,De zorg voor een ander moet voorop staan' commentaren— —meningen— BEGIN HET NIEUWE JAAR MET EXTRA VOORDEEL [leusdem CDA in verkiezingsprogramma f 25,— korting leusder krant Meer privatiseren, maar niet ten koste van de sociaal-zwakkeren," In maart start bouwrijp maken 't Ruige Veld fbex mkindegemeerii In januari krijgt u niet alleen onze beste wensen voor het nieuwe jaar maar ook op alle brilmonturen boven honderd gulden. JA christen u mm. democratisch appél Leusden-Achterveid DONDERDAG 16 JANUARI 1986 plaatselijk nieuws Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 Het verkiezingsprogramma is uit! Wilt u een exemplaar? Bel dan: 033-940711/03425-1517 Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Redaktie: Martin Hermens, Hans Mosterd (eindredaktie). Redaktie-secretariaat: Boudwina de Boer. Mia Veen Hoofdredaktie: Bert Vos Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Asschalterweg 19. Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17 00 uur Telefoon 033-941495 (administratie); 941494 (redaktie) Abonnementsgeld: 65,60 per jaar, 33.30 per half jaar, f 16,90 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagmiddag 18.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19 30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420-94206. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's) bij vooruitbetaling op giro 871441, t.n.v. BDU B.V. te Barneveld, met duidelijke vermelding van de gewenste foto, het aantal, nummer van de krant, pagina waarop de foto werd geplaatst. Nabestellen kost 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) en 10,- voor luchtfoto's (formaat 20 x 25 cm). U kunt ook contant betalen op ons kantoor. Leusden-Centrum. Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. De afdeling Leusden-Achteiveld van het CDA presenteerde afgelopen dinsdagmiddag haar programma voor de komende gemeenteraadsverkiezingen. Leusden naar eigen keuze en over eenkomstig hun aanleg zelf vorm en inhoud kunnen geven aan hun sport- en/of recreatiebeleving. „De subsidiering van sportactiviteiten moet uitsluitend voorwaarden scheppend en aanvullend zijn, met als uitgangspunt, dat de tarieven voor sportbeoefening voor minder- draagkrachtigen betaalbaar blij- waarin nieuwe technologieën een grote rol spelen." Op het terrein van het onderwijs moet de gemeente de ontwikkelin gen met betrekking tot het informa- tica-onderwijs nauwlettend volgen, zegt het CDA. „Binnen de mogelijk heden zullen hiervoor m het basis onderwijs middelen beschikbaar moeten worden gesteld." Bijzondere aandacht verdient: - sport aangepast voor ouderen en gehandicapten; - sport overdag (recreatief); - voorlichtingsbeleid ten aanzien van recreatiesport, schoolsport en sportgezondheidszorg, - het instandhouden van het zwem bad. ONDERWIJS Het CDA vindt, dat binnen het onderwijs moet worden gestreefd naar onderlinge afstemming van zaken, die voor het gehele onder wijsveld van belang zijn. „In deze tijd van versobering in alle sectoren moeten leerlingen worden voorbe reid op een zorgzame samenleving, waarin mensen zich ontplooien m betaalde en onbetaalde arbeid en Ook zou de plaatselijke overheid steun moeten verlenen aan scholen die projecten opzetten met als doel: het bijbrengen van begrip voor de Derde Wereld; het vergroten van de kennis van ons milieu, of het terugdringen van vandalisme. VEILIGHEID „Onze rechtsorde wordt steeds meer aangetast door een toene mende overtreding van de regels," concludeert het CDA in haar pro gramma. „Aantasting van de demo cratische rechtsorde moet worden voorkomen en tegengegaan. Het is ruet voldoende dat de overheid een bevredigend peil van orde en rust handhaaft Voortdurende aandacht dient te worden geschonken aan de