Planadviesgroep staat positief tegenover Speel-o-theek Valleiconcert in Barneveld Programma koninginnedag in Achterveld al rond FINANCIËN EN ONDERDAK GROOTSTE PROBLEEM Snelheids controle Achterveld "f- O Jï' F DONDERDAG 23 JANUARI 1986 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerksters) LEUSDEN - Laat het de dames en heren van de Planadviesgroep dan niet helemaal helder voor de geest staan tot hoever him adviezen moeten strekken, één ding is in ieder geval wel duidelijk: ze stellen zich vrijwel unaniem achter de oprichters van een eventuele speel-o- theek. Hun advies aan de gemeenteraad is dan ook om te komen tot het verlenen van subsidie. De werkgroep voor de speel-o-theek lichtte tijdens de vergadering van de planadviesgroep, afgelopen dinsdag in Groot Krakhorst, op overtuigende wijze toe waarom zij deze subsidie aanvraag hebben gedaan. Of de gemeenteraad ook voor hun argumen ten zal zwichten is nog de vraag. Sommige leden van de planadvies groep hadden daar een zwaar hoofd in. Men was het niet helemaal eens over de vraag of men bij het uit brengen van een advies realistisch dan wel principieel moet zijn. Beide zaken bleken in dit geval moeilijk te verenigen. De vertegenwoordigers van de gemeenteraad wezen erop dat de financien (en de wethouder van financiën) een heet hangijzer vormen. Zij stelden voor een een malige aanvraag te doen in de hoop dat het met bij een eenmalige subsi die zal blijven, „wanneer het zaakje eenmaal draait". Van de Kolk vond dat de planadviesgroep „aan deze vorm van hoge politiek" met moet doen. „Ik weet dat dingen m Leus den vaak te gortig zijn, maar daar om hoeven wij daar nog met aan mee te werken". BEDRAG Het bleek moeilijk een bedrag vast te stellen dat als eenmalige investeringssubsidie voor de speel-o-theek moet worden gead viseerd. Na wat over en weer ge praat besloot de planadviesgroep dan maar geen bedrag te noemen. Voorzitter Dp Jongh vatte het advies als volgt samen: „Het College zal worden gevraagd zich te herzien wat betreft de gedane uitspraken over het verlenen van een subsidie voor de speel-o-theek. Verder ver zoeken we om „creatieve bezin ning over de kwestie van de huis vesting". Dit laatste punt is ook iets waar men op deze vergadering niet goed uit kwam. De voorstanders van de speel-o-theek hadden inmiddels uitvoerig geïnformeerd naar de mogelijkheden, maar die bleken nog met bepaald in grote mate voorhanden Men wacht nu af of er zich wat dit aangaat creatieve gees ten onder de gemeenteraadsleden bevinden. BELANG De aanvragers van subsidie voor de speel-o-theek zijn er heilig van overtuigd dat zo'n instelling er moet komen, en wel om verschillende redenen. Ten eerste biedt een der gelijke instelling uitvoeng informa tie over spel en spelen. Verder constateerde men steeds meer het belang van spelen voor de ontwik keling van het kind. Ook heeft een speel-o-theek de mooeliikheid een zogenaamde „contactfunctie" te vervullen. Ouders praten makkelijk over hun kinderen. Met name voor meuwe bewoners in een wijk zou deze voorziening integrerend kun nen werken. En tenslotte heeft de speel-o-theek indirect een hulpver lenende taak. Observatie van spe lende kinderen leert soms waar problemen liggen: bijvoorbeeld op het gebied van taalachterstand, so ciale vaardigheden en motorische aspecten. In Nederland zijn nu ongeveer 340 speel-o-theken, bedoeld voor kinderen tot een jaar of zeven met als grootste doelgroep kinderen tussen nul en vier. In de speel-o- theken in de omgevmg van Leus den komen per week ongeveer vijftig tot vijfenzeventig kinderen. De werkgroep vindt het vreemd dat in vergelijkbare gemeenten