„Visie '86" „Graag een kunst- en cultuurbeleid in 1986" De oudere Leusdenaar hoeft niet eenzaam te zijn Alle kansen op herstel zijn aanwezig Jitbreiding De Biezenkamp :ou welkome aanvulling zijn Veel „heil en zegen" voor 1986 DINSDAG 24 DECEMBER 1985 exclusief In 1985 heeft de Culturele Raad Leusden verschillende aktiviteiten ontplooid. Voor 1986 zou deze Raad graag een goed onderbouwd gemeentelijk kunst- en cultuurbeleid geformuleerd zien. Hier een beeld van ..Culturade '85", een initiatief van de Culturele Raad. Als aan de Culturele Raad Leusden de vraag wordt ge steld: wat is de visie van deze Raad voor 1986 ten aanzien van kunst en cultuur, dan wil ik graag verwijzen naar ons overzicht voor 1986 en ver der, dat - naar wij hopen nog voor het eind van dit jaar het licht zal zien. Wel wil ik alvast één be langrijk element uit dat wen- sen-programma lichten en dat is het kunst- en cultuurbe leid van de gemeente. Im mers, in hoeverre er sprake kan zijn van een echt cultu reel jaar is ook voor een niet onbelangrijk deel afhanke lijk van het door de gemeen teraad te voeren kunst- en cultuurbeleid. Op dit moment ontbreekt helaas alle duide lijkheid over een dergelijk beleid, ook ten opzichte van de Culturele Raad Leusden. De Culturele Raad heeft bij het begin van haar werkzaam heden de beschikking gekre gen over een bescheiden werkkapitaal, maar daar kan natuurlijk maar weirug mee ge daan worden en is meer be doeld voor kleine startsubsi dies ten behoeve van nieuwe aktiviteiten. En voor de lopen de organisatie-kosten van de raad zelf. Veel van de door de Culture le Raad naar voren gebrachte ideeën en plannen blijven (door het ontbreken van een gemeentelijk kunst- en cultuur beleid en een daarbij behoren de financiële basis) steeds in een politiek en financieel lucht ledig hangen. Volgens de visie van de Cul turele Raad Leusden is het dan ook noodzakelijk, dat de ge meenteraad op korte termijn een kunst- en cultuurbeleid formuleert, waaruit duidelijk zal blijken in hoeverre de ge meente (ook financieel) haar steen(tje) jaarlijks gaat bijdra gen aan de door de Culturele Raad Leusden in het belang van de gemeenschap te ont plooien initiatieven op het ge bied van kunst en cultuur. Waarbij de Culturele Raad Leusden uiteraard vanuit haar onafhankelijke status zal kun nen blijven opereren. Zonder die politieke en fi nanciële duidelijkheid en strukturele steun zal de Cultu rele Raad Leusden op een be paald moment haar werkzaam heden noodgedwongen moe ten stoppen door gebrek aan voldoende geld. En dat kan nooit de bedoeling zijn. Ik hoop dan ook van harte, dat de politieke partijen in Leusden in 1986 samen tot een goed gemeentelijk kunst- en cultuurbeleid zullen komen, waardoor de Culturele Raad aan de door haar ontwikkelde initiatieven een betere basis zal kunnen geven en de kunst/ cultuur die plaats zal krijgen, die het verdient. Want dat er behoefte is aan meer, en ook: andere aktiviteiten op dit ter rein heeft de praktijk in 1985 bewezen. Vakantiebouwdorp, Culturade, de oprichting van de Historische Kring Leusden en twee projekten Kunstzinni ge Vorming op school: het is slechts een begin. De Culturele Raad Leusden hoopt voor 1986 (mede met hulp van veel Leusdenaren) weer nieuwe, boeiende en in teressante initiatieven van de grond te krijgen. In ons jaar boekje 1986 met wensen en plannen, krijgt u al een aardig idee van wat er leeft. Mede namens alle bestuurs leden van de Culturele Raad Leusden wens ik u een boeiend en gevarieerd cultu reel 1986 toe. Henk Wesenaar, voorzitter Culturele Raad Leus den. Ook voor 1986 veel activiteiten voor oudere Leusdenaren 1986 zal voor de Leusdenaar een goed jaar zijn, mits die Leus denaar zelf de eerste stap zet