misdaadpreventie en het opsporen en bestrijden van de oorzaken van (mogelijke) wetsovertredingen." „Het voorkomen en bestrijden van criminaliteit bij jongeren kan deels worden bereikt door een goed opgezet jeugd- en jongeren werk. Voorlichting door de politie op scholen en via de media kan hier ook een bijdrage aan leveren." GRENZEN LEUSDEN „In de afgelopen jaren zijn in Leusden in een hoog tempo wonin gen gebouwd, met alleen voor de eigen behoefte, maar ook voor re gionale opvang. Nu Amersfoort de groeistadtaak op zich heeft geno men, kan Leusden zich beperken tot de vraag naar woningen vanuit haar eigen bevolking en van hen die hier komen werken," zo meldt het CDA-programma. „Bovendien beginnen de defini tieve grenzen van de bebouwing van Leusden-Centrum zich duide lijk af te tekenen. Als zodanige grenzen kunnen worden genoemd: het Valleikanaal, de groene strook tussen Leusden en Amersfoort en de Schoolsteegbosjes. Het CDA wil zoveel mogelijk het landelijk ka rakter van Leusden bewaren, om dat dit van grote betekems is voor het woon- en leefklimaat." Het woningbouwprogramma moet zo flexibel zijn, dat hierop kan worden ingespeeld; het CDA wil dit regelmatig toetsen. „Met de capaciteit van het Ruige Veld en het Vliet kan een flink aantal jaren in een acceptabel tempo met het bouwen van woningen worden voortgegaan. Daardoor behoeft vóór 1995 geen besluit te worden genomen of woningbouw ten zuiden van de Schoolsteeg bosjes al of niet zal worden gerea liseerd." De voorkeur gaat uit naar- wonin gen met lage woonlasten in de sociale sector. Daarbij denken zij aan een percentage van 50% van het totale bouwprogramma. LEUSDEN - Gedeputeerde Sta ten van Utrecht hebben een ver klaring van geen bezwaar afge geven voor het bouwrijpmaken vein het oostelijk deel van 't Ruige Veld. In dit deel zullen ruim 200 woningen worden gebouwd. In totaal biedt 't Ruige Veld ruim te voor de bouw van 723 woningen. Met het bouwrijpmaken wordt m de loop van maart een begm gemaakt; de start van de woningbouw is in juni gepland. Donderdag 16 januari 13.30 ui Bejaardensoos, Ons Genoegen. Vrijdag 17 januari 20.00 uur: SI kaarttoernooi, kantine sportpark Zaterdag 18 januari 20.00 u Boerenkielenbal, Ons Gebouw. Zaterdag 18 januari 20.00 u Discoshow, De Klaveet. Zondag 19 januari 14.00 uur: E co, De Klaveet. Maandag 20 januari 20.00 u Volksdansen, De Moespot. Dinsdag 21 januari 9.00 uur: W fareclub Zonnebloem, Ons Gen* gen. PRIORITEITSTELLING Iedereen moet op gelijke wijze kunnen deelnemen aan de plaatse lijke samenleving, vindt het CDA. Het beleid van het gemeentebe stuur moet daar duidelijk op gericht zijn. „Bij het uitvoeren van het so ciaal-cultureel beleid zal aan de inbreng en de verantwoordelijk heid van de burger voorrang moe ten worden gegeven," aldus het CDA. „Bij deze verantwoordelijk heid past een beleid dat zich be perkt tot het scheppen van voor waarden die het particulier initiatief steunen. Wel moet in dat beleid de prioriteit worden gegeven aan mensen met een sociaal-culturele achterstand." „Het plaatselijke emancipatiebe leid moet gestalte knjgen vanuit de gedachte dat vrouwen en mannen zelfstandig en gezamenlijk verant woordelijkheid dragen voor de ta ken in het gezin en het maatschap pelijk leven." Op welzijn-gebied wil het CDA ook aandacht voor de volgende punten: - een nieuwe discussie over kinder opvang; - voortzetting van de aktiviteiten van het Vrouwenontmoetingscen trum en de WOL; - bevordering van de bewustwor ding van vraagstukken rond ont wikkelingswerk en de Derde We reld; - bevordering van projecten met een werkvemumend karakter; - het op peil houden van voorzie ningen als bijvoorbeeld de biblio theek en muziekschool; - het zo spoedig mogelijk mvoeren van