I Wethouder Fons Ummels: „Als we nu en in de toekomst te veel geld uitgeven loopt ons bad leeg" Brede wegen, fiets- en autotunnels, bus- en andere bruggen en fiets- en wandelpaden commentaren— —meningen— Financieel beleid gemeente op lange termijn gepresenteerd Nota „Bovenwijkse voorzieningen 1985" DONDERDAG 30 JANUARI 1986 JO (Van de redaktie) LEUSDEN - De vraag is: hoe voorkom je dat je allerlei investeringen doet, onderhoud pleegt en geld vrijmaakt voor nieuwe dingen, zonder dat zich dit op langere termijn wreekt. Antwoord: door nu beleidsmatig aan de hand van de praktijk en toekomstverwachting op papier te zetten wat je hebt, wat je er bij wilt hebben en wat het onderhoud en beheer nu en in de toekomst tot zeg het jaar 2000 ons als Leusdense burgers kost. Maar daar ben je er niet mee. Want je zult ook moeten weten of je voor een dergelijk wensenpakket voldoende geld hebt. Niet alleen voor het volgend jaar, maar ook voor de jaren daarna. Daarnaast moet er ieder jaar ruimte blijven om onverwachte tegenval lers en nieuwe ontwikkelingen op investeringsgebied op te kunnen vangen. Met andere woorden: aan de hand van wat we nu in kas hebben en aan de hand van wat we nog verwachten te ontvangen, kan vrij nauwkeurig worden vastgesteld, wat elk jaar de budgettaire ruimte is, waarbinnen de raad dient te blijven om onderhoud en beheer van alle gemeentelijke zaken niet in gevaar te brengen. Belangrijke uitgangspunten zijn voor het college: - het handhaven van het huidige voorzieningenpakket - het handhaven van het huidige voorzieningen-niveau - de koopkracht van de Leusdenaren niet nadelig beïnvloeden door gemeentelijke belastingmaatregelen - het indien mogelijk creëren van nieuw beleid - geen lastenverschuiving naar de toekomst - het handhaven c.q. bevorderen van de flexibiliteit in het gemeente lijk financiële beleid. Om die uitgangspunten te bereiken heeft het raadgevend ingenieursbu reau DHV in zeer nauw overleg met gemeentelijke diensten en het college twee nota's opgesteld, waarin die doelstellingen in cijfers zijn vertaald tot het jaar 2000. Dat zijn de nota's „Meerjarenplanning beheer en onderhoud" en „Bovenwijkse voorzieningen". Wethouder Fons Ummels van Financien en Economische Zaken presenteerde deze nota's deze week aan de pers en legde uit, waar het in grote lijnen om gaat. Aardige potjes Wethouder Ummels: „Er is ons als college en mij als wethouder van financiën vaak verweten, dat wij een rijke gemeente zijn met allerlei aardige potjes waar we niets mee doen. Ik wil dat nog maals met klem ontkennen. Wij hebben allerlei reserverings fondsen, maar als we dat geld nu zouden gaan besteden aan aller lei leuke en aardige dingen zon der naar de toekomst te kijken, u«in zijn we niet juist bezig. Want dat zou betekenen dat wij steeds groter wordende lasten afwente len op hen, die na ons komen. Om dat te voorkomen is het noodza kelijk, dat we al onze huidige en toekomstige verplichtingen op een rij zetten, aangeven wat on derhoud en beheer van al onze voorzieningen gaat kosten met daarbij de mogelijkheid om jaar lijks een vrij besteedbaar bedrag te kunnen gebruiken voor de lo pende zaken. Met deze nota's zijn we zover, dat we dat ook daad werkelijk kunnen doen." „Zou de gemeente een dergelijk beleid met voeren," zo voegt de wethouder er in zijn aanbiedings brief aan toe, „dan zal dat uiteinde lijk leiden tot bezuinigingsmaatre gelen en/of