BEG/N HET NIEUWE JAAR MET EXTRA VOORDEEL Crisis in bestuur PvdA afgewend Boerenkielenbal in Achterveld LEUSDEN t Groemveld opticiens Jan Jacobs kandidaat-wethouder (t)m weekindegcmmte/ leusder krant f 25,-- korting Bingo-avond Lions Club Leusden Achterveld In januari krijgt u niet alleen onze beste wensen voor het nieuwe jaar maar ook op alle brilmonturen boven honderd gulden. Fruhschoppen DONDERDAG 9 JANUARI 1986 plaatselijk nieuws vervolg van pagina 1 gen. „Als gemeente geven we onze medewerkmg aan plannen, waar de bewoners m feite geen belang bij hebben, en het zou eigenaardig zijn als er kosten uit zouden voort vloeien voor mensen, die aan de plannen part noch deel hebben," aldus de wethouder. Voor wat betreft het gevoerde overleg wees hij er op, dat de zaak in zeer korte tijd was afgerond, nadat het „alternatief Jensma" om financiële redenen was afgevallen. WD-er Alrich Parson dacht dat de partijen elkaar wel zouden moe ten kunnen vinden. „Wezenlijk vind ik de opstelling van de gemeente, dat de bewoners voor de juridische kosten niet zullen hoeven op te draaien. Hetzelfde geldt voor de bepalingen, die m het koopcontract op te nemen zijn," aldus Parson. In grote lijnen kon zijn fractie wel akkoord gaan, het hij weten. Ook CDA-er Joop van Loenen kon zich wel in het plan vmden. Hij had kntiek op het late stadium, waann ook de commissie was geïn formeerd, en vroeg bovendien ex tra aandacht voor de gevel van het winkelcentrum langs de Hamers- veldseweg. Harm Offereins (GPV/SGP) was het eens met de voorgaande spre kers. Wel wees hij wethouder Wa genaar erop, dat de financiële con sequenties voor de omwonenden weliswaar mogelijk via de gemeen te zouden moeten worden opgelost, maar dat daarmee met was vastge steld, dat de gemeente die kosten ook zou betalen. Gert de Weerdt (PvdA) had met dat laatste minder moeite. Hij kon zich er wel in vmden, als de ge meente de kosten, voorvloeiende uit noodzakelijk juridische bijstel lingen van contracten, zou betalen Ook het opnemen van bepalingen over de bevoorrading in het con tract leken hem noodzakelijk. Tenslotte kon ook Ep Oostra (D'66) zich in het plan vinden. raad. „Er waren twee stern-rondes nodig om Boerwinkel van een negende naar een zesde plaats te krijgen. De definitieve lijst ziet er als volgt uit: 1. Corri Verduin 2. Jan Jacobs 3. Ineke Jansen 4. Gert de Weerdt 5. Leo van der Post 6. Maadie Boerwinkel 7. Han Seton 8. Nico Klerk 9. Henk Eradus 10. Jopie van der Wiel 11Tineke Klerk 12. Geme Gijano van der Laan 13 Caroline Magnus 14. Eveline Stetter 15. Joop Polak. Donderdag 9 januari 19.00 uur Kaarten in De Til. Donderdag 9 januari 21.00 uur: Jazzpodium Hakhorst, Trio Wiebe Haanstra met solist Jan Verwey op mondharmonica Vrijdag 10 januari 20.00 uur: Ope ning expositie Boerderij 't Claeve- renblad. Vrijdag 10 januari 20.00 uur: Le denvergadering Leusdens Man nenkoor, De Kom. Vrijdag 10 januari 20.15 uur: Val lei-concert van het Odeion Bla zersensemble, N.H. Kerk, Leusden- Zuid. Vrijdag 10 januari 21.00 uur: Nieuwjaarsbijeenkomst WD met uitreiking Liberale Klepel, 't Ros Beyaard. Zaterdag 11 januari 9.00 uur: Sportieve recreatie, sporthal De Korf. Zaterdag 11 januari 19.45 uur: Jaarfeest PJGU, opvoering toneel stuk „Engeltjes", De Korf. Maandag 13 januari 19.30 uur: Schnjfavond Amnesty Internatio nal, De Brink. Maandag 13 januari 19.45 uur: Jaarvergadering NCVB, Diensten centrum, Burg. de Beaufortweg 18. Maandag 13 januari 20.00 uur: Vergadering commissie Financiële en Economische Zaken, commis siekamer, gemeentehuis, 't Erf 1. Dinsdag 14 januari 20.00 uur: Vergdering CAl-commissie, ge meentehuis, 't