„Dit dorp heeft nu eenmaal iets eigens, dat valt niet uit te leggen" Achterveldse Time Bontje over wonen in het kerkdorp: het is hier gezelliger dan m een grote stad lezen houd ik niet van dus die tijd houd ik over met kleren maken voor Leusden 1200 heb ik niet geweten, waar ik aan begon wat je allemaal kunt, als je maar wilt, daar heb je geen idee van ik ben geen robot, ook al lijkt het er soms wel eens op1 interview DINSDAG 24 DECEMBER 1985 ACHTERVELD - „Ik weet niet, of ik al tot de echte Achter- veldershoor. Ik denk, dat je de mensen van zestig, zeventig jaar, meer de echte Ach- tervelders kunt noe men. Dat ben ik nog niet, dus ik weet niet, of ik er bij hoor. Maar voor mij zijn ze alle maal hetzelfde, hoor, de oude Achtervel- ders, en de mensen die hier later zijn ko men wonen." Aan het woord is Tinie Bontje uit, u raadt het al, Achter veld. Een echte Ach terveldse is ze niet. Maar ze woont er al behoorlijk lang: sinds 1969. Bekend is ze ook. Menige Leusdense heeft van Tinie ge leerd, hoe een jurk of ander kledingstuk te maken. Want sinds het ontstaan van La tent Talent geeft ze les in het maken van kleding. Dat duurt dus ook al zestien jaar. Als ze het over Achterveld als woon plaats krijgt, wordt ze haast lyrisch. We probeerden er achter te komen, wat dat nou toch is: dat apar te, dat Achtervelders bindt. Maar helaas, verder dan een po ging kwamen we niet. Omdat de enige voor zichtige conclusie, die gerechtvaardigd is, luidt dat het niet het dorp Achterveld op zich is, dat het leven daar zo aange naam schijnt te ma ken. Het zit in de men sen zelf, die er wat van weten te maken. door Hans Mosterd Het antwoord op onze eer ste vraag, of ze zelf uit Achter veld komt, is al meteen type- rencf voor de manier, waarop ze over de dingen denkt en praat: ,,Nee hoor, ik ben een tentie van Latent Talent in de krant Dat was geknipt voor me Dus dat doe ik nu al zo lang als het bestaat. En ik vind het enig werk, echt heel leuk. Gewoon, het idee dat er men- echte Keien-trekker. En ik zou nooit meer terug willen naar Amersfoort Geef mij dit maar. Amersfoort, wat een pokken- stad, dat is me veel te druk af En dan. na enig nadenken Nou ja. pokkenstad, ik wil het niet afkraken, hoor 't Is eigen lijk best een leuke stad, denk ik. Maar te druk Geef mij het platteland maar. Als ik uit de stad kom, en ik draai met de auto de Tweede Steeg in, dan denk ik ..Hè, heerlijk" Mijn man heeft dat net zo En dan, de mentaliteit van de mensen hier, dat is allemaal veel ge moedelijker ,,We hebben het er vroeger veel over gehad. En we wilden alleen maar wonen in Hoog land. in Stoutenburg of in Ach terveld. En ik ben blij dat het Achterveld is geworden Als je ziet. wat er nu met Hoogland gebeurt, dan hadden we nu weer in een stad gewoond." LATENT TALENT We informeren, hoe ze ertoe is gekomenles te gaan geven Dat bleek een logisch gevolg te zijn van haar opleiding, costu- mière, coupeuse en coupeu se-lerares. en een detex-oplei- ding. dat is een textiel-oplei- ding. ,,En dan wil je er wat mee doen Op een gegeven mo ment stond er een advertentie sen komen die op dit gebied nog niks kunnen. En dat ze dan, na tien of twaalf lessen toch met een paar leuke jurken of broeken de deur uitgaan Dat is hartstikke leuk." ..En bovendien, we lachen wat af. samen Het is soms echt een dolle boel Met bij voorbeeld iemand, die de zoom had dichtgenaaid, en daarna klaagde dat ze 't ding niet kon keren Lachen, als je dan zegt van ,ja, wat dacht je. als je niet alleen de zoom dichtnaait, maar het hele jurk je Dat soort dingen, dat ge beurt toch nog wel eens en dan lach je je natuurlijk met z'n allen een beroerte." LEUSDEN 1200 Of Tinie nog meer aktivitei- ten ontplooit, is nauwelijks een vraag meer Voor Leusden 1200" bijvoorbeeld, heeft ze talloze kostuums gemaakt. ..Toen ik eraan begon dacht ik, dat het met een paar van die dingen wel afgelopen zou zijn. Maar het werden er vijfendertig of veertig Daarmee heb ik van tevoren echt niet geweten, wat ik aanhaalde. ..Maar ik moet erbij zeggen, dat het wel een hele leuke tijd was Want dan kwamen de mensen passen, 's morgens, met een kop koffie erbij En Tinie Bontje:ik ben schijnbaar een handig type een pak gemaakt Prachtig Met laarzen uit een museum, en zo n grote breedgerande hoed Dat was een mooi pak En dan zien, dat je aan ge schikte stof kwam Dat was ook een verhaal apart Dan in de krant voor een lerares aan een school, en dat leek