Ec X „College is niet op de hoogte van maatschappelijk belang speel-o-theek" Tempting Seven swingt na 25 jaar nog gewoon door Inwoners Leusden gulle gevers ^vandaag in 9e leusder kranlr 8 zetels Smoussesteeg wordt Benjamin Cohen-pad CDA wil I krant gemeente Leusden 'CÏjl Werkgroep speel-o-theek Leusden: „Het is heel moeilijk om hier iets met de gemeente te regelen" BDU Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Zilveren jubileum speciaal voor fans Konijntje in de Wetering s Hoofdredakteur: Bert Vos Redaktie en administratie .Asschatterweg 19 "Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Redaktie. 941494 Telex BDU 40261 Giro 871441 Abonnement 16,90 per kwartaal Uitgave BDU BV V L/ O Q •fr I krant DONDERDAG 16 JANUARI 1986 - 17e JAARGANG NO. 70 zorgden voor een wervelend optre den waarbij de meest schitterende creaties op het toneel verschenen. Het pubhek genoot zichtbaar deze avond, waarbij vele vnenden en bekenden elkaar weer ontmoetten. De enige official MAZDA dealer voor Leusden e o Fluorweg 43 - Amersfoort tel. 033-622263 Allround Japanese occasion centre, met-meer den 50 occasions in alle Japanse merken. Iaiicvlaii Onafhankelijk BOU CUallCI nieuwsblad m Verschijnt dinsdag en donderdag in de gemeente Leus den. Familieberichten en losse advertenties 42 cent per mm Bij kontrakten belangrijke korting Leusderheitjes 1.29 per regel (43 cent per mm). Losse nummers 75 cent per stuk OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR Ons kantoor, Asschatterweg 19 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur geopend Zaterdags gesloten LEUSDEN - De totaalop brengst van de in 1985 gehou den collectes bedroeg 139.023,65. Dat is maar liefst 17.615,14 meer dan de op brengst het jaar daarvoor! Om gerekend over de 21 gehou den collectes komt dit neer op een gemiddelde van 6.620,17 per collecte. De hoogste op brengst was 19.249,35 en de laagste 30- Gerekend naar het aantal mwoners is er 5.42 per persoon aan collectes uit gegeven. Uw official Mazda-deaier op 7 10 minuien ri|alsiand van uw huis Volg de borden naar AUTO ISSELT Industrieterrein De isselt SOEST mazoa Het verkiezingsprogramma van het CDA: „De zorg voor de ander moet voorop staan." Pagina 3 Commentaren/meningen: Ontwerp-streekplan Utrecht Pagina 3 De Show- en Dansgroep Leusden bestaat tien jaar. „Als ze geen gevoel voor ntme hebben, heb ik geen tijd om ze dat bij te brengen." Pagina 4 Ontwerp-streekplan Utrecht ligt twee maanden ter inzage: School steegbosjes vormen harde barrière voor het bouwen naar het Zuiden Pagina 5 Loep op Leusden en Kantlijn Pagina 7 De Ruyter laakt het gemeentebeleid. Over carports en zo Pagina 7 Sport Pagina 8 Interview op donderdag: Sport Overdag en haar strijd om het voortbestaan: „Ik denk dat de komende dne maanden van cruciaal belang worden." Pagina 9 Kijk op deHlm Pagina 10 Service: kerkdiensten, medische weekenddiensten Pagina 11 Doktersdienst: 03425-1222. LEUSDEN - Afgelopen dins dagmiddag presenteerde het CDA-afdeling Leusden/Achter veld haar programma voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Na nieuweling Leusden '85 is het CDA de tweede partij die haar gemeenteprogramma voor de periode 1986-1990 be kend maakt. In 't Ros Beyaard waren de plaat selijke kopstukken van het CD75 verzameld om het verkiezingspro gramma van enkele toelichtingei te voorzien. Lijsttrekker Eveliei Blom kondigde bij die gelegenheic aan dat het CDA m Leusden ach zetels hoopt te behalen. Een uitgebreid uittreksel van he CDA-programma vmdt u op pagim 3 Geen speel-o-theek m de Marcus-kerk. omdat dat problemen met de kerkgangers zou kunnen opleveren. Het Kruisgebouw wilde heel graag de speel-o-theek m huis hebben. Maar men heeft er totaal geen ruimte voor LEEGSTAND-GELD Bij de gemeente loopt de werk groep tegen een muur op. „Het is heel moeilijk iets met de gemeente te regelen," weet Lieke Luyks te vertellen. „Er staan nogal wat