door de raad zo heel anders op de oprichting van een speel-o-theek is gereageerd. Het Kruiswerk Leus den, alle peuterspeelzalen, Montes sorischool 't Ronde, de bibliotheek en Riagg-medewerkers hebben in middels instemming betuigd met de plannen van de werkgroep. B W Burgemeester en wethouders meenden echter dat er geen spra ke kan zijn van een subsidie. Blijk baar hebben zij het begrip emanci patie anders uitgelegd dan de werkgroep het had bedoeld. Zij zien een speel-o-theek als „bevor derend voor het zich uiten over de eigen houding en instelling" van ouders wanneer ze over hun kinde ren praten. In die zin emancipato risch. Het college zocht het meer in het doorbreken van rolpatronen en vond dat daarvoor geen subsidie moest worden verleend. De werkgroep kreeg wel een pluim op de hoed voor de wijze waarop ze haar aanvraag had gedo cumenteerd en onderbouwd, maar „het maatschappelijk belang van de speel-o-theek" achtte men des ondanks „met relevant". Deze voor ziening mocht er best komen, maar dan alleen via zuiver particulier initiatief. Dat soort initiatief is ruim schoots aanwezig en dient volgens sommige planadviesleden dan ook beloond te worden. ACHTERVELD - Het Achter- veldse feestcomité heeft de laat ste tijd niet stil gezeten. Dat heeft tot resultaat gehad dat het pro gramma voor de viering van ko ninginnedag klaar is. Gezien de successen van voor gaande jaren zal er ook nu weer een playback-show worden geor ganiseerd. Nieuw is dit jaar de soundmix. Hierbij moet de zanger of zangeres dus live zingen. Voor de muziek wordt gezorgd. Er kan als groep, paar en individueel wor den deelgenomen. Degene die aan de playback of soundmix wil deel nemen, kan zich opgeven bij Alfons van 't Klooster, telefoon 1989. Men wordt verzocht zich zo spoe dig mogelijk op te geven in ver band met het organiseren van oe fenavonden en het op de band zetten van de muziek. De deelne mers zullen weer door een zeer deskundige jury worden beoor deeld. De shows zullen worden gehouden in Ons Gebouw en be ginnen om 20.00 uur. Verder zal er nog een aantal aktiviteiten worden georganiseerd. Zondagavond 27 april: kaartavond in Ons Gebouw, aanvang 20.00 uur. Er kan zowel geschut- als geklaver jast worden. Deze kaartavond is zowel voor jongeren als voor oude ren. De eerste prijs is een wisselbe ker. Daarnaast is er nog een aantal mooie prijzen te winnen. Maandagavond 28 april is er weer een bmgo-avond voor de bejaarden in Ons Gebouw, aanvang 20.00 uur. De bejaarden die willen deelnemen, doch met vervoerspro blemen zitten, kunnen zich melden bij Wim van Middelaar, 't Jannen- dorp 11, telefoon 2001 Er zal dan voor vervoer worden gezorgd. Op Koninginnedag wordt er om 8.00 uur een kinderoptocht gehou den. De muziekvereniging DWS zal de optocht begeleiden. Alle Ach- terveldse kinderen kunnen aan de ze optocht deelnemen met versier de wagentjes, fietsen, driewielers en steppen. Men kan ook gekleed meedoen. Om 9.00 uur zijn alle kinderen tot en met zeven jaar welkom in Ons Gebouw. De kinderen van acht jaar en ouder kunnen deelnemen aan de vossenjacht. De start hiervan is in de kelder van Ons Gebouw. Zowel het feest ui de grote zaal als de vossenjacht zijn rond 11.30 uur afgelopen. Het namiddag-programma is nog een verrassing Het wordt waar schijnlijk een buitengebeuren in de buurt van de Moespot en het Groot Achterveldplein. Momenteel is men nog bezig met het aanvragen van de vereiste vergunningen. ACHTERVELD - Bij een snel heidscontrole op de Hessenweg (binnen de bebouwde kom m Ach terveld) heeft de rijkspolitie m twee uur tijd maar liefst twaalf processen verbaal opgemaakt wegens het