Omvang sociale fraude in Leusden te gering voor beleid Hedendaagse Noorse kunst Gladheid teistert Leusden Harm Offereins weer lijsttrekker GPV/SGP Expositie in de Zonnehof GPV en SGP zetten samenwerking voort: Paraplu- hangen Met AJK naar landbouw- RAI Oud papier voor De Wegwijzer Bijeenkomst KPO Wandelconcert in Koningshof en Jozefkerk DONDERDAG 9 JANUARI 1986 plaatselijk nieuws (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De omvang van de zogenaamde socia le fraude is in de gemeente Leusden zo gering, dat het geen zin heeft, daar een speciaal op toegespitst be leid voor te formuleren. De totale fraude in Leus den, die wordt gekonsta- teerd, beperkt zich op jaar-basis tot drie tot vier gevallen. Echter, ook als men van het landelijke aanname- cijfer uitgaat, dat aangeeft dat tien procent oneigen lijk ge- dan wel misbruik van een uitkering zou ma ken, is het aantal in Leus den te gering, om een daarop toegesneden be leid te ontwikkelen. In Leusden wonen globaal ongeveer 600 mensen van een uitkering. Tien procent is zes tig mensen, die in totaal - het gaat hier om globale cijfers - een bedrag van ruim een mil joen gulden zouden kunnen frauderen. Slechts een deel daarvan, zo'n ton, komt voor rekening van de gemeente, de rest betaalt het Rijk. In de gemeentelijke begro ting vormen de uitkeringen overigens wel de grootste post: ruim dertien miljoen gulden op jaarbasis. „Een vast uitgestippelde gang van zaken kennen we eigenlijk niet", aldus voorlich ter Hans Hermans. „Er komen zo'n tien aangiften per jaar bin nen, en als daar aanleiding toe lijkt te bestaan, dein wordt een sociaal rechercheur van de ge meente Amersfoort „geleend", om zo'n zaak uit te zoeken. De afdeling Sociale Zaken beoor deelt dat, gezien hun specifie ke kennis van de mensen, en de omstandigheden, die dat betreft." „Wat het werk in het beoor delen bemoeilijkt, is de vraag, wanneer van echte fraude sprake is. Iedereen weet, dat stiekem werken terwijl men een uitkering als werkloze krijgt, strafbaar is, dat dat ge woon frauderen is. Maar de ervaring leert, dat de wetge ving op bijvoorbeeld het ge bied van de bijstand, zo inge wikkeld is, dat er, als er al sprake is van het oneigenlijk gebruik van een uitkering, m een aantal gevallen helemaal geen sprake hoeft te zijn van opzet. Als dat soort zaken bo ven tafels komt, wordt dat meestal in overleg met de be trokkenen geregeld. Echte fraude-zaken komen we zel den tegen, hooguit drie of vier per jaar." „Overigens is het ook nog zo, dat lang niet alle gevallen, waar we het hier over hebben, aangetoond worden na een aangifte. Volgens de wet is een gemeente gehouden, regelma tig te controleren of de uitke ringen nog terecht worden be taald, en daarbij komt dan wel eens wat aan het licht." „Maar over het algemeen gesproken zal duidelijk zijn, dat op basis van het beschik bare cijfermateriaal, het voor een gemeente als Leusden met nodig is, apart voor dit werk een beleid te ontwikkelen." Overigens wordt er komend jaar tussen het college van B W en de commissie Onderwijs en Welzijn wel overleg ge pleegd over het misbruik van de sociale voorzieningen. Het college heeft dat opgenomen m de Nota van Aanbieding bij de begroting voor dit jaar. Ook is in het budget-programma voor 1986 een bedrag van 15.000 - voor de controle uit getrokken. Het parkeerterrein bij De Hamershof bij avond een spiegelend oppervlak. (Foto: Hans Verhorst.) LEUSDEN - Het is bar en boos gesteld met de gladheidsbestrijding m de gemeente Leusden. Met uitzondering van de hoofdwegen en de daarnaast liggende fietspaden, zijn de straten en trottoirs in Leusden nauwelijks te begaan. Op- en afritten, evenals parkeerplaatsen (zoals bijvoorbeeld bij De Biezenkamp) zijn