K,King Solomon's mines": veel aktie En fors aangezette avonturenfilm Indrukwekkende film met sterk spel van John Hurt .Commando": Schwarzenegger illeen tegen de boze wereld „AMERICAN NINJA": AKTIE EN GEWELD IN DUO „KISS OF THE SPIDERWOMAN" DONDERDAG 9 JANUARI 1986 kijk op de film 11 (door Bert Vos) voing Solomon's mines", USA 1985 sdergie: J Lee Thompson Produktie zootfnahem Golan en Yoram Globus chte anario: Gene Quintano en James R ".I ke. gebaseerd op het boek van H jer Haggard, camera Alex Phillips Kerry Goldsmith, montage ®hn Shirley; stunts onder leiding van Bradford, met Richard Chamber- ij Sharon Stone. Herbert Lom. John enJcjys-Davies e.v a Genre avonturen- me/jektakel; keuring: alle leefti|den Te 20ï)n in Grand, it de>or Bert Vos b"ar:Henry Rider Haggard was in het re, ?gln van deze eeuw één van de sfiokendste schrijvers van forse waarvan „She" i „De terugkeer van She" wel de zijn. Zijn romans speel- zich hoofdzakelijk af in het toen vrijwel onontdekte binnenland iing\n Afrika en zijn helden, avontu- „S;rs en ontdekkingsreizigers, wer- lar.in gekonfronteerd met allerlei on- fe/wilspellende gebeurtenissen, vijan- gevjlijke negerstammen, onoverkome- AJ<e barrières en niet te vergeten iigite en zwarte magie. De avontu- ars in Rider Haggard's boeken wa- dy jaai ren hoofdzakelijk uit op verborgen schatten, die volgens de overleverin gen en toevallig gevonden landkaar ten rijkelijk in het Afrikaanse land verborgen zouden zijn. Dat is uiter aard ook het geval in „King Solo mon's mines", waarin de avonturier Allan Quatermain samen met de dochter van een professor op zoek gaat naar de nog steeds rijkgevulde mijnen van koning Salomo, die vol gens de overleveringen ergens In Ethiopié te vinden zouden zijn. Naar dit boek maakte regisseur J. Lee Thompson een groots opgezet avon- turen-spektakel met Richard Cham berlain als de held Quatermain en Sharon Stone als Jessie, de dochter van de bewuste professor. De film werd geproduceerd door Me- nahem Golan en Yoram Globus en dat betekent dat we te maken hebben met een film van de ook in Nederland inmiddels befaamde Cannon Groep. Golan en Globus behoren tot de meest produktieve filmtycoons van het weste lijk halfrond en dat resulteert in een ongelooflijke hoeveelheid filmproduk- ties per jaar Het probleem is. dat er wel Kolonel Boeker (Herbert Lom) tweede van rechts en Dogati (John Rhys-Davies) rechts, naderen de mijnen van Salomo in de gelijknamige film van J Lee Thompson. sprake is van een konstante kwantiteit, maar dat die niet altijd evenredig is aan de geleverde kwaliteit. Het gevolg is. hei shard Chamberlain als Allan Quatermain op jacht naar de zojuist ontvoerde Jessie in ..King Solomon's mines' dat je naar een film van Cannon altijd met iets van een vooroordeel gaat kijken en het idee van ..het zal wel weer niks zijn" je kijkgedrag soms beïn vloedt Fout natuurlijk, want soms be vestigt de uitzondering de regel, al is de invloed van Golan en Globus ook aan deze film af te zien. Aan flitsende aktie ontbreekt het niet. Vanaf het begin hebben Quatermain en Jessie het nogal moeilijk in Afrika, waar ze - op zoek naar Jessie's vader, die alles van de mijnen van koning Salomo afweet. Jessie's vader is in handen gevallen van de ras-schurk, Dogati, die samen met de Duitse bevelhebber van het gebied, kolonel Bockner (Herbert Lom) eveneens op de schatten van Salomo aast. Dogati en Bockner zijn uitgesproken sadisten, die tot elkaar's gezelschap zijn veroordeeld, maar el kaar het liefst de strot af zouden willen snijden. Terwijl ze bezig zijn de arme professor zijn geheimen te ontfutselen, arriveren Quatermain en Jessie, samen met de metgezel van Quatermain. Ubo- po, hel dorp Binnen de kortst mogelijke tijd staat alles op z'n kop en staat Dogati oog in oog met zijn vijand Quatermain Vanaf dat moment kent de avonturier geen ogenblik rust meer Achtervolgd door de op wraak beluste Turk en de Duitse kolonel ondernemen Quater main en Jessie een onstuimige tocht dwars