loka len leeg in de gemeente. Maar daar knjgt men het zogenaamde leeg- standgeld voor. Staan die lokalen met meer leeg, dan kost het de gemeente alleen maar geld. En daar wil het college natuurlijk met aan." Een ruimte onder het gemeente huis moet mogelijk zijn, vindt de werkgroep ,Maar heeft het college hier in Leusden eenmaal een me ning, dan is ze daar met vanaf te brengen," aldus Lieke Luyks. NOODZAAK Dat een speel-o-theek geen overbodige luxe. maar een pure noodzaak is, blijkt wel uit de vele onderzoeken die er de afgelopen jaren naar gedaan zijn. „Het spel peil in Nederland daalt," conclu deerden onderzoekers uit Gronin gen en Nijmegen. Als oorzaken noemden zij de ondoorzichtigheid van onze samen leving, de commercie en de indivi dualisering Men luidde de noodklok, omdat men bang was (en nog is) dat de kinderen van van daag, volwassenen van morgen worden zonder inzicht m de maat schappij. Andere conclusies uit soortgelij ke onderzoeken wijzen eveneens op het maatschappelijk belang van speel-o-theken in het kader van: ontmoetmg van ouders van jonge kinderen onderling, ontmoetmgen van jonge kinderen onderling, in formatiecentrum met een lage drempel, integratie van kinderen uit verschillende doelgroepen, sti mulatie van taai-achterstand en so ciale vaardigheden en mogelijkhe den tot preventieve indicaties. Een speel-o-theek moet niet als een tweede-lijnshulpverlening ge zien worden. Er wordt niet doorver wezen naar deskundigen. Wie naar aanleiding van de ervaringen m een speel-o-theek of na speelvoorhch- ting besluit dat deskundige hulp gewenst is, doet dat op eigen initia tief. „Commentaren van bestuurders in Leusden bewijzen dat zij met van de actuele ontwikkelingen op de hoogte zijn en niet begnjpen hoe belangrijk een speel-o-theek voor het maatschappelijk welzijn kan zijn," aldus Marianne de Valck, die zelf al zo'n tien jaar Lr. een speci theek werkzaam is en ook in de Leusdense werkgroep zit. „Ze wil len het met eens ter discussie stel len." „De groep in Leusden heeft een bijzonder goed onderbouwde en gedocumenteerde aanvrage inge diend Als die aanvrage goed gele zen zou worden, dan zou het eman cipatorisch en maatschappelijk be lang toch duidelijk geworden moe ten zijn," vindt Marianne de Valck. Vanavond komt de Leusdense werkgroep bij elkaar om een campagne op te stellen waarmee men zich komende dinsdag tij dens de vergadering van de Plan adviesgroep (20.30 uur in het gemeentehuis) wil verdedigen. „We willen beslagen ten ijs ko men," kondigt Lieke Luyks aan. „Het is altijd knokken voor een dubbeltje om een cent te Inrijgen. LEUSDEN - Burgemeester en wethouders zullen de ge meenteraad voorstellen de naam Smoussesteeg te wijzi gen in Benjamin Cohenpad. Aanleiding tot dit voorstel tot naamswijziging zijn de be zwaren die enkele inwoners tegen de huidige naam heb ben gemaakt. Uit een onderzoek dat de Histori sche Kring Leusden op verzoek van B. en W. heeft ingesteld, blijkt de naam Smoussesteeg voor het eerst in 1868 te worden gebruikt. Vóór die tijd werd dit landweggetje - nu een fietspad tussen Burg. van de Postlaan en Valleikanaal - aange duid met de naam Jodensteeg. Die laatste naam duikt ook weer op in 1881. Na 1893 komt nog alleen de naam Smoussesteeg voor. De naam Joden- of Smoussesteeg vindt zijn oorsprong m de 18e eeuw, toen de Amersfoorter Benjamin Co- hen een groot stuk land aan beide zijden van de Hamersveldseweg kocht om daarop tabak (in die jaren een belangrijk landbouwprodukt) te gaan verbouwen. Door de huidige straatnaam in Benjamin Cohenpad te wijzigen, wordt de naam Benjamin Cohen blijvend aan dit gebied verbonden. I LEUSDEN - Onder het motto „Wens van de fans avond" vond vorige week een unieke happening plaats in De Kla- veet te Achterveld. Het orkest Tempting Seven vierde name lijk op een eigen wijze het vijfentwintig jarig bestaan van het orkest dat toch wel een verrassing genoemd mag worden. Het