om vervolgens gebruik te maken van de geweldige welzijnsvoorzie ningen, die Leusden kent. Of het nu voor ouderen het fan tastische ontmoetingscentrum „De Wolboom" is, voor de vrou wen „Het Vooronder", voor de jongeren „De Geut" of voor weer andere groepen „Groot Krak- horst". Met name „De Wolboom" heeft in haar eenjarig bestaan bewezen in een grote behoefte te voorzien. De vele duizenden vaste bezoekers kunnen ook in 1986 weer rekenen op vele daar georganiseerde activi teiten! De oudere Leusdenaar hoeft met eenzaam te zijn! Dit is een heerlijke gedachte bij het begin van een meuw jaar. 1986 zal ook het jaar zijn, dat de oudere Leusdenaar de beschikking krijgt over een alarmeringssysteem. Buiten dit laatste èn het reeds lange tijd voortreffelijk lopende project „Tafeltje dek-je" (het bij ouderen thuisbezorgen van warme maaltijden) èn de activiteit „bewe gen in het water", hoopt het WOL bestuur in 1986 m nog meer voor zieningen, die de oudere Leusde naar m staat stellen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te wonen en te functioneren, tot stand te brengen. De veronderstelling, dat 1986 een goed jaar zal zijn voor het welzijn van de Leusdenaar wordt ook inge geven door het feit, dat Leusden een gemeentebestuur heeft, dat ie dere keer weer de middelen voor de instandhouding, uitbreiding of nieuw opzetten van welzijnsvoor zieningen beschikbaar stelt. Laten wij dit bestuur, door in 1986 goed te stemmen, behouden! Echter, geen enkele activiteit op welzijnsgebied zou in Leusden kun nen plaatsvinden als er niet zulke grote groepen fantastische vrijwilli gers waren. Zonder hen zouden vele organisaties, zoals ook de WOL met in staat zijn behoorlijk te functioneren! Het is dan ook aan hen in het bijzonder tot wie ik mijn beste wensen voor 1986 richt. J. Th. de Jongh voorz. WOL. (Welzijn Ouderen Leusden) voorz. P.A.G. (adviesorgaan voor sociaal-cultureel werk) te bevorderen, zodat er, on danks de beperkingen die er zijn m de goedkope woning bouw, toch voldoende aanbod blijft voor jongelui die willen trouwen en ook voor anderen met lage inkomens. Ik schreef boven dit stukje: „Veel heil en zegen voor 1986". Heil en zegen, dat wil zeggen: voorspoed, geluk, welzijn. Dat wens ik alle Leusdenaren. Het jaar 1985 was voor ons in het vrije westen, ondanks de moei ten die velen individueel te verwerken hebben gehad, toch vooral een jaar zonder werkelijk oorlogsgeweld of rampen. Dat, in tegenstelling tot wat zovelen in de rest van de wereld te verduren hebben gehad. Dat is iets om dankbaar voor te zijn. Dankbaar aan God die ons, die geen haar beter zijn dan zij die wonen in het Midden- of Verre Oosten, m Afrika of Zuid-Amerika, ge spaard heeft voor oorlogen en grote rampen. Juist deze dagen gedenken we in het bijzonder de komst van Zijn Zoon naar deze aarde, om de wereld die niets van Hem wil weten, met Zich te verzoenen. Ieder die in Hem gelooft zal eeuwig leven heb ben. Ik wens u allen m 1986 voor spoed, geluk en welzijn, per soonlijk en m gezin en m alles wat u doet. Maar vooral hoop ik dat alles wat u zich voorneemt mag zijn tot Gods eer. Hij heeft er recht op. H. Offereins, Frakt ie voorzitter GPV/SGP Aansluiting Rijksweg 28 is drmgend gewenst, vindt de Leusdense Bednjvenkrmg. Hier een luchtfoto van de Randweg langs de Bankgirocentrale, de aanzet tot de aansluiting Het afgelopen jaar wordt ge- enmerkt door een herstel van de :onomie, dat zich met name ken- hetst door wat genoemd wordt de nieuwe nuchterheid". Hieron- er verstaan wij de positief zake- ke benadering van problemen in de bedrijfsuitvoering. Met an dere woorden: „Niet praten, maar doen!" Het Bestuur van de Bedrijven- kring Leusden meent dat een be langrijk deel van het bedrijfsleven