-De Ruijter laakt gemeentebeleid Dp gebied van bouwvergunningen Kosmisch fenomeen 'als onheilsbrenger I ijn= Joep op JeusdeiL "DE KOMEET VAN HALLEY": Tijdens hoorzitting over carport: -c i DONDERDAG 16 JANUARI 1986 loep op Leusden iindiedaktie: Bert Vos a.i. flet medewerking van: Martin lermens, fllie Berghuis. De voorzitter spreekt [1) Vonge week weer een foldertje /an Leusden'85 in de bus gehad, 'k leb gekonstateerd, dat ze nu al aan /ervanging van de stencilmachine oe zijn, maar dat terzijde. Het fol dertje dus. Niet zo'n opzienbarend jeheel. Het sloeg bij mij echt met m ils een bom. Integendeel zou ik Dij na zeggen. Slaapverwekkende <ost, gebaseerd op konstante her haling van het vooraf gaande. Vol gens Leusden'85 is zij wel als een oom m geslagen. Politieke partijen ji Leusden zitten, als ik het allemaal ?oed inschat, nu collectief te bibbe ren van angst, met de rug tegen de 3roene Zoom-muur. En natuurlijk oopt het storm op het partij-secre- ariaat van Leusden's jongste poli- ieke telg. Ook in deze folder de rubriek: „De voorzitter spreekt" en dan hebben we het uiteraard over de heer J. J. Kool, op het gemeente- luis bekend als Leusden's meest iktieve dwarsligger. Vraag Reyer /an Gooi maar en hij zal het vast DeamenDe voorzitter dus. Hij Desluit zijn rueuwjaarswenst met ,Uw stem kan het mogelijk maken, dat Leusden weer vriendelijk wordt /oor haar inwoners." O ja? Hoe dan? De voorzitter spreekt(2) Toch niet door op een nogal flauwe manier zaken, die in de Leusder Krant via een commentaar worden behandeld, nog eens dun netjes over te doen? Was het partij programma toch al een opvallende opsomming van alle m de Leusder Krant behandelde miskleunen van raad en college (met meer en met minder), we beginnen ons nu toch echt af te vragen of Leusden'85 niet meer te bieden heeft. Geen eigen ideeën over hoe je de partij moet presenteren? En daarom maar wat artikelen en commentaren uit de krant geknipt? Deze redaktie over weegt Leusden'85 een nota te zen den voor het zonder toestemming gebruiken van artikelen en com mentaren voor politieke doel einden En de opbrengst zou dan bijvoorbeeld naar de uitzend- pot van Omroep Leusden kunnen gaan(LV) Inwonersvriendelijk Leusden'85 wil dus inwoners- vriendelijk zijn. Een van de pro grammapunten is: Meer subsidie voor de Leusdense verenigingen- Dat noem ik de vondst van de eeuw. Brood en spelen voor het volk en je hebt het kiezersvee in je zak. Geef ze een handvol duizend jes uit de grote pot van Fons Um- mels (mocht die dan nog financiële wethouder zijn) en je hebt geen land meer aan ze. Het is natuurlijk gemakkelijk om geld weg te geven op kosten van de gemeenschap. Leusden '85 als Sinterklaas. Zou politiek dan toch zo simpel zijn? (LV) Politieke speurneus De laatste bladzijde van de Leus- den'85-folder wordt gevuld met een soort „Wist u dat?" Maar de titel is anders: „Onze politieke speurneus heeft gehoord daten dan volgt meteen de knaller.„enkele plaatselijke politici denken dat de secretaris van Leusden'85 voor de Leusder Krant schrijft. Politieke speurneus heeft gehoord, dat het bestuur van deze partij dat ontkent met als commentaar „De Leusder Krant zou wel willen dat het zo was!" Op zo'n moment gaan mijn tenen kromstaan. Wat een inventiviteit! Wat een gave humor ook. Of neem bijvoorbeeld deze. „Onze politieke speurneus heeft gehoord, dat men binnen de WD de ex-voorzitter bewust op de onverkiesbare derde plaats heeft gezetNee, geef mij dan toch maar het blad van de WD „Liberaal Leusden". Dat is een ver ademing vergeleken met deze on gein. (LV) Koolwitje (1) We gaan daarom maar snel naar de nieuwjaarsreceptie van de WD, waar