overschrijden van de toegestane snelheid van 50 kilometer per uur. De bekeurde bestuurders reden met snelheden van 63 tot 79 kilome ter per uur. BARNEVELD/LEUSDEN - Het vijfde kamermuziekconcert in dit seizoen, georganiseerd door de Stichting Valleiconcerten vindt donderdag 30 januari plaats in De Brouwerij te Barneveld. Gecon certeerd wordt door Mia Dreese op achtkleppeniluit en Fania Chapiro - fortepiano. Het voor deze avond gekozen programma bestaat uit werken van achttien- de/negentiende-eeuwse compo nisten en zal zeker bij een groot publiek in de smaak vallen. Mia Dreese werd geboren in Amsterdam en studeerde na het gymnasium-a dwarsfluit bij Frans Vester aan het Koninklijk Conser vatorium m Den Haag. Zij behaalde het solo-diploma met onderschei ding. Daarna legde zij zich toe op het spelen van barokmuziek op authentieke instrumenten. In 1976 ontving zij de Pnx d' Excellence en in 1979 werd Mia Dreese onder scheiden met de Zilveren Vrien denkrans van de Vereniging van Concertgebouwvrienden. Zij is thans hoofddocente dwarsfluit aan het Stedelijk Conservatorium van Groningen. Fania Chapiro is van Russisch/ Nederlandse afkomst. Zij ontving haar muzikale en pianistische op leiding te Parijs van Lazare-Lévy. Als soliste maakte zij toernees door vrijwel alle landen van West-Euro pa en in de Verenigde Staten, waar zij onder meer optrad met het Boston Symphony Orchestra en het National Symphony Orchestra van Washington DC. In Nederland trad zij veelvuldig op voor radio en televisie, soms in door haarzelf verzorgde programma's. Fania Chapiro trad op met dirigenten als Ernest Ansermet, Arthur Fiedler, Franco Autori, Szymon Goldberg, Willem van Otterloo, Francesco Mander en Ernest Bour. PROGRAMMA Het concert wordt geopend met Mia Dreese. een sonate voor piano met beo ding van een fluit van de ItaLs componist Muzio Clementi 1832). Voor de pauze worde^jE der twee sonates voor fluit en^i van Wolfgang Amadeus Nge ej 1 (1756-1791) ten gehore gek., (KV 296 en KV 337). Deze s< worden door Mia Dreese afgs' - seld met Thema en variaties fluitsolo van Franz Anton Hoft^3 ter (1754-1812) op het bek** „Der Vogelfanger bin ich, pen „Die Zauberflote". tig Na de pauze is het Fania G.rei die opent met variaties voor ;»1 van Mozart, waarna het opb wordt besloten met de sere: voor fluit en piano in D gr. t. oral van Ludwig van Beethoven fai 1827). Het concert begint om 20.1 kaarten worden a 12,50 y 19.15 uur aan de zaal verkoel ~T plus en CPJ 10,-). Jongeren:. jaar hebben gratis toegang Het volgende ValleiccP' wordt gegeven door het Trioinci trasten op woensdag 19 feter: 1986 in de N.H. Kerk te Leiiige Zuid. W€ tar r.1 li mi vu iti n door G van Leeuwen LEUSDEN - Over de Arnhem- seweg, tussen Bavoort en Nieuw- Leusden, wandelen we tussen de weilanden door, waar de weide vogels in het voorjaar hun balts- vluchten uitvoeren en aan een ieder vertellen hoe ze heten: „kie vit - kievit" en „grutto - grutto". Waar de kanten van de sloten bedekt zijn met een diepgroen en geelgespikkeld tapijt van het speenkruid en in het water de dotterbloemen bloeien. Waar hoog in de lucht de onafgebroken zang van de veldleeuwerik is te horen, het „hemelgeitje", de wa tersnip mekkerend overvliegt en waar de hazen in hun dolle ver liefdheid achter elkaar aanren nen. In de zomer bloeien langs de brede sloten de gele lissen en de witte moerasspirea- De weilanden zien dan geel van de boter- en de paardebloemen, met daartussen het wit van de madeliefjes. De boeren zijn echter niet zo gelukkig met die boterbloemen, want het vee zal er met een boogje omheen grazen en zich er wel voor wachten om er ook