door het toedoen van Koning Wmter spek en spek glad. Niet alleen de gemeente, maar ook menig burger is verantwoordelijk voor het uitblijven van die gladheidsbestrijding. In een politieverordening is namelijk opgenomen, dat een ieder het trottoir voor zijn woning ïjsvnj moet houden Tot nu toe is dat op slechts weinig plaatsen gebeurd. Met name oude mensen en zij, die slecht ter been zijn, ondervinden veel overlast van die gladheid. Het zou een mooi staaltje van menselijkheid zijn, als er eindelijk eens iets aan gedaan werd. Niet alleen door de gemeente, ook door de burgers. LEUSDEN - De ledenverga deringen van het Gerefor meerd Politiek Verbond (GPV) en de Staatkundig Gerefor meerde Partij (SGP) te Leus den hebben besloten bij de gemeenteraadsverkiezingen opnieuw uit te komen met een gemeenschappelijke lijst. Voor deze combinatie is het gemeenteraadslid Harm Offe reins voor de derde achter eenvolgende keer lijsttrek ker. Tweede op de lijst is de heer H. Lenselink. Het verkiezingsprogrmma dat reeds door de ledenvergaderingen van de twee kiesvererungen is vast gesteld, zal in de tweede helft van januari verschijnen. Harm Offereins is voor de derde maal hjsttrekker voor GPV/SCP bij de komende gemeenteraadsver kiezingen. De GPV-SGP-hjst ziet er als volgt uit: 1. H. Offereins 2. H. Lenselirik 3. mr. F. Boersma 4. P. J. Blok 5. it. K. Hoeve 6. mg. P Bal 7. drs. R. Polak 8. A. Blankenstijn 9. J. C. Boersema 10. G. de Kruijff 11. drs. W. P. Kruijswijk 12. E. Barten 13. J. van Eijsden 14. M. van Maanen 15. A. Hogendoorn 16. W. van Belzen 17. J. A. Kruithof 18. C. Schimmel 19. dr. H. Veldman 20. J. Schouten LEUSDEN - De Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie in Leus den houdt komende dinsdag om 20.00 uur een bijeenkomst in De Kom aan de Hamersveldseweg. De avond begint met de jaarvergade ring van de KPO Daarna wordt er onder leiding van de heer H. Snij der een bingo gespeeld. LEUSDEN - Tijdens de Kinder carrousel, die jaarlijks m de kerst vakantie plaatsvindt, werd dit jaar een wedstrijd parapluhangen ge houden. Zo'n veertig kinderen de den daar aan mee. De 11-jarige Erwin Kooyman hield het het lang ste vol: maar liefst twee minuten en achttien seconden. Joris Verstegen (9 jaar) eindigde op een tweede plaats met twee minuten en zestien seconden. De 6-jarige Jorrit Krijgs man bracht het tot een derde posi tie met twee minuten en dertien seconden. LEUSDEN - De Stichting Vo ce Antiqua organiseert op za terdag 18 januari een bijzon der „wandelconcert" in De Koningshof en de St. Jozefkerk te Leusden. Het betreft een muzikale happening in twee delen. Het concert begint om 20.00 uur in De Koningshof aan de Hamers veldseweg 95. Organist Gerrit 't Hart zal daar, naast enkele orgel werken uit de Noordduitse barok, een selectie uit de nog maar pas ontdekte orgelkoralen van Johann Sebastian Bach (1685-1750) spelen. Het betreft een aantal jeugdwerken van Bach. Het tweede gedeelte van het concert vindt plaats in de St. Jozef kerk. Hamersveldseweg 51. Het Amersfoortse koor Voce Antiqua zal daar, onder leiding van Gerrit 't Hart, een aantal werken van de bekende compomst Heinrich Schutz (1585-1672) uitvoeren. Op het programma staan een drietal motetten uit de bundel Geistliche Chormusik, één werk uit de bundel Zwolf Geistliche Gesange en een aantal psalmen uit het zogenaamde Beckerpsalter. De toegang tot het wandelcon cert bedraagt 6,50 gulden. LEUSDEN - Het Agrarisch Jongeren Kontakt (AJK) orga niseert op woensdag 22 janua ri een bustocht naar de Land- bouwbeurs in de Amsterdam se RAI. Belangstellenden uit de gemeente Leusden kunnen om 20.15 uur op het Coópera- tieplein te Achterveld instap pen. Omstreeks 4.15 uur wordt de bus terugverwacht