ze een keer per jaar de klepel vinden, waar 365 dagen intensief naar wordt gezocht Die klepel reiken de liberalen dan meteen heel genereus uit aan een verdien stelijk Leusdenaar. Voorzitter J. J. Kool van Leusden'85 zal het wellicht nooit zo ver brengen. Dat bleek overduidelijk uit de toespraak van WD-voorzitter Joost de jongh (door Leusden'85 in hun foldertje „ex-voorzitter" genoemd). Joost hield dus een meuwj aarstoespraak en kon het uiteraard niet laten om een luchtige passage te wijden aan de voorzitter van Leusden'85, die toen nog niet aanwezig was. Koolwitje (2) De meuwe partij werd door de WD-voorzitter vergeleken met een diepgangs-loze waan van de dag, die als een „pieris brassica" schokkerig en zonder vast omlijnd doel ook m Leusden rondfladdert. Het broedsel van dit witte vlindertje brengt schadelijke rupsen voort," aldus docent De Jongh tot een gebiologeerd publiek. Zoals ieder een natuurlijk weet kan de Latijnse naam van het diertje vertaald wor den met „Koolwitje" en Joost de Jongh stond dan ook op het punt om dat aan zijn leerlingen in 't Ros Beijaart uit te leggen, toen de heer J. J. Kool, voorzitter van Leusden'85 binnenkwam. Tot een verdere uit leg kwam het dus met. Dat vond Joost in het kader van een goed gastheerschap blijkbaar wat te ver gaan. De aanwezigen moesten een verdere uitleg dus node ontberen. Koolwitje (3) Gelukkig had de pers de toe spraak reeds, zodat heel Leusden nu weet. waar we het over hebben, als we in onze verdere politieke biologie-lessen het emotionele vlin derleven van koolwitjes aan een nader onderzoek onderwerpen. Dat past overigens geheel in het kader van inwoners- en milieu vriendelijke politiek. Rest ons toch nog de die avond gestelde en onbeantwoorde vraag: „Was Joost de Jongh alleen maar een overma tig vriendelijk gastheer of was hij toch een tikkeltje bang voor de meuwe partij?".We kunnen ons dat laatste eigenlijk met voorstel len, want Joost is in algemeen be paald met altijd even voorzichtig ten opzichte van politieke oppo nenten en wil dan ook graag een goeie grap debiteren. Een goede gastheer dus, die Joost. Of een onvermoed uitvloeisel van het can vassen' (LV/AB) Spruitkool? Toch blijven we onze twijfels houden over de verkiezingsstrijd. Een bepaald met bang uitgevallen liberaal die het woord „koolwitje" met over z'n lippen kan krijgen en een Corn Verduin, die op dezelfde meuwj aarsbij eenkomst verscheen met de rechterarm in een draagver- band. Wat nou Corri? Is het na afloop van die ledenvergadering dan toch nog tot een hardhandige konfrontatie gekomen? „Gevallen met een zak aardappelen" sprak zij manmoedig en schudde de aanwe zigen noodgedwongen de linker hand. Het kunnen natuurlijk aard appelen zijn geweest, maar een zak spruitkool is natuurlijk ook een mogelijkheid (AB) Omroep Het bedrijven van lokale omroep is ook een kunst In de eerste plaats zal het een kunststuk op zich zijn om straks financieel overeind te blij ven, Het bestuur van de Omroep Leusden denkt wat dat betreft ruim en stuurde aan alle bedrijven in Leusden een bedelbrief. Niets van te zeggen. Meer Leusdense instan ties doen dat met sterk wisselend succes. Maar een lokale omroep mag (voorlopig) nog geen reclame maken en hoe krijg je een bednjf zo ver dat deze desondanks toch geld geeft voor het goede doel? Mis schien met deze zinSsnede uit de desbetreffende bnef: „Een van de mogelijkheden om de strukturele exploitatie-kosten te bestnjden is de exploitatie van een kabelkrant met reclame, eventueel in samen werking met de plaatselijke pers." En dat nu is misleidend gesteld door Ed ten Voorde en zijn man schappen. Want een lokale omroep mag