„Engeltjes" boeide publiek drie uur lang [leusden, Culturele Raad Leusden wil duidelijk gemeentelijk kunst- en cultuurbeleid Wensenprogramma voor 1986 en verder leusder krant Hoorzitting over carport Elf stortplaatsen REALISERING VAN NIEUW CULTUREEL CENTRUM IS WENSELIJK, VINDT CRL voor tuinvuil IVN-warideling Treekerpunt (tex weekindegewmd/ Leusden plaatselijk nieuws DINSDAG 14 JANUARI 1986 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens Hans Mosterd (eindredaktie) Redaktie-secretariaat: Boudwina de Boer, Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos. Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur. voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschatterweg 19, Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 14 00 tot 17.00 uur Telefoon 033-941495 (administratie). 941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 65,60 per jaar, 33,30 per half jaar. 16.90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v BDU B V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. 18.000,-. Hiervoor zijn spe ciale fondsen aanwezig. CULTUREEL CENTRUM De Culturele Raad wil zich in zetten voor de realisering van een nieuw, multi-funktioneel cultureel centrum. In de afge lopen jaren hebben verschil lende verenigingen geklaagd over de uiterst beperkte moge lijkheden van De Korf, dat hoofdzakelijk op sportbeoefe ning is gericht en met haar to neelzaal voor ruim 300 perso nen te weinig mogelijkheden biedt voor de verenigingen om hun kleinschaliger aktivitei- ten te kunnen ontplooien. Voor de grotere aktiviteiten werden de verenigingen nogal eens geconfronteerd met het feit, dat commerciële aktiviteiten de voorrang kregen boven de eigen sociaal-culturele aktivi teiten. De Culturele Raad schnjft ver der: „Kleine vergaderzaaltjes van 8 tot 50 personen ontbreken. Ook voor andere, cultureel ge richte, aktiviteiten kan men niet of nauwelijks in Leusden te recht" En verder: ,,De Raad denkt, dat zo'n (sociaal-)cultu- reel centrum de volgende ruimte dient te bieden. - een muziektheater/gehoor zaal met een goede akoes tiek. - een expositie-ruimte waar doorlopend tentoonstellin gen gehouden kunnen wor den. - lesruimten, bijvoorbeeld ten behoeve van de muziek school, ballet-onderricht e.d. - vergaderruimten, geschikt voor bijeenkomsten van 8 tot 50 personen, bijvoorbeeld voor bijeenkomsten van het CML en haar afdelingen, de Culturele Raad zelf en tal van anderen. - ruimten voor bijvoorbeeld de Lokale Omroep Leusden, met vaste faciliteiten - en tenslotte een centrale ont moetingsruimte, die multi- funktioneel gebruikt kan wor den". De brochure van de Culturele Raad Leusden '1986 en verder, kunst en cultuur in de ge meente Leusden', is verspreid onder politieke partijen in Leusden, raadsleden, b en w van Leusden, verschillende overkoepelende organisaties, en verenigingen, die aktief zijn op cultureel terrein. Voor zover de voorraad strekt kun nen belangstellenden het wen- senprogramma opvragen bij de Culturele Raad Leusden, postbus 65, 3830 AB Leusden. Dat is ook het adres voor Leus- denaren, die ideeën, wensen of kritiek hebben of de Cultu rele Raad behulpzaam willen zijn op de verschillende deel terreinen. De Culturele Raad Leusden wil zich inzetten voor een multi-funktioneel te gebruiken cultureel centrum. Boerderij Groot Krakhorst zou dan bijvoorbeeld gebruikt kunnen worden als Oudheidska mer en als onderkomen voor de Historische Kring. Een scène uit het blijspelEngeltjes' Saartje (Marga Zwart) ten tonele. Voeg hierbij de veldwachter van het dorp (Ronald van de Bunt), tevens de vader van Katja, en alle ingrediënten om er een luchtig en vermakelijk blijspel van te maken zijn aanwezig Door het geintrigreer van de slimme Tonia werkt de boer ten slotte weer, verlooft hij zich met het