Het gevecht om de bedrijfsterreinen en de aansluiting op Rijksweg 28 PvdA wil meer huurwoningen in Douwplan 't Ruige Veld commentaren— meningen— ■eiisiler krant )E CONCURRENTIESTRIJD TUSSEN AMERSFOORT EN LEUSDEN t- m Scriptie van Otto van den Bor geeft aardig inzicht in de langdurige onderhandelingen 'an Woudenberg: V erkiezingspraat' Aanrijding In de sloot Kleding gestolen -- T-. DINSDAG 4 FEBRUARI 1986 (Van de redaktie) LEUSDEN - Het is nog zeer de vraag of de gemeente Leusden nnen afzienbare tijd kan beschikken over een volwaardige insluiting op Rijksweg 28 via Randweg/Groene Zoom (de Tl 1). >n aansluiting op de Heiligenbergerweg zit er al niet meer in. nis het er nu naar uitziet, zal de gemeente Leusden aanzien- kméér moeten betalen dan de vijf miljoen gulden, die zij daar i voor heeft gereserveerd. Oorzaak: de felle concurrentie- rijd, waarin de gemeenten Amersfoort en Leusden zijn iwikkeld inzake het aantrekken van bedrijven voor hun euwe werkgelegenheidsterreinen De Hoef (Amersfoort) en l Horst (Leusden). Het lijkt er op, dat de gemeente Amersfoort tn het langste eind trekt, zo konkludeert de Leusdenaar Otto ut den Bor, die in december vorig jaar afstudeerde voor de idie M.O.-B aardrijkskunde aan de COCMA te Utrecht. Hij >ed dat met de afstudeerscriptie „Concurrentiestrijd tussen mersfoort en Leusden. De Hoef versus De Horst". De heer Van :n Bor kreeg voor zijn scriptie de volledige inzage in het chief van de Amersfoortse wethouder Fons Asselbergs. Dat in niet gezegd worden van het Leusdense archief inzake de ngdurige diskussie rond de A28-aansluiting: die bleef voor de ler Van den Bor gesloten. Van de zijde van de gemeente eesde men, dat het algemeen belang (lees: Leusdens belang) u worden geschaad. Niettemin kwam de heer Van den Bor ch aan alle relevante gegevens om van zijn scriptie een leiend werkstuk te maken. De belangrijkste konklusies vindt in dit artikel terug. itgangspunten Om de concurrentiestrijd tussen twee gemeenten te kunnen be- ijpen, is het nodig om de verschil- ide belangen van Amersfoort en usden te kennen. Het gaat in rste instantie niet om de nu al :ds 1970 zo veelbesproken en begeerde aansluiting van het usdens wegennet op Rijksweg maar veeleer om de invulling tide werkgelegenheidsterreinen Horst (in Leusden) en De Hoef Amersfoort). De gemeente lersfoort wil (simpel gezegd) dat rkgelegenheidsterrein (totaal jeefbare grond 74,8 ha) zo snel gelijk bezet hebben in het kader t haar groeistad-funktie. Om ir werkgelegenheid met achter aten lopen bij het in de afgelo- i jaren gegroeide inwonertal, wil gemeente Leusden hetzelfde eiken via haar werkgelegen- isterrein De Horst, ten noorden Princenhof en de Randweg aal uitgeefbare grond 20,4 ha), gemeente Amersfoort is van iting, dat zij als groeistad voor- ig dient te hebben op de ge- ente Leusden. De provincie is iter van menmg, dat beide ter nen noodzakelijk zijn om aan de loefte te kunnen voldoen. oede ontsluitingen leide gemeenten zijn er mee aaat dat haar werkgelegen- dsterrein goede ontsluitingswe- .t en een direkte aansluiting op rijkswegennet hebben. De Hoef Amersfoort wordt dan ook aan sloten op de Al en A28 (via de tdweg/Groene Zoom (Tl 1) en op Amersfoortse wegennet via de iligenbergerweg. Dat laatste nu it op bezwaren van het Amers- rtse gemeentebestuur. De ge- ente Amersfoort heeft daarvoor schillende argumenten, maar de iterliggende gedachte is de nog- 'elle concurrentiestrijd rond de de genoemde werkgelegen- dsterreinen. Het