geen kabelkrant met reclame maken. Dat mag alleen 'n kranten uitgever, bijvoorbeeld, met toe stemming van de minister. De zins nede „eventueel in samenwerking met de plaatselijke pers" had dus moeten zijn: „de plaatselijke pers, eventueel in samenwerking met een lokale omroep". Even opletten, Ed. in het vervolg(LV) Latent Talent (1) Latent Talent, de onvolprezen or ganisatie, die er voor zorgt, dat wij Leusdenaren zmvol onze vnje tijd door kunnen brengen, houdt op zondagmiddag 19 januari a.s. in boerderij Groot-Krakhorst Bolden kof 18 haar open middag van 14 tot 16 uur. Mocht u nog niet goed weg weten met uw groeiende vrije tijd, dan moet u beslist niet verzuimen om een bezoek aan Groot Krak- horst te brengen. Latent Talent (2) Er zijn weer een aantal nieuwe cursussen te volgen, waarvan som mige, zo hebben we de indruk, inspelen op aktuele gebeurtenis sen. Notans Buters geeft bijvoor beeld lezingen. Hoewel het onder werp vooral in de familiesfeer ligt, moet het ook mogelijk zijn vragen te stellen over zaken in breder Leusden's verband. Over het goed leren lezen van koopaktes van wo ningen, bijvoorbeeld. Want voor je het weet heb je een carport aan je zijmuur hangenMaar er zijn meer interessante nieuwtjes, zoals de cursus „Brandpreventie in en om het huis" door de Vrijwillige Brandweer. Kijk, zo'n forse brand als die van het zwembad is voor een keer best aardig voor een brand weerman, maar het moet ook weer met al te druk wordenEn wat te denken van het „Herkennen van gesteenten"? Erg nuttige lessen kunnen dat zijn voor leden van het CDA, Een PUEM-cursus is ook nooit weg. Zo kun je misschien kortsluiting voorkomen en dan is de Vrijwillige Brandweer ook met zo vaak in touw. Het maken van gipsmodellen is een aardige cursus voor kinderen. En voor de goede orde. niet bedoeld voor beoefe naars van de wintersport Tenslotte een cursus, die niet meuw is, maar altijd de moeite waard om onder de aandacht te brengen: Koken voor mannen in zes lessen. Voor beginners en gevor derden Misschien iets voor de partners van de Rooie Vrouwen die straks een raadszetel denken in te nemen? Natuurlijk heeft elke cursus zijn eigen charme. Laat je eens voorlichten tijdens de open mid dag. Het is de moeite waard. (LV). Cijfers Er werd tijdens de vergadering van de commissie Financiële en Economische Zaken van afgelopen maandag weer heel wat gegoocheld met cijfertjes. Dat liep zodanig uit de hand. dat Harm Offereins verward nep: „Dit kan ik niet meer volgen. Kan iemand mij dat misschien eens goed uitleggen?" Vervolgens kreeg één van de meest gewaardeerde politici uit Leusden een keurige verklaring der cijfers van de ambtelijke medewerkers Slagter. Toen Offereins het wederom met begreep en vroeg, of iemand niet het eén en ander op papier wilde zetten, moest ook de ambtelijk medewerker bekennen dat hij het ook allemaal met meer zo snapte..(mh) Nog meer cijfers Alrich Parson van de WD krijgt deze week de aanmoedigingsprijs. Tijdens diezelfde vergadering maakte hij een zeer indrukwekkende opmerking: „Het is nul procent of honderd procent. Ik kan niet denken dat er iets tussen zit." (mh) Tenslotte Nogmaals een politiek hoogstandje van Alrich Parscn, alweer uit de eerder genoemde vergadering. Parson vroeg of er een verband was tussen de derde Blijfhof peuterspeelzaal en het voortbestaan van de stichting Tussentijds. „Ik neem aan dat u daar toch een visie over heeft," merkte hij op. Wethouder Ummels voelde zich door die laatste opmerking zeer gevleid. „U bent aardig," reageerde hij. En vervolgens: „Uw conclusie is juist." Veel wijzer werden we echter met van de wethouder. Zijn mededelingen bleven