belastingmaatregelen en daling van het investeringsvolu me." Met andere woorden; dan krijgen we het in de komende jaren bepaald moeilijk om de eindjes aan elkaar te kunnen blijven knopen, zeker ook gezien het feit, dat de geldstroom vanuit Den Haag er in de afgelopen jaren bepaald met groter op is geworden en het er niet naar uitziet, dat dit er in de toe komst beter op zal worden, inte gendeel. Flexibiliteit Betekent dit nu, dat de gemeen teraad met handen en voeten ge bonden zal zijn met betrekking tot wat zij jaarlijks te besteden heeft? Wethouder Ummels: „Zeer zeker ruet. Er zal zelfs een grotere mate van flexibiliteit zijn dan nu het geval is. Dat komt," aldus de wethouder, „doordat de verschillende specifie ke reservenngs„potjes" worden opgeheven en samen het zoge naamde „financieringsbasin" gaan vormen. Uit de rente-opbrengsten zal straks alles betaald moeten wor den. Deze grote pot blijft, als het nu vast te stellen financiële beleid met wordt veranderd, jaarlijks op het niveau van 30 miljoen gulden staan. „Die 30 miljoen moeten er jaar lijks voor zorgen, dat uit de op brengsten (rente e.d.) de gemeen telijke mtgaven gefinancierd kun nen worden. Binnen die besteedba re ruimte heeft de raad alle vrijheid om haar prioriteiten te stellen. Een voordeel is ook, dat er een veel grotere duidelijkheid wordt ver kregen dan nu het geval is. Nu bestaan er allerlei specifiek gerich te reservenngsfondsen, zoals een Wethouder Fons Ummels: „We moeten binnen het financienngs-schema blijven, anders loopt ons bad leeg. pot voor sport, voor welzijn etc. Wethouder Ummels: „Met zo'n sys teem kweek je ook behoeftes. Dat wordt met een algemeen fonds waaruit straks geput kan worden, vermeden." Wat gebeurt er, indien de raad meer wil uitgeven, dan volgens het financierings-schema als mo gelijk wordt aangegeven? Wet houder Ummels weet dat heel duidelijk te omschrijven: „Het fi nancieringsbassin van dertig mil joen, kun je vergelijken met een bad vol water. Ga je méér geld uitgeven, dan de meerjarenplan ning aangeeft, dan trek je een voudig gezegd de stop uit het bad en dat loopt dan leeg. We zullen dan een armlastige gemeente worden met steeds groter wor dende tekorten. Het gaat er dus om het financieringsbassin op peil, het bad vol water, te hou den." Meer vrijheid Ondanks het strakke financie ringsschema zal de gemeenteraad m principe dus meer vrijheid krij gen? Fons Ummels: „Zolang de raad binnen dit schema blijft is er niets aan de hand en kan de raad schuiven met de prioriteiten wat zij wil. Zodra het maximale budget echter wordt overschreden, kan ik als wethouder van financiën - dankzij de automatisering - vrijwel onmiddellijk aangeven wat dat voor financiële konsekwenties heeft op langere termijn voor alle sectoren. De computer rekent dat onmiddel lijk uit. Als de raad die konsekwen ties dan wil ervaren, werkt dat natuurlijk wel door in de jaren die volgen." De raad krijgt tenslotte de be schikking over een vrij besteedba re investeringsreserve. Uit deze reserve kunnen, afhankelijk van de prioriteiten die men stelt tussen en binnen elke sector van de gemeen telijke huishouding, meuwe inves teringen worden gedaan, specifie ke bestemmingsreserves worden gevormd of nieuw beleid worden gevoerd. Wat betekent het nu ontwikkelde financieringsmodel praktisch ge zien? Voor bovenwijkse voorzienin gen, zo geeft de nota aan, is tot en met 1990 een bedrag van maximum 21 