jubileumfeest werd dan ook een gezellige avond waarin veel te beleven viel. Een verjaardag vol feestelijkheden. Het in leeftijd meegegroeide publiek. (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Ik vind het zeer onvolwassen om zo met mensen om te gaan. Men had minstens een telefoontje kunnen plegen." Zo reageerde gisteren Lieke Luyks op het bericht dat de Planadviesgroep een negatief oordeel uitspreekt over een subsidie-verlening aan de in oprichting zijnde speel-o-theek in Leusden. Lieke Luyks is zelf betrokken bij de oprichting van die speel-o-theek, een instelling waar speelgoed geleend kan worden en waar ouders voorlichting over speelgoed kunnen krijgen. Nederland telt momenteel 340 van zulke voorzienin gen, terwijl er nog eens zo'n 80 in oprichting zijn. „Het negatieve standpunt van B. en W. was bekend," legt Lieke uit. „Dat de Planadviesgroep ook nega tief reageert is op zich geen grote verrassing. We vinden het wel jam mer dat we hun standpunt uit de krant moesten vernemen, terwijl we altijd goede contacten met de gemeente hebben gehad." RUIMTEGEBREK De voorbereidingen van een speel-o-theek in Leusden zijn al m een vergevorderd stadium. Het grootste probleem is echter het vinden van een geschikte ruimte. „We zijn vele instanties afgelopen," aldus Lieke Luyks. „Iedereen rea geert positief en wil medewerkmg verlenen." Ondanks die vele contacten, is er nog steeds geen onderkomen ge vonden. „We stuiten steeds op dne problemen. Of de ruimte is te klein, of de huurprijs is te hoog, of er is geen opslagruimte aanwezig," ver- Waart Lieke, die verder uitlegt dat het hier niet gaat om een losstaand geval. „Vnjwel alle speel-o-theken m Nederland hebben met huisves tingsproblemen te méiken." De werkgroep die in Leusden een speel-o-theek van de grond wil krijgen, heeft ongeveer alle moge lijkheden binnen de gemeente al bekeken. „De kruisvereniging staat achter ons. Ze willen ons heel graag hebben. Maar ze hebben geen ruimte beschikbaar, 't Voor onder is al veel uitgeleend aan andere mensen. En de Marcuskerk zou fncties met de kerkgangers kunnen opleveren." De leden van de band die muziek maken als hun hobby beschouwen en het uitstekend met elkaar kun nen vmden, meenden juist dat door de interesse, enthousiasme en me deleven van de vele fans van het orkest een feest voor hen op zijn plaats zou zijn. Via een speciale wenskaart kon den belangstellenden voor deze avond kenbaar maken welk be paald nummer ze wilden horen en welke act ze nogmaals wilden zien. Greetje Kauffeld, Marcel Thiele- mans en Salut d'Amour werden als speciale gasten uitgenodigd. Ook was het mogelijk een kaartje met een felicitatiewens op te sturen. De origineelste inzending werd met een fles champagne beloond. Het orkest, bestaande uit de le den Jaap van Berkum, Freek Her man de Groot, Gemt van Kolfschooten, Wim Meijboom, de Achtervelder Jos Phjnaar, Evert Versteeg en Kees van Duyvendijk „Voor het college is Leus- den natuurlijk één grote Speel-o-theek. DISCUSSIE Ook ministeries denken positief over het maatschappelijk belang van speel-o-theken. In het eindrap- port „Tussen droom en werkelijk- heid" van de mter-departementale werkgroep Ambulante en Preven- tieve Voorzieningen Hulpverlening aan Jeugdigen (IWAPC, 1985) wor den speel-o-theken met name ge- noemd als uitermate positief werkende instellingen. In de Nota Jeugdbeleid (1985) van minister Brinkman (WVC) I krijgt de SSNO, een overkoepelend orgaan voor speel-o-theken, een pluim op de hoed voor het werk dat deze stichting verricht ten dienste van de speel-o-theken. Bijna alle speel-o-theken in Ne derland draaien met en dankzij I vrijwilligers. Maar betaalde krach ten of niet: zonder subsidie kan een speel-o-theek niet draaien. Tot nu toe hebben de initiatiefnemers in Leusden alle kosten zelf gedragen, inclusief die van de te volgen cur sussen.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 1