De nuances van de PvdA I teusiler lent—s Van Bedem verlaat gemeente „Heel wat croquetjes" I lïchteL-, gronoi Het is duidelijk dat het hier om vrouwen gaat 54 fierst el De Meent 1>p rekening van eserve sport- roorzieningen Spreeuw 4 DINSDAG 14 JANUARI 1986 verkiezingen fan links naar rechts; Verduw, Van Kemenade. De IVeerdf en Jacobs. Een gelijke verdeling van mannen en touwen in de PvdA-fractie is gewenst, vinden de Rooie Vrouwen. jEUSDEN - Uit de opinie-peilingen van de laatste tijd >lijkt dat het goed gaat met de Partij van de Arbeid. De socialisten zouden bij de komende verkiezingen een linke winst kunnen gaan boeken. Of dat ook voor de afde- ing Leusden geldt, is nog maar de vraag. De Rooie Vrou- ven, zoals ze zichzelf noemen, gooien steeds meer roet in iet eten. door Martin Hermens /olgende maand viert de PvdA iet 40-jang bestaan. Of het in teusden ook tot een echt feest al komen, wordt steeds on waarschijnlijker. Tijdens de le- lenvergadering van vonge veek liepen de spanningen loog op. Tot twee keer toe werd een crisis in het lokale tydA-bestuur ternauwernood fgewend. Bovendien maakten ie Rooie Vrouwen duidelijk, Lat wat hun betreft de strijd om Le macht binnen de partij is be gonnen. aten we vooraan beginnen, og voordat de vergadering egon (het was toen nog ondui- elijk of deze een besloten ka- ikter zou krijgen of niet) instal- erden de dames zich achter de zaal. Om hun aanwezig- eid kracht bij te zetten, werd e tafel bedolven onder een Deveelheid stickers met een ouwvriendelijk opschrift, e vrouwen hielden zich, be- t>udens enkele duidelijk hoor- ire zuchten en kreten, in eer- e instantie wat op de achter- rond Het bestuur, achter de fel vertegenwoordigd door .ap Steur en Carel Wigger- ;e ian, zou het die avond zwaar te arduren krijgen. Het eerste Dorstel, om de vergadering esloten te houden, werd di- ;ct de grond ingeboord, og voordat het bestuur over- ing tot een beslissing over het >t van Joop Polak en de ande- ïn die op de kandidatenlijst onden voor de komende ge meenteraadsverkiezingen, las Steur een officiële verklaring EXCUSES ,.Via het partij-blad hebben we de leden voldoende informatie willen geven om vanavond goede besluiten te kunnen ne men. We hebben daarop reac ties ontvangen. Er zouden te veel negatieve opmerkingen zijn geplaatst. Een aantal men sen voelt zich daardoor ge kwetst. Dat spijt ons. Wij hopen dat zij onze oprechte excuses accepteren." Wat was er aan de hand? In het Com Verduin: wel lijsttrekker, geen kandidaat-wethouder. partijblad van de Leusdense PvdA werd elke persoon die op de ontwerp-kandidatenlijst stond van een korte, al dan niet verduidelijkende motivering voorzien Van allemaal? Nee, van de eerste dne (Corri Ver duin, Jan Jacobs en Ineke Jan sen) ontbrak een toelichting. Bedrijfsblindheid" noemde Steur dat. ,,De eerste drie wa ren voor ons volstrekt duide lijk." zei hij. Later tijdens de vergadering gaf hij alsnog hun motivering. Het publiceren van de overwe gingen van de commissie die de kandidatenlijst samen stelde, was een moeilijke keuze voor het bestuur, vond Steur. ,,Die overwegingen zijn niet zo samen te vatten, dat alle nuances goed overkomen." Over nuances gesproken: de manier waarop Jo Polak in het blad werd besproken, vond menigeen schandelijk en vol strekt niet relevant. De eerste en voornaamste overweging van het bestuur om Polak niet op de lijst te zetten was zijn be trokkenheid bij de affaire-Kui pers, die zich afspeelde in 1972/1973. Is dit een duidelijk teken dat de PvdA oud wordt? Veel mensen die oud worden hebben het ook steeds meer over vroeger. Hoe dan ook, het was een la chertje dat men eerst nog eens uit moest leggen wat die af