door het gevaarlijke Afrikaanse land op zoek naar de mijnen van koning Salomo Dat die'mijnen uiteindelijk ge vonden worden, mag op zich een won- De Braziliaanse film „Kiss of the Spiderwoman" van regisseur Hector Babenco heeft - na de bekroning in Cannes van hoofdrolspeler John Hurt met de Gouden Palm als beste acteur - vrijwel overal zeer lovende kritie ken gekregen. Op zich is dat opmer kelijk voor een Braziliaanse film, die zich hoofdzakelijk binnen de sombere muren van een Zuidamerikaanse ge vangenis afspeelt. Want in het alge meen zijn onze ogen niet bepaald gericht op films uit Zuidamerikaanse landen. Regisseur Hector Babenco heeft echter een streepje voor op zijn collega's, want hij scoorde al eerder hoog met „Pixote" (een tamelijk rau we film over straatboefjes) en koos deze keer bovendien voor het be faamde boek van de Argentijnse Bra ziliaan Manuel Puig, dat door scena rio-schrijver Leonard Schrader op in tegere wijze tot filmscript werd be werkt. Babenco mikt duidelijk op de internationale markt door John Hurt naast Raul Julia voor een van de hoofdrollen te vragen en dat was zonder meer een gouden greep: Hurt John Hun (links) als Molina en Raul Julia als Valentin in een scene uit ..Kiss of the Spiderwoman" van Hector Babenco kreeg voor zijn vertolking als de homo-sexueel Molina in Cannes vorig jaar de Gouden Palm als beste acteur. (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Liefhebbers van Oosterse vechtfilms kunnen komende week hun hart ophalen aan American Ninja" van regisseur Sam Firstenberg, die al twee Ninja-films op zijn naam heeft staan: ..Revenge of the Ninja" en „Ninja III: The domination" In „American Ninja" wordt de hoofdrol gespeeld door Michael Dudikoff als de wat teruggetrokken Amerikaanse soldaat Joe, die aan geheugenver lies lijdt en niet weet, hoe het komt, dat hij zo uitblinkt ui Oosterse vechtkunst. Als op de Philippijnen, waar Joe is gelegerd, zijn legerkonvooi door bandieten wordt overvallen, raakt hij verzeild in een avontuur vol aktie en geweld, waarna hij zijn identiteit terugvindt. Scene uit American Ninja" van regisseur Sam firstenberg. Ik ken het boek van Puig niet. Vaak is dat een voordeel bij het bekijken van een verfilming. Scenano-schnjver Schrader heeft - om te beginnen - alle voetnoten in het boek over homo-sexua- liteit voor de film geschrapt en heeft zich beperkt tot het verhaal zelf, dat daardoor wellicht een politieker karak ter kreeg dan het boek. Dat verhaal is (ondanks de uiterlijke eenvoud van de mise- en- scene) al gecompliceerd ge noeg en geeft (dankzij ook de schitte rende vertolkingen van Hurt, Julia en Soma Braga) al voldoende stof tot na denken. De kern van het verhaal speelt zich af in één van de grauwe, uitzichtloze Zuid amerikaanse gevangeniscellen, waar de homo-sexuele Molina (John Hurt) samen met de voor politieke „misda den" veroordeelde Valentin (Raul Julia) gevangen zit. Twee mannen, door het noodlot bijeengebracht. Twee mannen met een duidelijk tegengesteld karak ter. Molina is geen politieke gevangene, maar werd veroordeeld wegens een zedendelict. Hij verzet zich tegen zijn eenzaamheid en probeert acht jaar van zijn veroordeling te overbruggen door weg te vluchten in fantasieën Molina is een Lefhebber van dramatische films en doodt de tijd met het navertellen van een propagandistische Nazi-film, die hij ooit eerts heeft gezien en die veel indruk op hem heeft gemaakt Een film over het Franse verzet in de Tweede Wereldoor log en de heldhaftige rol van een Franse vrouw die uit liefde voor een Duitse officier haar landgenoten verraadt en daardoor het onderspit delft. Molina identificeert zich helemaal met die vrouw en vertelt de film aan zijn celge noot met veel visueel gevoel en drama tiek. Maar Valentin houdt met van films en zeker met van fascistische, die boven dien naverteld worden door een flikker als Molma. Hij voelt een zeker minach ting voor de man en laat dat blijken ook, maar Molina is onverstoorbaar. Hij laat zich