„Je moet er niet aan denken dat zo'n huis weg zou moeten omdat het niet meer gefinancieerd kan worden er k rant toiletpapier en servetjes zijn luxe. Leusdense mevrouw Koopsen nauw betrokken bij Lotjeshuis in Suriname: de directrice moet een l schaap met vijf poten de Hervormd/Gereformeerde Vrouwenbond heeft in oktober het Lotjeshuis in de aktie meegenomen als de toestand zo doorgaat, is men bang dat het huis nog hooguit vier jaar kan bestaan. interview en servetjes zijn er een hele luxe." ACHTERUIT „Ik ga er nu echt kijken hoe het achteruitgegaan is in die vijf jaar sinds ik er geweest ben in 1980, want je kunt het nu vergelijken. De mevrouw die daar de kleding ver koopt in het winkeltje, was m Hol land met de kerst bij haar dochter in Den Haag en ze belde mij; „Het winkeltje is helemaal leeg, ik heb mets meer". Terwijl ze toch anders nog wel voorraad had, maar weet u, die Sunnamers geven ook hun kle ding met zo makkelijk meer weg." „Ik hoop echt dat ik dóór kan gaan met het sturen van kleding, want dat is een bron van inkomsten die het Lotjeshuis niet kan missen." „Er kunnen veertig kindertjes m 't Lotjeshuis geholpen worden. Op het ogenblik zijn er tussen de 23 en 28. Dat wisselt. Ze zitten ook altijd vreselijk met personeel. Dan heb ben ze weer een poosje een direc trice, dan wordt ze weer ontslagen. Dat is 'n heel groot probleem daar, het personeel. Ik moet nu gaan kijken hoe de toestand er is. Daar sta je zelf machteloos tegenover, maar er hangt wel heel veel van af wie er de leiding heeft. Het moet een schaap met vijf poten zijn." „Toen ik er vijf jaar geleden was was er een Hollandse directrice, die het geweldig gedaan heeft, maar die het niet meer aan kon. Het kokkin. Plus nog een aantal vrijwil ligsters, die er regelmatig een handje komen helpen." „Als het Lotjeshuis veel geld zou hebben zou het gediplomeerde kinderverzorgsters in dienst kun nen nemen, maar doordat er vaak geldgebrek is kunnen ze met van die dure krachten in dienst nemen. Ze hebben er een paar, maar vaak hebben ze ook meisjes zo van de (huishoud)school af Eigenlijk moet je daar toch wel goede krachten hebben, gediplomeerde kinder verzorgsters. Ze zouden er ook langer moeten blijven en met te veel wisselen." ONTSLAGEN „Ik heb ook een keer meege maakt dat er vier op staande voet werden ontslagen doordat ze zo gestolen hadden. Die kinderen ko men zelf uit héél arme gezinnen en in zo'n huis is natuurlijk toch altijd nog wel wat méér. De taak van de directrice was ook altijd, om, als de meisjes afgelost werden, de tassen te controleren, iedere keer weer. Toen die vier ontslagen worden gaf dat best wel even een schokeffect hoor. Dan vertellen ze het aan elkaar en gaat het een tijd goed. Het blijft heel moeilijk, omdat die men sen zo arm zijn." „Toen het nieuwe Lotjeshuis ge opend werd gingen de directrice en ik het huis schoonmaken en werd haar allemaal te veel. In die vijf jaar hebben ze inmiddels al weer verschillende directrices ge had, wat met zo goed is. Je kunt daar met mee helpen. Je kunt alleen zorgen dat er geld komt. Ze moeten het daar verder ook zélf doen." „Ik ben ook wel in de kinderhui zen Tamara en Samuel geweest. Die worden door Nederlandse zus ters geleid. Samen hebben twee verpleegsters zo'n huis vaak opge zet. Je moet op iemand terug kun nen vallen, anders houd je het niet vol. RISICO „Of de toestand in Sunname ge vaarlijk is? Ik denk het niet. Overal is risico, maar daar ben ik met zo bang voor toen ik er vijf jaar geleden was stonden er militairen met geweren op het vliegveld, en die staan er nu nog." Ik ben een kontaktpersoon in Holland Ik heb hier een bankreke ning voor het Lotjeshuis. Soms krijg ik bijschrijvingen waarvan ik niet weet hoe die er