nichtje Saartje, is het stookoventje verdwenen en neemt de veldwach ter zich voor om zijn dochter alsnog te vormen tot een braaf meisje. Het hele gebeuren speelt zich af binnen een tijdsspanne van een vijftal dagen. Het van acht tot elf uur durende toneelstuk bleef het pu bliek boeien tot de gordijnen zich sloten Het decor en de levendige wijze waarop het stuk werd ver tolkt, de aanldedmg van de spelers en de details die perfect waren uitgevoerd, werden beloond met een verdiend applaus. Regisseur van het stuk was Wil lem van Engelenhoven en verant woordelijk voor het decor waren Ed van Loenen en Gerrit van de Berkt. Soufleuse's: Ria van Engelen hoven en Alie Bos. Grimeuse: Fran- cette Grootkop. LEUSDEN - Morgenmiddag om 15.00 uur wordt er in het gemeente huis een hoorzitting gehouden On derwerp van gesprek is de carport die de heer De Ruiter zonder bouwvergunning toch bouwde naast zijn huis aan het Landjonker. De zaak speelt al smds begin maart vorig jaar Dinsdag 14 januari 20.00 uur: KPO bijeenkomst, De Kom (jaarverga dering en bingo). Dinsdag 14 januari 20.00 uur: Jaar vergadering NCVB. 't Trefpunt. Donderdag 16 januari 20.00 uur: Kaartavond, De Til. Donderdag 16 januari: Filmavond, 't Vooronder. Donderdag 16 janauri 20.00 uur: Spottheater Amsterdam, kantine Hogere School voor Gezondheids zorg, Lankslaan 10. Donderdag 16 januari 21.30 uur: Jazz-podium, De Hakhorst. Woensdag 15 januari 20.00 uur: Scholenmarkt voortgezet onder wijs, De Korf. ACHTERVELD Woensdag 5 januari 9.00 uur: handwerk hobbyclub, De Moespot. Donderdag 16 januari 13.30 uur: bejaardensoos, Ons Ge bouw. Vrijdag 17 januari 20.00 uur: S.V.A. kaarttoernooi, kantine sportpark Zaterdag 18 januari 20.00 uur: Boerenkielenbal, Ons Gebouw. Zaterdag 18 januari 20.00 uur: Disco Show, De Klaveet. Zondag 19 januari 14.00 uur: Disco, De Klaveet. Maandag 20 januari 20.00 uur: Volksdansen. De Moespot. Dinsdag 21 januari 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem, Ons Gebouw nomen. Dit programma gaat vergezeld van een globale kos- tenbegroting. De Raad mikt hierbij ook op sponsoring door het Leusdense bedrijfsleven om de eigen financiën zoveel mogelijk te kunnen sparen. aangevraagd, maar er blijft nog een exploitatietekort over van ongeveer 3500,-. Het Kinder filmhuis hoopt op een bijdrage uit het bednjfsleven om dit ex ploitatie-tekort te kunnen over bruggen. pen uit eigen gemeente en de regio, een jaarlijkse traditie gaat worden. Daarnaast denkt de Culturele Raad aan het organiseren van theatervoorstellingen, die jon geren aanspreken. Hierbij zal samengewerkt worden met Theaternetwerk Nederland, dat dergelijke programma's in haar pakket heeft. notitie in voorbereiding, waann zij de gemeente de mogelijkhe den aanreikt, om tot een kunst- aankoopbeleid te kunnen ko men De Culturele Raad ver wacht van de gemeente, dat zij een notitie het licht laat zien, waarin een dergelijk beleid wordt geformuleerd en de daarbij behorende financiën *ter beschikking worden ge steld. De Commissie Kunstaan- (van de redactie) LEUSDEN - De Culturele Raad Leusden is van mening, dat de gemeenteraad binnen afzienbare tijd een goed kunst en cultuurbeleid dient te formuleren, waarin de plaats van de Culturele Raad in het geheel duidelijker zal zijn dan nu 7 het geval is. Ook is de Culturele Raad van mening, dat de financiering van de kunst- en cultuurzaken voor de ko mende jaren beter geregeld moeten worden. De Culturele Raad vraagt zich af hoe zij zelf zal kunnen functioneren - zonder een dergelijk geformuleerd kunst- en cultuurbe leid en zonder de nodige geldmiddelen om de doelstellin gen van de Culturele Raad te kunnen realiseren. Zij vraagt aan politiek Leusden hierover een duidelijk stand punt. ,,Veel van de door de Culturele Raad naar voren gebrachte