„Schoolsteeg bosjes harde barrière voor bouwen naar het zuiden" leusder krant: ONTWERP-STREEKPLAN UTRECHT TWEE MAANDEN TER INZAGE landerveen Amersfoort Leusden Achterveld Leusden- Zuid Nijkerkerveen Hoevelaken j Zwart broek Terse huur /^Scherpenzeel sterlitz Maarn /Woudenberg Overbemesting een probleem Andere ontwikkelingen langs Ponlijn ongewenst Verkeersdruk Arnhemseweg lost zich (bijna) vanzelf op Leusden provinciale opvanggemeente op het gebied van de werkgelegenheid DONDERDAG 16 JANUARI 1986 ruimtelijke ordening Op dit deelkaartje staat voor de gemeente Leusden aangegeven, waar woningbouw kan plaats vinden. Het gearceerde gedeelte betreft reeds in voorbereiding zijnde of in uitvoering zijnde bouwplannen. Het vierkantje geeft het gebied aan, waar verdere woningbouw voor eigen behoefte mag plaats vinden. WERKGELEGENHEID In het streekplan-ontwerp heeft de gemeente Leusden wat betreft de werkgelegenheid een provinciale opvang-funktie van bedrijven uit de provincie en provinciaal verzorgende be drijven, alsmede t.a.v. de vesti ging van innoverende bedrij ven, speerpunten en voor de vestigmg van bedrijven die (in het kader van het ontwikke- lingsgeleid) met name belang hebben bij een vestigmg in de provincie Utrecht. De provincie zal haar promotie- en aquisitie- beleid dan ook op de provincia le opvang-gemeenten zoals Leusden nchten Amersfoort behoort ook tot deze groep Utrechtse gemeenten, die alle steun krijgen bij het verkrijgen van werkgelegenheid. Voor de gemeente Amersfoort gelden echter geen beperkmgen. van de aansluiting van Rijksweg 28 op de Groene Zoom/Randweg (T 11 in provinciale kringen). Hoewel de problemen rond de grote verkeers druk op Arnhemseweg en Doornseweg niet geheel opgelost zullen worden, verwacht de provin cie met de realisering van de ont brekende gedeelten van de A28 en A27, dat die druk aanzienlijk min der zal worden, temeer omdat ook de omlegging om Woudenberg (zuidelijke rondweg T44) dan ge realiseerd zal zijn Overigens wor den in de totale problematiek wel de sluiproutes betrokken, zoals tus sen Leusden en Woudenberg (Vos- kuilerdijk, Moorsterweg e.d.) Naar verwachting zal eind 1986 het ontbrekende deel van de A28 tus sen Amersfoort en Utrecht geheel m gebruik worden genomen. Wat het openbaar vervoer be treft wordt in het streekplan-ont werp uitgegaan van adekwate ver bindingen, ook met nieuwe woon wijken. Een reactivering van de AGRARISCHE SECTOR „Met name door de beperkte bednjfsoppervlakte is de intensie ve veehoudenjtak een belangrijk onderdeel van het hele bednjfsge- beuren van veel agrarische bedrij ven in de gemeenten Amersfoort, Leusden en Woudenberg", aldus het streekplan-ontwerp. „In delen van de gemeente Leus den en Woudenberg is sprake van een overmatige bemesting. De af zet van de overtollige organische mest m deze gebieden is problema tisch". Het gevolg van deze overbe mesting is een aantasting van de kwaliteit van het grondwater in dit gebied. Onderzoeken hebben aan getoond, dat het nitraatgehalte van het grondwater veel te hoog is. De provincie is momenteel bezig met een uitgebreid onderzoek. Hienn zal onder meer aandacht worden geschonken aan de technische as- pekten en mogelijkheden om be mesting in het najaar en de winter aan beperkmgen te onderwerpen. Op basis van de inwerking getre den Interimwet Varkens- en Pluim veehouderijen zullen ook provin ciaal verschillende