een alarm-systeem voor be jaarden. HUISVESTING „Het gemeentelijke huisvestings beleid moet erop zijn gencht, dat ook de minst draagkrachtigen vol waardig kunnen blijven deelnemen aan onze samenleving", is de me ning van het CDA. Men adviseert dan ook dat de gesignaleerde ach terstand moet worden ingelopen bij het realiseren van de woningbouw in 't Ruige Veld. Bovendien wil het CDA dat er huurwoningen met lage woonlasten worden gebouwd en dat bij toewij zing van koopwoningen voorrang wordt gegeven aan inwoners van Leusden, die een huurwoning be neden de subsidiegrens vrijmaken. SPORT Het gemeentelijk beleid dient volgens de christen-democraten de georganiseerde sportsector te on dersteunen en te bevorderen dat alle inwoners van de gemeente Naar het zuiden? Vergeet het maar Hoewel de gemeenteraad en het college van b en w merkwaardig genoeg nog steeds krampachtig blijven vasthouden aan het plegen van woningbouw ten zuiden van de Schoolsteegbosjes, desnoods in het jaar 2000, krijgen ze vanuit Utrecht al wéér de hartelijke groeten. Of de dames en heren van de raad zo vriendelijk willen zijn er rekening mee te hou den, dat er NIET in het zuiden gebouwd mag worden. De Schoolsteegbosjes vormen wat dat betreft een „keiharde barrière" aldus de provincie in het ontwerp-streekplan Utrecht. Een terechte uitspraak, waar naar onze mening van de zijde van de gemeente Leusden niet meer aan ge tornd mag worden. Alle par tij-programma's ten spijt. Het wordt de hoogste tijd, dat die uiterst vermoeiende discus sie nu eens wordt beëindigd met de vaststelling, dat de Schoolsteegbosjes inderdaad de harde barrière vormen tussen woonwijk en landelijk gebied. Ook na het jaar 2000, bij leven en welzijn. Streekplan Voor de gemeente Leusden is de provinciale koek zo langzamerhand opgegeten. Het enige wat overblijft is woningen bouwen voor eigen behoefte en een zogenaamde provinciale opvang-functie met betrekking tot de werk gelegenheid. Dat betekent, dat de provincie extra aan dacht wil besteden aan pro motie en acquisitie van de Leusdense bedrijfsterreinen, mits het gaat om in de provin cie Utrecht gevestigde be drijven of bedrijven, die in deze provincie logischerwijs op him plaats zijn. Bedrijven van buiten de provincie kun nen alleen terecht in Amers foort, zo staat heel duidelijk in het ontwerp-streekplan Utrecht te lezen. Zo gezien is Beco nog net op tijd gekomen. Streekplan (2) Over de functie van de T11 de verbinding Groene Zoom, Randweg, Zwarte weg en fiets te bevoraeren en daardoor het autoverkeer te verminderen; - een bijdrage te leveren aan de actieve fiets- en wandelrecreatie." ACHT ZETELS Het CDA hoopt met haar pro gramma (dat de titel „Niet links, met rechts, maar CDA" mee kreeg) op acht zetels in de nieuwe gemeenteraad. Dat zei lijsttrekker Evelien Blom dins dag bij de presentatie van het programma „Geen partij mag worden uitgesloten bij het sa menstellen van het beleidspro gramma voor de komende vier jaren," ging ze verder. „We moeten zoeken naar wat ons bindt, niet naar wat ons scheidt." Uitgangspunt voor het CDA is het respect voor de meningen van anderen. Dit respect dient de basis te zijn voor de samen werking met andere partijen, zo staat er in het CDA-programma. „Bij de besprekingen over het beleidsprogramma mag in het overlegstadium geen enke le groepering worden uitgeslo ten." „In de komende jaren dient een krachtig en een zo breed mogelijk gesteund college op te treden. Het college van Bur gemeester en Wethouders zal zo mogelijk worden samenge steld naar evenredigheid van het aantal bezette zetels van de deelnemende raadsfrac ties." Horsterweg, wordt in het ont werp-streekplan tamelijk kryptisch geschreven. Deze verbinding krijgt alle aan dacht in het