ideeën en plannen komen - door het ontbreken van een werkzaam beleid - daardoor in een politiek en financieel luchtledige te hangen", aldus voorzitter Henk Wesenaar van de Culturele Raad in het door de Raad uit gebrachte wensenprogramma, dat onder de titel '1986 en verder...' in beperkte oplaag is verschenen. Opmerkelijk is ook de wens van de Culturele Raad Leus den om in de komende jaren te willen streven naar een cultureel centrum voor Leusden. Volgens de Culturele Raad Leusden is daar in de gemeente Leusden behoefte aan. De Culturele Raad is van mening, dat De Korf als zoda nig nauwelijks voldoet met één zaal, die vaak ook nog voor commerciële doeleinden wordt gebruikt. Voor de huidige accommodaties, zoals de boerderijen Groot Krakhorst en de schuur van Hakhorst ziet de Culturele Raad andere be stemmingen. Groot Krakhorst zou bijvoorbeeld uitstekend dienst kunnen gaan doen als onderkomen van de Histori sche löring Leusden, waardoor tevens de mogelijkheid wordt geschapen een Oudheidkamer in de nchten. ,,In de komende jaren zal Leusden zich meer gaan richten op het welzijn en welbevinden van de bevolking, nu de tweede (en laatste) fase van de uitbreidingen vrijwel voltooid is", aldus de Culturele Raad in het wensenprogramma. ,,Het lijkt de Culturele Raad Leusden een goede gedachte om onder meer met dit idee van een nieuw te realiseren cultu reel centrum, waar voor iedere Leusdenaar wel iets te doen zal zijn, daartoe een aanzet te geven". kopen kan zich dan ook buigen over andere kunstaankopen door de gemeente, zoals in de burgergemeenten al langer een goed gebruik is. KUNSTZINNIGE VORMING Na twee experimentele projek- ten in 1985 op Leusdense scho len met 'kunstzinnige vorming', waarbij de kunstenaars recht streeks geconfronteerd wor den met de kinderen (en omge keerd) wil de Culturele Raad Leusden hiervoor een conti nuerend beleid geformuleerd zien. Om voor 1986 méér Leus dense scholen een dergelijk aantrekkelijke programma te kunnen aanbieden, vraagt de Culturele Raad aan de ge meente een bedrag van VEEL WENSEN is na een leven bestaande uit hard werken op de boerderij overge stapt op het stoken van kostelijk vocht, die hij zijn „engeltjes" noemt. Joost (gespeeld door Willen Dee- nik) en boer Nelis lusten hem wel. NICHTJE Voor de huishoudster Tonia (Ma rijke Moesbergen) is het een doorn in het oog dat de boerdenj ten onder gaat aan drank, geluier en gevrij met Katja. Zij voert haar degelijke, maar lieflijke nichtje In het wensenprogramma heeft de Culturele Raad overi gens tal van wensen voor korte en langere termijn opge ivan één onzer medewerk sters) LEUSDEN - „Engeltje", een toneelstuk in drie bedrijven, werd afgelopen zaterdag in De Korf opgevoerd door een zestal leden van de PJGU Leusden, oftewel de Vallei jongeren. Niet alleen leden en belangstellenden uit Leusden vulden de zaal, maar ook van uit afdelingen elders uit de regio toonde men belangstel ling. Onder het publiek be vond zich ook wethouder Van Woudenberg. De PJGU komt jaarlijks met een toneelstuk. Deze keer was de keus gevallen op „Engeltje" van B. We- stra en F. Drost. Een vrolijke klucht, die zich afspeelt ui de jaren '30. Boer Nelis Dorenbos (vertolkt door Johan Bijkerk) veronachtzaamt het boerenwerk en houdt zich liever bezig met zijn uitvindingen en met de dochter van de veldwachter, de mooie, brutale en ijdele Katja (And- ra Dokter). De boerenknecht Joost plaats met kiosk aan de Treeker- weg te Leusden. (Dat is de weg tegenover wegrestaurant Aart Jansen aan de Doornseweg). In kleine groepen gaat men on der leiding van natuurgidsen via het met naaldhout beplante voormalige stuifzandgebied nchtmg het Tree kermeertje. Dit tot natuurgebied LEUSDEN - De gemeente Leus den krijgt elf officiële stortplaat sen voor tuinvuil. Het