in Ach terveld. Leden van het AJK kunnen zich tot en met 16 januari doen. De kosten bedragen vijfentwintig gul den, inclusief een entreekaartje. Het aanmelden dient te geschieden bij Martien Horst, telefoon 033- 801411. Open dag stichting kreatieve kursussen appelmarkt Op zaterdag 11 januari is iedereen van harte welkom om een kijkje in het gebouw van de Stichting Kreatieve Kur- sussen Appelmarkt te nemen. Tussen 11.00 en 16.00 uur kan men een indruk krijgen van de inhoud van de kursussen. Er is een tentoonstelling ingencht van het werk dat in het afgelopen half laar door de kurslsten gemaakt is. voorts zijn er in het hele gebouw kursisten aan het werk in aanwezigheid van de do centen, waarbij men voor uitvoering informatie over de kursussen terecht kan. De nieuwe halfjaarlijkse kursussen star ten in de week van 27 januan. Dit alles in het gebouw „de Appel markt". Appelmarkt 14 (hoek Groen markt) te Amersfoort. Voor telefonische informaue en/of folder-aanvrage 033- 804747 of 033-6305S6. 10.000 gulden voor Mozambique De Kerstactie van het Eeemland Col lege-Zuid met als thema „Hulp aan de middelbare school „Fransisco Manyan- ga" in Maputo (Mozambique) is een daverend succes geworden. De Kerst actie bestond uit een sponsorloop en een bingo-avond, die tezamen 10.000 gulden hebben opgebracht. Een schit terend resultaat als je bedenkt dat het voornamelijk de leerlingen uit de 5 tweede en de 6 eerste klasse zijn geweest die hun schouders onder deze actie hebben gezet. Tijdens de sponsor loop regende het pijpestelen en de organisatoren hebben er even over gedacht om het gebeuren uit te stellen Niettemin hebben talloze leerlingen on danks het slechte weer een behoorlijk aantal ronden van 500 m in hel bos op het schoolterrein gelopen. Rob Basjes en Laurens Hoekstra uit 2d vestigden het record met 50 rondjes! Na afloop was het nog even gezellig napraten met een warme kop chocolade Tenslotte maakte een druk bezochte bingo-avond het succes volledig Vele Amersfoortse winkeliers hadden belan geloos een groot aantal schitterende pnjzen ter beschikking gesteld. Harri Buist, een Nederlandse leraar aan de Fransisco Manyanga m Maputo is momenteel in Nederland met verlof en zal tijdens een ontmoeting met de leer lingen van de onderbouw van het Eem- land College Zuid het geld in ontvangst nemen. Leerlingen, leraren en ouders, die deze actie een warm hart hebben toege dragen, spreken de hoop uit dat met dit geld een daadwerkelijke verbetering in het schoolleven van de leerlingen aan de Fransisco Manyanga in Mozambique zal plaatsvinden. Verzamelbeurs voortaan in de Drietand Met ingang van 1986 worden de maandelijkse verzamelbeurzen - steeds de tweede donderdag van elke maand - van de Ned Vereniging „De Verzame laar" afd. Amersfoort met meer gehou den in de Johanneskerk maar m de Dnetand aan het Neptunusplein. „Meer ruimte en meer - bovendien nog gratis - parkeergelegenheid", zegt voorzitter K. Bouwman, die er op wijst, dat de Dne tand ook bereikbaar is met de stadsbus- lijnen 5 en 6. Naast de meer gebruikelij ke ruilobjekten als postzegels, munten, oude ansichtkaanen, sigarenbanden. lucifersmerken, eerste dagenveloppen enzovoorts zullen voortaan op deze avondbeurzen - van 19.00 tot 22.00 uur - ook mini-auto's, cunosa, mineralen, ste nen. sieraden en schelpen aanwezig zijn. De afd. Amersfoort van De Verzamelaar heeft 1986 uitgeroepen tot een jaar van geven, vooral aan beginners, roept haar leden op hun keruus en geestdrift ten dienste te stellen van beginners en vooral van de jeugd. De eerste avondbeurs in de Drietand is donderdag 9 januari! Nationale wielernt van Amersfoort Zaterdagmiddag 11 januari organi seert de ARC De Pedaalndders in de Bokkeduinen, achter