beperkt tot „Geen definitievenee" en „Formeel is er nog niets eh (mh) (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Al enige keren hebben wij dit college van urgemeester en wethouders gewezen op haar onzorgvuldig en nbehoorlijk bestuur in deze zaak. Wij aarzelen thans niet deze rijze van bestuur volstrekt ongehoord te noemen. Als gevolg iervan heeft deze zaak ons inmiddels duizenden guldens ge- ost en als een paal boven water staat, dat burgemeester en /ethouders ons die zullen vergoeden, goedschiks of kwaad- chiks." Dat zei de heer R. de Ruijter gisteren tijdens een hoorzitting i het Leusdense gemeentehuis. Reden voor die zitting was de legale aanleg van een carport tussen de percelen Landjonker a en lb. Daarbij werd op onrechtmatige wijze gebruik emaakt van de buitenmuur van het huis van De Ruiter, die nu 1 bijna een jaar probeert om die carport weg te krijgen. „Het moet als uiterst merkwaar- lig, zo niet als belachelijk worden angemerkt, dat bestuurders van le gemeente Leusden, die het aan- emersbednjf L. C. van Galen BV teunen m haar illegaal en weder- echtelijk handelen, ons thans in de elegenheid stellen onze bezwaren og eens mondelmg toe te lichten. >at bepaalt vooraf al het karakter an deze hoorzitting." De Ruijter constateerde in zijn ileiding al dat de „dubieuze belan gen" van het aannemersbedrijf aan zienlijk minder groot zijn dan zijn eigen belangen. „Men heeft onze belangen met eens overwogen," zei hij. „In de vriendjespolitiek, die men er in de gemeente op na houdt, zijn onze kansen op bescherming van ons eigendom nul komma nul." Eind februan, begin maart 1985 bouwde aannemersbedrijf Van Ga len, zonder bouwvergunning, de bewuste carport. „Men schroomde daarbij niet voor de bevestiging hiervan op uiterst brutale en on- -. s jS,V /'O-.— jt" De heer R. de Ruijter gisteren tijdens de hoorzitting. rechtmatige wijze van de buiten muur van ons eigendom gebruik te maken." aldus De Ruijter gisteren. De Ruijter maakte van de gele genheid gebruik om het beleid van de gemeente op het gebied van bouwvergunningen eens flink aan de kaak te stellen. „Op verschillen de plaatsen in de gemeente zien wij bouwwerken verrijzen, waarvan ons bekend is dat daarvoor geen bouwvergunning was aange vraagd," sprak hij. „De desbetreffende mensen hebben ons verklaard ook geen bouwvergunning te zullen aanvra gen, want als er één bouwt zonder bouwvergunning en achteraf goed keuring krijgt, zo redeneert men, geldt dat voor iedereen. In het tegenovergestelde geval zou er im mers sprake zijn van willekeur bij burgemeester en wethouders." Volgens de gegevens van De Ruijter is er overigens nog geen sprake van een „reeds gerealiseer de carport" De noodzakelijke grintlaag, die op alle andere bijkeu kens, dakkapellen, garages en car ports wél aanwezig is, ontbreekt nog „Van Galen heeft kennelijk, in afwachting van de door ons in te stellen procedures, zichzelf geld willen besparen en dus die carport niet willen afwerken," concludeer de De Ruijter. „Wie nu denkt, dat burgemees ter en wethouders onmiddellijk op dracht zullen geven tot afbraak van en verwijdering van de carport en herstel van de schade aan onze buitenmuur, komt bedrogen uit," hield De Ruijter de aanwezigen voor „Wij durven met een ieder hier aanwezig een weddenschap af te sluiten, dat op zeer korte termijn na heden de gnntlaag zal worden opgebracht." De aanwezigheid van de carport is er volgens De Ruijter de oorzaak van dat onderhoud aan het in die buitenmuur aanwezige glas- en houtwerk niet kan worden vemcht. „Binnen afzienbare tijd zal dit lei den tot verrotting van het houtwerk met alle gevolgen van dien voor de