1 ,Ik ben een Roda-man; alle jongens zijn mij even lief' it mi UI lllfl Cees Leyenaar sr.: de mens in zijn hobby j. DONDERDAG 9 JANUARI 1986 eusd Reran Is exclusief 8 MIDDENSTAND Speciaal de middenstanders moeten uitkijken. en Een bakker die 's morgens om vijf minuten voor vijf een takkebos uit de houtmijt trekt om de oven te gaan stoken of die een paar minu ten voor tien bij zijn eerste klant kil aanbelt. Een kruidenier die om vijf over acht een klant helpt of een V timmermansbaas, waar de knecht aa even te laat zijn jas aantrekt; het zijn en allemaal potentiele klanten voor de art marechaussee. Als de kaarslan- eb taarn op je fiets uitgaat omdat je D door een kuil rijdt, dan staat er Ia* meestal wel zo'n knaap tussen de an bomen om je te pakken. En dan die an belastingplaatjes op de fiets. Dat is ige helemaal een terrein waar winst te es< halen is voor die jongens. ve iet, [aa ag ZONDER LICHT :ai rac Wat te denken van het volgende verhaal wat in Leusden voor waaifcj wordt verteld: Een inwoner van Leusden zit ir5g Amersfoort bij de kapper ons hel^ mes. Als de kapper klaar is met de klant blijkt de volgende klant deM opperwachtmeester te zijn. Die zegt tegen de Leusdenaar: ,,Als je even wacht dan fietsen we samen naar Leusden." „Nee," zegt deH Leusdenaar, „want dan ben ik ruetH voor donker thuis en ik heb geenH licht op mijn fiets." „Geeft niet," de Opper, „ik ben zo klaar en dat: halen we wel." De Leusdenaar wacht en samen fietsen ze richting! 'j Leusden. Wanneer ze bij de Herte- kop zijn zegt de Opper: „Buurman. stap eens even af. Ik moet je een proces verbaal geven want je njdt j zonder licht." Een kleine pleister op de wond is het verhaal van diezelfde Opper ook eens zijn eigen vrouw bekeurde wegens het njden zonder licht licht. Laten we maar gauw doorlopen je kunt beter uit hun buurt blijven. Op de driesprong kunnen we naar links de Maansteeg op Die eindigt na een paar honderd meter op het erf van de boerdenj ..de Grift" Noot. De „Nieuwe Brug" bleek niet goed gefundeerd te zijn door veenlagen m de ondergrond en verzakte elk jaar een paar centimeter. In de zestiger jaren is de brug vervangen door eec^ duiker. >e; I zen voor de opperwachtmeesters jei en verder een hoeveelheid vrijge zellenkamers voor de manschap- j| pen. Achter, aangebouwd aan hel eigenlijke kazernegebouw, bevuil!" den zich de arrestantencellen en de paar destallen. Daarboven de zol- der waar hooi, stro en haver voor de iet paarden ligt opgeslagen. Of het waar is dat de jongens hun >ec strepen (en daarmee het recht om ye< te kunnen trouwen) moeten verdie- ia; nen door het aantal verbalen wat ze ui maken, of dat het aan de leiding ligt weet ik niet. maar ze oefenen een igi soort schrikbewind uit, ontzien eh niets en niemand, De sterke verha ur len over hun optreden zijn legio. Zo .ei weet ik van iemand die een proces lin verbaal kreeg wegens stropen, om- ite dat hij langs de weg een zakje gras had gesneden voor zijn konijnen, tat Een ander kwam voor de rechter Mi omdat hij een appel had opgeraapt aa die onder een appelboom lag die an niet van hem was. aa nj re t LEUSDEN - Aan het eind van het gesprek zegt hij: „Zet maar boven het verhaal: de mens in zijn hobby". Cees Leyenaar (62) geeft in één simpele zin aan waarom hij al ruim 23 jaar zijn beste krachten geeft aan w Roda '46. Willem Vrijhoef, één van de oprichters van de club, haalde Leyenaar naar Roda vanwege diens bestuurlijke ervaring. Hij was acht jaar bestuurslid bij DTS '35 uit Ede, de plaats waarin Leyenaar tot 1960 woonde. Een gesprek met Mister Roda, zoals hij genoemd wordt, aan de vooravond van het 40-jarig jubileum van Roda. Het interview met Cees Leye naar sr vindt plaats in de kan tine op een maandagavond. Zo nu en dan wordt het gesprek