waarom zal dui- ijk zijn: de gemeente Leusden teert momenteel een grondprijs •rDe Horst van 110,- tot 120,— m2, terwijl Amersfoort voor De if het dubbele moet vragen: iO- per m2. Zolang de gemeente ersfoort aan Leusden de zo be ide aansluiting op de A28 voor- ig kan onthouden door te weige- mee te werken aan een aanslui ting op de Heiligenbergerweg, blijft De Horst voor veel bedrijven onaantrekkelijk in verband met te weinig aan- en afvoerwegen en zou De Hoef in Amersfoort meer aan trekkingskracht mt kunnen oefe nen op bedrijven, die van een goede aansluiting op het rijks we gennet afhankelijk zijn. Kortom, (en dat was bekend): er wordt de laat ste jaren een fors spelletje poker gespeeld tussen Amersfoort en Leusden. Maar het ziet er naar uit, dat Leusden zichzelf overspeeld heeft volgens de konklusies, die de heer Van den Bor m zijn scriptie heeft getrokken op grond van de door hem bestudeerde verslagen en correspondentie. De standpunten De gemeente Amersfoort wil nu alle medewerking verlenen aan een Leusdense aansluiting op rijksweg 28. Dat is het probleem niet meer. De grond, die voor deze hele aansluiting nodig is, ligt deels op Amersfoorts gebied. Maar verder dan dat wil Amers foort niet gaan. Een aansluiting op de Heiligenbergerweg, wat ex tra voordeel zou opleveren voor de bedrijven in Leusden, wordt zonder meer geweigerd en de overlegcommissie rijkswater staat, provinciale waterstaat, provincie, gemeente Amersfoort en Leusden konkludeerde dan ook, dat er geen enkele rek zit in dit Amersfoortse standpunt. Amersfoort heeft wel een alterna tief: ontsluiting van Leusden via een parallelweg vanaf de Groene Zoom in noordelijke richting. De ze weg zou dan moeten aanslui ten op de te reconstrueren aan sluiting A28/Hogeweg in samen hang met de ontsluiting van het bedrijventerrein De Hoef. Dit al ternatief is voor de gemeente Leusden onaanvaardbaar. Zowel rijkswaterstaat, provincia le waterstaat als de provincie Utrecht voelen veel voor het Leus dense plan. Rijkswaterstaat is zelfs van menmg, dat indien de aanslui ting op de Heiligenbergerweg niet doorgaat er voor het Rijk geen financiële voordelen aan het plan zijn verbonden, omdat het viaduct Heilenbergerweg over de A28 toch voor alle verkeer zal moeten wor den vernieuwd. Voor het Rijk is er dan ook geen aanleiding meer om de toegezegde rijksbijdrage van 'V j T Het werkgelegenheidsterrein De Horst in Leusden, met een reeds bouwende Beco. Het werkgelegenheidsterrein De Hoef in Amersfoort. vijf miljoen nog te handhaven De provincie staat volledig achter de gemeente Leusden en Rijkswater staat en in de verschillende over- leg-bijeenkomsten werd zware druk op Amersfoort uitgeoefend om toch akkoord te gaan met aan sluiting op de Heiligenbergerweg. Tot nu toe zonder resultaat. Het ziet er naar uit, dat de gemeente Amersfoort het pokerspel voorlo pig heeft gewonnen. Natuurlijk kan de provmcie uiteindelijk Amers foort dwingen om die aansluiting toe te staan door middel van haar aanwijzingsbevoegdheid, maar dat zware middel is door de provmcie in de afgelopen tien jaar niet meer gebruikt. Als zij dat wel zou doen. zou er een ernstig bestuurlijk kon- flikt kunnen ontstaan met het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieuhygiëne. In september vorig jaar werd tijdens het overleg definitief be sloten, dat alleen het wegennet van Leusden zal worden aange sloten op de A28 en dat de ge meente Amersofoort hieraan pla nologisch mee zal werken. Een eventuele