een kip, maar slan ker. Dat de fazant zich overal gemakkelijk aanpast is wel te danken aan zijn veelzijdige menu en de wei nig eisen, die aan de nest gelegenheid worden ge steld. Zijn voedsel bestaat uit insecten en weekdieren, kikkers en hagedissen, gra nen en bessen, zelfs knol len; alles smaakt. De hanen bekommeren zich alleen om de hennen in het voorjaar. Als de sneeuw be gint te smelten balderen ze met hun ver klinkende 'kó- kó' en slaan heftig met de vleugels om de aandacht te trekken. Daarbij staan ze rechtop of stappen met groot vertoon van uitge zette veren en met de naar haar toegekeerde vleugels in uitgespreide, wat afhan gende stand. Soms ziet men twee mannetjesrivalen tegenover elkaar staan, met uitgezette romp- en ge spreide staartveren, naar el kaar pikkend. De koppen bewegen gelijktijdig op en neer, Het spiegelgevecht eindigt meestal in een geza menlijk sprongetje en men gaat over tot de orde van de dag. Het nestelen, broeden en grootbrengen van de jon gen komt geheel voor reke ning van de hen. In bossen, onder kreupelhout of laag hangende sparren, aan de randen van bouwland en in dekking van hoog gras wordt door haar een kuiltje uitgekrabd en spaarzaam bekleed met bladeren en gras. Daarin worden acht tot vijftien eieren gelegd en ongeveer vier en twintig da gen bebroed. De jongen verlaten vrijwel direct na het uitkomen het nest en zijn dan in staat hun eigen voesel te zoeken. Nog twee weken houdt de moeder een oogje in het zeil en dan zijn de jongen vliegvlug en geheel zelfstandig. Fazanten kunnen hard lo pen en behoorlijk vliegen, al gaat dat vliegen met veel geklapper en gedruis ge paard. Ze gaan echter niet spoedig op de wieken. Zeer tot ergernis van na tuurvrienden en vogellief hebbers worden tegen woordig, ten behoeve van de jacht, veel fazanten uit gezet. Die worden door hen smalend 'boskippen' ge- ...villO. ning komt een dergelijke handelswijze de geloof waardigheid van de jacht niet ten goede. G. van L. sgpJh rA7. AM T Negentienhonderdvijfentachtig, even nog, intens indachtig dacht ik: het was machtig, maai hier en daar toch wel krachtig. Straks al weer een jaar voorbij, 't zoveelste m een lange nj bijgeschreven op de lei van het voortschrijdende tij. Een moment om stil te staan bij alles, dat niet is gedaan, bij 't driemaal kraaien van een haan, en onze eigen eigenwaan. Allemachtig, we haalden negentienzesentachtig. Piere Bont

Leusder Krant | 1985 | | pagina 21