maar een blaadje van te eten. Die boterbloemen zijn name lijk min of meer giftig, maar door de sterke smaak gewaarschuwd blijft het vee er wel vein af. In het hooi land vormen ze geen bezwaar want als ze gedroogd zijn is het gif en de sterke smaak verdwenen. Wat verder in de zomer vallen de korenvelden op die zich hier en daar tussen de weilanden bevin den. In onze zandige streek bestaan die korenvelden bijna uitsluitend uit rogge en haver. De haver is uiteraard bestemd voor de paar den, de rogge voor veevoer en eigen consumptie. Ook worden er veel voederbieten verbouwd. Als de rogge is geoogst wordt de akker wel ingezaaid met knollen. Die wor den, tegen de tijd dat de vorst invalt, met loof en al aan de koeien gevoerd. Ze zijn namelijk minder goed te bewaren dan de voeder bieten die ingekuild worden. Sa men met het hooi vormt dit de voedselvoorraad om het vee de winter door te helpen. HALLENTYPE Maar intussen zijn we de eerste boerderij genaderd die hier links een honderd meter van de weg afligt. We gaan de steeg op die langs de hoeve loopt en dan zien we een flinke boerderij van het „hal lentype", een bouwtrant waarin hier de meeste boerdenjen zijn ge bouwd. In de toog boven de deel deuren ontdekken we, in de sluit steen, het jaartal 1872. Dat wil met zeggen dat de plaats van die datum is, want reeds in 1766 komen we, in een oude akte, al de naam „Nieuwe Bieshaar", de naam van deze boer derij, tegen. Het gebouw blijkt in 1872 dus vernieuwd te zijn, iets wat met de meeste boerderijen, in de loop der eeuwen, meerdere malen is gebeurd. Maar nu eerst iets over de oor sprong van de naam: r- -•.> Cr» J5=- -» V De Bieshaar rji ss\ Een haar is een hoge, midden in het veld liggend, kamp bouwland. Ook wel een hoogte in het veen of een hoog heideland. In het geval van de Bieshaar zal het wel slaan op die hoogte m het veen, want het was hier, vele eeuwen geleden en voor de tijd dat de Grift werd gegraven, een drassig en vemg gebied. Zo'n zandplaat, midden in een natte om gevmg, was natuurlijk een ideale plaats om een hoeve te bouwen. Groeiden er aan de rand van de haar, in het drassig gebied, ook nog veel biezen dan ligt de naam „Bies haar" voor de hand. (zie noot) OUD EN NIEUW Maar als er een Nieuwe Bieshaar is dan zal er ook een Oude Bieshaar moeten zijn. Inderdaad, lopen we de steeg verder op dan ontdekken we al spoedig tussen de bomen een tweede boerdenj. En dat is de „Oude Bieshaar", de boerdenj waar het hier allemaal mee is begonnen. Ook al eens opnieuw gebouwd, want hier kunnen we lezen dat de boerderij in 1898 is gebouwd, dus 26 jaar later dan de Nieuwe Bies haar Maar deze hoeve vinden we reeds vermeld in 1609 en toen was hij misschien al oud. Het pad loopt tot aan de Grift, we gaan dan rechtsom en komen op het erf van de boerderij. Meteen begint de waakhond, een mooie Duitse herder die naast het „bak huis" aan de ketting ligt, zijn plicht te doen door onze aanwezigheid te venaden door een hevig geblaf. Dat is zijn taak en ik geloof niet dat er één boerderij is waar geen waakhond aan de ketting ligt. Er zijn er bij die hun leven lang niet van die ketting loskomen. De arme dieren worden uiteindelijk zo agressief dat zelfs hun eigen baas ruet in hun buurt durft te komen en het dagelijks bakje eten met de bezem naar hen toe moet worden geschoven. Maar deze vriendelijke herders hond ziet er niet erg agressief uit. Hij blijft echter wel blaffen tot er iemand uit de boerderij naar buiten komt en met een „goed volk" de hond het zwijgen oplegt. Nee, dit is een vriendelijk dier dat, als we even zijn kamt opkijken, zelfs met zijn staart kwispelt, een bewijs dat