verbinding met de Hei ligenbergerweg zal buiten de plannen blijven. De kosten Nu die beslissing is genomen, ontstaat er een geheel andere fi nanciële situatie. De bijdrage van het rijk (vijf miljoen) komt te verval len, omdat het ministerie van Ver keer en Waterstaat die vijf miljoen alleen geeft, als ook het Amers foortse wegennet bij die aansluit mg wordt betrokken. De kosten van aansluiting zullen nu alleen door de provincie en de gemeente Leusden gedragen moeten worden. Provin ciale Waterstaat schat dit op een totaalbedrag van 18,5 miljoen gul den. Van de zijde van de provmcie kon men in december vong jaar nog geen schatting geven van de provinciale bijdrage aan de aan- sluitingskosten, maar dat ligt in de orde van grootte van slechts enkele miljoenen. Blijft ongeveer een be drag van 15 miljoen over voor de gemeente Leusden, aldus de konklusie van de heer Van den Bor op grond van de beschikbare ge gevens. Dat is dan dne keer zoveel, dan tot nu toe is begroot. De vraag is of Leusden zich dat kan permitte ren. De gemeente rekent daarbij nog steeds op vijf miljoen van de provmcie en heeft, samen met de provincie in een brief aan het rijk om 8,5 miljoen gevraagd, de door minister Smit-Kroes beloofde vijf miljoen en 3,5 miljoen aan het minis terie van Economische Zaken uit de pot „voorwaarde scheppend be leid". „Indien de rijksoverheid de ge vraagde 8,5 miljoen gulden zou verstrekken, hetgeen op dit mo ment ruet reëel lijkt, dan resteert er voor de gemeente nog 8 miljoen gulden, er bij van uitgaande dat de provincie zelf minimaal 2 miljoen gulden bijdraagt. Een bedrag van 8 miljoen moet voor de gemeente Leusden niet onmogelijk zijn om te kunnen financieren, maar dat zal toch tijd vergen", aldus konklu deert de heer Van den Bor m zijn scnptie. Juist vorige week presenteerde wethouder Fons Ummels zijn meerjarenplanning beheer en on derhoud met de nota Bovenwijkse voorzieningen. Daaruit blijkt, dat de gemeente Leusden „slechts" vijf miljoen voor de aansluiting op rijksweg 28 heeft uitgetrok ken. In feite is dat het dubbele, want voor werken „ten behoeve deze aansluiting" telt de gemeen te Leusden ook nog eens vijf miljoen gulden neer, zoals de toe lichting vermeldt. De tijd zal moe ten leren of dit voldoende is. Dat de aansluiting er de komende jaren nog niet zal liggen, zal ook duidelijk zijn. En daarmee zal de gemeente Amersfoort haar doel hebben bereikt: verhoging van de aantrekkelijkheid van haar werkgelegenheidsterrein De Hoef ten opzichte van De Horst in Leusden, waar Beco inmiddels druk aan het bouwen is en er vast op rekent dat die aansluiting er op tijd komt. De gemeente Leusden is daar tamelijk optimistisch over. Maar dat was zij twintig jaar geleden ook." Het wordt druk op de Groene Zoom als de aansluiting er is We hebben het in deze krant al vaker gehad over de mogelijke toekomst van de Til, de verbinding tussen Maanweg en Randweg zodra de aansluiting van Leusden op rijksweg 28 is gereali seerd. Wij waarschuwden voor een mogelijk zeer druk ke Groene Zoom als de aan sluiting op rijsweg 28 een feit zou zijn. In de scriptie van Otto van den Bor staat een in dit verband aardige tabel met betrekking tot de verkeersin tensiteiten nu en wat ver wacht kan worden na realise ring van de aansluiting (zon der verbinding met de Heili genbergerweg). Een tabel, die onze bange vermoedens in cijfertjes weergeven. Over de Horsterweg rijden nu per werkdag-etmaal 5600 motorvoertuigen. Zodra de nu voorziene aansluiting