komen. Vanuit Sunname hebben de mensen in Nederland veel familieleden, en dan zeggen ze: In Leusden is een banknummer, daar moeten jullie voor het Lotjeshuis in Paramaribo geld op storten, en dat wordt dan gedaan. Ik copieer de afschriften van die stortingen en stuur ze naar de penningmeester. Dus ik verant woord alle giften. Dat vind ik heel belangrijk, dat mensen weten dat iedere cent die ze geven m het Lotjeshuis terecht komt. Zo ook met kleding, dan vind ik het fijn om ze te laten weten dat de kleding daar is aangekomen. Vanuit Sunname stuurt de sekretaresse ook altijd bencht van ontvangst naar de des betreffende personen." „Er zijn zo'n stuk of zestien Suri naamse meisjes m dienst. In ploe gen, morgen-, middag- en nacht dienst. Er is één directrice-ver pleegkundige en één huismoeder die in het Lotjeshuis woont en die op alles toezicht houdt. Er is een maatschappelijk werkster en mo menteel zijn er 12 kinderverzorg sters, één chauffeuse, een schoon maakster. een wasvrouw en een inrichten. Er waren kastjes voor het personeel waar ze hun kleren en bezittingen m konden doen, en hun tas m konden zetten. In de kamer van de directrice was een raam, dat uitzicht gaf op die kasten. Ik moest de sleutels voor die kasten in orde maken en de namen er op zetten. De directrice zei me: „Die en die en die moet je de onderkastjes geven, en die en die de bovenkastjes." Waarom?" vroeg ik. „Degenen die de onderkastjes hebben kan ik vertrouwen, die moeten bukken en dan kan ik ruet zien wat ze in die kastjes doen. De meisjes van de bovenkastjes moet ik in de gaten kunnen houden." Ik zou er niet op gekomen zijn, maar zo'n directrice moet overal aan denken." „De Hervormde Kerk in Surina me, die nu een gedeelte van mijn reis betaalt, geeft elk jaar een bedrag van 5000,- aan het Lotjes huis. Ze houden met Pasen een avondmaalscollecte en vullen het opgehaalde bedrag aan tot 500,-. Het Lotjeshuis bestaat ook veel van donaties, en als de mensen in Suri name het minder goed krijgen be staat de kans dat ze de donaties gaan opheffen. De inkomsten wor den dan minder en daarom zou het goed zijn als we hier vandaan ook wat meer instanties zouden kunnen vinden die jaarlijks een bedrag, een vast bedrag, aan hen zouden willen geven. Daarnaar moet ik nu op zoek gaan." „Ik hoop dat we ook jaarlijks op de dames van de kledingbeurs in Leusden kunnen gaan rekenen, en dat die het Lotjeshuis willen blijven steunen. Ik ga films opnemen om ze hier te laten zien Je moet nu een maal aan de weg timmeren wil je zo'n huis blijven steunen." „Oh ja, nog dit. Het is een tehuis, dat open staat voor alle gezindten. Alle kinderen worden er opgeno men. Hier en Nu heeft m 1964 een aktie gehouden en heeft geld aan het Lotjeshuis overgemaakt. Na de brand was de NCRV-televisie er weer. Nu heb ik gevraagd of ze aandacht kunnen besteden aan het twintigjarig bestaan, maar ze heb ben me geantwoord dat een en ander journalistiek gezien op dit moment in Sunname niet mogelijk Het Lotjeshuis, zoals het na de brand nieuw werd opgebouwd. DONDERDAG 9 JANUARI 1986 j V - v' LEUSOEN - Over enkele dagen stap» ze in het vliegtuig om de sobere herdenking bij te wonen van het twintigjarig bestaan vein het Lotjeshuis, een tehuis voor ondervoede en verwaarloosde kinderen van 0 tot 5 jaar, oorspronkelijk gevestigd aan de Tourtonnelaan in Paramaribo. Tegelij kertijd zal ze op zondag 26 januari het feit méévieren van het vijfjarig bestaan van het nieuwe Lotjeshuis. Het oude werd in 1977, doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld, volledig inas gelegd en eind 1980 kon middels diverse akties een nieuw kinderhuis aan de Metaalstraat in Paramaribo worden betrokken. „Het is een stuk van mijn leven.dat