deze hond veel vnjheid geniet en als het even kan. met zijn baas meemag naar het land of 's avonds met een van de huisgenoten een ommetje mag maken. Hij zal wel Wodan, Donar of Herta heten, veel gebruikte namen voor een hof hond. Op veel boerderijen loopt ook nog een kleine hond, vaak van een onbestemd ras maar het meest lijkend op een fox-terrier en daar om kortweg „Fokkie" genoemd. De keuze van dat ras is niet voor mets; de taak van dat dier is om de omgeving van de boerderij te be waken tegen kleinere indringers als vos, hermelijn en wezel, en daar zijn ze ook goed in. Ook ratten worden door hen op een afstand gehouden. HEERD Voor de boerdenj staan dne lijbomen. Dat zijn lindebomen die regelmatig en zorgvuldig worden gesnoeid, zodat ze als het ware een haag op poten vormen. Ze dienen als zonwering voor de ramen van de „heerd", het woonvertrek van de boerdenj. Ze zijn volautomatisch want 's zomers, wanneer de zon geweerd moet worden, zitten ze volop in het blad en 's winters, als we een zonnetje kunnen gebruiken, zijn ze kaal. De heerd wordt door de meeste boeren maar zelden gebruikt, vaak alleen maar als er visite is. 's Win ters, in het vroege voorjaar en het late najaar speelt het huiselijk leven zich in hoofdzaak af in de woonkeu ken. 's Zomers, wanneer de boenn naast haar huiselijke taak ook nog veel werk op de boerdenj moet verzetten, wordt voor het gemak gebruik gemaakt van het bakhuis. Er zijn nu nog maar weinig boeren die zelf hun brood bakken, maar nog met zo lang geleden was het gebruikelijk dat de boerin, althans het roggebrood, nog zelf bakte. Ook op de Oude Bieshaar is het bakhuis nog helemaal compleet met bakoven en deegtrog. Links in de achterwand bevindt zich de oven, afgesloten met een ijzeren ovendeur. Die ovens werden ge stookt met takkebossen, waarvan de rook door de geopende oven deur en de schouw moest ontwij ken. Naast het verzorgen van de kip pen, kalveren en varkens behoort het verzorgen van de moestuin 's zomers tot de taak van de boenn. Het omspitten en bemesten gebeurt nog wel door het manvolk, doch het zaaien, wieden en oogsten komt voor rekening van de boenn. De moestuin wordt beschermd door een zware meidoornhaag, dit om eventueel uitgebroken vee te verhinderen een bezoekje te bren gen aan het sappige groen van sla. kool, spinazie en andijvie. Een wit geschilderd hekje geeft toegang tot „de hof' zoals de moestuin door gaans wordt genoemd. Naast de moestuin bevindt zich de boomgaard. Appels en peren in alle soorten, goudrenetten, notaris appels. yello's en bellefleuren, pondsperen en winterjannen. Prui- mebomen staan meestal niet in de boomgaard maar hier of daar langs de slootkant. Naast de produktie van fruit wordt de boomgaard ook gebruikt om er de paarden in te laten lopen als ze niet hoeven te werken en niet op stal staan. Aan de overzijde van de Grift staat nog een keuterboerderijtje; „de Kleine Bieshaar". Het is maar een klein gedoetje met de Oojs lijkheid tot het houden van'ufc koeien. Daar begint ook de w een wetering, indertijd gegr^n voor de afwatering van dr^e bied, die bij „Heiligenberg er mondt in de beek. Langs de loopt gedeeltelijk een van dfr«^ kepaden die verbinding il tussen Leusden en Hameis^ Eigenlijk het enige wat !rh kerkdorpen met elkaar verk want Leusden is overweg Protestants en Hamersveldj|g tholiek en dat verdraagt maar snode. u. de ei Noot: Bij de bouw van Leusde:^ 1 de wijk die geheel op de Biesiiër gebouwd, is geen enkele heipuini dig geweest terwijl Leusden-Ce E (Hamersveld) door de aanwe£p van massa's veenlagen, bijna f op palen staat. „De Bieshaar".

Leusder Krant | 1986 | | pagina 4