Drie kunstenaars exposeren maand in Claeverenblad Ledental Manitoba fors toegenomen Nieuwe basisschool De Hobbit krijgt toch twee extra lokalen ■zakelijkheden nieuw?" ^uit net bedrijfsleven. Golf voor autocoureur LTV krijgt goedkope parkeervoorziening Scoutinggroep ziet toekomst met vertrouwen tegemoet: Ministerie niet eens met plannen: plaatselijk nieuws DINSDAG 7 JANUARI 1986 LEUSDEN - Komende vrijdag wordt de eerste expositie in 't Claeverenblad van 1986 geopend. Het betreft een tentoonstel ling van werkstukken van Mart Jansen (keramiek), Bram Rebers (obstrukties) en Pim Westerweel (fotografie), 's Avonds om acht uur vindt de officiële opening plaats. Vanaf 11 januari tot en met 2 februari is de expositie tijdens de gebruikelijke openingstijden te bezichtigen. Pim Westerweel (1936) fotogra feert smds 1951 Aanvankelijk wil de hij gaan filmen, maar aangezien er in die tijd nog geen opleiding voor het filmvak bestond besloot hij eerst de fotovakschool te doen. Na ongeveer vier jaar bij de Cinetone- studio's gewerkt te hebben, kreeg hij de kans om via Bert Haanstra bij „Artis" te komen als assistent foto graaf/cineast van Jo Bokma. Hij bleef daar tien jaar Na die penode kreeg hij de mogelijkheid om via sportfotogra- fie en reklame-opdrachten voor zichzelf te beginnen. In zijn vrije tijd maakte hij fotografische ontwerpen voor carpetten en textielbedruk- king. Veel van deze creaties zijn uitgevoerd. In 1973 begonnen ook de op drachten uit de platenwereld bin nen te komen. Sindsdien heeft hij duizenden platenhoezen van zijn foto's voorzien. Kontakten met weekbladen zorgden dat hij vele reizen maakte naar onder andere India, Ierland, Sn Lanka, Oost- Duitsland, Indonesië, Canada en Gnekenland. Zij eerste tentoonstelling had Pim Westerweel in 1983 in Blaricum. Vong jaar was een compilatie uit 10 jaar portretten van meer en minder bekende mensen te zien m het Golden Tulip Hotel Schiphol. LITERATUUR Bram Rebers (1939) studeerde Slavische Talen en Algemene Lite ratuurwetenschap in Leiden en Amsterdam. Daarna hield hij zich ruim tien jaar in hoofdzaak bezig met het vertalen van Russische literatuur, het schrijven van korte verhalen en poëzie, het geven van diverse cursussen en het ontwer pen van turnen. Als lid van de Kunstenaarsver eniging Hoorn Omstreken (KVHO), waarvan hij ruim vier jaar bestuurslid was, schreef hij teksten voor thematentoonstellingen, toen hij in 1982, na vele aansporingen, voor het eerst met beeldend werk deelnam aan een grote groepsten toonstelling van beeldende kunste naars uit Hoorn en wijde omgeving, werd hij prompt uitgenodigd voor een hele expositie van eigen werk. Sindsdien heeft hij een zestiental tentoonstellingen achter de rug, onder meer in Hoorn, Zaandam, Enkhuizen. Alkmaar en Den Haag Daarnaast leidt hij samen met kun stenares Vera Fredenks uitgeverij De Idioot. Hoewel Bram Rebers voorstan der is van een spraakloos jaar, blijft het verschijnsel taal hem bezighou den. Taal vormt ook vaak de aanzet tot zijn obstructies. VUURVOGEL De werkplaats van Mart Jansen (1957) heeft De Vuurvogel, een pottenbakkerij die in 1961 al werd opgericht. De produkten van De Vuurvogel komen tot stand door de samenwerking van drie personen, waarbij ieder zijn eigen inbreng heeft. De glazuren zijn een eigen pro cédé en worden op de eenmaal gebakken scherf aangebracht, waarna de decoratie volgt. Deze wordt zorgvuldig in overeenstem ming met de vorm aangebracht, zodat een gaaf, harmonieus geheel ontstaat (van één onzer medewerkers) LEUSOEN - De Leusdense scoutinggroep Manitoba heeft niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Het afgelo pen jaar is het ledental van de groep met 25% toegenomen. Een opmerkelijk verschijnsel omdat veel verenigingen juist klagen over een verminderde groei van de jeugdaf deling. Dat de Manitobagroep een hechte band heeft met de jeugdleden en hun ouders, werd vorige week zaterdag duidelijk. De groep hield toen haar traditionele 'Mani- fam', een afkorting voor MANItoba-FAMiliefeest. Een werkstuk van fotograaf Pim Westerweel Hierna volgt net iwee bakproces op een temperatuur van 1275 gra den Celcius, waarop het zogenaam de steengoed ontstaat. Het werk van De Vuurvogel heeft in de loop der jaren een brede bekendheid verkregen, mede door vele exposi ties in binnen- en buitenland. Van alle drie de kunstenaars zijn een aantal werkstukken te zien op de expositie in 't Claeve renblad, De Brink 16 in Leusden. Op zaterdag en zondag kan men er terecht tussen 14.00 uur en 17.00 uur. De galerie is vrij toe gankelijk. raamd op zo'n kwart miljoen gul den, een bedrag waarvoor de oude inboedel en leermiddelen waren verzekerd. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Op 12 augustus jongstleden werd de openbare basisschool „De Hobbit" door brand geheel verwoest. Na een korte periode van improviseren is de school tijdelijk onderge bracht in een noodcomplex aan de Hamersveldseweg. Als het aan het ministerie van onderwijs ligt, wordt de nieuw te bouwen Hobbit even groot als de afgebrande school. Dat er dan bij de school direct al twee noodlokalen geplaatst moeten worden, vindt men op het ministerie geen bezwaar. De noodlokalen zijn nodig om de leerlingen in het seizoen 1986/1987 te kunnen huisvesten. De gemeente Leusden denkt anders over deze situatie. Alle fracties zijn het er over eens dat de nieuw te bouwen school best twee permanente lokalen groter mag zijn dan de afgebrande school. Dat dit de gemeente Leusden op termijn wat geld kost, vindt men niet erg. Maandagavond kreeg de com missie welzijn en onderwijs de ge meentelijke plannen met betrek king tot de herbouw van de Hobbit ter behandeling voorgelegd. Direct na de brand heeft de gemeente Leusden contact opgenomen met de architect van het verloren gega- ne gebouw. De vraag was of op de fundamenten van de oude school een nieuwe school gebouwd zou kunnen worden die twee lokalen méér zou bevatten. De vraag om meer lokalen lag voor de hand omdat er al vergevor derde plannen lagen om bij de Hobbit twee noodlokalen te plaat sen om de groeiende leerlingen- stroom op te kunnen vangen. Ook het ministerie leek aanvankelijk achter de plannen van de gemeen te Leusden te staan om de school iets groter te maken. TOESTEMMING Inmiddels is duidelijk geworden dat het Rijk niet bereid is om formeel toestemming te geven tot de bouw van een school die twee lokalen groter is. Op zich lijkt deze beslissing wat merkwaardig, om dat inmiddels duidelijk is gewor den dat de bouw van twee perma nente lokalen goedkoper is dan het plaatsen van twee noodlokalen. Al leen door de manier van overheids financiering komt het rekensom metje er op termijn iets anders uit te zien. De leden van de commissie wel zijn en onderwijs lieten er maan dagavond geen twijfel over bestaan dat zij unaniem kiezen voor de bouw van een school, inclusief de omstreden twee nieuwe lokalen. Het streven is om de nieuwe school nog dit jaar in gebruik te nemen, voordat de huur van de noodlokalen aan de Hamersveldse weg afloopt. VERZEKERING De herbouw van de school gaat de gemeente met al te veel geld kosten. De hele meuwbouw wordt geraamd op ongeveer 2,2 miljoen gulden. Ruim twee miljoen gulden wordt op tafel gelegd door de verzekeringsmaatschappij. Voor het genoemde bedrag kan de school, die dan 11 lokalen zal bevat ten, gebouwd worden. Met de bouw van de school wordt er al rekening mee gehouden dat de twee „extra" lokalen eventueel voor andere doeleinden gebruikt kunnen worden als ze met meer nodig zijn voor het onderwijs Zo zullen de twee lokalen een aparte toegangsdeur knjgen en zal er al vast een aparte noolaansluiting ko men om er later eventueel een toilet aan te kunnen brengen. Ook het meubilair en de leermid delen blijken, achteraf gezien, goed verzekerd te zijn geweest. De kosten van aanschaf worden ge- Basisschool De Hobbit was goed verzekerd voor brandschade. De verzekeringsmaatschappij keert ruim twee miljoen gulden uit. LEUSDEN - Snel en alert reageren. Dat is het motto van de Larense Formule I-coureur Huub Rothengatter, zo wel in zijn sport als bij het realiseren van zijn plannen voor 1986 De Volkswagen Golf GTI 16V vindt hij voor zijn race van poten tiële sponsor naar aspirant geldgever een geëigend middel van transport. Snel en alert reagerend. Rothengatter kreeg de auto in bruikleen van Volkswagen-impor- :eur Pon's Automobielhandel BV in Leusden. Een van de gevol gen van de opvallende manier van communiceren, door middel /an paginagrote krantenadvertenties, waarvoor hij koos. NOODVOORZIENING Met de noodvoorziening