miljoen gulden beschikbaar. Na 1990 is nog gerekend op maximum 15 miljoen gulden, gefaseerd in 750.000,- per jaar (zie ook ons artikel over de wensen ten aanzien van bovenwijkse voorzieningen). Voor het toekomstig beheer en onderhoud van alle bovenwijkse voorzieningen moet een bedrag van 18 miljoen gulden uitgetrokken worden. De beide nota's zullen in fe bruari in een speciale vergade ring van de commissie Financiën en Economische Zaken uitge breid aan de orde worden gesteld, waarbij ook alle andere raadsle den uit andere commissies zullen worden uitgenodigd. „Het is de bedoeling," zo benadrukt wethou der Ummels, „dat over dit belang rijke gemeentelijke financie ringsmodel nog vóór de verkie zingen een besluit wordt geno men." (van de redaktie) LEUSDEN - De voorgenomen produktie van hout in Leusden zal wel niet zo grootschalig worden, als momenteel wordt gedacht. De gereserveerde ruimten voor rijstroken langs de bestaande wegen, die hiervoor bestemd zouden worden, zullen namelijk beperkter van omvang zijn op het moment dat aan die boom-aanplant wordt begonnen. Dat zou gekonkludeert kunnen worden uit de „Nota Bovenwijkse Voorzieningen 1985", die samen met de „Nota meerjaren planning beheer en onderhoud" het licht zag. Volgens de eerstgenoem de nota zullen er verschillende bestaande wegen deels verdubbeld moeten worden als het aan het college ligt. Voor de automobilist misschien een prettige zaak, ook al moet die daar ook weer niet al te optimistisch over zijn, want er zullen ook ettelijke verkeerslichten bijkomen, indien de gemeenteraad met deze nota akkoord gaat. De vorige nota op dit terrein dateerde uit 1978, zodat herziening gewenst was. DHV kreeg medio vorig jaar de opdracht om die herziening uit te voeren omdat dit tevens noodzakelijk was om het totale financiële beleid van de gemeente (zie ons artikel elders in dit nummer) op de juiste wijze in beeld te kunnen brengen. De nota Bovenwijkse Voorzieningen geeft aan, wat het college noodzakelijk en wenselijk acht voor de komende jaren op dit terrein. Het totale budget voor deze nieuwe bovenwijkse voorzieningen zal maximaal 21 miljoen gulden kunnen zijn tot en met 1990. Daarna is er nog eens maximaal 15 miljoen te besteden. Het is duidelijk dat de raad uiteraard anders kan beslissen met betrekking tot wat wel en wat niet de prioriteit heeft, mits de gemeenteraad binnen de vastgestelde 21 miljoen gulden blijft. Dat is een hard gegeven. Onderstaande opsomming van het wensenpakket van het college is dus niet meer dan dat, ook al zitten er natuurlijk tal van elementen in, die op grond van de praktijk niet genegeerd zullen kunnen worden en waaraan niet valt te ontkomen. Niet onderbouwd Het noodzakelijk geachte pakket aan nieuwe bovenwijkse voorzie ningen wordt niet met argumenten onderbouwd. Wethouder Ummels tijdens de persconferentie deze week, waarbij deze nota werd ge presenteerd: „Deze nota geeft slechts aan, aan welke meuwe bo venwijkse voorzieningen wellicht niet valt te ontkomen. Die inventari satie was nodig om ons financie ringsmodel op de juiste wijze te kunnen samenstellen zonder dat we later voor verrassingen zouden komen te staan. Uiteraard komen al deze onderwerpen in uitgewerkte vorm en dan natuurlijk wel onder bouwd met argumenten stuk voor stuk naar de raad. In het kader van het financiële beleid is verdere onderbouwing op dit moment niet relevant." Dat neemt niet weg, dat het wen