faire-Kuipers precies inhield; veel van de partijgenoten had den dat tijdperk namelijk niet eens meegemaakt. Gebrek aan politieke visie en inzicht werd Polak ook verwe ten. Een tweede twijfelachtige argumentatie. Corri Verduin: Vanaf de oprichting van de af deling Leusden is Polak aktief geweest voor de PvdA." Zou het zo iemand aan politieke vi sie en inzicht ontbreken? Een overweging om hem wel te plaatsen op de lijst was, dat Po lak bij veel oudere Leusdena- ren bekend is en zodoende zou kunnen fungeren als stemmen- trekker. Daar gooiden de Rooie Vrouwen zich in de strijd: ,,Dat is een volstrekt onwaardige ar gumentatie." COMEBACK ,,De informatie zwart op wit was wel heel erg hard. Dat betreu ren we." Met een daarbijpas- send berouwvol gezicht ver spreidde Steur de excuses van het bestuur. Polak mocht van de leden wél op de lijst. Zijn come-back was een feit. Het PvdA-bestuur kon haar tweede verlies gaan verwerken. Het ergste moest nog komen: de strijd om de kandidatenlijst. Met Corri Verduin op de eerste en Jan Jacobs op de tweede plaats had niemand moeite La ter zouden beiden, zij het niet gewild, de gemoederen hele maal verhitten. Bij de benoeming van nummer drie (het bestuur droeg Ineke nemen. Het bestuur naa nem ook voor die plaats voorgedra gen, maar één der aanwezigen meende dat Han Seton (op de ontwerp-lijst nummer zes) die positie op de definitieve lijst moest krijgen Hij kwam tot die conclusie 'na zuivere weging van de voor- en nadelen?' DOORSLAGGEVEND De daarop volgende discussie werd er een over welke capaci teiten de meest doorslagge vende waren. De huidige PvdA-fractie in de gemeente raad liet zich niet verleiden om daar een uitspraak over te doen. Ans van Kemenade wek ..Moet ik hier gaan zeggen dat Leo van de Post mijn voorkeur krijgt voor plaats vijf omdat ik Han Seton een klootzak vind?" Het werd even stil. Pijnlijk stil. Ans van Kemenade haastte zich om te zeggen dat zij Seton geen klootzak vond Bovendien deelde ze mee, hoewel niet met zoveel woorden, dat de Jansen voor) trokken de Rooie Vrouwen aan de bel. Een van de partijgenoten voerde Gert de Weerdt op als tegenkandi daat, omdat ,,hij het vier jaar goed gedaan had." Ans van Ke menade reageerde fel: „Vrou wen hebben recht op een goede plaats." Daarmee maakte zij meteen duidelijk waar het die avond verder om zou draaien. Een stnjd tussen kandidaten met gelijke capaciteiten wordt al gauw een strijd tussen perso nen. De Rooie Vrouwen maak ten daar een veldslag tussen man en vrouw van. Het bestuur moet dat vooraf al hebben aangevoeld Haar moti vatie over Jansen: „Ze heeft veel maatschappelijke ervaring en kan haar gedachten goed onder woorden brengen. Ze is gespecialiseerd in onderwijs, welzijn en emancipatiezaken." Voor Gert de Weerdt was zijn grote deskundigheid op het gebied van ruimtelijke orde ning een pluspunt, maar niet groot genoeg voor een derde plaats. „Het is duidelijk dat het om vrouwen gaat" liet De Weerdt zich na de stemming zacht ont schieten. Zijn vierde plaats op de lijst kon hij, zonder verdere discussie, behouden. Leo van der Post kan, mede dank zij de Rooie Vrouwen, een vijfde plaats op de lijst in- Rooie Vrouwen Van der Post steunden. Dat bleek ook uit de stemming: Van der Post bleef nummer vijf. De Rooie Vrou wen konden hun haast kinder lijk enthousiasme niet onder drukken: ze klapten en juichten als gekken. En Van der Post zélf? De meest vrouwvriendelijke man van de Partij van de Arbeid was de rest van de avond met meer weg te slaan uit het kamp van de Rooie Vrouwen. De spanning steeg en de ver bale agressie van de Rooie Vrouwen werd steeds duidelij ker voelbaar. Het voorstel om Han Seton op plaats