even onderbroken door ie mand die vlug iets van Leye naar moet weten. Of hij stokt zijn verhaal om een bekende goedendag te zeggen. ,,Ik ben vergroeid met de vereniging", zegt hij. Desgevraagd laat het ere-lid weten dat hij meer dan twintig uur per week in Roda steekt Het grootste deel van zijn tijd besteedt Leyenaar aan de kleedkamer/materialen- commissie. Samen met zijn maatje Abbing pompt hij per week zo'n 500 a 600 ballen op, om eens wat te noemen. Zijn werk als 'matenalenman' houdt ook in dat er elk voetbal weekend een kleedkamerinde ling gemaakt moet worden; de elftallen van Roda en de bezoe kende clubs worden verdeeld over de 26 beschikbare kleed ruimten. Leyenaar: ,,In een week passeren naar schatting 1600 mensen mij, daar in het centrale deel van de kleedac- commodatie Als je dan ziet dat alles gladjes verloopt, en dat je complimenten krijgt van de te genstanders over de wijze waarop alles is geregeld, dan geniet ik. Dan ben ik erg blij, ja". KEEPER Cees Leyenaar werd in Door- werth geboren, maar toen hij één maand oud was verhuisden zijn ouders naar Ede. Daar groeide hij op en voetbalde er bij DTS. Nou ja, voetbalde. Leyenaar was immer aktief als keeper. Bij DTS maakte hij acht jaar lang deel uit van het bestuur. Ver rassend is dat hij voor die funk- tie een opleiding had gevolgd. ,,Een oud-kapitein, die lid was van de vereniging, hield zich daar mee bezig. Die man maakte je wegwijs in allerlei bestuurlijke aangelegenheden en vertelde je hoe je binnen de vereniging met mensen moest omgaan. Van hem heb ik ge leerd, dat je wel eens chagrij nig moet doen tegen de jon gens. Een beetje geïrriteerd doen. Zo van. wat mot je joh. Op die manier behoud je een bepaald gezag". BLIJHOF In 1960 vestigde Cees Leyenaar zich in Leusden aan de Ansfn- duslaan. Hij werkte in Amers foort (was produktieleider bij de Hapam) en wilde niet langer op en neer reizen tussen de Keistad en Ede. Omdat het organiseren en be sturen hem in het bloed zit, hielp Leyenaar mee met de oprichting van speel- en re creatievereniging Blijhof, waar van hij vijf jaar voorzitter was. Nadat Willem Vrijhoef van Roda hem diverse malen had gevraagd, bijna gesmeekt, om ook voor Roda bestuurlijk ak tief te worden, nam Leyenaar in 1962 plaats in het Roda-bestuur. ,,Maar niet voor lang", blikt Mister Roda terug. ,,Na zes we ken hield ik het voor gezien. Elke week nam het bestuur over het zelfde onderwerp een andere beslissing. Daar kon ik niet tegen en bedankte voor de eer". Samen met de heren Abbing en Broekhuis vormde hij een elftal commissie die zich ontfermde over krap 25 voetballende le den. „We konden net twee elf tallen samenstellen in die tijd". Roda speelde destijds alleen op zondag en beschikte over één veld langs de Asschater- weg, op de plek waarop nu de Vallei-school staat. In 1964, zo herinnert Leyenaar zich, verhuisde de club naar het Burg. Buiningpark waar één veld voor Roda lag. In die tijd werd het eerste team voor de allereerste keer kampioen en promoveerde van de derde naar de tweede klasse. ,,Dat was een feest toen. Heel Ha- mersveld stond op zijn kop en de pastoor luidde de kerkklok ken". Roda, in de beginjaren Hamers- veld geheten, kreeg meer le den, waardoor sommige elftal len voor het spelen van een thuiswedstrijd moesten uitwij ken naar het voetbalterrein in Achterveld. CLUBHUIS In 1970 stortte Cees Leyenaar zich op de plannen voor de Bavoort bouw van een echt clubhuis voor Roda. Hij formeerde een ploeg Roda-leden die verstand hadden van metselen, timme ren, elektriciteit, enz. en ging aan de slag In lO'/z maand werd door 105 mensen met bloed zweet en tranen aan de bouw van het clubhuis ge werkt, weet Leyenaar en laat een schema, dat hij destijds ge bruikte. zien. ,,Ik was een soort personeels