kwaliteit van de woning," zei hij „Het is schandalig en dus ver werpelijk, dat wij ten behoeve van het onderhoud van onze woning een soort privaat-rechtelijke over eenkomst aan de eigenaar van de carport moeten afdwingen," ging De Ruijter verder. „Maar zelfs als zo'n overeenkomst tot stand zou komen, denkt u dan werkelijk dat wij met een ladder op zo'n krakke mikkige carport gaan staan die met slechts vier schroeven in onze bui tenmuur is bevestigd9" INTREKKEN De Ruijter verzocht dan ook drin gend om de achteraf verleende bouwvergunning m te trekken en het aannemersbedrijf Van Galen opdracht te geven voor haar reke ning, binnen één week na het ver strijken van de aan het college gegeven termijn voor haar uit spraak, de carport af te breken en te verwijderen en de schade aan de buitenmuur van zijn woning volle dig en onzichtbaar te herstellen. Mocht dat met gebeuren, dan dient De Ruijter een schadeclaim in als compensatie voor de waarde vermindering van zijn woning. Wordt de carport wél afgebroken, dan zal de schadeclaim zich beper ken tot vergoeding van alle door hem gemaakte kosten en tot smar- tegeld. oor Bert Vos) De nachtelijk hemel om ons •en is een vast gegeven. De irren en planeten kennen hun aats en men kan op hen reke- n. Wie op zee of in de woestijn verdwaald kan bij heldere he- ïl aan de hand van de stand der ;rren zijn positie bepalen om ïer op het rechte spoor te ko- ïn. Zoiets is geruststellend. Zel- n bieden de sterren aan de orsnee mens dan ook enige rrassing. Wie niet voortdurend or telescopen tuurt en sterren serveert die zich voor ons ge el duizenden levens ver in het eindige heelal bevinden, zal de chtelijk sterrenhemel ervaren j iets, wat onverbrekelijk bij de rde hoort. Wonderlijk, fascine- ad en eigenlijk onbegrijpelijk, iar niet angstaanjagend of lu- n. We krijgen er geen nacht- ïrries (meer) van. Zn dan verschijnt er opeens iets aan firmament, wat daar normaal ge roken niet thuishoort. Een indringer, en ster, geen planeet. Een oplichten de, onbestemde vlek, die langzaam opgloeit uit het duister van de kosmos en onze planeet nadert, „vastere" kon- touren aanneemt. Een bolvormig op lichtend objekt met een gloeiende staart. Onze voorvaderen hebben dat verschijnsel ervaren als angstaanja gend, onheilspellend. Als het begin van iets afschuwelijks Iets wat de vaste patronen aan de hemel ernstig verstoor de en daarmee het regelmatige leven van elke dag Kometen. Zo lang de mensheid be staat, is dit fenomeen gezien en soms. in al dan ruet primitieve vorm vastgelegd voor hen. die daarna kwamen. De he melse onheils-boodschappers werden gevreesd, want vaak kwam er inder daad een onheil over de wereld. Pest, aardbevingen, grote branden, wolk breuken en vloedstromen. Op één uit zondering na. Dat was aan het begin van onze jaartelling, vermoeden sommige wetenschappers. Toen kwam de ko meet van Halley, die voordien menig onheil had verkondigd, de „Ster van Bethlehem" En die komeet van Halley is opnieuw aan ons verschenen. Niet on verwacht, zoals m de oertijden mis schien werd gedacht, maar geheel vol gens de astronomische dienstregeling, zoals die door Edmund Halley in de zeventiende eeuw was opgesteld. Want ook kometen zijn met de kosmi sche vrijbuiters, zoals vaak en lang werd gedacht. Ze komen en gaan langs vaste banen, verdwijnen soms voor eeuwen na een lange zwerftocht m de duistere diepten van het heelal, maar komen terug langs de baan, die ze al eeuwenlang gaan. Ook de Komeet van Halley, die nu opmeuw de aarde met een bezoek vereert. Zoals deze komeet dat al sinds mensenheugenis elke 75 of 76 jaar heeft gedaan. ONHEIL Dat de komst van een komeet