senpakket op zich heel interessant is, omdat daarmee inzicht wordt geboden in wat Leusden op het gebied van bovenwijkse voorzie ningen zo al te wachten staat in de komende jaren. De Groene Zoom wordt hier vierbaansweg. Liniedijk: wandelweg over gerenoveerd stukje natuur9 Noodzakelijk In de nota is aangegeven welke voorzieningen beslist noodzakelijk worden geacht door het college en dat is niet niks. Werd tot nu toe enige terughoudendheid betracht ten aanzien van het verdubbelen van bestaande wegen, van die te rughoudendheid is nu in mindere mate sprake. Hetzelfde geldt ten aanzien van de aanleg van nieuwe verkeerslich ten. Opvallend is het feit, dat de aanleg van een fietstunnel opnieuw op het programma staat (vroeger stuitte dat altijd op hoog grondwa ter-problemen), terwijl met betrek king tot de „gewenste voorzienin gen" zelfs een autotunnel op de kruising Hamersveldseweg-Noor- dennslag staat geprojekteerd. In hoeverre onderdelen van deze „gewenste voorzieningen" worden gerealiseerd, is afhankelijk van de prioriteit, die de gemeenteraad er aan stelt. Dat geldt overigens ook ten aanzien van de noodzakelijk geachte voorzieningen. Opmerke lijk in het wensenpakket is de aanleg van een busbrug over het Valleikanaal vanaf de Middenweg in kombinatie met de aanleg van een fietspad en fietsbrug. Een al lang gekoesterde wens van de wet houder van Ruimtelijke Ordening en Openbare werken Vier rijstroken In de nota worden de volgende uitbreidingen van bestaande we gen en aanleg van nieuwe wegen met vier rijstroken (dubbele rij baan) noodzakelijk geacht; - doortrekken van de Randweg tot aan de aansluiting Rijksweg 28; - tweede rijbaan Groene Zoom vanaf Randweg tot Larikslaan; - tweede rijbaan Randweg vanaf Groene Zoom tot Zwarteweg; De theorie van de badkuip Dat was een fors pak papier, wat wethouder Fons Ummels deze week bij ons op tafel legde. Bar stensvol cijfertjes, grafieken en ta bellen. Voer voor deskundigen, waar leken nauwelijks aan te pas komen, dat is duidelijk. Toch deed de wethouder van financiën een poging om u - via ons - uit te leggen waar het allemaal om gaat. We hebben getracht dat in een artikel zo eenvoudig mogelijk te verwoor den. Want laat het dan moeilijk cijfermateriaal zijn, belangrijk is het wel voor het welbevinden van deze gemeente, liet de wethouder ons opgewekt weten. De tweede fase is afgerond en derhalve wordt het de hoogste tijd om te zorgen, dat wij in de komen de jaren onbezorgd kunnen blijven wonen in Leusden, zonder dat wij gebukt hoeven te gaan onder zware lasten en zorgen. Dat is de bood schap en als de raad het hier ook mee eens is, dan kunnen we m ieder geval ophouden met zeuren over al die goedgevulde reserve potjes, want die zullen er dan niet meer zijn. Dan zal er één grote pot zijn, die de wethouder „het finan cieringsbassin" heeft genoemd, te vergelijken met een badkuip, ge vuld met water (het gespaarde geld). Die badkuip moet gevuld blijven, want al dat geld in de kuip brengt jaarlijks voldoende rente op om de lopende zaken mee te be kostigen, zoals onderhoud en be heer van alle gemeentelijke eigen dommen, waterhuishouding en we gennet. Maar al die leuke spaar potjes voor sport, welzijn, cultuur e.d. verdwijnen óók allemaal in die badkuip. Het rendement ervan kan voor alle sectoren worden gebruikt zónder dat op elke gulden staat, waarvóór die gebruikt moet wor den. Want, zegt wethouder Ummels terecht: als