„Ik kan me eindeloos in kleuren verdiepen Kleuren zijn voor mij eten en drinken" ^interview. op dinsdag VOOR ONS EEN ABONNEE... VOOR U GRATIS 1214 PAGINA'S GRATIS PUZZH.PUZICR VAN HET ROK KRUIS marathon SB Kunstenares Ries Kleijnen over haar werk: HELP HET RODE KRUIS HELPEN Het is je bereid maken voor de relatie met de ander. Zorgen dat je het fijn hebt met jezelf. 1 De mensen moeten zichzelf wat meer verinnerlijken Ik denk in etsen en in kleuren van etsen WOORDENBOEK/ VOOR j §1 PUZZELAARS^ Ja, u leest het goed, wanneer u als abonnee een nieuwe abonnee aanbrengt ontvangt u van ons geheel gratis een prachtig r puzzelwoordenboek. De nieuwe abonnee ontvangt van ons wekelijks de krant met al het nieuws uit eigen plaats en regio. DINSDAG 7 JANUARI 1986 interview LEUSDEN - Met de kleine etsjes mee zijn er maar liefst 33 kleuretsen te zien op de tentoonstelling die Ries Kleijnen momenteel houdt in eetcafé-galerie De Hakhorst, Waarden 25a. De expositie duurt tot en met 26 januari en is dagelijks te bezichtigen tijdens de openingsuren van het eetcafé. e i Het werk van Ries Kleijnen be- f staat hoofdzakelijk uit meerkleuren s etsen en kleuren etsen in combina- r tie met andere technieken zoals i zeefdruk, relièf-, vlak- en blind- druk! Kleuren spelen in haar werk een essentiële rol en hebben voor haar een decoratieve en een sym bolische waarde. Thema's die steeds m haar werk terugkeren zijn: door Anco Mali mensen, relaties tussen mensen, landschappen vanuit haar huis in de polder van Pijnacker en tijdens reizen die zowel vrijheid als beper kingen betekenen. „Op zo'n expositie hangt maar een stukje van wat je kunt. Ik ben bijvoorbeeld op het moment bezig met directe technieken als pastel, tekenen en schilderen. (Et sen doe ik al héél lang.) Die pastels en zo zijn op de expositie nog niet te zien: ik wil zelf wat langer naar dingen kijken voordat ik zulk werk in pubhek hang. Maar ik heb me steeds voorgenomen: Als de kinde ren wat groter zijn, neem ik les in portretschilderen en ga me bezig houden met directe technieken." „Nu de kinderen groter zijn, is het tijd om ruimer te kunnen denken. pastel. Een relatie is kwetsbaar je kunt hem relativeren en zo innig maken als je wilt. Er is een paar met een kruisvorm er onder om de stevigheid van de relatie aan te geven." „Ik maak tegenwoordig vaak twee etsen voor eenzelfde onder- beeldt de relatie tot de anderen uit, met vallen en opstaan van ieder mens. Op de vierde ets is de mens te zien vanuit de grond. Op de grond ligt een vrouwenfiguur: de mens staat in de heup van deze vrouw, die moeder aarde voor stelt." (advertentie) Vul snel de bon in en stuur deze in open envelop zonder postzegel naa BDU Afd. Abonnementen Antwoordnummer 21 3770 VB Barneveld ouu Puzzelt u graag? Dan is hier goed nieuws voor u. Naast belangrijke inloi matie staat het bekende Rode Kruis puzzelblad de "Marathon" telkens weer vol fijne puzzels. Wanneer u regelmatig één of meer oplossingen inzendt, krijgt u dit blad helemaal gratis. Kosten: slechts f 1,50 per oplossing. En hoe méér oplossingen u opstuurt, hoe méér kans op een prachtige prijs natuur lijk. Elke maand zijn er prijzen tw.v. ruim f 10.000,- te winnen. Puzzel gezel lig mee en help het Rode Kruis helpen. Schrijf snel naar het Nederlandse Rode Kruis, Postbus 28120,2502 KC Den Haag. Of bel 070-846602/03. Bedankt! „Wie ben ik?" nrs. 1 en 2, die dateren vut de periode dat haar zoontje zich verkleedde. Hij heeft twee hartjes op het hoofd. „Sprong m het duister" symboliseert de on gewisheid van de toekomst van het jonge kind: 1 iet kind staat met twee vleugels aan in het raam, kan elk ogenblik zijn vleugels uitslaan en zijn levenspad verder invullen. De ets „Een duifje voor de vrede" relativeert het symbool van de vre- desduifjfis: er moet aan de vrede 'gewerkt worden, en daar komt ongelofelijk veel bij kijken. ECHTGENOOT Er zijn dne etsjes te zien, die Ries voor een serie maakte naar aanlei ding van de gedichtenbundel „Te rug naar huis" van haar echtgenoot Bère Miessen. „Hou mij met tegen, hou mij vast, hou van mij". Voor Ries horen die dne elementen onlosma kelijk bij elkaar: ze zou tussen geen van die dne kunnen kiezen. De twee etsen Lucifer en Linde laten de twee pomes van Ries zien: de één is het veulen van de ander. Tenslotte is er dan de ets „Dag en nacht". De dag is geel, een cirkel met twee openingen naar de zijkan ten. Een figuur is zichtbaar tot aan het middel Op de dag kun je om jezelf heen. De dag doorleef en beleef je met je geest. De nacht wordt weergegeven als een cirkel zonder uitgangen. De mens kan met onder zichzelf uit. Horizontaal ligt daar een man. Het werk van Ries Kleijnen is verfijnd, heel fraai afgestemd in kleur- en vormentaal