is de bedoe ling dat deze voorlopig één jaar gaan functioneren. Daarna wordt bekeken of deze nieuwe service verlening het gewenste resultaat heeft. Met deze elf vaste stortplaatsen hoopt de gemeente op een efficiën tere manier het tuinvuil op te halen. Ook probeert men zo het storten van tuinvuil in plantsoenen tegen te gaan. Tenslotte wil men met deze permanente serviceverlening Leusden een mooier aanzicht ge ven. Met het aanleggen van de tuin- vuilverzamelplaatsen is een bedrag van 10.500 gulden gemoeid. „Ik hoop dan ook dat het project slaagt", zei wethouder Ummels gis teravond tijdens de vergadering van de commissie financiële en economische zaken. „Dat de men sen de moeite willen nemen om er naar toe te gaan om daar hun tuinvuil kwijt te raken." „Als het niet slaagt, dan zit je er mooi mee te kijken", reageerde Harm Offereins laconiek. Maar ook hij stemde met de aanleg van de stortplaatsen in. Ze worden op de volgende plaatsen gerealiseerd: 1. nabij de brandweergarage; 2. Li- sidunalaan; 3. Meent; 4. Van Daatse- laarhof; 5. Geode; 6. Gagelhof; 7. Alandsdam; 8. Hertenhoeve; 9. Ag- metenhove; 10. Jan van Arkelweg; 11. Pnnses Margrietlaan. v. v: De boerenknecht Joost (gespeeld door Willem Deenik) met zijn kosteiijK voo-ji.. LEUSDEN - De afdeling Amers foort en omstreken van het Insti tuut voor Natuurbeschermingse- dukatie (IVN) start haar aktivitei ten in het jaar 1986 met een reeds meermalen succesvol gebleken wandeling in de omgeving van het Treekerpunt. Op zondag, 19 januari aanstaande vertrekken we 14.00 uur vanaf de parkeer- vciKlaarde terrein kan men welis waar met betreden, maar toch zal de route zodanig zijn dat een goede indruk van dit veengebiedje wordt verkregen. In verband met de vochtigheid van het terrein wordt goed schoeisel aanbevolen. De duur van de wandeling is ongeveer twee uren. Naast de Culturade-'86, waar van de Culturele Raad een jaar lijks terugkerende traditie wil maken, staat een uitgebreid cultureel programma in het wensenboekje, waarbij de aan dacht vooral gericht zal zijn op de kleinschaligheid. Lezingen en voordrachten van schrijvers, dichtkunstavonden, lezingen en demonstraties over mo derne kunst, etc. Veel van deze avonden denkt de Culturele Raad zoveel mogelijk in samen werking met de Openbare Bi bliotheek te kunnen realiseren. Het bestuur van de bibliotheek ziet wel wat in deze samenwer king. Incidenteel of op een later tijd stip wil de Culturele Raad zich inzetten voor het organiseren van kleine theater-voorstellin gen. Als voorbeelden noemt het wensenboekje 'Jules Deel- der spreekt', het Loeki Stardust Kwartet, Figurentheater Trian gel. Henk van Ulsen, Ate Doornbosch en 't Kliekske en ch^ons van Mart Gevers. KINDERFILMHUIS De Culturele Raad staat achter het initiatief om tot de stichting van een Kinderfilmhuis te ko men. Bij verschillende instan ties is hiervoor reeds subsidie Voor de jongeren wil de Culturele Raad een jaarlijks amateurpop festival organiseren onder de naam 'Puddingpop'. In 1985 werd daartoe reeds een kleine aanzet gegeven met een dergelijke ma nifestatie. georganiseerd door De Til en Virus. PUDDINGPOP Voor de jongeren wil de Cultu rele Raad zich uiteraard ook in zetten. Een amateur pop-festi val onder de naam 'Pudding pop' is één van de wensen van de jongeren in Leusden. Het is de bedoeling, dat een derge lijk popfestival, met popgroe- KUNST IN DE WIJKEN De Culturele Raad is van me ning, dat binnen de gemeente Leusden weinig of niets wordt gedaan aan 'kunst in de wij ken'. Er ontbreekt een commis sie Kunstaankopen om deze aankopen op verantwoorde wijze te realiseren. De Cultu rele Raad Leusden heeft een De Culturade '86 staat uiteraard ook op het programma van de Culturele Raad Leusden.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3