de camping de negende nationale wielerveldnt van Amersfoort Deze veldnt is de revanche van de Nederlandse Kampioenschap pen, welke 4 en 5 januari in Lochem zijn verreden, voor de categorieën liefheb bers. veteranen en amateurs. De organi satoren venvachten dan ook veel natio nale toppers aan de start. De eerste wedstrijd voor rekreanten start om 12.30 uur. Om 13.15 uur starten 55 liefhebbers met als streekrenners Fraris Heymeskamp, Jan Groenestein, Ed Smit, Ronald Knjne De veteranen (54 renners) starten om 14.00 uur. Deelnemers zijn o.a. Hans van de Brom, Max de Vnes, Klaas Stobbe. Wim van Dompseler, Gerard en Henk van 't Klooster en Roel Reesink De amateurs (4S renners) starten om 15.00 uur. Aan de start zullen onder andere verschijnen: Dik van Dalen, Marcel Gerritsen. Peter Huygens, Rudy Huygens, Ties Verhagen, Riny Pley en John Kuyvenhoven. AMERSFOORT - Op de tentoon stelling „Hedendaagse kunst uit Noorwegen" is werk van dertien Noorse kunstenaars bijeengebracht, dat een indruk wil geven van de Noorse beeldende kunst van van daag. De expositie is in De Zonnehof te zien tot en met 26 januari van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. De Noorse kunstenaars zijn de laat ste tijd op reis gegaan in Europa. Schilders als Hakon Gullvag en Kjell Torriset werkten in Londen. Ver scheidene andere Noorse kunste naars ontwikkelden zich buiten de eigen landsgrenzen in Parijs, Berlijn, New York en Amsterdam. Er is duide lijk een dialoog op gang gekomen tussen de Noorse en de Europese kunst. Beïnvloeding en verwantschap waren daar het resultaat van. Het Noorse werk laat duidelijke relatie zien met de nieuwe wilden, het ab- strakte expressionisme en een sym- bolifek verwant aan oude culturen als die van Zuid-Amerika en Egypte. Ellen Bang toont indrukwekkende beelden van vurenhout, behandeld met olie Voor mij geeft zij daann vorm aan de frustraties en de angsten van de huidige mensheid Een gevoelig en nobel man is naakt tegen de muur gezet Is hij gevangen genomen om zijn politie- ke standpunt, wordt hij gemarteld, gefu silleerd? Zijn kwetsbaarheid, zijn frêle slankheid symboliseren de weerloze machteloosheid van de mens die het geweld van een onderdrukker moet ondergaan. Met haar expressieve houten wolven geeft zij vorm aan de haat, de dreiging en het mentale huilen naar de maan die in veel delen van de wereld als niets ontziende machtswellust de mensheid teistert. Sluipend en slinks kunnen zij elk moment hun scherpe tanden in iemands vlees zetten. De mens is van ruets meer zeker, elk moment kan voor hem het einde komen, veroorzaakt door een brute agressor. Expressief artistiek zijn de schetsen die Ellen Bang van v/olven maakte m houtskool en vetknjt op papier. Het karakteristieke van deze felle jagers is feilloos getroffen. Een sene planken is door Arvid Pettersen als een levend dekor in een rommelig atelier beschilderd met stoe len, beelden op zuilen, messen, mas kers, muziekinstrumenten, wielen, kis ten, De planken kunnen in willekeurige volgorde tegen de muur geexposeerd worden De kleur waarin ze met acryl beschilderd zijn balanceert tussen grijs, blauwig groen en aardsbruin. Door de hoge zuilen, een groot rond tafelblad en veel kast- en kist fragmenten wordt een kolossale ruimte en een groots perspec tief gesuggereerd. Deze houtassembla ge zou symbolisch kunnen zijn voor de ordeloze troep waann de wereld zich in vele landen voordoet en de puinhoop die je in sommige interieurs aantreft waar de mens de moed en het doorzet tingsvermogen ontbreekt om orde te scheppen. Mananne Heske houdt zich bezig met het romantisch verlangen van de mens. het onbekende landschap op te zoeken, er doorheen te trekken, het te schilde ren en te