regels nader worden uitgewerkt. Onder meer is een speciale verordening voor de waterwingebieden te verwachten. RECREATIE Wat betreft de recreatie stelt het streekplan voor o.a. de capaciteit van bosgebieden van de Hooge Klei (met de golfbaan) uit te brei den. In het gebied tussen Amers foort en Leusden (stroomgebied Heiligenbergerbeek) vmdt de pro vincie het nodig, dat meer aandacht wordt geschonken aan semi-exten- sieve landrecreatie onder andere door middel van landschapsbouw Bedoeld wordt: recreatieve wan delgebieden ontwikkelen. Nabij de Barneveldse Beek zou tussen Amersfoort en Leusden een verblijfsrecreatie-projekt met hoogwaardige voorzieningen kun nen worden gerealiseerd, denkt de provincie In het kader van ver- blijfsrecreatie past ook een voorzie ning in de nabijheid van Leusden van zogenaamde verblijfstuintjes. VERKEER EN VERVOER Het ontwerp-streekplan gaat uit spoorlijn Amersfoort-Woudenberg zit er met in, aldus de provmcie. „Personenvervoer op regionale schaal wordt binnen de streekplan periode niet voorzien in verband met de te geringe relaties tussen Veenendaal en Woudenberg", al dus de tekst in het ontwerp. „Wel is het gewenst het spoorwegtracé vrij te houden van andere ontwikkelin gen teneinde een dergelijke ver binding in de toekomst met onmo gelijk te maken." Dat laatste zou kunnen beteke nen, dat (de nog tamelijk vage) plannen voor vnje busbanen en fietspaden langs dit tracé (de Pon- lijn) door de provmcie met zullen worden toegestaan. LEUSDERHEIDE Het beleid met betrekking tot de Leusderheide is er op gericht de aanwezige waarden op de militaire oefenterreinen zoveel mogelijk in stand te houden door te streven naar evenwicht tussen de aanwezi ge natuur-en landschapswaarden en het militaire gebruik. De projekt- groep, die zich gaat buigen over een inrichtingsplan voor de Leus- derheide, zal zich tevens bezig dienen te houden met het opstellen van een beheersplan, waarbij te vens voor het gehele gebied de geluidsproblematiek zal worden onderzocht en bestudeerd. SLECHTS EEN GREEP Bovenstaande is slechts een greep uit het tamelijk omvangrij ke ontwerp-streekplan Utrecht. De toelichting omvat 260 bladzij den plus tal van kaarten en gra fieken. De beschrijving van het ontwerp telt ook nog eens een kleine 170 bladzijden. Wie het naadje van de streekplan-kous wil weten, doet er goed aan om op het gemeentehuis het ontwerp door te lezen. Daar ligt het ont werp-streekplan namelijk twee maanden ter inzage van woens dag 15 januari tot en met 15 maart 1986. Wie nog een stapje verder wil gaan en thuis de zaken op een njtje wil zetten (voor belanghebbenden natuurlijk erg belangrijk), kan het ontwerp-streekplan Utrecht bestel len bij de Centrale Bibliotheek van de Provmcie Utrecht, Postbus Deelkaartje, waar voor de gemeente Leusden staat aangegeven, waar jj* verbhjfstuinen zijn toegestaan (zwart rondje met daarm een vierkant) waar 1 öc verbhjfsrecreatie mag (zwart rondke met driehoek) De al dan met open driehoekjes geven bestaande kampeer- en/of bungalowterreinen aan. 18100,3501 CC Utrecht. Telefomsch bestellen kan ook: 030-321632 - toestel 278 Het bezoekadres van de Centrale Bibliotheek der provmcie is Achter Sint Pieter 200 m Utrecht De kosten zijn 15,- exclusief ver zendkosten. Tegelijk met het ontwerp-streek plan ligt het Regionaal Bosplan ter inzage, een uitwerking van het streekplan op het gebied