er is, zal dat aanmerkelijk zijn teruggebracht: 1000. Dat ziet er voor Stoutenburg dus gun stig uit. De Lockhorsterweg moet nu per werkdag-etmaal 5500 motorvoertuigen verwerken. Na aansluiting blijven er 2000 over. In dit licht is het op z'n minst opmerkelijk, dat er desondanks toch een nieuwe brug over de Heiligenberger beek op het programma staat. Enige noodzaak zal er straks niet voor zijn. Integendeel. Dat geld kan dan uitgespaard worden. Op dit moment is niet dui delijk, hoeveel motorvoertui gen er over de Til rijden per werkdag-etmaal (de verbin ding Arnhemse weg - Maan weg - Groene Zoom - Rand weg). Dat is wellicht nog niet de moeite waard om te tellen. Als de aansluiting er echter is, zullen dat er tussen de 14.000 en 17.000 zijn. en dat is dan ruim drie maal zoveel dan nu over de Lockhorster weg rijden. Overigens zou dat aantal tussen de 23.000 en 27.000 komen te liggen als de gemeente Leusden haar zin zou hebben gekregen en de A28-aansluiting op de Heili genbergerweg door zou zijn gegaan. De Arnhemseweg (S10) ten zuiden van de A28 (tussen Woudenberg en Leus den) verwerkt momenteel 13.500 motorvoertuigen per werkdag-etmaal. Na Leus dens aansluiting op rijksweg 28 worden dat er aanzienlijk meer: ca. 19.000. Deze cijfers komen uit bij lage 4 van het bestuurlijk overleg inzake de T11/A28 en kunnen derhalve als recent worden aangemerkt. Zoals Otto van den Bor ook al konstateerde in zijn scriptie, kan de gemeente Leusden op z'n minst onvolledigheid wor den verweten in alles wat zij rond de problematiek van de A28-aansluiting in openbaar heid heeft gebracht. Wie bo venstaande cijfers ziet, zal zich afvragen, waar de ge meente mee bezig is. Zitten wij er werkelijk om te sprin gen, dat een groot deel van het interprovinciaal verkeer straks door het dorp dendert, vlak langs nieuwe woonwij ken? Veel gemeenten in Ne derland zijn er in geslaagd om zich na heel veel moeite van een dergelijke weg te ontdoen. In Leusden werkt men er systematisch naar toe door met de infrastruktuur van deze weg al rekening te houden met de toekomstige groeiende stroom auto's, waaronder uiteraard vracht verkeer. We hebben uiteraard be grip voor de wens van Leus den om een aansluiting op rijksweg 28 te realiseren. Verschillende problemen worden daarmee in een klap opgelost, met name die van de Lockhorsterweg en Hor- sterweg/Stoutenburg. Maar met het „wisselgeld", zoals wethouder Jein Wagenaar nog onlangs de Groene Zoom als volledige interprovincia le Til betitelde in onderhan delingen over de aansluiting, scheept hij ons wel op met een weg, die daar niet hoort te liggen. Het is logisch, dat de provincie wel iets in deze konstruktie ziet. Zij heeft in het verleden al eerder een poging gewaagd om de ver keersproblematiek van de S10 op te lossen door de aan leg van een geheel nieuwe weg voor te stellen. Dat mis lukte door verzet uit de be volking. Met de aansluiting op rijksweg 28 achter de hand is de provincie er voor alsnog in geslaagd om Leus den zover te krijgen, dat die de Groene Zoom verkwanselt om die felbegeerde aanslui ting te krijgen. Geeen won der, dat de provincie wel be reid was om samen met Leus den bij het Rijk om geld aan te kloppen voor die aanslui ting. Zoals het er nu uitziet ver liest de gemeente Leusden op bijna alle fronten. Afgezien nog van de miljoenen die de aansluiting Leusden straks gaat kosten, krijgt het Leus dens werkgelegenheidster rein geen direkte aansluiting op het Amersfoorts wegennet via de Heiligenbergerweg