en het ets bezig, waar ik 's nachts over droom. In Belgie, waar ik graag werk, heb ik een serie van acht redelijk grote etsen opgezet over relaties. Die serie gaat over mensen in verhouding tot zichzelf en tot anderen." „Vaak plaats ik de mensen in landschappen. De landschappen gebruik ik om de aarde aan te duiden, de aardsheid m de mens, het gebonden zijn aan moeder aar de." KWETSBAAR „De eerste ets begmt met een paar mensen. Van de dans met de clown maakte ik een ets én een relatie, de poesjinel kijkt wat cy nisch. Van die ets uit is de hele serie ontstaan." „De eerste ets vertolkt de relatie tot jezelf. Er zitten halve enkels in. Die heb ik in een aantal etsen gebruikt. In die halve cirkel zit de ander. Je staat op de halve cirkel met de handen naar buiten. In de lucht zweeft een vogeltje dat de vrijheid symboliseert." „In de tweede ets staan weer mensen op een halve enkel, meer naar binnen gekeerd, de mensen moeten zichzelf wat meer verinner lijken. De kleur is daar ook wat soberder geworden." „De volgende ets is er één met een mens in een halve enkel en mensfiguurtjes er omheen. Die „In de hele serie gaat het er over dat het in orde moet zijn met jezelf om een goede relatie met anderen te kunnen aangaan." „De etsen 5 en 6 hebben een cirkel waarin partjes zitten. Daar staat een mensfiguur tussen. Het zijn de stukjes waaruit een mens bestaat: goede en minder goede dingen die je maar niet onder de knie kunt krijgen. Op de cirkel staan twee mensen. Ik heb ze even groot gemaakt, want dit is eindelijk echt de relatie tot de ander op basis van gelijkheid. Daar hoort de ets bij, waarop ik een streepje tussen de twee men sen heb getrokken: je moet twee (advertentie) vrouw staat ook met de arm van een man om zich heen op die berg. Ook al wat ouder zijn de etsjes wordt ondersteund door een steeds perfektionistischer vak- vrouwschap in de zorgvuldig ge hanteerde techniek van het et sen. „Gelijkheid is de basis van de relatie tot een ander. INSPIREREND „Gezichten van mensen trekken me. Daar zit alles in wat ze meege maakt hebben, en om dat op papier of doek te krijgen, dèt is mijn hobby. Ik ga naar die lessen omdat ik dan gedwongen ben om iedere week een groot portret te maken. Ik ben daar samen met een stel leuke, prettige mensen. Heel inspi rerend." „Het etsen doe ik elke dag. Ik denk met dat ik daar ooit mee zal stoppen. Ik denk in etsen en m kleuren van etsen. Verder denk ik veel na over mijn eigen leeftijd, mijn eigen relatie en relaties m het alge meen. Warmte, liefde, het samen zijn en het daar bij behorende afstand nemen boeien mij m hevige mate. Mensen blijven voor mij on gelofelijk boeiend. Vaak ook m verhouding tot anderen. Vroeger beeldde ik vrij realistisch kleine kmderen uit. Nu zijn het volwasse nen, die ik teken." „Meer dan vroeger probeer ik het symbool te zoeken, het gebaar achter dingen en mensen. Mijn werk wordt abstracter." „Ik kan me eindeloos in kleuren verdiepen. Kleuren zijn voor mij eten en drinken. Ik ben nu met een Ries Kleijnen (rechts) tijdens de opening van haar expositie in De Hakhorst. werp om de zaak van meerdere kanten te bezien. De clown kijkt ORDE een beetje melancholiek naar de Kleijnen de omslagen van de reeks boeken „Kinderen als Beroep" van Van Loghum Slaterus m Deventer. Ze wilde niet meer dat lieve, dat haar vroegere kinderetsen ken merkte. Ze zocht naar meer monu mentaliteit. Maar ze wilde de kinde ren in haar werk wel behouden, want kinderen zijn voor haar inspi rerend pril en boeiend. De uitgever gaf haar de kans: ze maakt zes boekomslagen per jaar, alle in etsvorm: dat blijft haar meest perfekte uitdrukkingsvorm. Het werk wordt groter. „Nu de kinde ren groter zijn en de mikrowereld wat open is gebroken, is de tijd daar om ruimer te kunnen denken." In De Hakhorst hangt ook wat ouder werk van Ries. „Er is meer onder de zon", etsen 1 en 2. Dit symboliseert het moment dat Ries gekozen had en zich alleen aan haar gezin wijdde en de wereld die toch veel wijder en groter was, maar waarin ze zich pas weer kon begeven toen de kinderen groter waren en ze weer aan zichzelf kon toekomen. Dan zijn er twee etsjes: „Samen alleen" en „Alleen samen". Een zwangere vrouw staat op een berg. Zij is zéér alleen aan het eind van haar zwangerschaD. Dezelfde aparte mensen blijven, ieder met je eigen sterkte, karakter en inte ressevelden." „De etsen 7 en 8 staan daar los van, ze zijn ook anders van kleur. Twee mensen staan een eind van elkaar af en tegen elkaar aan. Je bent terug bij het begin van de serie. Het is je bereid maken voor de relatie met de ander: zorgen dat je het fijn hebt met jezelf." BOEKOMSLAGEN Sinds emge tijd ontwerpt Ries

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5