zes te in stalleren leverde prompt een tegenkandidaat op van de Rooie Vrouwen: Magdie Boer winkel. De reden daarvoor was simpel en duidelijk: „De PvdA heeft kans om bij de komende gemeenteraadsverkiezingen zes zetels te behalen. Er moet dan een gelijke verdeling van mannen en vrouwen in de frac tie zijn. Wij betreuren dat we met dit voorstel moeten komen. Het bestuur had zelf voor die gelijke verdeling moeten zor gen." Het bestuur had echter rede lijke argumenten om Magdie Boerwinkel op een negende plaats te zetten. „Ze heeft ge ringe politieke ervanng", aldus Steur. „Mensen met veel meer politieke ervaring moet je met passeren. Dat is een nadrukke lijke afweging geweest." MINIMAAL De schriftelijke stemming gaf geen definitief antwoord op de vraag wie nu op de zesde plaats moest staan. Seton had één stem meer dan Boerwinkel, maar dat was volgens de partij- regels niet voldoende. Bij de her-stemming kregen de Rooie Vrouwen hun zin: 'hun' Magdie won, met een zeer minimale meerderheid. Wederom sloeg de blijdschap toe in het vrouwen-kamp. Hoe wel eigenlijk niemand ge loofde in zes zetels, werden de Rooie Vrouwen haast dronken van hun derde succes. Geluk kig maar, want zo kon de rest van de lijst (de nummers zeven tot en met vijftien) in vlot tempo afgehandeld worden. Tegen de klok van elf uur was men eruit. Hoe later op de avond, des te meer spanningen. De kandida tuur van het wethouderschap, we schreven het vorige week al, bracht de partij tot tweemaal toe in een bijna-crisis-situatie. Een drietal bestuursleden, waaronder Steur, dreigden met opstappen als de verzamelde leden zich uitspraken om twee kandidaat-wethouders te kie zen. Dat was een doorn in. het oog van de Rooie Vrouwen. Nadat zij op de hoogte waren van het bestuursvoorstel (slechts één kandidaat-wethouder in de per soon van Jan Jacobs) zagen zij meer in twee kandidaten voor een eventuele post in het toe komstige college Reden: naast een man óók een vrouw (in de persoon van Corri Verduin) als mogelijke kandidaat. Dat het uiteindelijk toch bij één kandidaat-wethouder bleef, lag niet zozeer aan de dreigemen- Ir V i Ans van Kemenade„Vrouwen hebben recht op een goede plaats". Gert de Weerdt: „Het is duidehjk dat het om vrouwen gaat. ten van de drie bestuursleden. Naarmate het later werd, verlie ten steeds meer mensen de vergadering omdat andere ver plichtingen riepen. Dat had tot gevolg dat de Rooie Vrouwen, aan het begin van de avond nog een meerderheid vormend, niet meer zo sterk stonden als men zelf dacht. VOORDEEL Voor de partij zélf een voor deel, want de gevolgen waren bij een bestuurscrisis aan het begin van de verkiezingscam pagne niet te overzien ge weest. Een tweede bestuursbreuk was binnen handbereik bij de invul ling van de kandidatuur wet houder. Wederom dreigde een drietal bestuursleden met op stappen als de vergadering niet Jan Jacobs koos. Hun overtui ging was, dat met Com Ver duin de college-onderhande ling bij voorbaat al afgelopen waren. „Dat is mij ongevraagd door andere partijen meege deeld," zei Steur met een dood graversgezicht. De uiterst ongelukkig gekozen aktie van het bestuur resul teerde in eer overgevoelige reaktie van de aanwezigen. Ineke Jansen nam het uiteinde lijk op voor Corri Verduin. „Het gaat goed met de PvdA, dus moeten we nu komen met een vrouwelijke wethouder Corri is inzetbaar op alle terreinen Ze kent Leusen en kan er wat veranderen." Het pleidooi hielp niet. Jan Ja cobs werd met 19 stemmen aangewezen als eventueel PvdA-wethouder voor de ko mende vier jaar. Corri Verduin moest genoegen nemen met 14 stemmen. Een domper op de eerdere feestvreugde van de Rooie Vrouwen. Jan Jacobs en Corri Verduin waren