de aanzet van regeringswege tot economisch herstel, goed heeft op gepakt. Dit betekent echter met dat alle bedrijven uit de problemen zijn. Voor het Bestuur van de Bednj venkrmg Leusden was het een bij zondere ervaring contacten met de politieke partijen te hebben. Deze partijen zullen zich meer dan voor heen moeten inzetten voor herstel van rentabiliteit, lastenverlichting, lage energiekosten en verbetering van de concurrentiepositie van het bednifsl^vpn Wii realiseren ons 'oor het handhaven van de koopkracht voor winkelcentrum De Biezenkamp zou het goed zijn, als de bouw van \amershof-Noord en de woningbouw in het Ruige Veld gelijktijdig zouden worden uitgevoerd let jaar 1985 ligt al weer bijna chter ons. Een jaar, waarin eel is te doen geweest, vooral wat de uitbreiding van de Ha mershof betreft. Wel of geen extra supermarkt, want het CIMK-rapport liet volgens Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht geen supermarkt meer toe in De Ha mershof. Maar een super markt erbij was, volgens de gemeente, hard nodig. Dus moest er maar een aanvullend rapport uit de toverdoos ko men, waaruit zou blijken, dat het tegendeel kon. En zo gebeurde het ook, zodat nu eindelijk de grond verkocht kon worden aan een beleg gingsmaatschappij. Zo kan ko mend jaar begonnen worden met de uitbreiding van Har mershof Noord. Al deze ontwikkelingen zullen hopelijk niet te veel nadelige invloed uitoefenen op de an dere winkels in Leusden, en dan met name in de Biezen kamp. Voor het winkelcentrum De Biezenkamp is het toch wel van zeer groot belang,als de be bouwing van het Ruige Veld gelijk zou lopen met de uitbrei ding van De Hamershof. Dan zou het namelijk mogelijk ma ken, dat eventuele wegvloeiing van koopkracht voor De Bie zenkamp opgevangen kan wor den met de uitbreiding van het Ruige Veld. Ook de uitbreiding van De Bie zenkamp gelegen naast restau rant 'De Pepermolen' zou een zeer welkome opvulling zijn. Jammer, dat hier geen detail handel mag komen, maar dat blijkt een erfenis uit verleden jaren te zijn, althans volgens de gemeente. De eerste maanden van 1986 staan in het teken van verkiezingen, zowel lande lijk als plaatselijk. De ge meenteraad wordt opnieuw samengesteld en met twee zetels uitgebreid. Ik hoop dat de nieuwe Raad de onderlin ge verhoudingen ten minste op hetzelfde niveau zal hou den als in de afgelopen perio de het geval was. En dan bedoel ik natuurlijk niét dat scherpe politieke tegenstel lingen, voortvloeiend uit de verschillende uitgangspun ten in beginsel - en verkie zingsprogramma's er niet zouden mogen zijn, maar wél dat de persoonlijke integri teit van de leden daarmee Werkgelegenheid aantrekken om alle Leusdenaren die werken willen een arbeidsplaats te geven. Het gebied „De Horst" biedt daar de mogelijkheden toe. niet ter diskussie komt. Men zegt wel eens: „Een gemeente knjgt de Raad die het verdient". Ook de nieuw gekozen Raad zal weer een afspiegeling zijn van de bevol king van Leusden op dat mo ment. Ik ben van mening dat Leusden een mooie gemeente is en dat de bevolking een goede Raad verdient. Omdat de overheid, in ons geval dus de gemeenteraad, vooral de taak heeft er voor te zorgen dat het samenleven in onze gemeente ordelijk kan verlopen, dient zij haar aan dacht daarop te richten. Ze heeft er. naar vermogen, en binnen de daarvoor geldende regels, voor te zorgen dat onze gemeente leefbaar is en blijft. Dat betekent niet alleen, en zelfs met in de eerste plaats, dat er veel groen moet zijn en mooie wegen of ruime sport- voorzierungen, maar vooral dat zij, binnen haar mogelijkhe den, haar eigen burgers woon en werkgelegenheid biedt. Daarom spreek ik de wens uit dat het Leusden zal geluk ken, al dan niet in