Lotjeshuis", aldus de Leusdense mevrouw K. L. Koopsen. „Ik ben heel erg blij dat ik de mogelijkheid krijg om de a sobere herdenking bij te wonen. Feest zal er niet gevierd n worden vanwege de ernstige toestand in Surinaamse land. Maar ik verheug me er op om alles daar weer terug te zien. Ik vind het heerlijk in het huis mee te helpen kinderen te verzorgen. Dat is zulk dankbaar werk. Ik ga ook wat nieuwe filmpjes opnemen om de mensen in Nederland te laten zien he het er momenteel met het Lotjeshuis vóór staat. Ik ben erg dankbaar dat een kerk in Suriname mijn reis heef» willen betalen." Mevrouw J. L. Koopsen met één van de jeugdige bewoonsters van het Lotjeshuis „Bij de opening van het nieuwe Lotjeshuis op 1 oktober 1980 kon ik zodoende een bedrag aanbieden van 26.000,-, welk bedrag in de tijd van anderhalf jaar bij elkaar was gebracht. Wij hebben daar de hele inventaris van kunnen kopen, bedjes, stoeltjes, tafeltjes. De toen malige minister-president Chin-a- Sen heeft het huis geopend. Er was een Nederlandse directrice en ik werd tot peetmoeder van de kinde ren benoemd. Dat vond ik een hele eer." „Ik bleef dóórgaan met het stu ren van kleren, maar op een gege ven moment nam de KNSM de kleding niet meer mee. toen moest het zenden even stoppen. Ik had een zending staan en moest voor het transport 1.000,- betalen Ik heb het probleem voorgelegd aan een bestuurslid van de Lyons Club, en mocht toen de rekening laten sturen naar de Lyons Club. Dus die zending kon toen tóch weer weg." „Intussen hadden ze in Suriname geprobeerd om een meuwe maat schappij te vmden, en zo kwamen ze in Rotterdam bij Sotraco aan de Rijnhaven. Nu zijn er sinds vorig jaar alweer twee zendingen gratis meegegaan met Sotraco. Het meeste is zomerkleding. Het is niet erg als er een keertje een vestje of een truitje bij zit, want er komen zó ontzettend veel Surinaamse men sen naar Holland voor familiebe zoek. Hier zitten zo veel Sunna mers. En dan gaan ze vaak naar dat winkeltje, ik heb er zelf verschillen de keren helpen verkopen, en zoe ken er iets warms om naar Holland te gaan. Dat kun je daar haast niet kopen. Dus gaan ze naar zo'n win keltje. Trevirajurken bijvoorbeeld waarvan je zegt: „als het heel heet is zit zo'n jurk te warm, kun je rustig sturen, want het wordt daar alle maal verkocht." ADRESSEN „Kijk, als je zoiets doet, zoals inzamelen van kleding, moet je eigenlijk overal je adressen weten. Kledingbeurzen ga ik af, vragen: Is er nog wat over, en mag ik het hebben? Zo krijg ik van verschillen de kledingbeurzen altijd de resten. De Hervormde/Gereformeerde Vrouwenbond, die twee keer per jaar een kledingbeurs m Leusden organiseert, heeft m zijn beurs van oktober het Lotjeshuis in zijn aktie willen meenemen. Ik kon alle res ten krijgen, ze hebben dozen voor me helpen inpakken. Dat is een mooie zendmg van 52 dozen ge worden." Ik moet altijd een busje huren om de kleding weg te brengen naar de haven, en dan heb ik liever een auto vol dan dat ik hem half vol heb, want de kosten zijn hetzelfde. Met die 52 dozen had ik de auto helemaal lekker vol. De huur van zo'n Volks wagenbus is 150,- De dames hadden gevraagd: „Wilt u ook geld?" Ik zei: „Nou, al kan ik alleen die auto ervan betalen, dan ben ik al blij." Maar ik kreeg de helft van de opbrengst, dus dat was heel erg fijn voor het Lotjeshuis." LUSTRUM „Op 26 januari is het eerste lus trum van het meuwe Lotjeshuis en tegelijkertijd het twintigjarig be staan. Ze willen er geen groot feest van maken, maar er toch even bij stilstaan wat ik er in al die jaren is gebeurd. Ik had er een uitnodiging voor gekregen, en die kon ik aan vaarden omdat ik gelukkig door de kerk word geholpen om de reis kosten te betalen. Ik ben ontzettend blij om dat