schijnbaar weinig tot met onder de indruk van alle gebeurtenissen. Tijdens de dis cussies trokken zij zich terug. Voor de stemmingen kwamen zij, gezien de sfeer toch wel zeer uitdagend, arm in arm bin nenlopen De oproep, aan het einde van de vergadering, om ondanks alle meningsverschillen toch eensgezind achter alle geko zen kandidaten te staan, werd beantwoord met een enthou siast applaus. Het was als een vlag op een modderschuit. Het gebruiken van dreigementen is geen redelijke werkwijze van een partijbestuur om haar le den voor haar karretje te span nen. Die handelwijze zal intern zeker niet onbesproken blij ven. Maar wat nog erger kan uitpakken: de Rooie Vrouwen hebben de geur van succes in een machtsstrijd geroken. •O LEUSDEN - Afgelopen vrijdag nam ten gemeentehuize afscheid van de heerA. J. van den Bedem. De heer Van -en Bedem heeft sinds 1957bij de gemeente gewerkt in de plantsoenendienst. In de jaren, dat hij begon, werkte p ij bij de gemeente Leusden, een dienstverband dat werd voortgezet na de samenvoeging van Leusden en 'outenburg tot de nieuwe gemeente Leusden. A In 1974 werd de heer Van den Bedem voorman bij de zogenaamde sectie Plantsoenen van de afdelwg W 'penbare Werken. Later werd hij werkzaam m de wijk Alandsbeek-Oost. In 1982 werd feestehjk gevierd, dat de heer Van Bedem ruim 25 jaar in dienst was van de gemeente Leusden. De heer Van Bedem maakte gebruik van de VUT-regeling, en hield per een januan van dit jaar op met zijn werk ?or de gemeente. I I Kantongerecht I 11 Amersfoort Een café in Woudenberg, dat zich 'café-restaurant' noemt zonder een restaurant-vergun ning te hebben, kwam daar mee in moeilijkheden toen een verbalisant een hapje kwam eten. Waarschijnlijk was dat geen toeval, want de eigenaar was al eens eerder met justitie in aan raking geweest, omdat hij niet de juiste papieren bezat. Op de strafzitting van 9 januan beweerde de eigenaar bij hoog en bij laag dat in zijn bedrijf al leen quick-service geserveerd werd, wat namelijk wel was toegestaan. Maar de officier ci teerde het verbaal, dat echter anders luidde: „De verbalisant zag overal schalen met groente, vlees en aardappels neergezet worden en de men sen dronken wijn bij het eten. Dit wijst niet op plate-service Uw menukaart spreekt trou wens ook duidelijke taal". Hij eiste 1000,- boete, waarvan de helft voorwaardelijk. „Dat zijn heel wat croquetjes" mopperde verdachte. Maar ge zien het feit dat de eigenaar in middels een bedrijfsleider had aangetrokken, die wel over de vereiste papieren beschikte, zou de overtreding wel niet meer voorkomen. „Ik kom een keer bij u eten" beloofde de kantonrechter en veroordeelde conform de eis. Een café in Amersfoort was 10 minuten na sluitingstijd nog open geweest. De verbalisant trof acht klanten in de zaak aan. De eigenaar verweerde zich met het verhaal dat deze men sen veel gedronken hadden en dat hij daarom een taxi voor ze besteld had, die op zich liet wchten. „Ik waardeer het dat u in het belang van de verkeersveilig heid gehandeld heeft, maar waarom belt u dan met wat eer der om een taxi?" wilde de offi cier weten. Ze hadden wel de gelijk een kwartier voor slui tingstijd gebeld, maar de taxi was pas gelijk met de verbali sant gekomen, aldus ver dachte. „Ik zal de boete heel laag ge houden, vijftig gulden. Minder kan niet, want anders staan ze straks hier allemaal met dit ver haal," oordeelde de kan- i tonrechter. Een automobilist die niet tijdig voor een verkeerslicht gestopt was, kreeg eerst een ver keerde bekeunng thuisge stuurd. Hij reageerde met een briefje: „Nu hebben we allebei een fout gemaakt, weest u nu zo sportief om m'n bon in te trekkenDe officier vond