en worden we straks opge scheept met een autoweg vlak langs de nieuwe woon wijken en het Burg. Buining Sportpark. Tel uit je winst. Bert Vos ui één onzer medewerkers) jEUSDEN- „Een goed verkiezingsbetoog", zo kwalificeerde thouder Gijs van Woudenberg (CDA) maandagavond het idooi van Jan Jacobs (PvdA) om in woningbouwplannen voor Ruige Veid meer ruimte te reserveren voor betaalbare uwoningen. >m niet in de problemen met de rijksoverheid te komen moet gemeente Leusden er voor zorgen dat eind september in het n 't Ruige Veld de fundering is gelegd voor 143 woningen, t aantal is het contingent woningen dat de gemeente Leusden jaar mag bouwen naast het aantal dat gepland is boven de i te leggen winkels in de Hamershof. ■e 143 woningen die de gemeen- eusden dit jaar mag bouwen in tan te leggen wijk „Ruige Veld" bij lange na niet voldoende om woningzoekenden aan een wo- 1 te helpen. Uit het oogpunt van volkshuisvesting zouden er dit jaar 280 Leusdenaren aan een woning geholpen moeten worden. Het be treft hier een 130-tal mensen die al meer dan twee jaar zijn ingeschre ven ais woningzoekende en 150 mensen die vallen in de categorie „urgent" Vooral deze laatste cate gorie woningzoekenden heeft be hoefte aan vooral goedkope huur woningen in de woningwetsector. DOORSTROMING Uit een gehouden woningbouw- behoefte-onderzoek is duidelijk geworden dat een flink aantal Leus denaren om de eën of andere reden bereid is om „door te stro men" naar een duurdere huur- of koopwoning. Deze categone men sen laat dan in veel gevallen een goedkope huurwoning achter. Bij de verdeling van de te bouwen woningen in 't Ruige Veld is de gemeente uitgegaan van het idee dat een aantal mensen bereid is om in een premiekoopwoning of een vrij-sector woning te kopen. Uit de plannen blijkt, dat er dit jaar begonnen wordt met de bouw van 50 woningwetwoningen, 50 premie-koopwoningen en 43 vrije- sector woningen. Nadrukkelijk wordt gesteld dat deze woningen alleen bestemd zijn voor Leusdena ren die voldoen aan de reeds veel besproken WT (vijf-vinger-theo- ne). Deze theorie komt er m grote lijnen op neer dat alleen Leusde naren m aanmerking komen voor een woning. Vooral de PvdA-fractie verzet zich tegen de plannen van de ge meente om een in de ogen van de socialisten klein gedeelte van het woningbouwcontingent te bestem mer voor woningwetwoningen. „Op de één of andere manier moet de woningstichting meer huurwo ningen m haar bestand krijgen", zo meent de heer J. Jacobs (PvdA). Naar de mening van PvdA-woord- voerder zou ook de CDA-fractie het met deze visie eens moeten zijn. „Ik heb in het CDA verkiezingspro gramma gelezen dat ook die partij graag huurwoningen wil met lage loonlasten", aldus Jan Jacobs maan dagavond in de vergadenng van de commissie Welzijn en Onderwijs. Wethouder Gijs van Wouden berg, die zelf deel uitmaakt van de CDA-fractie m de gemeenteraad, wees de opmerkingen van de heer Jacobs als „verkiezingspraat" van de hand. „We proberen elk jaar weer om een zo groot mogelijk contingent huurwoningen van het Rijk los te peuteren. Wat u nu voorstelt zijn zaken die buiten de realiteit zijn," aldus de zeer besliste wethouder. De heer Jacobs kreeg maandag avond overigens een beetje steun van de heer Oostra van D'66. Ook de heer Oostra is de menmg toege daan dat de gemeente Leusden creatief moet zijn waar het gaat om het bouwen van meer huurwonin gen. „Ook de afdeling financiën moet meedenken over de vraag hoe we meer goedkope woningen