niet door zo'n kleinigheid^van de wijs brengen. In een voortdurende dia loog ontstaat langzaam maar zeker een soort begrip voor elkaar en de mannen groeien naar elkaar toe naarmate ze meer van zichzelf blootgeven. Regisseur Babenco heeft voor een tamelijk ingewikkelde (maar tevens heldere) structuur gekozen, door het door Molina vertelde filmverhaal op nieuw als film m de film op te voeren, uiteraard m dat bruin-grijze kleurtje, waarmee veel zwart-wit films zijn uitge rust Toch werkt deze manier van vertel len uitstekend en geeft „The kiss of the Spiderwoman" een extra dimensie. Zo als dat nog wordt versterkt, wanneer Valentin „zijn" verhaal vertelt en dit eveneens in beelden wordt weergege ven. Ondanks het feit. dat beide mannen aan het slot van de film intiem met elkaar worden, is „Kiss of the Spiderwoman" geen typische film over homo-sexuali- teit. Het is veeleer een schitterend verteld verhaal over het overbruggen van tegenstellingen in een psychologi sche stnjd tussen twee mensen, met ieder hun eigen „onaantastbare" waar den en vooroordelen. Het gelijk van de één wordt tenslotte het gelijk van de ander en wat onoverbrugbaar leek wordt bezegeld met een kus als Molina dankzij „verraad" de cel mag verlaten. De ooit door Valentin verachte homo- sexueel Molina pleegt daarna een daad van verzet als hij het op z'n eigen, onbeholpen, wijze opneemt tegen het regiem uit vriendschap voor de man, die eenzaam in de cel achterbleef. „Kiss of the Spiderwoman" is onte genzeggelijk een waardevolle film, van het begin tot het eind boeiend door de voortdurende kontrastwer- king en het Indrukwekkende „ge vecht" tussen twee botsende karak ters. Regisseur Babenco heeft alle meespelende elementen bewonde renswaardig In balans en de drama tiek van het thema zuiver van toon weten te houden. der heten ot op z'n minst een staaltje van pure magie, want erg veel tijd om echt te zoeken was er niet Quatermain (Richard Chamberlain) vecht zich echter uiterst flegmatiek en vindingrijk naar zijn doel en partner Jessie (Sharon Stone) kan er ook wat van Herbert Lom maakt van die Duitse kolonel een pure karikatuur, waarin alle nare eigenschappen die vaak aan Duit sers worden toegeschreven verenigd zijn en ook de Turk Dogati (John Rys- Davies) voldoet aan alle ideeën die men over Turken kan hebben Maar met name Duitsers komen er in films van Golan en Globus zelden goed van af. zodat deze kolonel geen uitzondering vormt als een worstvretende. Wagner draaiende en folter-grage militair van Pruisische snit. En laat het verder maar aan Herbert Lom over. het weet hoe je zoiets al schmierend neer moet zet ten Iets minder aangezet zou niet onaardig zijn geweest, maar blijkbaar is gekozen voor stripfiguren ..King Solomon's mines" is een film. die wellicht niet direkt in aanmerking zal komen voor een hele reeks Oscar s maar die de toets der kritiek redelijk kan doorstaan Ik denk. dat we dat grotendeels te danken hebben aan de Britse filmvete raan J Lee Thompson (regisseur van o m „Guns of Navarone" „Taras Bul- ba" en verschillende films met Charles Bronson) Ook het tamelijk originele Een onstuimige, aanstekelijke Sharon Stone als Jessie in ..King Solomon s mines" scenario van Quintano en Silke zal hebben bijgedragen aan het feit. dat ..King Solomon s mines" als spektakel film goed uit de verf is gekomen, ook al ontkom je niet helemaal aan de indruk, dat men met een schuin oogje heeft gekeken naar ..Raiders of the Lost Ark van George Lucas en Steven Spiel berg De overeenkomsten zijn vast niet toevallig tot stand gekomen En dat is vaker het geval met films van Golan en Globus: gebrek aan eigen ideeën en dan wordt te vaak naar succesfilms van andere gekeken, om het daarna met enige wijzigingen nog eens dunnetjes over te doen. „King Solomon's mines" houdt zich wat dat betreft echter goed staande door het prima spel van Richard Chamberlain en de onstui mige Sharon Stone, die we onder meer reeds tegenkwamen in Woody Allan's „Stardust Memories" en