mee te kunnen maken." „In de laatste financiële stukken, die ik heb gekregen, staat dat wanneer de toestand zo doorgaat (de exploitatiekosten zijn zo hoog geworden) men bang is dat het huis hog dne, hooguit vier jaar kan bestaan, en dat vind ik heel zorge lijk." SCHAKEL „Want het Lotjeshuis kan niet gemist worden. Het is een schakel tussen het ziekenhuis en de maat schappij De kinderen, die tot het Lotjeshuis worden toegelaten, zijn eerst m het ziekenhuis verpleegd. Ze zijn ouder dan zes weken en jonger dan vijf jaar. Het zijn kinde ren, die lijden aan ondervoeding, dat wil zeggen die een tekort in de voeding hebben aan opbouwende en energieleverende stoffen." „Ondervoeding gaat vaak ge paard met een verminderde weer stand tegen infekties. De meeste ondervoede kmderen hebben dan ook een begeleidende infektie, meestal van de luchtwegen of de darmen. Het Lotjeshuis kan alleen die kinderen opnemen, die naast ondervoeding slechts een lichte graad van een begeleidende infek tie hebben. De kinderarts van het ziekenhuis is de emge die een kind mag verwijzen naar het Lotjeshuis." „Voordat het kind opgenomen wordt treden de maatschappelijke werksters van het ziekenhuis en van het Lotjeshuis in overleg met en nemen kontakt op met een verant woordelijk familielid of verzorger van het kind. Hun gegevens en die van de kinderarts zullen aanleiding zijn voor de arts, die de kinderen m het Lotjeshuis begeleidt, zijn toe stemming te geven tot opname. Is het kind genezen verklaard, dan volgt terugplaatsing m de maat schappij." „De kinderen gaan na het Lotjes huis naar hun eigen huis als ze dat hebben, naar het SOS-kmderdorp m Sunname, of een pleeg- of adop tiegezin. Er wordt iets voor die kmderen gezocht als ze opgevan gen zijn geweest in het Lotjeshuis. Die schakel is gewoon hard nodig. Anders zouden die kindertjes lan ger in het ziekenhuis moeten blij ven, terwijl ze dan plaats innemen, misschien van andere erger zieke kmderen. Of ze zouden vanuit het ziekenhuis gelijk in de maatschap pij terug moeten, en dan is er vaak weer zo'n terugval." OVERAL VANDAAN „Het zijn kmderen, die overal vandaan komen, heel veel uit de achterbuurten van Suriname. Ze ha len ze eigenlijk van allerlei plekken vandaan. Ook zijn het kmderen van zéér arme mensen die de kmderen met hebben kunnen geven wat ze nodig hebben voor de groei. Ze stoppen die buikjes vaak vol met njst, maar de goede voedingsstof fen ontbreken en dan verzwakken die kinderen. Ik heb meegemaakt, dat een moeder met zo'n kindje kwam. „Het kindje is altijd ziek", en die moeder vroeg of het kmd in het Lotjeshuis kon worden opgeno men. Ik het het kmd toen zelf naar het ziekenhuis gebracht. Daar werd een dieet vastgesteld. Er is ook een diëtiste verbonden aan het Lotjes huis." „Toen ik er eens een keer was was er een kindje achtergelaten in een autobus. Zo'n kmdje wordt dan ook vaak opgenomen m het Lotjes huis. Ik heb ook een kindje meege maakt dat heel erg mishandeld was door de moeder Het had allemaal striemen op zijn rugje. Allerlei km deren komen daar dus terecht. Daarom is dat huis zo ontzettend nodig. Je moet er met aan denken dat zo'n huis weg zou moeten omdat het niet meer gefinancierd kan worden." „Ik blijf me er dan ook voor inzetten, zo lang als ik kan. Weet u wat het ook is, de ontwikkelings hulp is stop gezet, en daar zijn die tehuizen toch ook de dupe van. Toen het Lotjeshuis gebouwd werd hebben ze van Nederlandse ont wikkelingshulp geld gekregen. De economie gaat nu erg achteruit in Suriname. Er zijn een hele hoop dingen met meer te krijgen. Bij voorbeeld toiletzeep en tandpasta Dus ik heb voor de laatste zending kleding honderd stukjes babyzeep en vijftig tubes tandpasta er bij in gestopt. Dat zijn