fotograferen. Zij vraagt zich af of het niet langzamerhand doodgedrukt is door al die eeuwen bemoeienis van kunstenaars, afbeeldingen op ansicht kaarten, filmdocumentaires Haar com- puterschildenj van de Bantasteen en haar videoshow tonen dat er telkens weer nieuwe mogelijkheden zijn om de in zichzelf perfecte natuur onder de aandacht te brengen Rijdend m een met de meest moderne apparatuur uit geruste wagen legt zij het landschap vast In een cabine kan de bezoeker genieten van wat de hoofdcamera door de voomiit heen registreert aan land schappelijk schoon, terwijl op vier tele visieschermen aan de zijkant voor bijglijdt wat de camera's links en rechts vastleggen en op het televisiescherm van de achterzijde wordt geprojecteerd wat de camera door de achterruit van de mechaniekwagen ziet wegglijden. Je hoeft niet meer met zware bepakking en moeilijke levensmiddelenbevoona- ding door zo'n landschap te trekken: comfortabel geïnstalleerd trekt het in alle driedimensionale realiteit aan je voorbij, m alle schoonheid en intense kleumjkdom. Björn Carlsen, die in een prachtig huis m de buitenwijken van Oslo woont, legt in heel blonde en lichtheldere kleuren vast wat er aan de zelfkant van de maatschappij gebeurt met de mensen die buiten het reguliere leven staan, die zelfmoord plegen en hun heil zoeken in narcotica-orgasmen. In schreeuwend geel met reliéf in zilver, blauw en roze spatten elementen uit elkaar. Elders op een olieverfschilderij verwondert een vrouw zich over de toestand der dingen. De tegenstellingen in de welvaartsstaat zijn ongerijmd. In opvallende, sterk' geprofileerde vergulde of zwart gelakte lijsten worden de lugubere eigentijdse fenomenen m passende kleur- en stijl- taal registrerend en als niet betrokken op het doek gepenseeld. En de zon blijft schijnen, en de maan blijft aan de hemel staan. Van Hakon Gullvêg uit Trondheim zijn er portretten te zien, heel intiem geschil derd in warme tinten. Jeugdherinnerin gen mengen zich in „Het Kalf' en „De vlieger". In flarden wordt er geschil derd en weggeschilderd en worók lijnen vanuit het dagelijks leven door? trokken naar dat van de samenlevuv: Tenslotte wil ik nog uw aanda: vestigen op het werk van Bèrd Bren C en Gunnar Torvund, dat op de gaande 1 van De Zonnehof is opgesteld. Brerti behoort tot de LYNgroep in Bergen, c zich bezighoudt met onderzoek en 11 spiegeling van de Noorse archeola;! en anthropologie. De laatste tijd «3 diept Breivik zich in de scheepsror I Op dit thema zocht hij naar de me eenvoudige manier van het bouwenr een zeewaardige boot. Uit divers ma: riaal toont hij twee series van vijfti vormen, archetypes van een boot skeletachtige ribvormen en daar w het helemaal uit de hand loopt in mass gietijzer. Voor mij is het een Vikingp ject: terug naar het uitzwermen op 3 van de Noorse voorvaderen. Gunnar Torvund werkt ook met) idee van een besloten vorm, van kader, een bootvorm Maar bij te heeft deze vorm te maken met cub met de boot die de doden over de zet. Hij zet zijn maskers m reliek set nen, behandelt zijn figuren als m'i mies. Ikonen, devotiekastjes, kap letjes die de Vikingen gebruikten vo ze uitvoeren. De mystiek van oo culturen doorstroomt zijn werk en k een link tussen leven en dood, rue;." culturen die voortbouwen op oude LEUSDEN - Basisschool De Weg wijzer houdt aanstaande maandag, 13 januan, weer een oud papj aktie. Men probeert zoveel mG lijk geld te verzamelen voor aanschaf van een video-recorde De opbrengst van de vonge ai was 141,-. Als komende maart die opbrengst wordt overtrof! kan de recorder worden aan schaft. De container staat bij school van ongeveer half neger,, morgens tot vijf uur 's middags

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4