werd gezien als een aanduiding dat er een ramp op komst was, is natuurlijk niet zo verbazingwek kend. Bovendien was het ook niet zo moeilijk om dat ook daadwer kelijk aan te tonen, want altijd gebeurde er wel iets, wat door een bepaalde groep als een ramp werd beschouwd. En zo lang het verschijnsel van de kometen niet wetenschappelijk werd bena derd, werd de negatieve beteke nis van een komeet ook nooit weersproken. De bekende schrijver Isaac Asi- mov legt dat in zijn boek „De Komeet van Halley" overzichtelijk uit. Asimov: „Als er een komeet verscheen, werd het jaar genoteerd en men beschreef de verschrikke lijke gebeurtenissen die vlak daar na plaatsvonden. Dit werd als „be wijs" beschouwd, dat kometen voortekenen waren van naderend onheil. Natuurlijk gebeuren er elk jaar rampen, of er nu kometen verschijnen of met, dus was het absoluut geen bewijs. Gedurende de eeuwen voordat de telescoop werd uitgevonden, werden er bijna 900 kometen waar genomen. Vooral tussen 1400 en 1600 waren er erg veel. In die twee eeuwen werden ongeveer twintig zeer heldere kometen gezien en het was toen ook een zeer verontrus tende tijd. De Turken hadden ge heel zuidoost-Europa in hun macht en waren zelfs doorgedrongen tot Wenen, dat ze hadden belegerd. De Reformatie splitste de kerk in tweeën en er volgde een lange reeks van godsdienst-oorlogen De vele kometen moeten voor de men sen in west-Europa heel belangrijk hebben geleken Er waren natuur lijk mensen, die deze angst voor kometen weerlegden: ze beweer den dat kometen niets te maken hadden met gebeurtenissen op aar de en dat het natuurlijke verschijn selen waren. Zulke mensen oefen den geen mvloed uit. Elke nieuwe komeet veroorzaak te een nieuwe stroom boeken. waann de verschrikkingen be schreven werden die kometen voorspelden en deze werden heel populair, omdat ze zo dramatisch en aangrijpend waren. Het gevolg was, dat in de Oudheid en de Middeleeuwen de Europeanen wat kometen betrof geen echt weten schappelijke waarnemingen heb ben gedaan. De enige reactie was angst voor naderend onheil," aldus Asimov m zijn uitstekende naslag werk. WAT ZIJN KOMETEN? De beste omschrijving van een komeet kwam van Fred Lawrence Whipple, die in 1950 veronderstel de, dat een komeet in werkelijk heid een bal van ijsachtige substan tie is (een vuile sneeuwbal) die bij hoge temperaturen verandert in dampen. De bevroren stoffen waar uit hij bestaat zijn natuurlijk water, waterstofcyanide e.d. Stofdeeltjes en kleine deeltjes vaste, steenachti ge materialen zouden in de ijsachti ge substantie opgesloten zitten. In de kern kan een vast snik steen zitten of de komeet kan geheel uit stof en zand bestaan, ingesloten in ijs. De bevroren bal kan verschei dene kilometers in doorsnee zijn en is een nauwelijks op te merken voorwerp, zolang hij bevroren blijft. Zodra de komeet de zon nadert, stijgt zijn temperatuur. Een deel van het ijs verdampt en het stof dat hij bevat komt vrij. De kern van de komeet kan lichtgevend zijn als een sterachtig puntje en er omheen is een wolk van gas en stof, de coma. Bij het naderen van de zon wordt die coma steeds groter en kan uitdijen tot de omvang van een planeet. De coma waaiert dan uit tot een staart die zich over honderden miljoenen kilometers kan uitstrek ken. Maar veel substantieels is het met: wanneer je alle stofdeeltjes zou kunnen verzamelen, zou het in een gewone huiskamer passen of zelfs m een koffer. Elke keer als een komeet om de zon draait, verliest hij iets van zijn materie. Dat is dan ook de reden, dat een komeet steeds kleiner wordt en daardoor steeds minder spektakulair. Eeuwen geleden moet de komeet van Halley