me wel Maar m'n jongste kind was toen pas twee jaar oud Dus ik dacht bij mezelf, dat kan niet. Ik denk. ik moet iets hebben voor de avonduren, dan lijden de kinderen er niet onder Niet lang daarna stond die adver- een borreltje op z'n tijd Dat was heel erg leuk En op een morgen ben ik speciaal naar Leusden geweest, naar het gemeentehuis, om al die vrou wen van de raadsleden eens tekst en uitleg te geven ,,Voor ik geloof, dat het een militair was. heb ik toen nog een middag naar Amsterdam, dan een middag naar Utrecht. Dat was zoeken, hoor Naar van die oude gordijnen, bij voorbeeld. Want dat is van dat velours-achtige materiaal. En het moest toch een beetje oud lijken Maar 't mocht ook weer niet te duur worden, want 't was maar voor een week. I en- minste. dat vond ik dan." ONDERBROKEN Waarna we worden onder broken Want dat gebeurt nog al eens, als je met Tinie zit te praten. De bel van de winkel gaat, en weg is ze. De telefoon gaat, en Tinie meldt, dat ze geen T-shirts verkoopt De zoon komt thuis met z'n vriend jes. en Tinie loopt de gang in. en roept het hele spul weer naar beneden Eerst die jas sen ophangen, en dan kun je gaan spelen" zegt ze. Of haar echtgenoot Jan komt door de kamer lopen, al rommelend aan de kerstverlichting, en tus sendoor roept Tinie opgewekt ..Lukt het? Een gesprek voeren met Ti me is een onderneming op zich, want Time is een druk bezet iemand .Vroeger maakte ik veel kle ren voor andere mensen Dat was voordat ik die winkel hier had. Maar tegenwoordig doe ik dat bewust minder Ik maak nog kleren voor mezelf en voor de kinderen, maar voor der den. dat heb ik bewust op een lager pitje gezet. Ik ben geen robot, ook al lijkt het er soms wel eens op. En herstelwerk, dat doe ik ook nog wel Een rits inzetten en dat soort dingen WINKEL De manier waarop ze aan de winkel die ze heeft - wol, stof. garnituren - is begonnen, te kent haar wel een beetje. ,,Ja, op het moment dat Wijntjes (een voormalige textielzaak in Achterveld) ermee stopte wist ik opeens wat ik wilde. We zijn naar het gemeentehuis ge weest om de nodige vergun ningen te vragen, en een maand later kon ik van start," vertelt ze We vragen ons hardop af. of op kunt brengen, dan kun je wel stoppen." ..In het begin heb ik nog een tijd twee avonden in de week les gegeven, maar daar ben ik mee opgehouden. Dat werd echt teveel. Maar desnoods ga je 's avonds een uurtje langer door. Nee hoor, wat je niet allemaal kunt, als je maar wilt Daar heb je geen idee van." Zo blijkt en passant, dat ze ook nog twee jaar handenar beid geeft gegeven aan een lagere school. Batikken leer de ik ze. Hoe ik daar nou aan gekomen ben, dat weet ik niet precies meer. Ze hebben me er voor gevraagd, geloof ik. Ik ben blijkbaar een handig type" zegt ze. zichzelf lachend relati verend. Waarmee ze door gaat, als ze zegt: ,,lk heb dat batikken geleerd, door wat boeken in te kijken, naar de bibliotheek en zo. En 't zelf uitgeproberen, voordat je 't een ander leert, voordat je voor joker staat. En voor die onderwijzers is het toch altijd goed, want die heb ben daar toch geen verstand van" zegt ze. Waarop ze. me taxerend aankijkend, zegt: ..Dat was dus een grapje ENERGIE Op de vraag, waar ze de energie vandaan haalt volgt niet meteen antwoord. Ze kijkt echt een beetje, of ze het in Keulen hoort onweren ..Wat dacht je. hoe zou dat vroeger gegaan zijn? Toen vrouwen nog een stuk of tien kinderen hadden?" zegt ze dan „Ik moet gewoon wat te doen hebben Lezen, daar houd ik niet van, dus die tijd houd ik al weer over, moet je maar denken Maar nee. ik vind bijvoorbeeld de zondag een vervelende dag, want dan kun je niks doen. Ik bedoel, we doen wel wat, we gaan een eind lopen met de hond of zo. Of een eind fietsen En voor mij geldt, dat ik steevast 's avonds onder Studio Sport een stukje slaap. Dat is vaste prik." „Fietsen, dat doe ik ook graag In de zomer, dan gaan we er graag op uit, en dan vouw ik de was daarna wel op. En bij elkaar kan dat dus best een hele drukte lijken, maar denk erom. ik heb hier bewust voor gekozen, ik loop niet te klagen." SPIJT Zoals Tinie er zakelijk „wat van gemaakt" heeft, zo heb ben zij en haar man dat feitelijk ook gedaan, toen ze in Achter veld kwamen wonen Want in het begin hadden ze het in het kerkdorp helemaal niet zo naar hun zin. „Je moet rekenen, dat we allebei afkomstig waren uit drukke straten in Amersfoort. Dus toen we hier kwamen wo nen, hadden we in het begin