je ergens geld voor hebt, kweekje meteen de behoefte om het daar ook maar aan uit te geven. Dat kweken van behoeftes is hiermee van de baan. Planmatig zal het gemeentelijke huishoudboekje worden bewaakt tegen een te grote vrijgevigheid om te voorkomen dat we straks blut zijn en de na ons komende Leusdena ren opzadelen met een niet op te brengen schuldenlast. Het „apres nous le déluge", de „na ons de zondvloed"-mentaliteit behoort dui delijk niet tot de karaktertrekken van de Leusdense wethouder van financiën. Nu biedt de planmatige aanpak, die het college wil, mderdaad heel wat duidelijkheid in een tot voor kort tamelijk ondoorzichtige mate rie, waarover heel wat verhalen de ronde deden. Met name de PvdA en D'66 waren en zijn van mening, dat Leusden stinkend rijk is en maar blijft sparen, terwijl er zulke aardige dingen met al dat „overtol lige" geld gedaan kunnen worden voor de mensen, die uiteindelijk al die spaarpotjes bijeen hebben ge bracht door hier te komen wonen. Daar is natuurlijk wat voor te zeg gen: laat het geld rollen. Als het op is zien we wel verder. Een tikkeltje zwart-wit uitgedrukt natuurlijk, maar in feite komt het neer. De wethouder ziet da; nachtmerrie, waarbij zijn in snel tempo leegloopt, spraak waar Fons Ummels, re malen op terug vie] s persconferentie. De p<-n aanpak van het gemeeJ nanciele reilen en zeilen jEU college dat nu wil, heeft deel, dat, nuts de raad aan de marges, er niet te;v*#1 ciele verrassingen in hei* liggen. De mogelijkheden!?1 gelegd en alles wat de r- a wil dan de budgettaire n^ei! laat, heeft effect tot het jai-ct het simpel te zeggen tiai Beleid Om tot die planmatige s komen en de raad nog-, scheiden van de vier<P markt het voorstel voor t;ste leggen, moest tevens def 9* venwijkse Voorzieningen11111 worden herzien. Daann gegeven welke voorzien®111 allemaal nog gerealiseercrc*e worden en welke wenst v< den geacht. Deze opsorrr* 9' toekomstige investennge;etf dig, omdat het effect e^uic langere termijn in het vocten werkt moest worden. Hetr11 ve volgens wethouder Urr.-11 puur zakelijke, financiële^1 de daarin genoemde inve^m komen als voorstel uitge?*et goed onderbouwd op tijdstip bij de (dan nieuweon€ tafel. ieK Dat is in pnncipe nanrcj?el zo, maar de Nota Bor*™? Voorzieningen 1985 is teJ 1 beleidsstuk van het collect® in die nota bijvoorbeeld sproken over vierbaanse 13 noodzakelijk zouden zijn,cf beieid, dat verder gaai0 financiële aspekt. We zijret 1 bang, dat de zaak waar he;10^ de planmatige aanpak vai r' meentelij ke huishoudbo^n lange ternujn ondergesne-:ïn kunnen raken in diskussie:811 noodzaak van bijvoorbeeld' totunnel, een busbrug en ?T"~ meer voor fraais uit de van Jan Wagenaar. Natuurlijk: het is geheeln d van de raad of die planr.vai zullen gaan of met. De jt D daar te zijner tijd alle kanteest' zolang zij maar binnen he stelde maximum van li feflh gulden tot 1990 blijft. Die>^_ kan dus best een voetgar.' worden als de raad dat tb. Wat niet wegneemt, dï een aardig inzicht biedt iii het college voor ons nocc acht. Leuke items voor d- zingen, denken wij, waa.1® k ovengens ook best de vrij stellen of we mderdaad staande voorzieningenpal^ len handhaven, zoals het nee zich dat als doel stelt, ban bijvoorbeeld kunnen voc D dat er voorzieningen zijn, d*ut kunnen maken voor ande^ez we voorzieningen. Dat aspgJJ dient naar onze mening dacht. VOi bmi vijs E WO! - twee njbaan aansluiting Maan- weg