Erf 1. Dinsdag 14 januari 20.00 uur: KPO bijeenkomst in De Kom. Dinsdag 14 januari 20.00 uur Jaar vergadering NCVB Zuid. Donderdag 9 januari 20.00 uur Jaarvergadering KPJ, De Moespot. Zaterdag 11 januari 20.00 uur: Disco show. De Klaveet. Zondag 12 januari 14.00 uur Disco, De Klaveet. Maandag 13 januari 20.00 uur: Volksdansen, De Moespot. Dinsdag 14 januari 9.00 uur: Wel fareclub Zonnebloem, Ons Ge bouw. Het boerenkielenbéü is een voor proefje op het vierdaagse cama- valsspektakel, dat dit jaar erg vroeg valt. In Achterveld begint men op vrijdag 7 februari met de traditionele uitreiking van de Kren- tenpuup. OPTOCHT De grote carnavalsoptocht trekt op zondag 9 februari door de Ach- terveldse straten. Het motto voor dit jaar is „Achterveld, daar komen we aan". Op 10 februan volgt dan het Tiener Carnaval. De bejaarden slui ten het feest der gekken af op dmsdag de 11de. Mensen die willen deelnemen aan de optocht kunnen zich opge ven bij de secretaris van de vereni- Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19 30 uur), tel 033-940691 Bi| geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste In de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B V. te Barneveld. met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en ƒ10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie). iRedaktie-secretariaat: Boudwina de Boer, Mia Veen. Hoofdredaktie: Berl Vos. Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Asschatterweg 19, Leusden-Centrum. Op 1 werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 14 00 tot 17 00 uur. Telefoon 033-941495 (administratie). 941494 (redaktie) I i Abonnementsgeld: 65,60 per jaar. 33,30 per half jaar. 16,90 per kwartaal LEUSDEN - Tot tweemaal toe ontsnapte de PvdA afdeling Leusden gisteravond ternauwernood aan een bestuurscrisis. Het al dan niet kiezen van twee kandidaat-wethouders zorgde bijna voor de eerste breuk. Kort daarna verhoogde de invulling van die functie de spanningen. Uiteindelijk werd beide keren een definitieve breuk in het lokale bestuur van de Partij van de Arbeid omzeild. Het idee om de komende ge meente-verkiezingen in te gaan met een kandidaat-wethouder (het grootste obstakel tijdens de PvcLA- ledenvergadenng van gisteren) vloeide voort uit de gunstige ver wachtingen die binnen de PvdA over die verkiezingen leven. „Wij willen m een volgende penode deelnemen in het college", zo zei voorzitter Jaap Steur gisteren tij dens de vergadering in De Til. „En we vmden het dan ook niet juist om de fractie pas na de verkiezingen een kandidaat-wethouder naar vo ren te laten schuiven. We moeten ons nu duidelijk nchting kiezers piresenteren." Het bestuur, dat wil zeggen de drie bestuursleden die ook in de commissie zaten die de ontwerp- kandidatenlijst samenstelde, het bij monde van Steur weten dat zij twee of meer kandidaat-wethouders zeer ongewenst achtte. „Als we met twee kandidaten de college-onder handelingen ingaan, vertroebelen we de zaak", zei hij. „Dan wordt het een onhaalbare kaart." ONUITVOERBAAR Een groot aantal PvdA'ers bleek juist wel iets te voelen voor meer dere kandidaat-wethouders. De drie betrokken bestuursleden, Jaap Steur, Carel Wiggerman en Siep Visser, wilden die verantwoorde lijkheid met dragen. Steur: „We moeten straks een campagne voe ren en de college-onderhandelin gen in met een beslmt dat uitvoer baar moet zijn. Ik pas ervoor als dat niet zo is." „Met meerdere kandidaten schat je de consequenties van de colle ge-onderhandelingen zo in, dat we weer vier jaar aan de kant staan. En dat willen we niet. Meerdere kandi daat-wethouders is een onhaalbare kaart, waarvan wij