best spijt, dat we dat huis gekocht hadden. Door de week ging dat nog wel, ik werkte toen nog in het zieken huis. Maar op zondag, dan zaten we elkaar daar maar zo'n beetje aan te kijken, in huis." „Je moet niet vergeten, dat de meeste mensen in die tijd, zestien jaar geleden, nog geen auto hadden Dus niemand van je oude kennissen kwam langs De straat was stil. Dat was een hele grote omschake ling En het was een koophuis, dus daar stapte je ook niet zo gemakkelijk van af." „Het enige dat je dus te doen stond was. ie eigen ken- schooltijd toch met een aantal andere moeders te wachten, en je maakt een praatje en dat leidt dan vanzelf tot meer kon takten." APART Als we, terugkomend op een eerdere vraag, informeren of Tinie les gaf aan een lagere school in Achterveld, is haar reaktie: „Natuurlijk, tüürlijk in Achterveld Wat maar een van de vele zijdelingse opmerkingen is waaruit blijkt, dat ze het wonen daar bijzonder goed bevalt. Maar, vragen we dan. wat maakt Achterveld nou zo apart? Want wie Achtervelders spreekt, krijgt nooit iets anders te horen, dan dat ze van hun leven nergens anders willen wonen, dan in Achterveld. Helemaal boven tafel is het blijkbaar niet te krijgen. Met behulp van echtgenoot Jan en dochter Angelique komt er een aantal opmerkingen naar vo ren, die we maar eens op een rij zetten. „ledereen kent elkaar hier. Dat heeft natuurlijk voor- en nadelen Maar als je een half uur door Leusden fietst, dan kun je wel honderd mensen tegenkomen, die je niet kent. Dat kan hier niet, je kent ieder een, en iedereen kent jou. En nogmaals, dat heeft ook wel nadelen, de mensen weten al les van je. Maar daar leer je mee omgaan „Wat ook een rol speelt is. dat ook in de nieuwbouw veel oorspronkelijke Achtervelders wonen, die weer hier zijn ko men wonen En dat zie je nu weer, bij de nieuwbouw die momenteel plaats vindt Daar zitten ook weer veel oud-Ach- tervelders bij. die je terug ziet komen „Bij elkaar genomen komt het erop neer, denk ik, dat het hier gezelliger is, dan in een grote stad Het is persoonlij ker." ACHTERGESTELD Een verhaal, dat veel de ronde doet is. dat Achterveld zo wordt achtergesteld bij. bij voorbeeld Leusden. Daar blijft concreet eigenlijk niet veel van over, als we een poging onder nemen om dat nou eens duide lijk te maken Het enige punt van kritiek dat Tinie Bontje zo kan beden ken is, dat het zo verschrikke lijk lang heeft geduurd, voordat werd besloten een nieuwe sporthal in Achterveld te bou wen „Maar", voegt ze daar aan toe. „ik weet niet of dat sneller was gegaan, als die hal in Leusden had moeten ko men. Daar kun je niet over oordelen, daar hebben wij geen verstand van „Ik denk eigenlijk, dat het hem zit in het feit, dat Achter veld een dorp is. En ik vind, een gauw vergeten dorp. Dat het soms wel eens beschouwd wordt als een soort achterge bleven gebied Een voorbeeld is de woningbouw Er zou in Achterveld meer moeten wor den gebouwd. Dat is goed voor de ekonomie van het dorp. En dan bedoel ik niet alleen mijn winkel, of die van anderen Nee. dan gaat het bijvoorbeeld ook om werk voor de aanne mers. En waarom zou dat niet kunnen? Echte Achtervelders willen toch niet naar Leusden, of een andere plaats. Dit dorp heeft nu eenmaal iets eigens, dat valt niet uit te leggen." Time nog wel ergens anders aan toe komt, dan aan werken. „Als je wilt, kun je een hele boel," zegt ze. „Zoals 's maan dagsavonds. als ik les geef Dan is het om zes uur de winkel dicht, gauw koken, en dat zit ik om kwart over zeven in de auto Maar dan wassen de kinderen af Dat wel Je moet het ook met z'n allen doen, hè. Als je dat niet samen nissen te gaan zoeken. En dat gaat niet vanzelf. Dat moet je zelf doen. Dus je vroeg je buren eens op de koffie, dat praatte al weer wat makkelij ker. als je ze buiten tegen kwam En later kwamen daar natuurlijk de kontakten bij via de kinderen. Toen die eenmaal op school zaten maakte dat het allemaal een stuk makkelijker. Je staat tegen het einde van de Zo is het ook met de meningen, als dochter Angelique zich in het ge- sprek mengt, en zegt: „Er moeten helemaal niet meer huizen in Achter veld komen. Achterveld moet een dorp blijven." Maar of dat helemaal zal lukken, is maar de vraag. Want ook Tiny's ouders zijn inmiddels in Achterveld komen wo nen. „Ze wonen hier sinds twee jaar," zegt ze. „En ze denken er pre cies over als wij: ze zou den ook niet meer terug willen.

Leusder Krant | 1985 | | pagina 7