samenwer king met omliggende gemeen ten, zóveel werkgelegenheid aan te trekken dat ieder die werken wil een plaats kan krij gen. Dat is geen eenvoudige opgave, omdat alleen al de afstemming tussen de soorten werkgelegenheid en het aan bod aan bekwaamheden een haast onmogelijke opgave is. Ook hoop ik dat er wegen gevonden zullen worden om de doorstroming van goedko pere naar duurdere woningen echter, dat deze aandacht zich niet alleen plaatselijk, maar ook in een breder verband naar regionale as pecten moet uitbreiden. Infrastructurele verbeteringen zijn voor Leusden dringend ge wenst, met name noemen wij de aansluiting van de A-28 en het beschikbaar komen van voldoende ruimte voor industriële vestigmgen of uitbreidingen daarvan. Wij be seffen dat economisch herstel van zeer veel factoren afhankelijk is. Niet alle factoren zijn op plaatselijk, regionaal en zelfs landelijk mveau beïnvloedbaar, omdat Nederland met op zichzelf staat, maar deel uitmaakt van Europese- en mondia le verbanden. Dit neemt echter met weg, dat belangrijke plaatselijke besluiten van grote invloed kunnen zijn op de resultaten van het plaat selijke en regionale bedrijfsleven. Tevens is de optimale aanpas sing van het onderwijs aan de snelwisselende eisen van het be drijfsleven een belangrijke zaak. Bijscholing, omscholing, alsmede verder cursorisch onderwijs zijn elementen die de werkloosheid in positieve zin kunnen beïnvloeden. In dat kader verwelkomen wij de Streekschool voor Beroeps Bege leidend Onderwijs (S.B.B.O.) in Leusden. Het is de visie van het Bestuur van de Bedrijvenknng Leusden dat alle kansen aanwezig zijn tot verder herstel van de economie, mits ech ter de sociale partners zich met betrekking tot hun eisen kunnen beheersen en geen grotere spron gen wagen dan hun polsstok lang is. P. J. Biesta, voorzitter Bednjvenkrmg Leusden (van de redaktie) LEUSDEN - De redaktie van de Leusder Krant heeft voor haar laatste nummer in 1985 verschillende Leusde naren uitgenodigd hun visie te geven op het komende jaar. Voorzitters van ver schillende gemeenteraads- frakties, voorzitters van Leusdense overkoepelende instellingen, middenstands verenigingen en dergelijke hebben in kort bestek ge tracht hun visie of dat van hun achterban in één A-vier tje weer te geven. Het resul taat van dit denk- en wens- werk vindt u vandaag in dit nummer. Voor zover men op ons verzoek heeft gerea geerd. „Visie '86": Leusdena ren aan het woord. In 1985 is Leusden getroffen door enkele grote branden, waardoor vooral onze jeugd de dupe werd. Zowel met leren op school, als met het school- en recreatief zwemmen. Ik hoop, dat ons dat in 1986 allemaal be spaard zal blijven. Persoonlijk ben ik van mening, dat de meeste inwoners van Leusden het hier nog steeds goed wonen vinden. Daar ben ik zeer blij mee, en wij als on dernemers zulen er alles aan doen om de consument met plezier en met service te bedie nen. Dit proberen wij ook in 1986 weer aan te vullen met leuke akties, die, zoals de erva ring heeft geleerd, ook meestal goed aanslaan bij de consu ment. Tevens hoop ik, dat de kontak ten tussen de winkeliersver eniging en de gemeente over allerlei zaken, goed blijven en, zo nodig, alleen maar verbete ren. Als ik eenmaal aan het schrij ven ben, kan ik wel doorgaan. Maar ik zal het nooit zo goed doen als mijn voorganger, de heer Spaans, die helaas al weer enige weken, en ook met de feestdagen, in het ziekenhis ligt. Daarom zet ik nu een punt ach ter dit schrijven, en wens ik met name de familie Spaans, en alle andere inwoners van Leusden, zowel jong als oud, of hoe u zich ook voelt, een gezond en vrolijk 1986 toe F.Timmer, voorzitter winkeliersvereniging De Biezenkamp

Leusder Krant | 1985 | | pagina 9