de verantwoor delijkheid met willen dragen. We zullen daar dan ook bestuurlijke consequenties aan verbinden." De overige leden van het lokale PvdA-bestuur heten weten dat een eventueel vertrek van Steur, Wig german en Visser hoogst onge wenst is. „Maar de afdeling bepaalt de kandidatenlijst, het aantal kandi daat-wethouders en wie die posten gaan invullen", aldus één van hen. „Daar kun je het mee eens zijn of met." Bij de uiteindelijke stemming liet een ruime meerderheid weten toch de voorkeur te geven aan slechts één kandidaat voor een eventuele wethouders-post. INVULLING Vervolgens kwam ter discussie wie nou die functie zou moeten vervullen. Al eerder tijdens de ver gadering werd bekend gemaakt dat in principe drie kandidaten van de ontwerp-kandidatenlijst voor de verkiezingen daar interesse in had den: Com Verduin, Jan Jacobs en Gen de Weerdt. De laatste werd door het bestuur al meteen buiten spel gezet, omdat hij enkele voor behoudens maakte. Binnen het bestuur leefde een lichte voorkeur voor Jan Jacobs. „Hij is een goed bestuurder en kan goed met mensen omgaan", luidde de motivering. Als eventueel tegen argument werd opgevoerd, dat Ja cobs te soepel kan zijn. „Daar zit gevaar in. Hij zou politiek minder bereiken dan Com Verduin", aldus Steur bij de uitleg van deze voor keur. De PvdA-leden in vergadering bijeen. Ook Corri Verduin werd, on danks haar mindere bestuurlijke ervaringen, geprezen om haar kwaliteiten. „In een college is zij minder snel over-ruled dan Jan Jacobs", zo vond het bestuur. „Maar dat kan negatief uitpakken. We moeten er als PvdA vanuit gaan dat we een minderheid zijn in het colle ge, een harde opstelling heeft dan ai snel een negatief effect." ONAANVAARDBAAR Toen gekozen moest worden wie van die twee als kandidaat-wethou der de verkiezingsstrijd in zou gaan, verzetten de eerder genoem de drie bestuursleden zich fel tegen de kandidatuur van Com Verduin. „Met Com als kandidaat-wet houder zijn de onderhandelingen bij voorbaat afgelopen. Dat is mij door twee partijen al ongevraagd meegedeeld", liet Steur weten. Sa men met Wiggerman en Visser vond hij de keuze van Corri Ver duin onaanvaardbaar. Wederom dreigde men met opstappen uit het bestuur. Dat schoot bij velen m het ver keerde keelgat. „Moeten wij onze wethouder laten dicteren door an dere partijen?" nep een enkeling verbolgen. De emoties liepen hoog op en de spanning was om te smjden. Bij de stemming kwam uiteindelijk Jan Jacobs met 19 stem men vóór als winnaar uit de bus. Hij had er minimaal 18 nodig. OPENBAAR Het bestuur van de PvdA m Leus den bleef dus compleet. Wel werd het eerder die avond door de eigen leden teruggefloten. Allereerst wil den de leden de vergadering geen besloten karakter geven. Het be stuur wilde dat juist wel, omdat zij vond dat discussies over personen (in verband met de kandidatenlijst voor de verkiezingen) niet in het openbaar plaats dienen te vmden. De leden dachten daar duidelijk anders over en hielden vast aan de uitgangspunten en tradities van de partij. Het voorstel om Joop Polak met op de kandidatenlijst te plaatsen, werd eveneens afgewezen. Polak was in 1972/1973 betrokken ge weest bij de affaire Kuipers. Hij verliet toen de PvdA om pas in april 1985 weer terug te keren. Corri Verduin: „Ik ben geschrok ken van de argumentatie. Weirug mensen die hier zitten hebben die periode meegemaakt En ik kan zeggen dat onze partij toen ook niet zorgvuldig met mensen is omge gaan." Een andere spreker was niet zo blij met Polak's come-back. „Hij heeft inderdaad een hoop gedaan voor de partij", sprak de man. „Twaalf jaar geleden gooide hij de duer dicht