kader van de aansluiting op Rijksweg 28, maar we hebben het donker bruine vermoeden (en dit is al eerder door de provincie aan hangig gemaakt), dat de Til in de toekomst een belangrij ke verbindingsschakel gaat worden tussen Arnhemse- weg 10), Rijksweg 28 en Amersfoort. En dat zou kun nen betekenen, dat wij straks provinciaal en landelijk ver keer door de bebouwde kom véin Leusden krijgen. Die ge luidsmuur langs de Groene Zoom mag dan misschien wel verdubbeld worden Zoals bekend is het ooit de bedoeling geweest om de Arnhemseweg te vervangen door een geheel nieuwe S10, die een snelle verbinding moest vormen tussen de A 12 (Utrecht-Oberhausen) via Woudenberg naar Rijksweg 28. Dat ging om milieu-tech nische redenen niet door. In het ontwerp-streekplan wordt nu gezegd, dat door de realisering van de ontbre kende stukken in de A 27 en A28 de verkeersdruk op Arn hemseweg en Doornseweg aanzienlijk minder zal wor den. Mede ook door de aan leg van een zuidelijke rond weg om Woudenberg. Maar in één adem wordt daar dan aan toegevoegd, dat wat dat betreft het hele gebied nader bekeken moet worden, voor zover dat nog niet is gebeurd, inclusief de sluiproutes naar Woudenberg via de Postweg, Moorsterweg, Voskuilerweg en Voskuilerdijk. Kortom: voor de provincie zou een goede verbinding tussen Arnhemseweg en de aanslui ting op Rijksweg 28 van de Randweg ondermeer de sluiproute-problemen deels op kunnen lossen, 't Is dan ook zaak, dat Leusden wat dat betreft de vinger aan de pols houdt. En een drukke Tl 1 niet als wisselgeld mag ge bruiken voor een snellere aansluiting op Rijksweg 28 met méér geld van de provin cie. We hebben in Leusden al eens eerder een „oorlog" om de S10 gehad. Het zou jammer van de tijd en het geld zijn, indien de hele misère hele maal opnieuw zou beginnen. Bert Vos LEUSDEN Donderdag 16 januari 20.00 uu Kaartavond, De Til. Donderdag 16 januari 20.00 uu Filmavond, 't Vooronder. Donderdag 16 januari 20.00 uu Spottheater Amsterdam, kantii Hogere School voor Gezondheid zorg, Larikslaan 10. Donderdag 16 januari: 21.30 ui Jazzpodium, De Hakhorst. Zaterdag 18 januari 10.00 uu Crèche, De Blijhof, Ansfriduslaari Zaterdag 18 januari 20.00 ut Wandelconcert Stichting Voce A tiqua, De Koningshof en St. Joz« kerk. Zaterdag 18 januari 20.00 ui Disco-avond, 't Jeugdhonk. Zondag 19 januari 14.00 uur: Opt dag Latent Talent, Groot Krakhor: Zondag 19 januari 11.30 uur: Jul leum Danstoernooi Show- en Dar groep Leusden, De Korf. Zondag 19 januari 14.00 uur: IV wandeling Treekerpunt, start: pc keerplaats aan de Treekerweg. Dinsdag 21 januari 19.30 uur: e tra vergadering commissie Ope bare Werken en Ruimtelijke Ord rung, commissiekamer, gemeenl huis, 't Erf 1. Dinsdag 21 januari 20.00 uur: Ja< vergadering NBPV, afdeling Lei den, 't Vooronder. Dinsdag 21 januari 20.30 uur: v< gadenng Planadviesgroep, co missiekamer gemeentehuis, 't Er! ACHTERVELD STABIELE FASE DE HORST Er is in „De Horst" 21 ha werkge- legenheidsterrein beschikbaar; m het streekplan is 40 ha gepland. Tijdens de komende raadsperiode zal niet meer dan 21 ha kunnen worden uitgegeven. Mocht daarna blijken, dat de behoefte groter is dan het beschikbare terrein, dan is het CDA bereid mee te denken over een adequate aanvulling van het werkgelegenheidsterrein. „Er dient bijzondere aandacht te zijn voor het aantrekken van bedrij ven met veel werkgelegenheid en met-milieubelastende bedrijven vanwege de daarvan te verwachten gunstige effecten voor het woon- en werkklimaat in onze gemeente. Daarbij is eveneens de versterking van de economische structuur van het bedrijfsleven van belang. Bij de verkoop en uitgifte van werkgele genheidsterrein zal dit tot de conse quentie kunnen leiden dat niet aan ieder bedrijf dat zich