toch de eerste behoeften, die zo'n huis heeft. Nu hebben ze mij verzocht om een babyweegschaal mee te brengen uit Holland. Die van hen was stuk gevallen, en je kan zo'n ding op het ogenblik niet meer kopen. Een meneer die in zondag avond aan de telefoon had vertelde me dat je er ook geen lucifers kunt kopen. Zulke dmgen die je hier heel normaal vmdt zijn daar op het ogenblik heel schaars. Dat schreef mijn vriendin daar ook: toiletpapier bij eg£in een box uit het geld van de aktie op, en dat stuurde ik naar Surina me." „In 1977 hoorde ik dat het Lotjes huis was afgebrand doordat kmde ren met vuur hadden gespeeld. Gelukkig zijn er geen kinderen in de brand omgekomen. Er stonden nog oude barakken op dat terrein, waar ze eigenlijk eerder m begon nen waren, die ze bij de aanvang van het Lotjeshuis gekregen had den van Suralco, de aluminium- maatschappij in Sunname." „Die barakken hebben ze wat opgeknapt en daar hebben ze de kindertjes toen enkele jaren m ver zorgd." „Intussen wilden ze een meuw Lotjeshuis gaan bouwen m Para maribo en hebben ze aktie gevoerd in Suriname. Mevrouw Femer, die toen presidente was, vertelde mij (dat zelfs de armste mensen een kwartje brachten voor het nieuwe Lotjeshuis, zó erg vonden ze dat het Lotjeshuis afgebrand was. Het is ook een begrip in Suriname." „U wilt weten waarom het huis Lotjeshuis heet? Dat ik gekomen door de oprichtster mevrouw De Vries. Zij had een dienstmeisje dat Lotje heette en doordat mevrouw De Vries altijd zo druk was voor het opzetten van het huis heeft ze heel veel hulp gehad aan die Lotje, die zelf een paar ondervoede kinderen had en moest werken om haar kinderen te kunnen verzorgen. Toen het huis een naam moest hebben zei mevrouw De Vries: „Ik heb zoveel aan Lotje te danken, ze heeft me altijd zo goed geholpen, laat ik het huis het Lotjeshuis noe men." „Toen ik er vóór de brand van 1977 was had ik wat filmpjes ge maakt van de kindertjes en van het Lotjeshuis, en daar ging ik mee het land in naar vrouwenverenigingen, bejaardenmiddagen, vakantieoor den, om over het Lotjeshuis te vertellen. Dan werd er altijd een collecte gehouden." Mevrouw Koopsen kwam met het Lotjeshuis in 1974 in aanraking toen de Gereformeerde Kerk m Putten een collecte hield voor het Suri- 0 riaamse huis. Putten kreeg toen veel Surinaamse mensen die naar Ne derland kwamen m de opvang en mevrouw Koopsen, die m Putten woonde, interesseerde zich voor j rg hun lot en reisde naar Suriname om te zien hoe de levensomstandighe- den van die mensen waren. Ze kreeg een bnef mee van de Gereformeerde Kerk voor het Lotjeshuis: was het geld goed aan gekomen? Haar eerste kennisma king met het huis was 'n hartelijke ontvangst door vice-presidente mevrouw Nassy, die haar in het huis .rondleidde. „Gelijk maakten die kindertjes zó'n indruk op me, dat ik iets voor hen wilde gaan doen. Wij kregen veel kleding voor de Sunnamers die bij ons in de opvang kwamen. Ik ben een winkeltje voor tweede- handskleding begonnen. In Para maribo is ook een winkeltje voor tweedehandskleding en van de op- brengsten worden onder meer de 1 personeelsleden van het Lotjeshuis y betaald." „Ik stuurde het geld dat ik met het winkeltje verdiende naar Suri- name De zomerkleding haalde ik eruit en die stuurde ik naar dat voió Surinaamse winkeltje. De KNSM nam mijn kledingpaketten gratis mee ÏVUtC jida: „Zo heb ik in de loop van de j aren ontzettend veel kledingpaketten and; kunnen sturen. Dat heeft altijd zéér Brer veel geld opgebracht. Per jaar zond dne zendingen kleding. De win- en t terkleding verkocht ik aan de Suri- hier. Ik ging ook wel naar jd Ti andere opvangcentra om kleding te verkopen. Dat bracht veel geld

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5