kunnen bouwen" zo meende de heer Oostra. Ook het CDA ziet m dat er in Leusden grote behoefte bestaat aan goedkope, betaalbare woningen. De CDA-fractie lijkt zich echter neer te leggen bij de situatie dat het toegewezen aantal woningwetwo ningen beperkt is. „Kunnen we de goedkope premiekoopwoningen niet uitgekleed opleveren, we kun nen dan per woning wel vijftien- tot twintigduizend gulden besparen," zo suggereerde de fractievoorzit ster van het CDA Evelien Blom. Mevrouw Blom denkt daarbij aan het opleveren van een woning die nog niet geschilderd is, geen be hang op de muren heeft en nog met is voorzien van tegelwerk in badka mer en keuken. Ook mevrouw Blom zei voorstan der te zijn van „doorstroming", al zei ze er wel bij, dat ze de nodige twijfels heeft of het ook allemaal in de praktijk zal lukken. WONINGZOEKENDEN Met de woningen die nog dit jaar in het nieuwbouwplan 't Ruige Veld gebouwd zullen worden, kunnen bij lange na met alle Leusdense woningzoekenden aan een woning geholpen worden. Uit de cijfers van de afdeling huisvesting blijkt dat er in Leusden 1073 woningzoekenden zijn. Het gaat hier om mensen die voor de eerste keer een woning willen betrekken of willen door stromen naar een grotere worung. In feite is er in Leusden behoefte aan 723 meuwe woningen omdat er 350 mensen op de lijst van woning zoekenden al een huis hebben m Leusden. Naast de 723 geregi streerde woningzoekenden zijn er ook nog 60 woningzoekenden die zijn ingeschreven voor een kavel bouwgrond m de gemeente Leus den. Volgens de plannen zoals die nu op tafel liggen kunnen nissen nu er. 1990 7123 woningzoekenden aan een worung geholpen worden in 't Ruige Veld. Het grootste deel van de mensen die in 't Ruige Veld willen wonen moet dan wel bereid zijn een worung te kopen. Van de 723 te bouwen woningen zijn er slechts 186 bedoeld als huurwoning. De gemeente Leusden houdt rekening met een bouwtem- po van 180 woningen per jaar. Bij de woningbouwplannen gaat de ge meente Leusden uit van een sluiten de exploitatie-opzet voor ,,'t Ruige Veld". LEUSDEN - Bij een aanrijding op de kruising Maanweg/Amhemse- weg, afgelopen donderdag rond 18.00 uur, liepen twee personenau to's behoorlijk wat blikschade op. Omdat de verdachte een militair was, heeft de rijkspolitie te Leus den de zaak overgedragen aan de marechaussee LEUSDEN - Een inwoner van Laren mocht van geluk spreken toen hij zaterdagoch tend rond 9.30 uur zonder enig letsel uit zijn auto stapte. De man, bestuurder van een per sonenauto, wilde op de Hor sterweg een vrachtwagen combinatie inhalen. Hij ging bij deze manoeuvre iets te veel naar links en belandde in de berm. De auto sloeg vervol gens over de kop en raakte total-loss. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Ook een inwoner van Leusden had een goede beschermengel. Vrijdagmiddag rond 18.25 uur knal de hij op de aanhanger van een bestelwagen, die juist vanuit een uitrit de Asschatterweg opreed. De personenauto vond zijn eindbe stemming m de sloot. Wonder bo ven wonder kwam de bestuurder er zonder kleerscheuren uit. LEUSDEN - Terwijl een aantal dames afgelopen vrijdagmiddag rond 17.30 uur sportief volleybal den in de sportzaal van De Heerd, drong een ongewenst figuur de kleedkamer binnen om er met een lading kleding van door te gaan. De deur van de kleedkamer was niet afgesloten, zodat de dader zich makkelijk toegang kon verschaf fen. Over de identiteit van de dader tast men nog in het duister.

Leusder Krant | 1986 | | pagina 5