deze redenering wel origineel, maar verkeersveiligheid toch niet op één lijn staan met het verwisse len van een paar papiertjes. Toch rolde er een uitzonderlijk lage boete uit: „Nou vooruit. Bij hoge uitzondering en voor deze keer 50,-." LEUSDEN - De extra kosten V.t V„_ V_J schade aan sportzaal De Meent lrnman fon laeta w-tn r)n wicnvnn sportvoorzieningen en niet ten laste van de incidentele budget- ruimte. Het gaat om een bedrag van ruim 22.000 gulden, dat in een keer zal worden afgeschreven. De gemeente moet dat bedrag zelf bijleggen omdat men, na de brand m augustug vorig jaar, aan de sporthal meteen een aantal noodza kelijke werkzaamheden wil ver richtten, die niet door de verzeke- ,,Het is een duidelijke verbete ring van de sportvoorzieningen", zo verklaarde Com Verduin (PvdA) gisteren tijdens de vergadering van de commissie financiële en econo mische zaken. „In dat soort zaken moeten we principieel zijn en de kosten dus ten laste van de reserve sportvoorzieningen leggen." Wethouder Ummels voelde wel wat voor het voorstel van Com VcvT/Juin A llo«">n aiv-iofc Dircnn (WD) had enkele kanttekeningen. „Het tast het fonds sportvoorzienin gen aan", zei hij. „Dat fonds wordt met automatisch aangevuld." Ook vroeg hij zich af, of men in de toekomst ook zo principieel zou blijven denken. Tot nu toe ziet dat er wel naar uit, want ook de aanleg van extra par keerplaatsen bij het LTV-terrein wordt uit de reserve sportvoorzie- Vanmorgen hoorde ik al een Turkse tortel zijn een tonig liedje koeren en als de winter niet al te streng wordt, bestaat de kans dat we, over een paar weken, boven op de schoorsteen een spreeuw zien die ern stig zijn zang aan het oefe nen is. Zijn eigenlijke zang bestaat uit langgerekte fluittonen van laag naar hoog en van hoog naar laag, afgewisseld met een geestdriftig en onver moeibaar gekwetter, waarbij hij met hangende vleugels als het ware de maat slaat. Maar het zijn buitengewone goede imi tators. Met hetzelfde ge mak fluiten ze als een wie lewaal, imiteren een fa briekssirene of, in de buurt van een voetbal veld, het fluitje van de scheidsrechter. Het is ge beurd dat een wedstrijd gestaakt moest worden omdat een spreeuw ver warring veroorzaakte. Na de najaarsrui heb ben de veren witte punten. Daardoor vertoont de spreeuw vele witte stipjes op de veren en valt de groen- en paarsachtige glans niet op. In de loop van de winter slijten deze kleine, witte veerpuntjes af zodat de vogel in het voorjaar en in de paartijd weer zijn fraaie grond- kleur met de groene en paarse glans kan verto nen. Zijn bruiloftskleed is dus eigenlijk een versle ten winterjas. Ofschoon ze reeds vroeg in het voorjaar zin gen wil dat nog niet zeg gen dat ze trouwplannen hebben. Dat wordt nog wel half april en vaak nog la ter. Ze zoeken dan een of andere holte in bomen, muren en rotsspleten en bij de huizen voornamelijk onder dakpannen. Niet voor niets is een van zijn volksnamen „panlijster". Ook wordt nogal eens een schoorsteen benut. In het bos worden vaak oude spechtenesten gekraakt, waarbij alle andere kandi daten als boomklevers en roodstaartjes er eenvou dig uitgezet worden. Het mannetje sleept wat stro aan, het wijfje be kleedt het met wat veren en klaar is het nest. Dan worden er vier tot zes lichtblauwe eieren door beide ouders uitgebroed, wat ongeveer twee weken duurt. Als de jongen zijn uitge komen is het niet moeilijk om het nest te vinden. De jongen maken een weer galoze herrie met hun ge roep om voedsel. De kalk- strepen, veroorzaakt door de uitwerpselen van de ouders, verraden de plaats van het vlieggat. (wordt vervolgd) G. van L. - -L

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5