m Leusden wil vestigen daartoe ook de gelegen heid wordt geboden." Wat de verkeersveiligheid be treft pleit het CDA voor een totaalvi sie op het verkeersbeleid in Leus den. „Met dit plan wordt beoogd: - de verkeeisveiligheid vooral langs de aan- en afvoerwegen te vergroten. Zo moet langs de Ha- mersveldseweg een fietspad wor den aangelegd; - het woon- en werkverkeer per (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Stabiliteit. Houden wat we hebben en de ontwikkelingen kritisch volgen. Dat is in grote lijnen ons gemeenteprogramma voor de komende vier jaar." Met deze woorden vatte CDA-lijsttrekker Evelien Blom het programma samen waarmee de christen-democraten de komende gemeen teraadsverkiezingen ingaan. „De zorg voor een ander moet voorop staan. De basis voor een goede samenleving moet door de plaatselijke overheid worden gelegd. De zwakkeren moeten daarbij de grootst mogelijke aandacht krijgen," aldus Evelien Blom. En ook: „Het ondersteunen van particulier initiatief staat hoog in het vaandel bij het CDA." „Nu Leusden langzamerhand is uitgegroeid en in een stabiele fase Jkomt, moeten wij ons bezinnen op de instandhouding van de voorzie ningen die m de afgelopen jaren zijn gerealiseerd. Het onderhouden k van wegen, fietspaden, gebouwen (scholen en sociaal-culturele ac- j. commodaties waaronder sportac- commodaties), zwembad, riolen, groenvoorzieningen en vijvers zal in de komende jaren in toenemen de mate beslag leggen op onze financiële middelen," aldus het CDA. Het financiële meerjarenbeleid moet, zo vinden de christen-demo craten, dan ook gekenmerkt wor den door „de tering naar de nering zetten". Met dit in het achterhoofd Evehen BlomAcht zetels. budgetprogramma aan doelmatig heid en noodzaak; - regelmatig heroverweging van gemeentelijke taken; - een dwingende toetsing van sub sidies aan de mate van het alge meen nut en de draagkracht van de betrokkenen. De visie van het CDA voor de komende jaren is zeer positief te noemen. „De economische omstan digheden zijn nog niet zoals we die graag zouden willen zien. Maar ten opzichte van de afgelopen penode onderkennen we lichtpunten. Aan het einde van dit decennium hopen en verwachten wij te kunnen leven en werken in een gemeente waarin we erkennen, dat het ons ook in een soberder maatschappij toch wel gaat," zo staat m het kersverse CDA-programma te lezen. Het CDA wijst een maatschappij af die geheel wordt beheerst door een planmatig optredende over heid. Maar het wil ook geen maat schappelijk leven waann vooral de sterkste, de slimste, de krachtigste aan zijn of haar trekken komt. Wij willen een zorgzame samenleving, waarin iedereen tot z'n recht kan komen: man of vrouw, oudere of jongere, met of zonder betaald werk." Dit leidt ertoe dat het CDA voor de komende jaren de volgende accenten legt m het optreden van de gemeentelijke overheid: - het garanderen van elementaire bestaansvoorwaarden; - het herstellen van verantwoorde lijkheid, - het handhaven en ontwikkelen van de rechtsorde. willen zij het particulier initiatief bevorderen. „Leg de verantwoor delijkheid daar waar die kan en moet worden opgepakt: bij de men sen die het direct aangaat. Daarom moet de gemeente die taken afsto ten, die ook door het particulier bedrijfsleven of het verenigingsle ven kunnen worden uitgevoerd. Het CDA is van mening dat de gemeente verantwoordelijk blijft voor het scheppen van de juist condities daarvoor. Ovengens mag die privatisering met ten koste gaan van de werkelijk sociaal-zwakke ren onder ons." Verder wil het CDA op fïnan- cieel-economisch onder meer de volgende zaken realiseren: - een zeer terughoudend belastin gen- en tarievenbeleid; - een jaarlijkse toetsmg van het

Leusder Krant | 1986 | | pagina 3