van be stemming en beheer van de bossen m de provincie (prijs 12,50) en het Intentieprogramma Stiltegebieden (prijs 12,50). Beide ontwerpen zijn eveneens te bestellen bij bovenge noemd adres. PROCEDURE Gedurende de periode, dat de ontwerpen ter inzage liggen kan tegen het streekplan een be zwaarschrift worden ingediend, gericht aan de Provinciale Staten van Utrecht. Over die bezwaar schriften houden Gedeputeerde staten, voordat zij het ontwerp- streekplan aan de Provinciale Staten voorleggen, eerst nog hoorzittingen. Bij de vaststelling kunnen Provinciale Staten op grond van de ingediende bezwa ren en de hoorzittingen nog afwij ken van het ontwerp. Deel van de streekplan-kaait met Leusden en omliggende gemeenten. De Randweg, gezien vanaf Rijksweg 28. Hier moet de veelbesproken en felbegeerde aansluitmg op de A28 komen. In het ontwerp-streekplan wordt bij het oplossen van de verkeersdruk rond Leusden-Centrum reeds van die aansluiting uitgegaan. (Van de redaktie) LEUSDEN - De gemeente Leusden heeft in het nieuwe ontwerp-streekplan van de provincie Utrecht een bescheiden u plaats gekregen ten aanzien van de woningbouw: ze mag nog P alleen voor eigen behoefte bouwen en dan niet ten zuiden van de Schoolsteegbosjes. Evenmin krijgt de gemeente ruimte over 5 het Valleikanaal. In Leusden-Zuid mag niet gebouwd worden, terwijl in Achterveld nog enige afrondende woningbouw L mogelijk is." Naar het zuiden toe vormen de Schoolsteegbosjes 11 een harde barrière voor verstedelijking, evenals het Valleika naal", aldus onderstreept de provincie nog eens de situatie in U. het streekplan-ontwerp. De provincie staat uiteraard achter het Lr streven naar aansluiting van Leusden op Rijksweg 28, maar s stelt daar min of meer wel tegenover, dat het funktioneren van de Til (Groene Zoom, Randweg, Zwarteweg, Horsterweg) opnieuw moet worden bekeken in het kader van de verkeers problematiek rond de S10 (Arnhemseweg) en S9 (Doornseweg). e Ook de sluipverkeersroutes (Voskuilerweg, Voskuilerdijk en Moorsterweg) zullen hierbij worden betrokken. Overigens zal 31 de desbetreffende studie van de provincie binnenkort zijn afgerond. I® WONINGBOUW Ie 0 Volgens het ontwerp-streekplan a' beschikt de gemeente Leusden m 31 1985 over 8.414 woningen. In 1990 31 zullen dat er volgens de opvattin- gen van de provincie 9.770 mogen zijn en m het jaar 2000 niet meer dan >P 11.080. Nadrukkelijk wordt er aan toegevoegd, dat deze fasering van te de woningbouw geen taakstellend karakter heeft. Met andere woor- den: Leusden mag zoveel woningen ivt bouwen, het hoeft met. Zoals ge zegd kan alleen uitbreiding plaats vinden naar het noorden: 't Ruige Veld en De Vliet. Wat Achterveld betreft is de provincie van mening, dat er geen uitbreiding van de woningbouw dient plaats te vinden ten zuiden van de Hessenweg-Achterveldse- weg. In 1990 zal Leusden ongeveer 26.050 inwoners tellen, m 1995 27.220 en in het jaar 2000 bij leven en welzijn 27.460, aldus de progno ses van de provincie. Leusden krijgt m het ontwerp-streekplan de funktie van provinciale opvanggemeente met betrekking tot de werkgelegenheid. Hier een deel van het werkgelegenheidsterrem Pnncenhof langs de Groene Zoom met het m aanbouw zijnde kantoorpand van ARAG. LiI-■ Leusden mag alleen uitbreiden naar het Noorden. Hier een luchtfoto van het gebied 't Ruige Veld.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5