aan de Hamersveldseweg ligt de financië le situatie wat beroerder De finan ciële gevolgen van de noodvoor ziening worden niet gedekt uit ver zekeringsgelden. Dit betekent dat de kosten, welke direct na de brand gemaakt zijn, geheel voor rekening van de gemeente komen. De totale schadepost voor de gemeente is bijna 450 000,-. De huur van de noodlokalen plus alle kosten die gemaakt zijn om de noodlokalen te kunnen plaatsen en de omgeving aan te passen belo pen een bedrag van tegen de vier ton. Een halve ton moest uitgege ven worden om tijdelijk in Amers foort zes lokalen te huren en om de kinderen naar Amersfoort te kun nen vervoeren. Het collegevoorstel wordt nog deze maand in de raadsvergade ring behandeld. Met de bouw zal dan zo spoedig mogelijk worden begonnen om op tijd klaar te kun nen zijn. De huur van het noodcom plex aan de Hamersveldseweg loopt namelijk op 14 november van dit jaar af. De als nieuwjaarsinstuif be doelde bijeenkomst werd be zocht door veel leden, ouders, familieleden en andere belang stellenden. De nieuwjaarsin stuif van de scouts is geen kwestie van alleen maar hand jesschudden. De groep ge bruikt de bijeenkomst om te la ten zien wat ze het afgelopen jaar zoal hebben gedaan. SPEELFILM Een van de hoogtepunten is on getwijfeld het gereedkomen van een speelfilm geweest. De rowans, de jeugdleden in de leeftijdsgroep van 14 tot 16 jaar hebben vorig jaar een 25 minu ten durende speelfilm ge maakt. De film, die de titel draagt van 'De redactie', is van het begin tot het einde een zaak geweest van de jongeren zelf. Het ver haal werd geschreven door twee leden, de opnamen zijn gemaakt door leden, en ook de acteurs zijn leden van de Mani tobagroep. Voor de opnamen hebben de rowans wel de hulp gehad van een aantal instanties. De ge meente Leusden, de vrijwillige brandweer, de cavalerie-oplei- dmg en het Bunschotense be drijf Polynorm hebben de jon gens op hun verzoek gesteund. Het James Bond-achtige ver haal heeft betrekking op het kwijnende voortbestaan van het clubblad van de Manitoba groep. Voor de groepsleiding heeft de film het bijkomstige voordeel dat vanaf het gereed komen van de film ook het clubblad 'Bisongeloei' weer floreert. Zaterdag werd de speelfilm voor het eerst vertoond aan 'het grote publiek'. Eerder was de film al gedraaid in een meer be sloten sfeer. AKTIVITEITEN Ook de diverse andere afdelin gen van de Manitobagroep lie ten zaterdag zien dat ze be staan. De meisjeswelpen stel den iedereen die daar zin in had in de gelegenheid om zich als clown te verkleden en te schminken. De jongenswelpen en de verkenners hielden ie dereen die daar belangstelling voor had op een andere manier bezig. De jongerentak van de groep, de wat meer 'bejaarde' jeugd leden. lieten aan de hand van een diapresentatie het wel er wee van de Manitobagroep ir 1985 zien. Uitgebreid werd aarv dacht besteed aan de diverst kampen die nu eenmaal he hoogtepunt vormen in het jaar programma van elke scouting groep. MEISJES De Manitobagroep is in 194! opgericht als een verkenners groep voor jongens. Meisjes hebben lange tijd geen dee uitgemaakt van de groep Enige uitzondenng hierop vormt de vaak overwegenc vrouwelijke leiding van de wel pen, jongens van 7 tot 11 jaar. Recentelijk heeft de Manitoba groep de mogelijkheid ge opend voor meisjes om lid u worden van de groep. Op di ogenblik maakt een groep meisjeswelpen in de leeftijds groep van 7 tot 11 jaar al als eer aparte groepering deel uit vai de groep. In september 1986 zal de Man tobagroep zich met nog een al deling uitbreiden. De meisjes die te oud zijn voor de weiper zullen dan kunnen toetreder tot de nieuwe afdeling 'gidsen Deze gidsen vormen een spel tak voor meisjes van 11 tot H jaar. De Manitobagroep hoopt op deze manier binnen enkele ja ren uit te groeien tot een ver eniging die voor zowel jongeiu als meisjes, tussen de zeven er 20 jaar, iets te bieden heeft. De aktiviteiten van de ledet vinden overwegend op de za terdag plaats. Wie zaterdag morgen of zaterdagmiddag bi de blokhut aan de Dodewep 10a binnenloopt vindt daar al tijd wel iemand die nadere ia lichtingen kan verschaffen. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Als de raad daar mee akkoord gaat, krijgt de tennisvereniging „Leus den" twintig „eigen" parkeer plaatsen langs de toegangs weg tot het tenniscomplex. De gemeente Leusden zal voor de aanleg van de parkeervoor ziening een proef nemen met een nieuwe, goedkope metho de voor het verharden van de bodem. De LTV-Leusden heeft haar ten- rüsaccommodatie aan de Vallei- laan. In de directe omgeving van het tenniscomplex is een officiële parkeervoorziening voor 38 auto's. Deze parkeerplaats blijkt op hoog tijdagen echter al snel vol te staan met auto's van tennissers en bezoe kers van boerderij Groot-Krakhorst of het Rockersgebouwtje Het bestuur van de tennisvereni ging heeft bij de gemeente daarom een verzoek ingediend met de vraag of er parkeerplaatsen aange legd zouden kunnen worden op de toegangsweg naar het tennispark. Ook nu worden daar vaak auto's geparkeerd. Die staan dan echter bij slecht weer in de modder. Zoals uit het voorstel van het college van burgemeester en wet houders blijkt, ziet de gemeente kans om voor 13.000,- een twintig tal parkeerplaatsen te maken en tegelijkertijd ook nog een stulq< grasland geschikt te maken voo incidenteel parkeergebruik. He gaat echter om een experiment, da onder meer al in Hoevelaken me succes is toegepast. De gemeente gaat in dit geva geen dure bestrating aanlegger maar gaat de grond verharden me gebroken puin. Vervolgens word hier een laagje zand op aange bracht. De volgende fase is h« inzaaien met gras van de parkeei plaats. Deze methode is erg goed koop en zal toch het gewenst resultaat geven, zo menen gemeet telijke deskundigen. Óf de gemeenteraad er net 2 over denkt als de deskundigen, zi moeten blijken tijdens de raadsvei gadenng van januari. Uit de reac ties in de commissie welzijn e onderwijs is al duidelijk dat ht voorstel niet op grote tegenstan zal stuiten. Alleen Harm Offeren (GPV/SGP) heeft enkele twijfel over het voorstel. Overwinteren Verschillende planten en dieren hebben ook ver schillende manieren om de wintertijd te overleven. Er zijn planten die deze tijd doorkomen als bol of knol, anderen doen dit door ver dikte wortels waarin de energie ligt opgeslagen, en weer anderen overwin teren als zaad in de grond. Veel vogelsoorten nemen de wijk naar warmere lan den en sommige zoogdie ren, waaronder de egel, gaan in een winterslaap. Maar hoe overleven insek- ten de barre koude? Dat is voor elke soort weer an ders en gebeurt zowel als imago (volwassen insekt), als pop, als rups of als ei tje. Mug, gaasvlieg, colorado kever en lieveheersbeestje overwinteren als imago. In de herfst zoeken ze be schutte plaatsen in kieren en gaten. Muggen doen dat graag in de kruip ruimte onder vloeren. Ver schillende keversoorten graven zich in. Lieve heersbeestjes, van ver schillende soorten, kan men vaak met tientallen bijeen achter een los stuk boomschors aantreffen. Laat ze maar met rust, want zo gauw de lente komt, dan komen ze weer tot leven om ons te helpen bij het bestrijden van blad luizen. Ook verschillende soorten vlinders overwinteren als imago. De dagpauwoog en de kleine vos kunnen we vaak aantreffen op zolder, garage, schuur of berging. Men zou menen dat ze dood zijn, doch laat ze maar rustig zitten; als de temperatuur weer hoog ge noeg is komen ze tot leven en fladderen vrolijk de na tuur in. Citroenvlinders overwinteren ook als imago, doch doen dat in de bossen, in boomholten en sleten. Vandaar ook dat men de citroentjes meestal als eerste ziet. Weer andere vlinders, als koolwitje en oranjetip brengen deze tijd door als pop. Voor ze zich inpoppen zoeken ze een droge en be schutte plaats in de be groeiing. Pijlstaarten en verschillende uilvlinders brengen als pop de winter door in de grond. De soorten die als rups het voorjaar afwachten krui pen op een beschut plaatsje tussen afgevallen bladeren en afval. De rup sen van de tienuursvlinder en de rietuil zoeken de holle stengels op van de bereklauw. Daarin wordt een gaatje geknaagd en de behuizing is gereed. Tenslotte overleven ook diverse soorten als ei. De eieren van insekten kun nen zeer lage temperatu ren overleven. Zo wacht ieder op zijn ma nier de lente af en dat een strenge winter nadelig zou zijn voor insekten is ge woon een sprookje. G. van L. Z RüPi TtCtS uO»\v v. Ut Oi£v\ 3 K v- i ri C y/OS DA.C,PAüWOü^

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4