voor de PvdA. Waarom komt 'ie nou ineens opduiken?" Na een schriftelijke stemming bleek, dat een meerderheid Polak wél op de lijst wilde hebben. Hij werd in eerste instantie als vijftiende kandi daat opgevoerd en zou op die plaats blijven staan. ROOIE VROUWEN De Rooie Vrouwen boekten gis teravond dne kleine successen bij het vaststellen van de definitieve kandidatenlijst voor de komende verkiezingen. Zo wisten ze Ineke Jansen op de derde plaats te hou den nadat Gert de Weerdt daar voor als tegenkandidaat was voor gedragen. De Weerdt moest echter tevreden zijn met een vierde posi tie. Leo van der Post behield zijn vijfde plaats mede dankzij (indirect althans) de Rooie Vrouwen. Moei zaam verliep de actie om Magdie Boerwinkel op de zesde plaats te krijgen. „Er is een kans dat de PvdA zes zetels gaat halen", aldus één der Rooie Vrouwen. „Die moeten we dein ook gelijk verdelen. Het be stuur moet een afspiegeling van de gemeente zijn. In Leusden zitten er nog veel te weinig vrouwen in de ran Jacobs: op weg naar een wethouderspost Een plattegrond van de meuwbouwplannen voor de Boni. Duidelijk is hier te zien, hoe (links op de tekening) de schuine afbouw ook een uitbreiding voor de firma Kersbergen oplevert. De bestaande oprit naar parkeerruimte wordt (rechts) verlegd naar de nieuwe parkeerplaats met ruimte voor veertig auto's. ging, Pieter Bokkers, Verjaagde Ruiterweg 68 in Achterveld (tele foon 03425-2235) Ter kennisge ving: de optocht start precies om 13.00 uur op het terrein van de firma De Vor De personen die aan het bejaar- dencarnaval willen deelnemen en eventueel met vervoersproblemen zitten, kunnen dat ook doorgeven aan Pieter Bokkers (tel. 03425- 2235). ACHTERVELD - Zondagmorgen wordt er weer Fruhschoppen ge houden in D'Ouwe Peerdestal. De aanvang is 11.30 uur. De Hinterfeller Musikanten zullen ook nu weer zorgen voor gezellige Oostenrijkse muziek, waarbij de beide zangeres sen zich ook niet onbetuigd zullen laten. LEUSDEN - Het carnaval 1986 werpt zijn schaduwen vooruit. Prins Theo Puup de Tiende en zijn gevolg houden op zaterdag 18 januari een voorproefje met het jaarlijkse Boerenkielenbal. Dat vindt plaats in het 100 Gram Ge bouw aan de Hessenweg in Achterveld. De zaal gaat om 20.00 uur open. Tot 21.30 uur is er 1,50 gulden reductie op de toegangsprijs. Als gasten komen Prins Janus de Tweede en zijn gevolg van de car navalsvereniging De Doordouwers uit Nijkerk de feestavond bijwonen. Ook de hofkapel, de band „Een beetje band" en de dansmariekes geven acte de présence. LEUSDEN - De Lions Club Leusden houdt op vrijdag 28 fe bruari aanstaande een grote bin go-avond in De Korf. Via deze aktiviteit wil men geld inzamelen voor twee projecten. Het eerste omvat het aanschaffen van olie persen voor het verwerken en verhandelen van palm- en kokos vruchten in Togo. Het tweede project ligt wat dichter bij huis: de aanleg van een dierenweide op het terrein van verpleegtehuis Lisidunahof in Leusden. De Lions Club is een zogenaam de service-club. Dat houdt m dat zij de medemens die in nood verkeert of problemen heeft tracht te helpen. Via allerlei akties probeert men geld in te zamelen, dat dan weer op een verantwoorde en bewuste wij ze wordt besteed. In het verleden heeft de Lions Club Leusden meegewerkt aan projecten voor spier-dystrofie-pa- tienten, drugspreventie en dergelij ke. Op lokaal niveau kregen onder meer „Leusden Aardig Vaardig" en de bloemenkas op het Lisidunahof (financiële) ondersteuning. Het boerenkielenbal m Achterveld is elk jaar weer een goede aanloop voor het carnaval. (advertentie)

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3