veel spektakulairder zijn geweest dan nu, in 1986, het geval is. Toch is de komeet van Halley, in tegenstelling tot verschillende andere kometen, nog springlevend. In 2500 jaar is de komeet van Halley nog maar slechts 32 keer bij ons op bezoek geweest, de komeet van Encke bijvoorbeeld heeft in die tijd al 750 keer zijn baan afgelegd en heeft grotendeels z'n kracht en omvang verloren, ook omdat deze komeet veel dichterbij de zon passeerde. Eind april, begin mei 1986 ver dwijnt de komeet van Halley weer. Om over zo'n 75 jaar weer op te doemen uit de duisternis van het heelal. Tot die tijd hebben belang stellenden op verschillende tijd stippen de mogelijkheid om het fenomeen bij helder weer te bekij ken. Voor wie zich interesseert voor kometen en in het bijzonder voor die van Halley, levert het boek van Asimov boeiende wetens waardigheden. Het is een boek, waarin op heldere wijze het ont staan en de geschiedenis van planeten uiteen wordt gezet. Bert Vos „De komeet van Halley", door Isaac Asimov. Vertaling- Hendrik van Eden Uitgave: A. W Bruna Zn 1985. Pnjs paperback, 113blz 19,50. Schreef ik vorige week nog mismoedig, dat bij de PvdA geen greintje humor zit, begin nen ze het nieuwe jaar ineens met een bestuurscrisis. En gelachen dat we hebben Hebben ze het landelijk nogal moeilijk met de keuze tussen Den Uyl en Kok, m Leusden lag dat eventjes moeilijker: daar moesten de leden kiezen tus sen mannen en vrouwen Leusden '85 propageert een inwonersvriendelijk Leusden, de PvdA doet het met vrouw vriendelijk. Dat kan dus met missen: dat kan m de praktijk toch prima samen gaan? Toch sneu voor al die Rooie Mannen, die zich al aan het warm draaien waren Jan Jacobs is echter toch kandi daat voor het wethouders schap. Krijgen we misschien de door mij voorspelde socialisten wijk toch nog. Kop: „Omvang sociale fraude in Leusden te germg voor be leid". Ik begnjp dat. Men wacht na- tuurhjk totdat door een ontbre ken van een beleid die sociale fraude groot genoeg is gewor den om een beleid te ontwik kelen De Plan adviesgroep wil geen subsidie geven vooreen speel- o-theek, lees ik. Gevaarlijk mensen, heel ge vaarlijk. Want welke partij zegt. dat alle Leusdense ver enigingen straks meer subsi die zullen knjgen als die partij aan de macht komt? Je geeft die partij dus heel gevaarlijk speelgoed m han den Culturele Raad Leusden wil een duidelijk gemeentehjk kunst- en cultuurbeleid, lees ik. Tot nog toe heb ik in de partij programma 's voor de gemeen- teraadsverlaezing echter nog mets mogen vernemen of de partijen het daarmee eens kun nen zijn Cymsche Leusdenaar: Wat is dat nou voor een opmerking De gemeente heeft de Culture le Raad die 70 mille toch gege ven, die overbleef na Leusden 1200?" Nou en? Cymsche Leusdenaar: „De ge meente is dus van mening, dat daarvan ontzettend veel cul tuur is te maken. Daar heb je toch een enorme hoeveelheid klei voor?" Wethouder van Culmur (ver twijfeld): „En dan dat meuwe culturele centrum, dat de Cul turele Raad wil. Zijn ze nou helemaal gek geworden? Alle cultuurliefhebbers m Leusden kunnen toch makkehjk met z'n allen in de Korf? Dat kost natuurlijk miljoenen en wie draait daar voor op? Juist, Fons Ummels en die heeft geen zin om voor Sinterklaas te spelen Cultureel ingestelde Leusde naar (wanhopig): „Moet ik dus toch op Leusden '85 stemmen?" Pragmatisch ingestelde Leus denaar: „Ach nee, die spelen nu voor Sinterklaas zoals die jager, die de huid verkocht. Leusden heeft 26.000 inwoners. Nou maar hopen dat de mees ten boven de achttien zijn Konijntje in de Wetering: „Mij vind je hier niet meer". V.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 7