op de Groene Zoom; - gedeeltelijke tweede njbaan, ge deeltelijk twee njbanen Maan- weg vanaf spoorwegovergang tot Arnhemseweg; - tweede njbaan Noordennslag van Groene Zoom tot Groenhou ten Noord, inclusief verbetering kruising Noorderinslag-Groene Zoom. Wat betreft de gewenste voorzie ningen op dit terrein spreekt de nota van de aanleg van een tweede njbaan met fietspaden voor de - Groene Zoom vanaf de Lanks- laan tot Noorderinslag; - de Burgemeester van der Post- laan vanaf de Noorderinslag tot Kooikersgracht. Nieuwe wegen Er zijn volgens het college ook meuwe wegen noodzakelijk met één rijbaan: de doortrekking van de Groene Zoom tot het Valleika naal (ontsluiting werkgelegen- heidsterrein). Een tweede fietspad vanaf Groenhouten Noord tot aan de Middenweg wordt eveneens noodzakelijk geacht. Verder is het gewenst dat de Groene Zoom vanaf het Valleikanaal tot aan de Horster- weg wordt doorgetrokken in en- kelbaans uitvoering (in aansluiting op de noodzakelijke aanleg van een enkelbaans weg vanaf Groene Zoom tot Valleikanaal). Rekonstrukties Dat er ook rekonstrukties plaats moeten vinden spreekt haast van zelf. Die rekonstrukties zijn: - de Hamersveldseweg vanaf de Gereformeerde Kerk tot de Zuiderinslag; - de Hamersveldseweg vanaf de Hamershof tot de Biezenkamp (eenvoudige rekonstruktie). De volgende kruisingen zullen aangepast moeten worden: - het huidige kruispunt Maanweg/ Arnhemseweg; - de spoorwegkruising Hamers veldseweg. Er zal een meuw kruispunt aan gelegd moeten worden voor Nieu we Maanweg/Arnhemseweg. Gewenste rekonstrukties zijn: - de Hamersveldseweg vanaf Zuiderinslag tot spoorwegover gang; - rekonstruktie kruising Asschat- terweg/Torenakkerweg. De totale kosten van de noodza kelijke en gewenste vernieuwin gen en uitbreidingen van onze hoofdwegen worden geraamd op ruim 42 miljoen gulden. fietsverkeer te komen tot b waar het fietspad vanaf de! weg op de Asschatterwe:™ komen. Vanaf dat punt die lang gewenste fietsverbm^ Achterveld langs de Ass 1 weg te worden gerealiseerd verkeer over de Burgemee Beaufortweg zal, als de doorgaan, gebruik kunnei|^| van een fietstunnel onder L zeer druk geworden Groéa door. Gewenst wordt een fietsMj af de Horst naar het fietst njksweg 28. Een fietstunne kruispunt Noordennslag- Zoom is ook gewenst (or Groene Zoom door) en eenfl nel ten behoeve van de Horst-Amersfoort. Fietspaden Op het gebied van fietspaden is een meuwe voorziening noodzake lijk tussen Middenweg en Asschat- terweg. Daartoe dient een fietsbrug over het Valleikanaal te worden aangelegd, aldus het college. Ook vanaf de oude brug over het Val leikanaal (Asschatterweg) dient een betere voorziening voor het Openbaar vervtrj Voor het openbaar d wordt op dit moment ni£ gi noodzakelijk geacht, maior wensenpakket zijn wel enfc d dige zaken opgenomen. I ki aanpassingen voor het cctec vervoer op het wensenpro?ré door middel van een busbs 3 komt de in het verleden al rwe re malen gewenste busk middel van een nieuwe br. het Valleikanaal weer te vos^ Die meuwe brug, de scl het verkeer tussen Middt Asschatterweg is een al koesterde wens van Wagenaar. De provincie, echter tegen, zodat het er is gekomen. Nu staat de een fietsburg op deze plaaï prioriteitenschema met gekoppeld de wens om de ook geschikt te maken voor zodat die via de Asschatter?^ wat logischer route kan rijde ten: 500.000,-. Autotunnel Een autotunnel onder

Leusder Krant | 1986 | | pagina 6