chef Ik hield precies bij hoe lang iemand aan de kantine werkte Ik had ook de taak om ze achter hun broek aan te zit ten, want het werk moest na tuurlijk wel doorgaan". Op het moment dat Leyenaar zich met de bouw van het club huis ging bemoeien, was hij op nieuw bestuurslid. In 1964 stapte hij in het dagelijks be stuur, was één jaar waarne mend voorzitter ('72-73) en be dankte in 1974 voor het lidmaat schap van het bestuur. ,,Mijn zoon werd in dat jaar se cretaris van het DB. Om ver schillen van mening met hem uit de weg te gaan, die krijg je als je samen in één bestuur zit, ben ik opgestapt". PRAATPAAL Cees Leyenaar bleef actief voor de club. Hu wierp zich op als Cees Leyenaar sr.: „Ik ben een Roda-man. een soort praatpaal tussen de trainer en de eerste elftal-spe lers. ,,Als er een nieuwe oefen- meester aantrad, dan was dat een heel nuttige funktie", zegt Leyenaar die in 1975 lid van verdienste werd In 1982 brak het hoofdstuk ma terialen- en kleedaccommoda- tiecommissie aan Wat hem be treft, mag dat hoofdstuk bin nenkort afgesloten worden. ,,De boel is op poten gezet. Al les loopt lekker. Nu wil ik ei genlijk wel weer een andere taak op me nemen". Mister Roda wil graag een ïnfo- funktie gaan vervullen. Hij legt uit: ..Nieuwe leden snel inwij den in de strukturen van de vereniging. En ze een beetje opvangen. De nieuwe leden van nu weten vrijwel niks van Roda. Ze zijn bijvoorbeeld niet op de hoogte van de funkties van diverse mensen. Ze weten ook niet welke leden veel voor Roda hebben betekend. Dat zou ik ze graag allemaal willen vertellen" Welke beslissing hij ook neemt, zijn vrouw wordt éérst geraadpleegd. ,,Ze móét er achterstaan". TOEKOMST Komen we op de toekomst van Roda '46. „Toekomst? Wat willen we ei genlijk? Willen we de top be reiken of maken we van Roda En zo naderen we de buurt schap „Bavoort". De naam Ba- voort stamt uit het vage en zeer grijze verleden. Onge veer duizend jaar geleden heette deze plek al „Bache- voorde". Zoals bekend was ?en voorde een doorwaadbare plaats, de plaats waar een water ondiep was en de kan en geleidelijk afliepen, zodat nen gemakkelijk kon overste- een. Veel plaatsen in Nederland tanken him naam aan een lergelijke voorde, denk maar tan Amersfoort, Montfoort, lichtenvoorde, Bredevoort nzovoort. Veel plaatsen heb- >en zelfs hun ontstaan aan o'n, voor het verkeer belang- ijke, plaats te danken. Men en, die wel brood zagen in verkeer, vestigden zich op zo'n plaats. Bache is de oude naam voor beek en Bache-voorde is dus de naam voor een doorwaadbare plaats door de beek. Bache-voorde werd in de loop der tijden samengetrok ken tot Bavoort. Later, toen de beek belangrijk werd voor vervoer over water, was zo'n ondiepe plaats natuurlijk een hindernis en kwam men ertoe op die plek een brug te bouwen. BRUG Maar dat is allemaal verleden tijd. In 1921 werd een nieuwe brug aanbesteed, al zou het nog enkele jaren duren voor die ook gereed was. Voor het in die tijd op gang komende autoverkeer maakte de weg een paar hinderlijke bochten. De weg liep rechtdoor vanaf Schra- lensteijn tot een café „Bavoort", boog dan haaks om naar links, passeerde de beek en liep recht door tot aan de Maansteeg, om dan weer haaksom naar rechts af te buigen. Thans loopt de weg met een paar haast onmerkbare bochten vanaf Schralensteijn, om na het passeren van de beek, na een paar honderd meter, weer op het oude tracé uit te komen. KRUISPUNT Maar eerst volgen we de oude weg. De oude toestand is nog dui delijk herkenbaar aan de wegbe- planting van eikebomen. We ko men dan uit op een kruispunt. Rechtdoor komen we op de Tre- kerweg. Vroeger, toen de Doornse Grindweg over de Leusderheide nog met was aangelegd, was dit de voornaamste verbinding van Amersfoort naar Doorn