in „Irreconcilable Differences". Dave rende akties, gekomblneerd met aanstekelijke dialogen maken van deze spektakelfilm, ondanks de hier gesigneerde tekortkomingen, een genoeglijk geheel, waar je ruim an derhalf uur zonder een spoortje ver veling naar zult kijken als je van dit genre houdt. „Kiss of the Spiderwoman", Brazilië, 1985. Regie. Hector Babenco. scenario. Leonard Schrader, gebaseerd op de gelijknamige roman van Manuel Puig. Camera: Radolfo Sanchez, montage: Mauro Alice; muziek: John Neschlmg; met: John Hurt, Raul Julia en Soma Braga Genre: psychologische gevangenisfilm, keunng. 12 jaar. Te zien in Grand, Amersfoort oor Bert Vos) v •ommando", USA 1985. Regie. Mark ster. Produktie: Joel Silver scenario: v iven E. de Souza; camera. Matthew F v onetti. Met' Arnold Schwarzenegger, v e Dawn Chong, Dan Hedaya e a v nre: aktiefilm; keuring: 16 jaar. Pre tere Nederland, te zien in Cinema 1, tersfoort Het „Ramboïsme" heeft toegesla- n in Hollywood. Nauwelijks zijn we igszins bekomen van de grootste rtoUdng van Sylvester Stallone als jnbo de Geweldige of de Verenigde iten komen alweer met een geheim ipen op de proppen, Matrix. Arnold hwaxzenegger (Conan) geeft deze -commando gestalte. En als we zeg- n: gestalte, dan bedoelen we dat k zo, want er zijn maar weinigen die "n hem voorbij kunnen gaan zonder erij op te lopen. Eén brok spieren, k al noemen anderen het een „opge- izen ballon". „Commando" is de il van deze nieuwe geweld-explo- en met zo'n titel is in ieder geval ijwel alles gezegd. Kolonel Matrix (Schwarzenegger) is mdo-groep, die zijn sporen in de hele :reld ruimschoots heeft verdiend na- »ns de Verenigde Staten. Maar na ettelijke keren de dans te zijn ontspron gen, vindt hij het tijd worden om met „pensioen" te gaan voordat een tegen stander hem echt te slim af is. Een reden temeer om een rustiger leven te willen, is zijn twaalfjarige dochter Cindy (Rae Dawn Chong). Samen trekken ze zich terug op het eenzame platteland. Op een morgen komt zijn voormalige commandant op bezoek om hem be scherming aan te bieden. Hij blijkt, dat meerdere leden van zijn voormalige groep koelbloedig zijn vermoord en generaal Kirby vermoedt, dat Matrix de volgende zal zijn Nauwelijks is de generaal vertrokken of de hel breek los rond de eenzame boerderij van Matrix. Eindresultaat: dochter Cindy is in han den van één van zijn voormalige kame raden, die van Matnx verlangt, de presi dent van een bepaald Zuidamerikaans land te doden. Als hij dit heeft gedaan, knjgt hij zijn dochter terug Een Amerikaans commando is, zo blijkt telkens weer, een uitstekend op geleide moordmachine en kolonel Ma trix vormt hierop geen uitzondering Hij laat zijn spieren rollen en gaat over tot de tegen-aanval Terug op het hoofd kwartier geeft generaal Kirby de radio centrale opdracht om zeer alert te zijn op ongewone oproepen. Op de vraag waarom, is het antwoord kort: „Omdat zoiets als een derde wereldoorlog uit ?ne uit:Commando" van regisseur Mark Lester. Daarnaast biedt de film aanmerke lijk meer variatie in de verschillende gevechts-lokaties en zit er meer „ver haal" in de film. In tegenstelling tot Rambo wil ook de munitie nog wel eens opraken en dat geeft je dan minder het gevoel met een onuitputte lijke wondermachine te maken te hebben. Voor het overige heb je inder daad de indruk, alsof Matrix in zijn eentje een conventionele derde we reldoorlog is begonnen tegen zijn belagers. Regisseur Mark Lester heeft dat alles zonder enige terughou dendheid feilloos in beeld weten te brengen. Recht voor z'n raap. Wordt verwacht: Rambo en Matrix tegen de rest van de wereld. gaat breken De generaal kent zijn pappenheimers „Commando" is dus een film m de „Kambo -stijl, inaar nei iuu«si yezegd worden, Arnold Schwarzenegger heeft tenminste nog de tijd om tussen de talnjke aktie-momenten door nog iets te zeggen. Ook al kun je niet bepaald spreken van een echt acteer-talent, hij redt zich aardig.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 11