en Drieber gen. m situatieschets van de situatie rond 1930, het tijdstip waarop we aan de hand van de schrijver door het ■usdense wandelen. MOLEN een gezelligheidsvereniging ng Als prestaties voorop moeten je, staan, dan moet er volgens mij vo gekozen worden voor één eer- y ste team. Daarmee kun je aanve de weg timmeren. Quick uit Amersfoort dat geen ro< zaterdag- maar wel een zondag- afdeling heeft, is een redelijk JO( goed voorbeeld' Als Leyenaar moet kiezen tus sen een zaterdag-eerste of een zondag-eerste dan zou hij het... niet weten. ,,Als ik moest stem- j_. men, dan zou ik mijn stem ont- houdenbenadrukt hij "p De grijzende eminentie wil ook niet zeggen welke afde- ling binnen Roda hem het dier baarst is. „Ik ben een Roda- man", zegt hij. ,,Alle jongens L. zijn mij even lief1 Links van het kruispunt staat het oude tolhuis, dat herinnert aan de tijd dat hier nog een tol over de Rijksweg stond, maar die is al geruime tijd geleden opgeheven. We kennen op de rijkswegen ge lukkig geen tollen meer. Nog wel op de gemeentewegen. Schuin aan de overkant staat een boerderij. Vele eeuwen geleden zag de boer, die toen op de boerde rij woonde, ook wel brood in het verkeer want sinds mensenheuge nis is het met alleen boerderij, maar ook cafe, drankslijtenj, bakkerij en melkhandel. Voor het café langs loopt een pad naar rechts. Aan dit pad heeft vroe ger een korenmolen gestaan, doch die is in 1917 gesloopt. De molen belt, de zandheuvel waarop de molen heeft gestaan, is nog blijven liggen tot 1923 en is toen afgegra ven om het zand te gebruiken voor het verleggen van de Rijksweg. Achter de molen is „de Stroom" te zien, In dit gebouw stond een stoommachine die bij windloze da gen het werk van de molen over nam. Gelijk met het slopen van de molen is ook die stoommachine afgebroken en het gebouw is ver bouwd tot een paar woonhuizen. KERKEPAD Op het punt waar we nu staan begint (of eindigt) één van de ker- kepaden die Leusden rijk is. Dit pad loopt dwars door bouw- en weilanden, door bossen en over de heide naar Oud Leusden, waar honderd jaar geleden nog de kerk stond. Zo'n pad dat door de eeuwen heen, van geslacht op geslacht, werd gebruikt om naar de kerk te gaan, mag nooit door de bezitter van de grond worden afgesloten; een ieder heeft hier het recht van overpad. Wanneer het pad door een weiland loopt moet in de om heining een gelegenheid aange bracht worden om die afrastering te passeren. Die gelegenheid kan bestaan uit een gemakkelijk te ope nen hek, een draaikruis of aan weerszijden een opstap met een gedeeltelijke verlaging van de af rastering, een zogenaamde stegel. Ofschoon dit kerkepad niet meer voor kerkbezoek wordt gebruikt, bestaat het recht van overpad en de verplichting van de grondbezitter nog steeds. Zelfs de Spoorwegen moesten, toen de lijn naar Kesteren werd aangelegd, op de punten waar de lijn zo'n kerkepad kruiste, een volwaardige overweg aanleg gen. Gaan we nu terug naar het kruis punt dan kunnen we de oude weg langs het tolhuis nog volgen tot aan de beek. De brug is weggebroken. alleen de gemetselde landhoofden zijn nog over en de leuning van de brug is gebruikt om de weg af te sluiten. Willen we naar de andere zijde van de beek dan moeten we terug en over een paadje aan de andere kant van het tolhuis de nieuwe brug bereiken. We gaan de brug over en komen even verder aan de plaats waar de Oude Rijks weg de meuwe kruist. Volgen we dan de Oude Rijksweg door links af te slaan dan staan we voor de beruchte Marechausseekazerne. Dit gebouw kwam gereed in 1916 en daarmee kwamen de gevreesde mannen naar Leusden. KAZERNE De kazerne bevat twee woonhui- De korenmolen, die in 1917 werd gesloopt, getekend door C van Leeuwen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 8